Головна

Екологічні аспекти здоров'я міських і сільських жителів. Хімічне, біологічні та інформаційне забруднення навколишнього середовища, і їх вплив на здоров'я людей. 10 сторінка

  1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

Розширення ареалу розповсюдження паразитичних видів може сприяти створення людиною і деяких промислових об'єктів. Так, анкілостоміди, будучи представниками тропічній та субтропічній фауни, зустрічаються також за межами зон теплого вологого клімату в шахтах з високою температурою і вологістю за умови забруднення гірських порід органічними речовинами.

Широкі переміщення людини по території планети неодноразово приводили до заселення паразитами нових територій і створення нових вогнищ трансмісивних захворювань. Один з найцікавіших прикладів цього - виявлення 23 березня 1930 в водоймі поблизу бразильського міста Натала близько 2000 личинок комара Anopheles gambiae, що не зустрічався раніше в Америці. У Західній Африці цей вид є одним з основних переносників збудників малярії. Протягом найближчих років цей африканський комар розмножився в Південній Америці, і вже в 1937 р почалися епідемії малярії, коли захворіло близько 100 000 чоловік, причому п'ята частина з них померла.

Аналіз ситуації показав, що в 1930 р з Африки до Бразилії прибув швидкохідний міноносець французького військово-морського флоту. Місце стоянки цього корабля в Бразилії знаходилося в 1 км від місця виплоду перших комарів. Безсумнівно, декілька екземплярів A. gambiae були занесені в Америку саме цим кораблем.

Сучасний спосіб перевезення вантажів на будь-які відстані в контейнерах надає комарам і іншим членистоногим надзвичайно сприятливі умови для розселення. Відома навіть невелика епідемія малярії серед працівників перевантажувального пункту паризького аеропорту Орлі після відкриття контейнерів, в яких знаходилися заражені комарі. З'ясувалося також, що імагінальние стадії комах легко переносять багатогодинні перельоти на будь-які відстані в салонах сучасних літаків і, потрапивши в сприятливі умови, можуть утворювати нові популяції на великому віддаленні від вихідного ареалу.

Ще більші можливості ускладнення епідемічної ситуації пов'язані з тими, що паразити і переносники, як і будь-які об'єкти живої природи, здатні еволюціонувати, адаптуючись до мінливих умов. Найбільш простим прикладом є зміна біології розмноження деяких видів комарів. Так, згадуваний вже кілька разів переносник вірусів жовтої лихоманки і лихоманки денге комар Aedes egypti, що розмножується в природі в невеликих стоячих водоймах і навіть у дуплах дерев, заповнених водою, в антропогенних умовах здатний відкладати яйця і розвиватися в старих консервних банках, в покинутих автопокришках, в невеликих калюжах на підлозі, в підвальних і напівпідвальних приміщеннях. Завдяки цьому формуються особливі синантропні популяції цього комара.

На будівництві Панамського каналу в 1880-1888 рр. від жовтої лихоманки загинуло близько 20 000 чоловік. Хворих поміщали в лікарню, де ніжки всіх ліжок стояли в судинах з водою, щоб їх не турбували плазують комахи. Ці судини виявилися сприятливим середовищем для розмноження комарів Aedes egypti, які отримували можливість інфікуватися вірусом жовтої лихоманки вже при першому кровососанні. Таким чином, приміщення лікарні послужило додатковим осередком поширення захворювання.

Інші види комарів р. Aedes, а також р. Culex в даний час створюють стійкі міські популяції в країнах з помірним кліматом. В опалюваних приміщеннях ці комарі можуть розмножуватися не тільки влітку, а й в холодні місяці року, не покидаючи при цьому підвалів, квартир і установ. Природно, що перехід до синантропних способу життя цих видів міг статися лише на базі широкого генетичного поліморфізму в популяціях, здатних початково розмножуватися в дуже дрібних затінених водоймах з сильно забрудненою водою і з малою руховою активністю імагінальних стадій.

Вирубка незайманих джунглів, де в кронах дерев живуть певні види птахів, кажанів, мавп і кровосисних членистоногих, слабо пов'язаних з наземними ділянками біогеоценозів, призводить або до швидкої загибелі всього комплексу тварин верхнього ярусу лісу, або до адаптації окремих видів до мінливих умов. При цьому у паразитичних комах і кліщів часто виявляється більше шансів вижити, ніж у спеціалізованих птахів і ссавців, що харчуються плодами, насінням та листям, - вони можуть перейти до харчування кров'ю людини і домашніх тварин. Адаптивна еволюція збудників трансмісивних захворювань диких тварин може при цьому привести до виникнення у людини нових, раніше не відомих хвороб. Так, ймовірно, вірус жовтої лихоманки був поширений до заселення Америки людиною серед примітивних мавп, провідних деревний спосіб життя, а переносником його були в основному комарі з р. Haemagogus. Освоєння Америки людиною викликало адаптації комарів р. Aedes до харчування людською кров'ю, а потім сприяло пристосуванню вірусу до проживання у нових видів комарів і у людини.

Заселення Австралії європейцями, що супроводжувалося бурхливим розвитком вівчарства, призвело до заселення цього континенту і комплексом паразитів, пов'язаних в циклі розвитку з вівцями. Деякі з них, зокрема печінковий сисун, адаптувалися і до нових проміжним господарям (див. Розд. 20.1.1.1).

Застосування людиною інсектицидів і акарицидів є не менш ефективним фактором, що забезпечує природний відбір переносників, а отже, і збудників трансмісивних захворювань, ніж створення сприятливих умов для їх розмноження і розвитку. Відомо безліч прикладів виникнення популяцій переносників, генетично стійких до дії отрутохімікатів.

Збільшення контактів людини з природою і її перетворення, особливо останнім часом (освоєння Сибіру, ??незайманих лісів басейну Амазонки, високогір'я Центральної і пустель Середньої 297

Азії і Африки), процеси одомашнення нових видів диких тварин (хутрові звірі, декоративні птахи і риби, лабораторні ссавці і т. Д.), А також збагачення природних біогеоценозів за рахунок введення в них нових видів тварин і рослин можуть сприяти активізації процесів адаптивної еволюції збудників паразитарних і переносників трансмісивних захворювань. Це може привести до збільшення кількості паразитарних і інфекційних трансмісивних і зоонозних захворювань у людини.

Велику небезпеку для популяцій людини представляють також паразити, в різних зонах земної кулі використовують різних основних господарів. Так, сисун Metagonimus yokogawaiхорошо відомий як паразит людини в басейні середньої течії р. Амур. Цей же вид описаний на території Румунії, де він паразитує в кишечнику кішок, а людини не вражає. Те ж стосується іншого далекосхідного виду сосальщиков Nanophyetes salmincola, зустрічається також на території Аляски і Північної Канади, де він відомий як паразит рибоядних тварин. Ще один сисун, Eurytrema pancreaticum (сисун підшлункової залози), відомий як збудник еурітрематоза людини в Південно-Східній Азії, але широко поширений також в Середній Азії і Казахстані як паразит великої рогатої худоби (див. С. 242, 245).

Безсумнівно, що зміна екологічної обстановки і пов'язана з цим еволюція відповідних біогеоценозів, з одного боку, можуть привести до розширення кола основних господарів цих паразитів і залученню до нього людини, тим більше що адаптації до перебування в людському організмі у цих паразитів в інших кліматичних зонах вже є. З іншого боку, освоєння цими паразитами людини як господаря може сприяти зміна характеру харчування з використанням екзотичних продуктів або міграція населення. При цьому в зоні нового проживання можуть виявитися не тільки нові паразити, а й життєвий уклад з традиціями харчування і гігієни, які сприяють їх циркуляції в нових умовах.


Екологічні аспекти здоров'я міських і сільських жителів. Хімічне, біологічні та інформаційне забруднення навколишнього середовища, і їх вплив на здоров'я людей. 9 сторінка | специфічна


Екологічні аспекти здоров'я міських і сільських жителів. Хімічне, біологічні та інформаційне забруднення навколишнього середовища, і їх вплив на здоров'я людей. 1 сторінка | Екологічні аспекти здоров'я міських і сільських жителів. Хімічне, біологічні та інформаційне забруднення навколишнього середовища, і їх вплив на здоров'я людей. 2 сторінка | Екологічні аспекти здоров'я міських і сільських жителів. Хімічне, біологічні та інформаційне забруднення навколишнього середовища, і їх вплив на здоров'я людей. 3 сторінка | Екологічні аспекти здоров'я міських і сільських жителів. Хімічне, біологічні та інформаційне забруднення навколишнього середовища, і їх вплив на здоров'я людей. 4 сторінка | Екологічні аспекти здоров'я міських і сільських жителів. Хімічне, біологічні та інформаційне забруднення навколишнього середовища, і їх вплив на здоров'я людей. 5 сторінка | Екологічні аспекти здоров'я міських і сільських жителів. Хімічне, біологічні та інформаційне забруднення навколишнього середовища, і їх вплив на здоров'я людей. 6 сторінка | Екологічні аспекти здоров'я міських і сільських жителів. Хімічне, біологічні та інформаційне забруднення навколишнього середовища, і їх вплив на здоров'я людей. 7 сторінка | Екологічні аспекти здоров'я міських і сільських жителів. Хімічне, біологічні та інформаційне забруднення навколишнього середовища, і їх вплив на здоров'я людей. 8 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати