Головна

Трансцендентальний ідеалізм І. Г. Фіхте та Ф. В. Шеллінга

  1. А) об'єктивний ідеалізм
  2. Абсолютний ідеалізм Гегеля
  3. Абсолютний ідеалізм Гегеля.
  4. Античний ідеалізм.
  5. Антропологічний матеріалізм Фейєрбаха. Критика спекулятивного ідеалізму. релігія любові
  6. Б) ідеалізмом
  7. Боротьба матеріалізму та ідеалізму в рішенні проблем розвитку. Преформізм і епігенез. Сучасні уявлення про механізми ембріонального розвитку.

Саме перспектива свободи людського духу, що відкривається в кантовской «Критиці практичного розуму» надихнула І. Г. Фіхте на створення своєї філософії. Її метою він поставив подолати розрив між пізнає розумом і чинним, показавши його як щось єдине. Фіхте розглядає філософію як науку, яка належна виводитися з єдиного підстави. Це основа повинна закласти фундамент для можливості наукового пізнання взагалі, тому називає свою філософію «наукоученіем».

Філософ протиставляє точки зору матеріалізму і ідеалізму. Матеріалізм мислить чуттєво даний світ як існуючий поза і незалежно від нас, як річ в собі. Фіхте допускає можливість такої точки зору, але в цьому випадку ми не можемо обґрунтувати можливість інших мислячих істот, а людина повністю підпорядковується законам природи і постає як невільний. З точки зору ідеалізму «розум ... згідно ідеалізму, сам по собі активний і абсолютний, не пасивний, бо саме він - перша і вища початок, йому ніщо не передує ... Для ідеалізму розум є дія, і ніщо інше ... все інше виводиться », а« природа є безумовно тільки побудоване абсолютним мисленням протилежність абсолютну силу вільної і духовного життя, необхідно побудоване для того, щоб цю силу, саму по собі невидиму, зробити видимою »[2]. Таким чином, Фіхте віддає пріоритет по обгрунтованості і перспективам трансцендентальної ідеалізму.

Тому в якості підстави своєї системи Фіхте бере самосвідомість Я, тобто здатність мислити Я себе самого, а не тільки навколишній предметний світ. З точки зору Фіхте мислення Я є вільною діяльністю, а не пасивним схоплюванням чуттєвих даних, так як Я активно вибирає що і як мислити. Усвідомлюючи себе, Я протиставляє собі не-Я, об'єктивний світ як щось відмінне від себе, то, що кладе край його волі. Взагалі для всього німецького класичного ідеалізму характерно уявлення про те, що свобода повинна реалізуватися в дії як подолання об'єктивних перешкод, які обмежують її. Сукупність світу самосвідомості (інтеллігибельного, тобто умопостигаемого) і чуттєвого світу утворює той світ, в якому людина існує: Я не може бути для себе без того, щоб бути чимось, а це можливо лише в світі чуттєвому. Але також неможливо бути для себе без того, щоб бути Я, і це Я - тільки для світу інтеллігибельного, що він дав за допомогою інтелектуальної інтуїції. Але онтологическим підставою такого світу в трансцендентальної ідеалізмі Фіхте є саме мислення Я.

Вибираючи шлях ідеалізму, Фіхте робить вибір на користь свободи. Метою людини є усвідомлення себе вільним, мислячою істотою, які реалізують свободу в своїй діяльності: «Я хочу сам бути останнім підставою, останньою причиною того, що мене визначає ... Я хочу мати внутрішньо притаманну мені силу ... Я хочу вільно хотіти згідно вільно обраної мети »[3],« я хочу бути вільним - це ... означає: я хочу сам зробити себе тим, чим я буду »[4]. В цьому і полягає суть людини, його відмінність від природи, що він має можливість вільного дії в мисленні, подолання своєї власної природної обмеженості.

Якщо Фіхте з можливостей матеріалізму (догматизму) і ідеалізму вибрав точку зору ідеалізму, то його учень В. Ф. Шеллінг вважав, що обидві ці альтернативи є обмеженими. У світі суб'єктивне і об'єктивне не розділені абсолютним чином, вони дані у взаємозв'язку. Тому якщо точка зору догматизму бере в якості підстави об'єктивне, а точка зору ідеалізму - суб'єктивне, то, за Шеллінг, необхідно мислити і те, і інше одночасно пов'язаними в нерозривній єдності. Тому він пише, з одного боку, натурфілософію, де йде від об'єктивності матерії і показує, як з неї поступово народжується суб'єктивність свідомості. Природа виступає у Шеллінга як «видимий дух» - живий, пов'язаний у всіх своїх частинах єдиний організм, наділений внутрішній активністю і здатністю до розвитку.

Потім розробляє ідеалістичний шлях, де в якості основи береться активність самосвідомості і розбирається його взаємодія з об'єктивною реальністю в пізнанні, реалізації свободи в практичній діяльності.

Але оскільки обидва шляхи - це лише різні точки зору на одне і те ж, то граничним підставою філософії Шеллінга є поняття Абсолюту як тотожності суб'єктивності і суб'єктивності, свідомого і несвідомого, духу і природи, тобто збіг протилежностей. Шеллінг вважає, що філософія тотожності долає точки зору реалізму та ідеалізму, тому називає свою точку зору ідеал-реалізмом.

Наукоученіе І. Г. Фіхте та натурфілософія Ф. В. Й. Шеллінга. | Філософські погляди Л. Фейєрбаха


Філософська система і метод Г. В. Ф. Гегеля. Принципи, закони і категорії діалектики. 1. Система гегелівської філософії | Метод і система Г. В. Ф. Гегеля | Проблема наукової раціональності в позитивізмі. Характеристика етапів розвитку позитивізму. | Головні риси та напрямки постклассической філософії. | Загальна характеристика ірраціоналізму сер. XIX ст. Філософія С. К'єркегора. | Загальна характеристика ірраціоналізму сер. XIX ст. Філософія А. Шопенгауера. | Загальна характеристика ірраціоналізму сер. XIX ст. Філософія Ф. Ніцше. | Загальна характеристика зарубіжної філософії XX ст. | Феноменологія Е. Гуссерля. | Філософська герменевтика. |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати