ВИМОГИ ДО РОЗМІЩЕННЯ, ДІЛЯНЦІ І ТЕРИТОРІЇ | центральний апарат | Помічники міністра охорони здоров'я РФ | Один з механізмів вирішення завдань соціального розвитку персоналу | Виділяють також приватні принципи організації праці, застосовні до окремих елементів організації праці в кожній сфері дії. | Сучасна система оплати праці |

загрузка...
загрузка...
На головну

Глава 1. Заробітна плата лікарів

1. АВАНСОВИЙ ПЛАТІЖ І ОПЛАТА ПІСЛЯ відвантаження
  2. Акордна оплата. Від італ.Accordo - угода, договір
  3. Орендна оплата праці
  4. Орендна плата
  5. У діяльності аптечних установ - це правила відпуску лікарських препаратів за рецептами лікарів; правила зберігання лікарських засобів та ін.
  6. Стоимость и оплата праці.
  7. Ввести інформацію про співробітників фірми: прізвище, стать, зарплата. Визначити співробітників, що мають максимальну зарплату.

тарифна заробітна плата охорону здоров'я

Заробітна плата повинна бути еквівалентом праці медичних працівників в грошовій формі. Творча праця лікаря і середнього медичного персоналу пов'язаний з високим ступенем відповідальності, великим обсягом отриманих знань, значним емоційним стресом і фізичним напругою. Оплата праці повинна стимулювати їх до підвищення якості медичної допомоги, милосердному відношенню до хворих, з огляду на складність і інтенсивність вкладеної праці.

У багатьох країнах світу лікар є одним з найбільш високооплачуваних фахівців. Протягом багатьох десятків років у Росії розміри заробітної плати медичних працівників, в тому числі лікарів, далеко не відповідають їхньому внеску в здоров'я нації, складаючи всього 60-75% від середнього рівня в народному господарстві. Економіка охорони здоров'я в нашій країні - наука молода. Вона бере початок на початку 90-х рр. До цього часу проблема мізерної зарплати медиків була закритою, її обговорення не допускалося. Зараз табу з неї знято. Введення Єдиної тарифної сітки практично закріпило в законодавчому порядку злидні працівників охорони здоров'яУ адже медичні працівники не тільки повинні виконувати досить великий обсяг роботи, але і забезпечувати високу якість медичного обслуговування ... "Будучи багато, багато років" прошарком ", представники цієї професії віднесені до розряду "бюджетників", мізерна оплата яких стала притчею во язицех.

Факторів, що впливають на величину заробітної плати медичних працівників, дуже багато. Частина з них пов'язана з представниками послуг (т.зв. "внутрішні" фактори), більша ж частина їх впливає на ціну медичних послуг і величину заробітної плати, незалежно від медичного працівника ( "зовнішні" фактори). Рівень їх впливу різний (установа, галузь, регіон, країна).

До індивідуальним (внутрішньому) рівню можна віднести стать, вік, сімейний стан, стан здоров'я, спеціальність, професійний рівень, підприємливість, стаж роботи. У багатьох країнах більшість лікарів - чоловіки. Рівень оплати їх праці, як правило, вище, ніж у жінок. У Росії 80% лікарів і 98% медсестер - жінки. Незважаючи на триваючі зусилля жінок, оплата їх праці нижче через необхідність догляду за дітьми, сімейних обов'язків і т.п.

Вік, з одного боку, збільшує досвід і стаж роботи, з іншого - зменшує ступінь працездатності. В даний час в ЛПУ Росії медичний контингент явно постарів в зв'язку з рядом причин (низька оплата праці, зниження рейтингу професії, низький рівень пенсій і т.п.).

Слід визнати, що в нашій країні у зв'язку з недоліками в освіті і спеціалізації, відсутністю реального ліцензування, гіршої оснащеності лікарень і поліклінік обладнанням і приладами, меншими можливостями післядипломної освіти професійний рівень нижче, ніж в розвинених країнах.

Засновницької рівень складається з таких чинників, як: рейтинг ЛПУ, оснащеність приладами, апаратурою, інструментарієм, оргтехнікою, умови праці, тип установи, форми обслуговування хворих, структура медичних послуг і т.п. Ослаблені в результаті хронічної кризи, наші ЛПУ намагаються з "бюджетно-страхового фінансування" скроїти зарплату своїх співробітників.

Традиційно склалося, що оплата праці працівників поліклінік трохи нижче, ніж в стаціонарах. Рейтинг установи важливий для успішної конкуренції, а висока оснащеність апаратурою та інструментарієм забезпечує кращу якість медичної допомоги. Галузевий рівень включає в себе науково-технічне оснащення галузі, вартість підготовки спеціаліста (дипломний і подипломна), принципи формування заробітної плати, кадрову політику. До національного рівня факторів, що впливають на розмір зарплати лікарів, можна віднести: рівень і стан економіки країни; роль уряду в соціальному забезпеченні громадян; рівень бюджетних вкладень в охорону здоров'я; формування ціннісних орієнтацій суспільства на збереження здоров'я і рейтингу медичної професії; роль громадських організацій.

У Росії в 1992 році для оплати праці працівників бюджетної сфери була введена Єдина тарифна сітка. У першій половині 90-х ЄТС безсумнівно була позитивним чинником упорядкування оплати праці, але, як будь-яка конструкція, вона з часом морально застаріла і потребувала модернізації. В наслідок цього з 1 грудня 2008 року було запроваджено нову систему оплати праці.

Тарифна система оплати праці являє собою сукупність нормативів, за допомогою яких здійснюються диференціація і регулювання заробітної плати в залежності від якості, характеру і умов праці. Вона дозволяє певною мірою враховувати відмінності в кваліфікації працівників, складність, ступінь відповідальності та інтенсифікації їх праці, умови, в яких ця праця протікає. Про це говориться в статті 143 Трудового Кодексу.

Тарифна система оплати праці включає в себе: тарифні ставки (оклади), тарифну сітку, тарифні коефіцієнти.

Складність виконуваних робіт визначається на основі їх тарифікації.

Тарифікація робіт і присвоєння тарифних розрядів працівникам виробляються з урахуванням єдиного тарифно-кваліфікаційного довідкового робіт і професій робітників, єдиного кваліфікаційного довідника посад керівників, фахівців і службовців. Зазначені довідники та порядок їх застосування затверджуються в порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Тарифна система оплати праці працівників організацій, що фінансуються з бюджетів усіх рівнів, встановлюється на основі єдиної тарифної сітки з оплати праці працівників бюджетної сфери, яка затверджується в порядку, встановленому федеральним законом, і є гарантією з оплати праці працівників бюджетної сфери. Тарифна система оплати праці працівників інших організацій може визначатися колективними договорами, угодами з урахуванням єдиних тарифно-кваліфікаційних довідників і державних гарантій з оплати праці.

Крім усього іншого виділяють бестарифную систему оплати праці, яка враховує кваліфікаційний рівень працівника, що характеризує фактичну продуктивність медперсоналу.

До 2009 року система охорони здоров'я була представлена ??в основному бюджетними ЛПУ, де всі названі системи оплати праці орієнтовані на задані бюджетним фінансуванням оплати. Додатковою до бюджетних коштів оплатою праці є частина прибутку, що йде на матеріальне заохочення, економічно обґрунтованим джерелом, якої є платні медичні послуги. Крім того, додаткові виплати можуть формуватися за рахунок економії фонду оплати праці (НЕ укомплектованість штатів, внутріучрежденческіе суміщення і т.д.), а також за рахунок коштів обов'язкового медичного страхування.

Системи оплати праці в бюджетній сфері охорони здоров'я, характеризується наступними особливостями.

1. Заробітна плата в охороні здоров'я складається з схемного посадового окладу (ставки), а також підвищень, доплат і надбавок, передбачених чинним законодавством. Єдина тарифна сітка визначає мінімальний рівень оплати праці. Трудові доходи регулюються податками і максимальними розмірами не обмежуються.

2. Адміністрації країв, областей, міст за рахунок коштів відповідних бюджетів можуть направляти кошти на додаткове збільшення посадових окладів (ставок), розмірів і видів підвищень, доплат та надбавок понад передбачених нормативними актами Уряду РФ.

3. Оплата праці в охороні здоров'я регламентується наказом МОЗ РФ від 15.10.99 № 377 "Про затвердження положення про оплату праці працівників охорони здоров'я".

4. Заробітна плата керівника медичного закладу залежить від його кваліфікаційної категорії та групи оплати праці керівників, до якої відноситься даний медичний заклад.

Структура заробітної плати являє собою співвідношення елементів, що формують заробітну плату.

Тарифна частина заробітної плати має наступні характеристики.

Тарифні ставки представляють собою виражений у грошовій формі абсолютний розмір оплати праці різних груп робітників в одиницю робочого часу (як правило, за місяць). Розміри тарифних ставок постійно змінюються і визначаються на основі Єдиної тарифної сітки "(ETC). Постановою Уряду РФ від 18.03.99 № 309 "Про підвищення тарифних ставок (окладів) Єдиної тарифної сітки з оплати праці працівників організацій бюджетної сфери" була затверджена нова Єдина тарифна сітка (ETC).

Вона складається з 18 розрядів, на яких в залежності від складності праці та кваліфікації працівника, «розташовуються» посади працівників галузей бюджетної сфери (від двірника до керівника організації).

За період існування Єдина тарифна сітка зазнала не одне зміна. В основному вони стосувалися перегляду тарифної ставки 1-го розряду, співвідношень між першим і останнім розрядами і перегляду віднесення посад до розрядів.

Розмір тарифної ставки (окладу) першого розряду встановлюється Урядом РФ. Ставки працівників інших розрядів Єдиної тарифної сітки встановлюються шляхом множення тарифної ставки (окладу) першого розряду на відповідний тарифний коефіцієнт. Ставка 1 розряду з 1.12.2002 року становила 450 рублів.

Залежно від обраних одиниць робочого часу розрізняють годинні, денні або місячні тарифні ставки, які встановлюються по кожному розряду. Тарифні ставки є основною нормативною величиною, що визначає розмір оплати праці всіх категорій працівників.

Тарифні сітки є практичним засобом диференціації оплати праці працівників залежно від кваліфікації та кваліфікаційного рівня виконуваних робіт. Вони являють собою сукупність діючих тарифних (кваліфікаційних) розрядів і відповідних кожному розряду тарифних коефіцієнтів. Єдина тарифна сітка, застосовувана в охороні здоров'я, відповідає простій погодинній системі оплати праці.

Тарифний розряд, присвоєний працівникові - це показник кваліфікації робітника або кваліфікаційного рівня даної роботи. При оплаті праці робітників за тарифними ставками кожного тарифного розряду робочого відповідає певний розмір тарифної ставки.

Для визначення розряду оплати праці медичного працівника необхідний збірник кваліфікаційних характеристик, що визначають обсяг професійних знань і трудових навичок, якими повинен володіти медичний працівник певного розряду. З його допомогою зіставляються різноманітні види робіт за ступенем їх складності, рівню кваліфікації працівників. Всі кваліфікаційні характеристики затверджуються постановами Міністерства праці та соціального розвитку РФ.

Тарифний коефіцієнт, що відповідає певному розряду показує, у скільки разів рівень оплати працівника, віднесеного до даного розряду, перевищує рівень оплати працівника, віднесеного до 1 розряду. Ставлення тарифного коефіцієнта вищого розряду до тарифного коефіцієнту першого розряду є діапазоном тарифної сітки.

Оплата праці працівників бюджетної сфери виробляється на підставі постанови Уряду РФ від 14.10.92 № 785 "Про диференціації в рівнях оплати праці працівників бюджетної сфери на основі Єдиної тарифної сітки". Застосування Єдиної тарифної сітки обов'язково для всіх установ, підприємств і організацій, що знаходяться на бюджетному фінансуванні.

Надтарифная частина заробітної плати представлена ??додатковою оплатою і преміями.

Додаткова оплата включає в себе:

Надбавки - це грошова компенсація більш високої інтенсивності праці у зв'язку з виконанням особливо важливих робіт, стимулювання працівників до підвищення кваліфікації, роботі на постійному місці і ін.

До основних видів надбавок до заробітної плати медичних працівників, викладених в наказі МОЗ РФ від 15.10.99 № 377, відносяться наступні:

- За тривалість безперервної роботи в установах охорони здоров'я (понад 5 років - 30%);

- За умови праці (шкідливість - 15%);

- За застосування в роботі досягнень науки і передових методів праці;

- За високі досягнення у праці;

- За виконання особливо важливих або термінових робіт;

- За напруженість у праці і т.д.

Всі види надбавок нараховуються на оклад без урахування інших підвищень, надбавок і доплат. Надбавки стимулюючого характеру граничними розмірами не обмежуються. Вони встановлюються на певний строк, але не більше 1 року, наказом по установі за погодженням з виборним профспілковим органом на підставі подання колективу. Стимулюючі надбавки скасовуються при погіршенні показників у роботі або закінчення особливо важливих або термінових робіт. Керівникам закладів охорони здоров'я надбавки встановлюються рішенням вищого органу управління охороною здоров'я за роботу, спрямовану на розвиток установи, застосування в практиці установи передових методів діагностики і лікування хворих, нових лікарських засобів і медичного обладнання.

Доплати є компенсацію додаткових трудових витрат або роботи в умовах, що відрізняються від нормальних.

Працівникам закладів охорони здоров'я передбачено такі види доплат:

- За роботу в нічний час;

- За роботу з поділом зміни на частини;

- За роботу понад робочий час;

- За суміщення посад;

- За роботу у вихідні та святкові дні;

- За чергування на дому в неробочий час;

- Гарантійні доплати неповнолітнім працівникам у зв'язку зі скороченням їх робочого дня.

Підвищення окладів (ставок) також є грошовими компенсаціями за несприятливі умови праці.

До основних видів підвищень окладів працівників охорони здоров'я відносяться:

- Підвищення окладів фахівців, які працюють на селі;

-підвищення окладів при обслуговуванні певних контингентів (працівників ліспромгоспу, будівельників залізниць та ін.);

- Підвищення окладів у зв'язку з небезпечними для здоров'я та особливо важкими умовами праці (для працівників структурних підрозділів по лікуванню хворих СНІД, ВІЛ-інфікованих, лепрозних, психічних хворих, хворих на туберкульоз та ін.);

- Підвищення окладів працівникам госпіталів для ветеранів воєн і спеціальних відділень, центрів відновлювальної терапії для воїнів-інтернаціоналістів;

- Для працівників будинків дитини, шкіл-інтернатів для дітей-сиріт та ін.

Як зазначалося вище, одним з елементів надтарифная частини заробітної плати є премія. Премії можуть виражатися в двох основних формах:

- Заохочення за особливі заслуги або певні досягнення результатів праці в рамках системи оплати праці;

- Нагородження героїв працівників поза системою оплати праці.

Преміювання можливо тоді, коли використовувана система оплати праці не передбачає оцінку індивідуального трудового внеску працівника і не несе певної стимулюючої функції. У лікувальному закладі має бути розроблено та затверджено положення про преміювання, що містить в собі конкретні умови і показники, при яких можливо преміювання та депреміювання медичних працівників. Положення затверджується керівником ЛПУ за погодженням з виборним профспілковим органом. У положенні про преміювання установи охорони здоров'я передбачаються показники преміювання як по структурних підрозділах (виходячи з показників діяльності підрозділу), так і по окремих посадах, виходячи із затверджених показників діяльності працівників цих посад. Розмір премії граничними розмірами не обмежується.

В принципі, преміювання працівників охорони здоров'я, перш за все, повинна бути спрямована на підвищення матеріальної зацікавленості працівників у наданні якісної медичної допомоги населенню, в досягненні найкращих результатів праці. Премія не завжди носить регулярний характер, а виплачується в міру досягнення будь-яких конкретних результатів праці. Позбавлення премії або зниження її розміру (депреміювання) можливо тільки з підстав, зазначених у Положенні про преміювання, затвердженому в установі. Премії виплачуються за рахунок преміального фонду, що входить до складу фонду заробітної плати, який створюється в установі за рахунок коштів різних джерел фінансування (платна медична діяльність, кошти ОМС, бюджетні кошти та ін.).

В умовах децентралізації управління вітчизняної системи охорони здоров'я багато функцій управління були передані на місцевий рівень. Керівники лікувальних установ вправі самостійно приймати багато рішень в рамках чинного законодавства. Одним з механізмів реалізації зазначених прав є використання в діяльності лікувальних установ економічних методів управління, до числа яких належить стимулювання кінцевих результатів професійної діяльності медичних працівників за допомогою диференційованої оплати праці.

індекс концентрації | Єдиної тарифної сітки
загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати