На головну

Слово 8. Про те, що для розсудливих немає шкоди служити панам злим

1. Present Simple Виберіть підходящого змісту слово
  2. Абревіація як спосіб словотворення. Типи абревіатур.
  3. База даних по певній Галузі промісловості.
  4. Блаженно Ти, Русское Слово, Ти Богом Росії Дано.
  5. В якості торгової марки вибирають вже існуюче слово
  6. В) числового
  7. Види синтаксичного зв'язку слів у словосполученні

Великий дар слова і розум (дуже ясно це знаю) потребни того, хто зазіхає говорити про предмет стільки важливому, тому що слава самих справ має звичайно деяку залежність від слова.

За немочі і силі слова люблять судити про справи ті, кому завгодно брати до уваги не якість справ, але мистецтво слова.

Але я, поклавшись на важливість предмета, що не змінюється залежно від нею породжень мого розуму, не замислювався про те, що породження ці малі і мізерні, мав же тільки на увазі, що для бажаючих бачити ясний світло істини, як ясно і сонце для мають здоровий зір .

І якби ніхто не визнавав Істини, то волає про неї сам Промисел Творця і Спасителя нашого.

Тому думав, що не зроблю нічого непристойного і гідного осуду, сему всюди лунають гласу надавши на служіння уста свої й оприлюднивши їм загороджений слух невдячних.

Що бідність і багатство потрібні і корисні для справжнього життя, що рабство і панування Лікар душ дарував нам як якесь лік для гріховних струпов, - це, за сприяння благодаті Божої, показали ми досить. А що рабство не шкодить знаходяться в нім, але навіть дуже благодійно, якщо хто хоче ним скористатися, - це (скажімо так з Богом) доведемо тепер, бо і вчора обіцяли говорити про це.

Кому завгодно, той і без древніх прикладів може випробувати знаходяться нині в рабстві і побачить, що багато між ними ревнителів чесноти, які полегшують для себе рабство добрим призволенням, не вимагаючи спонукання, виконують належне з власної волі і люблять догоджати панам, - а за це отримують свободу, робляться володарями великих маєтків і воспріемлют нагороду за своє добре рабство. Але, можливо, не зайвим буде представити в приклад деяке число з колишніх давніше в рабстві і відкрити зібране ними скарб благочестя в викриття тих, які зазіхають осуджувати рабство і звертають його в привід до найбільшої хулі, а на цьому підставі наважуються метати стріли проти Божого промислу.

Тому першим з усіх да постане перший служитель патріарха Авраама. Коли постарілий патріарх, знаючи межа єства, передбачаючи кінець життя (тому що старість - предначатіе смерті), давав цьому рабу заповідь про сина, велів взяти для нього дружину з власного його племені, вірячи древнім клятвам і благословень, суворо наказував уникати спорідненості з хананеями, тоді чудовий цей служитель насамперед суворо зважує всі слова пана, боячись ж виголошуваної клятви і жахаючись наглядає над усім Ока, запитує спершу, чи повинно повернути сина в батьківський будинок Авраамів, коли дружина відмовиться від переселення. Оскільки ж Авраам заборонив це і сказав, що повертати не повинно, а належить покласти надія на того, хто покликав Бога, довіритися Його водійству, раб йде з дому пана свого і, зробивши багато денних переходів, до вечора дня досягає Харрана. І верблюдів ставить він, даючи їм відпочинок у лік після праць, а сам, відклавши в сторону принесені їм дари і всю знатність багатства, здійнявши ж руки до неба, молить Бога, щоб Він зробився невестоводітелем його вихованця і заручив з ним дівчину, відповідну звичаям пана. Побожні вислови його гідні того, щоб вислухати їх. Бо каже він: Господи, Боже пана мого Авраама ... се, аз стах у криниці воднаго, дочки ж живуть, у граді виходять почерпаті води: і буде дівчина, ейже аз річку: схили відніс твій, та пию, і скаже ми: пий ти, і верблюди твоя напою, доки напіются: цю приготував єси свого раба напочатку Ісааку: і по сему увем, яко створив єси вчини з паном моїм Авраамом (Бит.24: 12-15). Хто не догодити за благочестя чоловіка сього? Краще ж сказати, хто славить гідно кожне його наказав їм слово? Бо можна бачити, що молитва його прикрашена разом вірою, мудрістю і благочестям. Відклавши убік всі інше, мета подорожі поставити в залежність від Божого Промислу, - не ознака чи це найвищого благочестя і найвищої мудрості? Покластися ж на праведність свого пана, і загального всіх Бога називати його Богом, і сподіватися, що його молитва неодмінно буде виконана, і побачити виконання прохання, - після цього залишається чи ще якась вища ступінь віри? Але і в тому, що отримав просимое, виявився він боголюбцев, бо не отримав би так легко, якби не був цілком відданий що дала. Цю ж відданість справила душевна чеснота. Але що отримав він, і отримав негайно, це відкриває історія, тому що після закінчення молитви прийшла Ревека і показала в собі ознака Гостинности. Ледве почула, що просять у ній води, як поспішає напоїти всіх верблюдів і, насилу почерпая воду, втамовує спрагу і словесних, і безсловесних, показуючи разом і мужність, і людинолюбство, являючи себе подавай за зразка нареченої, зображеної в молитовному слові, доводячи, що вона гідна Авраамова будинку і водиться однаковими правилами зі гостинні свекром. Бо цього просив у молитві своїй вірний оно раб: не красивою і величною зовнішності, які не кольору ланіт, не краса очей, неправильного обриси брів, що не знатності роду, що не великого багатства, але гостинні серця, тихого поведінки, лагідної і скромною мови, поблажливого і человеколюбивого вдачі, гідного дому пана його, який отверст для всіх мандрівників, приймає будь-якого роду людей і кожному пропонує, що потрібно. Цього просив він, це і отримав. І не одразу, не подумавши, прийняв це, але випробував все, з ним що відбувається, хотів, як каже, бачити, аще упорядкована Бог шлях йому, або ні (24:21). Коли ж побачив всі ознаки, яких просив, і тоді перш піснеспіви не віддав застави заручення і не забув що дала від повноти задоволення. Але, незважаючи на дар, вірив, що бачить і Подавця дару, і Його перш прославив у міру сил, а потім прийняв вже дар. Бо запитавши дівчину, хто вона і ким народжена, і дізнавшись, що вона дочка Вафуілова, що є у них притулок і достатньо корму для верблюдів, раб Авраамів, як сказано, поспішивши поклонився Господу і сказав: Благословенний Господь, Бог пана мого Авраама, Іже не покинь правди Своєї і істини від пана мого: і мене упорядкує Господь в будинок брата пана мого (24: 26-27). Оскільки отримав більше, ніж скільки просив: дівчина не тільки дала йому води, але і сама запропонувала дати притулок, обіцяла забезпечити їжею і його, і верблюдів, побачив притому, що і спорідненість, про який не згадував в прощення, показано йому разом з тим , про що просив, - то якими тільки міг співами віддав виявився буде твоя ласка і засвідчив небрехливий Божих обітниць. Бо каже: Благословенний Господь, Бог пана мого Авраама, Іже не покинь правди Своєї і істини від пана мого Авраама. Ти праведний, - говорить він, - тому що додаєш велике піклування про благочестивих і відданого служителя Твого, мого ж милостивого пана, удостоюється жодної уваги. Істину ж слова Твої сповіщають справи. На дітях підтверджуєш вірність обітниці, які дав пана свого. Так прославивши Велікодаровітого, пропонує дівчині застави заручення, золотом прикрашає вуха, як охоче і скоро внемлющее прошениям мандрівників, також прикрашає і руки, прекрасно послужили великодушності серця. А коли зайшов до хати, побачив її батьків, відкрив заповідь пана свого, дознав і Божу допомогу і випробував на собі велику послужливість, з якою прийняли його, як знайомого, тоді забув він про пана, наступає через велику роботу втратив його з поля зору і власне своє відпочинок волів чи послуг йому? Нітрохи. Але коли і батько, і матір дівчини, і єдиноутробний її брат стали просити, щоб залишився у них і могли вони кілька днів насолодитися перебуванням відправляється в дорогу дівиці, раб сказав: не тримайте мене, Господь бо упорядкована шлях мій в мені: відпустіть мене, щоб йду до пана свого (24:56). Так всюди прикрашає мова свою Божим ім'ям, від Бога чинить жертва благ і Божу же промислом приписує що відбувається з ним самим. Що ж, скажи мені, пошкодило йому рабство? Хто з вихованих у свободі і пишаються вільними предками показав в собі стільки чесноти? Залишив він недосягнутого який-небудь захід високого благочестя?

Але може бути, хто-небудь із знаючих, як соплетать наклепу, і навчилися осуджувати хороше скаже, що любомудрие пана послужило повчанням рабу і, на нього дивлячись, як на якесь дзеркало, витягнув він для себе ці риси чесноти. А мають худих панів також отпечатлеваются в собі подобу свого зразка і, запозичуючи у панів початки худого вдачі, стають виконувати його вади, показуючи в собі своїх вчителів. Отже, викриємо брехня їх і покажемо, що придбання чесноти й вади є справа довільне і що раба, який не хоче жити хибно, ніякої худий пан не буде змушений до того.

А тепер щоб було виведений на середу божественний Йосип, онук Ревекки, правнук патріарха Авраама, виведений в весни днів його, в юності, у всій красі (бо весна є саме квітуче пору року). У весни днів своїх був він, квітучі були роки його, але, відрізняючись красою тілесною, мав він душу, і тіло превосходившую красою, любимо був він батьком, користувався самою ніжною його прихильністю не лише як після народжений, але і як подібний з ним по звичаїв, як точний відбиток батьковій чесноти. Коли ж він побачив сни свої і переказав їх батькові в присутності чули братів, негайно повстає проти нього заздрість, і терпить він докору, породжені заздрістю. А після невеликого пір не терпіли щастя, сповіщенні снами, поглянувши до них отрока, спрямовуються, як звірі на агнця, відлученого від стада і залишився без піклування про нього пастиря, не поважаючи сивин батька, чи не зглянувшись над старістю, якої, як якийсь жезл, служив опорою юнак, забувши і закон єства, і право спорідненості, і єдність походження, і юність віку, і незнання пороку, і цю мимовільну (бо була уві сні) влада і начальство, поки ще незначні всякої тіні, негайно намірилися зрадити його смерті і осквернити руки споріднених кров'ю. Потім, коли Рувим заборонив вбивство і дав пораду уникнути цього осквернення, на короткий час приховавши в ямі, незабаром після цього продають Йосипа купцям ізмаїльтянам і вбивство замінюють продажем, не стерпівши бачити, хоча і уві сні, але мав над ними властітельства. Таке покарання потрапив за сни, Йосип наведено в Єгипет, знову проданий Пентефрію, який був архімагіром у царя. Але і тут залишившись, зберіг він батьківську волю, дотримав в чистоті благородство предків: не змінював в собі доброго почуття, порівнюючи з часом, - його лиха не супроводжувалися зміною моралі і рішучість волі не змінювалася в ньому, як колір. Навпаки того, вступивши в інший спосіб життя, з волі перейшовши в рабство, залишився твердий у колишньому добром почутті, і говорив, робив чи що б там не було, завжди на чолі його ясно видима була сором'язливість. А тому негайно удостоюється він усякої почесті і йому доручається правління панського будинку. І панам постійно надає він відданість, а іншим служителям - справедливість. Благопрізнательний до вшанував, докладає належне піклування про підлеглих його управління, за що і став любимо тими і іншими, тому що користувався понад співмірні чесноти милістю, а краще сказати, пожинав багатократно рясні плоди праць. Тому, що не робив він, все благоустроял Бог в руках його.

Але і тут знову відкрилося для нього інше лихо: за травлення рабства пішла більш жорстока буря. Одна хвиля минула - інша наздогнала його; і здійснюючи шлях серед толиких хвиль і обуреваній, зберіг він човен НЕ яка загрузла в водах. Був він, як сказано, молодий, прикрашався свіжістю віку, подібно до квітки, ледь ізнікшему з чашечки, на підборідді його стелився пушок і зразок вінка оточував скроня, промені краси його зливалися з скромності, срастворялісь свободою, на чолі сиділа сором'язливість, на губах мала місце переконливість. Невпинно бачила це пані та, коли повинно було почерпнути з цього користь, впала в рів непристойне. А як зір, служачи поживою вогню похоті, всередині її запалювати високий полум'я, то розумна сила, не згас іскри на самому початку, була вже не в силах утушітся її згодом, коли від іскри став більший пожежа. І тоді, прийнявши в помічники безстидство, намагалася вона словами вловити в мережі юнака. Але як видобуток не піддавалася мереж, легко перескакувала через вбиті в землю кілки, блуд, прікрашенние хтивістю мови припрошує пані залишалися без дії і не вели ні до чого, залишивши вже слова, вирішується вона спокусити самим справою: скориставшись тим, що нікого не було в опочивальні, схоплює юнака, подумавши, що він раб, а не пан над пристрастями. Але не на відсутність людей сподівався Йосип, а бачив всюди властиве Око, не привів себе на думку свого рабства, чи не злякався її панування, розмірковуючи про великості лиха, яке зазнавав, не захотів послабити віжки пристрастям так як би ніхто не наглядав над справами людськими, і не зажадав звіту у зважилися робити неправду, але виступив супроти розумом рабству, панування, зміні в способі життя, прагненню жадання, легко займисті віком, переконливим, звабливим промов, з якими пані зверталася до раба, відсутності обвинувачів, очікуваної наклепі, тисячам всяке зло, що могли статися від цього. І перш за все, відступивши від законів рабства і прийнявши на себе посаду радника і вчителі, робиться захисником цнотливості і обвинувачем непристойне. І юнак - найстарішої літами, раб - пані, що не носив ще подружнього ярма і схильний до сильним підступи жадання - живе з чоловіком, що має можливість законно задовольняти похоті, подає урок здорового розуму. І самі священні слова цнотливого юнака гідні того, щоб вислухати. Аще пан мій, Каже він, не бог зна мене заради нічтоже в домі своїм, і вся, еліко, суть йому, вдадімся в руки мої, і ніщо є вище мене в будинку цьому, нижче вилучено бисть від мене що-небудь, крім тебе, понеже ти дружина йому єси: і како сотворю дієслово злий цей і згрішу перед Богом (Бит.39: 8-9)? Чи не бачиш Того, - каже юнак, - Кого бачу я. Ти упоеваешься пристрастю, а я не прийняв цього захвату, навпаки того, бачу Правителя цьому всесвіті, який бачить кожну подію. Сему Оку, якщо завгодно Йому що бачити, не перешкоджають ні покрівля, ні стіна, ні замкнені двері, і морок нічний не служив перешкодою Його зору. Ясно бачить воно і зароджуються думки, і в точності вбачає перш народження ледь зачати в розумі слова. Дивлячись на це Око, боюся і жахаюся, не можу посварити шлюбне ложе, це джерело єства, ці двері, що вводить в життя, яка причиною, що не убожіє людський рід, і яка не дозволяє смерті погасити єство наше, але руки ссекающей стомлює новим насадженням , і серп пожинати препобеждает новим проізращеніем, - яка уподібнюється весні, що є після грабіжництва зими і знову одягає, що було оголено нею. Ти прийняла на себе ярмо, дружина, люби це ярмо. Чи не розривай ярма і не дивись на те, що поза, але звертай погляд на чоловіка. З ним був тобі тягти землеробський плуг. Чи не безчестям подружніх законів і статутів природи, що не чини наруги ложу, сподобився честі від Бога. Ти поставлена ??панувати над іншими, не будь рабою ласолюбства, що не ображай панування лукавим сім рабством, рабственних похотей не роби пані душі, Не викривиш порядку, не забирай влади у розуму, чи не давай кермо пристрастям. Мені бажано, щоб і ти стала вільною від пристрастей. Але якщо і не послухаєш, не захочеш звільнитися від захвату, то я не погоджуся бути злочинцем закону. По тілу я раб, а не до душі. Та й з іншої причини ненавиджу несправедливого справи. Позичений вашими багатьма благодійністю, володарка моя, не згоден я віддавати пану противним. Будучи куплений за гроші, предпочтен я уродженим в будинку, вчора або за день вступив до вас в будинок, прийняв кермо влади над усім, пан поставив мене піклувальником над усіма в домі і недавно купленому велів бути володарем всіх. Тебе одну, поважаючи закони шлюбу, залишив поза межами мого панування. Тому якими очима дивитимусь на того, хто стільки вшанував мене, якщо я відплачу йому таким вчинком? Мерзенно, володарка моя, вкрай мерзенно забуття милостей, непамятованіе благодіянь. Але і цього гірше, до крайності гірше образа, і до того ж така образа, зроблена благодійнику. Зберігати, а не розкрадати поставлений я панське надбання. Чи не зроблюся грабіжником замість надійного стража. Чи не торкнуся того, що поставлено поза моєю влади, не буду наслідувати прародичу Адаму, який, прийнявши у владу все рослини, простяг руку до залишився поза його влади і. побажавши одне те, позбувся всіх. - Так пояснювався цей раб перед лукавою цієї пані; ні рабство, ні лукавство пані не зробили йому шкоди, а краще сказати, показали його у великій красі, подібним золоту або коштовного каменя. Але оскільки не переконав словами і, примушуваний, повинен був рятуватися втечею, то, кинувши одяг, пішов голий, під одним покровом цнотливості, бо не соромився, як Адам після порушення; але яке той мав поняття про тілесну наготі до злочину, з таким же і він вийшов від пані.

Але безліч один за одним безперервно наступних лихо не розкрали в ньому душевної сили, і мужності не перетворили в боязнь. І в нещастях стільки мав він веселості і добросердя, що підбадьорював і інших в'язнів, і якщо бачив кого зневіреним, втішав його. Ознакою душевного розташування служить часто становище особи; з рухами думки не тільки узгоджується колір в особі, а й рух очей, підняття і опущення брів. Порушення гніву показує грізний погляд очей, а тихе стан негнівливість дає бачити складання повіки, яке виробляє посмішку; стиснення брів на середину чола подає думку про турботи, а дугоподібне підняття тих же брів вгору - про зверхності. Тому, так як більша частина порухів душі виражається на обличчях, чудовий цей подвижник, приймаючи особи як би вісниками якими душі, підбадьорює сумувати. І одного разу, побачивши, що в зневірі двоє з царських слуг: один - начальник чашників, а інший - головний пекар, укладені у в'язницю через якісь проступки, - підходить до обох, запитує, допитується причини зневіри. Людина, обтяжений стількома нещастями, правнук Авраамів, онук Ісааків, син Якова, якого найбільше любив батько, на якого дивився, як на світло в очах, в якому знаходив свою відраду, впав у рабство, терплячи це лихо не з взяли його в полон будь-яких лютих варварів, але від поневолити заздрості братів, і не в неправді який викрити його, але в привід до неприязні взяли сни, не приводить себе цього і на думку, а так само і того, що було з ним по впадінні в рабство: і подвигів цнотливості, і засудження після здобутої перемоги, і покарання замість вінця, і темниці замість хвалебних проголошень, - приходить ж з розрадою до інших, вдавшись у відчай, і подібних йому в'язнів запитує, кажучи: що яко особи ваша зів'яне днесь (Бит.40: 7)? Коли ж сказали, що бачили сни і що незнання, як витлумачити їх, турбує їх помисел, божественний цей чоловік не заплакав, почувши про сни, які не віддався нарікання, згадавши про своїх нещастях, як коли б пролив малодушно сльози, які не заплакав, не став виставляти на середу сумної історії своїх страждань; краще ж сказати, не став голосно сміятися, почувши про сни, брехливість яких виразно бачив доти, не сказав цим в'язням: Не знаєте, видно, друзі, брехливості снів і, не зазнавши, ймовірно, обманливості їх, потрібна інформація про їх тлумачення. Маючи учителем досвід, наказую вам посміятися над цими снами, тому що не показують вони нічого істинного, передрікають же все, противне істині. Сподівався і я стати володарем братів, начальствовать в батьківському домі, повіривши колись снам; і не тільки не отримав цього властітельства, але, втративши свободи, став самим жалюгідним рабом, та й в рабство попутним ношуся вітром, але і тут, піддавшись тисячам хвилювань, примушений жити в темниці. Тому нехай не бентежать вас нічні примари. Сни далекі від істини. - Але нічого такого не сказав і не подумав мужній цей в'язень, каже же їм: їжа не Бог виявлення їх, є; поведіть убо мені (Бит.40: 8). Скрізь у нього Боже ім'я, їм прикрашає разом і душу, і мова свою. І кажучи, що тлумачення від Бога, наважується на оне, як підготувала себе в Божий храм. Тому розповіли йому сни, і він витлумачив і розкрив, що було загадково і перекривання. Після закінчення ж тлумачення, говорить головному виночерпієві: але Пом'яни мене тобою, егда благо ти буде ... яко татьби вкрадений Бих із землі єврейського, і зде ніщо зло вчинив, але ввергоша ма в рів цей (40: 14-15). Коли і нужда викликала, не відкрив лукавства братів, але прикриває справу личиною татьби, і тих, які на ділі зробили його рабом, не хоче обезчестив словом, з поваги до єства приховує образу; і не тільки на братів не скаржиться, але і лукавства пані робить відомим для необізнаних оного; зазнавши, що стільки в ній хтивості, непристойне, брехні, наклепів, зловмисно, нічого цього не вивів назовні, але представив одне просте за себе виправдання: яко татьби вкрадений Бих із землі єврейського, і зде ніщо зло вчинив, але ввергоша ма в рів огорожі сіючи. Дивись, яке любомудрие в словах його! Дивись, яке великодушність в думках! Дивись, який нерабскій і безстрашний образ думок! Дивись, яка душа! Завжди вона одна і та ж: не величається в мирі, що не принижується в злополучіі, але всьому насміхається - і скорботного, і приємному в життя дивується ж однієї чесноти і в ній намагається процвітати. Якої шкоди завдала йому мерзенність пані? Чим зашкодило лукавство її? Тому не стверджуй, що служить на шкоду рабам развратность панів, бо службовцям у лукавих панів можна всіма силами уникати наслідування лукавством.

А що ні панування учитель лукавства, не багатство Содетель пороку, то дивись, цей же самий Йосип, звільнити від рабства і зайнявши друге місце в царстві, не величається високою владою, але начальство срастворяет лагідністю, влада свою доводить піклувальної, бачить братів, що замишляли вбивство , і не вбиває, згадує про снах і забуває про заздрість, збудженої снами. Бо голод привернув братів в Єгипет, і потреба змусила поклонитися, коли не знали, кому кланяються. Сни, проти яких повставали, приведені у виконання замислили поставити сьогодні їх нездійсненними; заради снів продали брата, щоб не кланятись, як передбачали сни, продажем брата уготована поклоніння, тому що проданий став рабом, ставши рабом, зненавидів розпуста пані, зненавидівши, зазнав оклеветаніе, обмовлений оселився в в'язницю, укладений витлумачив сни слугам царським і через це робиться відомим царю, заспокоює його, стривоженого снами, і, зрозуміло витлумачивши і порадив, що має робити, поставлений уже розпорядником того, що сам порадив. Великою кількістю плодів зменшує очікуване неплідність землі, рясні збори хліба зберігає у лік від голоду, робиться живильником НЕ єгиптян тільки, а й братів, які віддали його на їжу. Так насправді вони падають ті, які позаздрили поклонінню в снах і, що не прийняли поклоніння уві сні, насправді віддали йому поклоніння. А він, хоча сприймає поклоніння, але ж не віддає братам тим же, що зроблено ними, а годує їх, услужівают їм, даром постачає їх хлібом. Наостанок же, побачивши єдиноутробного брата, влаштувавши уявну доказ в злому намірі, коли помітив, що міцно стоять вони за юнака і піклування про старця-батька воліють своєї власної волі, склавши з себе грізну маску і звелів усім іти з судилища, каже: аз єсмь Йосип, брат ваш, його ж продасть у Єгипет (45: 4). І щоб для уражених раптовим страхом не стане нам згубним такий удар, негайно додав, сказавши: Тепер, отже не журися, нижче жорстоко вам так з'явиться ... на життя бо посла мя Бог перед вами (45: 5). Оскільки бачив, що немає у них ніякого виправдання, що мова їх пов'язаний гріхом, то сам, котрий зазнав тисячі лих, в сторону відкладає звинувачення і замінює оне виправданням. На життя посла бо ма Бог перед вами ... препітаті народ численний (45: 7). Не ваша це справа, - каже він, - але Боже: не засмучуйтеся моїм рабством, воно було за Божим смотрению. Відкладіть страх, з цього не вийшло нічого поганого: через рабство прийняв я владу над усім Єгиптом, через рабство став я другий по царі і мені була довірена правити вудилами великого народу. - Такий був Йосип, і раби в ньому, і царствуя; такий - і в лад, а також в злополучіі, такий - і бідуємо і пребагато благоденствує. Тому не багатство, не панування, не бідність, що не рабство народжують порок, але всюди перемагає произволение духу.

А що лукавство панів не шкодить чесноти слуг, неважко дізнати і з інших прикладів. Хто з обучившихся Божественному не знає Ахаавова лукавства і Іезавеліна злочестія і біснування проти Бога? Однак ж Овдій, їм служачи і від них маючи ввірене смотрение над будинком, не тільки не дотримувався по стопах панів, але навіть йшов шляхом протилежним. Вони, шаленіючи проти пророків Божих, всіх поспішали віддати на смерть і в забаву ставили собі винищення Божих служителів, посилюючись абсолютно погасити будь-яку іскру благочестя. Але Овдій протидіяв нечестивим вчинків панів і намагався в цілості зберегти світильник благочестя, і сто пророків приховавши в печерах, препітал їх, коли цілий всесвіт обдержал жорстокий голод, який в покарання за безчестя наслав на людей великий Ілля. Авдія не злякались звіряче визначення панів, не привело в боязнь побиття благочестивих, болісний голод і убогість в необхідному не зробили його скупим на служіння святим Пророкам. Навпаки того, гребував він жорстокості панів, а пророків в достатку давав потрібне, порятунок їх краще своєї безпеки і життя без них визнаючи для себе смертю. І в чому не висловлювалася ні малої ворожнечі проти Бога, в тому виконував він належне служіння панам. Закони ж, які видаються проти Творця, визнаючи гідними сміху, ненавидів видавали і шкодував про примушують виконувати наказане. Але таке служіння шануючи загибелі, рятував тих, кого велено було вбивати, визнаючи, що смерть в благочесті чесніше життя в лукавстві. Тому не зашкодило йому розбещення владик; навпаки того, лукавство Господь учинив його славним і знаменитим. Бо все міцніше рішучий намір воліє благочестя, всього сильніше душа, яка не хоче служити пороку.

Але не знаю, що мені робити, тому що чеснота людей доблесних змушує у мене слово і змушує продовжувати оне надміру. Тому, продовживши оне, перейдемо до іншого прикладу. Останнім царем юдеїв був хтось Седекія, який болезновал великим насильством і не терпів навіть чути Божественних чарувати. Он-то божественного Єремію, який тоді пророкував і передавав людям Божі веління, уклав в рів з смердючою брудом, тому що Єремія пророкував царю вкрай сумні і скорботні події. Але один служитель, ефіоплянін, євнух Авдемелех, не надавши в розумі ні величі Царської влади, ні пануючого зла, ні сильного гніву на Пророка, ні лих рабства, викриває несправедливий вирок царя, обвинувачує беззаконному вчинок з Пророком, указует на Того, Хто над усім наглядає і лякає царя правдивим покаранням. Так радником робиться служитель царю, євнух - чоловікові, іноземець - тубільцеві, ефіоплянін - ізраїльтянинові, нащадок Хамов - який вів рід свій від Сима; і царя переконує він благочестивими словами, і Пророка нищить з того гіркого, темного і смердючого укладення і постачає його необхідною їжею в усі час облоги міста. У нагороду ж за благочестя сприймає від Бога благословення. Коли місто здобуте і всі, хто живе в царському палаці побиті, він, за обітницею Божу (Іер.39: 15-17), улучает порятунок. Тому виявляється з сказаного, що добрим слугам не тільки не шкодять лукаві панове, а навпаки того, перші від останніх набувають велику користь.

Те ж можна ще дізнати і іншим чином. Коли місто Єрусалим за велике беззаконня був спустошений, багато винищені голодом, багато конче забиті на війні, що залишилися ж цар халдейський відвів бранцями в Вавилон, а потім, відокремивши мали шляхетне походження, що відрізнялися красою тіла і квітучих юним віком, повелів жити їм в царських палатах і виправляти царську службу; тоді перш за все віддав наказ хорошим змістом, стравами і припасами, які приносить з царського столу, винагородити в них те, що зазнали під час облоги і довгого шляху. Наздриш ж і з цього благородство оних божественних отроків. Ні взяття міста, ні спалення Божого храму, ні запустіння неприступного і недоторканного святилища, ні те, що божественні судини стали здобиччю варварів, ні винищення царів, ні побиття священиків, ні поселення далеко від святині, ні перебування на чужій землі, ні нестача вчителів, ні безчестя державство, ні потреби рабства, ні тяжке ярмо царя, ні незрілість віку, ні пристрасть до життя, ні страх смерті, ні інше що-небудь такого подібного не переконало їх, хоча в малому ніж, переступити і порушити приписи закону. Але яке було запроваджено їх попечителем благають вони давати їм їжу з насіння, тому що гребували царську їжу, мерзенними шанували різноманітні ці страви, бачачи, що оскверняли їх покликанням ідолів. Стільки ж мали сподівання на Бога батьків, любові до Нього і віри в Нього, що дали обіцянку попечителю від насіння виявитися доброзрачнейшімі харчуються царськими їжею. І не помилилися в надії, але потиснули плоди віри: як обіцяли, так і зробилися - всіх взагалі, користувалися розкішними стравами, були вони ніжніше і відгодував, відрізнялися більшою красою, прикрашалися тілесною силою. Коли ж час, йдучи своїм порядком, зробив їх досконалими мужами і показали вони досвід своєї чесноти, сім бранцям дано начальство над природними мешканцями країни, і тоді відкривається їм ще інше терені. Зарозумілий цей Цар, в божевільної хизування наслідуючи батька, споруджує величезний цей кумир, зроблений з дерева і золота, і всім велить поклонятися кумирові сему, як Богу, а не бажають вклонитися призначає покарання - цю піч, розпалення до крайнього ступеня невпинним, без міри додатком дров. Тоді багато в завгодно царя виконували наказ; багато хто робив це за звичаєм і, як одному з ідолів, віддавали і кумиру сему вшанування; але знайшлися і такі, які через страх бути спаленими губили душі і, мов коле совістю, віддавали кумиру божеське вшанування. Але Ананія, Азарія і Мисаїл, ці мужні вихованці закону, спадкоємці Авраамової віри, подвижників благочестя, предтечі благодаті, захисники віри, раби по тілу, вільні за способом мислення, бранці, але душею перевищували царів, не тільки не вклонилися кумиру добровільно, але, звинувачені що не виконали наказу, ніякого не приносять виправдання, але явно відмовляються від поклоніння і гучно волають: є бо Бог наш на небесах, Емуже ми служимо, може вилучено нас від пещи вогнем Горящі, і від руку твоєю избавити нас, царю: аще ні, відомо Щоб ти певно, царю, яко богом твоїм не служив і тілу золотому, еже поставив еси, що не вклоняємося (Дан.3: 17-18). Не за нагороди служимо ми Творця, і благочестя не до тієї у нас є, щоб купити порятунок, немає у нас бажання, яким би то не було чином, тільки б отримати життя. Навпаки того, любимо волю Владики. Якщо позбавить нас від бід, сповідуємо Йому дякувати. А якщо попустить і впасти в лиха, поклоняємося Йому. Що може Він зміцнити нас і в покарання, які загрожують нам, знаємо і нітрохи не сумніваємося в тому. Але згодився б Йому це, не знаємо, тому що глибина Промислу Божого неізследіма. Тому не зволікай, але зрадь нас уготована покаранням. Для нас приємніше смерть в благочесті, ніж життя в лукавстві. - Так сказали отроки, і цар не забариться, кинув їх, пов'язаних, в піч. Але вогонь дозволив залізні пута, зберіг же удобосгораемое єство волосся; не захотів торкнутися запропонованої йому їжі, але кинувся навтіки, показав тил і кинувся на своїх шанувальників, а Божих слуг зберіг неушкодженими. Нове і надзвичайне сталося диво. Ті, які були серед вогню і ходили по вугіллю, не зазнали на собі дії полум'я, а ті, які стояли поза пещи і доставляли їжу вогню, самі стали за їжу вогню. І останні закричало, згораючи, а перші тріумфували в пещи і все творіння закликали до спілкування в співі, навіть стихіям, яким поклонялися нерозумні, веліли оспівувати Благодійника. І така була сила цього чудодійством, що сам цей гордовитий і шалений мучитель прийшов і вклонився відмовився кланятися кумиру і всім підданим повелів шанувати Бога їх.

Так і великий Данило, підпали одному лиха з цими хлопцями, що вчинив бранцем і примушений жити з варварами, в точності зберігав батьківський закон і, живучи по оному, дотримав душу чистою і щирою і сяяв такими променями чесноти, що і зверонравного мучителя здивував блискавичним її блиском ; і спершу зробив йому відомими невідомі сни, потім ось розповів, що вимагало пояснення, вказав і порадив, що могло послужити на користь. І чи переказувати все блискуче їм досконале: як цар заборонив молитися і просити що-небудь у Бога і як Данило, який молився за законом і перш робив це таємно, коли був виданий злочестівий закон, продовжував молитися Богу явно, сміючись над законом і зневажаючи законодавця ; як відданий левам, як і їх вразив променями благочестя, і рисами Божого образу, як би ловив яким, перегородив шалені їх уста, як на видовище дива сього привернув злочестивого царя, як і його навчив, що Бог євреїв є Творець і Владика всіх, як викрив ідольський обман? Все це можна дізнати з історії та придбати ясне зведення, що і службовці лукавим панам можуть не отпечатлеваются в собі ніякого лукавства, але досягати самого верху чесноти і панів звільняти від омани, приводити до істини і для багатьох інших служити прикладом порятунку. Тому хай ніхто не звинувачує рабства і не думає, ніби-то лукаве панування препобеждает чеснота рабів, але всюди так вбачає Провидіння Боже.

Але, можливо, скаже хтось: чому Бог усіляких і жили беззаконно зрадив царя вавилонського, та й праведним попустив соделаться бранцями? Якого промислу видно в цьому справа? Яка правда в такому визначенні? Чи не видно чи в цьому безпорядок, безлад та злитість? Але говорити це вирішуються не знають безодні Божого домобудування. А що будуть достойні Тайноводство і скуштували Божественних Таїн знають і причину, і корінь цього. Чоловіколюбець печеться про тих, хто грішить і картає їх, і одну особу не хоче залишити без піклування про нього. Тому, посилаючи в полон беззаконних, посилає з ними разом, хіба що якимись Пестун і наставниками, і людей доброчесних, щоб їх життям і словом і ті, як якимось світильником осяяний, могли скільки-небудь йти непогрешітельной стезею. А що полон їх не тільки був виною порятунку для одноплемінників, але і чужих осяяв світлом Богопізнання, - свідок цьому історія. Тому, якщо відрізнялися вони подвигами і зробилися славними і знаменитими, залишили корисний приклад пізніх пологів, були причиною порятунку для полонених разом з ними, доставили користь варварам, зберігши неушкодженим благочестя і через нього зробивши великі чудеса, то чому звинувачуєш Промисел, предустроявшій все тому подібне ? Чому не вихваляєш паче Домобудівник душ, Правителя тварі, так мудро і на користь все направляючого.

Так з словес Божих показав я, що і для службовця лукавому пану можливо і уникнути пороку, і процвітати в чесноти, і панам доставляти багато приводів до користь; а ти зверни погляди на тих, які нині разом з тобою перебувають в рабстві, і побачиш, що багато, перебуваючи в рабстві у нестримливі, гребують нестриманістю, шанують ж цнотливість і не отпечатлеваются в собі жодного пороку своїх панів, але наслідують життя недавно описаних нами чоловіків. І як зі сказаного, так і з баченого, зрозумівши свободу єства нашого і дізналися мудрість Божа Промислу, поклич зречення, і ізглашаемую тобою нині хулу переміни на спів, і ізглашенія твоїх уст, які донині були проти Бога, нехай будуть на славу Божу, і да оспівується ними Промисел Творця, Христа Бога нашого! Йому слава на віки! Амінь.

Слово 7. Про те, що рабство і панування корисні для справжнього життя | Слово 9. Про те, що праця правди не безплоден, хоча і не видно в реальному житті, і про воскресіння, доказуваному висновками природного розуму

Слово 1. Доказ Промислу, запозичене з розгляду неба, місяця і сонму зірок | Слово 2. Доказ, запозичених з розгляду повітря, землі, моря, річок і джерел | Слово 3. Доказ Промислу, запозичених з пристрою людського тіла | Слово 4. Доказ Промислу, запозичених від пристрою людських рук і винайдених людиною мистецтв | Слово 5. Доказ Промислу, запозичених з підпорядкування людині тварин безсловесних | Слово 6. Про те, що багатство і бідність корисні для цьому житті | Слово 10. Про те, що Бог з давніх-давен був Попечителем не самих іудеїв, а й усіх людей, і про Вочеловеченія Спасителя | Слово. Про Божественної і святої любові |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати