Головна

Теорія походження мови

З часів античності склалося багато теорій происх-я я.

1) теорія звуконаслідування - Отримала підтримку в XIX в. Суть теорії - чол намагався наслідувати звуки природи своїм реч апаратом. Суперечить з практикою. Звучать слів небагато, звукоподражать можна тільки озвученому, як тоді назвати німих. Звукоподр слів більше в розвинених Я ніж в примітивних, тк щоб наслідувати потрібно досконало володіти реч аппарта, чого первісний чол з нерозвинений гортанню не міг зробити.

2) теорія вигуків - XVIII ст. Я пішов від вигуків - модиф животн крики, сопров емоції.

3) Теорія трудових вигуків - XIX ст. Я виник з вигуків, опору Колективна праця, однакоеті вигуки - засіб ритмування праці, вони явл т зовнішнім тих ср-во при роботі. Вони не комунікативні, що не ознайомленні читача, що не експресивні.

4) Теорія соц договору (Сер XVIII) А Сміт провозг її першої возм-ю обр-я Я. Я обр в рез-ті домовленості про ті чи інші словах. Ця теорія нічого не дає для пояснення первісного Я тк для того щоб домовитися потрібен ще один Я. Причина збитковості всіх вишеізлож теорій в тому що? про возникн Я ведуться ізольовано від происх-я людини і обр-ем первичн чол колективів.

5) теорія жестів - Також неспроможна, тк жести завжди вторинні для людей имеющ звук Я. Серед жестів немає слів і жести немає зв з поняттями. Всі подібні теорії ігнорують Я як товариств явл-е. З головних положень Енгельса про происх-я Я: происх-е Я не можна науково довести, можна лише побудувати гіпотези, тільки мовознавчих даних недостатньо для вирішення цього питання.

Основні гіпотези походження мови.

Походження мови - складова частина проблеми походження людини і людського суспільства. Існує багато теорій про походження мови, які можна розділити на дві основні групи: 1) біологічні, 2) соціальні.

Біологічні теорії пояснюють походження мови еволюцією людського організму - органів почуттів, мовного апарату і мозку. До біологічних теорій насамперед належать теорія звуконаслідування і вигукова.

Прихильники гіпотези звуконаслідування вважають, що слова виникли з неусвідомленого або усвідомленого прагнення людини до наслідування звукам оточував його - реву звірів, крику птахів, шуму вітру і т. Д.

Підставою для таких поглядів було те, що у всіх мовах дійсно є звуконаслідувальні слова, типу гав-гав, зозуля, нявкати, тенькать, дзень, бац. Але по-перше, таких слів відносно небагато. По-друге, найбільш потрібні людям і найбільш вживані слова не було і натяку на наслідування будь-яким звукам: вода, земля, небо, сонце, трава, людина, розумний, ходити, думати і т. Д.

По-третє, для того щоб поєднаннями звуків наслідувати звуки навколишнього людини природи, потрібно мати дуже гнучку мова, що передбачає її тривале попереднє розвиток. Чи можна в наш час всерйоз приймати гіпотезу звуконаслідування.

Друга впливова свого часу гіпотеза - вигукова (рефлексна), якої дотримувалися такі вчені, як Гумбольдт, Якоб Грімм і ін., Полягає в тому, що слово розглядається як виразник душевних станів людини. Перші слова, за цією теорією, - мимовільні вигуки, вигуки, рефлекси. Вони емоційно висловлювали біль або радість, страх або відчай.

Деякі прихильники даної гіпотези допускали, що междометного шляхом слова виникали лише в далекому минулому, а пізніше вони розвивалися вже за законами словотворення і незалежно від мимовільних емоціональних- вигуків.

Не можна, звичайно ж, заперечувати участь емоцій і волі в розвитку мови. Але неможливо погодитися з гіпотезою междометного походження слів, тому що головну причину їх виникнення вона бачить в індивідуальних душевних станах людини. Тим часом жодна дитина не заговорить до тих пір, поки не виявиться в оточенні говорять людей. Це незаперечне свідчення на користь думки про соціальну обумовленість народження людської мови.

Звуконаслідувальні і вигукові теорії на перше місце ставлять вивчення походження механізму говоріння, в основному в психофізіологічному плані. У цих теоріях біологічна сторона питання перебільшується, походження мови розглядається виключно в плані походження мови. Не береться з належною увагою той факт, що виникають людина і людське суспільство, істотно відмінні від тваринного і його стада.

Так з'явилася соціальні теорії походження мови, які пояснюють його появу суспільних потреб. Виникли у праці і в результаті розвитку свідомості.

Ще в античності грецький філософ Діодор Сицилійський висував теорію соціального договору, в результаті якої мова розглядається як свідоме винахід і творіння людей. У XVIII ст. вона була підтримана Адамом Смітом і Руссо, у якого Руссо теорія соціального договору пов'язана з розподілом життя людства на два періоди - природного і цивілізованого.

В кінці 70-х років 19 ст. німецький філософ Нуаре висунув робочу теорію походження мови, або теорію трудових вигуків. Нуаре відзначав, що при спільній роботі вигуки і вигуки полегшують і організують трудову діяльність. Ці вигуки, спочатку мимовільні, поступово перетворилися в символи трудових процесів. Теорія трудових вигуків, по суті, виявляється варіантом междометного теорії.

Вітчизняне мовознавство 20 в. спиралося на осмислення проблеми походження мови, яку дав Енгельс у своєму відомому фрагменті «Роль праці в процесі перетворення мавпи в людину» (1876). Основною думкою Енгельса, запозиченої у Нуаре, є нерозривний внутрішній зв'язок розвитку трудової діяльності первісного людського колективу, розвитку свідомості (і взагалі психіки) формується людини і розвитку форм і способів спілкування. Спілкування розвивається (і потім виникає мова) як необхідний наслідок розвитку виробничих та інших суспільних відносин в трудовому колективі - у людей з'являється що сказати один одному - і в той же час служить опорою для виникнення вищих форм психічного відображення, для складання людської особистості.

питання

Сучасному мовознавства властиво підвищена увага до проблематики мовних контактів, мовного взаємодії. Контактна лінгвістика - відносно новий напрямок в мовознавстві, сформувалося лише в кінці XX ст., І хоча взаємовплив мов було відзначено ще за часів античності, детальне вивчення цього явища стало можливо лише недавно. Як і у всякій новій науці, яка переживає період становлення і інтенсивного розвитку, в контактної лінгвістиці спостерігаються численні недоробки, перш за все в методах дослідження і термінологічної бази.

Активізувався в кінці XX ст. процес інтеграції наук, який призвів до появи нових мовознавчих дисциплін, захопив і контактну лінгвістику. Зокрема, соціолінгвістика як галузь лінгвістичного знання переважно націлена на опис взаємодії мов і культур в їх сучасному стані.

Дана робота буде особливо корисна студентам і аспірантам, які займаються проблемами, пов'язаними з контактами і взаємовпливом мов. Матеріали, що містяться в книзі, були представлені на різних наукових конференціях, опубліковані в статтях і тезах, а також на щомісячних наукових семінарах «Мовні контакти», що проводяться на факультеті романо-германської філології Білгородського державного університету.

Зростаюча популярність даного лінгвістичного напрямку серед студентів і аспірантів стала основною причиною написання монографії. У книзі зібрана основна теоретична інформація від історії мовних контактів як окремої мовної галузі до сучасних робіт вітчизняних і зарубіжних лінгвістів. У Росії вже існує ряд робіт, присвячених мовним контактам; дана монографія відрізняється тим, що в ній зібрано і системно представлений саме теоретичний матеріал.

§ 74. Види мовних контактів

Економічні, політичні і культурні взаємодії між державами і народами розширюють мовні контакти. Відомі такі основні види мовних контактів.

1. Схрещування мов - це застарілий термін для одного з видів конвергенції, при якому відбувається виникнення у кількох мов, як споріднених, так і неспоріднених, загальних структурних властивостей. При цьому виділяють такі явища, як субстрат і суперстрат.

субстрат(Від лат. Sub - під і stratum - шар, пласт) -це сукупність рис мовної системи, що не виводяться з внутрішніх законів розвитку цієї мови і висхідних до мови або діалектів, поширеним раніше на цій території. Наприклад, стародавні римляни, завоювавши Іберії (Піренейський півострів) і галльські племена, принесли з собою розмовний латинську мову («народну латинь»), який поступово витіснив місцеві діалекти. Однак в результаті взаємодії утворилися нові мови, які сприйняли риси витіснених мов, т. Е. В нових мовах присутні елементи, з'ясовні з позицій місцевих діалектів: зміна латинського f в іспанська h розглядається як факт іберійського субстрату, а спосіб утворення французьких числівників десятків, типу 80 - quatre-vingt (4 ? 20) - елементи галльського рахунку.

Суперстрат (від лат. Super - над, понад і stratum - шар, пласт) - сукупність рис мовної системи, що не виводяться з внутрішніх законів розвитку мови і пояснюються як результат розчинення в даній мові мови прийшлих етнічних груп, асимільованих споконвічним населенням.Прикладом суперстрата може служити назва країни - Франція: германське плем'я франків, захопивши галльську територію, поступово перейняло особливості побуту, звичаї і мову переможеного народу, який збагатився за рахунок мови «переможця». Аналогічним прикладом є назва країни Болгарія, жителі якої були завойовані тюркським народом - булгарами, про що свідчить в даному випадку назва, проте слов'янську мову взяв верх.

Вивчення субстратної-адстратного взаємодії [епіглоттіка]

змішання мов- Явище, що виникає в умовах масового двомовності, коли деякі риси однієї мови проникають в систему іншої мови. Найбільшому іншомовного впливу може піддаватися лексика, також фонетика (іншомовний акцент), в меншій мірі - синтаксис (виникнення подібних конструкцій) і фонологія. Майже не схильна до іншомовного впливу морфологія будь-якої мови. Якщо змінюється морфологічна система, ми маємо справу просто з фактичним переходом на іншу мову: струнку систему можна цілком замінити іншою системою, але не можна змішати механічно дві системи і отримати щось середнє.

 Мова і суспільство |  При змішуванні мов виникають явища субстрату, суперстрата і адстрат.


 Сутність і природа мови |  Історія семіотики як науки |  Семіологія Ф. де Сосюра |  подальший розвиток |  Поняття знака і знакової системи. Основні властивості знака. Своєрідність мови як знакової системи. |  Лінгвосеміотіка |  менталінгвістики |  Взаємовідносини мови і мислення |  КОГНІТИВНА ФУНКЦІЯ ЯК ОДНА З НАЙВАЖЛИВІШИХ ФУНКЦІЙ МОВИ |  Соціальна, територіальна та функціональна диференціація всередині загальнонародної мови. |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати