Головна

Назвіть якості гарної мови, охарактеризуйте кожне з них.

1. I Етап. Ухвалення рішення про створення системи якості
  2. III Етап. Визначення функцій і завдань елементів системи якості
  3. III. 2003 рік - початок нового періоду, набуття нової якості ПР-галузі.
  4. IX Етап. Перевірки системи якості
  5. V Етап. Розробка структурної та функціональної схем системи якості
  6. XI Етап. Організація роботи гуртків якості
  7. Азіанізмхарактерізовался височиною, пишністю і ефектністю мови, яка буяла словесними фігурами. В такому дусі починав оратор Цицерон.

4. Прочитайте уривок з оповідання А. П. Чехова «Канікулярні роботи інститутки Наденьки N». Оцініть мова героїні з точки зору якостей правильної і вимоги до мовлення.

П'ять прикладів на «Поєднання пропозицій»:

а) «Нещодавно Росія воювала з Закордоном, при чому багато було вбито Турков».

б) «Залізниця шипить, везе людей і здолати з заліза і матерьялов».

в) «Яловичина робиться з биків і корів, баранина з овечок і баранчиків».

г) «Папу обійшли на службі і не дали йому ордена, а він розсердився і пішов у відставку за домашніми обставинами».

д) «Я обожнюю свою подругу Дуню Пешеморепереходященскую за те, що вона старанна і уважна під час уроків і вміє представляти гусара Миколи Спірідонича».

твір

"Як я провела канікули?

Як тільки я витримала іспити, то зараз же поїхала з мамою, меблями і братом Іваном, учнем третього класу гімназії, на дачу. До нас з'їхалися: Катя Кузевич з мамою і татом, Зіна, маленький Юрась, Наташа і багато інших моїх подруг, які зі мною гуляли і вишивали на свіжому повітрі. Було багато чоловіків, але ми, дівчата, тримали себе осторонь і не звертали на них ніякої уваги. Я прочитала багато книжок і, між іншим, Мещерського, Майкова, Дюму, Ліванова, Тургенєва і Ломоносова. Природа була в пишноті. Молоді дерева росли дуже тісно, ??нічий сокиру ще не торкнувся до їх струнких стовбурів, заввишки не густа, але майже суцільна тінь лягала від дрібних листя на м'яку і тонку траву, всю поцятковані золотими голівками курячої сліпоти, білими точками лісових дзвіночків і малиновими хрестиками гвоздики (викрадено з "Затишшя" Тургенєва). Сонце то сходило, то заходило. На тому місці, де була зоря, летіла зграя птахів. Десь пастух пас свої стада і якісь хмари носилися трошки нижче неба. Я страшенно люблю природу. Мій тато все літо був стурбований: негідний банк ні з того ні з сього хотів продати наш будинок, а мама все ходила за татом і боялася, щоб він на себе рук не наклав. А якщо ж я і провела добре канікули, так це тому, що займалася наукою і вела себе добре. Кінець ».

4. Порівняйте два тексти та оцініть їх з точки зору правильності і багатства мови. Які мовні засоби роблять мова багатою?

а) Надходила вечір. Сонце сідало за обрій. Його промені були ледве видно крізь дерева. На небі з'явилася зоря.

б) «Уже вечоріло; сонце сховалося за невелику осиковий гай, що лежала в півверсти від саду: тінь від неї без кінця тягнулася через нерухомі поля. Сонячні промені зі свого боку забиралися в гай і, пробиваючись крізь гущавину, обливали стовбури осик таким теплим світлом, що вони ставали схожі на стовбури сосен, а листя їх майже синіла і над нею піднімалося блідо-блакитне небо, трохи обрумяненное зорею »(І. Тургенєв. «Батьки і діти»).

5. Прочитайте уривок з оповідання А. П. Чехова «Мова і ремінець». Оцініть мова героя розповіді з точки зору якостей гарної мови. Яких якостей бракує мови чеховського героя?

«Він зібрав нас до себе в кабінет і голосом, тремтячим від сліз, зворушливим, ніжним, приятельських, але не допускає заперечення, сказав нам мова.

- Я знаю все, - сказав він. - Усе! Так! Наскрізь бачу. Я давно вже помітив цей, так би мовити, е ... е ... е ... дух, атмосферу ... подих. Ти, Ціцюльскій, читаєш Щедріна, ти, Спічкін, читаєш теж щось таке ... Все знаю. Ти, тупоноса, складаєш ... теє ... статті, там, всякі ... і вільно тримаєш себе. Господа! Прошу вас! Прошу вас не як начальник, а як людина ... У наш час не можна так. Лібералізм цей повинен зникнути ».

6. Порівняйте два тексти: перший - вірш І. Буніна, другий - уривок з оповідання «Тиждень освіти» М. Булгакова, де герой розповідає про своє перше враження від відвідин опери. Чи можна стверджувати, що обидва тексти відрізняються виразністю? Які мовні засоби використовують автори даних текстів для створення виразності? Які завдання вони вирішують за допомогою цих коштів?

а) Золотий невід

Хвиля пішла - блищать, як золоті,

На сонці валуни.

Хвиля йде - як зі скла литі,

Йдуть горби хвилі.

За ним ковзає, колишеться медуза,

Живий морський квітка ...

Але ось хвиля знемогла від вантажу

І впала на пісок,

Дзеркальної брижами блищить і дробиться,

А сонце під водою

По валунах ковзає і ворушиться,

Як невід золотий.

б) «Подання ще не почалося, і тому від нудьги по стаканчику насіннячок сжевали. Посиділи ми так годинки півтори, нарешті, стемніло в театрі.

Дивлюся, лізе на головне місце, обгороджене, якийсь. У шапочці котикових і в пальто. Вуса, борідка з сивиною і з себе строгий такий. Вліз, сіл і насамперед на себе пенсне одягнув.

Я і питаю Пантелєєва (він хоч і неписьменний, але все знає):

- Це хто ж такий буде? А він відповідає:

- Це дери, - каже, - жер. Він тут у них найголовніший. Серйозний пан!

- Що ж, - питаю, - чому ж це його напоказ садять за загородку?

- А тому, - відповідає, - що він тут у них самий грамотний в опері. Ось його для прикладу нам, значить, і виставляють.

- Так чому ж його задом до нас посадили?

- А, - каже, - так йому зручніше оркестром хороводи! ...

А диригент цей самий розгорнув перед собою якусь книгу, подивився в неї і махнув білим прутиком, і зараз же під підлогою заграли на скрипках. Жалібно, тоненько, ну прямо плакати хочеться.

Ну а диригент цей дійсно в грамоті виявився не остання людина, тому що дві справи відразу робить - і книжку читає, і прутом розмахує. А оркестр нажарівает. Дальше більше! За скрипками на дудках, а за дудками на барабані. Грім пішов по всьому театру ».

7. Прочитайте уривок з оповідання А. П. Чехова «Сповідь, або Оля, Женя, Зоя». Чи доречна мова героя в даній ситуації? Як ви думаєте, чим закінчилася ця історія?

«- Увертюра, - пояснювався я в любові, - навела мене на деякі роздуми, Зоя Єгорівна ... Стільки почуття, стільки ... Слухаєш і прагнеш ... Жадаєш чогось такого і слухаєш ...

Я гикнув і продовжував:

- Чогось такого особливого. Прагнеш неземного ... Любові? Пристрасті? Так, мабуть, любові ... (Я гикнув.) Так, любові ...

Зоя посміхнулася, зніяковіла і посилено замахала віялом. Я гикнув. Терпіти не можу гикавки!

- Зоя Єгорівна! Скажіть, благаю вас! Вам знайоме це відчуття? (Я гикнув.) Зоя Єгорівна! Я чекаю відповіді!

- Я ... я ... вас не розумію ...

- На мене напала гикавка ... Пройде ... Я говорю про те всеосяжну почутті, яке ... Чорт знає що!

- Ви випийте води!

"Пояснили так тоді вже й піду в буфет", - подумав я і продовжував:

- Скажу коротко. Зоя Єгорівна ... Ви, звичайно, вже помітили ... Я гикнув і з досади на гикавку вкусив себе за язик.

- Ви, звичайно, помітили (я гикнув) ... Ви мене знаєте близько року ... Гм ... Я чесна людина, Зоя Єгорівна! Я трудівник! Я не багатий, це правда, але ...

Я гикнув і схопився ».

8. Наведіть приклади (з літератури і з життя), коли мова людини була недоречною в будь-якої ситуації. До чого це призвело? Що потрібно для того, щоб виробити таку якість, як доречність мови?

Поспостерігайте за своєю усною мовою і Визначте, чи має ваша усне мовлення такими якостями, як чистота, багатство, виразність, доречність. Об'єднаєтеся в пару з товаришем по навчанню, поспостерігайте за усним мовленням один одного і поділіться результатами спостереження. Зробіть висновок про те, над чим вам потрібно працювати, щоб поліпшити мова.

Напишіть есе на одну із запропонованих тем (або на будь-яку іншу цікаву для вас тему), помінятися роботами зі своїм напарником, перевірте роботи один одного, оцініть їх з точки зору наявності таких якостей, як точність, логічність, багатство і виразність.

Можливі теми для есе:

«Люди не знають того, чого не люблять» (прислів'я).

«Думка рівносильна вчинку» (прислів'я).

«З двох сторін, що сперечаються винен той, хто розумний» (прислів'я).

«Не бійся, що не знаєш, бійся, що ні вчишся» (прислів'я).

«Легко стати вченим - важко бути людиною» (прислів'я).

«Сильний переможе одного, знає - тисячу» (прислів'я).

«Знання, що не поповнюються щодня, зменшуються з кожним днем» (прислів'я).

«Гроші віддай - зменшаться, знання віддай - додадуться» (прислів'я).

Якості вимоги до мовлення | Виступ на з'їзді народних депутатів (1989 г.)

Монолог і діалог | Спілкування і мова | Мова як система | одиниці мови | Поняття про літературну мову і мовну норму. Типи норм. | мовні норми | Характеристика основних норм літературної мови | Культура мови і мовний етикет | Невербальні засоби спілкування | Компоненти культури мови |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати