Головна

1 сторінка

1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка

Війна і мир

Том перший

Частина перша

I

- Eh bien, mon prince. Genes et Lucques ne sont plus que des apanages, des маєтку, de la famille Buonaparte. Non, je vous previens que si vous ne me dites pas que nous avons la guerre, si vous vous permettez encore de pallier toutes les infamies, toutes les atrocites de cet Antichrist (ma parole, j'y crois) - je ne vous connais plus , vous n'etes plus mon ami, vous n'etes plus мій вірний раб, comme vous dites 1. Ну, здрастуйте, здрастуйте. Je vois que je vous fais peur 2, Сідайте і розповідайте.

Так говорила в липні 1805 року відома Ганна Павлівна Шерер, фрейліна і наближена імператриці Марії Федорівни, зустрічаючи важливого і чиновного князя Василя, першого приїхав на її вечір. Анна Павлівна кашляла кілька днів, у неї був грип, як вона говорила (грип був тоді нове слово, вживалося тільки рідкісними). У записочках, розісланих вранці з червоним лакеєм, було написано без відмінності у всіх:

«Si vous n'avez rien de mieux a faire, Monsieur le comte (або mon prince), et si la perspective de passer la soiree chez une pauvre malade ne vous effraye pas trop, je serai charmee de vous voir chez moi entre 7 et 10 heures. Annette Scherer » 3.

- Dieu, quelle virulente sortie! 4 - Відповідав, анітрохи не збентежило такою зустріччю, який увійшов князь, в придворному, шитому мундирі, в панчохах, черевиках і зірках, з світлим виразом плоского особи.

Він говорив на тому вишуканому французькою мовою, на якому не тільки говорили, але й думали наші діди, і з тими, тихими, заступницький інтонаціями, які властиві состаревшемуся в світлі і при дворі значного людині. Він підійшов до Ганни Павлівни, поцілував її руку, підставивши їй свою надушену і сяючу лисину, і спокійно сів на дивані.

- Avant tout dites-moi, comment vous allez, chere amie? 5 Заспокойте мене, - сказав він, не змінюючи голосу і тоном, в якому через пристойності і участі просвічувало байдужість і навіть глузування.

- Як можна бути здоровою ... коли морально страждаєш? Хіба можна, маючи почуття, залишатися спокійною в наш час? - Сказала Ганна Павлівна. - Ви весь вечір у мене, сподіваюся?

- А свято англійського посланника? Нині середа. Мені треба здатися там, - сказав князь. - Дочка заїде за мною і повезе мене.

- Я думала, що цьогорічне свято скасований, Je vous avoue que toutes ces fetes et tous ces feux d'artifice commencent a devenir insipides 6.

- Якщо б знали, що ви цього хочете, свято б скасували, - сказав князь за звичкою, як заведені годинник, кажучи речі, яким він і не хотів, щоб вірили.

- Ne me tourmentez pas. Eh bien, qu'a-t-on decide par rapport a la depeche de Novosilzoff? Vous savez tout 7.

- Як вам сказати? - Сказав князь холодним, нудьгуючим тоном. - Qu'a-t-on decide? On a decide que Buonaparte a brule ses vaisseaux, et je crois que nous sommes en train de bruler les notres 8.

Князь Василь говорив завжди ліниво, як актор говорить роль старої піеси. Анна Павлівна Шерер, навпаки, не дивлячись на свої сорок років, була сповнена пожвавлення і поривів.

Бути ентузіасткою зробилося її суспільним становищем, і іноді, коли їй навіть того не хотілося, вона, щоб не обдурити очікувань людей, які знали її, робилася ентузіасткою. Стримана посмішка, що грала постійно на обличчі Ганни Павлівни, хоча і не йшла до її віджилим рисам, висловлювала, як у розпещених дітей, постійне свідомість свого милого нестачі, від якого вона не хоче, не може і не вважає за потрібне виправлятися.

В середині розмови про політичні дії Анна Павлівна розпалилася.

- Ах, не кажіть мені про Австрію! Я нічого не розумію, може бути, але Австрія ніколи не хотіла і не хоче війни. Вона зраджує нас. Росія одна повинна бути рятівницею Європи. Наш благодійник знає своє високе покликання і буде вірний йому. Ось одне, у що я вірю. Нашому доброму і дивовижному государеві належить найбільша роль в світі, і він так доброчесна і хороший, що Бог не залишить його, і він виконає своє покликання задавити гідру революції, яка тепер ще гірше в особі цього вбивці і лиходія. Ми одні повинні спокутувати кров праведника. На кого нам сподіватися, я вас питаю? .. Англія з своїм комерційним духом не зрозуміє і не може зрозуміти всю висоту душі імператора Олександра. Вона відмовилася очистити Мальту. Вона хоче бачити, шукає задню думку наших дій. Що вони сказали Новосильцеву? Нічого. Вони не зрозуміли, вони не могли зрозуміти самовідданості нашого імператора, який нічого не хоче для себе і все хоче для блага світу. І що вони обіцяли? Нічого. І що обіцяли, і того не буде! Пруссія вже оголосила, що Бонапарта непереможний і що вся Європа нічого не може проти нього ... І я не вірю ні в одному слові ні Гарденберга, ні Гаугвіц. Cette fameuse neutralite prussienne, ce n'est qu'un piege 9. Я вірю в одного Бога і в високу долю нашого милого імператора. Він врятує Європу! .. - Вона раптом зупинилася з посмішкою глузування над своєю запалом.

- Я думаю, - сказав князь, посміхаючись, - що, якби вас послали замість нашого милого Винценгероде, ви б взяли приступом згоду прусського короля. Ви так красномовні. Ви дасте мені чаю?

- Зараз. A propos, - додала вона, знову успокоіваясь, - нині у мене два дуже цікаві людини, le vicomte de Mortemart, il est allie aux Montmorency par les Rohans 10, Одна з кращих прізвищ Франції. Це один з хороших емігрантів, з справжніх. І потім l'abbe Morio; 11 ви знаєте цей глибокий розум? Він був прийнятий государем. Ви знаєте?

- А! Я дуже радий буду, - сказав князь. - Скажіть, - додав він, ніби щойно згадавши щось і особливо-недбало, тоді як те, про що він запитував, було головною метою його відвідин, - правда, що l'imperatrice-mere 12 бажає призначення барона Функе першим секретарем до Відня? C'est un pauvre sire, ce baron, a ce qu'il parait 13. - Князь Василь бажав визначити сина на це місце, яке через імператрицю Марію Феодорівна намагалися доставити барону.

Анна Павлівна майже закрила очі на знак того, що ні вона, ні хто інший не можуть судити про те, що завгодно або подобається імператриці.

- Monsieur le baron de Funke a ete recommande a l'imperatrice-mere par sa sur 14, - Тільки сказала вона сумним, сухо. У той час як Анна Павлівна назвала імператрицю, особа її раптом представило глибоке і щире вираження відданості і поваги, поєднане з сумом, що з нею робив він раз, коли вона в розмові згадувала про свою високу покровительці. Вона сказала, що її величність зволила надати барону Функе beaucoup d'estime 15, І знову погляд її затягнувся сумом.

Князь байдуже замовк, Анна Павлівна, з властивою їй придворною і жіночою спритністю і швидкістю такту, захотіла і щелкануть князя за те, що він насмілився так відгукнутися про особу, рекомендованому імператриці, і в той же час втішити його.

- Mais a propos de votre famille, - сказала вона, - чи знаєте, що ваша дочка, з тих пір як виїжджає, fait les delices de tout le monde. On la trouve belle comme le jour 16.

Князь нахилився в знак поваги і вдячності.

- Я часто думаю, - продовжувала Анна Павлівна після хвилинного мовчання, присуваючись до князю і ласкаво посміхаючись йому, як ніби вказав цим, що політичні та світські розмови кінчені і тепер починається задушевний, - я часто думаю, як іноді несправедливо розподіляється щастя життя. За що вам дала доля таких двох славних дітей (виключаючи Анатоля, свого наймолодшого, я його не люблю, - вставила вона безапеляційно, піднявши брови), - таких чарівних дітей? А ви, право, менш всіх цінуєте їх і тому їх не стоїте.

І вона посміхнулася своєю захопленої посмішкою.

- Que voulez-vous? Lafater aurait dit que je n'ai pas la bosse de la paternite 17, - Сказав князь.

- Перестаньте жартувати. Я хотіла серйозно поговорити з вами. Знаєте, я незадоволена вашим меншим сином. Між нами кажучи (особа її прийняло сумний вираз), про нього говорили у її величності і шкодують вас ...

Князь не відповідав, але вона мовчки, значно дивлячись на нього, чекала відповіді. Князь Василь скривився.

- Що ж мені робити? - Сказав він нарешті. - Ви знаєте, я зробив для їх виховання все, що може батько, і обидва вийшли des imbeciles 18. Іполит, принаймні, покійний дурень, а Анатоль - неспокійний. Ось одна відмінність, - сказав він, посміхаючись більш неприродно і натхненно, ніж звичайно, і при цьому особливо різко вказав в сформованих біля його рота зморшках щось несподівано-грубе і неприємне.

- І навіщо народяться діти у таких людей, як ви? Якщо б ви не були батько, я б ні в чому не могла Дорікнути вас, - сказала Ганна Павлівна, задумливо піднімаючи очі.

- Je suis votre вірний раб, et a vous seule je puis l'avouer. Мої діти - ce sont les entraves de mon existence 19. Це мій хрест. Я так собі пояснюю. Que voulez-vous? .. 20 - Він помовчав, висловлюючи жестом свою покірність жорстокій долі.

Анна Павлівна задумалася.

- Ви ніколи не думали про те, щоб одружити вашого блудного сина Анатоля. Кажуть, - сказала вона, - що старі дівиці ont la manie des mariages 21. Я ще не відчуваю за собою цю слабкість, але у мене є одна petite personne, яка дуже нещаслива з батьком, une parente a nous, une princesse 22 Болконская. - Князь Василь не відповідав, хоча з властивою світським людям швидкістю міркування і пам'яттю рухом голови показав, що він прийняв до міркуванню це відомості.

- Ні, ви знаєте, що цей Анатоль мені варто сорок тисяч в рік, - сказав він, мабуть не в силах утримувати сумний хід своїх думок. Він помовчав.

- Що буде через п'ять років, якщо це піде так? Voila l'avantage d'etre pere 23. Вона багата, ваша княжна?

- Батько дуже багатий і скупий. Він живе в селі. Знаєте, цей відомий князь Болконський, відставлений ще при покійному імператорові і прозваний прусським королем. Він дуже розумна людина, але з дивацтвами і важкий. La pauvre petite est malheureuse comme les pierres 24. У неї брат, ось що недавно одружився на Lise Мейн, ад'ютант Кутузова. Він буде нині у мене.

- Ecoutez, chere Annette 25, - Сказав князь, взявши раптом свою співрозмовницю за руку і пригинаючи її чомусь донизу. - Arrangez-moi cette affaire et je suis votre найвірніший раб a tout jamais (рап - comme mon староста m'ecrit des 26 Донесення: спокій-ер-п). Вона хорошою прізвища і багата. Все що мені потрібно.

І він з тими вільними і фамільярними граціозними рухами, які його відрізняли, взяв за руку фрейліна, поцілував її і, поцілувавши, помахав фрейлінський рукою, розвалившись на кріслах і дивлячись в сторону.

- Attendez 27, - Сказала Ганна Павлівна, міркуючи. - Я нині ж поговорю Lise (la femme du jeune Болконський) 28. І, може бути, це буде гаразд. Ce sera dans votre famille que je ferai mon apprentissage de vieille fille 29.

1

Ну, князь, Генуя і Лукка - маєтку прізвища Бонапарта. Ні, я вам кажу наперед, якщо ви мені не скажете, що у нас війна, якщо ви ще дозволите собі захищати всі гидоти, всі жахи цього Антихриста (право, я вірю, що він Антихрист), - я вас більше не знаю, ви вже не друг мій, ви вже не мій вірний раб, як ви говорите (Франц.).

(Надалі переклади з французької не обмовляються. Тут і далі всі переклади, крім спеціально обумовлених, належать Л. Н. Толстому. - Ред.)

2

Я бачу, що я вас лякаю.

3

Якщо у вас, граф (або князь), немає на увазі нічого кращого і якщо перспектива вечора у бідній хворий не надто вас лякає, то я буду дуже рада бачити вас нині у себе між сім'ю і десятою годиною. Анна Шерер.

4

Господи, яке гаряче напад!

5

Перш за все скажіть, як ваше здоров'я, милий друг?

6

Зізнаюся, всі ці свята і феєрверки стають нестерпні.

7

Не мучте мене. Ну, що ж вирішили з нагоди депеші Новосильцева? Ви все знаєте.

8

Що вирішили? Вирішили, що Бонапарта спалив свої кораблі, і ми теж, здається, готові спалити наші.

9

Цей горезвісний нейтралітет Пруссії - тільки пастка.

10

До речі, - віконт Мортемар, він у родинних стосунках з Монморансі через Роганов.

11

абат Моріо.

12

вдовствующая імператриця.

13

Барон цей нікчемна істота, як здається.

14

Барон Функе рекомендований імператриці-матері її сестрою.

15

багато поваги.

16

До речі, про ваш сімействі ... становить насолоду всього суспільства. Її знаходять прекрасною, як день.

17

Що робити! Лафатер сказав би, що у мене немає шишки батьківської любові.

18

дурні.

19

Я вас ... і вам одним можу зізнатися. Мої діти - це тягар мого існування.

20

Що робити?..

21

мають манію одружити.

22

дівчина ... наша родичка, княжна.

23

Ось вигода бути батьком.

24

Бідолаха нещаслива, як каміння.

25

Послухайте, мила Анет.

26

Влаштуйте мені цю справу, і я назавжди ваш ... як мій староста мені пише.

27

Стривайте.

28

Лізі (дружині Болконського).

29

Я в вашому сімействі почну навчатися ремеслу старої дівиці.

II

Вітальня Ганни Павлівни почала потроху наповнюватися. Приїхала вища знать Петербурга, люди самі різнорідні по віковим групам та характерам, але однакові по суспільству, в якому все жили; приїхала дочка князя Василя, красуня Елен, що заїхала за батьком, щоб з ним разом їхати на свято посланника. Вона була в шифрі і бальній сукні. Приїхала і відома, як la femme la plus seduisante de Petersbourg 1, Молода, маленька княгиня Болконская, минулу зиму вийшла заміж і тепер не виїжджала в великий світло через свою вагітність, але їздила ще на невеликі вечора. Приїхав князь Іполит, син князя Василя, з Мортемаром, якого він представив; приїхав і абат Моріо і багато інших.

- Ви не бачили ще, - або: - ви не знайомі з ma tante? 2 - Говорила Ганна Павлівна приїжджали гостям і вельми серйозно підводила їх до маленької бабусі в високих бантах, виплив з іншої кімнати, як скоро стали приїжджати гості, називала їх по імені, повільно переводячи очі з гостя на ma tante, і потім відходила.

Всі гості здійснювали обряд пріветствованія нікому не відомої, нікому не цікавою і не потрібною тітоньки. Анна Павлівна з сумним, урочистим участю стежила за їх привітаннями, мовчазно схвалюючи їх. Ma tante кожному говорила в одних і тих же виразах про його здоров'я, про своє здоров'я і про здоров'я її величності, яке нині було, слава Богу, краще. Всі підходили, з пристойності не вказав поспішності, з почуттям полегшення виконаної важкої обов'язки відходили від бабусі, щоб уже весь вечір жодного разу не підійти до неї.

Молода княгиня Болконская приїхала з роботою в щитом золотом оксамитовому мішку. Її гарненька, з ледь чорніли вусиками верхня губка була коротка по зубах, але тим миліше вона була відчинена і тим ще миліше витягується іноді і опускалася на нижню. Як це буває у цілком привабливих жінок, недолік її - короткість губи і напіввідкритий рот - здавалися її особливою, власне її красою. Всім було весело дивитися на цю повну здоров'я і жвавості гарненьку майбутню матір, так легко переносити своє становище. Старим і нудьгуючим, похмурим молодим людям здавалося, що вони самі робляться схожі на неї, побувши і поговоривши кілька часу з нею. Хто говорив з нею і бачив при кожному слові її світлу посмішку і блискучі білі зуби, які виднілися безперестанку, той думав, що він особливо нині люб'язний. І це думав кожен.

Маленька княгиня, перевалюючись, маленькими швидкими кроками обійшла стіл з рабочею сумочкою на руці і, весело поправляючи сукню, сіла на диван, близько срібного самовара, як ніби все, що вона не робила, було partie de plaisir 3 для неї і для всіх її оточували.

- J'ai apporte mon ouvrage 4, - Сказала вона, розгортаючи свій ридикюль і звертаючись до всіх разом.

- Дивіться, Annette, ne me jouez pas un mauvais tour, - звернулася вона до господині. - Vous m'avez ecrit que c'etait une toute petite soiree; voyez comme je suis attifee 5.

І вона розвела руками, щоб показати своє, в мереживах, сіреньке витончене плаття, трохи нижче грудей підперезані широкою стрічкою.

- Soyez tranquille, Lise, vous serez toujours la plus jolie 6, - Відповідала Анна Павлівна.

- Vous savez, mon mari m'abandonne, - продовжувала вона тим самим тоном, звертаючись до генерала, - il va se faire tuer. Dites-moi, pourquoi cette vilaine guerre 7, - Сказала вона князю Василю і, не чекаючи відповіді, звернулася до дочки князя Василя, до красивої Елен.

- Quelle delicieuse personne, que cette petite princesse! 8 - Сказав князь Василь тихо Ганні Павлівні.

Незабаром після маленької княгині увійшов масивний, товстий молода людина з стрижені голови, в окулярах, світлих панталонах за тодішньою модою, з високим жабо і в коричневому фраку. Цей товстий молодий чоловік був незаконний син знаменитого єкатеринського вельможі, графа Безухова, вмираючого тепер в Москві. Він ніде не служив ще, тільки що приїхав з-за кордону, де він виховувався, і був перший раз в суспільстві. Анна Павлівна вітала його поклоном, які належать до людей найнижчої ієрархії в її салоні. Але, незважаючи на це нижче за своїм сорту вітання, побачивши увійшов П'єра в особі Ганни Павлівни відбився неспокій і страх, подібний до того, який виражається побачивши чогось надто великого і невластивого місцю. Хоча дійсно П'єр був дещо більше інших чоловіків в кімнаті, але цей страх міг ставитися тільки до того розумному і разом боязкому, спостережній і природному погляду, що відрізняють його від усіх у цій вітальні.

- C'est bien aimable a vous, monsieur Pierre, d'etre venu voir une pauvre malade 9, - Сказала йому Анна Павлівна, злякано переглядаючи з тітонькою, до якої вона підводила його. П'єр пробурліл щось незрозуміле і продовжував шукати щось очима. Він радісно, ??весело посміхнувся, кланяючись маленький княгині, як близької знайомої, і підійшов до тітоньки. Страх Ганни Павлівни був не марний, тому що П'єр, не дослухавши мови тітоньки про здоров'я її величності, відійшов від неї. Анна Павлівна злякано зупинила його словами:

- Ви не знаєте абата Моріо? Він дуже цікава людина ... - сказала вона.

- Так, я чув про його план вічного миру, і це дуже цікаво, але чи можливо ...

- Ви думаєте? .. - Сказала Ганна Павлівна, щоб сказати що-небудь і знову звернутися до своїх занять господині будинку, але П'єр зробив зворотний нечемність. Раніше він, не дослухавши слів співрозмовниці, пішов; тепер він зупинив своєю розмовою співрозмовницю, якій потрібно було від нього піти. Він, нагнувши голову і розставивши великі ноги, став доводити Ганні Павлівні, чому він вважав, що план абата був химера.

- Ми після поговоримо, - сказала Ганна Павлівна, посміхаючись.

І, відбувшись від молодої людини, що не вміє жити, вона повернулася до своїх занять господині будинку і продовжувала прислухатися і придивлятися, готова подати допомогу на той пункт, де слабшав розмову. Як господар прядильної майстерні, посадивши працівників по місцях, походжає по закладу, помічаючи нерухомість або незвичний, скрипучий, занадто гучний звук веретена, квапливо йде, стримує або пускає його в належний хід, - так і Анна Павлівна, походжаючи по своїй вітальні, підходила до замолкнувшему або занадто багато говорив кухоль і одним словом або переміщенням знову заводила рівномірну, пристойну розмовну машину. Але серед цих турбот все видно було в ній особливий страх за П'єра. Вона дбайливо поглядала на нього в той час, як він підійшов послухати те, що говорилося близько Мортемара, і відійшов до іншого кухоль, де говорив абат. Для П'єра, вихованого за кордоном, цей вечір Ганни Павлівни був перший, який він бачив у Росії. Він знав, що тут зібрана вся інтелігенція Петербурга, і у нього, як у дитини в іграшковій крамниці, розбігалися очі. Він все боявся пропустити розумні розмови, які він може почути. Дивлячись на впевнені й витончені вирази облич, зібраних тут, він все чекав чогось особливо розумного. Нарешті він підійшов до Моріо. Розмова здався йому цікавий, і він зупинився, чекаючи нагоди висловити свої думки, як це люблять молоді люди.

1

сама чарівна жінка в Петербурзі.

2

Моїй тітонькою?

3

Розвага.

4

Я захопила роботу.

5

не зіграє зі мною злий жарт; ви мені писали, що у вас зовсім маленький вечір. Бачите, як я закутана.

6

Будьте певні, Ліза, ви все-таки будете краще за всіх.

7

Ви знаєте, мій чоловік залишає мене. Йде на смерть. Скажіть, навіщо ця бридка війна.

8

Що за мила особа, ця маленька княгиня!

9

Дуже мило з вашого боку, мсьє П'єр, що ви приїхали провідати бідну хвору.

III

Вечір Ганни Павлівни був пущений. Веретена різнобічно рівномірно і не без його участі шуміли. Крім ma tante, біля якої сиділа тільки одна літня дама з оплакані, худим обличчям, кілька чужа в цьому блискучому суспільстві, суспільство розбилося на три гуртки. В одному, більш чоловічому, центром був абат; в іншому, молодому, - красуня княжна Елен, дочка князя Василя, і гарненька, рум'яна, занадто повна по своїй молодості, маленька княгиня Болконская. У третьому - Мортемар і Анна Павлівна.

Виконати був миловидний, з м'якими рисами і прийомами, молода людина, очевидно, вважав себе знаменитістю, але, по вихованості, скромно надавав користуватися собою тому суспільству, в якому він знаходився. Анна Павлівна, очевидно, пригощала ним своїх гостей. Як хороший метрдотель подає як щось надприродне-прекрасне той шматок яловичини, який є не захочеться, якщо побачити його в брудній кухні, так в нинішній вечір Анна Павлівна сервірувала своїм гостям спочатку віконта, потім абата, як щось надприродне-витончене. У гуртку Мортемара заговорили одразу про вбивстві герцога Енгіенського. Виконати сказав, що герцог Енгіенскій загинув від свого великодушності і що були особливі причини озлоблення Бонапарта.

- Ah! voyons. Contez-nous cela, vicomte, - сказала Ганна Павлівна, з радістю відчуваючи, як чимось a la Louis XV відгукувалася ця фраза, - contez-nous cela, vicomte 1.

Виконати вклонився на знак покори і чемно посміхнувся. Анна Павлівна зробила коло близько віконта і запросила всіх слухати його розповідь.

- Le vicomte a ete personnellement connu de monseigneur 2, - Шепнула Ганна Павлівна одному. - Le vicomte est un parfait conteur 3, - Промовила вона іншому. - Comme on voit l'homme de la bonne compagnie 4, - Сказала вона третього; і віконт був поданий суспільству в найбільш витончене і вигідному для нього світлі, як ростбіф на гарячому блюді, посипаний зеленню.

Виконати хотів вже почати свою розповідь і тонко посміхнувся.

- Переходьте сюди, chere Helene 5, - Сказала Ганна Павлівна красуні княжни, яка сиділа віддалік, складаючи центр іншого гуртка.

Княжна Елен посміхалася; вона піднялася з тієї ж незмінних посмішкою цілком гарної жінки, з якою вона увійшла до вітальні. Злегка галасуючи своєю білою бальною робою, прибрати плющем і мохом, і виблискуючи білизною плечей, глянцем волосся і діамантів, вона пройшла між розступилися чоловіками і прямо, не дивлячись ні на кого, але всім посміхаючись і як би люб'язно надаючи кожному право милуватися красою свого табору , повних плечей, дуже відкритою, за тодішньою модою, грудей і спини, і як ніби вносячи з собою блиск балу, підійшла до Ганни Павлівни. Елен була така гарна, що не тільки не було в ній помітно й тіні кокетства, але, навпаки, їй як ніби соромно було за свою безперечну і занадто сильно і переможно діючу красу. Вона ніби хотіла і не могла применшити дію своєї краси.

- Quelle belle personne! 6 - Говорив кожен, хто її бачив. Наче вражений чимось надзвичайним, віконт знизав плечима і опустив очі в той час, як вона сідала перед ним і висвітлювала і його все тою ж незмінною посмішкою.

- Madame, je crains pour mes moyens devant un pareil auditoire 7, - Сказав він, нахиляючи з посмішкою голову.

Княжна спершись свою відкриту повну руку на столик і не знайшла за потрібне що-небудь сказати. Вона, посміхаючись, чекала. Під весь час розповіді вона сиділа прямо, поглядаючи зрідка то на свою повну красиву руку, легко що лежала на столі, то на ще більш красиві груди, на якій вона поправляла діамантове намисто; поправляла кілька разів складки своєї сукні і, коли розповідь справляв враження, озиралася на Ганну Павлівну і моментально приймала той самий вираз, яке було на обличчі фрейліни, і потім знову заспокоювалась в сяючій посмішці. Слідом за Елен перейшла і маленька княгиня від чайного столу.

- Attendez-moi, je vais prendre mon ouvrage, - промовила вона. - Voyons, a quoi pensez-vous? - Звернулася вона до князю Іполита. - Apportez-moi mon ridicule 8.

Княгиня, посміхаючись і говорив зо всіма, раптом справила перестановку і, сівши, весело оговталася.

- Тепер мені добре, - примовляла вона і, попросивши починати, взялася до роботи.

Князь Іполит переніс їй ридикюль, перейшов за нею і, близько підсунувши до неї крісло, сів біля неї.

Le charmant Hippolyte 9 вражав своїм незвичайним схожістю з сестрою-красунею і ще більш тим, що, незважаючи на схожість, він був вражаюче дурний собою. Риси його обличчя були ті ж, як і у сестри, але у тій все висвітлювалося життєрадісною, самовдоволеною, молодий, незмінною посмішкою і надзвичайною, античною красою тіла; у брата, навпаки, та ж особа була отуманено ідіотизмом і незмінно виражало самовпевнену гидливість, а тіло було худорлявим і слабо. Очі, ніс, рот - все стискалося як ніби в одну невизначену і нудну гримасу, а руки і ноги завжди приймали неприродне положення.

- Ce n'est pas une histoire de revenants? 10 - Сказав він, сівши біля княгині і квапливо добудувавши до очей свій лорнет, як ніби без цього інструменту він не міг почати говорити.

- Mais non, mon cher 11, - Знизуючи плечима, сказав здивований оповідач.

- C'est que je deteste les histoires de revenants 12, - Сказав князь Іполит таким тоном, що видно було, - він сказав ці слова, а потім вже зрозумів, що вони означали.

Через самовпевненості, з якою він говорив, ніхто не міг зрозуміти, дуже чи розумно або дуже нерозумно те, що він сказав. Він був в темно-зеленому фраку, в панталонах кольору cuisse de nymphe effrayee 13, Як він сам говорив, в панчохах і черевиках.

Vicomte розповів дуже мило про те ходив тоді анекдоті, що герцог Енгіенскій таємно їздив до Парижа для побачення з m-lle George 14 і що там він зустрівся з Бонапарта, який користувався теж милостями знаменитої актриси, і що там, зустрівшись з герцогом, Наполеон випадково впав в той непритомність, якому він був підданий, і перебував під владою герцога, якою герцог не скористався, але що Бонапарта згодом за це щось великодушність і відомстив смертю герцогу.

Розповідь був дуже милий і цікавий, особливо в тому місці, де суперники раптом дізнаються один одного, і дами, здавалося, були в хвилюванні.

- Charmant 15, - Сказала Ганна Павлівна, озираючись запитально на маленьку княгиню.

- Charmant, - прошепотіла маленька княгиня, встромляючи голку в роботу, як ніби в знак того, що інтерес і принадність розповіді заважають їй продовжувати роботу.

Виконати оцінив цю мовчазну похвалу і, вдячно усміхнувшись, став продовжувати; але в цей час Анна Павлівна, все поглядав на страшного для неї парубка, помітила, що він щось занадто гаряче і голосно говорить з абатом, і поспішила на допомогу до небезпечного місця. Дійсно, П'єру вдалося зав'язати з абатом розмова про політичне рівновазі і абат, мабуть, зацікавлений простодушной запалом молодою людини, розвивав перед ним свою улюблену ідею. Обидва дуже жваво і природно слухали і говорили, і це щось не сподобалося Ганні Павлівні.

Думки моїх чистих відданих поглинені Мною, і вся їх життя присвячене Мені. Постійно навчаючи один одного, і розмовляючи про Мене, вони зазнають величезного задоволення і блаженство. | 2 сторінка

3 сторінка | 4 сторінка | 5 сторінка | 6 сторінка | 7 сторінка | 8 сторінка | 9 сторінка | 10 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати