Головна

Філософія Сократа.

  1. Philosophie de l'art, 12-me edit., Paris одна тисячу вісімсот сімдесят дві, p. 13-17 («Філософія мистецтва», изд. 12, Париж +1872, стор. 13-17.- Ред.).
  2. Sf 19. Російська релігійна філософія в XX столітті, її основна
  3. А. Шопенгауер: життя філософа і філософія життя
  4. аналітична філософія
  5. аналітична філософія
  6. аналітична філософія
  7. аналітична філософія

У Сократа був своєрідний підхід до спілкування з людьми. Сократ вибирав відомого політичного діяча або просто відому людину, після того, як той прочитав свою мову, і Сократ починав задавати свої знамениті питання. Причому спочатку Сократ нестримно хвалив свого співрозмовника, говорив, що він така розумна, відома людина в місті, і що йому не складе труднощів відповісти на таке елементарне питання. Сократ задавав свій дійсно елементарне питання (але тільки на перший погляд). Співрозмовник зухвало і знехотя відповідав на нього, Сократ у свою чергу ставив чергове питання, що стосується все того ж питання, співрозмовник знову відповідав, Сократ запитував і це доходило до того, що співрозмовник, в кінці-кінців, своєю останньою відповіддю суперечив своїй першій відповіді. Тоді розлютований співрозмовник запитував Сократа, а сам то він знає відповідь на це питання, Сократ же зовсім спокійно відповідав, що не знає і спокійно віддалявся. І цією своєю винятковістю, геніальністю, обраність Сократ нам сподобався.

Сократ при цьому користається грізним і непереможним зброєю-іронією. Сократовская іронія виступає як діалектичну пастку, за допомогою якої повсякденний здоровий зміст виявляється змушеним вийти з усілякого свого окостеніння і дійти - не до самовдоволеного всезнайства, а до іманентної йому самому істини, -ця іронія є не що інше, як форма, властива філософії в її суб'єктивному відношенні до повсякденної свідомості.

Ця іронія здавалася що йде від якоїсь загадкової, демонічної сили Сократа, що ставить його над людьми, як би талановиті і розумні вони ні були.

Розгадка цієї внутрішньої переваги, цієї сили, схованої за добродушною усмішкою, в тому, що сам Сократ невразливий. У його збивають з користі, увесь час почувається деяка впевненість і обґрунтованість людини, яка хоча і не має готової відповіді на свої питання, але знає щось більше, а саме: в ім'я чого йде пошук і як саме його треба вести, що додає його іронії непоборну силу Антея. Ця внутрішня обґрунтованість Сократа виходить також з його переконання про можливість (саме можливості!) Раціонального осмислення і збагнення життя у всіх своїх проявах, у всіх, навіть темних і містичних, сторонах і найтонших рухах людської душі і інтелекту. Сократ переконаний, що у всій строкатості життєвих переживань є щось об'єднуюче, деякий загальний зміст, який може бути виражений єдиною ідеєю, поняттям.

Відчуваючи інших на мудрість, Сократ сам аж ніяк не претендує на звання мудреця, воно, на його думку, личить богу. Якщо людина самовдоволено думає, що на все він знає готові відповіді, то така людина для філософії фії загиблий, йому нема чого ламати голову в пошуках найбільш вірних понять, нема чого рухатися далі по нескінченних лабіринтах думки. Він почиває на лаврах істини, що на перевірку виявляються зборами самих убогих, плоских представлень обивательської премудрості. Так почитає себе мудрецем виявляється усього лише премудрим піскарем.

'Я знаю тільки те, що нічого не знаю ". Це улюблене вираження, кредо сократовской власної позиції. 'Я нічого не знаю' - це значить, що як би далеко я ні просунувся в одиссеях думки, я не заспокоююся на досягнутому, чи не обманюю себе ілюзією, що піймав жар-птицю істини. Не будемо забувати, що Сократа супроводжували не тільки захоплені погляди, але і погляди, повні ненависті. Особливо зненавиділи Сократа ті із софістів, що зробили мистецтво доводити праве і неправе своєю професією. Хто зазіхає на самовдоволення темних і порожніх людей, той спочатку людина неспокійний, потім нестерпний, і нарешті, злочинець, заслуговує смерті. Першим напівжартівливим, напівсерйозним обвинуваченням проти Сократа з'явилася постановка в 423 році комедії Аристофана "Хмари". В якій Сократ зображується майстром 'кривих мов'. В один із днів 399 року до н. е. жителі Афін читали виставлений для загального обговорення текст:

'Це обвинувачення написав і клятвено засвідчив Меле, син Мелета, піфеец, проти Сократа, сина Софранікса з дому Алопеки. Сократ обвинувачується в тому, що він не визнає богів, яких визнає місто, і вводить інших, нових богів. Звинувачується він і в розбещенні молоді. Необхідне покарання - смерть '. Шахраї думки не простили Сократові його іронії, занадто руйнівної для них. У промовах Сократа на суді, з великою художньою силою переданих Платоном, вражає те, що він сам свідомо і рішуче відрізає собі всі шляхи до порятунку, він сам йде назустріч смертному вироку. У його міркуваннях підспудно б'ється думка: якщо вже, афіняни, ви дійшли до такої ганьби, що судите наймудрішого з еллінів, то випийте чашу ганьби до дна. Чи не мене, Сократа, судите ви, а самих себе, не мені виносите вирок, а собі, на вас лягати незмивна тавро. Позбавляючи життя мудрої і шляхетної людини, суспільство себе позбавляє мудрості і шляхетності, позбавляє себе стимулюючої сили, що шукає, критичної, що турбує думки. І ось мене, людини повільного і старого (Сократові було тоді 70 років), наздогнала налу та, що наздоганяє не так стрімко, - смерть, а моїх обвинувачів, людей сильних і моторних, - та, що біжить швидше, - іспорченнсть. Я іду звідси, присуджений вами до смерті, а мої обвинувачі ідуть, викриті правдою в злодійстві і несправедливості. У порога смерті Сократ пророкує, що негайно після його загибелі осягне афінян кара більш важка, ніж та, якою його покарали. Сократ сам засудив себе на смерть, і, уже засуджений, твердо відмовився від реальної можливості бігти з в'язниці і піти у вигнання. Він добровільно дав розіпнути себе на хресті "батьківських законів 'і надійшов дуже хитромудро і далекоглядно, кращим образом продемонструвавши неістинність цих законів усьому світу. Пророцтво Сократа збулася: ганьба упав на голови його суддів, і насамперед на голови обвинувачів. Вони, так само як тиран, що судив Зенона елейскої, були побиті каменями і, як повідомляє Плутарх, повісилися, тому що не винесли презирства афінян, що позбавили їх 'вогню і води'.

Сократ (грец. ????????, ок. 469 р. До н.е.., Афіни - 399 м. До н.е.., Там же) - давньогрецький філософ, вчення якого знаменує поворот у філософії - від розгляду природи і світу до розгляду людини. Його діяльність - поворотний момент античної філософії. Своїм методом аналізу понять (майевтика, діалектика) і ототожненням позитивних якостей людини з його знаннями він звернув увагу філософів на важливе значення людської особистості. Сократа називають першим філософом у власному розумінні цього слова. В особі Сократа філософствує мислення вперше звертається до себе самого, досліджуючи власні принципи і прийоми. Представники грецької гілки патристики проводили прямі аналогії між Сократом і Христом.

Сократ був сином каменотеса (скульптора) Софрониска [1] і повитухи Фенарети, у нього був брат по матері Патрокл [1]. Був одружений на жінці на ім'я Ксантиппа.

«Співрозмовники Сократа шукали його товариства не з тим, щоб зробитися ораторами ..., але щоб стати благородними людьми і добре виконувати свої обов'язки по відношенню до сім'ї, слугам (слугами були раби), рідним, друзям, Батьківщині, співгромадянам» (Ксенофонт, «Спогади про Сократа»).

Сократ вважав, що благородні люди зможуть керувати державою без участі філософів, але, захищаючи істину, часто змушений був брати активну участь у громадському житті Афін. Брав участь в Пелопоннеської війні - бився під Потідея, при Делії, при Амфиполе.

Був наставником афінського політика і полководця Алківіада, вихованця його друга Перікла, врятував його життя в бою, але відмовився прийняти в подяку любов Алківіада, оскільки вважав тілесну любов лише наслідком нездатності стримувати пориви низинній сторони людської душі [2].

Після встановлення в результаті діяльності Алківіада диктатури, Сократ засуджував тиранів і саботував заходи диктатури. Після повалення диктатури громадяни, розлючені тим, що, коли афінське військо кинуло пораненого головнокомандувача і розбіглося, Сократ врятував життя Алківіада (якби Алківіад загинув, він не зміг би шкодити Афінам), в 399 р. До н.е. е. пред'явили Сократу обвинувачення в тому, що «він не шанує богів, яких шанує місто, а вводить нові божества, і винен у тому, що розбещує юнацтво». Як вільний афінський громадянин, Сократ не був підданий страти катом, а сам прийняв отруту [3] (за поширеною легендою, настій цикути, проте, судячи за симптомами, це міг бути болиголов).

питання

Структура свідомості. основні філософські концепції свідомості. | Фундаменталізм та функціоналізм як основні течії в теорії пізнання. Відносини пізнання і досвіду.


Проблема субстанції та її рішення в класичній метафізиці Нового часу (Р. Декарт, Б. Спіноза, Г. в. Лейбніц). | Філософія Стародавнього Китаю: конфуціанство, даосизм. | Наукова, релігійна та філософська картина світу. | Філософія Стародавньої Індії: філософія Упанішад, буддизм. | Матерія: філософські лінії осмислення - Субстратна і континуальної. | Поняття «історична епоха». Історичні епохи в розвитку європейської філософії. | Принцип детермінізму і індетермінізму. Специфіка причинного зв'язку. | Натурфілософські ідеї і космологічний характер ранньої грецької філософії. | Проблема існування. Основні онтологічні проекти. | Софісти про людину |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати