Головна

Правове регулювання: поняття, стадії. Механізм правового регулювання та його основні елементи.

  1. Amp; 20. Сутність і основні риси НЕПу.
  2. Cегментація ринку. Основні завдання. Критерії сегментації на В2С ринку.
  3. Сільські вpачебний ділянку. Сільські дільнична лікарня. Основні завдання.
  4. Власний в Њ-Я: коллизионно-правове і національно-правове регулювання. ЌаціоналізаціЯ.
  5. I. Авторитет в організації та його основні типи.
  6. I. Конституційний лад РФ: поняття, структура і базові характеристики.
  7. I. Основні поняття ОРГАНІЗАЦІЙНОЇ СОЦІАЛЬНОЇ ПСИХОЛОГІЇ

Позитивне право має властивості і механізмами, що забезпечують його реалізацію в житті суспільства. Нормативність, загальнообов'язковість, формальна визначеність, забезпеченість силою державно-правового примусу дозволяють перевести правові норми зі сфери Належного в сферу сущого, в повсякденне практичне життя людини і суспільства.

Вивчення правових явищ, підпорядковане практичним завданням, ставить за мету підготувати майбутніх юристів до розуміння регулятивної ролі законів та інших нормативних актів, індивідуальних рішень, інших правових засобів в їх взаємозв'язку і взаємодії.

Виходячи з цих завдань, можна сформулювати наступне визначення. Правове регулювання - це цілеспрямований вплив на поведінку людей і суспільні відносини за допомогою правових (юридичних) засобів.

З визначення випливає, що регулюванням можна назвати тільки такий вплив, при якому ставляться досить ясно позначені цілі. Наприклад, з метою упорядкування використання землі, забезпечення її збереження, підвищення ефективності землекористування видається закон про землю. І вплив норм земельного права, в результаті якого реалізуються поставлені цілі, можна назвати правовим регулюванням.

Якщо ж під впливом законодавчого акту або його норм наступають наслідки, не передбачені законодавством, а в деяких ситуаціях і суперечать цілям законодавця, то такий вплив не може вважатися правовим регулюванням. Так, під впливом земельного законодавства зросла ціна на земельні ділянки, збільшилася кількість угод з приводу землі спекулятивного характеру, вчинених заради наживи, непродуктивного використання землі. Негативний вплив закону про землю на суспільні відносини не можна назвати правовим регулюванням, бо це не входило в цілі законодавця і не відповідає цілям права - упорядкувати життя суспільства, забезпечити справедливий, розумний характер користування такою цінністю, якою є земля.

Не можна вважати правовим регулюванням вплив, здійснюване неюридическими засобами. Так, вплив на свідомість і поведінку людей через засоби масової інформації, шляхом пропаганди, агітації, морального і правової просвіти та навчання не може бути віднесено до правового регулювання як спеціально-юридичної організуючої діяльності.

Безумовно, в реальному житті духовне, ідеологічне, психологічне вплив права взаємопов'язане, поєднується зі спеціально-юридичним правовим регулюванням. Вплив на суспільні відносини, на поведінку людей спеціально-юридичними засобами і способами в свою чергу впливає на духовно-моральну, ідеологічну сторони життя людини.

Виділення правового регулювання як цілеспрямованої, результативною, нормативно-організаційної діяльності за допомогою специфічних юридичних засобів і способів має сенс в плані підготовки професіоналів-правознавців. Воно дозволить майбутнім юристам детально ознайомитися з інструментарієм їх професійної діяльності.

Механізм правового регулювання - система юридичних засобів, за допомогою яких здійснюється правове регулювання.

Процес правового регулювання складається з наступних основних стадій:

Юридична регламентація суспільних відносин - позначаються напрями діяльності учасників, встановлює їх правовий статус, це індивідуалізоване вплив права.

Виникнення суб'єктивних прав та юридичних обов'язків - (тут можлива факультативна стадія - застосування права, без якої правовідносини виникнути не можуть) на цій стадії відбувається індивідуалізація і конкретизація прав і обов'язків.

Реалізація суб'єктивних прав і обов'язків - (тут також можлива факультативна стадія - застосування права, без якої іноді неможливо здійснити реалізацію прав і обов'язків) стягування правий і обов'язків конкретних суб'єктів; усунення порушень прав та інтересів суб'єктів.

Застосування права - факультативна стадія, що або передує виникненню правовідносин, або покликана забезпечити їх реалізацію.

Стадіям відповідають такі елементи:

Норми права - Правові відносини

Акти реалізації прав і обов'язків - визначають справжнє поведінка суб'єктів, здійснюється діяльність суб'єктів правовідносин з впровадження в життя вимог передбачених нормою права. На цьому елементі

закінчується дія механізму правового регулювання, так як забезпечується результат, на досягнення якого була спрямована воля законодавця.

Акти застосування права - владні дії компетентних органів, які забезпечують виникнення правовідносин, які проводять вимоги норм права в життя, які гарантують здійснення прав і обов'язків.

Залежно від того, які елементи механізму правового регулювання використовуються, процес регулювання буде простим або складним. просте регулювання - такий процес, коли використовується один державно-владний акт (нормативний акт), т. е. використовуються стадії 1-2-3, стадія застосування права й не потрібно, так як індивідуалізація і реалізація прав і обов'язків здійснюється самими суб'єктами.

Складне регулювання - такий процес, коли використовуються два акта державно-владного характеру (нормативний і акт застосування права), т. Е. Використовуються наступна комбінація стадій 1-4-2-3, або 1-2-4-3.

Рег-е товариств. отн-й предст. собою осн. соц. ф-цію права і гос-ва. Звідси знач-е, кіт. слід придбати ет той хутро-м, з пом. Кіт. досяг-ся мети права і гос-ва, т. е. хутро-м г-п рег-я (мгпр). Дозволу і заборони, а також зобов'язування предст. собою найбільш глибин. шар розглянути-го мех-ма і містяться в нормах права.

Стадії мгпр: 1) Стадія форм-я і загального д-я юр. норм, кіт. предпол. тісний зв'язок права з гос-вом. 2) Стадія виник-я на осн. юр. фактів у конкр. S-тов права прав і зобов тей - правоотн-й. 3) Стадія реал-ції прав і зобов тей. Зазначеним стадіях соотв-ють ел-ти: а) Юр. норми б) Индив. гос.-владні приписи або акти примен-я права в) правоотн-я г) Акти реал-ції прав і зобов тей (собл-я заборон, исполн-я зобов тей, ісп-я прав і примен-я права. методи мгпр: 1) Централізоване рег-е (метод субординації), при кіт. рег-е осущ. на владно-імперативних. засадах (най чатсо - в адм. праві) 2) децентр. (Методом координації) - на хід і процес оказ. вплив уч-ки отн-й шляхом договорів тощо.Соціальний аспект мех-ма правового регул-я.. Рег-е товариств. отн-й предст. собою осн. соц. ф-цію права і гос-ва. Звідси знач-е, кіт. слід придбати ет той хутро-м, з пом. Кіт. досяг-ся мети права і гос-ва, т. е. хутро-м г-п рег-я (мгпр). Дозволу і заборони, а також зобов'язування предст. собою найбільш глибин. шар розглянути-го мех-ма і містяться в нормах права.

Правові ср-ва рег-я товариств. отн-й піддав-ся істот. впливу соц. та інших ф-рів, соотв-но прийнято виділяти соц. мех-м д-я права - т. е всю с-му соц. та інших ф-рів, що впливають на переклад треб-й правових принципів і норм у прав. повед-е S-тов права. Осн. стадії: доведіть-е прав. принципів і норм до загального свед-я, направл-е прав. повед-я шляхом формулир-я в прав. актах соц. корисних цілей, форм-е з пом. прав. приписів соц. корисного правомерн. повед-я, соц.-прав. контроль. Цим стадіям соотв .: прав. утворений-ть і вихований-ть нас-я, проф. культура повинна. осіб, покладе. правові установки і ціннісні орієнтації нас-я, міцна з-нность і правопор-к, правосуддя та ін. способи захисту і охорони прав, свобод і з-нних інтересів чола і гр-на.

Юр. аспект мех-ма правового регул-я.Рег-е товариств. отн-й предст. собою осн. соц. ф-цію права і гос-ва. Звідси знач-е, кіт. слід придбати ет той хутро-м, з пом. Кіт. досяг-ся мети права і гос-ва, т. е. хутро-м г-п рег-я (мгпр). Дозволу і заборони, а також зобов'язування предст. собою найбільш глибин. шар розглянути-го мех-ма і містяться в нормах права.

Правові ср-ва рег-я товариств. отн-й піддав-ся істот. впливу соц. та інших ф-рів, соотв-но прийнято виділяти соц. мех-м д-я права - т. е всю с-му соц. та інших ф-рів, що впливають на переклад треб-й правових принципів і норм у прав. повед-е S-тов права.

Дія нормативно-правових актів в часі, в просторі і по колу осіб. | Стадії застосування права, акт застосування права, аналогія в процесі.


Принципи, цілі та функції юр. ответ-ти. | Юридичний факт - конкретна життєва обставина, з настанням якого норма права пов'язує виникнення, зміну, припинення правовідносин. | Правомірна поведінка: Поняття, склад, види. | Способи та методи правового регулювання, його типи. | Межі правового регулювання | Способи тлумачення права. Види тлумачення за обсягом. | Сучасне російське право: стан, проблеми, проблеми розвитку, співвідношення з міжнародним. | Термін і поняття право, їх багатозначність. Підходи до праворозуміння. | Реалізація права - це здійснення юридично закріплених і гарантованих державою можливостей, проведення їх у життя в діяльності людей і їх організацій. | Поняття ознаки, необхідність застосування права. |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати