На головну

1 сторінка

1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка

Джон Голсуорсі

Квітка в пустелі

Кінець глави - 2

Джон Голсуорсі

Квітка в пустелі

(Кінець глави-2)

I

У 1930 році, незабаром після того як був опублікований бюджет, неподалік від вокзалу Вікторія можна було спостерігати восьме чудо світу - трьох абсолютно несхожих один на одного англійців, одночасно вдавалися споглядання одного з лондонських пам'яток. Кожен прийшов сам по собі і стояв на деякій відстані від інших в південно-західному куті майданчика, де не було дерев і не бив в очі повільний надвечір'я світло весняного сонця. Група складалася з дівчини років двадцяти шести, молодого чоловіка, якому можна було дати року тридцять чотири, і літньої людини у віці від п'ятдесяти до шістдесяти. Дівчина була тоненька і на вигляд далеко не дурна; вона стояла, злегка схиливши голову на плече, піднявши підборіддя, напіврозкривши губи і посміхаючись. Чоловік молодший, в синьому пальті, з тонкою талією, щільно схопленої поясом, немов його власника морозило на свіжому весняному вітрі, був жёлт від сходив засмаги; його презирливо стулені вуста явно суперечив спрямованим на пам'ятник очам, в яких читалося справді глибоке почуття. Літній чоловік, людина дуже високого зросту, одягнений в коричневий костюм і коричневі замшеві черевики, стояв в недбалої позі, засунувши руки в кишені штанів, і на його довгому обвітреному гарному обличчі застигла маска проникливого скептицизму.

Пам'ятник, який представляв собою кінну статую маршала Фоша, височів серед дерев ще більш мовчазно, ніж дивилися на нього троє глядачів.

Молода людина несподівано сказав:

- Він виручив нас.

Двоє інших по-різному сприйняли таке порушення етикету. Літній чоловік злегка підняв брови і попрямував до постаменту, немов маючи намір уважніше роздивитися ноги коня. Дівчина обернулася, невимушено глянула на заговорив, і обличчя її негайно висловило здивування.

- Уилфрид Дезерт? Молода людина вклонився.

- У такому разі ми з вами зустрічалися, - оголосила дівчина. - На весіллі Флер Монт. Якщо пам'ятаєте, ви були боярином - першим, якого я бачила в житті. Мені тоді було лише шістнадцять. Мене ви, звичайно, не пам'ятаєте. Я - Динни Черрелов, в хрещенні Елізабет. Мені довелося бути подружкою нареченої - в останню хвилину з'ясувалося, що більше нікому.

Рот молодої людини втратив свою гордовитість.

- Я чудово пам'ятаю ваші волосся.

- Чому все запам'ятовують тільки моє волосся?

- Неправда! Я і зараз не забув, як мені тоді спало на думку, що ви могли б позувати Боттічеллі. Бачу, що і тепер можете.

Дінні подумала: "Його очі вперше схвилювали мене. Справді, дуже гарні!"

Згадані очі знову кинулися на пам'ятник.

- Він дійсно виручив нас, - повторив Дезерт.

- Ви ж були на фронті? Ким?

- Льотчик, і ситий по горло.

- Вам подобається пам'ятник?

- Кінь подобається.

- Так, - погодилася Динни. - Це справжня кінь, а не гарцює опудало з зубами, ногами і холкою.

- Зроблено спритно. Сам Фош теж.

Дінні наморщила лоб:

- По-моєму, статуя поставлена ??дуже вдало. Вона так спокійно височить між дерев.

- Як поживає Майкл? Наскільки пам'ятається, ви його двоюрідна сестра.

- З Майклом все в порядку. Як і раніше в парламенті. У нього таке місце, яке не можна втратити.

- А як Флер?

- Цвіте. Ви знаєте, у неї в минулому році народилася дочка.

- У Флер? Гм ... Значить, у неї тепер двоє?

- Так. Дівчинку назвали Кетрін.

- Я не був в Англії з тисяча дев'ятсот двадцять сьомого. Дідька лисого! Скільки води спливло після цього весілля!

- У вас такий вигляд, ніби ви довгий час провели на сонці, сказала Динни.

- Без сонця для мене немає життя.

- Майкл розповідав мені, що ви живете на Сході.

- Так, знаходжуся в тих краях.

Обличчя його потемніло ще більше, він злегка здригнувся.

- У вас в Англії диявольськи холодно навесні.

- А ви як і раніше пишете вірші?

- Ого! Вам відомі навіть мої слабкості?

- Я читала всі ваші книжки. Остання мені особливо сподобалася.

Дезерт посміхнувся:

- Дякую. Ви погладили мене по шерстці. Поетам, знаєте, це подобається. Хто цей високий? По-моєму, я з ним зустрічався.

Високий чоловік обійшов пам'ятник і повертався назад.

- Він і мені чомусь пригадується. Теж в зв'язку з весіллям, - неголосно кинула Динни.

Високий чоловік підійшов до них.

- Підколінні жили не вдалися, - оголосив він.

Дінні посміхнулася:

- Я завжди радію, що у мене не підколінні жили, а просто жижки. Ми тільки що намагалися з'ясувати, звідки ми вас знаємо. Ви не були на весіллі Майкла Монта років десять тому?

- Був, юна леді. А ви хто така?

- Ми всі зустрічалися там. Я - Динни Черрелов, його двоюрідна сестра по матері. Містер Дезерт був його боярином.

Високий чоловік кивнув:

- Так правильно. Мене звуть Джек Масхем. Я двоюрідний дядько Майкла по батькові.

Він повернувся до Дезерт:

- Ви начебто захоплюєтеся Фошем?

- Так.

Дінні з подивом побачила, як спохмурніло обличчя молодої людини.

- Що ж, - сказав Масхем, - він був хороший вояка. Таких мало. Але я-то прийшов поглянути на коня.

- Це, звичайно, дуже суттєва деталь, - стиха вставила Динни.

Високий чоловік подарував її скептичною посмішкою:

- За одне ми в усякому разі повинні бути вдячні Фошу: він не кинув нас в скрутну хвилину.

Дезерт несподівано в упор глянув на співрозмовника:

- У вас є особливі причини зробити подібне зауваження? Масхем знизав плечима, підняв капелюха, вклонився Динни і пішов, недбало похитуючись.

Настав глибоке, як вир, мовчання.

- Вам в який бік? - Запитала нарешті Динни.

- В ту, куди підете ви.

- Відчутно вдячна, сер. Чи задовольнить вас такий орієнтир, як моя тітка, яка проживає на Маунт-стріт?

- Цілком.

- Ви повинні її пам'ятати. Це мати Майкла. Вона - чудова. Самий закінчений зразок непослідовності: каже так, ніби стрибає з камінця на камінець, і вам теж доводиться стрибати, щоб встигнути за нею.

Вони перетнули вулицю і по Гросвенор-плейс попрямували до Букінгемському палацу.

- Вибачте мене за сміливу спробу зав'язати розмову, але ви, напевно, знаходите в Англії великі зміни щоразу, як повертаєтеся?

- Порядні.

- Хіба ви "не подобаються рідну країну", як прийнято виражатися?

- Вона вселяє мені огиду.

- А ви часом не з тих, хто хоче здаватися гірше, ніж є насправді?

- Абсурд. Запитайте Майкла.

- Майкл ні про кого не скаже погано.

- Майкл - як ангели: він живе за межами реальності.

- Ні, - заперечила Динни. - Майкл - типовий англієць і великий реаліст.

- Це його щастя і його біда.

- Навіщо ви поносіть Англію? Старо.

- Я поношу її тільки при англійців.

- Вже краще. А навіщо ви її поносіть при мені?

Дезерт розсміявся.

- Потім, що ви така, якою мені хотілося б бачити Англію.

- Сильною і справедливою, без самовдоволення і пихи?

- Найбільше мене дратує наша віра в те, що Англія досі вище всіх.

- Хіба це не так?

- Так, - погодився спантеличений Дезерт. - Але у неї немає підстав так вважати.

Дінні подумала:

- Брат Уилфрид, упертий ти і сперечальник великий, - Сказала дівчина йому. Навіщо догори ногами і вниз головою

Ти ходиш - убий, не збагну.

А вголос сказала:

- Якщо Англія все ще вище всіх, а ми віримо в це, хоча і не маємо для цього підстав, значить, у нас, по крайней мере, є інтуїція. Ви, наприклад, інтуїтивно злюбили містера Масхема.

Потім глянула на нього і зрозуміла: "Я ляпнула зайве".

- З чого ви взяли? Звичайний твердолобий англієць, схиблений на полюванні і скачках. Просто мені такі до смерті набридли.

"Ні, тут щось інше!" - Вирішила Динни, все ще дивлячись на нього. Яке незвичайне і нещасне обличчя: на ньому відображений глибокий внутрішній розлад, немов добрий і злий ангели безперервно борються за цю душу. Але його очі, як і раніше її хвилюють - як в той давній час, коли вона, шістнадцятирічна дівчинка з косами, стояла біля нього на весіллі Флер.

- Вам серйозно подобається поневірятися по Сходу?

- На мені прокляття Ісава.

"Коли-небудь він мені розкаже - чому. Тільки я, напевно, більше його не побачу", - подумала Динни, і холодок пробіг у неї по спині.

- Цікаво, чи знаєте ви мого дядька Едрієна? Він був на Сході під час війни. Зараз служить в музеї - розповідає кістками. А з Діаною Ферз знайомі? Він одружився на ній в минулому році.

- Я не знаю нікого, про кого варто було б говорити.

- Значить, у нас одна точка дотику - Майкл.

- Не вірю в те, що сторонні можуть служити точкою дотику. Де ви живете, міс Черрелов?

Дінні посміхнулася:

- Мабуть, мені пора дати коротку біографічну довідку. Моя сім'я з незапам'ятних часів осіла в Кондафорде, Оксфордшир. Мій батько генерал у відставці, я - старша з двох його дочок, брат у мене один. Він військовий, перебуває у шлюбі і скоро приїде у відпустку з Судану.

- Ось як! - Сказав Дезерт, і обличчя його снопа спохмурніло.

- Мені двадцять шість, я незаміжня, дітей у мене поки немає. Моя слабкість - пристрій чужих справ. Звідки вона у мене, не знаю. Приїжджаючи до Лондона, я зупиняюся у леді Монт на Маунт-стріт. Хоча я отримала скромне виховання, нахили у мене руйнівні, а коштів для задоволення їх немає. Думаю, що вмію розуміти жарти. Тепер ваш черга.

Дезерт посміхнувся і похитав головою.

- Розповісти за вас? - Запропонувала Динни. - Ви - другий син лорда Маллен; вам остогидла війна; ви пишете вірші, схильні до кочового способу життя і самі собі ворог. Остання властивість цінно лише своєю новизною. Ось ми і на Маунт-стріт. Чи не зайдете чи побачитися з тіткою Ем?

- Дякую вам, не варто. Що ви робите завтра? Давайте поснідаємо разом, а потім підемо на денний спектакль.

- Добре. Де?

- О пів на другу у Дюмурье.

Вони потиснули один одному руки і розійшлися. Входячи в будинок тітки, Динни тремтіла всім тілом. Дивне відчуття! Вона зупинилася біля дверей вітальні і посміхнулася.

II

Шум, що доносився з-за дверей, стер усмішку з її губ. "Боже правий! Я зовсім забула, що сьогодні у тітка Ем« прийом »з нагоди дня народження".

Рояль, який грав у вітальні, замовк; біганина, штовханина, скрип пересуваються стільців, кілька вигуків, тиша, - і музика зазвучала знову.

"Грають в" хто зайвий ", - здогадалася Динни і тихо відкрила двері. Діана Ферз сиділа за роялем. Вісім дітлахів в яскравих паперових ковпаках і один дорослий трималися за вісім стільців, складених попарно спинками один до одного. Семеро вже вскочили, двоє ще сиділи - разом на одному стільці. Динни побачила зліва направо: Роналда ферзя; маленького кітайчонка; Енн, молодшу дочку тітки Едісон; Тоні, молодшого сина хілер; Селію і Дінго - дітей Селії Морістон, старшої сестри Майкла; Шейлу Ферз і - на одному стільці - дядька Едрієна і Кіта Монта. Потім в полі її зору потрапили тітка Ем в великому яскраво-червоному паперовому ковпаку, яка, кілька захекавшись, зупинилася біля каміна, і Флер, забирала перший стілець з того ряду, де щойно сидів Роналд.

- Кіт, вставай. Ти зайвий.

Кит не ворухнувся. Піднявся Едріен:

- Гаразд, старина, вийду я, а ти вже будеш сидіти з ровесниками. Ну, грай!

- Чи не триматися за спинки! - Надсажівалась Флер. - У Фин, поки не скінчилася музика, сідати не можна, Дішо, що не чіпляйся за крайній стілець.

Музика обірвалася. Човгання ніг, метушня, вереск, - маленька Енн, сама крихітна з усіх, залишилася стояти.

- От і добре, дитинко, - сказала Динни. - Іди сюди і бий в барабан. Коли музика перестане, перестань і ти. Ось так. Тепер знову. Пильнуй за тіткою Ді.

Знову, і знову, і знову. Нарешті вийшли всі, крім Шейли, Дінго і Кіта.

"Ставлю на Кіта!" - Подумала Динни.

Шейла зайва! Передостанній стілець прибраний! Дінго, схожий на шотландця, і Кіт, зі світлого волосся якого звалився паперовий ковпак, кружляють навколо останнього стільця. Ось обидва плюхнулися на сидінні, потім підхопилися і знову забігали кругом. Діана старанно відводить очі. Флер коштує трохи віддалік і посміхається, особа тітки Ем разрумянілісь. Музика урвалася, на стільці сидить Дінго, Кіт виявився зайвим. Він спалахнув і насупився.

- Кіт, плати фант! - Пролунав окрик Флер.

Кіт вздёрнул голову і засунув руки в кишені.

"Поделом Флер!" - Подумала Динни.

Голос позаду неї промовив:

- Яскраво виражене пристрасть твоєї тітки до молодого покоління пов'язане з надмірним шумом. Чи не скуштувати нам крапельку спокою у мене в кабінеті?

Дінні обернулася і побачила тонке, худе і рухливе обличчя сера Лоренса Монта з абсолютно побілілими вусиками, хоча в волоссі сивина ледве почала пробиватися.

- Я ще не внесла свою лепту, дядько Лоренс.

- Пора тобі взагалі відучитися її вносити. Нехай язичники біснуються, а ми підемо вниз і по-християнськи віддамося мирної бесіді.

Дінні подумала: "Що ж, я не проти поговорити про Вілфріда Дезерт". Ця думка відтіснила на задній план її інстинктивну потребу вічно чогось служити, і дівчина пішла за баронетом.

- Над чим ви зараз працюєте, дядько?

- Поки що відпочиваю і почитую мемуари Геррієт Вілсон. Чудова дівчина, доповім тобі, Динни! За часів Регентства у вищому світі важко було зіпсувати чиюсь репутацію, але Геррієт робила все, що могла. Якщо ти про неї не чула, можу повідомити, що вона вірила в любов і дарувала своєю прихильністю багатьох коханців, з яких любила лише одного.

- І все-таки вірила в кохання?

- Що тут особливого? Адже інші-то любили її, - вона була добросерда молодичка. Яка величезна різниця між нею і Нінон де Ланкло, та любила всіх своїх коханців. А в загальному обидві - колоритні постаті. Уявляєш, який діалог про чесноти можна написати від їх особи? Сядь же, нарешті.

- Дядько Лоренс, сьогодні вдень я ходила дивитися пам'ятник Фошу і Зустріла вашого кузена містера Масхема.

- Джека?

- Так.

- Останній з денді. Між іншим, існує величезна різниця між Щоголєв, денді, світським франтом, фатом, "чистокровним джентльменом" і хлюст. Є ще якась різновид, так я завжди забуваю слово. Я перерахував їх в низхідному порядку. За віком Джек відноситься до покоління фатов, але за своїм складом він чистий денді - типовий персонаж Уайт-Мелвіла. А що він таке, на твій погляд?

- Коні, пікет і незворушність.

- Геть капелюх, дорога. Люблю дивитися на твоє волосся.

Дінні зняла капелюха.

- Я зустріла там ще одну людину - боярина Майкла.

Густі брови сера Лоренса піднялися:

- Що? Молодого Дезерт? Він знову повернувся? Легкий рум'янець виступив на щоках Динни.

- Так, - відповіла вона.

- Рідкісний птах, Динни.

Почуття, якого Динни ще ніколи не відчувала, охопило її.

Вона не зуміла б його висловити, але воно нагадувало їй про порцелянової статуетки, яку дівчина подарувала батькові в день його народження два тижні тому. Маленька чудово виконана група китайської роботи: лисиця і чотири забилися під неї лисеняти. На морді лисиці написані ніжність і настороженість - то саме, що зараз на душі у Динни.

- Чому рідкісна?

- Давня історія. Але тобі можу розповісти. Я точно знаю, що ця молода людина увивався навколо Флер року два після її весілля. Через це він і став волоцюгою.

Ось, значить, що мав на увазі Дезерт, згадуючи про Ісава? Ні, справа не в тому. Вона пам'ятає: коли він питав про Флер, у нього було звичайнісіньке вираз обличчя.

- Це ж було сто років тому! - Заперечила дівчина.

- Ти права. Сива давнина. Втім, ходять і інші чутки. Клуби розсадники жорстокості.

Співвідношення ніжності і настороженість, що переповнювали Динни, змінилося: частка першої зменшилася, другий зросла.

- Які чутки? Сер Лоренс похитав головою:

- Мені ця молода людина подобається, і навіть тобі, Динни, я не стану повторювати те, про що, по суті, нічого не знаю. Варто людині почати жити інакше, ніж інші, і люди готові бог знає що про нього вигадати.

Він раптово подивився на племінницю, але очі Динни були прозорі.

- Хто цей Кітайчонок нагорі?

- Син колишнього мандарина, який залишив сім'ю тут через негаразди на батьківщині. Милий малюк. Приємний народ китайці. коли приїжджає

Х'юберт?

- Через тиждень. Вони летять з Італії. Ви ж знаєте, Джин - старий пілот.

- Що з її братом?

- З Аденом? Служить в Гонконзі.

- Твоя тітка все ще журиться, що у тебе з ним нічого не вийшло.

- Милий дядько, я готова на все, щоб догодити тітці Ем, але в даному випадку, відчуваючи до нього почуття сестри, я боялася погрішити проти біблії.

- Не хочу, щоб ти виходила заміж і поїхала в якусь варварську країну, - сказав сер Лоренс.

В голові Динни промайнуло: "Дядя Лоренс просто чарівник!" - І очі її стали ще більш прозорою, ніж раніше.

- Ця клята бюрократична машина скоро поглине всіх наших близьких, - продовжував баронет. - Обидві мої дочки за морем: Селія в Китаї, флора в Індії; твій брат Хьюберт в Судані; твоя сестра Клер поїде, як тільки обвінчається, - Джеррі Корво отримав призначення на Цейлон; Чарлі Масхем, за чутками, прикомандирований до канцелярії генерал-губернатора в Кейптауні; старший син хілер служить в індійській цивільної адміністрації, молодший - у флоті. Ну їх усіх! Ти і Джек Масхем - єдині пелікани в моїй пустелі. Звичайно, залишається ще Майкл.

- Дядько, ви часто зустрічаєтеся з містером Масхемом?

- Досить часто: або в "Бертон", або він заходить до мене в «Кав'ярню» пограти в пікет, - ми з ним останні любителі цієї забави. Але це тільки взимку, поки не почався сезон. Тепер я не побачу його до самого кінця Ниомаркетскіх скачок.

- Він, напевно, чудово розбирається в конях?

- Так, Динни. В іншому - ні, як всі люди його типу. Кінь - це така тварина, яке закупорює пори нашої душі, робить людину надто пильним. Потрібно стежити не тільки за конем, а й за всіма, хто має до неї відношення. Як виглядає молодий Дезерт?

- Дезерт? - Зам'ялася Динни, мало не захоплена зненацька. - Він жовтувато-темний. - Як піски під сонцем. Адже він справжній бедуїн. Батько його живе відлюдником, вони все трохи дивні. Майкл любить його, незважаючи на ту історію. Це найкраще, що я можу про нього сказати.

- А що ви думаєте про його віршах?

- Хаос і розлад: однією рукою творить, інший руйнує.

- Він, мабуть, ще не знайшов собі місця в житті. Очі у нього досить гарні, ви не знаходите?

- Мені більше запам'ятався рот - нервовий і гіркий.

- Очі говорять про те, якою є людина від природи, рот - про те, яким він став,

- Так. Рот і черевце.

- У нього немає черевця, - заперечила Динни. - Я звернула увагу.

- Звичка харчуватися жменею фініків і чашкою кави. Неправда, що араби люблять каву. Їх слабкість - зелений чай з м'ятою. Боже правий! Ось і твоя тітка. "Боже правий!" стосувалося не до неї, а до чаю з м'ятою.

Леді Монт зняла свій паперовий головний убір і перевела дух.

- Тьотю, мила, - благала Динни, - я забула, що у вас день народження і не принесла подарунка.

- В такому разі поцілуй мене. Я завжди кажу, Динни, що ти цілуєш особливо приємно. Як ти сюди потрапила?

- Я приїхала за покупками для Клер.

- Ти захопила з собою нічну сорочку?

- Ні.

- Неважливо. Візьмеш мою. Ти їх ще носиш?

- Так, - відповіла Динни.

- Розумниця. Не люблю жіночих піжам. Твій дядько теж. Від них таке відчуття, ніби щось нижче талії тобі заважає. Хочеш позбутися і не можеш. Майкл і Флер залишаються обідати.

- Дякую, тітка Ем, я переночую у вас. Сьогодні я не дістала і половини того, що потрібно Клер.

- Мені не подобається, що Клер виходить заміж раніше тебе, Динни.

- Цього слід було очікувати, тітка.

- Дурниці! Клер - блискуча жінка: на таких, як правило, не одружуються. Я вийшла заміж у двадцять один.

- Ось бачите, тітка! ..

- Ти смієшся з мене! Я блиснула всього один раз. Пам'ятаєш слона,

Лоренс? Я хотіла, щоб він сів, а він ставав на коліна. Слони можуть нахилятися тільки в одну сторону. І я сказала, що він дотримується своїх нахилам.

- Тітка Ем! За винятком цього випадку ви - сама блискуча жінка, яку я знаю. Всі інші надто послідовні.

- Мені так приємно бачити твій ніс, Динни. Я втомилася від горбатих.

У нас у всіх такі - і у твоїй тітки Уілмет, і у Хен, і у мене.

- Тьотю, мила, у вас зовсім непомітний вигин.

- У дитинстві я страшенно боялася, що буде гірше. Я притискалася горбинкою до шафи.

- Я теж пробувала, тільки кінчиком.

- Одного разу, коли я цим займалася, твій батько зістрибнув з шафи і прокусив собі губу. Уяви собі, він сховався там, як леопард, і підглядав за мною.

- Який жах!

- Так, Лоренс, про що ти задумався?

- Я думав про те, що Дінні, цілком ймовірно, що не снідала.

- Я збиралася зробити це завтра, дядько.

- Ось ще! - Обурилася леді Монт. - Подзвони Блору. Ти все одно не пополнеешь, поки не вийдеш заміж.

- Нехай спочатку Клер обвінчається, тітка Ем.

- Треба б у Святого Георгія. Служить хілер?

- Зрозуміло!

- Я поплачу.

- А чому, власне, ви плачете на весіллях, тітка?

- Наречена буде так схожа на ангела, а наречений в чорному фраку, з вусиками навіть не відчує, що вона про нього думає. Як це прикро!

- А раптом він все відчує? Я впевнена, що так було і з Майклом, коли він одружився на Флер, і з дядьком Едріен, коли Діана виходила за нього.

- Едріен п'ятдесят і три і у нього борода. Крім того, Едріен - особлива стаття.

- Допускаю, що це дещо змінює справу. Але, по-моєму, оплакувати слід швидше чоловіка. Жінка переживає саму урочисту хвилину у своєму житті, а у чоловіка напевно занадто вузький жилет.

- У Лоренса жилет не тиснув. Твій дядько завжди був худий як тріска. А я була тоді стрункою, як ти, Динни.

- Ви, напевно, був дивовижний в фаті, тітка Ем. Правда, дядько?

Тут вона помітила, яке незвично тужливий вираз прийняли особи обох її літніх співрозмовників, і квапливо додала:

- Де ви зустрілися вперше?

- На полюванні, Динни. Я загрузла в болоті. Твоєму дядькові це не сподобалося, він підійшов і витягнув мене.

- Ідеальне місце для знайомства

- Занадто брудне. Потім ми цілий день не розмовляли.

- Як же ви зійшлися?

- Так уже все склалося. Я гостювала у Кордроев, знайомих Хен, а твій дядько заїхав подивитися щенят. Ти чому мене допитуєш?

- Просто хочу знати, як це робилося в ваш час.

- Дізнайся краще сама, як це робиться в наші дні.

- Дядько Лоренс не хоче, щоб я позбавила його від себе.

- Усі чоловіки - егоїсти, крім Майкла і Едрієна.

- Крім того, я не бажаю, щоб ви через мене плакали.

- Блор, коктейль і сандвіч для міс Динни. Вона не снідала. Так, Блор, містер і місіс Едріен і містер і місіс Майкл залишаються обідати. І скажіть Лаурі, Блор, щоб вона віднесла мою нічну сорочку та інше в синю кімнату для гостей. Міс Динни ночує у нас. Ах, ця дітвора!

І леді Монт, злегка похитуючись, виплила з кімнати в супроводі свого дворецького.

- Яка вона чудова, дядько!

- Я цього ніколи не заперечував, Динни.

- Варто мені її побачити, і на душі стає легше. Вона когданибудь сердиться?

- Буває, збереться, але раніше ніж встигне вийти з себе, вже перескакує на інше.

- Яке рятівне властивість! ..

Увечері за обідом Динни весь час прислухалася, чи не згадає чи її дядько про повернення Вілфріда Дезерт. Він не згадав.

Після обіду вона підсіла до Флер, захоплюючись - як завжди трішки неодмінно - своєю родичкою, особа і фігура якої були так чарівні, а очі проникливі, яка трималася так мило і впевнено, не мала жодних ілюзій на власний рахунок і дивилася на Майкла зверху вниз і знизу вгору одночасно.

"Якби я мав чоловік, - думала Динни, - я була б з ним не такий. Я дивилася б йому прямо в очі, як грішниця на грішника".

- Флер, ви пам'ятаєте ваше весілля? - Запитала вона.

- Пам'ятаю, дорога. Гнітюча церемонія.

- Я бачила сьогодні вашого боярина.

Круглі блискучі білками очі Флер розширилися.

- Вілфріда? Невже ви його пам'ятаєте?

- Мені було тоді шістнадцять, і він привів в трепет мої юні нерви.

- Це, звичайно, головний обов'язок боярина. Ну, як він виглядає?

- Дуже смаглявий і дуже неспокійний.

Флер розреготалася.

- Він завжди був такий.

Дінні глянула на неї і вирішила не втрачати часу.

- Так, дядько Лоренс розповідав мені, що він намагався внести неспокій і у ваше життя.

- Я навіть не знала, що Барт це помітив, - здивувалася Флер.

- Дядько Лоренс трошки чарівник, - пояснила Динни.

- Уилфрид поводився приблизно, - знизила голос Флер, посміхаючись спогаду. - Поїхав на Схід слухняно, як ягня.

- Але не це ж, сподіваюся, утримувало його до сих пір на Сході?

- Хіба кір може утримати вас назавжди в ліжку? Ні, йому просто там подобається. Напевно, обзавівся гаремом.

- Ні, - заперечила Динни. - Він розбірливий, або я нічого не розумію в людях.

- Абсолютно вірно, дорога. Вибачте мене за дешевий цинізм. Уилфрид - дивовижна людина і дуже милий. Майкл його любив. Але, - додала Флер, несподівано глянувши на Динни, - жінці любити його неможливо: це уособлена розлад. У свій час я досить пильно вивчала його, - так вже довелося. Він невловимий. Пристрасть і клубок нервів. М'якосердий і колючий. Невідомо, чи вірить у що-небудь.

- За винятком краси і, може бути, правди, якщо він в змозі їх знайти? - Напівзапитально вимовила Динни.

Відповідь. Флер виявився несподіваним.

- Що ж, дорога, всі ми віримо в них, коли бачимо зблизька. Біда в тому, що їх ніколи поблизу не буває, хіба що ... хіба що вони приховані в нас самих. А останнім виключається, якщо людина в розладі з собою. Де ви його бачили?

- Біля пам'ятника. Фошу.

- А, пригадую! Він обожнював. Фоша. Бідний Уилфрид! Не щастить йому: контузія, вірші і сім'я - батько сховався від життя, мати, напівіталійка-, втекла з іншим. Мимоволі будеш неспокійним. Найкраще в ньому - очі: збуджують жалість і красиві - фатальне поєднання. Ваші юні нерви не затріпотіли знову?

- Ні. Але мені було цікаво, чи не тремтять перед ним чи ваші, якщо я згадаю про нього.

- Мої? Дитино, мені під тридцять, у мене двоє дітей і ... - особа Флер потемніло, - мені зробили щеплення. Я могла б про неї розповісти тільки вам, Динни, але є речі, про які не розповідають.

У себе в кімнаті нагорі Динни, кілька збентежена, занурилася в надто містку нічну сорочку тітки Ем і підійшла до каміна, в якому, незважаючи на її протести, розвели вогонь. Вона розуміла, як безглузді її переживання - дивна суміш сором'язливості і палкої сміливості в передчутті близьких і невідворотних вчинків. Що з нею? Вона зустріла людину, яка десять років тому змусив її відчути себе дурепою, людини, судячи з усіх відгуками, абсолютно для неї невідповідного. Дінні взяла дзеркало і стала розглядати своє обличчя поверх вишивок надто місткою нічної сорочки. Те, що вона бачила, могло б її задовольнити, але не задовольняло.

Такі особи приїдаються, думала вона. Завжди одне й те саме боттічелліевское вираз!

Кирпатий ніс,

Колір очей блакитний!

Руда німфа, в себе не вір

І даремно не пишайся собою!

Він так звик до Сходу, до чорних, млосним очам під чадрою, спокусливим, прихованим одягом формам, до жіночності, таємниці, білим, як перлів, зубам - см, в словнику статтю "Гурія"! Дінні показала дзеркала власні зуби. На цей рахунок вона спокійна, - кращі зуби в сім'ї. І волосся у неї зовсім не руді: вони, як любила виражатися міс Бреддон, каштанові. Приємне слово! Шкода, що воно застаріло. Хіба розгледиш себе, коли на тобі покрита вишивкою сорочка часів Вікторії? Не забути зробити це завтра перед ванній! Обрадує чи її то, що вона побачить? Дай Боже! Дінні зітхнула, поклала дзеркало і лягла в ліжко.

анотація | 2 сторінка

3 сторінка | 4 сторінка | 5 сторінка | 6 сторінка | 7 сторінка | 8 сторінка | 9 сторінка | 10 сторінка | 11 сторінка | 12 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати