Головна

квиток №25

1. Способи словотворення в російській мові. Проілюструйте свою відповідь прикладами з тексту.

Спосіб словотворення - одне з центральних понять словообр-я. Воно може бути розглянуто як в плані діахронії, так і в плані синхронії. У плані діахронії під способом словообр-я розуміється конкретний прийом створення похідного слова. Наприклад, слово воротар (той, хто охороняє врата) утворено суффіксальним способом - за допомогою форманта -арь- зі значенням особи. Спосіб словообр-я з діахронічний точки зору фіксує історію народження слова в мові в той чи інший період його розвитку.

З синхронічеськой т.зр. поняття спосіб словообр-я використовується для відповіді на питання, за допомогою якого кошти (коштів) виражається дериваційне (словообразовательное) значення похідного слова.

Питання про класифікацію способів словообр-я є в русистики дискусійним. причини:

1) різне розуміння співвідношення діахронічного і синхронического словообр-я;

2) визнанням або невизнанням нульового словообр-го суфікса;

3) різними трактуваннями Інтерфікси (афікс / асемантіческого прокладка);

4) урахуванням різних факторів, що визначають спосіб словообр-я (так, далеко не всі класифікації враховують характер виробляє бази і особливості її перетворення);

5) різної трактуванням поняття «безаффіксное словотвір».

Класифікація способів словообр-я в плані синхронії будується з урахуванням трьох ознак:

1) характер форманта;

2) кількість формантів;

3) ставлення до системи мови.

За першою ознакою способи словообр-я поділяються на афіксальних і безаффіксальний: в перших використовуються афіксальних форманти різних типів, по-друге - операційні. Пор .: водій - заст.

За кількістю формантів розрізняються прості (чисті) способи і засоби комбіновані: в чистих способах (до них відносяться суфіксація, префіксація, постфіксація) використовується тільки одне словобр-е засіб, в комбінованих (префиксально-суфіксальний, префиксально-постфіксальний, префиксально-суфіксально -постфіксальний і ін.) - два і більше.

Стосовно до системи мови розмежовуються узуальние і оказіональні способи словообр-я. Узуальние - закріплені в ситеме мови, оказіональні характерні для індивідуального або поетичного словотворчості. До окказіональним способам ставляться, наприклад, у Маяковського римовані додавання («повтор - отзвучіт») - мешаніна- міщанин, ввечері-піаніно.

Перша послідовна наукова класифікація способів словообр-я була розроблена В. В. Виноградовим (1951).

1. Морфологічний спосіб є центральним способом рус словообр-я. Це «утворення нових слів за допомогою афіксів» (префіксів, суфіксів та ін.): Лісник, пообідати. До цього способу примикає фонетико-морфологічний спосіб. З точки зору вченого, це такий шлях творення слів, при якому з виникнення станься без приєднання матеріально виражених словотворчих афіксів, але супроводжується фонетичними змінами: чергуванням або переміщенням наголоси: глухий - глушина, тихий - тиша. Неморфологіческіе способи взагалі не використовують афіксальних словообраз-х коштів.

2. Лексико-семантичний неморфологіческій спосіб - це утворення нового слова внаслідок зміни значення вже існуючої в мові лексичної одиниці, «формування омонімів шляхом розпаду одного слова на два»: кулак (заможний селянин) - кулак, встигати (добре вчиться) - встигати.

3. Лексико-синтаксичний неморфологіческій спосіб - це створення нового слова на базі словосполучення в результаті злиття двох і більше знаменних слів: божевільний (з розуму зійшов).

4. Морфолого-синтаксичний спосіб в класифікації Виноградова включає в себе всі факти переходу слів з однієї частини мови в іншу, а також тісно пов'язані з ними випадки відриву форми від системи форм слова і перетворення в самостійне слово: караул! (Вигук) - караул (іменник).

Саме класифікація В. В. Виноградова лежить в основі шкільного курсу російської мови.

Основні узуальние способи суч рус словообр-я.

Афіксальних способи:

1. Префіксація, або префіксальних спосіб словообр-я, характеризується використанням такого форманта, як префікс: співати - заспівати, читати - дочитати. Префіксація найбільш поширена в глагольном словообр-ії, рідше використовується в сфері прикметників, іменників інаречій.

2. суфіксація, Або суффіксальние спосіб словообр-я, - найбільш розповсюджений спосіб рус словообр-я. Він широко представлений в сфері різних частин мови, перш за все іменників і прикметників (слоненя, перекладач, мідний). Формант при суффиксации може бути як матеріально вираженим, так і нульовим. Нульова суфіксація є різновидом суффиксального способу. Поширена в сфері освіти імен сущ-х - девербатівов (віддієслівних абстрактних імен), деад'ектівов (абстрактних сущ-х, мотивованих прикметниками) і оціночних сущ-х зі значенням особи: пробегоо, замено. Зафіксовані словниками девербатіви: набризк, проблиски. Нульова суфіксація характерна для прикметників: золото золотоа. Формант приєднується ні до виробничого слову в цілому, а до його основі.

3. постфіксація,або постфіксальний спосіб, - спосіб, при якому засобом вираження дериваційного значення служить постфікси: радувати - радуватися, Мити - митися.Цей спосіб представлений в основному в сфері дієслівного словообр-я (митися, сваритися)., А так само в сфері займенникових слів (який-небудь, чий-то, що-небудь). Постфікс приєднується до цілого виробничого слову.

 Квиток № 24 |  Комбіновані способи.


 Квиток № 18 |  Російське наголос. Функції Російської наголоси |  клітікі |  Активні процеси в області наголоси в СРЯ |  Квиток № 19 |  Класифікація афіксів |  Квиток № 21 |  Квиток № 22 |  Квиток № 23 |  Усічення -Скорочення виробляє основи по типу абревіатур: заступник - заст. Помічник - пом. |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати