На головну

Слово 9. Про те, що праця правди не безплоден, хоча і не видно в реальному житті, і про воскресіння, доказуваному висновками природного розуму

1. Present Simple Виберіть підходящого змісту слово
  2. А) Стилі життя, крім соціальних категорій, визначають різноманітність способів життя
  3. Абревіація як спосіб словотворення. Типи абревіатур.
  4. Б. Витрати непередбаченої інфляції
  5. База даних по певній Галузі промісловості.
  6. Блаженно Ти, Русское Слово, Ти Богом Росії Дано.
  7. В якості торгової марки вибирають вже існуюче слово

Якби все побажали почути сему доброї поради, ясно волає:

Вишші собі не шукай і крепльшіх собі не випробувальний. Яже ти веління, ця хто розумів би (Сір.3: 21-22), то який має намір довести Боже про всім промисел не було б потреби в багатьох словах.

Бо звільнилися від зайвої і марного допитливості зовсім неважко і досить легко побачити, що Воно міцно тримається за кермо всесвіту і мудро всім править.

Але оскільки багато таких людей, які не хочуть бачити цього добровільно, але затемнятися очі, затикають вуха, не хочуть слухати звідусіль несучих гласу, над усім, що так добре і прекрасно содевает Бог, сміються, як лають, осуджувати це, збирають тисячі всяких малості, соплетая безпідставне обвинувачення, то, думаю, що справедливо прийняли ми на себе обов'язок говорити проти цього звинувачення з наміром показати, що воно наклеп, а не пряма доказ.

І закликав на допомогу той самий Промисел, який оскаржують вони, його предпоставів захисній сему слову, виклали ми вже вісім слів, викриваючи хулу невдячних, викривача, і разом і свідками, їх невдячності мордували на середу небо, землю, море, повітря і все на них тіла, одухотворені і неживі, словесні і безсловесние, літаючі і ходять по землі, плаваючі в водах і земноводні.

Понад цього, представляли пристрій людського тіла, в кожному його члені ясно відкривається Божу Премудрість і Боже Промисел, богоданний дар розуму, за допомогою якого єство людське винайшло землеробство, морехідну, лікарську науки, граматику, і все інші мистецтва і пізнання, сприяють до того, щоб життя людську стаю приємною.

За допомогою Божою показали також потреба тварин лагідних і лютих, користь багатства і бідності, необхідність рабства і панування.

Потім, крім цього, довели і те, що рабство, якщо бажають перебувати в цнотливості, ніякої шкоди не накликають на себе від панів, що живуть хибно, і на це представили докази з Божественного Писання.

Розвідку ж про які живуть в рабстві нині надали самим жорстоким обвинувачам Промислу, бо і нині можна бачити у панів лукавих тисячі рабів, не тільки не наслідують панським пороків, але і вельми ними гребують, люблячих чесність і йдуть шляхом, протилежним шляхом панів.

Але, може бути, витягнуть з цього ще інший привід до звинувачення Божого Промислу і скажуть, що вихованці чесноти трудяться марно, сіють, як то кажуть, на камені, черпають воду решетом і роблять багато сему подібного, зовсім не отримуючи добрих плодів. Одні, скажуть нам, живуть в бідності, проходять життя приречені на велике зло для, інші тягнуть тяжке ярмо рабства, несуть безперестанні праці, а що і цього набагато гірше, багато, гребуючи пороком, змушені служити порочним панам. Яка ж, запитають, їм нагорода? Яке відплата за чеснота? Яке покарання за труди? Який плід їх потів? Яка винагорода за подвиги? Бо не видно, щоб усі, кому випав жереб рабствовать, отримували свободу, чи не помітно того, щоб отримали в спадок бідність і стали дбайливець чесноти згодом переходили до числа багатих; навпаки того, велика їх частина залишалася в колишньому злостраждання.

Але ти, жалюгідний і по землі плазуни людина, вимірюєш благополуччя по череву, щоках і брів і почитаєш межею благоуспішного мати піднесену колісницю, списоносців, красиву верхній одяг, добре виїжджені коней з блискучими прикрасами на лобі і грудей, голосистого глашатая, високо накопиченого будинок, вітальні, прикрашені єврейськими і фессалійським камінням, поцятковані мальовничим мистецтвом, посипані квітами ложа, тарілки, прилади, кубки, запашні вина, сікелійскій і сибаритський вечерю і все інше, що тільки служить до життя роздольної, зніженої, розкішної. Але всякий благомислячих звичайно все це не тільки не називає благополуччям, а навіть визнає крайнім злополучіем і лихом, тому що Правитель усіляких дав людям багатство не на те, щоб марнувати його на розпуста і звертати в напуття до пороку, але на те, щоб, добре і розумно їм розпорядившись, і як у себе самих маючи в достатку, що має, так зайвим позичаючи потребують, робити його засобом до цнотливості і справедливості. І не тільки Сам Бог усіляких так встановив це, і не тільки святі мужі, слідуючи Владиці, люблять ці встановлені межі, а й ви навіть, хвороба вкрай невдячне, маєте звичай звинувачувати настільки зле вживають багатство, а краще сказати, їх удостоювалися вибачення, хулите ж Правителя усіляких, у володіння настільки порочним людям дав багатство. Тому і вам самим здається, що не таку розкішну життя називати повинно щастям, але що життя праведна і цнотлива гідна схвалення і найвищої похвали, і чи буде вона в бідності або в достатку, заслуговує однакових вінців. Думаю же, що тих, які в бідності докладають піклування про чесноти, як що виявляють більше терпіння, і ви удостоєний навіть сугубих вінців.

Але не цю нагороду мають ревно служимо Богові і не це відплата на увазі у ревнителів Божественних законах. Відомо, що похвала людська багатьох часто псує, послаблює старанність і затримує в течії. Інший, подумавши, що досяг уже кінця течії (цю думку вселяє похвала), перестає тягнутися вперед і втрачає перемогу. Це дає бачити і Бог усіляких, сказавши устами пророка: людие Мої, блажащіі вас лестять ви і стежки ніг ваших обурюють (Іс.3: 12), тому що похвалами послаблюють ревнощі старанності і не дозволяють досягти мети. Так робив протягом блаженний Павло, не вважали, ні похвал, ні Хуламо, але задня убо забуваючи, в передня ж Простір і зі старанністю женучи до почесті небесного звання (Флп.3: 13-14). Тому хранителі Божественних законів не в похвалі людської поставляють нагороду за труди, але очікують виконання Божих обітниць, в сподіванні на Винагороджувача подвигів очікують вінців невмирущих, сподіваються собі Богодані нагород, чекають вироку праведного Судді, воскресіння тіла, вознесіння на небеса, лікостоянія з Ангелами, паче всього цього, безперестанного споглядання Самого Улюбленого ними, заради Якого, перепливаючи море життя, боролися вони з хвилями пороку і, що топляться багатьма працями, не захотіли загрузнути, але, з працями сопрягші бажання досягти пристані, підкріплювали тим свою неміч. А пристанню ці, що ринули на висоту чесноти, мають не життя, не воскресіння, є ніщо інше якесь із бажаних благ, але Самого жаданого, заради Якого і зло для ставили в насолоду, і багатотрудна роблення - в солодкий сон, перебування в пустелях шанували Відрадний перебування в містах, життя в бідності - переважно життя в багатстві, гірке рабство - приятнейшим всякого свавілля. Сей-то нагороди очікують робітники чесноти. Бо є спадщина у службовців Господу, як волає Пророк Ісая (Іс.65: 9). Свідчить ж і блаженний Давид, складаючи подячну пісню Подателю благ і кажучи: Ти дав що бояться Тебе знамення (Пс.60: 6). Та й Сам Владика Христос настільки ж великі блага зображує в Священному Євангелії, кажучи: Блаженні вбогі духом: бо їхнє Царство Небесне. Блаженні лагідні: бо вони успадкують землю (Мф.5: 3.5); та інше, за сім наступне, кому завгодно, без праці може сам дізнати, розкривши Божественні Книги. Бо то ж знайде і в служенню не дбають про талантів, і в притчі про десять дів, і в алегоричному розлученні овець від козлів, і в засіяної ниві, яка прийняв Свою на себе і кукіль, і в сіті, яку закинув опустили в море і вловили всяких без розбору риб, а потім зробили їм строгий розбір. Багато такого, як оце можна знайти і в апостольських повчальних писаннях.

Оскільки розвідку всього цього соделалась б слово надмірно довгим, то, надавши це допитливим, переходжу до того, що слід по порядку мовлення. Та й з іншої причини з Божественного Писання подавати докази про відплату за чесноту було б справою марною і вкрай зайвим. Віруючі, що Бог усіляких промишляє про людей, не мають потреби в наших переконаннях, але визнають достатнім для них око віри і вчення богонатхненних словес, а не повірили ще, одержимі ж тьмою невір'я і хвороби невдячна до Творця, не терплять чути словес Божественного Писання. Чому, залишивши на цей раз докази з Писання, викриємо їх висновками природного розуму.

Тому запитаємо їх: цнотливість, справедливість та інші частини чесноти чи визнають вони благами і виною благ або сопрічісляют до того, що погано? Але цього ніяк не потерпить сказати і сам батько гріха. Бо чи можна сказати це тому, хто з виконувати його сих чеснот щодня веде лайка, як з противниками, і завжди протиставляє цнотливості нестримливі і справедливості - неправду? Тому необхідно і їм зізнатися в цьому разом з своїм учителем і не зазіхати перевершити в пороці самого винуватця гріха; бо, за словом Господнім, несть учень над вчителя (Мф.10: 24).

Тому ще запитаємо їх: якщо чесноти ці прекрасні, і з прекрасних прекрасні, якщо вони блага, і найкращі з благ, і ніхто, якщо не вкрай безрозсудний і позбавлений здорового глузду, не буде сперечатися, що це дійсно так, то, звичайно, і любителям їх слід іменуватися прекрасними і добрими і мати плід не тільки рівномірний працям, а й у багато разів їх більший. Бо чи не дивно це? Хлібороб, що вклав в землю насіння, в нагороду за працю пожинає у багато разів більше посіяного, а також і садівник, хто садить дерева, має втіху в виродків плодах, а у тих одних, які піклуються про чесноти, і стали хранителями оного Божественного саду, і в опікою про оних насадженнях пролили багато поту, виснажили багато праці, і праця безплоден, і піт не винагороджений? Займаються вправою тіла і голосу отримують вінці, сприймають нагороди, удостоюються оплески глядачів, і чеснота менш цінується, ніж мистецтво борця і кулачного бійця? І для цього видатного подвигу немає ні глядачів, ні Винагороджувача, ні почесті, ні нагороди, ні вінця? І що представляють трагедії і комедії мають щось на увазі, для чого вправляються в мистецтві, в надії вінців переносять праці; і правлячі колісницями наважуються на небезпеку в очікуванні перемоги, в сподіванні похвали глядачів, - а до того ж беруть плату і з тих, чийого заводу коні; і керманич, маючи ціллю пристань, насмілюється боротися з хвилями і, підбадьорює бажанням отримати прибуток, виносить підступи бур; і шкіряник, і ковач міді, і всякий займається будь-яким ремеслом чекає кінця праць і, з стомлюючої ремесла з'єднавши сподівання вигоди, знаходить срастворенная з працями задоволення; а одне тільки, як видно, вправа в чесноті, чи побажає хто назвати його мистецтвом або наукою ратоборства і подвижництва, або обробітком і насадженням, не має доброї мети, яка могла б втішати під час праць? Але марно процвітають в цнотливість цнотливі і, борючись з багатьма і різними пристрастями, посилюються погасити їх полум'я? Даремно робітники справедливості ведуть боротьбу з неправдою, утримуючись від чужого і марнуючи свою власність? Марні і придбання мужності для процвітаючих в нім, тому що, великодушно переносячи зустрічаються їм прикрості, не мають Винагороджувача?

Але це - неправда, досконала неправда. Бо наживання чесноти гідне подиву і придбання. Це скажете і ви, мимоволі яке спонукає совістю. Бо ведення це вроджене людині, і ніхто з володіють оним не має потреби в слові підрядному, від Бога чи сообщаемом або переданому людьми, тому що для навчання їх досить слова вродженого. Свідчать і робітники гріха, які здійснюють його таємно і, якщо бувають відкриті, самі собі придумують виправдання, тому що підриває під стіни, гробораскопателі, викрадачі, перелюбники, вбивці і все, наважуються на що-небудь споріднене з ним, намагаються робити це, вживаючи слова в содейственнікі темряву, а якщо хто зазіхне що-небудь таке зробити і вдень, то на допомогу собі бере відсутність людей. Тому тим самим, що зазіхають приховати, показують, яке поняття мають про свій вчинок, бо не стали б приховувати, якби припускали, що надходять добре, а зазіхаючи приховати і боячись бути відкритими, зізнаються, що робилось ними зле.

Тому і ви, вкрай невдячні, знаєте, яке благо - придбання чесноти і з якими дуже великими трудами пов'язане оне. А тому необхідно, щоб воно, стільки усіма своїми і противниками похваляється і досягається за великими трудами, мало гідне відплата. Тим часом бачимо, що в реальному житті багато домагаються цього придбання і заради оного зазнають великі труди, але не всі користуються за це похвалою і честю; одні ж устами всіх прославляються, як любителі чесноти, стаю я іменитими і після кончини мають добре відому славу, а інші зовсім невідомі і від усіх приховані, і уподібнюються перлині, що криється в глибині моря і укладеної в раковині. Тому, примічаючи це, хто нагодився самі з собою: чому одні з віддають перевагу всьому Божественне вельми славні, а інші зовсім не відомі; потім розсудимо, що Творець і Суддя усіляких як правдивий зробить справедливе мздовоздаяніями Своїм подвижникам, і ваги правосуддя не потерплять, щоб порушена була правда. А після цього, вбачаючи, що ті і інші померли, але одні в великій славі, а інші в крайньому приниженні, як звичайнісінькі люди, укладемо ще, що Бог приготував іншу якусь життя, в якій добре жили винагороджує по достоїнству. Бо тим, що деяких вшанував відомо, дав Він бачити, які вінці чесноти, а тим, що не всі робляться славними і іменитими в реальному житті, відкриває нам життя очікувану. І честь, що віддається деяким, служить знаком Правди Божої; а те, що не всі, хто чинить чесноти отримують тут рівне заплату, вказує на життя майбутню і стверджує в надії чаєм благ.

Тому Правитель усіляких в реальному житті не всіх, що жили добре, проголошує такими, а також і не всіх, що жили хибно, карає, але інших зраджує покаранню, як показуючи цим справедливість визначення Свого, так тим же лякаючи і закликаючи до покаяння інших; а не нищить всіх робітників лукавства, і сім знову предуказует нам майбутнє життя. Бо, якби не було іншого життя по переселення звідси, то терпіли б явну несправедливість покарані тут, так як інші уникають покарання; терпіли б очевидну несправедливість і вкрай полюбили любомудрие, але не скористалися за це ні малим увагою і честю, тоді як інші, подібно до них досягають успіху в житті, проходили ону в великій славі. Але Джерело правди назвати несправедливим - це понад усяку хули, і не залишає вже ніякої більшої міри божевілля. А якщо правдивий (як і дійсно правдивий) над усім наглядає, і все що не робиться бачить, судить правдиво і рівно тримає ваги правосуддя, а якщо коли завгодно Йому ухилити їх, і тоді докладає на них вирок людинолюбства, а не вирок неправди, то є інше життя, в якій і уникли покарання тут понесуть належної кари, і не скористалися в реальному житті ніякою честю за труди, под'ятие заради чесноти, отримають нагороду за пролиту ними піт.

Але, може бути, і ви самі зізнаєтеся в цьому. Бо і елліни, яким не проповідував ні Пророк, ні Апостол, ні Євангеліст, керуючись одною природою, припускали, що це дійсно так, хоча і піддавалися багатьом помилкам, до істинних думок наточити баснотворное; бо і піїти і філософи вірили і навчали, і в письменах залишили пам'ять такого вчення, що по переселення звідси будуть і покарання людям порочним, і милості мужам праведним.

Тому, ймовірно, і ви, переконані і навчені природою і примушували тим, що недавно ми говорили, погодьтеся і визнаєте, що це дійсно так, але припустімо, що буде або упокоєння, або покарання одних душ, тіло ж, як абсолютно некорисних і нерозумне , буде кинуто і віддане гниття.

Яке ж підстава душі, ходив я перемагала разом з тілом, однією бути увінчалися або, по розлученні з тілом, однією піддатися муці? Тоді карати душа справедливо б сказала судно: одна я переступала Твої закони, Владико, але разом з тілом блукала по стромовині пороку. Якщо потрібно казати правду, воно-то і захопило мене в безодню гріха. Його очима вловлена, обкрадати я чужі ложа і заглядалася на красу, що належить іншій, ними яке спонукає звернути погляд, побажала надбань і майна. І потім впала в глибину неправди, тому що пристрасті тіла поневолили мене і позбавили дарованої мені Тобою свободи. Я змушена була услужівают потребам тіла, як з ним сверстних і розділяє його рабство. Черево нудило мене до обжерливості, а обжерливість виробляло многояденіе, а многояденіе породжувало помисли робити неправду. Часто з обуренням корилася я потреб плоті, з безпокойстве і крайньою скорботою примушена бувала услужівают її похоті; часто опиралася і мужньо відбивала їх нападу, але безперервність лайки нерідко долала мене, і я, нещасна, віддавалася в полон, скоряючись цієї сестрі, і в знемозі тужила про те. Бо знову піддавалася тортурам, живлячи плоть, терпіла від неї підступи, знову відчувала безпорядочние її руху і не знала, що робити. І виснаження її завдавало мені велику біду, і піклування про неї робило боротьбу більш наполегливо, і запалювати нову лайку. Тому не мене одну, Владика, віддавай покаранню, але чи разом з тілом і мене звільни від тяжкої муки, або разом зі мною і його міццю муки.

Але і тіло, добре послужив волі душі (якщо тільки буде дано йому будь-якої голос), скаже подібним чином праведному Судіе: як скоро створив Ти мене, Владико, негайно вдихнув в мене душу. Але, якщо про кожен шляху єства укладати по початку, то перш сподобилося я створення, потім вже вклав Ти в мене життєву силу душі. Насолоджувалися я з нею і життя в раю; один і той же час утробоносіння проводили ми в матірних утробі; разом, після закінчення мук народження, увійшли в це життя, насолодилися цим світлом і стали дихати повітрям; разом зробили шлях життя. Душа сама по собі ніколи не зробила нічого доброго, але, вживаючи в содейственнікі мене, плоть свою, збирала багатство чесноти. Я, терплячи виснаження від поста, чування, лежання на голій землі і всякого іншого злостраждання, через це скопило їй багатство. Я її, що молиться, позичати сльозами, їй, доведеної до зітхань, на служіння духу давало серце. Моїм мовою прославляла вона Тебе; мої уста вживши в знаряддя, приносила вона Тобі моління. Мої руки здіймаючи до неба, пожинала плоди Твого людинолюбства. Моїми носимая ногами, приходила в Твої святі храми. Моїми користувалася вухами для прийняття Твоїх словес. Своїми очима дивлячись на сонце, на місяць, на сонм зірок, на небо, землю, море і всю видиму тварюку, зводилася до споглядання Тебе, і по величі і красі видимого умопредставляла собі Творця; з поміччю Моїх очей викрадала приховане в письменах скарб. Мої вживши в знаряддя пальці, накреслила в письменах Божественні Твої вчення, і залишила про них безсмертну пам'ять. Цими моїми руками в цілій всесвіту спорудила молитовні будинки. Моїм користуючись сприянням, виконувала закони любові, моїми руками омивала ноги святих, моїми руками задовольняла потреб утискання, надавала послуги змученому відпочити тіл. Тому, Владика, чи не розлучай мене з супружніци, изначала зі мною Сполучені, і не розривати шлюбу, не просто і не випадково вчиненого, але изначала самим Твоїм створенням певного: одним нагороди вінцем одне минулих терені. Бо це властиво Твоєї правдивості, це пристойно праведному Суду Твоєму. - Це скаже і тіло, добре трудилися з душею, якщо тільки дана йому буде голос.

Але ні тіло не скаже цього, ні душа, що жила беззаконно, тому що суддя не має потреби в такому проханні, але як мудро править, так правдиво судить; і повертаючи тіло душам, всім приділяє гідно. Бо чи не дивно, доблесного воїна, який здобув перемогу в битві, коли співвітчизники хочуть вшанувати зображенням або живописати, або відливати, або ліпити (залежно від того, що для зображення вжито буде ними: камінь або мідь, або дошка) з тією зброєю, яким діючи, звернув він тікати ворогів; і якщо здобув перемогу, стріляючи з лука, зображати його з цибулею, а якщо переміг списом, в шоломі, зі щитом, то представляти в цьому озброєнні, - а душі, помагайте разом з тілом, препобедівшей невидимих ??ворогів і спромоглася мати жівопісателем Зиждителя всіх, залишитися голим позбавленою озброєння? Можна ж бачити, що такої честі удостоюють НЕ воєначальника тільки, але і борця, і кулачного бійця, і скорохода, і представляє трагедії, і правлячого колісницею. Бо кожен з них, в якому вигляді здобув перемогу, той і утримує в зображенні. Один коштує у взутті на високих підборах, у військовій одязі, з личиною якого-небудь іншому або Креону, і тільки-но не говорить всякому: цим я діяв і цим переміг; інший біжить оголений, показуючи, якого роду його подвиг; інший представляється борцем або тримає вінець і дає тим знати незнаючим, яким подвигом він трудився; інший вступає в кулачний бій і вражає противника; інший зовнішністю і бичем показує, в якому вправляючись мистецтві, здобув перемогу. Тому не роби безчесним всіх їх то єство, яке у всьому цьому процвітає, і не думай, що Бог, джерело правди, несправедливі людей, не підозрював, нібито Він навіть, подібно людям, які не пошанує Своїх Побєдоносцев. Бо якщо люди, які не в чому дотримуються справедливість, а й вкрай про неї дбає, мають звичай так часто віддавати честь за ці незначні і некорисних подвиги, то тим паче славних і великих подвижників чесноти, її законоположник і Винагороджувача вшанує, увінчає, і саму справедливість перевершить величчю дарів.

Але знаю, чому дійшов ти до такої хули: по своїй немочі укладаєш про Божественне, свою неміч полегшує межею Божественної сили, і що для тебе вкрай неможливо, то почитаєш неможливим також і для Бога. Але це - неправда, досконала неправда. У тління не та ж сила, що і у скудельники, хоча обидва одного єства; і глини і скудельники - з землі. Свідок цьому той, хто, розмовляючи з Іовом, говорив йому: від тління створений еси ти, якоже і аз (Іов.33: 6). Втім, хоча одного єства і глини і скудельники, але не рівну силу знайдеш в обох. Один надає руху - інше рухається, один ліпить - інше виліпив, один місить - інше змішується, один дає вид - інше сприймає цей вид і перетворюється, як завгодно скудельники. Але якщо тут, де єство одне, сила не дорівнює; тим паче, де по-різному єство, різна і сила. Але незрівняне неможливо і порівнювати. Бо як може бути застосовувана до Сущому завжди те, що з позбавленого буття! До Сущому перед віками призначив нам те, що в часі? До Творця неба і землі те, що зо сміття! Тому не думай, що вкрай неможливе для тебе неможливо і Богу, бо Його єства все можливе і вкрай зручно.

Тому Бог і природа тілесне, колись растекшуюся в гній, потім перетворилося в прах і розсіяне всюди: в річках, морях, в хижих птахів, в звірів, у вогні, у воді (виставляю на середу все породження твого невіри) - може, захотівши, знову зібрати, привести тебе в колишню велич і в колишню красу. Бо захотів тільки - і прийшло в буття небо, і прийняло стільки угнутості, скільки хотів. Захотів - і простяглася земля, і висить, маючи підставою єдиний Божий межа. сказав, і бисть світло (Бут.1: 3). Наказав - і сталося водне єство; заповів - і відокремилося воно від землі; за помахом Його прикрашена земля луками, гаями і всякого роду жнивами. Сказав - і відбулися тисячі видів тварин земних, водних і повітряних. І Той, Хто створив це словом, і цього ще набагато зручніше воскресить тілесне єство: бо набагато зручніше оновити застаріле, ніж з нічого створити неіснуючі. Якщо ж не віриш, то великий вчитель всесвіту Павло скаже тобі: Божевільний, ти еже сієш, не оживе, аще не помре: і еже сієш, те не тіло майбутнє сієш, але голо зерно, аще трапиться, пшениці, або іншого від інших: Бог же дає йому тіло, якоже восхощет (1Кор.15: 36-38).

Якщо ж і його вчення почитаєш будь-яким порожнім словом і байки, то звернися до природи, яка вчить тебе і проповідує воскресіння. Хлібороб карбував спершу борозни і як би риє які могили, потім думає в них насіння і, як би віддаючи поховання тіла, засинає землею. І більше того нічого не в силах він зробити, хіба тільки, якщо багато у нього води, її може принести. Але Бог або дощить з неба, або подає насінню воду з джерел і річок, потім, зрошуючи, напоевая їх і, як би подібно людських тіл зраджуючи гниття, робить, хоча вже непридатними в їжу для людей, проте ж досить корисними для них по народжується з цих насіння тіл, тому що насіння, приймаючи в себе вологість, Боті [1] і як би загнівая, пускають з себе мочки коренів і ними ходять лежить навколо землю, потім з неї корінням, як трубками якими, втягують в себе вологість і породжують прагне вгору злак. І сказаним вище способом потроху харчуються, пускають в висоту солом'яний стебло, виробляють колос, в якому прихований і, як би списоносцями якими, оточений остнамі плід. Тому перестань не вірити воскресінню тіл, невпинно бачачи подібності воскресіння і невпинно чуючи проповідь про воскресіння.

Але щоб мати тобі тверду віру в воскресіння, знову приступи зі мною до історії рослин, дивись, як гілки виноградної лози та інших дерев, або так звані нащадки або пагони від коренів, відсіканням їх як би сприймають смерть, а зариті в землю як би віддаються похорон дивись, як зариті і зігніть, потім, по волі Божій, пускають вниз корінь, дають вгору паросток, приходять в силу, піднімаються у висоту, бременеют плодом, і відроджені гілки робляться Благоліпная похованих в землю І що говорю про гілках, деревах, насінні? Йди за мною туди, де виробляється власне твоє єство. Дивись, як мізерно мало і нічим не відрізняється від слизу початкове речовина, з якого ти освічений. Однак ж і це нікчемне, мале, неживе, що не дихає і зовсім безчувственное, за Божим помахом, робиться людиною і, маючи один вид, перетворюється в тисячі різного виду складів: то твердих і наполегливих, то поступливих і ніжних, то наскрізних і пористих, то суцільних і щільних, то дебелих і гладких, то тонких, що мають вигляд ниток, і перетинчастих, то трубчастих і порожніх, то не мають в собі свердловин і порожнечі. І можна бачити, що з цього малої кількості речовини відбулися і труби для течії крові, і провідники для дихання, і міцні зв'язки, і м'якість плоті, і твердість кісток, і світлість очей, і чистота зіниці, і гладкість ланіт, і тонкість волосся, і безліч всього іншого, що тільки є в людському тілі і чого потреба і дієвість намагалися описувати багато з обізнаних в цьому, але, препобеждаемие премудрістю Творця, закінчували слово своє співом; і до того ж надходили так не нашого тільки двору, а й поза блукаючі вівці. Втім, і вони, пасучись на добрій паші, рухомі і наставляти одною природою, скільки могли, прославили Пастиря, Попечителя і Творця всесвіту. Ти ж, крім природи маючи учителем закон і пророків, що наставляють в Божественному, і лик апостолів, щоб навчати справжньому і проповідують майбутнє, звідусіль збирай пропоноване тобі на користь. І однією природи зародків і першого освіти людей досить до того, щоб довести тобі воскресіння мертвих тіл. Віруй, що земля - ??материнське лоно, труну - утробу, а цей самий малий, пуху подібний останок тіла - насіння єства. Цей останок, будучи абсолютно непримітний для всіх людей, бачимо для Бога, і ніхто не уникнув цього Ока; тому що в руці Його вси кінці землі (Пс.94: 4), Він виміряв жменю воду і небо пядію і всю землю жменю (Іс.40: 12), Йому неважко побачити те, що в руці, тому що і для тебе це дуже зручно, і якщо захочеш змішати просо і сочевицю, пшеницю і ячмінь, то без праці і знову їх розбереш, як скоро захочеш. Тому якщо кінці землі в руці у Бога, то вельми зручно Йому і зовсім змішане привести в належний порядок. Отже, віруй, що труну - матірних утроба, а що лежить в ньому останок - насіння. Творець - завжди Творець, а останній день життя, і страшний глас архангельський - хвороби народження: засурмить бо, Сказано, і мертві Встануть нетлінні (1Кор.15: 52).

Тоді буде потрібно у нас звіт, як ми жили, тоді віддамо відповідь за все, що зроблено нами добре або погано, тоді явними для всіх стануть потаємні думи розуму. Тоді все станемо перед судіще Христовим, нехай прийме кійждо, яже з тілом Содель, або блага, або зла (2Кор.5: 10). Цього я побоявся, людина, відклади ворожнечу на Промисел, бігай лукавою цього неприязні, припини нічим не звичайнісінькими хулу, якби вступив в приязнь з Творця, щоб і Він управив нас, як друзів, а не викинула зі тури, як ворогів. Прослав годувало Промислу, щоб нам, їм керованим, уникнути заворушень справжнього життя і вступити в ону неволненную пристань, у Христі Ісусі Господі нашому; бо Йому належить всяка слава на віки! Амінь.

Примітки
 1. Ботеті - жирувати, товстіти. Ред.

Слово 8. Про те, що для розсудливих немає шкоди служити панам злим | Слово 10. Про те, що Бог з давніх-давен був Попечителем не самих іудеїв, а й усіх людей, і про Вочеловеченія Спасителя

Слово 1. Доказ Промислу, запозичене з розгляду неба, місяця і сонму зірок | Слово 2. Доказ, запозичених з розгляду повітря, землі, моря, річок і джерел | Слово 3. Доказ Промислу, запозичених з пристрою людського тіла | Слово 4. Доказ Промислу, запозичених від пристрою людських рук і винайдених людиною мистецтв | Слово 5. Доказ Промислу, запозичених з підпорядкування людині тварин безсловесних | Слово 6. Про те, що багатство і бідність корисні для цьому житті | Слово 7. Про те, що рабство і панування корисні для справжнього життя | Слово. Про Божественної і святої любові |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати