Головна

глава 4

1.  Don: (амер.) Глава сім'ї. Див. Boss.
  2.  I. ГЛАВА Про самадхи
  3.  I. ГЛАВА хлопця строфи
  4.  II. ГЛАВА Про ДУХОВНОЇ ПРАКТИЦІ
  5.  II. ГЛАВА Про СЕРЙОЗНОСТІ
  6.  III. ГЛАВА Про ДУМКИ
  7.  III. Глава про думки

Дні ставали все спекотніше і довше. Ми, цуценята, набиралися сил, вже не падали так часто від утоми і потроху звикали до укладу вовків: вдень спати, а їжі, ігор і навчання відводити прохолодні сутінки і місячні ночі. Ми дізнавалися, що місяць з кожної вночі змінюється, підкоряючись багатоденного ритму, і по ній можна відраховувати час. Тревегг сказав, що ми будемо придатні для полювання, коли місяць ще п'ять разів стане круглої і яскравою. Поки ж ми для тренування полювали на мишей, що необережно вилазили на галявину, і грали з Тлітоо і іншими воронята з родини Гладкого Крила. Місяць робилася яскравим диском вже двічі, і кожного разу я згадувала наш перехід через рівнину і знову здригалася від жаху.

На галявині я вперше спробувала м'ясо, коли Рісса припинила годувати нас молоком і вовки стали носити нам їжу в шлунку. У перший раз, коли Тревегг схилився до нас, ми не зрозуміли, звідки йде запах; потім Аззуен, примруживши уважні очі, ткнувся носом у його морду, і старий вовк, напружився, відригнув трохи м'яса на землю перед нами. З тих пір ми вже знали, що варто лише попросити - і будь-який з вовків нагодує нас м'ясом, свіжим і м'яким.

Разом з силами у нас прибувало цікавості, ми жадали досліджувати той світ, що простягався навколо галявини з лежачим деревом. Скільки ми не докучали дорослим проханнями взяти нас пополювати або обійти територію, нам перепадали в кращому випадку півгодинні прогулянки. Нарешті, через три місяця після переходу до лежачому дереву наша мрія збулася.

Одного разу на світанку на прогалину прилетіли Гладке Крило і Пісня Дощу. Ворони - істоти денні, і хоча ми зазвичай полюємо вночі, нам буває цікаво до них приєднатися. Руук в ту мить зосереджено оглядав поляну і тому роздратовано скинув з себе Гладке Крило, коли той сів йому на голову.

- Невдячний! - Зарозуміло заявив ворон. - Якщо тобі не потрібні мої новини, полечу до зграї Мишеедов, вони тільки зрадіють.

Руук позіхнув.

- Мишееди в стані загнати найбільше оленя-підлітка, з ними тобі загрожує худий рік.

- Ну чому, я можу харчуватися і вовченятами, - парирував Гладке Крило і раптово спікірував на нас з Аззуеном. Ми були готові: Аззуен метнувся вліво, я - вправо; ворон від несподіванки ледь не врізався в землю.

- Для вовченят Швидкої Річки ти занадто незграбний, - зауважила Рісса. - Що за новини ти приніс, Гладке Крило?

Ворон пригладив пір'я.

- Тільки з поваги до тебе, Рісса, - промовив він, невдоволено позираючи на Руук. - На рівнині Високої Трави лежить кобила: щойно убита і зовсім свіжа, на неї претендує лише дрібна ведмедиця.

Рісса відкрила пащу, показавши зуби.

- Чи не полегшити чи ведмедиці працю, чи не допомогти з поїданням м'яса? А як їй, неповороткою, вдалося добути коня?

- Кінь на той час скульгавів і була загнана до напівсмерті, - відповіла Пісня Дощу. - Однак ведмедиця вдає, що вона одна на всій рівнині здатна вбивати коней. Ведмедиця слабка і повільна, сміливим вовкам буде під силу відібрати у неї тушу.

- Я думав, ми не харчуємося здобиччю, відібраної у інших! - Здивувався Аззуен.

- М'ясо їсти м'ясо, вовченя, - обернувся до нього Мінн. - Якщо дурна ведмедиця вбиває для нас кінь, чому ми повинні відмовлятися? Ведмеді тягають нашу здобич не замислюючись, тільки дай волю.

- Ведмедиця - скнара: забрала всю тушу і гарчить, трохи підльоті, - прокаркав Гладке Крило. - Але добрі вовки адже поділяться з друзями?

- Якщо приведете нас до кобили, поки ведмедиця її не з'їсть, поділимося, - знову блиснула гострими зубами Рісса. - Вкажеш нам шлях, Гладке Крило?

- Для цуценят далеко ... - Ворон замислено подивився на нас. - Вовченята ростуть повільно, під силу їм дістатися до Високої Трави?

Я насторожила вуха. Невже нам дозволять подивитися на справжню видобуток? Я почула, як швидко закалатало серце Аззуена і як переривчасто задихала Марра.

- Мої цуценята сильні, - спокійно промовила Рісса, ніби не помічаючи глузування. - Вони зі зграї Швидкої Річки.

Я мимоволі підібралася, щоб виглядати вище: думка про час тривалої подорожі навіювала занепокоєння, але не показувати ж усім, що я налякана! Ми вже не маленькі, майже по стегно дорослому вовкові ... Побачивши Аззуена, взвізгнувшего від радості, Уннао закотив очі і підморгнув Борлле, хоча не помітив, що сам нестримно виляє хвостом в передчутті нового походу.

Мінну і Іллін звістку про полювання теж припала до душі. Іллін жартома куснула брата за морду, а коли той повалив її на землю, стрибнула через моховитий валун і приземлилася в калюжу, обдавши Мінна брудною водою. Потім вона з усмішкою відкинулася на спину, очікуючи його нападу, і коли Мінн стрибнув, Іллін гнучким рухом перекинулася, збила його з ніг і тут же піднялася на верхівку валуна, струшуючи брудні краплі прямо йому в морду.

Поки однолітки грали, Рісса готувала зграю до полювання, переходячи від одного вовка до іншого і нагадуючи всім про єдність. Тревегг вже говорив нам, що полювання успішна, коли зграя діє як єдиний організм і кожен вовк чує намір іншого: якщо на тебе женуть видобуток, то заганяє повинен бути впевнений, що ти готовий її прийняти. Тому ватажок нагадує кожному, що головна мета - успіх полювання і благополуччя зграї. Такий ритуал відбувається перед подорожами і прийняттям значущих для зграї рішень, але найважливіше він стає перед полюванням.

Рісса поклала голову на плече Тревеггу, потім обнюхала темну морду Веррни - суворою, холоднокровною вовчиці, що вважалася другою за старшинством після ватажків. Лише Веррне, сильною і безстрашною, довіряли планувати все битви зграї; її темно-сіра морда в бойових шрамах і чорніють до кінчиків вуха завжди здавалися нерухомими, вона рідше інших грала з цуценятами. Я не знала, як до неї ставитися. Веррна поспішно відповіла на вітання Рісси і присіла в стороні, спостерігаючи за іншими. Рісса усміхнулася і, перейшовши до Руук, поклала передні лапи йому на хребет. Я думала, ватажок розсердиться, але він посміхнувся на всю пащу і перекотився на спину, затіявши жартівливу боротьбу з Рісс, немов обидва ще не вийшли з щенячого віку. Мінн і Іллін підібралися до решти, низько припадаючи черевом до землі, щоб дорослі прийняли їх в гру. До них приєдналися Борлла з Уннаном і навіть Аззуен з Маррей. Мені залишалося тільки сидіти осторонь і спостерігати здалеку за загальною метушнею.

Руук раптом чхнув, здійнявши хмарку пилу, і встав; вовки тут же припинили гру. Рісса, присівши на задні лапи і піднявши голову, випустила протяжне виття, до нього приєднався ватажок. Один за іншим вовки подавали голос, і незабаром злитий виття заповнив всю поляну: різні за тону голосу спліталися в один потужний звук - мисливський клич зграї Швидкої Річки.

- Вступайте, малюки, - обернулася до нас Рісса. - Ви ж теж йдете полювати!

Наші слабкі щенячі голосу влилися в ту ж пісню. Кров швидше заструмувала по жилах, серця застукали як одне, дихання увійшло в загальний для всіх ритм. Я бачила, як погляд вовків ставав гостріше і шаленішими, мої власні очі немов застигли, зір зробилося різкіше, голову заповнив дзвінкий виття - і світ змінився: запахи галявини перетворилися в єдиний запах зграї, звуки стали Ріссіним кличем, мене потягнуло слідом за вовками. Тревегг підштовхнув нас, і ми рушили за іншими в гущавину лісу.

Зміцнівши за ці кілька тижнів, я стала зростанням з Марр, крупніше Аззуена і Реела; гри з воронами додали мені сили і витривалості. Замість того щоб тягнутися в хвості, я летіла вперед нарівні з Уннаном і Борллой. Ліс лунав; сосни і ялини, тісно росли поруч з прогалиною, змінилися рідкісними березами. Ранкова прохолода освіжала, шлях був легким і приємним, що ваблять аромати зрілого літа кружляли голову - так і тягнуло зупинитися у кожного нового куща або квітки. І все ж відволікатися було не можна: зграя йшла вперед, відсталих відправили б з ганьбою назад на галявину.

Раптово в ніздрі вдарив густий пронизливий запах, який перекрив все інше, - я різко зупинилася, мало не шлепнувшісь носом на землю. Інші цуценята теж застигли на місці; наступної миті Борлла і Уннао полізли в кущі, звідки виходив запаморочливий аромат, за ними потягнулися інші, Аззуен позаду всіх. Почувши шум, я озирнулася: Аззуена, вкрай здивованого, хтось за хвіст відтягнув назад, і тут же Веррна, невдоволено морщачи покриту шрамами морду, пірнула назад в кущі і витягла за загривок Марру. Пролунав грізний окрик Руук, ми кинулися геть із заростей.

- Цуценята! - Гуркотів ватажок. - Чи не відставати від зграї! Чи не сповільнювати полювання! Виходьте зараз же, або будемо вважати вас травоедамі!

- Нічого підпускати цуценят до полину, - з огидою прогарчав Веррна.

- Хто останній - того з'їмо! - Крикнула Іллін. Реел, вилазив з кущів, кинувся мене обганяти.

Мені б нізащо не залишитися останньої, чи не відтіснив мене Борлла з Уннаном глибше в полин, де я спочатку виплутуватися з товстих стебел і пахучих листя, а потім, збита з пантелику дурманним ароматом, двічі сова не в ту сторону, поки нарешті не спіймала запах зграї і не вилізла з заростей, чхаючи і обтрушуючись, прямо перед мордами вовків, що чекали одну мене. Борлла з Уннаном нахабно посміхалися.

- Хто відбивається від зграї - тому їжа не потрібна, - гнівно кинув Руук. - Не відставай.

Мене обпекло образою: я ж такого не заслужила! Інших цуценят Руук ніколи так не вичитував!

Чи не удостоївши мене зайвим поглядом, він повів зграю далі.

«Не відставати ... - подумала я. - Ще й як не полишу! »

Лапи налилися силою та впевненістю, я перестрибнула через здивованого Аззуена і кинулася вперед - здавалося, ноги невтомно донесуть мене, куди захочу. Обганяючи інших, я почула підбадьорливе пирхання Іллін. З усіх цуценят лише Марра йшла зі мною нарівні: довгі сильні ноги і легкий кістяк робили її стрімкої, хоча вона була не крупніше Борлли і Уннао. Їй нічого не варто було б мене обігнати: я вже злегка захекалася, а Марра дихала вільно і рівно.

- Покажемо цим нізкохвостам, так? - Посміхнулася я і, припустити набагато швидше, обігнала Борллу і порівнялася з Веррной. Дорослим, звичайно, під силу і не такі швидкості, але ми, цуценята, ніколи раніше не бігали так швидко. Лісові запахи лізли в ніздрі, тонка літня пил здіймалася під лапами. Я раптом спіткнулася і перелетіла через голову; Марра оббігла навколо мене, поки я піднімалася. Я і не бачила, що Аззуен щосили намагався триматися з нами поруч, хоча вже похрипує на бігу. Почекати б його - але шлях доставляв стільки радості, так вабив вперед!

Незвична земля за межами галявини, невідомі запахи і звуки, стрімкий біг - нові відчуття переповнювали, я навіть не помітила аромат м'яса і їдкий запах незнайомого істоти у самій узлісся. Рісса, пригнувши голову, зупинила нас, Марра з розгону на мене налетіла.

- Швидкі ноги - це добре, - сказала Рісса, тихенько посміюючись, - і все ж не втрачайте голову, вас могло винести куди не треба.

Ліс різко обривався, крутий схил вів до полю. Посеред високої трави, яка вже приймала золотистий відтінок, тут і там виднілися лугові квіти. Рісса вказала мордою на рівнину, де величезний коричневий звір вгризався в кінську тушу: звідти-то і виходив їдкий запах, змішаний з захопливою ароматом м'яса. На іншій стороні поля паслися коні, насторожено поглядаючи на всі боки.

- Як вони можуть спокійно стояти, коли пожирають їх сестру? - Запитала Марра. Вона навіть не захекалася після бігу, зате Аззуен, підійшов до нас із запізненням, важко дихав і поглядав на мене з докором.

- Коні не вовк, - зневажливо відповів Мінн. - Просто видобуток. Вони не вміють сумувати, як ми. Великий табун - не те що вовча сім'я, коні не так близькі між собою. Смерть родичів для них не втрата.

- Все не так просто, Мінн, - задумливо заперечив старий Тревегг. - Звідки нам знати їхні почуття? Мені доводилося бачити, як мати два дні стояла над загиблим лошам, не даючи нам підійти до м'яса. Або як лосеня відмовлявся від їжі після загибелі матері і помер поруч з її тілом. Щоб вижити, ми вбиваємо, але не треба зневажати своїх жертв. Будь вдячний Місяці за всіх, кого вона дає нам в їжу, а для цього навчися їх поважати. Будь-яка істота - частина Равновесия.

Мінн розуміюче схилив голову, але тут же його очі знову звернулися до рівнині, і він нетерпляче загарчав.

- Тихо! - Разом прошипів Руук з Рісс.

- Навчися себе стримувати, Мінн, інакше тобі ніколи не очолити полювання, - невдоволено додала Рісса, і Мінн винувато стиснувся.

- Цуценята, - наказав Руук, - залишаєтеся тут. Не виходьте, поки я не скажу, бо я кожного відгризу вуха, засуну йому під хвіст і заліплені соснової смолою. Мінн, Іллін - не висовуватися без потреби. Хоч ви і вважаєте себе дорослими вовками, не відходьте від Веррни і робіть, як вона скаже.

- Не так вже й велика та ведмедиця, - заїкнувся було Мінн, але Руук зміряв його поглядом, і Мінн знову опустив голову, покірно пробурмотів: - Йду за тобою, ватажок.

Іллін звузила очі, роздивляючись ведмедицю. Та здавалася мені величезною: коли вона, на мить відірвавшись від туші, випросталася оглянути рівнину, то стало видно, що вона зростом не нижче чотирьох вовків. Мені не вірилося, що Руук з Рісс всерйоз мають намір на неї напасти.

Рісса йшла першою - припадаючи до землі, кралася уздовж крайки лісу.

- Веррна, - прошепотіла вона другий вовчиці, - бери Мінна і Іллін, обходь цю Косолапов недотепу ззаду і по моїй команді нападай. Не забудь, в зграї зараз одним вовком менше.

«У зграї бракує моїй матері», - зрозуміла я, і мене захлеснула хвиля прикрості. Решта вовченята брали сім'ю як належне, у них були мати і батько. І хоча Рісса нічим не відрізняла мене від своїх цуценят, для Руук я завжди залишалася небажаної, у мене не було нікого по-справжньому рідного. Цікаво, коли можна відправитися на пошуки матері? І як її знайти, якщо я навіть не знаю, з чого почати? Насилу втримавшись від жалобного виття, я стала дивитися на ведмедицю і вовків, вже майже її оточили. Перша в житті полювання, а матері поруч немає ...

Я вважала, мого засмучення ніхто не помітить, проте Аззуен лизнув мене в щоку, а коли я обернулася, глянула на мене співчутливо.

- Іллін сказала, що твоя мати бігала швидше за всіх, - промовив він зніяковіло. - Напевно, тому ти така легконогі.

Веррна з молодими вовками пройшла уздовж крайки лісу і виникла в тридцяти стрибках праворуч від ведмедиці, обежав її так обережно, що та, здалеку глянувши на силуети, не відчула загрози і повернулася до трапези. Веррна, зупинившись позаду і трохи праворуч від неї, щось сказала Іллін, і та припала до землі за вересовим кущем. Веррна з Мінному рушили далі і обігнули ведмедицю, Мінн заліг позаду неї. Веррна, пробігши вперед по дузі, зупинилася на пагорбі ліворуч від жертви, - і ведмедиця виявилася оточена з трьох сторін. Рісса і інші замкнули коло, тепер жертва була в пастці.

- Думаєш, шістьох вовків вистачить? - Стурбовано запитав Риссу Тревегг. - Я не такий швидкий, як раніше ...

- Ти, старий вовк, сильніше і мудріше нас усіх, - відповіла Рісса, лизнув його в щоку. - Скількох ведмедів ти переміг? Краще тебе ніхто не знає, як з ними битися. Твої внучаті племінник і племінниця виросли швидконогими і витривалими, зграя зараз сильна. І крім того, - вона усміхнулася, оголивши зуби, - Мінн прав: не так вже й велика та ведмедиця!

Над нами пролунав нетерплячий окрик, який змусив нас підстрибнути.

- Чого сидите? Чекаєте, поки сонце не прожжет рівнину до дірок? - Прокаркав Гладке Крило. Ми і не почули, як він підлетів ззаду і всівся в гілках найближчого дерева. - Поки ви тут перетявківаетесь, від кобили нічого не залишиться!

Вовки дзявкають.

М'ясо все убуває.

Голодний ворон!

З гучним криком він спурхнув з дерева, з ним Тлітоо і добра половина Воронової зграї.

- Але ж задумували раптовий напад, - зітхнув Руук, коли ведмедиця підняла морду до гомонящей натовпі воронів.

- Ну, все одно нема чого тягнути до сходу місяця, - відповіла Рісса і видала низький горловий звук, схожий на стогін. З іншого боку поля їй відповів різкий голос Веррни, і через мить Мінн кинувся на ведмедицю ззаду, Іллін налетіла справа, Веррна зірвалася з пагорба і теж кинулася до жертви.

Ведмедиця встала на весь зріст, і я розгледіла величезні, з вовчу голову, лапи і страшні вишкірені зуби.

Побачивши трьох вовків, що мчать до неї по високій траві, вона обернулася і заревіла грізно і люто - не потрібно було знати мову, щоб зрозуміти: вона не має наміру віддавати їжу якимось нікчемним кволим вовкам. Іллін, Мінн і Веррна носилися навколо, тримаючись подалі від смертоносних лап, і раптом стрибнули на неї все разом; ведмедиця обернулася, щоб відбити напад, і в цей час Рісса, Руук і не менш стрімке, незважаючи на побоювання, Тревегг помчали з пагорба і налетіли на ведмедицю ззаду з риком шалено і люто.

Аззуен поруч зі мною зойкнув від страху. Ведмедиця була злісною і лютою - мені важко вірилося, що напад обійдеться без втрат. Однак вовки безстрашно носилися навколо жертви, то наскакуючи, то відскакуючи боку; ворони кружляли над ними, каркання підбадьорюючи зграю. Я раптом зрозуміла, що вовча гра з птахами, яку я раніше вважала тратою сил, допомагає не втрачати мисливські навички: граціозні вивертання Іллін та стрибки Мінна - лише продовження ігор з Гладким Крилом і його сім'єю. І ще я зрозуміла, чому в зграї не місце слабким: якщо хоч один вовк виявиться непридатний до битви, ведмедиця легше розправитися з іншими.

За бійкою спостерігали не тільки ми: тушу не втрачали з поля зору лисиці і гієни, які сподівалися поживитися залишками ведмежого бенкету; самотнього орла, що летить над полем, раз у раз проганяли криками ворони. Ведмедиця, наполегливо відтісняє зграєю, все норовила повернутися до туше, але шість нещадних вовків - занадто сильні суперники для молодої самки, не більше досвідченої, ніж Мінн з Іллін. Нарешті, злобно риком, вона пошкандибала геть, до дальнього краю поля, і зникла за невеликим пагорбом. Поки Веррна з молодими вовками відганяли її далі, Рісса з Тревеггом і Руук стерегли видобуток.

Нарешті Веррна з однолітками, переможно піднявши вуха і хвости, повернулися до гурту і, люто гарчав на жадібних лисиць і гієн, підбігли до туше. Зграя затанцювала навколо Руук і Рісси, святкуючи успіх полювання. Ватажок, припавши на черево, відірвав перший кус конини, і бенкет почався: вовки почали насичуватися довгоочікуваним м'ясом, обступивши тушу з усіх боків.

- Цуценята, сюди! - Крикнула Рісса, і ми скотилися з пагорба на поле.

Веррна застережливо загарчав.

- Слідкуйте, що робиться за спиною! - Хрипко промовила вона, вказуючи мордою, вже закривавленої, в сторону падальщиков. - Кобилу трупоедов не одержати, зате від цуценя вони не відмовляться. Чекайте поки, нехай дорослі поїдять.

Пильно поглядів на лисиць, гієн і орла, вовки вгризалися в кобил тушу: ведмедиця встигла з'їсти не так багато, зграї перепало м'яса вдосталь. Рот наповнився слиною, черево звело, очікування здавалося вічністю. Сім'я Гладкого Крила клювала м'ясо, не боячись вовчих щелеп і гострих зубів, тут же рвуть конину, але ми, цуценята, побоювалися сунутися ближче до дорослих. Нарешті Рісса знову покликала нас:

- Чого чекаєте, цуценята? Підходьте! Ви вже не немовлята, щоб ми носили вам їжу в шлунку!

Ми підібралися ближче до видобутку, при кожному кроці завмираючи і про всяк випадок поглядів на Руук і Риссу, вгризаються в кобилье черево. Благально поскулівая, ми всім виглядом показували, що претендуємо на м'ясо тільки з дозволу старших. Іллін з Мінному, рвуть шматки від грудей коня, при нашому наближенні заричали, Рісса видала відповідний рик.

- Пустіть цуценят до м'яса! Вам вже вистачить!

Мінн і Іллін, наймолодші з дорослих, знехотя відступили, ми боязко зайняли їх місце. Мені зробилося прикро від того, що Іллін на мене загарчав, але запах видобутку вмить прогнав всі думки: вгризшісь зубами в тушу, я вже не могла зупинитися - смак м'яса затьмарював все, доводив майже до божевілля. У прагненні здобути побільше їжі я кусалася, гарчала і відштовхувала інших цуценят. Кров гулко билася в жилах, серце готове було розірватися. Я раптом зрозуміла, чому на нас гарчала Іллін: Унна, який спробувати мене відштовхнути, я цапнув за морду, він відкотився назад; випадково задевшая мене Марра відступила подалі, почувши мій рик. Я огризнулася навіть на Гладке Крило, і він боляче клюнув мене в тім'я - я зойкнула, але не підняла морду від м'яса.

Я все ще рвала від туші шматки конини, коли Мінн загарчав, ніби попереджаючи, і ляпасом відкинув мене від туші, Іллін з Веррной відтіснили Борллу і Уннао. Ми скиглили і намагалися повернутися до м'яса - марно: дорослі відігнали нас подалі, туди, де вже сиділи Аззуен, Марра і Реел. Нам залишалося лише дивитися, як зграя пожирає видобуток. Я смутно згадала, що цуценята намагалися пробитися до м'яса і всім від мене перепало прочуханки. Мені стало ніяково, і все ж я подумала, що раз вони не хотіли битися за їжу, то могли б почекати, поки я наїмся. Я лягла на землю, продовжуючи дивитися на дорослих. Борлла і Реел сиділи неподалік, до них прихилився сонний Уннао. Я втомлено рушила до Аззуену, щоб уткнутися головою в його пухнасту спину, - але він відповз подалі і ліг поруч з Маррей.

До мене підійшла Іллін, яку Веррна відігнала від туші.

- Бути сильною - це добре, сестричка, тільки не можна ображати побратимів. - Вона оглянула Борллу з Уннаном і зневажливо фиркнула. - Вовчиця, гідна вести зграю, повинна вміти себе відстояти, але треба дбати про інших і застосовувати силу обережно. Чи не давай волю злобі і жадібності.

Я поставилася б до її словами з більшою серйозністю, якщо б не пам'ятала розлюченого гарчання, яким вона відганяла мене від кобили, і не бачила зараз, як вона підбігла до видобутку і відігнала від неї Мінна, зайнявши його місце. Однак я зрозуміла, що вона хотіла сказати. Я вже помітила, як від мене відсунулася Марра і як Аззуен, перш такий добрий, відмовився спати поруч зі мною. Навіть Тлітоо просто майорів наді мною в повітрі, не намагаючись заговорити, а коли я підняла голову, кинув в мене камінцем.

- Жадібний щеня! - Каркнув він і полетів геть. Мене охопив сором. Як я могла! .. Адже не так давно я була найслабшою в зграї! Я не хочу, щоб мене вважали грубіянкою, як Уннао і Борллу! Надалі треба стримуватися, інакше залишуся одна ... Мені захотілося тут же підійти до Аззуену і Марр, але від з'їденого м'яса я обважніла, очі злипалися, думки плуталися ...

Мене розбудив легкий вітерець, я підняла голову. Стояв спекотний полудень, коли ні бігати, ні полювати неможливо; дорослі вовки, оточивши нас кільцем, спали. У повітрі витав густий запах м'яса, рот миттєво наповнився слиною. Я озирнулася: біля самої кобили, охороняючи її від падальщиков, спали Веррна і Рісса; по залишкам туші скакали ворони. Напевно вони піднімуть тривогу, якщо на тушу зазіхне хтось чужий. Цікаво, чи дозволять мені підійти ближче ... Я обережно поповзла до кобили і, прослизнувши між Рісс і Веррной, вже взялася було зубами за спокусливе сухожилля, коли Рісса підняла голову і загарчав, ледве прокинувшись. Через мить, дізнавшись мене, вовчиця відштовхнула мене геть.

- Тобі вистачить, - посміхнулася вона. - Інакше лопнеш, і нам доведеться збирати клаптики по всій рівнині.

Рісса знову поклала голову на лапи й заплющила очі, а я пішла до решти цуценятам. Набридло чекати, поки зграя прокинеться, і я хотіла розбудити Аззуена - але не знала, чи пройшла його образа. Грати не тягнуло: день стояв спекотний, та ще півмісяць у мене на грудях хворів і нив так, як ніколи раніше.

Через біль я і опинилася першою, хто побачив тих дивних істот. Їх було двоє, вони дивилися на нас з іншого краю рівнини, де закінчувалася трава і починалися дерева. Вітер дув у їхній бік, ніхто з нас не відчув запаху. Вони стояли на двох лапах, як випрямити ведмедиця нинішнім вранці, тільки та була вищою і набагато масивніше. У передніх лапах, звисаючих з боків, істоти тримали палиці. Я не зрозуміла, що на них за шерсть: чи то рідкісна, то чи коротка ... Вітер змінився і приніс запах, - їх волога, як у коней, шкіра пахла чимось густим і їдким, ялівцевий аромат чомусь здавався знайомим .

Здригнувшись, я гавкнув, щоб розбудити зграю. Прокинулися вовки поглядала на мене роздратовано, однак, відчувши запах і побачивши істот, вони з гарчанням оточили тушу; ворони тут же з каркання злетіли в повітря. Дивні істоти підняли палиці, направивши їх на нас, і я побачила, що кінці палиць гострі і походять на гігантські шипи. Істоти трохи наблизилися; до них залишалося менше сорока стрибків, але я не знала, чи швидко вони бігають. Дліннозуб покриє таку відстань за один вдих.

Руук видав низький рик і розкрив пащу, показавши всі сорок два гострі зуба; шерсть його загрозливо здибилася, він немов став удвічі більше. Поруч з ним люто шкірились все вовки Швидкої Річки. Коли два довголапих істоти, помовчавши, опустили палиці і поступово відступили в ліс, зграя ще кілька миттєвостей стояла з риком і не відходячи від своєї здобичі.

- Веррна, вони пішли? - Запитав Руук. Всі знали, що у Веррни в зграї найгостріший слух.

- Вони йдуть до річки, ватажок. - Веррна насторожила вуха з темними кінчиками. - Поки нам ніщо не загрожує.

Біль в грудях, де півмісяць, трохи ослабла, і я раптом зрозуміла, що при наближенні істот вона посилювалася.

Руук зітхнув трохи спокійніше, вовки знову лягли на землю, на цей раз не відходячи від видобутку. Рісса залишилася стояти в декількох стрибках від нас, дивлячись услід пішли істотам - напружена, з здибленої шерстю і піднятим хвостом.

- Супутниця ... - вимовив Руук, коли помітив, що вона не приєдналася до решти.

Рісса відгукнулася не відразу.

- Мені це не подобається, - нарешті вимовила вона. - Зовсім не подобається. Коли зійде місяць, переправимося через річку. Цуценятам пора дізнатися, що таке люди.

глава 3 |  глава 5

Глава 1 |  глава 2 |  глава 6 |  глава 7 |  глава 8 |  глава 9 |  частина II |  глава 10 |  глава 11 |  глава 12 |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати