На головну

Ян Амос Коменський (1592-1670)

1.  Ян Амос Коменський і його основна праця «Велика дидактика».

У «Великій дидактиці» Я. А. Коменський вперше в історії освіти запропонував і струнку систему шкіл, аргументуючи її розробленій ним же самим вікової періодизації розвитку людини від народження до зрілості, по Я. А. Коменським, до 24 років.

Першою сходинкою виховання і освіти дітей від народження до 6 років повинна бути материнська школа - виховання в сім'ї під керівництвом матері. Інтуїтивно будучи тонким психологом, що проникли в світ детскіхінтересов, переживань і можливостей, виходячи зі своєї сенсуалистической гносеології, Я. А. Коменський бачив головне завдання виховання дітей цього віку в розвитку їх органів почуттів, збагаченні уявлень про навколишнє життя, в розвитку мови і початкових ручних умінь. Детально всі ці питання були розглянуті Я. А. Коменського вже в одному з його ранніх педагогічних творів - «Материнська школа», завдяки якому він з повною підставою розглядається як родоначальник методики виховання і навчання дітей дошкільного віку в сучасному розумінні цього поняття.

За материнської школою у Я. А. Коменського слід школа рідної мови для всіх хлопчиків і дівчаток незалежно від станової приналежності в віці від 6 до 12 років. На відміну від багатовікової традиції вести навчання в школах тільки латинською мовою - мовою католицької церкви і схоластичної вченості, ця школа мала, користуючись рідною мовою, повідомляти знання про речі навколишнього дітей світу, удосконалювати володіння загальним для всіх народною мовою, який, по Я . А. Коменським, є засобом зміцнення і збереження нації як такої.

На відміну від всіх існуючих в епоху Я. А. Коменського шкіл ця школа мала повідомляти учням широке коло реальних знань, досить систематизованих, з арифметики, географії, історії, економічного життя і державного устрою, знайомити з різними ремеслами і, звичайно, здійснювати релігійне виховання на основі читання текстів Священного писання, переведених на рідну мову. Для кожного з шести років навчання в школі рідної мови Я. А. Коменський припускав написати особливий підручник. Частина їх він написав, але всі вони загинули під час пожежі в м Лешно в 1656 р, та й сама ідея створення школи рідної мови лише частково була реалізована Я. А. Коменського при організації шкіл в м Шарош-Патаке (Угорщина) .

Третій ступінь шкільної освіти, по Я. А. Коменським, гімназія або латинська школа, повинна була відкриватися в кожному місті, будучи призначеної для юнаків 12-18 років, які виявили схильність до занять наукою вже в школі рідної мови. На перший погляд латинська школа Я. А. Коменського схожа на традиційну латинську школу, що існувала протягом кількох століть: в її навчальному плані зовні як і раніше зберігалося вивчення традиційних «семи вільних мистецтв». Однак при уважному розгляді в ньому можна знайти ряд принципових нововведень, які зближують цю школу з загальноосвітньою школою нового часу. Тут поряд з латинською мовою, мовою науки, велике місце відводилося вивченню реальних предметів - математики, фізики, природознавства; як самостійні галузі знання фігурували історія, етика, передбачалося вивчення нових мов. Лише потім, вінчаючи весь курс загальної освіти, повинні були вивчатися риторика і діалектика. Саме для цього типу школи, Я. А. Коменський розробив цілісну систему підручників - «Переддень», «Відкриті двері мов», «Зал», «Школа-гра», які принесли йому широку популярність ще за життя.

Завершальну щабель шкільної освіти в системі Я. А. Коменського становили академії - вищі навчальні заклади для молодих людей 18-24 років, які виявили особливі розумові обдарування. Зовні академії, які, за задумом Я. А. Коменського, повинні були відкриватися в кожній державі або великій провінції, знову ж нагадують існували з XII століття університети зі звичайними факультетами. Однак і на цьому етапі освіти, не розкриваючи в деталях його зміст, Я. А. Коменський мав на увазі повідомлення студентам пансофический знань, тобто всіх узагальнених досягнень наук.

Таким чином, Я. А. Коменський практично вперше в історії запропонував струнку систему взаємозалежних шкіл, що дозволяє юнацтву, починаючи з раннього дитинства, досягати висот наукової освіти.

Разом з цим він розробив оригінальну дидактичну систему, що отримала пізніше назву класно-урочної і зберігається в багатьох своїх рисах до теперішнього часу. Він прагнув до такої організації навчання, при якій було б передбачено чіткий розподіл змісту всіх видів шкільної роботи по роках, місяцях і навіть днях навчання.

Педагогічні погляди філософів Стародавньої Греції та Риму (Демокріт, Сократ, Платон, Арістотель, Квинтиллиан). |  Педагогічні ідеї XVII- початку XIX ст. (Дж. Локк, М. І. Песталоцці)

Виникнення і розвиток педагогіки як науки. Джерела педагогіки. |  Основні категорії педагогіки, їх взаємозв'язок. |  Педагогіка в системі сучасного людинознавства (галузі педагогіки зв'язок з ін. Науками, форми зв'язку). |  Система і структура педагогічної науки. |  Поняття про методологію педагогіки. Методи психолого-педагогічних досліджень. |  Виховання як суспільне явище. Історичний і класовий характер виховання. |  Мета виховання в умовах реформируемого суспільства (ідеальна і реальна, об'єктивний і суб'єктивний характер). |  стародавній Схід |  Осередком виховання найдавніших східних цивілізацій були сім'я, церква і держава. |  Стародавня Греція |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати