На головну

Загальна характеристика ранньої дорослості. Молодість як початковий етап зрілості. Основні проблеми віку.

1. Amp; 20. Сутність і основні риси НЕПу.
  2. C) загальна і особлива частини
  3. Cегментація ринку. Основні завдання. Критерії сегментації на В2С ринку.
  4. Сільські вpачебний ділянку. Сільські дільнична лікарня. Основні завдання.
  5. Сучасні технології фізичного розвитку і виховання дітей дошкільного віку.
  6. I ТЕХНІКО-ЕКСПЛУАТАЦІЙНА ХАРАКТЕРИСТИКА РЕГІОНУ ДОРОГИ
  7. I. Авторитет в організації та його основні типи.

Когнітивна сфера.

Розвиток психічних функцій людини носить нерівномірний гетерохронний характер. Так, розвиток психофізіологічних функцій, що визначають особливості функціонування сенсорно-перцептивної сфери людини, триває на початковій стадії періоду ранньої дорослості і досягає свого оптимуму до 25 років. Потім розвиток сенсорно-перцептивних характеристик стабілізується і зберігається до 40-річного віку. У той же час розвиток вищих психічних процесів, або інтелектуальних характеристик, триває протягом усього періоду ранньої дорослості. Причому якщо показники невербального інтелекту досягають свого оптимуму в 30-35 років, то вербальний інтелект розвивається ще після 40. Інтелектуальний розвиток людини, яке сягнуло ранньої дорослості, проходить в тісній взаємодії з формуванням або трансформацією його особистості. Причому з припиненням розвитку психофізіологічних функцій на рубежі 25 років інтелектуальний розвиток не припиняється, а триває ще багато років.

Розвиток пам'яті. Найбільші зміни в короткочасній вербальної (словесної) пам'яті характерні для зорової та слухової модальності. У розвитку вербальної короткочасної пам'яті на слух виявлено два періоди: найбільш високі показники розвитку припадають на вік від 18 до 30 років і низькі з тенденцією все більшого зниження - на вік 31-40 років. Вербальна короткочасна зорова пам'ять на запам'ятовування складів і слів має ту ж тенденцію.

У свою чергу, образна пам'ять піддається з віком найменшим змінам, а вербальне відкладення довготривалої пам'яті відрізняється великою постійністю у віці від 18 до 35 років і зниженням рівня свого розвитку в період від 36 до 40 років. Активна розумова діяльність людини дозволяє досягти більш високих показників розвитку.

Розвиток мислення. Однією з основних характеристик мислення дорослих людей в період 20-40 років є комплексний характер розумових операцій при високому рівні інтеграції різних видів мислення. Наприклад, результати теоретичного мислення перевіряються практикою, під впливом якої відбувається збагачення і теоретичного мислення. У той же час практичне мислення, пов'язане з безпосередньо сприймається ситуацією, відштовхується від понять теоретичного мислення і т. Д. Мислення дорослої людини - це сплав чуттєвого (наочно-образного) і теоретичного (логічного) мислення.

Мислення - процес пізнавальної діяльності індивіда, що характеризується узагальненим і опосередкованим відображенням дійсності.

Образне мислення - вид розумового процесу, в якому використовуються образи. Логічне мислення - вид розумового процесу, в якому використовуються логічні конструкції і готові поняття.

Практичне мислення - вид розумового процесу, який спрямований на перетворення навколишньої дійсності на основі постановки мети, вироблення планів, а також сприйняття та маніпулювання реальними предметами.

Теоретичне мислення - один з видів мислення, який спрямований на відкриття законів, властивостей об'єктів. Даний вид мислення зазвичай відрізняють від мислення практичного.

Практичне мислення має найвищі показники розвитку (оптимум) у віці 31-32 і 34-35 років.

Оптимум в розвитку теоретичного мислення припадають на вік 20, 23, 25 і 32 роки.

Оптимум у розвитку образного мислення виявлені у віці 20, 23, 25, 32, 35 і 39 років.

Розвиток мовлення. Зміна якісних параметрів мови, перетворення самої структури мови, змінюється її лексичний і граматичний склад. Зниження рівня невербальних функцій інтелекту (пов'язаних зі сприйняттям, оцінкою і оперування образами, наприклад, геометричними фігурами). Прогресуюче розвиток вербальних функцій інтелекту (пов'язаних з оперированием словами, в тому числі можливість отримання і аналіз мовної інформації, розуміння сенсу слів і ін.).

Розвиток уваги. Найбільшим віковим змінам піддаються обсяг, переключення і вибірковість уваги. Стійкість і концентрація уваги істотно не змінюються. Активна розумова діяльність людини при засвоєнні знань або при виконанні професійної діяльності відіграє істотну роль у розвитку уваги.

Крім того, розвиток когнітивної сфери людини в значній мірі має індивідуально обумовлений характер: доросла людина в змозі самостійно контролювати хід свого інтелектуального розвитку і домагатися висот професійної майстерності та творчості. На цей процес впливає багато факторів, зокрема ступінь обдарованості людини, рівень його освіченості і рід діяльності.

Інтелектуальний розвиток в період ранньої дорослості відбувається в тісному зв'язку з формуванням особистості. При цьому не тільки особливості особистості впливають на характер її інтелектуального розвитку, але і закономірності розвитку інтелектуальної сфери впливають на процес формування особистості, оскільки вони забезпечують вироблення власної світоглядної позиції. Здатність самостійно приймати рішення ґрунтується на усвідомленні своїх обов'язків і розумінні тієї відповідальності, яка покладається на індивіда прийнятим їм рішенням. Існує безліч точок зору і методологічних підходів до дослідження основних етапів або стадій розвитку інтелекту дорослої людини. Серед них найбільш відомі такі методики, як тест Векслера, тест Равена, батарея інтелектуальних тестів Амтхауера, Братиславський тест інтелекту і багато ін.

Афективна сфера.

Головні проблеми, які потребують свого вирішення в період ранньої дорослості, - це досягнення ідентичності і близькості. Близькість є єднання двох ідентичностей, але без втрати кожною індивідуумом своїх неповторних особливостей. Близькість - основа любові. Любов складається з таких емоцій, як інтерес-збудження і задоволення-радість. Найчастіше любов супроводжується почуттям ревнощів, яке може виражатися емоціями гніву, печалі, злості і т. Д.

У період ранньої дорослості людина переживає новий комплекс емоцій. Серед них - емоції батьківських відносин, які включають в себе: радість від спілкування з дитиною, почуття прихильності і взаємної довіри, чутливість до потреб дитини, почуття інтересу до дитини і захоплення ним. Однією з характеристик материнства і материнської любові є емоційна доступність, готовність дати дитині своє тепло, свою ніжність, а згодом і розуміння, підтримку, схвалення. В цілому емоційна сфера людини в цьому віці вже сформована і стабільна.

Мотиваційна сфера.

З віком імпульсивність поведінки людини починає зменшуватися незалежно від нормативних або ненормативних подій, а усвідомлення зовнішніх і внутрішніх обставин - посилюватися. Це дозволяє людині приймати більш зважені рішення і призводить до більшого проникненню в причини своїх вчинків і вчинків інших людей. Таким чином, відбувається становлення соціально зрілої дорослої особистості. Період ранньої дорослості можна по-іншому назвати періодом починань.

Постановка перед собою перспективних цілей, наполегливість у пошуку шляхів вирішення намічених завдань, відчуття того, що життя має сенс - всі ці прагнення в ранньої дорослості не розвинені повністю, а перебувають в стадії становлення. При реалізації своєї мрії від молодих людей потрібне активне позитивне будівництво дорослому житті - самостійний вибір життєвої стратегії з урахуванням навколишньої реальності і своїх можливостей.

При прийнятті рішень чоловікам властиво спиратися на мотив «потреба», а жінкам - «повинність» (Ермолин А. В., 1996).

Молода людина, що вступає в доросле життя, стоїть перед необхідністю вибору і рішення багатьох проблем, серед яких найбільш важливими є шлюб, народження дітей і вибір професійного шляху. Саме ці події вимагають від нього прийняття особливих рішень. Таким чином підтримуються, розширюються або підриваються раніше сформовані погляди людини, формуються нові мотиви його поведінки.

Бажання молодих людей укласти шлюбний союз може бути обумовлено принаймні 5 основними мотивами. Це - любов, духовна близькість, матеріальний розрахунок, психологічне відповідність і моральні міркування. Єдність перших двох мотивів визначає тенденцію довгострокового збереження благополучних шлюбних відносин. Мотиви відмови подружжя від багатодітності: 1) обмеження за віком; 2) погані матеріальні і житлові умови. Мотивація розлучень. Причини: 1) невідповідність (несумісність) характерів; 2) порушення подружньої вірності; 3) погані відносини з батьками (втручання батьків та інших родичів); 4) пияцтво (алкоголізм); 5) одруження без любові або легковажне одруження; 6) засудження чоловіка до позбавлення волі на тривалий термін.

Найбільш значущими мотивами вибору професії є практичні міркування, батьківські установки, бажання реалізувати свої здібності, інтерес до професії, її престижність і орієнтація на сформовану систему цінностей, яка може змінитися з віком.

До 30 років на зміну романтично пофарбованим цінностям приходять більш практичні. На перший план виступають зовнішні фактори мотивації праці у вигляді заробітної плати та матеріального заохочення. Людина реальніше оцінює свої можливості, коригує свої життєві цілі і рівень домагань. У той же час відсутність цих змін в мотиваційній системі, небажання знайти прийнятне співвідношення між бажаним і досягнутим до 40 років призводить до відчуття порожнечі і безглуздості свого існування.

Для людей, які переступили поріг 30-річчя, важливою ціннісною орієнтацією стає сім'я. Любов як цінність поступається першим місцем щасливого сімейного життя, переміщаючись по рангу в групу бажаних цінностей. З віком знижується, але залишається значущою цінність наявності друзів (з 3-го на 5-е місце). Також залишаються стабільними цінності, пов'язані з роботою (інтерес до неї, хороший колектив, підвищення кваліфікації.

Найбільш помітні вікові зміни в системі цінностей чоловіків та жінок. Якщо у чоловіків в 20-23 роки на першому місці стоять творчість і робота, то в 30-33 роки - сім'я, здоров'я і матеріальна забезпеченість. Для жінок 20-23 років характерна ціннісна орієнтація на любов і створення сім'ї, а для 30-33-річних - сім'я, впевненість в собі і творчість.

Я-концепція.

Я-концепція формується в зв'язку з самоактуалізації особистості, прагнення до актуалізації - мотивуючий стимул розвитку Я-концепції.

Багато уявлення про себе, які формують Я-концепцію в період дорослішання, продовжують збагачуватися досвідом активного самовиявлення особистості як сексуального партнера, чоловіка, батька, професіонала, керівника - підлеглого і громадянина і т. Д.

Я-концепція дорослого продовжує розвиватися під впливом різних зовнішніх і внутрішніх стимулів. Особливо важливі для нього контакти зі значущими іншими, які на етапі ранньої дорослості продовжують впливати і значною мірою визначать уявлення індивіда про самого себе. Однак Я-концепція дорослої людини, будучи активним елементом його особистості, сама стає важливим фактором в інтерпретації досвіду.

Функціонально Я-концепція виконує кілька ролей:

сприяє досягненню внутрішньої узгодженості особистості,

визначає інтерпретацію досвіду і є джерелом очікувань.

У відповідності зі своєю Я-концепцією особистість інтерпретує свої дії і дії інших в конкретній ситуації. Крім того, у людини створюються певні очікування і уявлення про те, що може або повинно відбутися при розвитку конкретної ситуації.

З точки зору Р. Бернса, раціоналізація, що представляє собою прагнення людини захистити свою Я-концепцію, захистити її від руйнівних впливів, є одним з основоположних мотивів всякого нормального поведінки особистості. При цьому раціональні схеми, які вигадує індивід для пояснення своєї поведінки, іншим людям можуть здаватися досить сумнівними, а сама поведінка - абсурдним. Заперечення і раціоналізація - це прийоми, за допомогою яких людина ухиляється від сприйняття проблемної реальності, яка інтерпретується їм таким чином, щоб зберегти «Я-концепцію» гідною і розумною особистості.

З віком самооцінка стає все більш диференційованою. Доросла людина може дуже високо оцінювати одні свої якості, наприклад свій інтелектуальний рівень, і дуже низько інші - рівень міжособистісних взаємодій або фізичних можливостей. Цей факт диференціації самооцінки деякі дослідники пояснюють тим, що єдина Я-концепція з віком розпадається на ряд незалежних одна від одної Я-концепцій. Диференціація Я-концепції людини виражається в існуванні реального Я ідеального Я.

Людина оцінює себе молодше або старше хронологічного віку, виходячи з більш серйозних підстав, ніж просто довільне бажання бачити себе в тому віці, який здається йому найбільш привабливим.

Неузгодженості між реальним віком людини і його самооцінкою можуть пояснюватися закономірностями трансформації соціально-тимчасових відносин в життєдіяльності особистості.

Чоловіча Я-образ містить переважно інформацію про значимість Я в трудових, ділових, спортивних і сексуальних сферах. Молоді жінки в Я-образі відображають переважно те, наскільки вони зовні привабливі. Молоді чоловіки схильні переоцінювати свої якості, будь то становище в групі або особисті здібності. Жіночі самооцінки зазвичай скромні і реалістичні. Я-концепція жінок більш індивідуалізована, на відміну від чоловічої - соціалізованішим.

Ступінь задоволеності своїм тілесним Я-образом неодмінно відбивається на загальній самооцінці молодих людей. Від цього багато в чому залежить їх самовідчуття благополуччя і щастя. Тип статури індивіда обов'язково впливає на формування його статевий самоідентичності.

Якщо Я-концепція чоловіки або жінки містить певну модель задоволення потреби до близькості за допомогою шлюбних відносин, в такому випадку можна говорити, що чоловіки і жінки орієнтовані на створення сім'ї. При цьому їх Я-образи містять певні очікування щодо себе і партнера в шлюбі.

У. Харлі (1992) виділяє такі основні очікування щодо партнера:

у чоловіків - статеве задоволення, супутник по відпочинку, приваблива дружина, ведення домашнього господарства або «домашня підтримка» з боку дружини, захоплення дружини або її моральна підтримка;

у жінок - ніжність або атмосфера романтики і дбайливості, можливість поговорити, чесність і відкритість, фінансова підтримка, відданість чоловіка сім'ї або виконання ним батьківських обов'язків.

На думку У. Харлі, часто невдачі чоловіків і жінок в будівництві сім'ї обумовлені просто незнанням потреб один одного. Оскільки потреби чоловіка та жінку так різняться, то не дивно, що людям важко пристосуватися до подружнього життя, особливо якщо їх Я-образи ригідність.

У сім'ї чоловік і дружина знаходять нові ролі, інший соціальний статус. Це вносить суттєві корективи в Я-концепцію особистості, включеної в новий сімейний цикл. Перехід до батьківства є одним з основних періодів в сімейному циклі. Батьківство передбачає суттєві зміни в Я-образі особистості і в умовах самооцінювання.

Реальна професійна концепція себе - це уявлення особистості про себе як про професіонала, тоді як ідеальна Я-концепція відповідає професійним бажанням і надіям.

Реальна і ідеальна професійні Я-концепції не тільки можуть не збігатися, але в більшості випадків обов'язково розрізняються, і їх розбіжність є джерелом професійного самовдосконалення особистості і її прагнення до розвитку.

Отже, відповідно до сприйняття своїх фізичних особливостей, усвідомленням психологічного віку, професійною орієнтацією і основними особистісними і соціальними установками в цілісну Я-концепцію включаються новоутворення, що відображають рівень зрілості особистості.

Нормативний криза 30-33 років обумовлений неузгодженістю між життєвими планами людини і реальними можливостями. Людина відсіває незначне, переглядає систему цінностей. Небажання йти на зміну в системі цінностей призводить до зростання суперечностей усередині особистості.

Поведінка.

У період ранньої дорослості поведінку людини пов'язано:

з освоєнням професійної діяльності та самовдосконаленням. У теорії типів особистостей Дж. Холланда (1968) стверджується, що людина вибирає ту професію, яка відповідає його типу особистості. Автор перераховує шість типів особистості (дослідницький, соціальний, підприємницький, реалістичний, конвенціональний, артистичний) і стверджує, що будь-яка професія може бути описана в просторі цих типів.

створенням власної сім'ї, вихованням дітей. Прагнення до набуття стабільності і впевненості перед лицем життя призводить до того, що абсолютна більшість шлюбів укладається в віці 20-28 років. При цьому юнаки одружуються в середньому у віці 24 років, дівчата виходять заміж у 20-24 роки (Калінін А. Ф.).

проведенням вільного часу і досуговоі діяльністю, яка дозволяє втілити в життя нереалізований потенціал особистості, самореалізація людини у вільній діяльності є важливою умовою збереження його психічного здоров'я і самоприйняття.

Кожна сфера людської активності характеризується специфічним характером діяльності та спілкування: праця - суспільною корисністю діяльності, сім'я - концентрацією і різноманітністю міжособистісних відносин, дозвілля - реалізацією особистісного потенціалу.

Провідним чинником розвитку в період ранньої дорослості є трудова діяльність, а головними завданнями віку є професійне самовизначення і створення сім'ї.

Загальна характеристика зрілого віку | Молодість як початковий етап зрілості.

Особливості професійного самовизначення в юнацькому віці. | Соціальна ситуація розвитку старшого школяра, "поріг дорослого життя". | Залицяння і любов, підготовка до шлюбу і ранні шлюби як спосіб самоствердження в дорослому житті. | Підготовка до шлюбу | Новоутворення старшого шкільного віку. | Навчальна діяльність старшого підлітка як підготовка до майбутньої професійної діяльності. | Система професійної орієнтації. | Методи визначення професійних інтересів, нахилів та спеціальних здібностей в юнацькому віці. | Юнаки та дівчата "групи ризику". | Поняття про акмеології. Різні підходи до визначення періоду дорослості. Загальна характеристика періоду зрілості. |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати