Головна

глава 5

  1.  Don: (амер.) Глава сім'ї. Див. Boss.
  2.  I. ГЛАВА Про самадхи
  3.  I. ГЛАВА хлопця строфи
  4.  II. ГЛАВА Про ДУХОВНОЇ ПРАКТИЦІ
  5.  II. ГЛАВА Про СЕРЙОЗНОСТІ
  6.  III. ГЛАВА Про ДУМКИ
  7.  III. Глава про думки

Ви знаєте, Любаша виявилася чудовою оповідачка. Вона із задоволенням ділилася з нами всякими історіями - і сумними, і смішними, і просто пізнавальними. Про одних дізнавалася з телевізора, про інших чула по радіо, про третє вичитувала в газетах та журналах, а останнім часом Люба все частіше і частіше вимовляла таку фразу: «Сьогодні вичитала в Інтернеті». Цікава штука цей Інтернет. У Люби було якесь хитре пристрій (вона називала його планшетником), за допомогою якого вона і забиралася в свій Інтернет. Засперечаються про що-небудь з Володимиром Петровичем, вона нирь в свій прилад і через хвилину-другу або погоджується з чоловіком, або, навпаки, ніс того втирає - мовляв, слухай і запам'ятовуй! Але найчастіше Любаша знайде щось цікаве про тварин і кличе всіх нас на кухню.

- Сідайте, лягайте, кому як зручно, - каже, - послухайте, що я знайшла ...

Ми з Фуку лежимо, Володимир Петрович сидить. Уважно слухаємо нашу оповідачку. Єгиптянин завжди лягає віддалік від нас і уважно за нами спостерігає. Мабуть, все-таки побоюється собак. І вірно! Будь завжди напоготові, що не розслаблюйся. Але ви ж розумієте, що це я так для душевного заспокоєння кажу, а скоріше навіть просто для гумору. Насправді ні я, ні тим більше Фуку ніколи і коготком не торкнемося цього зазнайки. Так і лежить весь вечір з відкритим одним оком. На котів мені теж везе. Скільки разів мене зводила з ними доля, і кожного разу ці пихаті тварини спочатку ставилися до мене зневажливо, а потім самі ж набивалися в друзі. Але я не злопам'ятний, незабаром і Фараон до нас став ставитися більш дружелюбним і привітніше. Забігаючи вперед, скажу: подружилися ми з ним. Він нам відкрив секрет. Виявляється, де він раніше жив, в під'їзді було багато агресивних собак, і він думав, що ми всі такі. Раніше він і не чув ні про поводирів, ні про рятувальників. Словом, ми з Фукусімою грунтовно просвітили його. Правду кажуть: стався до інших з добром, і вони теж поступово будуть до тебе ставитися по-доброму. Так воно і вийшло. Ой, відволікся я з цим гордим котом. Слухаємо Любу.

- ... Маленька дівчинка пішла якимось чином з селища і заблукала, батьки сполошилися вже пізно, - продовжує Люба, - дівчисько встигла забрести дуже далеко. Шукали дитини понад двісті осіб - і поліція, і рятувальники, і добровольці. Батьки трохи з розуму не зійшли, вже й не сподівалися побачити свою дочку живою. Але дівчині пощастило - разом з нею в небезпечне «подорож» вирушила собака, звичайна дворняжка. В результаті необережна гуляка ніч провела в придорожній канаві. Незважаючи на те що вночі був мороз, собака зуміла зігріти дівчинку - просто лягла на неї і не дала замерзнути. Ось тобі і дворняжка.

- У рятувальних справах, Любушка, порода не має значення, - говорить Володимир Петрович. - Взагалі, всі тварини так влаштовані, що вони в біді прагнуть допомагати один одному і, до речі, людині теж. Точно кажу, навіть дикі звірі іноді рятують людини. Але, звичайно, не можна плутати полювання і коли хтось терпить лихо. Полювання є полювання - це спосіб виживання. У мого приятеля, Максима Полежаєва, до речі, рятувальники з великим стажем, ціла колекція таких історій. Розповісти дещо?

- Питаєте, звичайно, розповідайте, - радісно закивала Люба, а я для порядку разок авкнул. Сподіваюся, ви не забули, що «ав» моєю мовою означає «так»?

- Все історії, звичайно, важко запам'ятати, але розповім, що особливо запало. Спочатку про те, що бачив на власні очі ... - Петрович відкашлявся в кулак, трохи помовчав і продовжив: - Їхали ми якось по МКАД, рух щільне, і раптом собачка кинулася перебігати дорогу. Уявляєте, це ж вірна смерть. Чого вона там забула, на іншій стороні ?! Словом, на третій смузі її збиває вантажівка. Вона, бідна, підлетіла, перекинулася в повітрі і впала на асфальт. Я включив аварійку, зупинився і тільки хотів було вже вискочити з машини, дивлюся між машинами біжить інша собака. Знову виск гальм, шум, чийсь крик. Ну, думаю, все, і друга загинула. І що ви думаєте? Виявляється, друга собака кинулась на допомогу першій - схопила її за шкірку і потягла на узбіччя.

- З глузду з'їхати! - Зойкнула Любаша. - Її-то хоч не збили? У мене зараз серце зупиниться.

- Тут обійшлося, - посміхнувся Володимир Петрович. - Я перебудувався в крайній правий ряд і повернувся до собакам. Підходжу, одна лежить, очима лупа, друга лиже їй рану на нозі. Я нахилився над пораненою, друга відбігла вбік, сидить спостерігає, не йде. Я ще тоді подумав, треба ж, як світ влаштований. А ще кажуть, у них мізків немає, мовляв, вони на рефлексах живуть. Який же в біса тут рефлекс, якщо одна собака кинулась рятувати іншу. Ні, хлопці, це вже не рефлекс, тут щось інше. Загалом, поки я сидів над пораненою, вона підвелася і пошкандибала до своєї рятівниці. Ну, думаю, слава богу, значить, відійде. Порадів я в той вечір за собачок: і того, що обидві живі залишилися, і їх собачої солідарності.

- Дуже цікава історія, - сказала Люба. - Приголомшлива.

- Скажу чесно, якби сам не бачив, ні за що не повірив би. А тому тепер, коли чую розповіді про геройство братів наших менших, обережним з сумнівами. Ось, наприклад, з колекції Максима. У Сибіру Івана Ігоровича Булгакова, літньої людини, вночі розбудив кіт. Причому вдалося йому це нелегко - Барсик дряпав свого господаря, кусав, нявкав як божевільний, але все ж домігся свого. Прокинувшись і відчувши виражену слабкість, неймовірне почуття голоду, запаморочення і тремор кінцівок, старий схопив тремтячими руками мобільний телефон і першим ділом викликав швидку. Виявилося, у бідолахи рівень глюкози впав так низько, що зазвичай в таких випадках хворий вже не прокидається.

- Бог ти мій! - Вигукнула Любаша. - Якби не кіт, помер уві сні ...

- Так, - підтвердив Володимир Петрович, - але на цьому історія не закінчилася. Через деякий час Барсик потрапив під мотоцикл - захопився полюванням на горобця і вискочив на проїжджу частину. Три дня старий не відходив від свого котейки. Жінка-ветеринар, лікувала кота, всяке побачила за свою практику, але все одно дуже здивувалася такому ставленню людини до кота. Вона поцікавилася, мовляв, у чому причина такої ніжності? Почувши історію порятунку Івана Ігоровича, лікар все зрозуміла і питань більше не задавала.

- Ось так історія, - видихнула Любаша. - Аж дух захопило.

Я покосився на нашого Фараона. Надувся він і зробив важливий вид, явно показуючи нам: зрозуміли, коти теж не ликом шиті. Добре, котик, дуже добре, ми й не заперечуємо.

- І таких випадків, Любашенька, море, - продовжив Володимир Петрович. - Наші хлопці люблять такі історії. Як-не-як колеги наші - рятувальники, - розсміявся Володимир Петрович і, намацавши плече дівчини, погладив його. - Про діабетиках, до речі, багато різних байок. Є десь собака по кличці Белл. Так ось вона стала першою, кому вручили нагороду за врятування життя людини за допомогою мобільника. Уявляєш, Люба, людина впала в діабетичну кому, а собака примудрилася набрати номер служби порятунку. Медики приїхали вчасно і врятували життя господареві пса. ВО як! І тут, як то кажуть, хочеш вір, а хочеш не вір, але я ж на власні очі бачив, як дворняжка, ризикуючи власним життям, рятувала на МКАД свою подругу. Ех, та що ми говоримо про чужих героїв? А Фуку? Адже не злякалася ні вогню, ні диму, якби не вона, де б я зараз був? Герой, а не собака. Будь я президентом, точно б орденом її нагородив ...

Я глянув на Фукусіму - чи то мені здалося, чи то вона так ніс зморщила, але, по-моєму, вона посміхалася. За її напруженого вуха визначив: слухає уважно. А як же? Мова-то про колегу. Я знаю, моя підопічна дуже сумує за своєю роботою. Хоча, чесно скажу, ніколи не скиглить. Змирилася вона зі своєю долею. Так мені якось і сказала: «Що поробиш, Трісон, видать, мій термін закінчився ...» Взагалі, Фуку була дуже мудрою собакою. Навіть будучи сліпою, вона не раз попереджала нас з Володимиром Петровичем про небезпеку.

Одного разу Петрович почав збиратися на прогулянку. Дивлюся, Фуку якось неохоче збирається. Я питаю у неї:

- Як почуваєшся? Чи не захворіла чи?

А вона і відповідає мені:

- Не хочеться мені сьогодні йти гуляти, краще цей вечір вдома пересидіти.

- Це ще чому? - Здивувався я. - Як же так? Адже ми щовечора виходимо гуляти, Петрович нас не зрозуміє.

- Треба якось його утримати, чини опір, - наполягає Фуку, - адже він без тебе не піде. Так що все в твоїх лапах.

Я навіть здивувався.

- Мені-то хоч можеш пояснити, в чому справа? Чому не можна? Погодься, я повинен знати ...

- Повинен-повинен, звичайно, - Фуку лизнула мій ніс, - але я і сама поки не можу пояснити. Щось турбує мене. Вугільної у вікно, мені здається, погода псується або ось-ось зіпсується. Може, навіть різко. Ну, повір мені, що щось не так. Стримай господаря.

Фуку, на відміну від нас, поводирів, називала Володимира Петровича господарем. Ми з нею якось спочатку навіть посперечалися. Я їй кажу:

- Навіщо ти називаєш Петровича господарем?

- А ким я його повинна називати? - Здивувалася собака. - Він і є наш господар.

- Ні, - кажу, - я не можу так його назвати.

- Це ще чому? Гордий такий, чи що?

- Ні, - відповідаю, - тут кілька причин. По-перше, я просто закріплений за інвалідом по зору, а насправді я власність школи з підготовки поводирів. Розумієш?

- Ну і що? - Авкнула Фуку. - А хто за тобою доглядає, хто годує, вичісує? Школа твоя, чи що?

- І ще, - продовжив я, - все-таки я поводир, тобто, розумієш, свого роду не просто собака, а справжнісіньке засіб реабілітації. Тут навіть якось ніяково називати людину господарем.

- І як ти їх називаєш? - Насупилася Фуку.

- Підопічні, - гордо сказав я і подивився на реакцію собаки.

Вона помовчала-помовчала і раптом каже:

- А що, красиво звучить: «Підопічні»! - І раптом несподівано запитала: - А мене теж так називаєш?

- І тебе теж, - кивнув я.

- Дякую, - несподівано відповідає Фуку. - Спасибі друг.

Фукусіма притулилася до мене і, трохи помовчавши, сказала:

- Нещодавно, коли ми їздили на дачу, чула, як одна жінка зупинилася біля нашого двору - ви як раз з Петровичем в магазин пішли - і розговорилася з Любашей. Та ледь свідомість від її слів не впала.

- Що вона такого сказала, що так Любу налякала? - Поцікавився я.

- Каже, мовляв, і навіщо він цю каліку біля себе тримає? Сам сліпий, та ще собаку сліпу прихистив. Приспав би вже так не мучився.

Люба обурилася, говорить їй: «Як вам не соромно? Ця «каліка» життя Петровичу врятувала! »

- Ну і що? - Усміхнулася тітка. - Рано чи пізно все одно здохне, на те вона і собака ...

Чи вірите, я обімлів від такої розповіді. Хоча попереду нас чекали випробування і гірше.

- І що Люба? - Обережно запитав я.

- Люба наша молодчина! Так гримнула хвіртку, я думала, що паркан біля нас звалиться. Доброжелательніци, мабуть, теж злякалася. Ойкнула і залепетала: «Та ну тебе, подобається, доглядай, я як краще хотіла ...» Уявляєш, Трісон, вона хотіла «як краще».

Фуку потерлася про мене і важко зітхнула.

- Та не переймайся ти, - заспокоював я подругу. - Люди різні бувають. Як колись казав мій найперший підопічний, в сім'ї не без виродка. Вона, можливо, і сама не усвідомлює, що говорить. І ще, що найсумніше, люди чомусь думають, що ми не розуміємо, про що вони говорять. Наївні ...

- Це так, - знову зітхнула Фуку. - Тому нам легше розібратися, де негідник, а де порядна людина.

Якби міг, розсміявся б! І кажу:

- Так що ж тут розбиратися, якщо вони самі про себе все і розповідають?

Того вечора мені все ж вдалося утримати Петровича від прогулянки. І що ви думаєте? У нас під вікнами провалилося декілька дерев, обірвало дроти, розчавило автомобілі і двох людей відвезли в лікарню - гілками їх поранило. Ось вам і Фукусима-рятівниця. А що ви хотіли - собака ПСС!

Погуляли з Любою пізно ввечері, але на той час вітер стих, гроза припинилася, дощ перестав. Страшно подумати, що могло статися, сунься ми на вулицю невчасно.

Ось подобаються мені такі збіги. Повернувшись додому і включивши телевізор, ми почули приголомшливу новину - йшла передача про домашніх тварин. Диктор розповідав про те, як собака-француженка (насправді це була одноплемінника нашої Фуку - німецька вівчарка) врятувала свою господиню.

- Жінка хотіла накласти на себе руки, намагаючись застрелитися, проте вівчарка стрибнула на неї якраз в той момент, коли господиня вже була готова натиснути на спусковий гачок. Шестідесятітрехлетняя мешканка департаменту Воклюз, - віщав диктор, - останнім часом була пригнічена і пригнічена. У якийсь момент вона, мабуть, твердо вирішила розлучитися з життям. Коли її чоловіка не було вдома, жінка вийшла в сад, прихопивши з собою гвинтівку. Там вона провела декілька пробних пострілів в повітря, потім направила ствол собі в груди, мабуть, маючи намір вистрілити в серце. У момент, коли пенсіонерка фактично натискала на спусковий гачок, собака стрибнула на неї і перешкодила завершити задумане. Куля зачепила груди, але життєво важливих органів не зачепила.

- Фуку, - Володимир Петрович радісно поплескав свою улюбленицю за шию, - твоя порода. Пишайся!

- Собака відчула, що відбувається, - продовжував диктор, - і збила господиню з ніг, щоб врятувати її. Поведінки собаки здивувалися навіть місцеві поліцейські, які дійшли висновку, що в даному випадку спрацював шосте відчуття, властиве тваринам. Коли чоловік француженки повернувся додому, він виявив в саду врятоване дружину. Чоловік викликав швидку. Оглянувши потерпілу, медики оголосили, що поранення не загрожує її життю.

Наступна історія про собаку моєї породи. Ух, гордість так і розпирає мене. Слухаємо уважно.

Сучасна медицина нарешті теж звернула увагу на незвичайне нюх собак. Не розумію, чому лікарі раніше до цього не додумалися? Бачили ж, як різні служби використовували наші здібності в пошуково-рятувальних роботах, на митниці, при пошуку наркотиків або вибухових речовин. Скрізь, крім медицини. А що виявилося? Так це ж ціле відкриття! Ми здатні відчути наявність в організмі людини злоякісних клітин по запаху, який виділяється з деякими хімічними продуктами. А ви хіба самі не помічали, як ми докладаємо свою голову до місця, де у вас щось болить? Придивіться! Так-так, бачите, ми ще й лікарі ваші. Ось так!

Що ж далі? Жінка, яка сама допомогла багатьом людям з серйозними психологічними проблемами, сама ледь не постраждала від страшної хвороби. Але психолога врятувала улюблена собака. Клер Гест помітила, що лабрадорша Дейзі стала поводитися поруч з нею якось дивно - перетворилася в неспокійну і навіть кілька нав'язливу собаку. Іншими словами, стала вести себе не так, як її вчили. Але так збіглося, що саме в ці дні доктор Гест вчила свою Дейзі розпізнавати злоякісні пухлини.

Клер не могла і подумати, що першою людиною, у якого Дейзі знайде злоякісну пухлину, стане вона сама. Собака з завидною впертістю показувала своєї господині, що з тієї щось не так. Дейзі весь час намагалася уткнуться мордою в груди жінці. І тоді доктор уважно обмацала місце, що викликало особливе занепокоєння Дейзі, і несподівано виявила там ущільнення. Подальше обстеження показало рак грудей в початковій стадії.

Це сталося, коли Дейзі сама ще була щеням. Але з тих пір вона стала однією з найбільш знаменитих собак-діагностів Великобританії. На рахунку собаки-доктора сотні врятованих життів. Вона відмінно розпізнає сліди раку по запаху шкіри і диханню людини. Причому лабрадор шукає найрізноманітніші види пухлин.

Ну а господиня Клер Гест тепер абсолютно здорова. Вона вчасно провела операцію, і з тих пір в її організмі ніщо більше не приваблювало уваги Дейзі. Погодьтеся, приголомшлива історія!

«Ще одне врятоване життя! А ви говорите, «собаки-собаки»! Ось вам і собаки! »

Тільки я розслабився, смакуючи останню новину про мудру лабрадорша, як диктор оголосив:

- На жаль, сьогодні у нас є і сумні новини. Житель Казані Едуард Ібрагімов залишив на своїй сторінці «ВКонтакте» запис: «Вчора догхантери отруїли мою собаку!» Глядачі нашого каналу пам'ятають, що зовсім недавно ми показували репортаж «Надійний друг», де розповідали про зворушливу дружбу сліпого чоловіка, співробітника Казанської бібліотеки для сліпих , і собаки-поводиря. Сьогодні Еллі більше немає ...

Остання новина шокувала нас усіх. Володимир Петрович, зціпивши до скреготу зуби, гримнув щосили кулаком по столу. Любаша схлипнула і, щось шепочучи, перехрестилася. Ми з Фуку, щільніше притиснувшись до підлоги, мовчки спостерігали за людьми. Якби ви знали, як хотілося в цей момент завити.

Вночі Володимир Петрович довго не міг заснути, перевертався, стогнав ... Погані справи, адже завтра нам йти в школу-інтернат для сліпих дітей.

 глава 4 |  глава 6


 Глава 1 |  глава 2 |  глава 3 |  глава 7 |  глава 8 |  глава 9 |  глава 10 |  глава 11 |  глава 12 |  глава 13 |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати