Головна

Перше відступ про строфах. пісня

  1. Nbsp; Помірно, співучо Російська народна пісня
  2. Взаємозв'язок теплоти і роботи. Перший закон термодинаміки. Робота, що здійснюється тілом при зміні обсягу. Робота газу в різних ізопроцессамі.
  3. Вихровий електричне поле. Перше рівняння Максвелла
  4. Замість позначення ми будемо всюди використовувати позначення. При цьому підкреслимо, що перше місце займає завжди узагальнена функція, а друге - основна.
  5. Зовнішня політика СРСР в перші повоєнні десятиліття
  6. Зовнішня політика СРСР в перші повоєнні десятиліття.
  7. Внутрішня енергія. Робота газу. Перший закон термодинаміки. Досліди Румфорда, Деві, Джоуля. Механічний еквівалент теплоти. Внутрішня енергія ідеального газу.

Іноді зовнішній ритм виступає вперед і виробляє на читача або слухача найбільш яскраве враження. Це зазвичай буває в піснях. Ось, скажімо, початок однієї з пісень Роберта Бернса в перекладі С. Маршака, "Весілля Меггі":

Ти знаєш, що Меггі до вінця отримала?

Ти знаєш, що Меггі до вінця отримала?

З щурячою хвостом їй дісталася кобила.

Ось саме це вона отримала.

Ти знаєш, у що закохана вона палко?

Ти знаєш, у що закохана вона палко?

У Меггі завжди під подушкою пляшка.

У пляшку давно закохана вона палко.

І так далі. Весь вірш будується на пісенних повторах: повторюють один одного повністю перша і друга рядки кожної строфи, їх повторює хоча і не повністю, з варіантами - четвертий рядок. Всі строфи побудовані однаково, по одній і тій же формулі: два рядки - повторений питання; третій рядок - смішний відповідь; четверта - варіант відповіді з повторенням останнього слова питання, тобто першого рими слова. Отже: ритм повторів - повних і часткових; ритм питань і відповідей; ритм однакових синтаксичних форм; ритм однакових слів, з яких починаються всі чотири строфи.

Кожна з чотирьох строф починається майже однаково:

Ти знаєш що...

Ти знаєш, у що ...

А знаєш, як ...

А знаєш, чому ...

У тексті пісні повтори виправдані тим, що вони дають можливість по-різному вимовляти однакові рядки: навіть якщо не знати мелодії, на яку пісню треба виконувати, одна і та ж рядок в перший і другий раз неодмінно буде звучати по-різному. Це ще ясніше видно в іншій пісні Бернса-Маршака:

У полях, під снігом і дощем,

Мій милий друг,

Мій бідний друже,

Тебе заховає я плащем

Від зимових хуртовин,

Від зимових завірюх.

А якщо борошно судилася

Тобі долею,

Тобі долею,

Готовий я терпіння твої до дна

Ділити з тобою,

Ділити з тобою.

Можна навіть і не володіти мистецтвом художнього читання - все одно кожен читач другу з цих повторюваних рядків виголосить інакше, ніж першу, з іншою інтонацією: голос буде трохи знижений, трохи уповільнений, наповниться більшою урочистістю. Навіть такі повні повторення змістовні.

Взагалі ж в піснях ритмічність буває доведена до дуже високого ступеня, а ті вірші, які відрізняються високою ритмічністю, часто стають піснями (як і розглянуте вище вірш А. Толстого). Не дивно, що, наприклад, вірш другорядного поета Н. Д. Іванчина-Писарєва "Тебе забути» (1819) перетворилося в популярний романс:

Тебе забути! - І ти сказала,

Що серце може розлюбити.

Ти ль серця мого не знала?

Тебе забути!

Тебе забути - але хто ж буде

Мені в житті радості дарувати?

Ні, перш Бог мене забуде ...

Тебе ль забути?

Тебе забути і, світло могилою

Назвавши, як тягар життя тягнути?

Можу ль, можу ль, про один мій милий,

Тебе забути?

Таких строф - шість, кожна з них починається і закінчується одним і тим же питанням або вигуком: "Тебе забути ...", кожна будується за тією ж схемою - з укороченою останнім рядком, кожна містить до того ж і внутрішні повтори.

Іноді пісенні строфи бувають і досить складними - навіть в піснях, що стали народними. Така, наприклад, перейнята явною ритмічністю пісня А. Полежаєва "сарафанчик» (1834):

Мені набридло, дівчині,

Однісінька в світлиці

Шити візерунки сріблом!

І без матінки рідної

Сарафанчик мій улюблений

Я одягла ввечері

сарафанчик,

Расстегайчік!

У різнобарвному хороводі

Я грала на свободі

І сміялася як дитя!

І в світлицю до світанку

Вернулася: тільки десь

Розірвала я жартома

сарафанчик,

Расстегайчік!

Довго мати мене дорікала

І до весілля заборонила

Виходити за ворота;

Але за солодкі миті

Я тебе без жалю

Залишаю назавжди,

сарафанчик,

Расстегайчік!

Тут ритм посилений повторюваними рядками, які в піснях називаються приспівом, а в віршах рефреном. "Сарафанчик, расстегайчік" - у всіх трьох строфах це частина фрази, що охоплює п'ять рядків: "Я одягла ... сарафанчик", "Розірвала ... сарафанчик", "Залишаю ... сарафанчик". Інші елементи мови теж підпорядковані суворої ритмічною закономірності.

Строфа "сарафанчик" - досить складна. Вона складається з восьми рядків, в якій шість рядків чотиристопного і два рядки (приспів) двухстопного хорея. Рими розташовуються за такою формулою: A A b C C b D D (як ми домовилися, прописними буквами позначаємо жіночі закінчення, а малими чоловічі). Фрази нерівної довжини: в кожній строфі їх дві, причому перша займає три рядки (A A b), друга - п'ять рядків (C C b D D). Значить, в кожній з перших фраз завжди 23 складу, у кожній з других завжди 31 стиль. Цю різницю і в той же час цю регулярність чітко сприймає слух, що звикає до такої повторюваності.

Скільки є ритмів? | Друге відступ про строфах. Мова строф


Хаос і космос | Вниз по сходах ритмів | нові ритми |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати