Головна

Історія Америки

  1.  Homo erectus з Південної Америки?
  2.  I. Історія цитології.
  3.  II. Історія звукового ладу
  4.  II. Історія святого Бруно
  5.  III. ІСТОРІЯ, розповідає вчитель ЙОГИ
  6.  Inside Out особиста історія Pink Floyd
  7.  IV. Політична історія Нововавилонського царства

«Геттісбергскую мова»

- Отже, Майк, скажіть, що вам відомо про Браунау.

Голос, який вимовив це прохання, звучав м'яко, зацікавлено і настійно, як якщо б його володар умовляв мене продемонструвати фокус, який вразить його близького друга.

А я все гадав, що трапилося зі Стівом. Розпорядливість і моторність двох непроханих гостей - вони назвалися Хаббардом і Брауном - не залишили мені часу на питання і скарги. Чи не буду я такий добрий пройти з ними в машину? Вона чекає біля самого будинку. Є кілька питань, які я можу допомогти їм вирішити. Це принесло б велику користь. Брати з собою нічого не треба, ну і хвилюватися, зрозуміло, теж.

Мене посадили між Хаббардом і Брауном на заднє сидіння першого з двох довгих чорних седанів, що стояли біля дверей Генрі-Холла, і тільки коли машина рушила, я зрозумів, що Стіва ніде не видно. Я повернувся, щоб вивідати в заднє вікно - чи не їде він у другому автомобілі, однак Браун м'яко, але твердо, зовсім як шкільний учитель едвардіанської часів, розгорнув мою голову обличчям вперед.

Хвилин через двадцять машина звернула з шосе на під'їзну доріжку, що веде до великого будинку. Поки ми вилазили з неї, я встиг розгледіти дерев'яну обшивку складеного з клінкерної цегли фронтону - він скидався на задній план картини «Американська готика». Повітря було тихе, просочений ароматом сосен.

У будинку мене провели до їдальні і посадили за великий, поблискуючий, кленового дерева, стіл, в самій середині довгої його боку. Хаббард сів навпроти, а Браун став біля торця столу і почав возитися з кавником, у якого, схоже, заклинило кришку.

- Ось же треклятая штука, - сказав він, у відчаї пристукнувши по кавник кулаком.

- Чарльз Уіннінгер! - Вигукнув я і негайно пошкодував, що ні притримав мову.

Хаббард зацікавлено схилився до мене:

- Вибачте?

- Та так, дрібниці, - сказав я. - Просто подумав вголос.

- Ні ні. Прошу вас ... - і Хаббард пріглашающе розвів долоні.

- Я згадав «Дестро знову в сідлі». Чарльз Уіннінгер грає там чоловіка на ім'я Уош, і той весь час повторює «дуремарське» то, «дуремарське» це. Ніколи раніше не чув, щоб хто-небудь вживав це слівце. От і все.

Хаббард глянув на Брауна, той знизав плечима і похитав головою.

- Це кіно, - пояснив я. - У всякому разі, було таким колись. Але ви про нього, швидше за все, ні разу не чули.

Хаббард записав в блокнот два слова: «Дестро» і «Уінінгер», супроводивши їх великими знаками оклику. Я придушив спокуса поправити написання другого імені і уперся поглядом в сяючий, немов новісінький, стіл. Було в ньому, втім, щось, підказує мені, що стіл далеко не новий, просто їм дуже, дуже рідко користувалися.

- Однак ви так і не відповіли на перше моє запитання, чи не так, Майк? Браунау. Скажіть, що вам відомо про Браунау.

- Чому ви вирішили, що я про нього взагалі щось знаю?

- А ви не знаєте?

- Ніколи про це місце не чув.

- Що ж, вже початок. Вам відомо, що це якесь місце. Не людина і не відтінок червоного кольору. Початок непогане.

Млинець! В одну калюжу я вже сів, чи не так?

- Так, може, і чув десь. У школі, наприклад, на уроці географії ... - І я незграбно спробував надати цій пропозиції вид більш американський: - Ну, в загальному, здається, я чув його на географії, усікається? Та до мене здається.

Я внутрішньо зіщулився - до останнього речення вийшов невеликий перебір.

Хаббард, схоже, нічого дивного не помітив, він просто продовжував м'яко промацувати мене:

- Ось як? Тобто ви пам'ятаєте, де знаходиться це Браунау?

- В Німеччині?

- Добре. У вас добре виходить, Майк.

- Гей! Вам кави як - чорний або з вершками?

- З вершками, будь ласка, - відповів я, в перший раз відірвавши погляд від стола. Брауну все-таки вдалося впоратися з кришкою кофейника, тепер він розливав по крихітним чашкам густий чорний кави.

Настав незручне мовчання, що завершилося разом з неминучою при роздачі чайних ложок і цукру плутаниною.

- А де Стів? - Запитав я, оглядаючи кімнату. - Теж тут?

- Неподалік, - відповів Хаббард, пробуючи кави.

- Я можу його побачити?

- Відмінний кави, Дон.

Браун задоволено кивнув, - схоже, він уже звик до компліментів на цей рахунок.

- Я не хотів би продовжувати нашу розмову, поки не побачу його. І не впізнаю, в чому суть справи.

- Суть справи в тому, Майк, що між вами, мною і містером Брауном відбувається невелику нараду. Ніяких приводів для занепокоєння немає. Так ви сказали, що, на вашу думку, Браунау знаходиться в Німеччині?

- Ну, це звучить як німецьке слово, хіба ні?

- Тоді давайте займемося іншим німецьким словом - Гітлер, добре? Що воно для вас означає? Гітлер?

Можливо, зіниці мої розширилися, можливо, звузилися. Можливо, у мене на мить перехопило подих. Можливо, змінився колір обличчя. Я точно знаю, що спробував прийняти недбалий тон, і знаю, що спроба моя провалилася.

- Гітлер? - Сказав я. - А де це?

Хаббард глянув на Брауна, той кивнув і витягнув з нагрудної кишені хромовану коробочку. Акуратно помістивши її на столі між мною і Хаббардом, Браун повернувся на своє місце і застиг у торця столу, зчепивши за спиною руки, - точь-в-точь служка на важливої ??церемонії.

Я дивився на коробочку, немов очікуючи, що вона заговорить. І, взагалі-то мав рацію, тому що Хаббард натиснув кнопку, і коробочка саме це і зробила.

З неї долинав і всякий шум - шурхіт целофану, брязкіт скла, шипіння сірники, шелест далекого руху та інші сторонні звуки, звичні на відкритому місці, - проте, головним чином, коробочка говорила. І ось що вона сказала - двома голосами. Моїм і Стіва.

Я. Я знаю, ти вирішиш, ніби у мене не всі вдома, проте я зараз до того щасливий, що далі й нікуди.

Стів. Так? Це чому ж?

Я. Якби я тобі розповів, ти б не зрозумів.

Стів. А ти спробуй .

Я. Я щасливий від того, що, коли я недавно запитав тебе про Адольфа Гітлера, ти відповів, що зроду про нього не чув .

Стів. І це зробило тебе щасливим?

Я. Ти й гадки не маєш, що це означає. Ти ніколи не чув таких імен, як Гітлер, або Шикльгрубер, або Пельцль. Ніколи не чув про Браунау, ніколи ...

Стів. Браунау?

Я. Браунауна-Інні, Верхня Австрія. Тобі це назва ні про що не говорить, а мене воно робить найщасливішим з живучих на світі людей .

Стів. Оце круто .

Я. Ти ніколи не чув про Освенцім, він же Аушвіц, або Дахау. Ніколи не чув про нацистської партії, ніколи ...

Хаббард знову клацнув вимикачем.

- Отже, дечого ми все ж досягли. Браунау знаходиться не в Німеччині, проте в тому ж регіоні. В Австрії - і навіть в верхньої Австрії. Це дещо звужує район наших пошуків, вам так не здається?

- Якщо ви весь цей час знали, що мені відомо, де знаходиться Браунау, - сказав я, - навіщо було дурити мені голову?

- Ну-с, я, мабуть, міг би поставити те ж питання трохи інакше, Майки. якщо ви весь цей час знали, де знаходиться Браунау, навіщо було дурити голову нам ?

- Виходить, що у нас пат, так?

Хаббард глянув мені в очі. Я глянув в очі Хаббарду, намагаючись розрізнити в цих спокійних шоколадних вирах мотиви і наміри.

- А тут ще й Гітлер, - продовжував він. - Вам відомо, що Гітлер - це ніяке не назву. Що це ім'я людини. «Адольф Гітлер», так ви сказали. І хто ж він такий, Адольф Гітлер?

Я похитав головою.

- І як щодо Аушвіца? Що це? Місто, людина, сорт пива?

Я знизав плечима:

- Краще ви самі скажіть.

Очі Хаббарда стали набагато сумніше.

- Це поганий відповідь, Майки, - сказав він. - Жахливий. Ми чекаємо від вас допомоги. Чекаємо розповіді про все, що вам відомо. В цьому і полягає суть справи. А не в тому, щоб ви вправлялися в дотепності.

- А дізнатися ми хочемо, - пролунав куди більш різкий голос Брауна, - всього лише хто ви, чорт забирай, насправді такий.

Серце моє початок гулко калатати.

- Але ви ж знаєте, хто я такий. Я Майкл Янг. Вам це добре відомо.

- Чи відомо, Майки? - В голосі Хаббарда звучали тепер інтонації філософа, роздумуючи над суттю речей. - Чи справді відомо? Ми знаємо, що ви володієте зовнішністю Майкла Янга, однак знаємо, як двічі два, що розмовляєте ви аж ніяк не як він. Ми знаємо, як двічі два, що і ведете ви себе зовсім інакше. Так що ж нам відомо щось, а? відомо насправді?

- Чому б вам не взяти у мене відбитки пальців? Це б вас заспокоїло.

- Відбитки ми вже взяли, - повідомив Хаббард.

- І?

- Відповідь ви напевно знаєте і самі, - м'яко сказав Хаббард, - інакше не стали б заводити про це розмову, чи не так?

- Так у чому тоді справа? Ви думаєте, що мені пересадили на пальці чужу шкіру? Що я такий собі різновид клону? Що саме?

Хаббард не відповів, він лише розкрив маленьку записну книжку і уважно переглянув кілька її сторінок.

- Як ви порозумілися з професором Тейлором? - Запитав він.

- Полад? Не розумію про що ви. Він, як і ви, задав мені купу питань. Сказав, що тривожитися нема про що. Що мені доведеться пройти деякі обстеження.

- Як ви вважаєте, чим займається тут професор Тейлор?

- Вибачте?

- Англієць в Америці, це ж досить дивно. Що, по-вашому, він тут робить?

Питання змусив мене задуматися.

- Невозвращенец? - Припустив я. - Європейський дисидент, щось в цьому роді?

- Невозвращенец, - спробував слово на смак Хаббард. - А як щодо вас? Ви теж європейський неповерненець?

- Я не європеєць.

- Ви говорите, як європеєць, Майки. І батьки у вас європейці.

Я в розпачі звісив голову:

- Так хто я, по-вашому? Шпигун?

- Це ви нам скажіть.

Я здивовано втупився на обох:

- Ви серйозно? Я хочу сказати, що ж це за шпигун такий - витрачає масу зусиль, щоб навчитися видавати себе за самого що ні на є американського студента, навіть відбитками його пальців обзаводиться, а після починає розгулювати всюди, голосно висловлюючись на англійський манер?

- Може бути, це такий шпигун, який не знає, що він шпигун, - сказав Браун.

- А це що має означати?

- Це не означає нічого, - сказав Хаббард, кинувши на Брауна несхвальний погляд.

- Послухайте, - сказав я, - якщо ви розмовляли зі Стівом, розмовляли з професором Тейлором, з доктором Беллінджером, та з ким завгодно, ви знаєте, що минулої ночі я вдарився головою об стіну і з тих пір не в собі. Тільки і всього. Невелика втрата пам'яті, щось незрозуміле з промовою. Це дивно, але і не більше того. Дивно.

- Тоді звідки ж, Майки, - сказав Хаббард, - звідки взялися ці імена - Гітлер, Аушвіц, Пельцль і Браунауна-Інні?

- Напевно, я їх десь почув. Сам того не усвідомлюючи. І, з незрозумілої причини, удар по голові витягнув їх на поверхню свідомості. Я хочу сказати, що вже вони так страшно важливі? Вони ж нічого не значать , Вірно? У них немає ніякого сенсу. Ніхто їх, схоже, і не чув ніколи.

- Це вірно, Майки. Поза цієї кімнати, в усіх Сполучених Штатах Америки набереться, я думаю, що не більше дванадцяти чоловік, хоча б раз в житті чули ці імена. Я і сам не чув їх до того, як ви назвали їх Стіву нині днем, у дворику затишного бару на Уізерспун-стріт. Але, знаєте, коли ми програли запис вашого з ним розмови декому з наших друзів у Вашингтоні, ті ледь з штанів не повискакували. Ви можете в це повірити? Ледь не повискакували зі своїх стодоларових штанів.

- Але чому? - Я в подиві скуйовдив пальцями волосся. - Я не розумію, чому ці імена можуть хоч що-небудь значить.

Хаббард нагострив вуха - на під'їзній доріжці почувся гуркіт автомобільного двигуна.

- Вибачте, Майк. Я скоро повернуся, - сказав він, встаючи.

Хаббард кивнув Брауну, вийшов і зачинив за собою двері, а кілька хвилин по тому я почув, як відчинилися вхідні двері будинку і з вестибюля долинув глухий бубнеж.

Залишившись наодинці з Брауном, до розмов, схоже, не дуже схильним, я спробував збагнути, що ж тут відбувається.

Професор Тейлор. Все це повинно бути якось пов'язане з ним. Якщо Європа та Сполучені Штати знаходяться в стані «холодної війни», а судячи з того, що я тут почув, так воно, схоже, і є, тоді Тейлор повинен бути кимось на кшталт проамериканського дисидента. Деяким еквівалентом Солженіцина або Гордієвського, який зумів якимось чином перебігти до Сполучених Штатів. Можливо, він час від часу підкидає сякі-такі ласі шматочки ЦРУ - вірніше, організації, в якій складаються Хаббард і Браун. Може, Тейлор почув про дивну старшокурсників, який взявся раптом висловлюватися на англійський манер, а поговоривши з ним особисто, вважав його настільки підозрілим, що порекомендував своїм вашингтонським господарям придивитися до Майклу Янгу.

Так, але як могло статися, що їх зацікавило ім'я Гітлера? Я зціпив на потилиці пальці і долонями здавив голову, немов намагаючись змусити мозок заробити. Повна нісенітниця.

- Голова болить? - Співчутливо поцікавився Браун.

- На кшталт того. - Я подивився на нього. - Знаєте, мігрень, яка починається, коли вкрай заплутаєшся.

- Від вас вимагається лише одне - розповісти все, що ви знаєте. А заплутується надайте нам ... чорт, це ж наша робота.

- Цікаво. - Мене здивувало дружелюбність, яке прозвучало в його голосі. - А мені здавалося, що ви тут містер Плохой.

- Прошу вибачення?

- Ну, знаєте, старовинний метод допиту. Хороший коп і Поганий коп. Ось я і вбив собі в голову, що ви - Плохой.

Браун соромливо посміхнувся.

- Ото вже чортівня, синку, - з карикатурним західним доганою вимовив він. - Я ніби як сподівався, що ми обидва нічого собі.

Двері їдальні відчинилися, увійшов Хаббард.

- Тут дехто приїхав побачитися з вами, - сказав він і на крок відступив від дверей.

Середніх років жінка з мить простояла в дверному отворі, моргаючи від яскравого світла, а потім, розкинувши руки, кинулася до мене:

- Майки! Ох, Майки, милий!

У мене відвисла щелепа.

- Мама?

Вона, клацаючи браслетами, наблизилася.

- Лапушка, ми просто захворіли від неспокою, ледь про все почули. Чому ти не подзвонив ?

Я обняв її, м'яка, напудрена щока мами притулилася до моєї, я не став розривати нашого довгого обійми. Волосся її були пофарбовані в яскраво-золотий колір, аромат парфумів, густий, фруктовий, здавався мені чужим, проте це точно була моя мати. Ніяких питань. Я глянув поверх її плеча і побачив чоловіка, повільно, накульгуючи, що входив до кімнати.

- Господи, - прошепотів я. - Батько, це ти? В останній раз я бачив його, коли мені було десять. Він не був лисим, виснаженим хворобою, сутулим. Він був сильним, струнким, гарним - таким, яким померлий батько назавжди зберігається в пам'яті дитини.

Батько покинув на мене короткий погляд.

- Здрастуй, син, - сказав він і, повернувшись до Хаббарду, кивнув.

- Ви впевнені, сер? - Запитав Хаббард. - Абсолютно впевнені?

- Ви вважаєте, я можу не впізнати власного хлопчика?

- Звичайно, це Майк, - сказала, пригладжуючи моє волосся, мама. - Що трапилося, лапа? Нам сказали, з тобою стався нещасний випадок. Чому ти не зателефонував?

Говір їх звучав, на мій слух, зовсім по-американськи. Мені не хотілося, відкривши рот, налякати їх моїм британським доганою. Я шукав слова, які могли б прозвучати нейтрально. Слова, в яких було б не надто багато «р» і «а».

- Голова, - пошепки повідомив я. - Забився.

- Ох, бідний хлопчик! У лікаря був? Я мужньо кивнув.

- Містер Хаббард, - говорив тим часом батько. - Можливо, ви будете настільки люб'язні, що поясніть мені, чому ви вирішили, ніби він може виявитися не моїм сином, і чому нас привезли серед ночі, на урядовій машині, в будинок, один вигляд якого наводить мене на думку, що тут .. .

- Давайте сядемо за стіл і все обговоримо, - сказав Хаббард, і мені здалося, що в голосі його проступила шаноблива нотка.

Мама ласкаво вдивлялася в мої очі, продовжуючи гладити мене по голові - напевно, намагалася намацати шишку.

- Хай, ма, - сказав я з найкращим американським прононсом, на який був здатний.

«Ма» уявлялося мені більш підходящим, ніж «мати», «мамочка» або «мама». Вона посміхнулася, доклала до моїх губ палець і повела мене до столу, немов старого інваліда.

Браун тим часом уже повернувся із сусідньої до їдальні кухні, з черговим кавником і круглим блюдом з печивом.

Батько суворо хмурився і з недовірою оглядав кімнату.

- Я вважаю, джентльмени, - вимовив він, - що тут досить підслуховуючих пристроїв. Я хоч вже і не служу, проте з моєї справи ви могли б дізнатися, що у Вашингтоні у мене збереглися зв'язку. В вашому , Містер Хаббард, вашингтонському департаменті. І я з радістю зафіксую на ваших прихованих плівках моє незадоволення і гнів, викликані тим, як ви поводитеся зі мною і моєю родиною. Що ви сподіваєтеся отримати від мого сина? Це цілком лежить за межами мого розуміння.

- Якраз до цього ми і хотіли б перейти, полковник Янг, - сказав, нервово облізнув губи, Хаббард.

полковник Янг ... Я знову придивився до батька. Мені здавалося, що я розрізнив в його промові щось британське, не більше ніж натяк, до самого кінця зберігся у Кері Гранта [158] і Рея Мілланд, [159] - подобу соковитою протяжності, яка присутня і в інтонаціях аристократичних уродженців Нової Англії. Він виглядав хворим, постарілим, не думаю, що я дізнався б в ньому людини з фотографій, серед яких виріс в гемпшірском будинку мами, або з аматорського фільму, який вона прокручувала на Різдво, коли сумувала особливо сильно.

- Перш за все, - продовжував Хаббард, - я хотів би запитати вас, сер, і вас, мем, говорять вам що-небудь слова «Браунау», «Пельцль», «Гітлер» і «Аушвіц»?

Батько на коротку мить підняв очі до стелі.

- Абсолютно нічого, - рішуче сказав він. - Мері?

Мама з вибачається виглядом похитала головою.

Хаббард зробив ще одну спробу:

- Прошу вас, полковник, подумайте як слід. Можливо, коли ви ще жили в Англії? Може бути, ви чули там ці імена? Або бачили їх написаними? Вони пишуться ось так.

Він відкрив записну книжку, простягнув її батькові, і той уважно придивився до її сторінку.

- Закінчення «ау» нерідко зустрічається в назвах міст Південної Німеччини і Австрії, - сказав батько, задумливо, на манер Холмса, покивавши. - Тальгау, Тургау, Пассау і так далі. Однак Браунау мені не знайоме. Гітлер рішуче ні про що не говорить. Як, боюся, і Пельцль. Аушвіц може ставитися до Північно-Східної Німеччини, до Польщі навіть. Мері? - Він, минаючи мене, підсунув записну книжку до мами. Я зазначив, що німецькі назви батько вимовляє бездоганно.

Мама дивилася на написання слова так, точно хотіла, щоб вони хоч що-небудь та значили, - заради мене.

- Вибачте, - сказала вона. - Жодного разу в житті їх не бачила.

Хаббард взяв зі столу книжку, зітхнув.

- Вам, зрозуміло, відомо, - сказав отець, - що коли в п'ятдесят восьмому я попросив тут притулку, то пройшов докладну перевірку. На опитування пішло тоді більше півтора років. З тих пір моя робота на американський уряд була відзначена подяками та нагородами на найвищому рівні. Сподіваюся, моя лояльність сумнівів у вас не викликає?

- Ні, сер, - з благаючої інтонацією відповів Хаббард. - Ніяких, запевняю вас, ніяких. Прошу вас, повірте мені.

- Тоді, можливо, ви все ж будете ласкаві пояснити нам, у чому, власне, справа?

- Майки, - сказав Хаббард. - Ви не могли б зробити мені послугу?

- Яку?

- Зовсім просту. Чи не могли б ви процитувати «Геттісбергскую мова»? [160]

Я проковтнув:

- Вибачте?

- Ти з глузду з'їхав? - Прошипів батько.

- «Геттісбергскую мова», Майки, - не звертаючи на нього уваги, повторив Хаббард. - Якими словами вона починається?

- Е-е ...

«Геттісбергскую мова»? Щось таке щодо «восьми десятків і десяти років» спливло в моїй свідомості, і ще я згадав, що в ній міститься знамените «з народу, для народу і створене народом», але це було і все, що я знав. Як з'єднуються ці шматки, залишалося для мене повною загадкою. Мене гнітило страшне почуття, що «Геттісбергскую мова» - це одна з тих речей, які, імовірно, знає будь-який американець. Начебто тексту «Зоряного прапора» і значення слів «середній бал». [161]

- Ну ж, лапочка, - підбадьорила мене мама, - продекламують її, як декламував завжди. У Майкла чудовий голос, - повідомила вона всіх присутніх.

- У мене проблеми з пам'яттю ... - хрипко вимовив я. - Знаєте, з тих пір, як ...

- Це нічого, Майк, - сказав Хаббард. - Власне кажучи, якщо хочете, можете просто її зачитати. Он вона висить на стіні у мене за спиною. Бачите?

І точно, над головою його висів забраний в світлу дерев'яну рамку довгий текст, надрукований на новочеркаському картоні, - перші слова «ВІСІМ ДЕСЯТКІВ» були набрані декоративними чорними літерами. Я розумів - Хаббарда цікавить зовсім не те, пам'ятаю я мова або не пам'ятаю, але вимова, з яким я стану її читати, і враження, яке воно справить на моїх батьків.

Ну і чорт з ним, подумав я і приступив до читання. Я декламував мова без облуди, без будь-яких намагань відтворити американські голосні і модуляції. Навіть на власний мій слух, я, цілий день не чула навколо себе нічого, крім американської мови, до жаху схожий на Хью Гранта, проте якого біса ...

- «Вісімдесят сім років тому наші батьки створили на цьому континенті нову націю, засновану в дусі свободи і вірну принципам, що всі люди створені рівними. Тепер ми залучені в велику громадянську війну, яка доведе, чи зможе довго витримати ця нація або будь-яка інша нація, таким чином народжена і віддана тій же ідеї. Ми зустрілися на великому полі битви цієї війни. Ми прийшли сюди для того, щоб освятити частина цього поля як місце останнього заспокоєння для тих, хто віддав свої життя заради того, щоб ця нація могла жити. Цим ми лише гідним чином виконуємо свій обов'язок. Але ми не можемо в повному значенні ні відкрити, ні освятити, ні вшанувати цю землю. Хоробрі люди, живі й мертві, які боролися тут, вже освятили її, і не в нашій слабкій владі що-небудь додати ... »

- Добре, - сказав Хаббард. - Цього достатньо, Майк. Дякуємо.

Він повернувся, щоб глянути на маму, яка, округливши очі, дивилася на мене, точно на привид.

- Майк ... милий! - Вимовила вона, притискаючи до губ долоню. - Прочитай як слід! Як раніше. Як на парадах Четвертого липня. Прочитай як слід, лапа.

- Прости, мама, - сказав я. - Ось так я тепер звучу. Такий мій догану. Такий я.

Батько теж дивився на мене в усі очі.

- Якщо ти так уявляєш себе жарт, - сказав він нарешті, - то дозволь тобі сказати, що ...

- Які вже там жарти, сер, - відгукнувся я. - Ніяких жартів.

Злегка заспокоєний Хаббард клацнув перемикачем коробочки, і в кімнаті знову зазвучав наша розмова в «Алхімік і баррістер».

Батько, слухаючи, хмурився все сильніше. Стривожений, нерозуміючий погляд мами перебігав з нього на мене і назад.

- Гітлер, Пельцль, Браунау ... - Хаббард, вимкнувши запис, повільно повторив три слова. - Ви сказали нам, полковник і місіс Янг, що ці слова нічого для вас не значать. Але, судячи з розмови, який ми тільки що прослухали, вони чимало значать для вашого сина, вам так не здається?

Батько вказав пальцем на коробочку:

- Кому належав другий голос?

- Студенту третього курсу Стіву Бернсу, спеціальність - історія науки. У нас на нього нічого немає, не рахуючи підозр в гомосексуалізмі.

- Гомосексуалізм? - Очі мами округлилися від жаху. - Якщо вся справа в цьому, так дозвольте запевнити вас, містер Хуберт ...

- Хаббард, мем.

- Як би вас не кликали, дозвольте вас запевнити, що мій син не гомосексуаліст! Ні в малій мірі.

- Зрозуміло, немає, місіс Янг. Повірте, це зовсім не те, що ми думаємо. Нас цікавить сказане вашим сином. Гітлер, Пельцль, Браунау ...

- Ви раз у раз повторюєте ці слова, - різко сказав отець. - Що, чорт візьми, в них такого вже важливого? Хіба не ясно, що мій син хворий? Йому потрібен лікарський догляд, а не ... не ця інквізиція, дитяча нісенітниця з романів плаща і кинджала.

- Ви як і раніше абсолютно впевнені, що це ваш син?

- Звичайно, впевнений! Скільки разів повинен я повторювати це?

- Не дивлячись на його догану?

- Не будьте смішним. Ми ж вам сказали. Так я дізнався б Майкла, навіть якби він обрілся наголо, відростив бороду і говорив лише на суахілі.

Хаббард підняв перед собою долоні.

- Так, але ви ж розумієте, як раз тому вся справа і представляється нам настільки цікавим.

- Справа? Справа? У нас що, Лісабонський інцидент? Хлопчик вдарився головою, втратив пам'яті і заговорив з чужим акцентом. Це привід для медичного обстеження, а не для параноїдальних нічних допитів. Гаразд, - батько почав підніматися, - якщо вам більше нічого сказати, ми хотіли б забрати Майкла додому.

Браун, походжав за спиною Хаббарда взад-вперед, нахилився і прошепотів тому на вухо кілька слів. Хаббард вислухав, прошепотів у відповідь короткий питання і кивнув. Щось в цій мімічної сцені повідомило мене, до деякого мій подив, що головний-то у них, виявляється, Браун.

- Полковник Янг. Сер, - сказав Хаббард. - Боюся, це поки неможливо. Мені потрібно, щоб ви затрималися ще і вислухали мене.

- Я вважаю, що почув цілком достатньо ...

- Це не займе багато часу, сер. Бути може, місіс Янг погодиться почекати трохи в сусідній кімнаті?

- Я залишуся тут! - Порозове від гніву, заявила мама.

- Те, що я збираюся повідомити, таємно, мем. Боюся, я не маю права дозволити вам залишитися.

- Добре, а як же Майкл?

- У нас є підстави вважати, що ваш син цією інформацією вже має в своєму розпорядженні. Тому-то ми і зібралися тут сьогодні ввечері.

- Ви хочете сказати - сьогодні вранці! - Отруйно відгукнулася мама, після чого неохоче встала і попрямувала до дверей.

На порозі вона озирнулася. Батько заспокійливо кивнув їй, і мама, розправивши плечі, вийшла з кімнати. Коли за нею зачинилися двері, я почув жіночий голос, чемно цікавиться, не голодна вона.

- Прошу нас пробачити, полковник Янг, сер. Коли ви почуєте те, що ми збираємося вам розповісти, я впевнений, ви зрозумієте необхідність подібної обережності.

- Так, так, - покивав батько.

- Хоч ви і залишили ваш колишній пост, сер, ви, звичайно, зрозумієте мене, якщо я скажу «секретність першого ступеня». Вам ці слова знайомі?

- Синку, ось тут, - батько випнув груди і поплескав по ній, - приховані такі секрети, від яких у вас, хлопці, кишки б горлом пішли.

- Анітрохи в цьому не сумніваюся, сер. - Хаббард повернувся до мене, погляд його був тепер відсутнім, а сам він немов виголошував завчене заклинання. - А ви, Майкл? Ви розумієте, що ніщо зі сказаного мною в цій кімнаті ніколи не повинно бути повторено за її межами?

Я кивнув і нервово витер долоні об шорти.

- І готові принести відповідну клятву?

- Звичайно.

Хаббард нагнувся, немов підбираючи впала серветку, втім, коли він випростався, в руках його опинилася маленька чорна Біблія. Він м'яко вручив її мені.

Я глянув на батька, мені потрібен був хтось, з ким можна було розділити комічну безглуздість того, що відбувається, проте вигляд у батька був до надзвичайності серйозний.

- Будь ласка, Майкл, візьміть книгу в праву руку.

Я взяв. На обкладинці з чорної пухирчатою шкіри красувалася відтиснення золотом Друк президента Сполучених Штатів. Піднявши на півдюйма обкладинку, я побачив, що ніяка це не Біблія.

- Повторюйте за мною. Я, Майкл Янг ...

- Я, Майкл Янг ...

- Урочисто присягаю ...

- Урочисто присягаю ...

- На Конституції Сполучених Штатів Америки ...

- На Конституції Сполучених Штатів Америки ...

- Що буду міцно зберігати в собі ...

- Що буду міцно зберігати в собі ...

- Все довірені мені відомості ...

- Все довірені мені відомості ...

- Що стосуються безпеки моєї країни ...

- Що стосуються безпеки моєї країни ...

- І ніколи, ні словом, ні ділом і ніякими іншими способами не видам ...

- І ніколи, ні словом, ні ділом і ніякими іншими способами не видам ...

- Того, що відкриють мені ...

- Того, що відкриють мені ...

- Посадові особи уряду Сполучених Штатів ...

- Посадові особи уряду Сполучених Штатів ...

- І хай допоможе мені Бог.

- І хай допоможе мені Бог.

- Гаразд. - Хаббард забрав у мене книгу. - Ви добре розумієте суть принесеної вами клятви?

- Думаю так.

- Якщо у нас з'явиться привід вважати, що ви переказали кому б то не було з які перебувають нині за межами цієї кімнати те, що вам належить почути, вам можуть пред'явити звинувачення у тяжкому злочині. Злочин це іменується державною зрадою, а максимальна кара за нього - смерть.

- Так, я все добре зрозумів, - сказав я.

- Що ж, чудово. - Хаббард глянув на Брауна: - Дон, напевно, далі краще говорити вам?

Браун, так жодного разу і не сів, кивнув і почав розливати каву, на блюдце кожної чашки він прилаштував по печиво - великі кругляшки, покриті шоколадною стружкою, на зразок тих, якими заїдали своє молоко веснянкуваті, стрижені «їжачком» американські діти з фільмів п'ятдесятих років .

- Історія, яку я збираюся вам розповісти, - заговорив, обнося нас чашками, Браун, - почалася давним-давно, в 1889-м, в австрійському містечку Браунауна-Інні. Зараз Браунау - нудний провінційне містечко, нудним і провінційним він був і в той час. У ньому ніколи і нічого не відбувалося. Життя тягнулася собі і тягнулася - народження, шлюби, смерті, народження, шлюби, смерті. Місцеві жителі ходили по колу - ринок, трактир, церква, - ну і зрозуміло, подейкували один про одного.

 У тихому болоті |  води смерті


 Фронтовий щоденник Руді |  січня 1917 |  Історія в короткому викладі |  переписуючи історію |  Що з цього випливає |  партійні тварини |  сучасна історія |  падіння Європи |  Дональдсон і Уебб. освітні медіакартріджі |  трек 11 |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати