Головна

Повноваження органів місцевого самоврядування в галузі охорони здоров'я та соціального захисту.

  1. Судова система і система правоохоронних органів з «Основ законод-ва СРСР і союзних республік» 1958 р
  2. HRDI. Формати файлів. Області застосування.
  3. I. Основні поняття ОРГАНІЗАЦІЙНОЇ СОЦІАЛЬНОЇ ПСИХОЛОГІЇ
  4. II. повноваження
  5. II. повноваження
  6. II. повноваження
  7. II. Повноваження.

Основна частина повноважень органів місцевого самоврядування в галузі охорони здоров'я населення не пов'язана з питаннями місцевого значення органів місцевого самоврядування, оскільки охорона здоров'я населення є не місцевої проблемою, а загальнодержавним завданням. Проте федеральне законодавство поряд з покладанням на муніципальні влади обов'язків вирішення тих чи інших питань в охороні здоров'я розширило повноваження органів місцевого самоврядування для ефективного управління на місцях. Наприклад, відповідно до Закону Української РСР від 28 червня 1991 N 1499-1 "Про медичне страхування громадян в УРСР" (в последующ. Ред.) Місцева адміністрація має право визначати розміри фінансування муніципальної системи охорони здоров'я.

Закон РФ від 9 червня 1993 р N 5142-1 "Про донорство крові та її компонентів" (в последующ. Ред.) Встановив, що органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень повинні забезпечувати на відповідних територіях виконання державних програм розвитку донорства крові та її компонентів, фінансування та матеріально-технічне забезпечення закладів охорони здоров'я, які здійснюють заготівлю, переробку, зберігання донорської крові та її компонентів, надання донору пільг, встановлених законодавством Російської Федерації.

Основи законодавства України про охорону здоров'я громадян 22 липня 1993 р N 5487-1 встановили предмети відання органів місцевого самоврядування в галузі охорони здоров'я населення.

До відання органів місцевого самоврядування в питаннях охорони здоров'я громадян відносяться:

1) контроль за дотриманням законодавства в галузі охорони здоров'я громадян;

2) захист прав і свобод людини і громадянина в галузі охорони здоров'я;

3) формування органів управління муніципальної системи охорони здоров'я; розвиток мережі установ муніципальної системи охорони здоров'я, визначення характеру і обсягу їх діяльності; створення умов для розвитку приватної системи охорони здоров'я; організація первинної медико-санітарної, інших видів медико-соціальної допомоги, забезпечення її доступності, контроль за дотриманням стандартів якості медичної допомоги, забезпечення громадян лікарськими засобами та виробами медичного призначення на підвідомчій території;

4) формування власного бюджету в частині витрат на охорону здоров'я;

5) забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення та умов для здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду на підвідомчій території; виявлення факторів, що несприятливо впливають на здоров'я громадян, інформування про них населення і проведення заходів щодо їх усунення, здійснення профілактичних, санітарно-гігієнічних, протиепідемічних та природоохоронних заходів;

6) координація і контроль діяльності підприємств, установ і організацій державної та муніципальної систем охорони здоров'я в межах своїх повноважень, контроль за якістю наданої медико-соціальної допомоги в приватній системі охорони здоров'я;

7) формування цільових фондів, призначених для охорони здоров'я громадян; здійснення заходів з обов'язкового медичного страхування громадян;

8) ліцензування медичної та фармацевтичної діяльності на підвідомчій території за дорученням органу державного управління відповідного суб'єкта Російської Федерації;

9) охорона навколишнього природного середовища та забезпечення екологічної безпеки; ліквідація наслідків катастроф і стихійних лих;

10) створення та забезпечення діяльності установ для проведення реабілітації інвалідів та осіб, які страждають психічними розладами, організація їх навчання, професійної перепідготовки і трудового влаштування, створення спеціалізованих підприємств, цехів і інших форм організації виробництва для цих груп населення, а також спеціальних установ для невиліковно хворих пацієнтів;

11) регулярне інформування населення, в тому числі через засоби масової інформації, про поширеність соціально значущих захворювань і захворювань, які становлять небезпеку для оточуючих;

12) реалізація заходів з охорони сім'ї, материнства, батьківства і дитинства; санітарно-гігієнічний освіту населення.

До муніципальної системі охорони здоров'я ставляться муніципальні органи управління охороною здоров'я та знаходяться в муніципальній власності лікувально-профілактичні та науково-дослідні установи, фармацевтичні підприємства та організації, аптечні установи, установи судово-медичної експертизи, освітні установи, які є юридичними особами і здійснюють свою діяльність відповідно з вищеназваними Основами, іншими актами законодавства Російської Федерації, суб'єктів Російської Федерації, нормативними актами Міністерства охорони здоров'я РФ, міністерств охорони здоров'я суб'єктів Російської Федерації та органів місцевого самоврядування.

Муніципальні органи управління охороною здоров'я несуть відповідальність за санітарно-гігієнічний освіту населення, забезпечення доступності населенню гарантованого обсягу медико-соціальної допомоги, розвиток муніципальної системи охорони здоров'я на підвідомчій території, здійснюють контроль за якістю надання медико-соціальної та лікарської допомоги підприємствами, установами та організаціями державної, муніципальної , приватної систем охорони здоров'я, а також особами, які займаються приватною медичною практикою.

Органи місцевого самоврядування, в числі інших органів публічної влади, має право регулювати діяльність установ приватної системи охорони здоров'я.

При органах державної влади і управління, на підприємствах, в установах, організаціях державної або муніципальної системи охорони здоров'я можуть створюватися комітети (комісії) з питань етики в галузі охорони здоров'я громадян з метою захисту прав людини і окремих груп населення в цій області, для участі в розробці норм медичної етики та вирішенні питань, пов'язаних з їх порушенням, в підготовці рекомендацій щодо пріоритетних напрямів практичної і науково-дослідної діяльності, для вирішення інших питань у галузі охорони здоров'я громадян.

Федеральним законом від 30 березня 1999 р N 52-ФЗ "Про санітарно-епідеміологічне благополуччя населення" (в последующ. Ред.) На органи місцевого самоврядування покладено обов'язок здійснювати діяльність в галузі забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення в межах своїх повноважень, наданих їм законодавством Російської Федерації і законодавством суб'єктів Російської Федерації.

Федеральним законом від 22 червня 1998 р N 86-ФЗ "Про лікарські засоби" (в последующ. Ред.) Встановлено, що рішення про відкриття нового аптечного закладу приймається органом місцевого самоврядування. Для одержання висновку щодо відповідності організації виробництва лікарських засобів вимогам цього Закону підприємство - виробник лікарських засобів має подати до федерального орган контролю якості лікарських засобів документи, що підтверджують згоду органів місцевого самоврядування на розміщення виробництва лікарських засобів на даній території.

Відповідно до Федерального закону від 8 січня 1998 р N 3-ФЗ "Про наркотичні засоби і психотропні речовини" на органи місцевого самоврядування, а також органи, спеціально уповноважені на рішення завдань у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і в області протидії їх незаконному обігу, в межах своєї компетенції покладено обов'язок щодо організації виконання законодавства Російської Федерації про наркотичні засоби, психотропні речовини і про їх прекурсори.

Відповідно до Закону РФ від 2 липня 1992 р N 3185-1 "Про психіатричну допомогу й гарантії прав громадян при її наданні" (в последующ. Ред.) Контроль за діяльністю установ і осіб, які надають психіатричну допомогу, покладено на органи місцевого самоврядування .

Закон РФ від 14 травня 1993 р N 4979-1 "Про ветеринарії" зобов'язав органи місцевого самоврядування надавати безоплатно в користування установам і організаціям Державної ветеринарної служби (в тому числі зональним управлінням державного ветеринарного нагляду на Державному кордоні Російської Федерації і транспорті, прикордонним і транспортним ветеринарним контрольним пунктам, лабораторіям ветеринарно-санітарної експертизи на ринках) службові приміщення, необхідне обладнання та засоби зв'язку, а також компенсувати витрати на їх експлуатацію.

На органи місцевого самоврядування покладається дуже багато обов'язків, що, по суті, не зовсім справедливо, оскільки соціальне забезпечення громадян Російської Федерації є загальнодержавною задачею, а не питанням місцевого значення.

Починаючи з 90-х років минулого століття держава намагалася перекласти основний тягар вирішення соціальних проблем на місцеві влади. Тому Законом Української РСР від 20 листопада 1990 р N 340-1 "Про державні пенсії в РРФСР" (в последующ. Дійств. Ред.) Було встановлено, що відносини, пов'язані з пенсійним забезпеченням громадян за рахунок коштів місцевих бюджетів, регулюються нормативними правовими актами органів місцевого самоврядування.

Досить багато обов'язків поклав на органи місцевого самоврядування і Закон Української РСР від 15 травня 1991 N 1244-1 "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС". Відповідно до цього Закону виплата компенсації і оплата витрат, пов'язаних з переїздом, були покладені на органи виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації і органи місцевого самоврядування за попереднім місцем проживання.

При цьому Законом було встановлено, що органи виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, профспілкові органи можуть приймати в межах своїх повноважень додаткові заходи щодо забезпечення чистими продуктами харчування, поліпшення матеріально-побутових умов, медичного, торговельного та транспортного обслуговування громадян, на яких поширюється дія цього Закону. Контроль за виконанням Закону було покладено на органи місцевого самоврядування.

"Перекладання" державних обов'язків з надання пільг з федерального центру на місцевий рівень не завжди дозволяє вирішувати соціальні проблеми. Наприклад, на підставі Постанови Уряду РФ від 16 грудня 1992 р N 981 "Про пільги по оплаті проїзду на транспорті для учнів державних і муніципальних середніх спеціальних навчальних закладів, студентів і аспірантів державних і комунальних вищих навчальних закладів та науково-дослідних інститутів, слухачів підготовчих відділень при державних і комунальних вищих навчальних закладах "(в последующ. ред.) органам місцевого самоврядування надано право за рахунок коштів місцевого бюджету учням державних і муніципальних середніх спеціальних навчальних закладів, студентам та аспірантам державних і комунальних вищих навчальних закладів та науково-дослідних інститутів, які навчаються з відривом від роботи, слухачам підготовчих відділень при державних і комунальних вищих навчальних закладах встановлювати компенсацію до 50% вартості квитків. Однак через відсутність бюджетних коштів дію цієї Постанови неодноразово припинялося.

Надаючи ті чи інші права органам місцевого самоврядування в галузі соціального забезпечення, держава намагається якомога більше наблизити органи місцевого самоврядування до соціально незахищених верств населення. Наприклад, органи місцевого самоврядування, відповідно до Федерального закону від 12 січня 1995 N 5-ФЗ "Про ветеранів" (в последующ. Ред.) Повинні брати участь в реалізації державної політики щодо ветеранів. Витрати органів місцевого самоврядування, пов'язані з наданням пільг ветеранам, враховуються при взаєморозрахунках федерального бюджету і бюджетів суб'єктів Російської Федерації і мають цільове призначення. Органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації мають право в межах своєї компетенції і наявних у них коштів приймати рішення про додаткові заходи соціального захисту ветеранів, не передбачених названим Федеральним законом.

Органи місцевого самоврядування мають право визначати умови відпуску деревини на пні для будівництва житлових будинків інвалідам війни, встановлювати нормативи споживання комунальних послуг (водопостачання, водовідведення, вивезення побутових та інших відходів, газ, електрична та теплова енергія для інвалідів, учасників війни, для сімей загиблих (померлих) інвалідів війни, учасників Великої Вітчизняної війни, ветеранів бойових дій), ветеранам праці при виході на пенсію і надавати пільги в цій сфері. Органи місцевого самоврядування повинні сприяти діяльності громадських об'єднань ветеранів.

Відповідно до Федерального закону від 2 серпня 1995 N 122-ФЗ "Про соціальне обслуговування громадян похилого віку та інвалідів" діти-інваліди, які проживають в стаціонарних установах соціального обслуговування, що є сиротами або позбавлені піклування батьків, після досягнення 18 років підлягають забезпеченню житловими приміщеннями позачергово органами місцевого самоврядування за місцем знаходження даних установ або за місцем їхнього колишнього проживання за їх вибором, якщо індивідуальна програма реабілітації передбачає можливість здійснювати самообслуговування і вести самостійний спосіб життя. Соціальне обслуговування на дому здійснюється відповідними відділеннями, що створюються в муніципальних центрах соціального обслуговування або при органах соціального захисту населення.

Громадяни похилого віку та інваліди, частково або повністю втратили здатність до самообслуговування і потребують постійного стороннього догляду, з числа які звільняються з місць позбавлення волі особливо небезпечних рецидивістів та інших осіб, за якими відповідно до чинного законодавства встановлено адміністративний нагляд, а також громадяни похилого віку і інваліди, раніше судимі або неодноразово притягалися до адміністративної відповідальності за порушення громадського порядку, які займаються бродяжництвом та жебрацтвом, які направляються з установ органів внутрішніх справ, за відсутності медичних протипоказань та по їх особистим бажанням приймаються на соціальне обслуговування в спеціальні стаціонарні установи соціального обслуговування на підставі рішення органів місцевого самоврядування.

Термінове соціальне обслуговування здійснюється муніципальними центрами соціального обслуговування або відділеннями, що створюються для цих цілей при органах соціального захисту населення. Організацією та координацією соціально-консультативної допомоги займаються муніципальні центри соціального обслуговування, а також органи соціального захисту населення, які створюють для цих цілей відповідні підрозділи.

Муніципальний сектор соціального обслуговування включає місцеві органи управління соціальним обслуговуванням і установи муніципального підпорядкування, що надають соціальні послуги.

Місцеві органи управління соціальним обслуговуванням несуть відповідальність за забезпечення його якості і доступності, за розвиток муніципального сектора соціального обслуговування на підвідомчих територіях, а також забезпечують контроль за дотриманням державних стандартів якості соціального обслуговування в муніципальному і недержавному секторах соціального обслуговування.

Органи місцевого самоврядування надають муніципальним установам соціального обслуговування приміщення для організації соціального обслуговування відповідно до федеральним і територіальними переліками гарантованих державою соціальних послуг, а також виділяють площі для створення спеціалізованих виробництв для працевлаштування інвалідів та громадян похилого віку.

Муніципальні центри соціального обслуговування є установами муніципального сектора соціального обслуговування, створюються органами місцевого самоврядування на підвідомчих територіях і перебувають у їхньому віданні. Муніципальні центри соціального обслуговування здійснюють організаційну, практичну та координаційну діяльність з надання різних видів соціальних послуг. Муніципальні центри соціального обслуговування займаються виявленням громадян похилого віку та інвалідів, які потребують соціального обслуговування, визначають необхідні для них види соціальних послуг, забезпечують їх надання в напівстаціонарних і нестаціонарних умовах, здійснюють термінове соціальне обслуговування, а також надають населенню соціально-консультативну допомогу.

Муніципальні центри соціального обслуговування можуть здійснювати інші види підприємницької діяльності, якщо це служить досягненню цілей, заради яких вони створені, і відповідні цим цілям.

Фінансування діяльності муніципальних центрів соціального обслуговування здійснюється з коштів місцевих бюджетів. Розміри витрат на ці цілі визначаються органами місцевого самоврядування при затвердженні відповідних місцевих бюджетів.

Муніципальний житловий фонд соціального використання для громадян похилого віку та інвалідів є складовою частиною муніципального сектора соціального обслуговування, створюється і утримується органами місцевого самоврядування на підвідомчих територіях за рахунок коштів відповідного бюджету.

Грошові кошти, в тому числі що знаходяться на банківських рахунках, а також кошти від реалізації майна громадян похилого віку та інвалідів, які проживали і померли в стаціонарних установах соціального обслуговування, що не залишили заповіту і не мали спадкоємців, переходять у власність держави і можуть спрямовуватися на розвиток соціального обслуговування. Контроль за цільовим витрачанням зазначених коштів здійснюється органами соціального захисту населення.

Контроль за діяльністю з надання соціальних послуг в муніципальному секторі соціального обслуговування здійснюється муніципальними органами соціального захисту населення, органами охорони здоров'я та органами освіти. Контроль за діяльністю з надання соціальних послуг у недержавному секторі соціального обслуговування здійснюється державними, муніципальними органами соціального захисту населення, органами охорони здоров'я та органами освіти в межах їх компетенції.

Федеральним законом від 24 листопада 1995 N 181-ФЗ "Про соціальний захист інвалідів в Російській Федерації" (в последующ. Ред.) Встановлено, що рішення органу державної податкової служби медико-соціальної експертизи є обов'язковими для виконання органами місцевого самоврядування, обов'язкового для виконання є і індивідуальна програма реабілітації інваліда. Лише відмова інваліда (або особи, яка представляє його інтереси) від індивідуальної програми реабілітації в цілому або від реалізації окремих її частин звільняє органи місцевого самоврядування від відповідальності за її виконання і не дає інваліду права на отримання компенсації в розмірі вартості реабілітаційних заходів, що надаються безкоштовно.

Органи місцевого самоврядування входять в державну службу реабілітації інвалідів.

Органи місцевого самоврядування спільно з організаціями незалежно від організаційно-правових форм повинні створювати умови інвалідам (включаючи інвалідів, що використовують крісла-коляски і собак-провідників) для безперешкодного доступу до об'єктів соціальної інфраструктури (житловим, громадських і виробничих будівель, будов і споруд, спортивних споруд , місць відпочинку, культурно-видовищним і іншим установам), а також для безперешкодного користування залізничним, повітряним, водним, міжміським автомобільним транспортом і всіма видами міського та приміського пасажирського транспорту, засобами зв'язку та інформації (включаючи кошти, що забезпечують дублювання звуковими сигналами світлових сигналів світлофорів і механізмів, що регулюють рух пішоходів через транспортні комунікації).

Органи місцевого самоврядування мають право встановлювати інвалідам додаткові пільги.

Соціально-побутове обслуговування інвалідів здійснюється в порядку і на підставах, визначених органами місцевого самоврядування за участю громадських об'єднань інвалідів. Органи виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації і органи місцевого самоврядування мають право створювати спеціальні служби соціального обслуговування інвалідів, в тому числі по доставці інвалідам продовольчих і промислових товарів, і затверджують перелік захворювань інвалідів, при яких вони мають право на пільгове обслуговування

Федеральним законом від 10 грудня 1995 N 195-ФЗ "Про основи соціального обслуговування населення в Російській Федерації" (в последующ. Ред.) Встановлено, що до муніципальної системі соціальних служб відносяться муніципальні підприємства та установи соціального обслуговування, що знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування. Управління муніципальної системою соціальних служб здійснюється органами місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції. Дії (бездіяльність) соціальних служб можуть бути оскаржені громадянином, його опікуном, піклувальником, іншим законним представником до органів державної влади, органи місцевого самоврядування або в суд.

Соціальне обслуговування здійснюється на підставі звернення громадянина, його опікуна, піклувальника, іншого законного представника, органу державної влади, органу місцевого самоврядування, громадського об'єднання.

Органи державної влади суб'єктів Російської Федерації і органи місцевого самоврядування можуть встановлювати для працівників організацій з видобутку (переробки) вугілля за рахунок коштів місцевих бюджетів додаткові заходи щодо соціального захисту у вигляді пільг і послуг, в тому числі у вигляді надбавок до пенсій, підвищених посібників, безкоштовного проїзду на громадському транспорті, пристрої в будинку ветеранів праці та інвалідів, що передбачено Федеральним законом від 20 червня 1996 N 81-ФЗ "Про державне регулювання в галузі видобутку і використання вугілля, про особливості соціального захисту працівників організацій вугільної промисловості".

На підставі Федерального закону від 17 липня 1999 р N 178-ФЗ "Про державну соціальну допомогу" органи місцевого самоврядування мають право використовувати місцеві бюджети як джерела надання державної соціальної допомоги.

У разі недостатності коштів бюджетів суб'єктів Російської Федерації і коштів місцевих бюджетів на надання державної соціальної допомоги такі кошти виділяються суб'єктам Російської Федерації і органам місцевого самоврядування за рахунок коштів бюджету вищого рівня бюджетної системи Російської Федерації або додаткових джерел в порядку, встановленому законодавством Російської Федерації. Органи місцевого самоврядування мають право здійснювати надання державної соціальної допомоги в межах переданих їм органами державної влади в цих цілях повноважень разом з матеріальними і фінансовими ресурсами для їх здійснення.

Федеральним законом від 17 грудня 2001 р N 173-ФЗ "Про трудові пенсії в Російській Федерації" встановлено, що відносини, пов'язані з пенсійним забезпеченням громадян за рахунок коштів місцевих бюджетів, регулюються нормативними правовими актами органів місцевого самоврядування.

Повноваження органів місцевого самоврядування в галузі освіти. | Повноваження органів місцевого самоврядування в галузі культури, фізкультури і спорту.


Поняття, склад і способи формування компетенції органів МІСЦЕВОГО самоврядування. | Предмети відання місцевого самоврядування по ФЗ "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в РФ" 1995 р і 2003 р | Невід'ємні повноваження представницьких і виконавчих органів місцевого самоврядування. | Взаємовідносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами, організаціями, що перебувають у муніципальній власності. | Повноваження органів місцевого самоврядування в галузі використання землі та інших природних ресурсів. | Повноваження органів місцевого самоврядування в галузі охорони навколишнього природного середовища. | Повноваження органів місцевого самоврядування в галузі будівництва, транспорту і зв'язку. | Повноваження органів місцевого самоврядування в області торгового і побутового обслуговування населення. | Повноваження органів місцевого самоврядування в сфері забезпечення законності та охорони громадського порядку. | Судова та інші правові форми захисту місцевого самоврядування. |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати