На головну

КHІГА X

1.  КHІГА I
  2.  КHІГА II
  3.  КHІГА II
  4.  КHІГА III
  5.  КHІГА IV
  6.  КHІГА IV
  7.  КHІГА IX

884

Афінянин. Після розгляду питання про образи дією дамо приблизно таке узаконення, однакове для насильства будь-якого роду: ніхто не повинен ні викрадати нічого з чужого майна, ні користуватися чим би то не було з того, що належить сусідам, без дозволу на те з боку власника. Справді, в залежності від цього виникли, відбуваються і будуть відбуватися всі вищевказані лиха. З інших зол найбільшим є розбещеність і зухвалість молоді, особливо велике зло, якщо це проявляється по відношенню до державних святинь або святинь, загальним для членів філи і інших подібних об'єднань.

885

Другими за ступенем важливості є образи, що наносяться приватним святинь і могил. На третьому місці стоїть зухвалість в стосунках з батьками; коли така зухвалість проявляється [2134], її слід відрізняти від вищезазначених образ дією. Четвертий рід зухвалості - коли людина, недбало ставлячись до посадових осіб, викрадає їх речі або користується чимось їм належить без їх на те дозволу. На п'ятому місці можна поставити порушення цивільних прав будь-якого громадянина, це тягне за собою виклик до суду. Для кожного з цих випадків повинен бути виданий в ім'я загального блага закон.

b

Ми вже розібрали коротко питання про покарання за святотатство, якщо воно проявляється в насильницькому і таємному викраденні священних предметів. Але законам про каре, яку повинен понести людина, словом чи ділом ображає богів, треба передувати повчання. А повчання це буде таким: ніхто з тих, хто, згідно з законами, вірить в існування богів, ніколи навмисно не зробить нечестивого справи і не висловить беззаконного слова. Людина може це зробити в одному з трьох випадків: або, повторюю, якщо він не вірить в існування богів, або (другий випадок) хоча і вірить в їх буття, але заперечує їх втручання в людські справи [2135], або, нарешті (третій випадок), якщо людина вважає, ніби богів легко схилити на свою користь і умилостивити жертвами і молитвами.

c

Клиний. Як же нам бути з такими людьми і що про них сказати?

Афінянин. Перш вислухаємо, дорогий мій, їх самих. Я вгадую, шаную вони стануть жартівливо говорити в свідомості своєї переваги над нами.

Клиний. Що ж саме?

Афінянин. Піддражнюючи нас, вони, можливо, скажуть наступне: «Афінський чужинець, ти, лакедемонянин, і ти, кносец, ви говорите правду. Справді, деякі з нас абсолютно не визнають богів, а інші визнають їх такими, як ви говорите.

d

Ми вважаємо справедливим, щоб ви, перш ніж загрожувати нам суворими карами, спробували спершу - як ви це вважали за потрібне зробити з законами - переконати і наставити нас в тому, що боги існують і що вони занадто благи, щоб їх можна було всупереч справедливості схилити і спокусити якимись дарами. Адже нині ми чуємо саме таку думку або подібне йому від кращих і найбільш визнаних поетів, ораторів, віщунів, жерців і незліченної безлічі інших людей. Тому більшість з нас піклується не про те, щоб не робити несправедливості, але лише намагається з усіх сил загладити вже вчинені.

e

Ми вважаємо справедливим, щоб законодавці, які оголосили себе лагідними, а не лютими, застосували спочатку по відношенню до нас переконання. Якщо ви будете говорити про існування богів навіть трохи краще, ніж говорять останні, все ж це буде краще у ставленні до істини. І може статися, ми легко дамо себе переконати. Однак спробуйте, якщо ми не говоримо чогось невідповідності, відповісти на наш заклик ».

Клиний. Але, чужинець, чи не здається тобі, що досить легко довести правоту тих, хто стверджує, що боги існують?

886

Афінянин. Яким чином?

Клиний. Так перш за все доводять це Земля, Сонце, зірки, вся взагалі Всесвіт, весь цей прекрасний розпорядок часів, підрозділ на роки і місяці. Потім - все греки і варвари визнають існування богів [2136].

Афінянин. Боюся я, мій милий, негідних людей (не скажу ніколи, ніби я їх соромлюся), як би вони не поставилися до нас з презирством. Адже ви не знаєте, чим вони відрізняються, ви вважаєте, що душі їх віддані нечестивою життя тільки через свою неприборканість в задоволеннях і пристрастях.

b

Клиний. Що ж ще, чужинець, може служити причиною?

Афінянин. А то, чого ви, що живуть в інших умовах [2137], мабуть, не знаєте: це залишається від вас прихованим.

Клиний. Про що це ти зараз говориш?

Афінянин. Про якомусь вельми тяжкому невігластві, як такого далекого найбільшої розумністю.

Клиний. Як зрозуміти твої слова?

Афінянин. У нас, афінян, є сказання про богів, закріплені письмово - частиною в віршах, частиною в простому викладі. У вас їх немає завдяки, наскільки я можу судити, хорошому державному ладу.

c

Найдавніші з переказів оповідають про походження першої природи неба і всіх інших речей. Слідом за тим оповіді переходять до походження богів і розповідають про взаємовідносини богів після їх виникнення [2138]. Втім, якщо в даному разі ці оповіді погано впливають на слухачів, в цьому важко їх докоряти зважаючи на їх далекій давнині. Я принаймні ніколи не похвалив би їх, кажучи, що вони корисні і сприяють піклуванню про батьків і їх шанування або що в них розповідається повністю правдива бувальщина [2139]. Однак досить про давніх переказах.

d

Розпрощатися з ними, і нехай вони повествуются лише остільки, оскільки вони люб'язні богам. Але зате нехай піддадуться нашому осуду твори нового покоління мудреців, оскільки вони є причиною зол. Ось що тягнуть за собою твори подібних людей: ми з тобою, приводячи докази існування богів, говоримо про одне й те ж - про Сонце, Місяць, зірки, Землі - як про богів, про щось божественне. Люди ж, переконання цими мудрецями, стануть заперечувати: все це - тільки земля або камені і, отже, позбавлене здатності піклуватися про справи людських [2140]. Прикрасивши словами цю думку, вони роблять його дуже переконливим.

e

Клиний. Ти натрапив, чужинець, на важкий аргумент, навіть якщо б він був тільки один. Але таких доводів безліч, тому справа стає тепер ще важче.

Афінянин. Що робити! Однак як же нам відповісти і як вчинити? Чи станемо ми захищатися, точно нас хтось звинувачує перед нечестивими людьми, що снують навколо законодавства і затверджують, ніби ми здійснюємо щось надзвичайне, встановлюючи закони в переконанні, що боги існують?

887

Або ми розпрощалися з цими людьми і звернемося знову до законів, щоб наш вступ не вийшло довше самих законів? Адже виклад нашого навчання зовсім не буде коротким, якщо ми людям, які прагнуть до нечестя, станемо, з одного боку, спокійно доводити те, про що, на їхню думку, слід в цьому випадку говорити, а з іншого боку, станемо наводити на них страх і порушувати в них огиду до всього того, що його заслуговує, і лише після всього цього станемо законодательствовать!

b

Клиний. Але, чужинець, ми часто протягом короткого часу висловлювали ту думку, що в цій бесіді зовсім не треба віддавати перевагу стислість мови її розлогий. Адже, як то кажуть, ніхто за нами не женеться. Було б смішно, та й погано, якби виявилося, що ми вибрали замість найкращого то, що коротше. А адже дуже важливо, щоб наше твердження того, що боги існують, що вони милостиві і незрівнянно більше, ніж люди, шанують правосуддя, набуло у всякому разі якусь переконливість.

c

Це було б у нас мало не найкращим і прекрасним вступом на захист всіх взагалі законів. Отже, зовсім не проявляючи нетерпіння і квапливості і нічого не пропускаючи в міру сил, розберемо як слід це важливе питання, застосувавши всю силу переконання, який ми маємо в своєму розпорядженні.

Афінянин. Сказане зараз тобою слово спонукає, здається мені, до молитви - стільки живого участі ти проявив! Нічого зволікати довше! Та й справді: хто без хвилювання зможе стверджувати буття богів? Чи не виносити і ненавидіти людей, які були і понині є причиною цих наших промов, неминуче.

d

Люди ці не вірять сказанням, чутим ними з дитинства, коли вони харчувалися ще молоком годувальниць і матерів, які розповідали їм ці перекази і для забави, і всерйоз, як якщо б вони співали їм зачаровують пісні. Вони чули ці перекази в молитвах при жертвоприношеннях. Вони бачили відповідні видовища, вельми приємні як для очей, так і для слуху молодих людей. Вони бачили, як їхні батьки з найбільшим старанням ставилися до принесення жертв, звертаючись за самих себе і за своїх дітей з молитвами і проханнями до божествам і цим показуючи своє глибоке переконання в бутті богів.

e

Вони знають з чуток, та й бачать самі, що елліни і все варвари як при різних нещастях, так і при повному благополуччі схиляють коліна і валиться ниць при сході й заході Сонця і Місяця, показуючи цим не тільки повну свою впевненість в бутті богів, а й то, що у них на цей рахунок навіть не виникає сумніву. Однак до всього цього люди ці ставляться з презирством без будь-якої підстави, що визнає будь-, у кого є хоч трохи розуму, і змушують нас зараз говорити те, що ми говоримо.

888

Чи зможе тут хтось бути лагідним в умовлянь, якщо доводиться, навчаючи про богів, починати з доведення їхньої буття! Однак наважимося на це! Бо не личить, щоб одні з нас шаленіли через ненаситної пристрасті до задоволень, а інші - в обуренні на подібного роду людей. Отже, холоднокровно звернемося до повчання до людей з настільки спотвореним образом думок. Станом говорити лагідно, придушивши свій гнів, немов ми дійсно розмовляємо з одним із них. «Дитя, ти ще молодий. З плином часу тобі доведеться змінити багато з твоїх теперішніх поглядів на протилежні.

b

Тому відклади до того часу своє судження про таких важливих предметах. Найголовніше ж, про що ти зараз зовсім не думаєш, - це щоб людина мала правильне уявлення про богів, від цього залежить, щасливий або нещасливий він в житті. Чи не буде брехнею, якщо я тобі зроблю спершу з цього приводу одне важливе зауваження: Не ти один і не тільки твої друзі вперше отримали подібну думку про богів; завжди зустрічається більше чи менше число людей, одержимих цією хворобою. Я був знайомий з багатьма з них, і ось що я сказав би тобі:

c

ніхто з тих, хто в юності тримався думки, ніби боги не існують, ніколи не зберіг до старості подібного способу мислення. Дві ж інші напасті залишаються - правда, не у більшості людей, а лише у деяких: це, по-перше, думка, ніби боги, хоча й існують, не дбають про людські справи; по-друге, ніби боги хоча й дбають про людей, проте їх легко можна схилити на свою користь жертвопринесеннями і молитвами. Якщо ти мені повіриш, тобі стане ясним, наскільки можливо, цей погляд на богів; ти відкладеш докладний розгляд питання, йде справа так чи інакше,

d

і станеш випитувати у інших людей, особливо ж у законодавця. А тим часом відваджувати ні на яке нечестя щодо богів. Тому ж, хто видає для тебе закони, треба зараз спробувати ще раз наставити тебе щодо справжнього стану речей ».

Клиний. Все сказане тобою досі, чужинець, чудово.

Афінянин. Абсолютно вірно, Мегілл і Клиний, але непомітно для самих себе ми натрапили на дивну вчення.

Клиний. Про який вченні ти говориш?

e

Афінянин. Про те, яке більшість людей вважає наймудрішим з усіх.

Клиний. Висловив ясніше.

Афінянин. Деякі вчать, що всі речі, що виникають, що виникли і ті, що мають виникнути, зобов'язані своїм виникненням частиною природи, частиною мистецтва, а частиною нагоди [2 141].

Клиний. Що ж, хіба це неправильно?

889

Афінянин. Звичайно, природно, щоб вчення мудрих людей [2142] було правильним. Підемо ж за ними і подивимося, до якого образа думок приходять такі люди.

Клиний. Відмінно.

Афінянин. Вони кажуть, що, мабуть, найбільші і прекрасні з речей зроблені природою і випадком, а менш важливі - мистецтвом. Мистецтво отримує з рук природи великі і первинні її творіння вже в готовому вигляді, воно обробляє і ліпить лише те, що менш важливо, - це все ми і називаємо його творами [2143].

Клиний. Що ти розумієш?

b

Афінянин. Виражуся ще ясніше: вогонь, вода, земля і повітря - все це, як стверджують, існує завдяки природі і нагоди; мистецтво тут ні при чому. У свою чергу з цих [першопочатків], абсолютно неживих, виникають тіла - Земля, Сонце, Місяць і зірки. Кожне з цих [першопочатків] носилося по волі властивою йому випадкової сили, і там, де вони стикалися, вони прилаштовувати один до одного завдяки якомусь спорідненості: тепле до холодного, сухе до вологого, м'яке до твердого [2144].

c

Словом, все необхідне і відповідно до долі змішалося шляхом злиття протилежних [першопочатків]: так-то ось, стверджують вони, і сталося все небо в цілому і все те. що на ньому, а також всі тварини і рослини. Звідси нібито пішла і зміна пір року, а зовсім не завдяки розуму або якомусь божеству або мистецтву: вони вчать, повторюю, ніби все це сталося завдяки природі і нагоди [2145]. Мистецтво ж виникло з усього цього пізніше; воно смертне саме і виникло з смертного пізніше,

d

як якоїсь забави, не надто причетною істині, деяких споріднених всього цього смертному привидів, які породжують зазвичай живопис, мусическое мистецтво та інші мистецтва, які співпрацюють з ними. Стало бути, з мистецтв тільки ті породжують щось серйозне, які застосовують свою силу спільно з природою, такі, наприклад, лікування, землеробство і гімнастика. Ну а в державному управлінні, стверджують ці люди, хіба лише незначна якась частина причетна природі, більша ж частина - мистецтву. Стало бути, і всяке законодавство обумовлено нібито не природою, але мистецтвом, ось чому його положення і далекі від істини [2146].

e

Клиний. Як ти кажеш?

Афінянин. Про богів, мій милий, подібного роду люди стверджують насамперед наступне: боги існують не за природою, а в силу мистецтва і деяких законів, причому в різних місцях вони різні згідно з тим, якими кожен народ домовився їх вважати при виникненні свого законодавства [2147 ]. Точно так само і прекрасно по природі - одне, а за законом - інше; справедливого ж зовсім немає за природою [2148]. Законодавці перебувають щодо нього в розбіжності і постійно вносять тут все нові і нові зміни. Ці мінливі постанови законодавців, належне дневі в його черга, є панівними для свого часу,

890

причому виникають вони завдяки мистецтву і певним законам, а не по природі [2149]. Ось все це-то, друзі мої, і кажуть мудрі люди, поети чи вони або прості оповідачі, молодим людям, стверджуючи, що вища справедливість - це коли хтось силою візьме гору. Звідси у молодих людей виникають нечестиві погляди, ніби немає таких богів, визнавати яких наказує закон [2150]. Через це ж відбуваються і смути, так як кожен захоплює інших до відповідно до природою способу життя, а таке життя нібито справді полягає в тому, щоб жити, беручи гору над іншими людьми, а не перебувати в підпорядкуванні у інших, згідно із законами .

b

Клиний. Яке вчення виклав ти, чужинець! Скільки тут згубного для молодих людей як у загальнодержавній життя, так і в приватній, сімейної!

Афінянин. Ти говориш правду, Клиний. Що ж, на твою думку, повинен зробити законодавець? Адже такий стан речей склався вже давно. Чи повинен він стати посеред міста і тільки й робити, що загрожувати всім людям поспіль: мовляв, якщо навіть вони не визнають існування богів і не вважатимуть богів саме такими, якими їх визнає закон

c

(Те ж саме і щодо прекрасного, справедливого і взагалі всього самого важливого, того, що направляє до чесноти або до пороку), все одно треба слідувати письмових вказівок законодавця як в думках, так і в діях. А хто виявить себе неслухняним законам, тих, мовляв, він присудить: одного - до смертної кари, іншого - до побоїв і в'язниці, третього - до позбавлення громадянських прав, інших же покарає позбавленням майна на користь казни і вигнанням? Або ж треба одночасно з встановленням для людей законів по можливості пом'якшити свою промову з допомогою переконання?

d

Клиний. Зрозуміло, чужинець, якщо випадає нагода, хоча б і незначний, переконати людей в подібних речах, то будь-який хоч чогось вартий законодавець зовсім не повинен вважати себе це в тягар, але, навпаки, як то кажуть, повинен підняти голос, щоб словом своїм послужити древньому закону і довести існування богів, а також всього того, що ти тільки що розібрав. Він повинен прийти на допомогу самого закону і мистецтву і показати, що обидва вони - творіння природи або не нижче природи хоча б тому, що є породженнями розуму, згідно з тим, як мені здається, здоровому положенню, яке ти зараз присів і з яким я згоден .

е Афінянин. О, невтомний Клиний! Як? Чи легко слідувати за положеннями, призначеними для натовпу, та до тему ж ще нескінченно довгими!

Клиний. Що поробиш, чужинець! Якщо ми терпляче витримали наші власні розлогі міркування про сп'яніння і про мусічесчом мистецтві, невже ж ми не витримаємо їх, коли мова піде про богів і інших подібних предметах? Безсумнівно, це виявиться найбільшою допомогою для законодавства, пов'язаного з розумом.

891

Справа в тому, що записані щодо законів настанови будуть стояти непохитно і в будь-який час послужать доказом. Тому не треба боятися, якщо засвоїти їх спочатку буде важко: хто нетямущий, той зможе часто повертатися до їх розгляду. І не треба боятися їх розлогий - аби вони були корисні. Тому ні у кого немає підстави не надати в міру сил підтримки цим положенням. До того ж мені це уявлялося б просто нечестивим.

Мегілл. Чужинець, мені здається, Клиний говорить відмінно.

b

Афінянин. Так, дуже добре, Мегілл; і треба вчинити саме так, як він говорить. Адже якби подібні навчання не були поширені, так би мовити, серед всіх людей, то не було б і потреби захищати вчення про буття богів. Але тепер це необхідно. І кому ж найбільше, що не законодавцю, личить прийти на допомогу найвищим законам, перекручується поганими людьми?

Мегілл. Нікому.

Афінянин. Але повтори мені ще раз, Клиний, адже ти повинен бути учасником цих міркувань,

c

прихильники згаданих навчань, як здається, дивляться на вогонь, воду, землю і повітря як на першооснови всіх речей, і саме це-то вони і називають природою. Душу ж вони виводять пізніше з цих першопочатків. Втім, ймовірно, це не тільки так здається, але і насправді подібний погляд затверджується цим вченням.

Клиний. Так, безумовно.

Афінянин. Так ось ми і знайшли, клянусь Зевсом, як би джерело безглуздого думки людей, коли-небудь бралися за дослідження про природу. Пошукай і уважно розбери все це вчення!

d

Було б дуже важливо, якби виявилося, що ініціатори цих нечестивих навчань зовсім бездоганно, але, навпаки, помилково ведуть міркування. А мені здається, що це йде саме так.

Клиний. Добре сказано, але спробуй пояснити, в чому їх помилка.

Афінянин. Мабуть, нам доведеться почати з менш звичайних міркувань.

Клиний. Але це не причина для коливань, чужинець. Я розумію, що ти думаєш, ніби, торкнувшись цього, ми вийдемо за межі законодавства.

e

Але так як немає іншого способу змусити людей погодитися з поданням про богів, які даються нині законом, то треба, друже мій, випробувати і цей шлях.

Афінянин. В такому випадку я скажу, ймовірно, незвичайне слово, а саме: навчання, під впливом яких розвивається душа нечестивого людини, оголошують те, що служить причиною виникнення і загибелі всіх речей, які не первинним, а що виникли пізніше; то ж, що насправді виникло пізніше, вони оголошують первинним. Звідси і виникають їх помилки щодо істинної сутності богів.

892

Клиний. Я поки не розумію.

Афінянин. Що таке душа, мій друг, це, здається, невідомо майже нікому - яка вона, яке значення вона має, які інші її властивості, особливо ж яке її виникнення, адже вона - щось первинне, що виникло ще до всіх тіл, і тому вона більш чого б то ні було владна над всякого роду змінами і перебудови тел. Раз справа йде так, чи не так, необхідно, щоб те, що те саме що душі, виникло перед тим, що походить від тіла, так як душа старше тіла [2151]?

b

Клиний. Звичайно, це необхідно.

Афінянин. Отже, думка, турбота, розум, мистецтво і закон існували раніше жорсткого, м'якого, важкого і легкого. Рано виникли і великі перші творіння, і звершення мистецтва, так як вони існують серед першопочатків; а то, що існує за природою, і сама природа - втім, ця назва неправильно застосовують - виникло пізніше з мистецтва і розуму і їм підвладне.

c

Клиний. А в чому полягає неправильність?

Афінянин. Людям цим завгодно називати природою виникнення першопочатків. Але якщо виявиться, що першооснова і є душа, а не вогонь і не повітря, бо душа є первинною, то, мабуть, всього правильніше буде сказати, що саме душа переважно існує від природи. Ось як справи - якщо тільки хто доведе, що душа старше тіла, - і ніяк не інакше.

Клиний. Ти абсолютно правий.

Афінянин. Отож, не приступити нам далі до самого доказу?

d

Клиний. Звичайно.

Афінянин. Нам треба всіляко остерегтися, як би це лукаве вчення, належне лише молодим людям, які не переконало нас, людей похилого віку, і не поставило б нас у смішне становище, вислизнувши з наших рук; як б не здалося, що ми промахнулися навіть в малому, хоча мітили в велике. Річ у тім, якби нам всім втрьох треба було подолати стрімку течію річки, то я як наймолодший і досвідчений в переправах через потоки сказав би, що спершу слід спробувати переправитися мені одному, самому по собі, залишивши вас в безпечному місці на березі,

e

і подивитися, чи можлива тут переправа також і для вас, людей більш похилого, або як взагалі справи. Якщо переправа опинилася б можливою, я покликав би вас і допоміг би вам своєю досвідченістю при переправі; якщо ж для вас вона неможлива, небезпеки піддався б я один. Така обережність здалася б доречною. Так і тепер: майбутнє міркування ще більш стрімко, і переправа через нього, мабуть, майже неможлива при ваших силах. Як би у вас, людей незвичних до відповідей,

893

не закрутилася голова і не потемніло в очах при вигляді такого стрімкого потоку питань. Щоб не сталося такої негарної, неналежної неприємності, мені здається, я і тепер має надійти саме так: ви будете в безпеці слухати, а я спочатку буду сам собі задавати питання, а потім знову-таки сам на них відповідати. Таким чином проведемо ми все це дослідження, поки не настане ясність щодо душі і не буде доведено, що душа первинні тіла.

Клиний. Твоя пропозиція, чужинець, прекрасно, виконай ж його.

b

Афінянин. Відмінно. Але якщо коли нам і було потрібно закликати на допомогу бога, то це особливо зараз. Отже, з усіляким завзяттям закличемо тих, буття яких ми повинні довести! Немов обв'язавшися цим надійним канатом, пустимося у відкрите море нашого міркування! Якщо мене стануть викривати наступними питаннями, то все надійніше, здається мені, відповідати наступним чином. Коли хто-небудь запитає:

- Чужинець, хіба все стоїть на місці і нічого не рухається? Або як раз навпаки? Або частину речей рухається, а частина перебуває в спокої?

Я відповім:

c

- Так, частина речей рухається, а частина перебуває в спокої.

- Звичайно, що стоять предмети стоять, а рухомі рухаються в якомусь просторі?

- Зрозуміло.

- При цьому частина речей рухається в якомусь одному місці, а інша частина - у багатьох місцях?

- Говорячи про рух на одному місці, - відповімо ми, - ти розумієш ті речі, у яких спочиває центр, наприклад, коли обертається коло колеса, про самому колесі кажуть, що воно стоїть.

- Так.

- Ми розуміємо, що при такому обертанні один і той же рух, обертаючи одночасно і найбільшу, і найменшу окружність, розподіляється відповідно величині цих кіл,

d

так що воно то зменшується, то збільшується пропорційно їм. Тому-то такий рух і служить джерелом всіляких дивовижних [явищ]: воно одночасно повідомляє великим і малим колам узгоджені між собою повільність і швидкість обертання, тим часом як інший вважав би це неможливим.

- Ти абсолютно правий.

- Під предметами же, що рухаються в багатьох місцях, ти, мені здається, розумієш такі, які шляхом переміщення постійно змінюють своє місце на нове і то знаходять одна підстава,

e

або осередок, то завдяки тому, що перекочуються, - багато. Між усіма цими речами відбуваються зіткнення, при цьому мчать предмети розколюються про стоять; якщо ж зустрічаються між собою предмети, що мчать з двох протилежних сторін назустріч один одному, вони зливаються воєдино, утворюючи щось середнє між колишніми двома.

- Я згоден, що це буває так, як ти кажеш.

- При такого роду об'єднанні предмети збільшуються, а при розколюванні гинуть, це буває, коли встановлюється певний стан речей;

894

якщо ж воно не встановлюється, речі гинуть в силу обох цих причин. А при якому стані відбувається виникнення всіх речей? Ясно, що це буває тоді, коли першооснова, прийнявши приріст, переходить до другого ступеня, а від неї - до найближчої наступної; дійшовши до цієї третьої, воно стає відчутним для тих, хто здатний відчувати. Так ось, шляхом таких переходів і переміщень і виникає все; це вже є справжнє буття, оскільки воно стійко; при переході ж в інший стан воно повністю гине.

b

Чи не правда, друзі мої, ми назвали всі види руху, що допускають перерахування, за винятком двох?

Клиний. Яких же?

Афінянин. Чи не тих, мій друг, заради яких ми і зробили все це дослідження.

Клиний. Скажи ясніше.

Афінянин. Чи не заради душі зробили ми його?

Клиний. Зрозуміло.

Афінянин. Так ось, одним з цих видів рухів нехай буде таке, яке може приводити в рух інші предмети, а саме себе - ніколи. Іншим же, знову-таки окремим серед усіх видом руху, буде таке, яке завжди може приводити в рух і себе, і інші предмети - при злитті і розщепленні, збільшенні і зменшенні, виникнення і знищення.

c

Клиний. Нехай буде так.

Афінянин. Те рух, що постійно рухає інші предмети і саме змінюється під впливом їх, не назвемо ми дев'ятим видом руху? А рух, яке рухає і саме себе, і інші предмети і узгоджується з будь-якими діями і станами, справді називають зміною і рухом всього існуючого; це рух ми позначимо, мабуть, як десятий вид.

Клиний. Безумовно.

d

Афінянин. З цих десяти видів руху яке всього правильніше було б вважати наймогутнішим і особливо дієвим?

Клиний. Необхідно визнати, що рух, здатне рухати саме себе, незрівнянно вищий інших; всі інші види руху стоять на другому місці.

Афінянин. Добре. Отже, нам доведеться зробити одне або два зміни в тому, що зараз було не цілком правильно сказано.

Клиний. Про які зміни ти говориш?

Афінянин. Мабуть, ми не цілком правильно назвали цей вид десятим.

Клиний. В якому сенсі неправильно?

Афінянин. Згідно з нашим розумом, цей вид руху є першим як за своїм походженням, так і за потужністю;

e

а той вид, який тільки що нескладно було названо дев'ятим, буде після нього другим [2152].

Клиний. Що ти маєш на увазі?

Афінянин. Ось що: якщо один предмет у нас виробляє зміна в іншому, а той, інший, в свою чергу завжди виробляє зміна в третьому, то чи знайдеться серед подібних предметів такий, який вперше зробив це зміна? І чи може предмет, який рухається іншим предметом, стати першим з предметів, які ведуть до зміни? Адже це неможливо. Зате коли предмет рухає сам себе і змінює інший предмет, а цей інший - третій і так далі,

895

тобто коли рух повідомляється незліченній кількості предметів, то чи знайдеться яке-небудь інше початок руху всіх цих предметів, крім зміни цього рушійного самого себе предмета?

Клиний. Ти абсолютно правий. З цим треба погодитися.

Афінянин. Задамо собі ще таке питання і самі ж на нього відповімо: якби всі речі відразу ж після свого виникнення залишилися нерухомими, як це насмілюється стверджувати більшість людей, яке рух з перерахованих вище повинно було б необхідно виникнути серед них першим?

b

Зрозуміло, те, що рухає саме себе [2153]. Справді: до того часу воно не могло піддатися зміні під впливом іншого [предмета], тому що в речах тоді зовсім не було змін. Отже, першооснова всіх видів рухів, першим що зародився серед стоять речей і рухомих, є, на нашу визнанню, саморушне, найбільш давнє і сильне з усіх змін; а ту річ, що змінюється під впливом іншої і потім призводить в рух інші речі, ми визнаємо вторинної.

Клиний. Суща правда.

с Афінянин. Раз ми в нашому міркуванні дійшли до цього місця, відповімо ось на що ...

Клиний. Так?

Афінянин. Якби ми побачили зародження цього першооснови в земляний, водної або огнеобразность середовищі [2154] - все одно, в чистому чи вигляді буде це середовище або в змішаному, - як би ми назвали подібний стан?

Клиний. Ти мене питаєш, назвемо ми це життям, раз він сам себе рухає?

Афінянин. Так.

Клиний. Звичайно, життям - чим же іншим?

Афінянин. Що ж, коли ми в чому-небудь помічаємо душу, не повинно погодитися, що це - те ж саме, тобто життя?

Клиний. Звичайно.

d

Афінянин. Запам'ятай же це, заради самого Зевса! Чи не допустиш ти також, що про кожну річ ми можемо мислити у три способи?

Афінянин. По-перше, сутність речі, по-друге, визначення цієї сутності, по-третє, її назва. І щодо всього буття можуть бути задані два питання.

Клиний. Які?

Афінянин. Можна запропонувати назву якої-небудь речі, а запитати щодо її визначення або ж, навпаки, запропонувати її визначення, а запитати щодо імені. Чи не правда, про щось подібне хочемо ми і тепер сказати?

Клиний. Про що ж саме?

e

Афінянин. Про Двочленні всіх речей, а також і числа. Стосовно до числа це отримує назву «парне». Визначення ж цієї назви: «число, що ділиться на дві рівні частини».

Клиний. Так.

Афінянин. Ось на це-то я і хочу вказати. Чи не правда, ми позначаємо одне і те ж як в тому випадку, коли у нас запитують визначення, а ми даємо назву, так і тоді, коли у нас запитують назву, а ми даємо визначення? Адже ми позначаємо одну і ту ж річ за допомогою назви «парний» і за допомогою визначення «число, що ділиться на дві частини».

Клиний. Без сумніву.

896

Афінянин. Яке ж визначення того, чому ім'я «душа»? Хіба існує інше якесь визначення, крім щойно даного: «душа - це рух, здатне рухати саме себе» [2155]?

Клиний. Як, ти стверджуєш, що «здатне рухати саме себе» є визначення тієї самої сутності, яку всі ми називаємо душею?

Афінянин. Так, стверджую. А якщо це так, чи станемо ми вважати, ніби потрібно ще що-небудь для повного докази того, що душа є те ж саме, що перше виникнення і рух речей існуючих, колишніх і майбутніх, а так само і всього того, що цього протилежно ,

b

- Якщо з'ясувалося, що вона - причина зміни і всілякого руху всіх речей?

Клиний. Ні. Цілком доведено, що душа старше всіх речей, якщо вона виникла як початок руху.

Афінянин. Чи не правда, рух будь-якого предмета, викликане іншим предметом і ніколи і ні в чому не проявляється як рух сам по собі, вдруге? І якими б незначними числами ні вимірювали ми тривалість цього руху, все ж воно залишиться зміною насправді неживого тіла.

Клиний. Вірно.

Афінянин. Значить, ми висловилися б правильно, цілком грунтовно, всього понад згідно з істиною і найдосконаліше,

c

якби сказали, що душа виникла у нас раніше тіла, тіло ж - пізніше і тому воно вторинне, так що панує душа, а тіло за своєю природою має перебувати у неї в підпорядкуванні.

Клиний. Так, це цілком відповідає істині.

Афінянин. Згадаймо ж те, про що ми погодилися раніше: якщо виявиться, що душа старше тіла, то і все що відноситься до душі буде старше за все відноситься до тіла.

Клиний. Звичайно.

Афінянин. Стало бути, моральні якості, бажання, умовиводи, справжні думки, турботи і пам'ять

d

виникли раніше, ніж довжина тіл, їх ширина, товщина і сила, - якщо душа виникла раніше тіла.

Клиний. Це необхідно так.

Афінянин. Але після цього не потрібно буде погодитися, що душа - причина блага і зла, прекрасного і ганебного, справедливого і несправедливого і всіх інших протилежностей, якщо тільки ми вирішимо вважати її причиною всього?

Клиний. Як же інакше?

Афінянин. Чи не слід визнати, що душа, правляча всім і у всьому мешкає, що різноманітне рухається, управляє також і небом?

e

Клиний. Звичайно.

Афінянин. Але одна чи [душа] або багато? Я відповім за вас: багато. Бо ми ніяк не можемо припустити менше двох - однієї благодійної та іншої, здатної здійснювати протилежне тому, що робить перша.

Клиний. Ти дуже вірно сказав.

Афінянин. Прекрасно. Отже, душа править усім, що є на небі, на землі і на морі, за допомогою своїх власних рухів, назви яких такі:

897

бажання, розсуд, турбота, рада, правильне і помилкова думка, радість і страждання, відвага і страх, любов і ненависть. Править вона і за допомогою всіх родинних цим і первинних рухів, які в свою чергу викликають вторинні руху тіл і ведуть всі до зростання або до знищення, до злиття або до розщеплення і до супроводжуючого все це тепла і холоду, тяжкості і легкості, жорсткості і м'якості , білизні або чорного кольору, до кислоті або солодощі.

b

Користуючись всім цим, душа, сприйнявши до того ж воістину вічно божественний розум, плекає все і веде до істини і блаженства. Зустрівшись ж і зійшовшись з невіглаством, вона веде все в протилежному напрямку.

Що ж, ухвалимо ми, що все це так, чи будемо поки перебувати в сумніві, що не йде чи це якось інакше?

Клиний. Ні в якому разі.

Афінянин. Отже, який рід душі визнаємо ми панівним над небом, землею і всім кругообертання: розумний чи і сповнений чесноти або ж не володіє ні тим ні іншим? Чи бажаєте ви, щоб ми так відповіли на це питання ...

c

Клиний. Як саме?

Афінянин. Дивак, скажімо ми, адже якщо шлях переміщення неба, з усім на ньому існуючим, має природу, подібну руху, кругообігу і умовиводів Ума, якщо те й інше протікає родинним чином, значить, очевидно, дулжно визнати, що про космос в його цілому печеться кращий рід душі і веде його по найкращому шляху.

Клиний. Правильно.

d

Афінянин. Якщо ж [космос] рухається несамовито і безладно, то треба визнати, що це - справа злий душі [2156].

Клиний. І це вірно.

Афінянин. Яку ж природу має рух Ума? Ось на це питання, друзі мої, вже важко розумно відповісти. Тому справедливо буде, якщо я допоможу вам у цьому.

Клиний. Ти правий.

Афінянин. Подібно до того як ті, хто серед білого дня дивиться прямо на Сонце, відчувають себе так, немов кругом ніч, і ми не скажемо, ніби можемо коли-небудь побачити Розум смертними очима і досить його пізнати.

e

Безпечніше ми угледівши це, якщо станемо дивитися на образ того, про що нас запитують.

Клиний. Що ти розумієш?

Афінянин. Як такого способу візьмемо з десяти перерахованих нами видів рухів то, до якого всього більше наближається Розум. Я нагадую вам цей вид і потім разом з вами відповім.

Клиний. Так буде все краще.

Афінянин. Ми пам'ятаємо, між іншим, як ми встановили раніше, що частина предметів рухається, інша ж частина перебуває в спокої.

Клиний. Так.

898

Афінянин. У свою чергу частина рухомих предметів рухається на одному місці, інша ж частина носиться по багатьом місцям.

Клиний. Так.

Афінянин. Те з двох цих видів рухів, яке відбувається на одному місці, в разі потреби завжди відбувається навколо якогось центру, як якесь наслідування вовчка. Воно-то, наскільки це тільки можливо, в усіх відношеннях подібно і всього ближче до кругообращеніе Ума.

Афінянин. Сподіваюся, ми не здамося поганими творцями словесних образів, якщо скажемо, що обидва, і розум, і що відбувається на одному місці рух,

b

рухаються на зразок виточеної дзиги тотожним чином, на одному і тому ж місці, навколо одного і того ж [центру], постійно зберігаючи по відношенню до одного і того ж однаковий порядок і лад?

Клиний. Ти сказав дуже правильно.

Афінянин. Точно так же хіба не було б те саме всілякого нерозуміння рух, ніколи не що відбувається тотожним чином, в одному і тому ж місці, навколо одного і того ж, - рух без визначеного ставлення до одного й того ж [центру], що відбувається в безладді, без будь-якої послідовності?

Клиний. Суща правда, це було б схоже на нерозуміння.

c

Афінянин. Тепер уже дуже легко з точністю сказати, що раз душа виробляє у нас колообіг всього, то в разі потреби треба визнати, що піклування про круговому обертанні неба і упорядкування його належить благої душі. Або ж злий?

Клиний. Чужинець, зі сказаного зараз випливає, що несправедливі навіть було б стверджувати інше. Ні, таке колообіг - справа душі, яка має всілякої чеснотою, одна чи є така душа або, можливо, їх кілька.

Афінянин. Ти прекрасно зрозумів мою думку.

d

Клиний. Зверни ж ще увагу на наступне.

Клиний. А саме?

Афінянин. Якщо душа обертає все, то, очевидно, вона ж обертає і кожне окремо - Сонце, Місяць і інші зірки.

Клиний. Як же інакше?

Афінянин. Поміркуймо про щось одному з цих речей наше міркування застосовні і до всіх інших зірок.

Клиний. Що ж ми візьмемо?

Афінянин. Кожна людина бачить тіло Сонця, душу ж його ніхто не бачить. Так само ніхто взагалі не бачить душі тел морського істот - ні живих, ні мертвих.

e

Існує повна можливість вважати, що рід цей за своєю природою зовсім не може бути сприйнятий ніякими нашими тілесними відчуттями і що він лише умопостигаемой. Приймемо ж, за допомогою одного тільки розуму і роздуми, таке положення ...

Клиний. Яке?

Афінянин. Коль скоро душа обертає Сонце, то ми навряд чи помилимося, якщо припустимо, що вона робить одне з трьох ...

Афінянин. Або вона, перебуваючи всередині цього уявного круглим тіла, викликає будь-які його руху, подібно до того як і наша душа всіляко нами рухає [2157].

899

Або, за вченням деяких, придбавши собі звідкись ззовні вогняне або якесь повітряне тіло, вона насильно тіснить тіло тілом, або, нарешті, вона сама позбавлена ??їла, але володіє зате якимись іншими дивовижними можливостями і таким чином править Сонцем.

Клиний. Так, безсумнівно, душа керує всім одним з цих трьох способів.

Афінянин. Цю душу, все одно, провозить вона Сонце в колісниці, даючи всім світло, або ж впливає на нього ззовні, або діє якимось іншим чином, кожна людина має почуття вище Сонця і визнавати богом. Чи не правда?

b

Клиний. Так, принаймні всякий, хто не дійшов до останньої межі неразумия.

Афінянин. Щодо ж всіх зірок, Місяця, років, місяців, пір року яке інше міркування можемо ми привести, що не схоже на це, а саме: з огляду на те що душа або душі виявилися причиною всього цього і до того ж вони володіють всіма моральними досконалостями, ми визнаємо їх божествами, все одно, перебувають вони, як живі істоти, в тілах або ще десь і іншим способом керують небом. Чи знайдеться людина, яка, погодившись з цим, став би заперечувати, що «все повно богів» [2158]?

с Клиний. Чи не знайдеться нікого, чужинець, настільки перекручено мислячого.

Афінянин. Закінчимо ж, Мегілл і Клиний, це наше міркування, вказавши кордону того, хто раніше заперечував богів.

Клиний. Які саме?

Афінянин. Йому доведеться довести нам, що ми неправильно порахували душу виникла перш за все, в тому числі спростувати все те, що ми висловили слідом за цим. Або ж, якщо він не в силах сказати що-небудь краще, ніж те, що було сказано нами,

d

нехай послухає нас і надалі живе, визнаючи богів. Отже, подивимося, чи достатньо ми довели буття богів тим, хто їх заперечує, або ж нам чогось бракує?

Клиний. Цілком достатньо, чужинець.

Афінянин. Отже, закінчимо на цьому наше міркування. Нам слід перейти до умовляння того, хто визнає буття богів, але заперечує їх промисел над людськими справами [2159].

«Дорогий мій, - скажемо ми йому, - то, що ти визнаєш богів, - це, можливо, завдяки якомусь спорідненості між твоєю і божественною природою веде тебе до їх шанування і визнанню їх буття. Однак тебе призводить до нечестя приватна і суспільна доля злих і несправедливих людей.

e

Ця доля воістину далека від щастя; Тим часом вона, хоч і неправильно, вважається, по загальноприйнятій думці, надзвичайно щасливою; її всупереч належного прославляють у співах і у всіляких речах. Або, може бути, тебе бентежить видовище того, як нечестиві люди доживають до глибокої старості і досягають межі свого життя, залишаючи дітей своїх оточеними найбільшими почестями?

900

Може бути, ти бачив все це, знав з чуток або ж, нарешті, сам випадково був очевидцем численних страшних і нечестивих вчинків, за допомогою яких багато людей низького звання досягали найбільших почестей і навіть тиранії? Ясно, що, не бажаючи через свого спорідненості з богами кидати їм докір, ніби вони винуватці всього цього, ти під впливом якогось

b

недомислу дійшов до нинішнього свого стану і не знаходиш в собі сил нагадувати на богів; ти визнаєш їх існування, але думаєш, що вони зверхньо і з нехтуванням відносяться до справ людських. І ось, щоб у нинішньому твоєму погляді НЕ переважило безбожність і ти не дійшов би до ще більш хворобливого стану, ми, якщо тільки можна знайти в собі сили загладити за допомогою промов - немов очисної жертви - зростаюче нечестя, спробуємо, з'єднавши подальше міркування з тим , яке ми виконали від початку до кінця, звертаючись до того, хто зовсім не визнає буття богів,

c

скористатися ним зараз ».

Ти ж, Клиний, і ти, Мегілл, відповідайте, як і раніше, за цього парубка. А якщо раптово з'явиться якась перешкода в міркуванні, то я заміщені вас і переведу через річку.

Клиний. Ти правий. Роби саме так, а ми теж у міру сил будемо робити, як ти кажеш.

Афінянин. Довести, що боги дбають про малий не менш, а навіть більше, ніж про великого, - це, мабуть, буде зовсім неважко.

d

Адже наш противник був присутній тут і вислухав щойно сказане, а саме що боги всеблагих і, отже, їм надзвичайно властиво піклуватися про все.

Клиний. Звичайно, він чув це.

Афінянин. Далі, досліджуємо всі разом, про яку чесноти говорили ми, коли погодилися, що боги всеблагих. Чи не правда, ми визнаємо, що розсудливість і володіння розумом відносяться до чесноти, а все протилежне - до пороку?

Клиний. Визнаємо.

e

Афінянин. Що ж ще? Мужність чи не належить до чеснот, а боягузтво - до пороку?

Клиний. Звичайно.

Афінянин. Чи не назвемо ми перші прекрасним, а друге - потворним?

Клиний. Без сумніву.

Афінянин. І не скажемо ми, що одному ми причетні - тому, що погано; про богів ж ми скажемо, що вони непричетні цього ні в малій, ні в великій мірі?

Клиний. Всякий погодиться, що це так.

Афінянин. У чому ж справа? Нехтування, неробство і млість помістимо ми в число чеснот душі? Або як, по-твоєму?

Клиний. Чи це можливо?

Афінянин. Значить, ти віднесеш все це до того, що чесноти протилежно?

Клиний. Так.

901

Афінянин. А то, що протилежно цьому, - знову-таки до протилежного?

Клиний. Так, до протилежного.

Афінянин. Далі. Чи не правда, всякий, хто бездіяльним, зніжений і недбайливий, хто, за висловом поета, надзвичайно схожий на «трутнів, позбавлених жала» [2160], і справді такий?

Клиний. Це порівняння дуже вірно.

Афінянин. Отже, не слід говорити, ніби слава Богу має моральними якостями, які йому самому ненависні. Якщо хто-небудь спробує висловлювати щось подібне, цього не можна допускати.

Клиний. Звичайно, ні. Як можна!

b

Афінянин. На якій підставі стали б ми хвалити, - не впадаючи при тому в грубу помилку, - того, кому більше за інших личить діяти і піклуватися, а його розум печеться про великого, малим же нехтує? Розглянемо це в такий спосіб: чи не так, той, хто це робить, бог він або людина, повинен так чинити з двох причин?

Клиний. За якими ж?

Афінянин. Або він вважає, що для цілого не буде ніякої різниці, якщо мале знаходиться в занедбаному стані, або, якщо він вважає, що різниця є,

c

він не піклується про малий по недбайливості і зніженості. Або, може бути, є якісь інші причини нехтування? Адже якщо дійсно неможливо піклуватися відразу про все, то це вже не буде нехтуванням з боку того, хто не дбає про малий або великий; я говорю про той випадок, коли бог або якесь нижча істота по своїх силах виявляється не в змозі про щось піклуватися.

Клиний. Але це неможливо.

Афінянин. Нині нехай відповідають нам трьом обидва ваших противника: вони згодні визнати буття богів,

d

але один стверджує, що богів можна схилити на свою користь, інший же, - що вони небрегут малим. Перш за все визнайте обидва, що боги знають, бачать і чують все і від них не може сховатися ніщо з того, що є відчуття і пізнання. Чи допускаєте ви, що це так, чи не допускаєте?

Клиний. Так це так.

Афінянин. Що ж далі? Визнаєте ви, що боги можуть робити все, що тільки є смертним або безсмертним?

Клиний. Як же не погодитися і з цим?

e

Афінянин. Отже, ми всі п'ятеро погодилися, що боги милостиві і навіть всеблагих.

Клиний. Безумовно.

Афінянин. Але якщо вони такі, якими ми їх визнали, то вже неможливо, чи не так, вважати, що вони роблять щось недбало і неохоче? Адже неробство в нас є породженням боягузтва, а недбальство - неробства і млості.

Клиний. Ти абсолютно правий.

Афінянин. Ніхто з богів не буває недбалий по недбайливості і неробства, бо боягузтво їм зовсім не притаманна.

Клиний. Цілком правильно.

902

Афінянин. Значить, якщо боги небрегут малим і незначним у Всесвіті, залишається вважати, що вони чинять так в свідомості, що взагалі не дулжно мати про такі речі піклування. В іншому випадку їм залишається якраз протилежне, тобто відсутність [всякого] розуміння?

Клиний. Так, не інакше.

Афінянин. Отже, не допустити нам, про гідний і кращу наш противник, що ти стверджуєш одне з двох: або що боги знаходяться в невіданні і внаслідок цього не піклуються про виконання свого обов'язку, або ж що вони усвідомлюють свій обов'язок, але не виконують його зразок наймерзенніших людей, які, так би мовити,

b

знають, що діють не кращим чином, однак під впливом задоволень або страждань як треба не роблять.

Клиний. Як же інакше?

Афінянин. Чи не правда, людські справи причетні одухотвореними природі і так само людина є саме благочестиве з усіх живих істот?

Клиний. Це очевидно.

Афінянин. Ми визнаємо, що всі смертні істоти, так само як і всі небо, - це надбання богів.

Клиний. Звичайно.

c

Афінянин. Нехай же тепер хто завгодно стверджує, ніби речі ці занадто малі або занадто великі для богів. І в тому і в іншому випадку нашим всеблагим і турботливим панам варто було б нами нехтувати. Але розглянемо до того ж ще ось що ...

Клиний. А саме?

Афінянин. Відчуття і здатність діяти. Чи не правда, вони від природи протилежні одна одній в сенсі легкості і труднощі?

Клиний. Що ти розумієш?

Афінянин. Бачити або чути мале важче, ніж велике. Навпаки, для будь-якого нести мале і незначне, керувати ним, піклуватися про нього легше, ніж про великий і вагомий.

d

Клиний. Набагато легше.

Афінянин. Якщо лікаря, бажаючому і вміє лікувати, буде доручений весь організм в цілому, а він стане піклуватися тільки про значне, незначними ж подробицями знехтує, то в доброму стані виявиться організм?

Клиний. Звичайно, ні.

Афінянин. Точно так же ні у керманичів, ні перед зверхниками, ні у домохазяїнів, ні у яких би то не було державних діячів, взагалі ні в кого з подібного роду людей не виявиться нічого великого або багато чого,

e

якщо вони знехтують малим і незначним. Бо, як кажуть каменярі, великі камені не лягають добре без малих.

Клиний. Без сумніву.

Афінянин. Не будемо ж вважати, ніби бог стоїть нижче смертних майстрів, які, ніж вони краще, тим ретельніше і абсолютно, за допомогою одного тільки мистецтва, виконують і малі, і великі властиві їм роботи [2161]. Невже ж бог, істота мудре, бажаючи і маючи можливість піклуватися про малий, зовсім про нього не дбає на зразок людини дозвільного або боягуза, падаючого дух, як бачив труднощів, - тим часом як саме про малих речах піклуватися легше, - а печеться лише про речі великих ?

903

Клиний. Ми жодним чином не допустимо такої думки про богів, чужинець. Тому що такий образ думок був би в усіх відношеннях неушановувавши і не відповідав би істини.

Афінянин. Мені здається, що любителю дорікати богів в нехтуванні ми тепер цілком довели його неправоту.

Клиний. Так.

Афінянин. Ми примусили його нашими доказами визнати, що він не правий.

b

Однак мені здається, що він потребує ще дещо в яких зачаровують переказах.

Клиний. У яких же, мій друг?

Афінянин. Ми станемо переконувати юнака такими доказами: «Той, хто піклується про все, влаштував все, маючи на увазі порятунок і чеснота цілого, причому по можливості кожна частина відчуває або робить те, що їй належить. Над кожною з цих частин, аж до найменших, поставлений правитель, який відає найдрібнішими проявами всіх станів і дій, все це спрямовано до певної кінцевої мети.

c

Однією з таких частинок являєшся і ти, нехай надзвичайно малою, жалюгідна людина, і ти влечешь, постійно маючи перед очима ціле. Ти і не помічаєш, що все, що виникло, виникає заради всього в цілому, з тим щоб здійснилося властиве життя цілого блаженне буття, і буття це виникає не заради тебе, а, навпаки, ти заради нього. Адже будь-який лікар, будь майстерний ремісник все робить заради цілого, направляючи всі до загального блага, а не створює ціле заради частини.

d

Ти ж досадуешь, не знаючи, яким чином те, що для тебе, в силу загального становлення виявляється найкращим, узгоджується з цілим і з тобою самим. Потім, так як душа з'єднується то з одним тілом, то з іншим і відчуває всілякі зміни як сама по собі, так і під впливом інших душ, то правителю цього, подібно гравцеві в шашки, не залишається нічого іншого, як переміщати характер, який став кращим , на краще місце, а став гіршим - на гірше, розміщуючи їх відповідно до того, що їм личить, так, щоб кожному дістався відповідний доля ».

e

Афінянин. Мені здається, я говорив так для того, щоб зрозуміла була легкість, з якою боги про все дбають. Адже якби хто став все перетворювати і творити, постійно дивлячись на ціле, наприклад створив би з вогню одушевлену [2162] воду, з одного багато або з багатьох чинників одне, 904 то шляхом першого, другого і третього виникнення вийшло б безліч змін і перебудов . В цьому і полягає дивовижна легкість цієї справи для того, хто піклується про все.

Клиний. Що ти розумієш?

Афінянин. Ось що: верховний правитель бачив, що всі наші справи одухотворені і що в них багато чесноти, але багато і пороку; бачив він також, що те, що вперше з'явилося, то є душа і тіло, вже не гине, хоча вони і не вічні, як боги, існуючі відповідно до закону

b

(Адже якби душа або тіло загинули, то не було б виникнення живих істот), і що все, що є в душі доброго, від природи завжди корисно, а зле завжди шкідливо. Звернувши увагу на все це, він придумав таке місце для кожної з частин, щоб у Всесвіті якомога вірніше, легше і краще перемагала б чеснота, а порок б був переможений. Для всього цього він придумав, яке місце має займати все виникає.

c

Що стосується якості виникає, то він надав це волі кожного з нас, бо кожен з нас здебільшого стає таким, а не інакшим згідно з предметом своїх бажань і якістю своєї душі.

Клиний. Це природно.

Афінянин. Отже, все, що причетне душі, змінюється, так як містить в собі причину зміни; при цьому все переміщається відповідно до закону і розпорядком долі. Те, що менше змінює свій характер, рухається по плоскій поверхні; то ж, що змінюється більше, і до того ж в сторону несправедливості, падає в безодню

d

і потрапляє в ті місця, про які говорять, що вони знаходяться внизу, і які називають Аїдом і тому подібними іменами. Люди їх сильно бояться, вони їм ввижаються і за життя, і після відмови душі від тіла. Якщо ж душа, за своєю чи власної волі чи під сильним чужим впливом, змінюється більше в бік чесноти, то, злившись з божественної чеснотою, вона стає особливо доброчесного і переноситься на нове, краще і зовсім святе місце.

e

В іншому ж випадку - змінившись в сторону зла - вона переносить своє життя туди, куди годиться. Ось яке правосуддя богів, на Олімпі живуть [2163].

А тобі, молодий чоловік, здається, що боги про тебе не дбають. Якщо ти станеш гірше, то підеш до поганих душам, якщо ж краще, то до кращих. Взагалі і при житті, і після смерті кожен відчуває і робить те, що йому властиво.

905

Ні ти, ні хто-небудь інший, якщо йому не пощастить, не зможе похвалитися, ніби стоїть вище цього правосуддя богів. Того правосуддя, яке встановили верховні засновники, дулжно особливо остерігатися. Бо воно ніколи не залишить тебе в спокої: так ти малий, що можеш зануритися в глибини землі, або такий високий, що в змозі піднятися до неба, - все одно ти понесеш призначений богами покарання - тут чи, на землі,

b

будучи чи перенесений в Аїд або в ще більш люте місце [2164]. Те ж саме відноситься і до тих, хто на твоїх очах шляхом нечестивих або взагалі поганих вчинків з людей незначних стали великими або з людей нещасних - щасливими. І ти ще думав, ніби в їх вчинках, як в дзеркалі, можна побачити загальну недбалість богів! Ти не знав, що і у цих людей є частка в долі Всесвіту.

c

Як можеш ти, наймужніший з людей, думати, що тобі не слід цього знати? Хто не розуміє цієї причетності, той ніколи не знайде зразка для свого життя і не буде в силах віддати собі звіт в тому, від чого залежить щаслива або нещаслива доля. Якщо ось Клиний і весь наш рада старійшин переконали тебе в тому, чого ти сам не знав, коли говорив про богів, то це сам бог дивним чином прийшов тобі на допомогу. Якщо ж ти потребуєш ще в якомусь доказі, то вислухай, що ми станемо говорити третього нашому противнику,

d

якщо у тебе є хоч якийсь розум. Я сказав би, що ми не так уже й погано довели буття богів і їх турботу про людей. Але ми не можемо також ні з ким погодитися і всіляко будемо заперечувати думку, ніби боги приймають дари і що люди неправедні можуть їх умилостивити.

Клиний. Прекрасно сказано. Зробимо ж так, як ти кажеш.

Афінянин. Заради самих богів давай розглянемо, яким способом їх можна умилостивити, якщо тільки це взагалі можливо.

e

Хто вони і які вони? Ті, хто дійсно керує всім небом, неминуче стають адже його правителями?

Клиний. Звичайно, так.

Афінянин. Але кому з правителів вони подібні або хто подібний до їм? Адже ми можемо порівнювати менше з великим. Чи не подібні їм візники, керуючі, що змагаються між колісницями, або керманичі судів? Можливо, що вони схожі з воєначальниками. Їх можна було б також порівняти з лікарями, які оберігають тіло, побоюючись опору з боку хвороб;

906

або з хліборобами, зі страхом котрі чекають зазвичай несприятливих для зростання злаків пір року; або ж з пастухами, які пасуться стада. Так як ми погодилися самі з собою, що небо повно багатьох благ, але також - втім, не в великій кількості - і зол, то, стверджуємо ми, між ними відбувається нескінченна боротьба, що вимагає надзвичайної пильності. Наші союзники - це боги, а так само і Даймон, ми ж в свою чергу - надбання тих і інших. Нас губить несправедливість і зухвалість, поєднана з невіглаством,

b

рятує же справедливість і розсудливість разом з розумністю. Ці чесноти живуть в душевних властивості богів, а в нас живе лише мала їх частина, як це всякий з очевидністю може угледіти ось з чого: ясно, що деякі звіроподібні душі, які живуть на землі і яким властива несправедлива користь, звертаються до душ вартою - сторожові це пси, пастухи або навіть найвищі владики - і переконують їх за допомогою улесливих слів

c

або будь-яких обітниць і заклинань, як це широко стверджують погані люди, дозволити їм бути корисливими серед людей і не піддаватися в той же час нічого тяжкого. Ми ж стверджуємо, що тільки що згаданий злочин - користолюбство, коли мова

КHІГА IX |  КHІГА XI

Чужинець. 3 сторінка |  Чужинець. 4 сторінка |  КНИГА I |  КHІГА II |  КHІГА III |  КHІГА IV |  КHІГА V |  КHІГА VI |  КHІГА VII |  КHІГА VIII |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати