Головна

помоечний пес

«Яка жахлива пухлина!» - Подумав я, коли в напівтемряві коридору з'явилася собака з потворним виростом на морді, але тут же виявив, що це всього лише бляшанка з-під згущеного молока. Зрозуміло, бляшанках зовсім не годиться стирчати з собачих пащ, але у мене відлягло від серця: просто Бренді знову занадто захопився.

Я підняв великого лабрадора на стіл.

- Ну, що, Бренді, знову відвідав сміттєвий бак?

Пес винувато посміхнувся і спробував лизнути мою щоку, але марно: його мову намертво застряг в бляшанці. Втім, він компенсував свою невдачу, відчайдушно замахав хвостом і всієї задньою частиною тулуба.

- Містер Херріот, вибачте, що я знову вас турбую! - Місіс Уестбі, миловидна молода жінка, сумно мені посміхнулася. - Але відвадити його від сміттєвих баків неможливо, як ми не намагаємося. Зазвичай я і діти справляємося з бляшанками самі. Але з цієї у нас нічого не вийшло. Йому защеміло мову кришкою.

- Мм ... мм ... - Я обережно провів пальцем по зазубреному краю. - Так, справа не так просто. Адже ми не хочемо порізати йому рот.

Вибираючи щипці, я прикидав, скільки разів мені вже довелося визволяти Бренді з такою ж біди. Він був давнім моїм пацієнтом - величезний, добродушний псина з невгамовною енергією. Однак наполегливі нальоти на сміттєві баки набували маніакальний відтінок.

Він зі смаком вишукував чергову бляшанку і приймався так завзято її вилизувати, що запускав мову надмірно глибоко і перетиснути його. Сімейство Уестбі і я без кінця звільняли запійного ласуна від бляшанок з-під компоту, тушонки, квасолі в томатному соусі, всіляких супів - ну, словом, була б бляшанка, а вже він неодмінно в неї залазив.

Я затиснув щипцями край кришки, обережно відігнув її по всій довжині, затиснений мову знайшов свободу і тут же радісно засовався по моєму обличчю. Як ще міг Бренді висловити своє захоплення і вдячність?

- Досить, досить, дурна ти собака, - сказав я, сміючись і усуваючи посміхаються пащу.

- Так, Бренді, досить! - Місіс Уестбі зняла його зі столу і додала ще суворіше. - Чим тепер підлизуватися, ти б краще позбувся цієї бридкої звички. Пора за тебе взятися.

Нотація нотацією, а хвіст продовжував відчайдушно виляти. Як і я, Бренді не забув зауважити, що його господиня посміхається. Сердитися на нього ні в кого не вистачило б духу, така сонячна це була натура.

Мені доводилося бачити, як юні господарі (дітей в сім'ї Уестбі було четверо: три дівчинки і хлопчик) хапали його за всі чотири лапи і розгойдували, точно гамак, або возили в дитячій колясці, попередньо сповити, або придумували ще яке-небудь розвага, а він терпів все це з повним добродушністю. Та ні, йому, мабуть, подобалося бути учасником таких ігор.

Дивацтва Бренді не вичерпувалися пристрастю до сміттєвих баків. Якось днем ??я приїхав до Уестбі подивитися їх кішку і влаштувався з нею на камінному килимку. Старша дівчинка тримала голову моєї пацієнтки, а місіс Уестбі в'язала, сидячи в глибокому кріслі. Я нишпорив по кишенях у пошуках термометра і раптом помітив, що в кімнату якось дивно, бочком, увійшов Бренді, підібрався до господині і сів спиною до неї з вельми недбалим виглядом. Потім він почав потихеньку вповзати задом на її коліна. Вона, не відриваючи очей від в'язання, зіштовхнула його, але він тут же повторив свій маневр. Видовище було дивовижне: задня частина його тулуба повільно-повільно піднімалася, а золотиста морда зберігала безневинний вираз, ніби його взагалі тут не було.

Забувши про термометр, я стежив за Бренді як заворожений. Місіс Уестбі зосереджено вважала петлі і ніби не помічала, що зад Бренді вже спорудив на її красиві, обтягнуті синіми джинсами коліна. Пес на секунду завмер, точно закріплюючи успіх першого етапу операції, а потім ще повільніше почав остаточно стверджувати свою позицію, перебираючи передніми лапами і майже вставши на голову. Але тут, коли завершальне зусилля оселити б великого пса на коліна господині, місіс Уестбі скінчила вважати петлі і з вигуком «Який же ти дурачок, Бренді!» Зіштовхнула його на килим, де він і розпростерся, дивлячись на неї важким поглядом.

- Що це він? - Запитав я з цікавістю.

- Всі мої старі джинси! - Посміхнувшись, відповіла місіс Уестбі. - Коли Бренді був цуценятка, я його годинами тримала на колінах, а тоді я зазвичай ходила в джинсах. Ну і варто йому їх побачити навіть тепер, як він намагається забратися до мене на коліна.

- Чи не простіше було відразу стрибнути?

- Він і це пробував, але тут же летів на підлогу. Ну і зрозумів, що я не стану тримати на колінах громадину-лабрадора.

- І вибрав манівці?

Місіс Уестбі засміялася.

- Абсолютно вірно. Коли я чимось поглинута - в'яжу або читаю, - він іноді примудряється майже домогтися свого, а якщо встиг перед цим візництвом в бруді, мені залишається тільки піти переодягнутися. І вже тоді він отримує заслужену прочуханку.

Пацієнт начебто Бренді завжди вносить мальовничість в робочі будні. Вигулюючи власну собаку, я часто спостерігав, як він грає на лузі біля річки. Пам'ятаю дуже жаркий день, коли інші собаки раз у раз приймалися плавати - за палицями або просто бажаючи прохолонути. Проробляли вони це без особливого ажіотажу - все, крім Бренді.

Ось він помчав до берега, всупереч моїм очікуванням не затримався ні на секунду, злетів у повітря, розчепірив всі чотири ноги і на мить завис у порожнечі, точно білка-летяга, а потім плюхнувся в воду з оглушливим сплеском і в хмарі бризок. Так, привертати до себе увагу він обожнював!

На наступний день на тому ж лузі мені довелося побачити щось ще більш вражаюче. Я проходив повз дитячий майданчик, де дітлахи гойдалися на гойдалках, крутилися на каруселі і скочувалися з гірки. У черзі до гірці стояв Бренді - незвично солідний і чинний. Ось він піднявся по драбині, з тихим гідністю з'їхав по металевому жолобу, неквапливо обійшов гору і знову встав в чергу. Дітлахи ставилися до його присутності абсолютно спокійно, як до чогось звичного, а я просто не міг відірватися від цього видовища. Так би і простояв там весь день.

Так, про Бренді важко було думати без посмішки. Але мені відразу перехотілося посміхатися, коли кілька місяців по тому місіс Уестбі привела його в приймальню. Куди поділася буйна життєрадісність? Він плентався по коридору, ледве волочачи ноги. Піднімаючи його на стіл, я помітив, що він став помітно легше.

- Що з ним таке, місіс Уестбі? - Запитав я.

Вона глянула на мене з тривогою.

- Він останні дні став якимось млявим, кашляв, погано їв, а сьогодні вранці зовсім розболівся і дихає насилу. Ви помітили?

- Так ... так ... - Я поставив термометр і дивився, як здіймається і опадає грудна клітка. Паща були прочинені, в очах ховався переляк. - Вигляд у нього дійсно поганий.

Температура виявилася 40. Я взяв стетоскоп і прослухав легені. Мені згадалося, як старий шотландський лікар сказав про тяжкохворого пацієнта: «У нього в грудях шарманка грає». Кожен утруднений подих супроводжувався хрипами, вологими шерехами, побульківаніем - ну, словом, весь набір.

Я прибрав стетоскоп у кишеню.

- У нього пневмонія.

- Господи! - Місіс Уестбі легенько погладила здіймається золотисту груди. - Це дуже погано?

- Боюся, що так.

- Але ж ... - Вона благально подивилася на мене. - З тих пір, як з'явилися всі ці нові ліки, мені здавалося, що пневмонія перестала бути такою вже небезпечною?

- Взагалі-то ви маєте рацію, - відповів я після паузи. - Сульфаніламіди, а тепер ще й пеніцилін помітно змінили картину для людей і більшості тварин, але у собак вона як і раніше піддається лікуванню дуже туго.

Тридцять років по тому ситуація практично не змінилася. Хоча в нашому розпорядженні є багатющий арсенал антибіотиків, додавши до пеніциліну, - стрептоміцин, тетрациклін та інші, - а також новітні препарати, крім антибіотиків, і стероїди, мене все одно бере тремтіння, коли я виявляю пневмонію у собаки.

- Але ж він не безнадійний? - Несміливо запитала місіс Уестбі.

- Ні-ні, що ви! Просто я хотів попередити вас, що на багатьох собак ліки майже не діють. Але Бренді молодий і у відмінній формі. У нього є всі шанси видертися. Але як він її підхопив?

- Це я вам можу пояснити, містер Герріот. Тиждень тому він викупався в річці. Я намагаюся не підпускати його до води, поки стоять холоди, але варто йому побачити пливе палицю, як він відразу стрибає в саму середину. Ви ж його бачили? Улюблена його штука.

- Я знаю. А потім у нього почався озноб?

- Так. Я відразу відвела його додому, але дуже вже було холодно. Витираю його і відчуваю, як він весь тремтить.

Я кивнув.

- Звичайно, тоді він і застудився. Зараз я зроблю йому ін'єкцію пеніциліну, а завтра заїду до вас і повторю її. Водити його в такому стані сюди не слід.

- Добре, містер Герріот. Що небудь ще?

- Йому потрібен легеневий жилет, як ми їх називаємо. Проріжте в старому ковдрі дві дірки для передніх ніг, а краю зшийте на спині. Замість ковдри можна взяти старий светр. Головне, щоб груди у нього була в теплі. Гуляти не виводьте - тільки в сад для відправлення природних потреб.

Вранці я заїхав і зробив другу ін'єкцію і знайшов Бренді в колишньому стані. Чи не подіяли і наступні чотири ін'єкції. На п'ятий день мені залишалося тільки з сумом визнати, що він належить до переважної більшості собак, яким антибіотики не допомагають. Температура, правда, трохи знизилася, але він майже нічого не їв і помітно схуд. Я прописав йому таблетки сульфапіридину, але і вони ніякої користі не принесли.

Дні йшли, а Бренді і раніше кашляв, важко дихав і все більше занурювався в важку апатію. Мені вже не вдавалося відігнати думку, що цей веселий, повний буйної енергії пес ось-ось загине.

Однак смерть пройшла стороною. Бренді абияк видерся, але і тільки. Температура стала нормальною, він почав потроху є, однак цим все і обмежилося. Він не жив, а тільки існував в якийсь сірій імлі.

- Це вже не Бренді, - сказала місіс Уестбі тижні три тому, і на очі в неї навернулися сльози.

- Боюся, ви маєте рацію, - сумно погодився я. - Риб'ячий жир ви йому даєте?

- Кожен день. Але толку ніякого. Що з ним таке, містер Герріот?

- Чи бачите, важку пневмонію він здолав. Але не її наслідки - хронічний плеврит, спайки і, можливо, ще що-небудь. Процес одужання немов би на цьому і обірвався.

Місіс Уестбі витерла очі хусткою.

- Просто серце надривається дивитися на нього. Адже йому тільки п'ять років, але здається він зовсім немічним. - Вона схлипнула і висякалася. - А я ще лаяла його за те, що він залазив в банки і псувала мені джинси! Якби він почав зараз знову бешкетувати, як я зраділа б!

Я засунув руки глибше в кишені.

- І нічого такого він більше не витворяє?

- Ах, де там! Бродить по кімнатах і все. Навіть гуляти не хоче.

Поки ми розмовляли. Бренді піднявся з підстилки в кутку, повільно просеменіл до топлячи каміна, постояв трошки - худий, пустоглазая. Немов би тільки тепер виявивши моя присутність, він трохи вильнув кінчиком хвоста, потім закашлявся, застогнав і важко опустився на килимок.

Так, місіс Уестбі не перебільшено: переді мною, здавалося, була дуже стара собака.

- Ви думаєте, він назавжди таким і залишиться? - Запитала вона.

Я знизав плечима.

- Будемо сподіватися, що немає.

Але, сідаючи за кермо, я не повторив про себе цих слів. Надто вже часто мені доводилося бачити телят, які перенесли пневмонію. Фермери називали їх «замірок», тому що вони назавжди залишалися худими і млявими.

Минали тижні, місяці. Бренді я бачив зрідка, коли місіс Уестбі виводила його на повідку погуляти. Брів він за нею з великим небажанням, і їй весь час доводилося сповільнювати крок. А у мене стискалося серце: невже це - Бренді? Ну, що ж, у всякому разі, життя я йому врятував. А раз зробити більше не можу, то краще поменше про нього думати. І я відганяв всяку думку про лабрадором, що мені більш-менш вдавалося.

Якось в лютому у мене випав дуже важкий день. Майже всю ніч я провозився з конем, у якій були сильні коліки, і спати ліг о п'ятій годині, втішаючись свідомістю, що все-таки зняв біль і тварина відчуває себе краще. Але тут мене зажадали до теля молодий корові з вузьким тазом. Мені вдалося врятувати теляти - дуже великого, але додому я повернувся зовсім без сил, а лягати спати вже не мало сенсу.

Після ранкових викликів у мене залишилося відчуття, ніби я зовсім випотрошений, і за обідом Хелен рази два з переляком будила мене, коли мій лоб починав схилятися в тарілку. О другій годині в приймальні сиділо кілька собак. Оглядав я їх, немов крізь серпанок, насилу розклеюючи повіки. Коли дійшла черга до останнього пацієнта, я ледве тримався на ногах і зовсім не знав, на якому я світі.

- Наступний, будь ласка, - промимрив я, відкриваючи двері приймальні.

Ось зараз з'явиться собака на повідку ... І дійсно, увійшов чоловік з маленьким пуделем. Але що це? Я навіть очі протер. Так, дійсно, собака, гордо випроставшись, йде до мене на двох ногах.

Ні, я, звичайно, усвідомлював, що сплю стоячи. Але невже справа дійшла до галюцинацій? Я ще раз витріщився на пуделя. Так, крокує собі, випнувши груди, тримаючи голову прямо, як солдат на огляді.

- Будьте ласкаві, ідіть за мною, - хрипко сказав я і поплентався до оглядового, але на половині дороги не витримав і озирнувся. Ні, пудель, знай собі, крокує поруч з господарем, передні лапи по швах.

Однак господар, мабуть, перехопив мій здивований погляд, тому що розреготався і пояснив:

- Та ви не хвилюйтеся, містер Герріот. Він перш в цирку виступав. Ну, я і люблю похвалитися його трюками. А від цього його фокуса люди навіть лякаються.

- Треба думати! - Пробурчав я, - У мене аж серце обірвалося.

Пудель був здоровий - йому було потрібно тільки підстригти кігті. Я підняв його на стіл, взяв щипчики і посміхнувся.

- На задніх лапах він, напевно, все кігті сам сточив, - сказав я і зрадів, що ще не втратив здатності жартувати.

Але вже через кілька хвилин втома навалилася на мене з колишньою силою, і я насилу проводив їх до вхідних дверей.

Пуделек подався по вулиці на всіх чотирьох ногах, як і, належить собаці, а мені раптом спало на думку, що я вже дуже давно не бачив, щоб собака проробляла що-небудь веселе. Ну, як Бренді. Ось він мені і згадався! Я втомлено притулився до одвірка і закрив очі. А коли відкрив, то побачив, що з-за рогу виходить Бренді, тягнучи на повідку місіс Уестбі. Його морду по самі очі закривала бляшанка з-під томатного супу. Помітивши мене, він шалено завиляв хвостом і натягнув поводок ще тугіше.

Ні, це вже дійсно галюцинація, нікуди не дінешся. Бачення з минулого. Треба негайно лягти ... Але я не встиг відклеїтися від косяка, як лабрадор злетів по сходах і не лизнув мене в ніс тільки тому, що його мова була всередині бляшанки, а задовольнився тим, що бадьоро задер ногу під стіною.

Я дивився на сяюче обличчя місіс Уестбі.

- Як що?..

Веселі іскри в очах і посмішка на весь рот надавали їй особливу чарівність.

- Бачите, містер Герріот? Йому краще! Краще!

Сон з мене як рукою зняло.

- А я ... Ви привели його зняти бляшанку?

- Так, так, будь ласка!

Я навіть вигукнув, піднімаючи Бренді на стіл. Він став важчим, ніж був до хвороби. Потрібні щипці я схопив, майже не дивлячись, і взявся відгинати зазубрені краю назовні. Мабуть, до томатного супу він мав особливу слабкість - у всякому разі, сиділа бляшанка дуже щільно, і мені довелося з нею повозитися досить довго. Але ось Бренді звільнився, і я ледве встиг ухилитися від його слинявих поцілунків.

- Знову відвідує сміттєві баки, як я подивлюся!

- Так. Мало не щодня. Кілька бляшанок я зуміла сама з нього зняти. І з гірки знову катається! - Вона блаженно засміялася.

Я витягнув з кишені стетоскоп і прослухав його легені. Подекуди легкі хрипи, але шарманка замовкла.

Присівши на край столу, я оглядав могутнього пса і не міг до кінця повірити в доконане диво. До нього повернулася вся колишня життєрадісність, пащу розповзалася в завзятою посмішці, а в вікно вливалися сонячне проміння, золотячи і без того золоту шерсть.

- Але чому, містер Герріот? - Запитала місіс Уестбі. - Що сталося? Чому йому стало краще?

- Vis medicatrix naturae, - відповів я з благоговінням.

- Вибачте?

- Цілюща сила природи. Ніякої ветеринар не може з нею змагатися, якщо вже вона вступає в дію.

- Ах так. І передбачити заздалегідь ви не можете?

- Ні.

Ми помовчали, погладжуючи Бренді по голові, вухах і спині.

- Так, до речі, - заговорив я, - інтерес до синіх джинсів теж повернувся?

- Ще й як! Вони зараз чекають в пральній машині. Забруднені в глині ??від верху до низу. Таке щастя!

Собаки на кшталт Бренді привносили в моє життя багато світла - собаки, здатні на витівки, що викликають сміх. Він був природженим коміком, і навіть його неприємності зі сміттєвими бачками мали свою кумедну сторону, проте його пневмонія надовго стерла посмішку з моїх губ. Приємно завершити книгу історією справжнього собачого оригіналу, та до того ж історією зі щасливим кінцем. Я і до цього дня не знаю, чому він видужав, але хіба це важливо?

 Дусик і Пупсик |  анотація


 Сет Пиллинг і його невігластво |  безпритульний |  крадіжка машини |  Тео - бар-тер'єр |  чудесний порятунок |  Роді Треверс і Джейк |  НІП і Сем |  нянюшка Джуді |  Золотинка |  прості блага |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати