Головна

Гуманістичне спрямування в психології.

  1.  А Профілактичний напрям в охороні здоров'я
  2.  А. р. Лурія: його внесок у різні галузі психології.
  3.  антропологічний напрям
  4.  Антропологічний напрям в філософії ХХ століття: психоаналіз, екзистенціалізм.
  5.  Аудит ефективності як новий напрямок діяльності контрольно-рахункових органів РФ.
  6.  Квиток 44. Дослідження пам'яті в когнітивної психології.
  7.  Біологічне напрямок в соціології (Г. Спенсер)

Воно склалося, як реакція на психоаналіз і біхевіоризм. Акцент робився на самоактуальностісті особистості, самоактуалізації. Звернулася до конкретної людини і підкреслювала його унікальність. Цей напрям був закладено в 1962р. Це не єдина школа. У 1962р. було засновано в Сан-Франциско суспільство гуманістичної психології. Засновники - Шарлотта Бюллер, Дурт Гольдштейн, Роберт Хартман. Штерн - засновник персонологічної теорії, Джемс - екзистенційна психологія. Президент - Джеймс Бугентал. Він позначив характерні риси гуманістичної психології:

1. Мета гуманітарної психології - комплексне опис існування людини як людської істоти

2. Акцент на людину як цілому

3. Акцент на суб'єктивному аспекті

4. характеристика основних понять - цінності особистості, поняття особистості (Основні поняття), наміри, мета, прийняття рішення

5. Дослідження самоактуалізації і формування вищих людських якостей

6. Підкреслення позитивного в людині

7. Акцент на психотерапії. Турбота про здоровий людину.

8. Інтерес до трансцентдентальному

9. Відмова від детермінант

10. Гнучкість методів і прийомів, протест проти лабораторних експериментів, т. К. Вони неекологічних. (Метод аналізу біографії, метод анкети, метод аналізу документів, бесіда, інтерв'ю, спостереження)

критика:

- За суб'єктивність методів

- Незв'язаність з розвитком суспільства

- Поза трудової діяльності

Гуманістична психологія об'єднує логотерапию Франкла, персонологию Штерна і екзистенційний напрям.

Маслоу. Кожну людину потрібно вивчати як єдине, унікальне ціле, а не як набір диференційних частин. Те, що трапляється в окремій частині впливає на весь організм. Він сконцентрував увагу на психічно здоровій людині. Ми не можемо зрозуміти психічне захворювання, поки не зрозуміємо психічне здоров'я («калік» психологія).

А) Концепція ієрархії потреб. Людина - «яка бажає істота», яке рідко досягає стану повного завершального задоволення.

Всі потреби вроджені і вони організовані в ієрархічну системи пріоритетів.

- Фізіологічні потреби (в їжі, пиття, кисні, у фізичній активності, сні і т. Д.)

- Потреби безпеки і захисту (в стабільності, закон і порядок і т. Д.)

- Потреби приналежності і любові (відношення прихильності з іншими)

- Потреби самоповаги (самоповага - компетентність, впевненість досягнення, незалежність і свобода і повага іншими - престиж, визнання, репутація, статус)

- Потреби самоактуалізації (бажання людини стати тим, ким він може стати)

Б) Дефицитарная і буттєва психологія. Дві глобальні категорії мотивів:

- Дефіцітарние мотиви (Д-мотиви) - мета - задоволення дефіцітарних станів (голод, холод, небезпека, секс і т. Д.)

- Буттєвих мотиви (мотиви зростання, метапотребности, Б-мотиви) - мають віддалені цілі, пов'язані з прагненням актуалізувати потенціал. Метапатологіі - з'являються в результаті незадоволених метапотребностей - недовіра, цинізм, ненависть, перекладання відповідальності і т. Д.

Д-життя - прагнення задовольняти існуючий дефіцит або вимога оточення (рутина і одноманітність).

Б-життя - зусилля або ривок, коли людина використовує всі свої здібності в повну силу.

В) концепція самоактуалізації - Маслоу розділив самоактуализирующихся людей на 3 групи:

- Вельми певних випадків

- Дуже ймовірних випадків

- Потенційних або можливих випадків

Г) Перешкода до самоактуалізації - характеристики самоактуализирующихся людей: прийняття себе, інших і природу, центрированность на проблемі, суспільний інтерес і т. Д.) Дослідження «вершинних переживань» - моменти побожного трепету, захоплення і екстазу у самоактуалізованих людей.

Д) Методи дослідження самоактуалізації - розробка «Опитувальника особистісної орієнтації» - опитувальник самозвіту, розроблений для оцінки різних характеристик самоактуалізації відповідно до концепції Маслоу.

Недоліки концепції:

- Мало емпіричних досліджень

- Недостатня строгість теоретичних формулювань

- Багато винятків зі своєї ієрархічної схеми мотивації людини

- Відсутність чітких доказів того, що різні метапотребности виникають або стають домінуючими, якщо задоволені основні потреби.

Роджерс Карл. Феноменологічна теорія - поведінка людини можна розуміти в термінах його суб'єктивного сприйняття і пізнання дійсності, люди здатні визначити свою долю; люди в своїй основі добрі і мають прагненням до досконалості, т. е. кожен з нас реагує на події відповідно до того, як ми суб'єктивно сприймаємо їх. Особистість слід вивчати в контексті «сьогодення-майбутнє».

Я-концепція. Самість або Я-концепція - організований, послідовний концептуальний гештальт, складений з сприйняття форм «я» або «мене» і сприйняття взаємин «Я» або «мене» з іншими людьми і з різними аспектами життя, а також цінності, пов'язані з цим сприйняттям . Розвиток Я-концепції - спочатку новонароджений сприймає все переживання нерасчлененно. Немовля не усвідомлює себе як окреме суще. Для новонародженого самість не існує. Але внаслідок загальної диференціації дитина поступово починає відрізняти себе від решти світу.

Переживання загрози і процес захисту. Загроза існує, коли люди усвідомлюють невідповідності між Я-концепцією і якимось із аспектів актуального переживання. Захист - поведінкова реакція організму на загрозу, головна мета якої - зберегти цілісність Я-структури. 2 механізму захисту: спотворення сприйняття і заперечення.

Психічні розлади і психопатології. Коли переживання зовсім не узгоджуються з Я-структурою, людина відчуває сильну тривогу, яка може сильно змінити повсякденний порядок життя - невротик. Повноцінно функціонуючий людина - відкритість переживання, екзистенціальний спосіб життя, організмичним довереие, емпірична свобода, креативність. Йому належить ідея енкаутер-груп (групи зустрічей), Q-сортування - інструмент для збору даних про терапевтичному поліпшенні.

Психологія індивідуальності Олпорта.визначення особистості.У своїй першій книзі «Особистість: психологічна інтерпретація» Олпорт описав і класифікував більше 50 різних визначень особистості. «Особистість - це динамічна організація тих психофізичних систем всередині індивідуума, які визначають характерне для нього поведінку і мислення»

Концепція риси особистості. Риса - це схильність вести себе подібним чином в широкому діапазоні ситуацій. Теорія Олпорта стверджує, що поведінка людини відносно стабільно з плином часу і в різноманітних ситуаціях.

Олпорт запропонував вісім основних критеріїв визначення межі.

1. Характеристика особистості - це не тільки номінальне позначення

2. Характеристика особистості є більш узагальненим якістю, ніж звичка.

3. Характеристика особистості є рушійним або, принаймні, визначальним елементом поведінки

4. Існування рис особистості можна встановити емпірично.

5. Характеристика особистості лише відносно незалежна від інших характеристик.

6. Характеристика особистості не є синонімом моральної або соціальної оцінки

7. Він зазначив межу можна розглядати або в контексті особистості, у якій вона виявлена, або по її поширеності в суспільстві

8. Те, що вчинки або навіть звички не узгоджуються з рисою особистості, не є доказом відсутності даної риси.

Типи індивідуальних диспозицій. Генеральні диспозиції = індивідуальні риси - такі характеристики індивідуума, які не допускають порівняння з іншими людьми. 3 види диспозицій: кардинальні (настільки пронизує людину, що майже всі його вчинки можна звести до її впливу), центральні (є такі тенденції в поведінці людини, які можуть легко виявляти навколишні) і вторинні (менш помітні, менш узагальнені, менш стійкі і , таким чином, менш придатні для характеристики особистості).

Проприум: розвиток самості. Проприум є позитивне, творче, що прагне до зростання і розвивається властивість людської природи. Коротше, це не що інше, як самість. Олпорт вважав, що проприум охоплює всі аспекти особистості, що сприяють формуванню почуття внутрішньої єдності. Олпорт виділив сім різних аспектів «самості», що беруть участь в розвитку проприума з дитинства до зрілості: Відчуття свого тіла; відчуття самоідентичності; почуття самоповаги; розширення самості; образ себе; раціональне управління самим собою; пропріатівное прагнення + пізнання самого себе.

функціональна автономія. Основний в теорії Олпорта є ідея про те, що індивідуум являє собою динамічну (вмотивовану) розвивається систему. Олпорт пропонував свій власний аналіз мотивації, перераховуючи чотири вимоги, яким повинна відповідати адекватна теорія мотивації. 1. Вона повинна визнавати узгодженість мотивів у часі. 2. Вона повинна визнавати існування різних видів мотивів. 3. Вона повинна визнавати динамічну силу когнітивних процесів. 4. Вона повинна визнавати реальну унікальність мотивів.

зріла особистість. Дозрівання людини - це безперервний, що триває все життя процес становлення. Поведінка зрілих суб'єктів функціонально автономно та мотивовано усвідомленими процесами. Олпорт укладав, що психологічно зріла людина характеризується шістьма рисами. 1. Зрілий чоловік має широкі межі «Я». 2. зрілий людина здатна до теплих, серцевим соціальним відносинам. 3. зріла людина демонструє емоційну неозабоченность і самоприятие. 4. зріла людина демонструє реалістичне сприйняття, досвід і домагання. 5. зріла людина демонструє здатність до самопізнання і почуття гумору. 6. зріла людина має цільної життєвою філософією.

 Вплив особистості на групу. Лідерство в малих групах. |  Методи психологічного дослідження.


 Таламическая теорія В. Кеннона - Ф. Барда |  Потребностно-інформаційна теорія П. В. Симонова |  Теорія когнітивного дисонансу Л. Фестінгер |  Особистість в теорії класичного психоаналізу |  Методи дослідження особистості. |  Принципи організації психологічного дослідження |  Гуманістичний підхід до навчання і виховання |  Теорія когнітивного дисонансу Л. Фестінгер |  Сприйняття як пізнавальний процес. |  Предметність і осмисленість сприйняття |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати