На головну

Психоаналітичні теорії особистості (З. Фрейд, А. Адлер, К. Г. Юнг, Е. Фромм, К. Хорні)

1. II. Обов'язки особистості перед іншими людьми
  2. II. Структура конституційного статусу особистості.
  3. III. Принципи конституційного статусу особистості.
  4. III.2.5. ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ ОСОБИСТОСТІ І емоційно-Вольова СФЕРИ
  5. Quot; Відлига ": реформи Хрущова в другій половині 50-х - початку 60-х років. Викриття культу особи Сталіна
  6. VI. ТИПОЛОГІЯ ОСОБИСТОСТІ І ОСОБИСТІСНИЙ РОСТ
  7. А. Теорії

Фрейд. Особистість складається з 3 структурних областей, інстанцій: Воно, Я, Над-Я.

Над-Я: Система моральних і естетичних цінностей, норм, якими людина керується в своєму житті. Вони розумно сумісні з тими нормами, які прийняті в його оточенні. Все це набувається в процесі соціалізації. Над-Я - останній компонент особистості, що розвивається, який представляє интернализованную версію суспільних норм і стандартів поведінки. Діти повинні отримувати його, завдяки взаємодії з батьками, вчителями та іншими формують фігурами.

Основні функції Над-Я:

-Ідеал - Заохочувальний аспект Над-Я. Наявна у людини система моральних цінностей наказує йому певні ідеальні зразки, з якими він повинен співвідносити і оцінювати свої думки, почуття і вчинки, і до яких він повинен прагнути. Встановлення для себе високих стандартів і їх досягнення.

-Самонаблюденіе - Над-Я постійно спостерігає, наскільки поведінка людини відповідає цим ідеалам.

-Совесть - Певний комплекс переживань, яким Над-Я реагує на ступінь відповідності почуттів, думок і вчинків ідеальним, представленим в Его-ідеал. Якщо відповідають, то совість спокійна, інакше - починає відчувати муки совісті виражаються в почутті сорому, провини, моральної неспроможності.

Походження. Над-Я не вроджені, вона формується у дитини в ранньому дитинстві за участю батьків і близьких людей. До виникнення власного Над-Я його місце займає Над-Я батьків. Процес його вращіванія - поступова ідентифікація дитини з Над-Я своїх батьків.

воно: Примітивні, інстинктивні і вроджені аспекти особистості, які кореняться в біологічній системі людини. Воно функціонує цілком у несвідомому. Висловлює первинний принцип усього людського життя - негайну розрядку психічної енергії, виробленої біологічно обумовленими прагненнями. Останні, коли вони стримуються і не знаходять розрядки, створюють напругу в особистісному функціонуванні. Вимоги біологічної природи є імперативними і непереборними до тих пір, поки не будуть задоволені. Основний принцип, яким керуються потягу Воно - принцип задоволення. Фрейд виділив сексуальний потяг - «лібідо», яке є

Механізми позбавлення особистості від напруги: рефлекторні дії і первинні процеси (в першому випадку автоматичний відповідь на сигнал - чхання, якщо рефлекторний акт неможливий, то первинні процеси уявлення - психічний образ об'єкта, сновидіння, галюцинації, психози).

его: Частина особистості, яка звернена до зовнішнього світу інаходітся в прямому і безпосередньому контакті з ним. У ньому представлено розумне початок. Його провідні здібності: усвідомлювати і сприймати. Виконує дві функції в житті людини: пізнавальна (Завдяки сознаванию і сприйняття може будувати образ навколишнього світу адекватний його властивостями) і регуляционная (Я регулює поведінку людини, пристосовуючи вимоги потягів Воно і морально-етичні вимоги Над-Я до реальних умов і об'єктів. Ці домагання весь час розходяться і Я часто не справляється з ними. Его еволюціонує з Воно, запозичуючи частина енергії для своїх потреб, щоб відповідати вимогам соціальної реальності. Основний принцип, яким керується Его - принцип реальності. Мета - зберегти цілісність організму, шляхом відстрочки задоволення інстинктів до того моменту, коли буден знайдено можливість досягти розрядки відповідним чином. принцип реальності вносить в нашу поведінку міру розумності. Его є виконавчим органом особистості і областю протікання інтелектуальних процесів і вирішення проблем.

Рушійна сила поведінки - енергія збудження, виробленого тілесними потребами.

1) Природний організм. Чи не природа як така, а тілесні потягу, які стали приводом, передумовою для певних особистісних проблем. Тілесна енергія - джерело розвитку. Будь-яке психічне явище має мати кінцеву тілесну причину. Фрейд підкреслює «символіку тіла» - явища психосоматичних захворювань, в яких джерелом тілесних недуг може бути невирішена проблема, пов'язана з психічними переживаннями.

2) Соціальні відносини вторинні. Вони - наслідки стосунків у сім'ї, дитини до батька і матері. Соціальні переваги змодельовані в ранньому дитинстві. Едипів комплекс - модель таких відносин. Але ці наслідки не фатальні, їх можна спробувати усвідомити. Зв'язок між бажаними соціальними відносинами і ставленням до своїх батьків.

3) а) Пізнавальне уявлення про себе. Інтелект - знаряддя Я, свідомості. Якщо Я слабке, то інтелект може бути джерелом невірних захистів - раціоналізацій. Але Фрейд вважав, що будь-яка проблема може бути вирішена раціонально.

Б) Поняття самості, власне особистості, реальне Я. Не приймає поняття самості. Описана їм сукупність з тілом і є сутність людини. Джерело особистісного розвитку - в минулому.

Характеристикою особистості є наявність мотиваційного конфлікту між Над-Я і Воно. Це конфлікт між культурним і природним початком, або конфлікт між природними сексуальними потягами і морально-естетичними обмеженнями з боку суспільства. Цей конфлікт неминучий і невідворотний тому людина має двоїсту природу: біологічну і суспільну.

Адлер. Особистість людини - його індивідуальність, сукупність стійких індивідуальних особливостей. Основний фактор, що визначає розвиток особистості - головна життєва мета, Досягнення якої підпорядкована життя людини. Життя - явище телеологічне, цілеспрямоване, цілеспрямоване. Життєві цілі виникають у дитини в перші роки життя. Вони надають основне вплив на формування його індивідуальності. А риси індивідуальності - кошти, необхідні для досягнення цієї мети. Всі індивідуальні особливості - цілісна система, спрямована на досягнення мети.

Головна життєва мета, що визначає розвиток їх індивідуальності -досягнення переваги над іншими людьми. Конкретний зміст цієї мети може бути надзвичайно різноманітним - прагнення до влади, багатства, силі, красі ... Виникає в перші роки життя як компенсаторна реакція на неминуче почуття неповноцінності.

почуття неповноцінності і компенсація. Почуття неповноцінності бере свої витоки в дитинстві. Дитина переживає дуже тривалий період залежності, коли він абсолютно безпорадний і, щоб вижити, повинен спиратися на батьків. Цей досвід викликає у дитини глибокі переживання неповноцінності в порівнянні з іншими людьми в сімейному оточенні, більш сильними і могутніми. Поява цього раннього відчуття неповноцінності позначає початок тривалої боротьби за досягнення переваги над оточенням, а також прагнення до досконалості і бездоганності. Це нормальна компенсація - устремління людини до саморозвитку, зростання, компетентності. Гиперкомпенсация - комплекс переваги (перебільшення своїх можливостей).

вроджена почуття спільності. Передумови його вроджені, але вони повинні проявитися. Особливий внесок робить мати (напрямок і заохочення). Основні форми прояву - дружба, любов, братерство, турбота про ближнього. Людина - перш за все соціальна істота. Він може нормально жити і розвиватися тільки в суспільстві. Почуття спільності сприяє єднанню людей. Воно є важливою передумовою і умовою суспільного життя. Від розвиненості соціального інтересу залежить психічне здоров'я.

Творче Я - джерело активності людини, люди самі відповідальні за те, ким вони стають і як себе ведуть.

1) Природний організм. Тілесні переживання цінні, але первинними Адлер їх не вважає. Тілесні особливості, наприклад, дефекти, можуть стати джерелом комплексу соціальної неповноцінності. Але розвиток особистості починається не з тіла.

2) Соціальні відносини - первинні, виражаються в почутті спільності. У них починається розвиток особистості. Особливості виховання - перепони до розвитку, як і органічні дефекти. Позитивна компенсація комплексу неповноцінності можлива тільки у співпраці з іншими людьми. Нерозуміння життєвого стилю - невідповідність життєвого стилю життєвим цілям, який є засіб їх досягнення. Нерозуміння, як і комплекс неповноцінності призводить до утруднення в соціальних контактах.

3) а) Пізнавальне уявлення про себе. Інтелект розрізняє по соціальній значимості на:

· Особисто-орієнтована - самовиправдання, невірна захист, компенсація комплексу неповноцінності;

· Розум - реалізація почуття спільності.

б) Поняття самості, власне особистості, реальне Я. Самість - власне особистість. Джерело власне особистісного розвитку - в майбутньому, це життєві цілі.

Об'єктивний конфлікт: прагнення до досягнення переваги і почуття спільності. Чим яскравіше виражене прагнення до досягнення переваги конфлікт

Теорія личн. Фромма - Це спроба подолати обмеженість психоаналитич. теорії з її биологизаторской детерминацией розвитку особистості і розглянути роль социологич., політ., екон., реліг., культурних чинників її формування.

Особистість, з т. З. Фромма, - це цілісність вроджених і набутих психічних властивостей, які характеризують індивіда і які його унікальним. Під набутими властивостями автор розумів передусім розбіжності в характері, які мають проблему етики й що свідчить про рівні, досягнутому індивідом мистецтво жити. Обгрунтовуючи суспільно-істор. обумовленість характеру і особисто. чол., Фромм вводить поняття "соціального характеру" як сполучної ланки між психікою індивіда і соціальною структурою т-ва. У роботі "Людина для себе" Фромм описує такі соціальні типи характеру:

Рецептивная орієнтація (що бере) - чол. представляє, що джерело всіх благ лежить зовні; він залежний і пасивний, довірливий і сентиментальний; прагне "бути улюбленим", а не любити; залежить не тільки від авторитетів, але і від людей, здатних надати будь-яку підтримку; завжди шукає помічника, а якщо допомагає іншим, то заради лише того, щоб домогтися їх розташування.

Експлуататорська орієнтація (що опановує) - чол. також вважає, що джерело благ зовні, але не сподіваючись отримати їх в дар, прагне взяти силою або хитрістю; він не здатний до творчості і тому домагається любові, володіння, ідей чи емоцій, запозичуючи їх у інших; такий чол. агресивний, гордовитий, самовпевнений, егоцентричний, впевнений в собі, імпульсивний.

Стяжательская орієнтація (сберегающая) - на відміну від попередніх типів, чол. не вірить, що може отримати щось з зовн. світу; його безпеку ґрунтується на економії, а витрати сприймаються як загроза; його скупість поширюється як на речі і гроші, так і на думки і почуття; він тяжіє до минулого, його відлякує все нове; він маніакально охайний, ригиден, підозрілий, упертий, був завбачливим, лояльний і стриманий.

Ринкова орієнтація (обменивающая) - особисто. розглядається як товар, який виставляється на продаж. Успіх залежить від того, наскільки добре чол. може подати і продати себе, наскільки він здатний розпочати змагання з іншими для досягнення життєвих цілей. Самооцінка чол. залежить від думки ін. людей, оскільки його цінність визначається не його чоловіче. якостями, а успіхом в ринковій конкуренції.

Плідна орієнтація на відміну від неплідних, явл. ідеалом гуманистич. етики - чол. сприймає себе як втілення своїх сил-способностей, які приховані і відчужені від цього, а вільно реалізуються. Силою розуму може зрозуміти сутність явищ; силою любові - зруйнувати стіну, що відокремлює одного чол. від іншого; силою уяви - творити.

Характер будь-якого чол. представляє змішання цих п'яти орієнтації, хоча одна або дві можуть виділятися з інших. Пізніше, в роботі "Душа людини", Фромм описав ще два типи характеру: некрофільний, що втілює спрямованість на мертве, і протилежний йому біофільние, що втілює любов до життя.

Крім соціальних умов, що накладають відбиток на формування особистості. чол., в його природі закладено екзистенційні потреби, явл. важливим джерелом активності: у встановленні зв'язків (в турботі про когось, в продуктивної любові), в подоланні (в активному творч. творенні), в коренях (в почутті стабільності і міцності), в ідентичності (в тотожність з самим собою і несхожості на інших), в системі поглядів і відданості (в об'єктивному і рац. погляді на природу і суспільство, в присвяті себе чогось або комусь).

Сенс існування чол. Фромм бачить в разл. способи вирішення осн. проблеми, що полягає в протиріччі між свободою і безпекою. Свобода, завойована суч. зап. суспільством, викликає у чол. втрату почуття безпеки і відчуття особистої незначущості. У пошуках безпеки люди часом добровільно жертвують свободою. У роботі "Втеча від свободи" Фромм описав механізми такого "втечі".

Авторитаризм - тенденція відмовитися від незалежності своєї личн., Злити своє "Я" з ким-небудь або чим-небудь зовн. для здобуття сили, якої бракує самому індивіду. Він проявляється в прагненнях до підкорення та панування, в мазохістських і садистських тенденціях: почутті неповноцінності, прагненні здобути владу над людьми, експлуатувати їх і змушувати страждати.

Разрушительность - спроба подолати почуття неповноцінності, знищуючи або підкоряючи інших, спосіб порятунку від нестерпного почуття безсилля. Деструктівностьнацелена на усунення всіх об'єктів, з якими індивіду доводиться себе порівнювати, явл. реакцією на тривогу, викликану будь-якою загрозою житт. інтересам, подоланням скутості і ізольованості.

Автоматизирующий конформізм - прагнення перестати бути собою. Людина повністю засвоює тип особистості., Запропонований йому загальноприйнятим шаблоном, і стає таким, яким його хочуть бачити інші. Зникає відмінність між власної. "Я" і навколишнім світом, а разом з тим і усвідомлений страх перед самотністю і безсиллям.

На противагу механізмам "втечі від свободи" існує досвід позитивної свободи, завдяки якій можна позбутися відчуття самотності і відчуженості, бути автономним й володіла унікальним не втрачаючи відчуття єднання з ін. Людьми. Одним з гл. умов такого існування Фромм розглядав любов, яку трактував в широкому сенсі, як мистецтво, рівнозначне мистецтву жити.

В теоріїХорнібіол. орієнтованість, характерна для класичної. психоаналізу, замінюється соціокультурної, властивою Н. С т. з. Хорні, вирішальним фактором розвитку личн. явл. соціальні відносини між дитиною і батьками, перш за все стосуються двох найважливіших тенденцій дитинства - прагнення до задоволення своїх бажань і прагнення до безпеки. Причому провідною явл. остання тенденція: задоволення потреби в безпеці веде до формування здорової особистості .; і навпаки - поведінка батьків, що перешкоджають цьому (глузування, невиконання обіцянок, гіперопіка, надання явної переваги братам і сестрам і т. п.), веде до розвитку у дитини базальної тривоги - відчуття самотності і безпорадності перед лицем потенційно небезпечного світу.

За Хорні, виражена базальна тривога у дитини веде до формування неврозу у дорослого. Щоб впоратися з базальної тривогою, дитина вдається до захисних стратегій, які отримали назву невротич. потреб, або невротич. тенденцій. Це надлишкові потреби 1) в любові і схвалення; 2) в керівництві партнера; 3) в чітких обмеженнях; 4) у владі; 5) у експлуатуванні інших; 6) в товариств, визнання; 7) в захопленні собою; 8) в честолюбстві; 9) в самодостатності і незалежності; 10) в бездоганності і незаперечності.

Пізніше ці потреби були об'єднані в три осн. категорії, кожна з яких представляє собою стратегію міжособистісних відносин з метою досягнення почуття безпеки, т. е. зниження тривоги. Кожній стратегії супроводжує ведуча орієнтація у відносинах з ін. Людьми: 1) орієнтація на людей; 2) орієнтація від людей; 3) орієнтація проти людей. Відповідно до цих типів орієнтації було виділено три типи невротич. особистості: поступливий, відокремлений і агресивний. Всі ці стратегії використовує і здорова людина, проте гнучко змінює їх відповідно до обставин.

Юнг. Особистість складається з трьох взаємодіючих структур: его, особисте несвідоме, колективне несвідоме.

его - Центр сфери свідомості. Включає в себе думки, почуття, спогади, відчуття, завдяки яким ми відчуваємо свою цілісність, сталість і сприймаємо себе людьми.

Особисте несвідоме - Конфлікти і спогади, які колись усвідомлювалися, але тепер пригнічені або забуті. Воно містить у собі комплекси чи скупчення емоційно заряджених думок, почуттів і спогадів, винесених індивідуумом з його минулого особистого досвіду або з пологового, спадкового. Ці комплекси скомпоновані навколо самих звичайних тем (впливають на поведінку індивіда). Наприклад, комплекс влади - витрачає психічну енергію на діяльність прямо або символічно пов'язану з темою влади. Комплекс може бути усвідомлена.

колективне несвідоме - Сховище латентних слідів пам'яті людства і навіть наших людиноподібних предків. Колективне несвідоме складається з потужних первинних психічних образів - архетипів. архетипи - Вроджені ідеї, форми (спочатку порожні) або спогади, які привертають людей сприймати, переживати і реагувати на події певним чином (сприятливі фактори). Вроджені тут тенденції емоційно, когнітивно і поведенческіреагіровать на конкретні ситуації. Архетипи: Я - уявлення про себе, поверхневе Я; Персона -публічний особа, безліч програються соціальних ролей. Вона для інших і приховує справжню сутність; Тінь - темна, дурна і тваринна сторона особистості, некероване тілесне бажання, але це і джерело життєвої сили, спонтанності і творчого начала в людині. Функція Его направити в потрібне русло енергію тіні. Аніма і анімус - людина істота за своєю природою бісексуальне (розвиток плода, гормони, маскулінність і фемінінність - в одній людині). Фемінний архетип в чоловіку - аніма, маскулінний в жінці - анімус. Ці архетипи є не тільки причиною наявності у людини психологічних характеристик протилежної статі, але і впливають на розуміння між чоловіками і жінками. самість - Серцевина особистості, навколо якої об'єднані інші. Це переживання індивідуації, унікальності себе, свого вчинку, думки і одночасно - переживання єдності з людством. Архетип знаходиться на кордоні особистого і колективного несвідомого. Це безособовий архетип, символ рівноваги. Самість впорядковує інші властивості. Тут можливо єдність свідомості і несвідомого, вони не суперечать, а доповнюють один одного.

индивидуация - Наближення до розуміння себе, розвиток особистості, шлях до колективного несвідомого, до єдності з людством. Це виявлення власних сутнісних властивостей. Кінцева мета - повна реалізація Я, становлення єдиного, неповторного і цілісного індивіда. Кінцеве вираз індивідуації - свідома реалізація людиною своєї унікальної психічної реальності, повний розвиток і вираз всіх елементів особистості. Підсумок індивідуації - самореалізація.

1) Природний організм. Юнг не вважав за тіло самостійним. Тіло і душа нероздільні, це різні сторони феномену життя.

2) Соціальні відносини - матеріал для заповнення архетипів. Архетип тіні, маски, образ ворога, анима, анімус.

3) а) Пізнавальне уявлення про себе. Інтелект - знаряддя свідомості, але тому інтелектуальне знання не може бути повним так як несвідоме перебуває поза його контролем. Правильний шлях пізнання - інтуїція, уява. Такий шлях проникнення в себе може бути більш глибоким і вірним.

б) Поняття самості, власне особистості, реального Я. Самость - архетип.

Є різні уявлення про будову особистості - різне уявлення про її розвиток.

Є універсальна схема: організм - соціальний індивід - особистість. (Джемс, Леонтьєв, Фрейд, Юнг - розвиток як індивідуації самості).

Рушійні сили розвитку, де вони знаходяться. Можливі варіанти:

1.У суб'єкті. Фрейд (внутрішній конфлікт), Юнг і гуманістична психологія (особлива потреба - самоактуалізація, базовий характер потреби).

концепція Абульхановой | Проблема особистості в гуманістичній психології (А. Маслоу, К. Роджерс).

Поняття, види і функції мови. Взаємозв'язок розвитку мислення й мови в онтогенезі. | Види мовлення. | Мова і її розвиток в онтогенезі | Деякі теорії мовного розвитку | функції уяви | Поняття «особистість» в співвідношенні з поняттями «індивід», «суб'єкт», «я», «індивідуальність». | Предмет, принципи та методи досліджень в психології особистості. | А. Н. Леонтьєв | Рубінштейн. | Пермська школа |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати