На головну

Слово четверте. Про спутешествованіі живуть в келіях і про совість

1. Present Simple Виберіть підходящого змісту слово
  2. Абревіація як спосіб словотворення. Типи абревіатур.
  3. База даних по певній Галузі промісловості.
  4. Блаженно Ти, Русское Слово, Ти Богом Росії Дано.
  5. В якості торгової марки вибирають вже існуюче слово
  6. В) числового
  7. Види синтаксичного зв'язку слів у словосполученні
  1. Коли шлях робите в дорозі, і хто-небудь з вас немічний, залиште його йти попереду вас, щоб він, якщо захоче сісти, сідав.
  2. Якщо ви з початківців, і будете на стороні, наперед, одного разу назавжди встановіть собі порядки, як поступати, до умивальниці чи підходите, або сідаєте за стіл, щоб, коли настане такий час, вам не заважатиме; але якщо один нині піде першим, іншим разом братова інший.
  3. Коли питаєш старця про помислі, Витягни перед ним з свободою помисел цього, якщо знаєш, що старець вірний і збереже слово твоє.
  4. Коли почуєш про гріх брата твого, не розповідай! Того при кому-небудь; бо це смерть для тебе.
  5. Коли якісь будуть говорити про помислах, що борються тебе, не бажай слухати їх, щоб не було це тобі приводом до лайки.
  6. Примушуй себе творити багато молитов; бо світло для душі твоєї є молитва.
  7. Кожен день міркуй, в чому згрішив; і якщо помолишся про те, Бог простить тобі.
  8. Якщо якийсь брат наполегливо стане заперечувати перед тобою брата свого, той не буде осоромлений (зупинити його) і не повір йому, щоб не згрішити перед Богом; але скажи йому зі смиренням: прости мені, брате, окаянний я - то, що ти говориш, за мною водиться - і я не можу того понести.
  9. Якщо брат зробить тобі зло і хто-небудь стане говорити на нього перед тобою, охрани серце своє, щоб не відновилася в тобі злість; але згадай про гріхи своїх перед Богом і, якщо бажаєш, щоб Він простив тобі їх, Не платіть своєму ближньому.
  10. Якщо підеш на сторону з братами, яких ти не знаєш, і виявиться, що вони - менші перед тобою, - віддавай їм честь першості у всьому. Якщо трапиться тобі зайти до друга свого, нехай їх попереду себе у всьому, до умивальниці чи (підходите) або сідаєте за стіл; і не роби вигляду, ніби вони прийняті заради тебе, але їм віддавай цю честь, говорячи: Це для вас він створив зі мною милість.
  11. Якщо йдеш в дорозі з братом і ухилишся до якого жінка свого чоловіка сказати йому слово по нужді своїй, сказавши братові: посидь тут, - а один твій утримає тебе вкусити хліба; ніщо нехай не ввійде в уста твої, перш ніж покличеш брата, щоб і він втішився разом з тобою.
  12. Якщо йдеш в дорозі з багатьма братами і соромишся взяти їх до друга свого, так як їх багато; дивись не погорди їх і, потайки сходять, що не укуси хліба один, залишивши їх, але разом з ними розглянемо, чому бути личить, і що вони скажуть тобі, послухай їх зі смиренням; йдучи дорогою з ними, не привласнювати собі більшої міри і не бігай від послушніческіх послуженій.
  13. Якщо підеш на сторону і захочеш зайти до брата, а він не побажає прийняти тебе; то, коли побачиш його потім в дорозі, або він зайде до тебе не з відома, зроби йому найбільше прихильність.
  14. Якщо почуєш, що хтось сказав про тебе слово недобре; то, коли зустрінешся з ним в якому місці, або він зайде до тебе, яви до нього обличчя своє радісно-привітним і прихильним по силі твоєї, нічого не кажучи йому про те, що чув: навіщо ти сказав це? Бо написано в Притчах: хто пам'ятає зло, той законопреступен.
  15. Якщо ви, браття, зайдете до брата бідному, не сумуйте його ніякою потребою; але купите собі все потрібне для підкріплення себе їжею, так щоб надлишки залишилися для нього, - (від нього ж) досить з вас притулку, який знайшли.
  16. Якщо зайдеш до яких старцям, знаним тобі, і будуть з тобою інші, незнані старцям - не виявляй при них особливого відваги до старців, але які прийшли з тобою поступися місцем говорити про свої помисли.
  17. Коли будуть жити з тобою брати, Попеко про них зі строгістю, якщо будуть слухати тебе, знаючи, що даси за них відповідь Богові.
  18. Якщо відійдеш куди, як мандрівник Бога ради, не бажай входити в зв'язку з тими, котрі в тому місці, і словом своїм не вяжісь з ними; тому що (в такому випадку) більш для тебе корисно бути з родичами по плоті.
  19. Якщо підеш на гору побувати у братії в монастирях, то до кого зайдеш (спочатку), у того і будь, і до іншого не переходь, що не спитавши у цього: піти мені чи ні? Якщо він незадоволений буде цим, не зробив йому болю його, поки не вийдеш звідти.
  20. Якщо (на чужині) візьмеш келію, щоб жити в ній, Не дозволяй собі (мати) багатьох друзів, досить з тебе одного на випадок немочі; і не загубиш сили мандрівництва свого.
  21. Коли зробиш добро бідному (братові), що не призивай його на поділився своє, щоб не погубити милости, яку зробив ти йому.
  22. Якщо увійдеш в монастир (пустельне житло), якого не знаєш; то де дозволить тобі жити (мешканець його), там і живи, і в іншу келію Не заходь, поки він сам не покличе тебе.
  23. Якщо мовчиш в своїй келії, і брат попросить у тебе будь-якої речі на потребу свою, то ти не сховаєшся для себе цю річ, тому що інакше порушиш заповідь щодо брата твого. Але якщо ти маєш речі тільки потрібні тобі, а не зайві; щось не марнуй їх на збентеження своє: бо корисніше погубити один з членів своїх, а не всьому тілу твоєму вкиненому бути в пекло.
  24. Якщо пішов ти від родичів по плоті, щоб бути мандрівником Бога ради, то Не дозволяй сластному співчуття до них (почуттю приємності від перебування з ними) увійти в тебе; і, сидячи в келії, чи не турбуйся жалем про батька або матері, або спогадом про брата чи сестри, або Сердоболь до дітей, або бажанням дружини в серці своєму - що все залишив ти; але згадуй про кінець свій в нужді смертної. Так як ніхто з них не допоможе тобі тоді, то чому не залишити тебе (їх) заради чесноти?
  25. Коли, безмолвствуя в своїй келії, згадаєш про кого, який зробив тобі зло, встань і помолись Богу всім своїм серцем, щоб Він простив йому, - і помисел помсти відійде від тебе.
  26. Коли підеш причаститися Таїн приношення, охороняй всіляко помисел свій (або страви від всякого стороннього помислу), та не причетний до суду собі.
  27. Якщо досвідчений будеш сороміцькі мріянням вночі, бережи серце своє не думати про те днем, які особи були в мрій, щоб не занечиститись насолодою їх і не навести на себе лютого гніву; але припадають до Бога всім серцем своїм - і Він допоможе тобі; бо Він милосердний до немочі людської.
  28. Якщо тримаєш суворе подвижництво, та не надіявся на нього серце твоє, думаючи в собі, ніби воно зберігає тебе; але скажи помислу своєму, що заради виснаження тіла Бог слухає (молитві) окаянства мого (і зберігає мене).
  29. Якщо хто поносити буде тебе, не супереч йому, поки замовкне; потім, якщо, відчувши себе, знайдеш в собі те, що чув від нього, покайся, що ти згрішив, - і благодать Божа прийме вас знову.
  30. Коли подорожуєш з братами і буде між ними такий, до якого ти маєш любов Бога ради, не показуй особливої ??до нього близькості на увазі тих; не знайшов би між ними немічний і не помер би від ревнощів - і ти понесеш гріх його, тому що подав йому привід згрішити.
  31. Коли підеш до некиим, не чекай, що вони раді будуть тобі дуже; щоб, коли приймуть тебе, подякував ти Бога.
  32. Якщо схопить тебе неміч, коли мовчиш в келії, не бійся, але подякуй Бога; якщо побачиш, що душа твоя мятется від того, скажи їй: чи не краще для тебе ця неміч, ніж геєна, в яку маєш піти? - І вона заспокоїться в тобі.
  33. Якщо прийдеш до братів і один з них скаже тобі: Не знаходжу тут спокою, але хочу жити з тобою; Не давай йому місця, щоб не дати спотикання іншим. Якщо ж він скаже тобі: вмирає душа моя через якоїсь прихованої речі; дай йому спосіб втекти, але з собою все-таки не дозволяй жити.
  34. Сидячи ж на безмовності в своїй келії, поклади собі щодо їжі правилом - давати потрібну тілу своєму, щоб воно носило тебе і давало здійснювати служби твої молитовні, і щоб тобі не хотілося ходити до інших; нічого не їж досхочу, в задоволення похоті смаку, добра чи то харчі або не з добрих; якщо буде потреба відвідати - брата чи якогось або кіновію, ніякої солодкої їжі, яка знайдеться там, не давай тілові своєму вдосталь, щоб захотілося йому скоріше йти в келію і не зробилося воно зрадником себе самого.
  35. Якщо демони стануть схиляти серце твоє на подвиги вище сил твоїх, не слухай їх; бо вони зазвичай розпалятись людини на кожну справу, для якого він не сильний, щоб він потрапив до рук їх і вони пораділи над ним. Їж одного разу в день і давай тілові своєму потрібне стільки, щоб вставати, коли ще хотілося б (поїсти). Бдіння своє роби побожно, і не лишай тіла свого потрібного йому, але з розумом і мірності твори молитви свої, щоб інакше від занадто великого пильнування НЕ помрачилась душа твоя і не втекла з терену. Половини ночі досить тобі для молитов твоїх і половини - для спокою тілу; перш відходу до сну проведи дві години на молитві і псалмоспівах - і ляжь почити; а коли Господь підійме тебе, твори знову молитви свої старанно. Якщо побачиш, що тіло твоє лінується, скажи йому: чи хочеш спокою в це короткий час, а там - бути вкиненому в темряву кромішню? І якщо потроху будеш так підіймали себе, прийде до тебе сила (до бадьоро).
  36. Не тримай дружби з людьми, яких совість твоя боїться побачити іншими (ніж як здається і ніж як тобі бажано, або боїшся, що через них з іншими зв'язуються), та не даси спотикання у веденні (та не згрішиш, що не спокусишся в розумі. - Ред.).
  37. Якщо ти - в монастирі і, маючи раба, тримаєш його при собі, то піддаєш наругу чернечий чин; якщо ж подаруєш його братові, згрішив перед Богом. Але чи відпусти його - і хай йде, або зроби його вільним. Якщо він захоче бути монахом, сам побачить (або як знає). Ти ж не залишай його з собою, бо це некорисно для душі твоєї.
  38. Якщо ти, живучи в місті, виснажувати тіло своє Бога ради, і людство тамтешнє, в ревнощів, стане шанувати тебе за це, залиш його і влаштуйся в іншому місці - щоб праця твій не стане нам безплідним; але якщо ти переміг вже марнославство, що не слухай людству, знаючи, що Бог разом з тобою соблаговоляют того, що ти твориш.
  39. Якщо відрікся ти від світу, то абсолютно нічого не залишай при собі; і якщо побачиш у собі бажання бути схожим, то більше потрудитися тіло своє рукоділлям, щоб мовчати в своїй келії, мирно споживаючи хліб свій.
  40. Якщо підеш в місто продавати рукоділля своє, не сперечайся через ціни його, як миряни, але віддай його як трапиться, - щоб не погубити сили (значення) келії своєї.
  41. Коли купуєш що-небудь, у чому маєш нужду, чи не сперечайся, що більше того-то не дам за це; але якщо бажаєш ту річ, присилуй себе трохи (заплатити необхідну); якщо ж не маєш ціни її, дай їй мовчки. Коли почнуть потім мучити тебе помисли: де ж візьмеш? - Скажи їм: Ось я став тепер, як усі святі, яких Бог спокушав бідності, поки не впізнавав, що произволение їх вірно, і тоді вже виводив їх на широту (достатку).
  42. Якщо брат покладе у тебе яку річ, і ти матимеш потребу в ній, не торкайся її без нього, якщо не сказав йому (про це раніше).
  43. Якщо брат, відходячи на сторону, скаже тобі: купи у мене таку-то річ; то, якщо можеш купити те, купи в нього. Втім, якщо ти живеш з іншими, не роби цього без їх відома і думки, інакше образиш ти живуть у цивільному шлюбі з тобою.
  44. Якщо буде тобі потреба побувати в селі своєму за якою-небудь справою, остерігся дозволяти собі особливу вільність у поводженні з родичами за тілом, і втручайся в розмови їх.
  45. Якщо візьмеш що на тимчасове користування у брата свого, що не занедбай, але постарайся віддати йому те скоріше. Якщо ж це буде якесь робоче знаряддя, то віддай його негайно, як закінчиш справу свою. Якщо воно зламається у тебе, полагодь або нове зроби: чи не понераді про се.
  46. Якщо позичка що-небудь брату бідному в нужді його і бачиш, що він не може віддати, чи не докучай йому і не нищити його, що б там не було - гроші чи або одяг, що б ти не дав йому по силі своєї.
  47. Якщо, прийшовши в яке місце жити, візьмеш келію і, влаштовуючи все в ній потрібне, витративши на неї, а за часом залишиш її, і в ній стане жити будь-якої брат, ти ж потім знову вернешся туди, - не вичавлюємо його, але пошукай собі іншу келію, щоб не згрішити перед Богом. Але якщо той за власним зволення віддалиться з неї, ти чистий будеш від будь-якої провини. Якщо залишив ти які речі в келії, а він витратив їх, не натискати їх з нього.
  48. Коли віддаляєшся з келії, смотри не бери з собою потрібних в ній речей, а залиш їх у ній для брата бідного; і Бог упорядкує тебе там, куди підеш.
  49. Всякий помисел, що борються тебе, нехай не соромиться він не давав говорити Найбільшому своєму, і будеш сприяти у виконанні цього від нього, бо духи ні в кого так не мають місця, як в людині, замовчує про свої помисли, добрі вони чи худі.
  50. Страви, приступаючи до Причастя, мати зло на брата свого; бо в такому випадку ти сам себе зваблювати.
  51. Якщо відкриється тобі в словах Писання будь-якої переносний (алегоричний) сенс, тлумач їх алегорично, але не розоряй і букви (або буквального сенсу), щоб не вірити своєму розуму більше, ніж Святому Письму; бо це - знак гордості.
  52. Якщо брат твій, спокусившись словами єретиків, відхилиться від віри через незнання, а потім знову звернеться, що не зневажай його; бо це було у нього справа невідання.
  53. Страви розмовляти з єретиками, бажаючи відстояти віру; щоб отрута поганих слів їх як-небудь не уразив тебе (самого).
  54. Якщо зустрінеш книгу, яка славиться єретичні, що не бажай прочитати її, щоб не наповнити серця свого отрутою смертоносним; але місти те, в чому освічений, нічого не додаючи до того і нічого не збавляючи від того.
  55. Стережися від неправдивого розуму, противився здоровій науці, як сказав апостол (1Тим.6: 20; 1:10).
  56. Якщо ти молодий і не поневолив ще тіла, то, чуючи про високі чесноти отців і кинулися до них, не буде думати досягти їх, дозволяючи собі спокою: не прийдуть вони до тебе, якщо не будеш прітрудно обробляти їх, а якщо будеш, вони самі собою прийдуть до тебе.
  57. Бережи себе від зневіри; бо воно знищує плід монаха.
  58. Коли подвизаєшся проти якої пристрасті, не бійся; але кину Я себе перед Богом, кажучи всім своїм серцем: не можу я проти цього, допоможи мені бідному, - і заспокоїшся.
  59. Якщо ганьба насеется в серце твоє, коли сидиш в своїй келії, дивись стати проти душі твоєї, щоб вона не взяла верху над тобою; поспішає згадати про Бога, що Він уважно дивиться на тебе і що все, про що вони гадають ти в серці своєму, те перед лицем Його; і скажи душі своїй: якщо ти боїшся подібних собі грішних людей, щоб вони не бачили гріхів твоїх, як більш (повинна ти боятися) Бога, уважно на всіх дивиться? З такого навіювання душі відкриється в ній страх Божий; і якщо ти будеш стояти з ним, то будеш нерухомий на пристрасті, як написано: Ті, хто надію на Господа, бо гора Сіон: чи не захитається в століття живе в Єрусалимі (Пс.124: 1).
  60. Якщо ти - в подвиг, протистоїш вражою силі і побачиш, що вона подалася перед тобою в знемозі і біжить назад, - та не радіє тому серце твоє; бо злому ков (злочинні, підступи. - Ред.), Будував їм тобі духами сімї, знаходиться позаду їх і вони приготовляє тебе лайку, найлютішого першої. Вони залишають особливу лайливу рать в засідці - позаду міста і наказують їй не рухатися. Коли потім ти, вступивши проти них, стати проти їм, вони біжать перед лицем твоїм ніби в знемозі; але коли вознесеться серце твоє тим, що ти прогнав їх, - і ти залишиш місто, тоді з них одні ззаду споруджена проти тебе, інші стануть проти спереду, ставлячи бідну душу посеред себе, так що їй не буде вже притулку. Місто цей є - валити себе від усього серця перед Богом, що рятує тебе від усіх воєн ворожих.
  61. Якщо молишся Богу про лайки, щоб Він взяв її від тебе, і Він не услишівает тебе, не бійся; бо Він краще за тебе знає, що корисно тобі. Але коли молиш Бога про усяке благання твоєму під час бою, не говори: візьми від мене те-то і дай то-то; а молися, кажучи так: Господи, Ісусе Христе, допоможи мені і не допусти мені згрішити проти Тебе, бо я заблукав; Нехай же не мені піти волі своєї; Нехай же не мені загинути в гріхах моїх; ущедри Твоє створення; не погорди мене, яко немічний єсмь; не покинь мене, яко до Тебе прибігаю; зціли душу мою, яко згрішив Тобі; переді мною все, стужающіе (пригнічують, тиснете. - Ред.) Мені, і немає мені притулку, хіба до Тебе, Господи; Господи, спаси мене заради щедрот Твоїх нехай осоромляться всі, що повстають на мене, що шукають душу мою - винищити її; бо Ти, Господи, сильний у всьому, і через Тебе є слава Богові й Отцеві і Духові Святому, на віки. Амінь. - Тоді совість потай скаже серцю твоєму, заради якої справи не відповів тобі Бог; твоє ж справа буде потім не знехтувати того, але що ні скаже вона тобі зробити, зроби. Не можна тому бути, щоб Бог не почув людини, коли людина не послухає Бога. Він недалеко від людини, але побажання наші не попускають Йому почути нас. Ніхто нехай не спокусить тебе: як земля не може плода приносити сама по собі, без запліднення і зрошення, так неможливо людині приносити плоди (добра) без злостраждання (самоозлобленія, умертвлення) і смиренності.
  62. Будемо ж стояти, кохані, зі страхом Божим, зберігаючи і дотримуючи роблення чеснот, не завдаючи спотикання нашого сумління, але слухаючи собі в страсі Божому, поки і вона звільнить себе разом з нами, щоб було між нами і нею єднання. Тоді інше вона буде для нас вартовим, показуючи нам все, в ставленні до чого слід відсікати (волю свою). Якщо ж ми не станемо слухати її, то вона відступить від нас і залишить нас; і ми впадемо в руки ворогів наших, від яких не буде вже нам ніякої милості, як навчив нас Владика наш, кажучи: Буди увещаваяся з твоїм противником швидко, доки ти ще з ним у дорозі, нехай людина не зрадить тобі суперник судії, і суддя тя зрадить слузе, і в темницю увергнутий будеши. Істинно кажу тобі: Не вийдеш звідти, доки не воздасі останній шеляг (Мф.5: 25,26). Кажуть, що совість є суперник, тому що вона противиться людині, коли він бажає створити волю плоті своєї, і якщо людина не послухає її, то зраджує його ворогам його. Чому Осія, оплакуючи Єфрема, говорив: Соодоле Єфрем суперника свого, поправоч суд (Ос.5: 11); Єгипту стягнув, і до ассіріанам узятий мимоволі (Ос.7: 11). Єгипет означає те, що серце стягнуло власних бажань плоті; а - до ассіріанам узятий мимоволі - то означає, що, хоча і неохоче, працює ворогам.
  63. Подбаймо ж про себе, улюблені, щоб не впасти нам у руки волі своєї тілесної - і вона не віддала нас проти волі ассіріанам. Прослухаємо (наступне) гірке слово: прийшов цар ассірійський в землю Ізраїлеву і переселив Єфрема та Ізраїлю до ассіріанам, і поселив їх на Єлеє і Аморе, річках Хузанскіх; і суть вони там аж до цього дня. Тоді послав цар ассірійський (деяких) з народу свого і звелів їм жити в Ізраїлі; і кожен з них зробив собі ідола, і вклонявся йому. І се там суть вони донині (4Цар.17: 6,24,25,29). І сталось, як це з Єфремом за те, що він соодоле суперника свого и поправоч суд.
  64. Пізнали ль ви тепер, братіє, доля наступних волям своїм злим і зневажають совість свою, - що спіткало їх? Не будемо ж ревнувати (наслідувати. - Ред.) Їм, улюблені, але поревнуем святим, не послухають гріха навіть до смерті, а слухати святий совісті своєї, й посіли Царство Небесне. Кожен з них помер у непорочності в роді своєму, але імена їх і стали незабутніми по всі роди. Візьмемо для прикладу коханого Якова, слухати у всьому батьків своїх по Богу, який, прийнявши (від них) благословення, захотів піти в Месопотамію, щоб там здобути собі дітей; бо не хотів мати їх від дочок хананейське, які були неслухняні батькам своїм. Тоді взявши палицю свою і посудину єлею, прийшов він на місце Бет-Ел - що тлумачиться: дім Божий, і спочив там, і бачив в одкровенні вночі образ ліствиці, що тягнеться від неба до землі, і ангелів Божих, що сходять по ній. Господь же затверджувався на ній. Це є знамення прийдешнього працювати Богу, - що хоча спочатку відкривається йому лик чеснот, але якщо не створить він праці заради їх, то не досягне Бога. Зібрався Яків, і поклав заповіт з Богом, що буде рабом Його, - і зміцнив його Бог, кажучи: Буду з тобою і буду тебе пильнувати (Бит.28: 1-15). Так прийшов він до Месопотамії, щоб взяти собі дружину на місці тому, і побачивши Рахіль, дочка брата матері своєї, полюбив її, і працював за неї сім років; але її не дали йому, поки не взяв перш Лію. І залишається безплідною Рахиль, поки не пропрацював він за неї інших сім років. Ось що означає слово (сказання) це.
  65. Називається (країна та) Месопотамії, тому що знаходиться між двох річок: першої ім'я Тигр, а другий - Євфрат; перша тече навпроти ассіріан, друга не має ворога (перепон), але називається поточного на просторі. Тигр тлумачиться - міркування, а Євфрат - смиренномудрість. Лія береться під образ тілесних трудів, а Рахиль представляє образ істинного споглядання. Збувається ж це на людину, сущому в Месопотамії, який, з міркуванням здійснюючи тілесні труди, протистоїть ворожості ассіріан, а за допомогою смирення сходить до істинного споглядання. Але Рахіль не родила йому, поки Лія породила всіх чад своїх і він не пропрацював за Рахіль інших сім років. Це ось що означає: що, якщо людина не зробить всього діяльного терени, справжнє споглядання не отримує в ньому волі (або вільного виявлення). Дружини хоча обидві були його, але він любив Рахіль більше Лії; тому що у цій очі були болючі. А Рахіль бе красна поглядом зело (Бит.29: 17). Ось що означає сказане, що перша дружина хворобливі мала очі, - тобто, що, поки людина перебуває в тілесних (працях), доти ще не бачить він слави істинного споглядання; бо ворог за звичаєм домішує до справи його людиноугодництво; але йому не слід слухати сему. Коли Лія перестала на час народжувати, то дала чоловікові своєму невільницю, рабиню свою; і потім доклала ще народити і нарекла ім'я народженому Ассирії, що тлумачиться - багатство. Коли Лія перестала родити, тоді Бог хіба не згадав про Рахіль (Бит.30: 22). Це означає, що, коли тілесні труди стяжут (очистять) почуття і вони звільняться від пристрастей, тоді істинне споглядання відкриває розуму свої слави (або - відкриває себе розуму в повній славі). Хоча сини Лії були в допомогу Якову, але він любив Йосипа паче всіх. Це означає, що хоча і тілесні труди охороняють людини від ворога, але з Богом сочетавает його істинне споглядання. Чому, як тільки побачив Яків Йосипа, тут же захотів повернутися до батьків своїх (Бит.30: 25), так як побачив, що мати народила його цар над братами. Коли, далі, перевів Яків увесь табір (стан, караван) своє через потік Іамох (по-слов'янськи і по-російськи - брід) і залишився на іншій стороні один, тоді прийняв радість благословення від Бога, який сказав йому: Чи не буде зватися дотого ім'я твоє Яків, але Ізраїль (Бит.32: 28). Яковом названий він тому, що зап'ять ворога, - (і називався так) поки не удостоївся такого благословення і не врятував (від полону) почуттів своїх, що були в руці ворога. Коли ж звільнилися вони у нього, тоді перейменований він Ізраїлем, тобто розумом, зрящім Бога. Бо, коли розум досягне того, щоб побачити славу Божества, тоді боїться його ворожа неприязнь. Чому хоча Ісав виходить назустріч йому в гіркоти, але покору Якова погашає злобу його; і не він уже сам (Яків) поборює його (Ісава), але його поваленим перед лицем Бога. Хоча ворог буде заздрити людині, бачачи велику славу, який він досяг, але не може гвалтувати його, тому що Бог є помогаяй йому, як написано: Вернися до краю народження твого, і Я буду з тобою (Бит.31: 3). Нарешті, прийшов він у Салім, і купив там поле, і влаштував на ньому жертовник Господу, почувши його в день скорботи (Бит.33: 19-20). Ім'я Салім є світ, тобто: коли пройде людина брань, в якій протегує йому Бог, тоді досягає стану світу. І поставив Яків жертовник з дванадцяти каменів, і приніс на ньому в землі обітниці (жертву Богу) від праць роботи, яку зробив в Месопотамії.
  66. Такий був і коханий Мойсей, який, коли вивів народ з Єгипту, врятував його від руки фараона, перевів його через Червоне море і побачив смерть всіх ворогів його, послав Ісуса винищити Амалика, а сам позостався стоїть на вершині гори (в молитві), і руки його були підтримувані Аароном і Ором, щоб вони не відступали від знамення хреста. Коли потім Ісус, винищивши Амалика, з радістю повернувся, тоді Мойсей збудував жертовник під горою з дванадцяти каменів і дав ім'я того місця: Господь моє притулок (Ісх.17: 15), тому що з Амаликом воює Бог невидимою рукою. Ім'я Амалик означає смуток. Бо, коли почне людина утікати від побажань своїх і залишить гріхи свої, і вдасться до Бога, тоді зневіру, перше, воює проти нього, бажаючи знову повернути його на гріхи його. Проганяється це смуток старанним до Бога пріседеніем, пріседенію сему сприяє утримання, утримання зберігається тілесними трудами; і через них-то звільняється Ізраїль. Тоді віддає людина дякувати Богу, кажучи: немічний я; але Ти мені Помічник від роду пологів.
  67. Такий був і пророк великий Ілля. Не міг він винищити всіх поганих пророків, протиставлені йому, перш ніж спорудив жертовник з дванадцяти каменів і наклав на нього полін дров, і поклав на них святу жертву, і облив все водою, і Бог був для нього вогнем, що пожирає жертовник і що на ньому . Тоді вже, в годину оно воздерзновенствовал він проти ворогів своїх (3Цар.18: 40). Коли ж винищив він їх, так що нікого не зосталося, тоді віддавши Богу подяку Богу, кажучи: Ти - у всьому цьому храмі, бо написано, що він поклав обличчя своє між свої коліна (3Цар.18: 42). Так, якщо розум ретельно буде стояти над почуттями своїми, то набуває безсмертя (або прісножівотную життя), і безсмертя (прісножівотная життя) приводить його до слів сім, які відкриває йому Бог. Коли, потім, отрочіщ Іллі споглянув і не побачить жодної з семи пристрасть порушується, тоді узревал хмар малий, аки слід ноги мужеска, що підносить воду з моря (3Цар.18: 43-44): що є упокоєння Святого Утішителя. Безсмертя ось що є - мати праці здоровими (цілими і зберіганню), і не повертатися на те, про прощення чого молишся. Бо коли Бог прийме праці людини і те, що він робить цілим, збережеться від вражою сили, тоді не зможуть стояти проти нього вороги його; коли побачать вони, що немає бажання їхнього в ньому, тоді самі собою зникають, як написано: Так призвете імена богів ваших, і аз покличу Ім'я Господа мого, і буде Бог, іже аще послухає вогнем, тієї є Бог. Прізиваху ... і не бе голосу, ні слухняності (3Цар.18: 24-26). Так буває з усім, що вражою силою всевается в людини: в нехотящем не можуть вороги зробити бажання свого; вони всю силу напружують (щоб схилити на свою сторону), але людина Божий не слухає їх, тому що не хоче того серце його, суще в волі Божої, - як написано: покличте ім'я свого бога, і я покличу Ім'я Господа Бога мого; але як воля їх не була в Ньому, то Він ні в чому не почув їх.
  68. Все таке буває з усіма, наступними волі Божої і зберігають заповіді Його. Для тодішніх чоловіків це були прообрази, написано ж на науку нам, що зважилися простувати по стопах їх, що трудилися стежити безсмертя, яке зберегло їх від всіх стріл ворога. Вони пріверглі себе під стріху Бога, молячись про допомогу Його, бо не покладалися ні на яку працю свій; і покрив Божий був для них градом огорожі. Вони вірили, що без допомоги Божої нічого не можуть, і у смиренні говорили з Псалмоспівцем: Аще Господь не будує дому, всує трудішася будівничі: аще не Господь збереже град, всує бде Стрега (Пс.126: 1). Бог же, коли бачить, що розум підкорився Йому всією силою і не має допомоги в іншому кому, крім Його, виконує його силою, кажучи: Не бійся Якова, малий Ізраїлю (Іс.41: 14); і знову: Не бійся, бо позбавить тя, (і) прозво тя именем твоим: Мій єси ти. І аще преходіші сквозі воду, з тобою я, і ріки не покриют тобі: і аще сквозі вогонь пройдеш, що не спалиш, і полум'я не буде палити тебе, яко Аз Господь Бог твій, Святий Ізраїлів, спасаєш тя (Іс.43: 1-3). Коли розум почує таке воодушевітельное слово, то сміливо повстає проти ворожої сили, кажучи: Хто пряйся зі мною? .. Да наблизиться до мене. Се Господь, Господь допоможе ми: Хто озлобить ма? Се вси ви, яко риза обетшаете, і яко моліе із'яст ви (Іс.50: 8,9). Але має Бог (зробити), щоб і ми знайшли в числі тих, котрі, маючи смиренність, були збережені їм, так як воно було для них шоломом і охороною їх від всіх стріл ворога благодаттю Бога, Якого сила і слава, і держава, в віки віків. Амінь.

Слово третє. Про стан початківців і келіотов | Слово п'яте. Про накази вірним і про зарядження бажаючих в світі жити разом один з одним

Авва Ісая відлюдник Глави про подвижництво і безмовності | Слово перше. Заповіді авви Ісаї жили з ним братам | Слово друге. Про закон природному | Слово сьома. Про чесноти | Слово восьми. вислови | Слово дев'яте. Заповіді отрекшимся від світу | Слово на одинадцяту. Про зерно гірчичне | Слово на дванадцяту. Про вино | Слово тринадцяти. Про що трудилися і вчинили (подвиг) свій добро | Слово чотирнадцяте. діяння плачу |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати