На головну

ГЛАВА ХII

1.  Don: (амер.) Глава сім'ї. Див. Boss.
  2.  I. ГЛАВА Про самадхи
  3.  I. ГЛАВА хлопця строфи
  4.  II. ГЛАВА Про ДУХОВНОЇ ПРАКТИЦІ
  5.  II. ГЛАВА Про СЕРЙОЗНОСТІ
  6.  III. ГЛАВА Про ДУМКИ
  7.  III. Глава про думки

Відразу ж після перемоги почалася перебудова всієї роботи клініки на мирний лад. Приїхали з-за Уралу і з середньоазіатських республік професори і доценти. Багато ж, особливо хто молодший, поверталися з армії. Госпіталь був закритий, в коридорах інституту з'явилися перші курсанти, які прибувають з різних міст країни для вивчення питань мирної хірургії. Життя, як завжди, квапила: нові дні - нові нагальні вимоги.

Саме до цього часу - в кінці 1945 року - поступила в клініку Віра Ігнатьєва, яка потребувала великої та небезпечної операції - видалення частини легені. На перших сторінках книги вже розповідалося і про Віру Ігнатьєву, і про те, як я зважився приступити до операцій, які у нас в країні якщо хтось і намагався робити, результати отримував невтішні ... Комусь потрібно було починати! Тим більше, що проблема диктувалася самим життям. Її ставили і продовжували ставити перед хірургом хворі люди.

Протягом багатьох десятиліть лікарі були безсилі допомогти таким хворим, як Віра Ігнатьєва або Оля Виноградова, і люди приречені на довічні страждання. Лікарі усвідомлювали, що тільки видалення ураженої частки або всієї легені може врятувати хворого. Але такі операції вважалися недоступними через їх технічну складність і травматичності. Відлякувало те, що ніхто в цій справі не міг похвалитися успіхами, хоча історія легеневої хірургії багата фактами виключного завзяття та наполегливості в пошуках шляхів для вирішення цієї проблеми. Тут перш за все потрібно назвати ім'я піонера цього розділу хірургії - професора С. І. Спасокукоцького, який прагнув раніше інших оволодіти методикою легеневих операцій. Він і його учні Б. Е. Лінберг А. Н. Бакулев із завзятістю героїв шукали ключ до успіху, стійко переносячи всі негаразди, що випадають на долю першопрохідців, особливо, коли не вдається отримати бажаного результату ... Було ясно, що питання впирається в технічну сторону операції, в неймовірну для того часу її складність.

Все це повною мірою пережито і мною. Коли після восьмимісячної підготовки я зробив вдало свою першу операцію Вірі Ігнатьєвої, то вважав, що цей успіх - випадковість. Ще чотирнадцять місяців я із завзятістю одержимого розробляв техніку, перш ніж взяв Олю Виноградову. Тільки після цієї операції стало ясно, що в питаннях техніки резекції легких ми стоїмо на правильному шляху. Так в хірургії легенів для нас відпав як домінуючий питання про техніку операції. До цього вся проблема скуто стояла, як річка в очікуванні льодоходу. Крига скресла, завирувало вода, все пожвавилося, почало рухатися. Освоєна методика резекції легенів, значить, пора вирішувати всі інші питання легеневої хірургії. А їх набиралося безліч! Дещо можна було почерпнути з розрізнених повідомлень у світовій медичній літературі, але головне, безперечно, - дані власного досвіду.

Зарубіжні вчені не дуже-то люблять ділитися своїми досягненнями. Щоб з того чи іншого питання витягти з іноземних друкованих джерел раціональне зерно, потрібно прочитати гори книг і журналів. Може, здадуться цікавими дані моєї власної практики, які я зараз наведу.

Почавши розробляти проблему легеневої хірургії в жовтні 1945 року, я до того ж місяця наступного року детально вивчив 185 вітчизняних і 220 джерел англійською мовою. Надалі, коли своя російська література в силу її доступності була прочитана в усьому наявному обсязі, я цілком зайнявся літературою зарубіжних країн. Причому, до цього часу вже навчився читати по-англійськи, що називається, з листа, не користуючись словником. До грудня 1947 року я прочитав 550 іноземних видань, а до грудня наступного року, як підтверджує запис на картці, мною було освоєно і зареферіровано в цілому 290 наших і 950 зарубіжних джерел. Знання, здобуті у книгах і журналах, тут же перевірялися нами в клінічних умовах. Це давало можливість критично ставитися до будь-яких пропозицій, відбирати для себе краще, а якщо ж цього кращого не чинилося, створювати своє, таке, що найбільш повно відображало наші наміри ...

Я працюю багато і, щоб довше зберегти працездатність, намагаюся дотримуватися режиму. Вночі не працюю, вдень не нежусь. Акуратно ходжу в кіно або театр. Це відволікає від роботи. І. П. Павлов писав, що потрібен не повний відпочинок, а зміна подразників.

Завдяки тому, що за короткий термін прочитав і осмислив величезна кількість літератури по маловивченою проблеми, я став легше розбиратися в питаннях діагностики, а кілька вдалих операцій закріпили мої практичні навички. Після доповідей і демонстрацій на засіданнях Пироговського товариства я отримав певну популярність: тепер нарозхват запрошували на консультації до легеневих хворим, як в терапевтичні, так і в хірургічні клініки. Дуже часто після таких консультацій просили прийняти того чи іншого хворого на операцію і, більше того, якщо це було в хірургічній клініці, зробити показову операцію у них. Такі операції я проводив в клініках професора Є. В. Смирнова, А. І. Ракова та інших великих фахівців Ленінграда.

У ту пору, треба сказати, і в багатьох інших клініках намагалися освоїти хірургію легких, були зроблені такі операції. На жаль, майже всюди вони закінчувалися плачевно, і після двох-трьох невдалих спроб ентузіазм хірургів згасав, вивчення особливостей легеневої хірургії припинялося. Тільки в клініці Купріянова П. А. в Ленінграді, Бакулєва А. Н. і Лімберга Б. Е. - в Москві, та в двох-трьох клініках країни робота по хірургії легенів тривала. Операції закріпилися в тих клініках, де їм передувала велика теоретична і експериментальна робота.

Мої товариші - хірурги, приблизно мого віку, говорили: «Тобі, Углов, пощастило, що ти вчасно взявся за хірургію легких. Ти напав на «золоту жилу». Але я глибоко переконаний, що «золота жила» відкрилася мені тільки завдяки болісним пошукам багаторічного невпинної праці. Одночасно я освоїв хірургію стравоходу, - теж дуже важкий розділ медицини. Пізніше мені вдалося освоїти і інші важливі розділи: цироз печінки, перикардит, хірургію серця, гіпотермію, штучне серце і ін. І завжди освоєння нового розділу передувала велика теоретична робота з подальшою перевіркою в експерименті і в анатомічному залі. Я спеціально наголошую на цьому, щоб попередити наукову молодь від спроб шукати легких шляхів у науці. Не шукайте випадку «напасти» на «золоту жилу», тільки наполеглива праця принесе вам успіхи! І не треба боятися труднощів!

Мене завжди приваблювали люди, що страждали якоюсь недугою, який вилікувати вважалося неможливим. Мені хотілося вступити в боротьбу з недугою і перемогти, побачити посмішку тих, хто вже відвик посміхатися, у кого на обличчі вже давно тільки страждання і сльози. Не завжди я перемагав, але ніколи і не відмовляв у допомозі, поки не випробував всі можливі методи і способи лікування. І в цій безперервній боротьбі зі смертю, в боротьбі зі стражданнями я знаходив сенс свого життя.

Як тільки з моїх повідомлень на засіданнях Хірургічного і Терапевтичного товариств, а також з журнальних статей лікарі дізналися, що хворі, десятиліттями вважалися невиліковними, отримують повне одужання, до нас в клініку хлинув потік страждальців з усіх кінців землі російської з папірцями-напрямками і без оних ! На щастя, завдяки авторитету Н. Н. Петрова і розуміння нашої роботи в міністерстві, ми не були обмежені різними формальними рамками прийому хворих.

При наших відстанях, коли до обласного центру, а тим більше до Міністерства треба добиратися сотні і тисячі кілометрів, важкі хворі, яких ми брали, ледь добиралися до клініки, а якби їм ще їхати за напрямом, багато хто міг загинути по дорозі. Ми в той час керувалися виключно медичними показаннями. Якщо при амбулаторному обстеженні встановлювали, що людина може бути підданий лікуванню в нашій клініці, брали, не звертаючи уваги на те, звідки він приїхав, чи є у нього рекомендація-направлення відповідного медичного закладу чи ні. Чи готові були допомогти кожному! Упевнений в своїх технічних можливостях, ми почали оперувати широко і сміливо. Але до пори до часу ...

Дуже скоро ми змушені були визнати: не всіх хворих, виявляється, можемо оперувати з розумними шансами на успіх. І справа не тільки в техніці. Саме ті хворі, які особливо потребували операції, для яких життя з їх запущеною хворобою представляла борошно, саме вони через загальну слабкість організму не в змозі були перенести хірургічного втручання. Для нас спочатку було незрозуміло, чому людина гине після операції, коли у нього вилучений хвороботворний орган - джерело його мук? Адже він видаляється під наркозом або під гарною анестезією?

Насправді ж (це ми усвідомили пізніше) операція вимагає від всього організму людини витрати сил, навіть коли вона порівняно невелика і зроблена під бездоганно проведеної анестезією. На питання: «Вам боляче?» - Пацієнт відповідає «Ніскільки», - хоча весь мокрий від поту. Піт великими краплями не тільки на лобі, на обличчі, але і на всьому тілі. Про що свідчить вона? Про витраті колосальної фізичної і нервової енергії, яка як би спустошує організм: після неї настає слабкість на кілька днів. Звідси ті грізні ускладнення після операції, які нерідко нанівець зводять усі зусилля хірурга.

Питання про ускладнення як під час операції, так і після неї в літературі майже зовсім не висвітлювався. І до всього треба було доходити самим.

Тезка професора Коля Петров потрапив до нас в клініку після наступних, тяжких для нього обставин ...

У канікули батьки відправили його в село, і він був щасливий, що у нього на цей раз таке чудове літо: плавай, заграй, катайся на конях. Обіцяв новим товаришам - місцевим хлопцям, що на майбутній рік знову приїде сюди. Напередодні від'їзду до міста він після риболовлі повертався з дружками межею пшеничного поля. Зривали колоски, розминали їх в долоні, жували м'які, що не встигли затвердіти зерна. Невеликий колосок Коля затиснув зубами, щоб вибрати з нього два-три залишилися зернятка. У цей момент один з хлопчиків, пустуючи, зробив йому підніжку, і Коля впав. Нічого страшного не було б - він сам робив такі штучки з приятелями, але тут раптом так сильно закашлявся, що не міг ніяк зупинитися. Кашляв з надривом, груди, здавалося, ламало, а очі, повлажневшіе від мимовільних сліз, готові були лопнути ... Кашель стрясав, карлючився, бив його ... Перелякані хлопці підхопили Колю під руки і потягли до дому.

Викликали фельдшера, він дав якісь ліки, але кашель, трохи затихнувши, не припинявся, а до вечора піднялася температура. Терміново викликані в село батьки з'їздили до районного центру за лікарем, той визначив у Колі правостороннім НИЖНЕДОЛЕВОЙ пневмонію.

Везти хлопчика в місто було не можна. Мати і батько по черзі чергували біля сина, і лише через місяць температура стала знижуватися, але все ж залишалася в межах 37,5 - 37,8 °. Дитина відкашлює велика кількість мокротиння. Коли привезли його додому, найавторитетніші педіатри міста в один голос підтвердили діагноз, поставлений районним лікарем. Лише через три місяці Коля зміг вийти на вулицю, а в середині навчального року з'явився в своєму класі. Його ледь дізнавалися, так він змарнів і зблід. Коля насилу дочекався закінчення уроків, а коли повернувся зі школи, температура підскочила до 38,3 °. Майже місяць лежав він із загостренням пневмонії ...

Так почалася для Колі Петрова життя з флакончиками ліків на тумбочці, з лежанням в ліжку. І вже не можна було хвацько пробігти сходами сходи, як колись бігав, тільки з вікна або стоячи осторонь спостерігав за іграми однолітків: він сильно втомлювався від уроків, від читання книг, які любив.

І лише літня поїздка з мамою в Євпаторію, на море, підбадьорила, дала полегшення, температура там підвищувалася рідко. Коля повеселішав. А коли повернувся додому, відразу ж почалася чергова важка спалах пневмонії! За нею, протягом року, ще чотири загострення. Хлопчик практично весь час проводив у ліжку. У будинку у всіх опустилися руки ...

Три роки без помітних зрушень йшло лікування Колі. Яким лікарям його не показували, куди не возили! А процес прогресував: в сечі з'явився білок, ознака небезпечного ускладнення - гнійної інфекції в організмі. Хтось підказав батькам: дитину може врятувати лише радикальна операція, спробуйте звернутися в клініку Петрова. І батько негайно привіз Колю до нас. Тоді-то ми і побачили його, схудлого до прозорості хлопчика, якому в чотирнадцять років можна було дати не більше десяти. Така ж, як у більшості маленьких хворих, стигла в його карих очах недитяча печаль, дивився він на нас строго і серйозно.

- Ну, татко, на що скаржишся? - Запитав його Микола Миколайович.

- Тату - це ви будете, - відповів хлопчик. - А скаржуся на кашель і мокротиння, які мучать мене три роки і два місяці ...

- Довго, - сказав Микола Миколайович і ласкаво поплескав Колю по плечу. Хлопчик, видно, сподобався йому. Микола Миколайович попросив мене подивитися дитини, а потім розповісти йому, і вийшов, залишивши нас з Колею і його батьком. Говорив Колін батько глухо, з тієї скорботою, що давно оселилася в серці, і людина не бачить можливості позбутися від неї ...

- Нехай сам Коля розповість, з чого почалося ...

Ось від Колі і почули про колосок, який під час падіння був затиснутий у нього в губах.

- Ти виплюнув його?

- Н-не пам'ятаю ...

- Постарайся згадати. Це важливо.

- По-моєму, я вдихнув його ... Так-так! Адже кашель з того й почався, що я поперхнувся. Пам'ятаю - так, так!

Майже не залишалося сумнівів, що хлібний колосок, який Коля ненавмисно вдихнув, застряг десь у бронхах, з'явився причиною пневмонії і подальшого нагноєння в легкому. І інше було ясно: якщо колосок не вийшов на початку захворювання з кашлем, тепер він уже оточений сполучною тканиною і сам ніколи не відійде. А поки він в бронхах, нагноєння триватиме.

Що можна було сказати батькові? Як пояснити всю безнадійність становища сина? Без операції він приречений. А таку травматичну операцію хлопчикові важко витримати ...

Рентгенівське дослідження встановило у Колі ущільнення всієї нижньої правої частки легені з наявністю дрібних порожнин. Причому верхня і середня частки були повітряні, а нижня зморщена, тісно примикала до середостіння. Побачивши це, я мимоволі згадав недавно оперованого дорослого хворого, ті труднощі, які виникли при перев'язці нижньої легеневої вени, і катастрофу, пов'язану з цим. Чи не досить з мене? Тут буде не легше. Це безперечно. Адже до того ж доводиться враховувати, що загальне знеболювання поставлено у нас з рук геть погано. Подібні операції робимо під місцевою анестезією. Хіба зможе витримати це ослаблений дитина, якій не вирішиш зробити зайвий укол.

Попросивши Колю почекати в коридорі, я, нічого не приховуючи, що не прітушевивая, виклав все батькові. Той відповів, що він розуміє, але ж і без операції виходу немає. Треба, треба ж щось робити, не можна ж дивитися, як жахлива хвороба з'їдає хлопчика!

Він говорив і раніше глухим, рівним голосом, але скільки борошна було в його словах!

Клінічне обстеження підтверджувало, що у хлопчика вражена вся нижня права частка легкого, почався розпад. Навряд чи вдасться перев'язати нижню легеневу вену ... Я подумки бачив її перед собою - вкорочений, щільну, з набряклими стінками. Адже на неї потрібно буде накласти чотири лігатури! Якби можна було порекомендувати іншого хірурга, який мав би більший, ніж я, досвід в таких операціях, з радістю зробив би це. Але хто візьметься? І, як завжди, я погодився. Не знав, як поставиться до мого рішення Микола Миколайович, але він сказав: правильно ...

Перший час при підготовці Коли Петрова до операції нам нічого не вдавалося зробити. Хлопчика лихоманило, пульс у нього дріботів, мокрота і раніше відокремлювалася рясно. Не раз головний лікар, виступаючи на виробничих нарадах і вказуючи на непомірно тривалий ліжко-день, посилався на Колю ... Ми ж продовжували наполегливо лікувати його терапевтично. А не добившись результатів звичайними заходами, змушені були вдатися до введення антибіотиків прямо в гнійну порожнину легкого, роблячи укол в грудну клітку (як робили дівчинці Валі, про яку розповідалося в першому розділі). У ту пору ми вважали це ризикованою процедурою, тому попередньо заручилися згодою батьків Колі. І - нам на радість - загальний стан та склад крові у хлопчика стали краще.

На моє прохання Микола Миколайович призначив день операції.

Ми за ці місяці так прив'язалися до тямущому і розсудливій хлопчині, так близький він став всім нам, що я не уявляв собі, як поставляться до мене в клініці, якщо не впораюся ... Так що я! Коля ... Він повинен жити ...

- Федір Григорович, я чекаю операцію і, по-моєму, не боюся, - сказав мені Коля вранці цього дня.

Звичайно, він боявся, що бояться ножа хірурга все, навіть дорослі, досвідчені люди, але, змучений багатомісячними болями і кашлем, хлопчик підбадьорював себе, мріючи про швидке одужання.

Як я не старався, операція, що проходила під місцевою анестезією, залишалася дуже болючою. Потужні спайки між легким і плеврою, а також між легким і діафрагмою не давали можливості підійти до кореня легені. Ці ж зрощення перешкоджали проведенню належного знеболення. Однак хлопчик тримався героїчно. Час від часу я запитував його: «Як справи, Коля?» - Або що-небудь в цьому роді. «Порядок», - твердо відповідав він. Але чим довше тривала операція, тим слабкіше ставав його голос ... А вона затягнулася. Я відчував, що сам від напруги весь мокрий до ниточки; чув схвильоване дихання своїх асистентів.

Найнебезпечніший момент настав, коли при підході до вені довелося відсувати рукою серце хлопчика. Воно не переносило таких насильницьких дій, починало працювати з перебоями, а потім зовсім припиняло битися ... Відразу ж зупиняли операцію, давали серцю відпочинок, змушували його відновити діяльність. І так кілька разів: почнемо - зупинимося, почнемо - зупинимося ...

... Перечитавши написане, я закриваю очі, і з божевільною запаморочливою швидкістю проносяться в пам'яті миті тієї операції. Я навіть в ці секунди відчуваю тяжкість в передпліччях, що накопичується, коли стоїш біля операційного столу, і знову з досадою почуття: хіба передаси все, що було в ті години, на папері ?! Біль дитини і свою власну біль за нього, колосальне навантаження, що висить в цей момент на тобі, і ту незрозумілу, близько присутню провину: а раптом все скінчиться погано - адже працюємо багато в чому поки наосліп, поки тільки шукаємо, треба б було почекати - і чекати не можна! .. Підвладні чи перу всі нюанси переживань хірурга, зайнятого нової для нього, невивченою в медицині операцій ?!

Операція у Колі Петрова закінчилася благополучно. Ми стежили за його долею довго, і мені було відомо, що він, закінчивши школу, вступив до університету, на один з гуманітарних факультетів. А кілька років тому на пероні вокзалу, коли я їхав у відрядження, до мене підійшов Колін батько, вже пенсіонер. У ті кілька хвилин, що залишалися до відходу «Стріли», він встиг повідомити, що його син вчителює на Північному Кавказі, на батьківщині дружини, і у нього вже свої діти ...

Було приємно почути про це.

Лікування і операція у таких хворих, як Коля Петров, вимагали від медперсоналу, особливо від хірурга, багато сил і здоров'я. А нас раз у раз дорікали в тому, що в клініці великий ліжко-день, що ми витрачаємо багато ліків, що показники за всіма статтями неважливі. Не всі адміністратори розуміли, що ми прокладали нові шляхи, що ми день і ніч, не знаючи спокою, працювали не заради своїх інтересів, а заради нещасних людей.

За багато років роботи лікарем у мене склалося переконання, що в медичному світі безглуздо на адміністративні посади ставити неспроможних в науковому відношенні людей. Не можна підпорядковувати людини з серйозними знаннями дилетанту. На жаль, у нас ще зустрічається таке явище. Добре, якщо дилетант, допущений до влади, має тактом і порядністю. Але нерідко невіглас в науці не в міру наділений амбіцією, болісно самолюбний і вразливий. Він тільки й дивиться за тим, щоб ніхто не зазіхнув на його права, не затьмарив би його авторитет. Справжній учений, потрапивши під початок до такої людини, відчуває чималі незручності, а часом йому доводиться витрачати більше сил не на справу, а на захист справи.

Свого часу мене вразила доля чудового вченого В. Г. Старцева. Не знаючи його особисто, але читаючи його теоретичні роботи, я відчував почуття подяки і захоплення перед людиною, який зумів багато зробити в розвитку вчення І. П. Павлова, створив методику експериментального отримання хвороб. Він експериментально отримав шлункову Ахілія, гастрит, поліпи, обґрунтував можливість отримання раку шлунка, гіпертонії, інфаркту міокарда. Написав кілька книг, частина з яких переведена за кордоном. Його роботи я вивчив і радив своїм співробітникам знати праці В. Г. Старцева. І одного разу, потрапивши в місто, де він працював, вирішив сходити до великому вченому, висловити йому подяку від всіх лікарів, яким так потрібні його статті і книги. І яке ж було моє здивування, коли я побачив його в ролі завідувача лабораторією, в якій і всього-то, крім нього, один співробітник. Багато років він працює на самоті, організовує і проводить складні досліди і експерименти на тваринах, пише книги, стверджує свою теорію.

А в тому, 1947 році, операція у Колі Петрова зайвий раз підтвердила, що ми на вірному шляху і зупинятися не можна. Хірург здатний позбавити хворого з хронічним запаленням легенів від його болісного, що веде до загибелі недуги! І якщо у цього хлопчика причиною захворювання стало чужорідне тіло, то у інших важке ураження легень наступало найчастіше як наслідок перенесеного в дитинстві запалення, яке лікували абияк, не доводили лікування до кінця. Після повторюваних загострень процес, як правило, захоплював все легке.

І якщо ми, бачачи страждання хворих з хронічними пневмоніями, не могли відмовити їм і брали на операцію, то що ж говорити про тих, у кого були хронічні абсцеси! Якщо у перших хвороба протікає роками, то у хворих з абсцесами вона обчислюється місяцями: у півтора-два роки зводить людини в могилу. Чи не фахівцям, мабуть, чи не визначити різниці між тими і іншими. Той же кашель з відділенням мокротиння, ті ж крайні слабкість і виснаження ...

У тому ж, 1947 року до нас якимось дивом дістався - так він був виснажений і слабкий - іркутянін Віктор Васильєв. Двадцятивосьмилітній, він був схожий на старого - зморшкуватий, жовтий. Військова, що залишилася, напевно, з фронтової пори, гімнастерка висіла на ньому мішком, і було дивно бачити, скільки у нього нагород: мало не повний набір всіх наявних тоді бойових орденів! Добре воював сибіряк.

Віктор розповів, що в сорок п'ятому, коли їх десантну частину перекидали з Заходу на Далекий Схід, він раптом в дорозі, в теплушці, відчув нездужання. Подумав, що продуло, і, випивши спирту, ліг під купу шинелей, сподіваючись відлежатися. Однак озноб і пітливість не проходили, паморочилося в голові. На зупинці товариші під руки відвели його до санчастини. Там зробили рентгенівський знімок, і Віктор був спішно знятий з поїзда, покладений в військовий госпіталь. Сім днів він перебував між життям і смертю, а на восьмий відійшло з кашлем близько літра гнійної рідини і начебто трохи полегшало, навіть апетит з'явився. Але підвищена температура трималася, залишився виснажливий кашель. Близько двох місяців пробув він в госпіталі і був відпущений додому з документами демобілізованого «по чистій» ...

За півтора року у Віктора п'ять разів було загострення, і п'ять разів він лежав в лікарні по чотири - шість тижнів. Сам бачив, не по місяцях, по днях залишають його сили ... Нічого було думати про будь-якій роботі, втомлювався навіть при читанні книг після двох-трьох прочитаних сторінок. Чуючи, як син кашляє, мати йшла в сусідню кімнату і там плакала. Власна безпорадність терзала Віктора так само, як хвороба. Залишила його, перестала з'являтися в їхньому будинку жінка, яка писала йому на фронт. Життя для нього, знесиленого, не мало сенсу. Ось тоді-то він знайшов в газеті коротке повідомлення про успішні операції на грудній клітці в клініці Петрова, дізнався, що їх робить доцент Углов, і ... тихо пішов з дому. Останні резерви організму були витрачені на дорогу до Ленінграда. І я, оглянувши його, зрозумів: ще всього один спалах, і Віктор Васильєв загине від серцевої і легеневої недостатності.

- Шляху назад, товариш Углов, мені немає, - сказав Віктор. - Повірте солдату: це мій останній ривок ...

Як вже тут було не вірити! Віктора негайно поклали в палату. А мені треба було міркувати, що ж робити ... Операція у такого хворого - вище наших можливостей. При подібному фізичному виснаженні навряд чи знімемо його живим з операційного столу. Почали лікувати. Переливали кров, насичували вітамінами, виписали Віктору додаткове білкове харчування, давали ліки для поліпшення апетиту, навіть дістали спеціально для нього рідкісний на той час пеніцилін - вводили внутрілегочное. А через місяць хворий помітно ожив: додав у вазі, у нього різко скоротилася кількість мокротиння, покращився склад крові. Момент для операції за весь час хвороби Віктора - був найбільш сприятливий. І зволікати було не можна! Якщо почнеться чергове загострення, воно моментально зведе нанівець всю нашу підготовку.

Стільки операцій вже описано на попередніх сторінках, що боюся, не втомив чи читача! Але ж операції - наш головний працю, і моя книга - саме про працю хірурга. Полководець в деталях розповідає про пам'ятні йому боях, письменник про цікаві зустрічі і події, робочий в своїх записках - про те, як ішов від рекорду до рекорду. А лікар, природно, - про те, як рятував людину ... Та ще коли це теж непроста, не буденна явище, а за своєю суттю рекорд, бій! Так було з Віктором Васильєвим.

Зрощення легкого з грудної стінкою і середостіння виявилися у нього настільки міцними, що ні на один сантиметр неможливо було просунутися в груди тупим шляхом - все доводилося різати ножицями. Мої наполегливі спроби розділити зрощення між легким і грудної стінкою привели до такої великої крововтрати і різкого зниження тиску, що довелося робити перерву в операції. Ввели новокаїн ... Нова спроба ... Знову тиск катастрофічно падає! І раз так, і два, і на третій ... Хоч припиняй операцію, нічого не зробивши для людини, - лише б живим повернути його в палату! Інакше якщо не від шоку загине, то від крововтрати ... Як бути? Бачу над масками тривожні очі моїх помічників. Санітарка без кінця стирає з наших осіб піт. Хвилюючись, то заходить в операційну, то виходить з неї Микола Миколайович. Зрідка чуємо його підбадьорливі слова.

Дуже незручно лежить легенева артерія! Прямо під дугою аорти. Спайки між цими найбільшими судинами людського організму надзвичайно могутні: знову повинні йти в хід ножиці! Але спробуй діяти ними майже наосліп, на глибині, через тісну щілину ... На міліметр в одну сторону - пораниш стінку артерії, а в іншу - аорту. Це для хворого моментальна смерть. Ніякого шва в такій глибині на аорту не накласти, та й не встигнеш. Сама крихітна ранка в ній - і струмінь крові в метр заввишки в мить заллє твоє обличчя, очі, все операційне поле ... Власне серце при кожному русі ножиць завмирає так, що фізично відчуваєш його біль.

І яку витримку проявляє Віктор! Адже ця надзвичайно травматична операція в той час здійснювалася під місцевою анестезією. Але при таких рубцях новокаїн погано проникає в глибину, мало діє ... А хворий мовчить. Лише раз я почув, як він заскрипів зубами.

- Терпи, Віктор.

- Ви там виймайте все. Нічого мені не залишайте ... крім серця!

Він ще намагається жартувати!

Напевно, Віктор підсвідомо розуміє, що його самопочуття впливає на хірурга, і намагається, щоб в слабкому голосі проявилися нотки бадьорості. чуємо:

- Все нормально, Федір Григорович, продовжуйте ... І ми продовжуємо ... годину ... два ... три ...

Але коли біль триває довго, вона стає нестерпною для організму. На цьому заснований досвід з отримання експериментального шоку. Його домагаються у тварини гострої, різкою травмою: наприклад, роздавлюванням кінцівки. Відразу ж артеріальний тиск падає до низьких цифр, і якщо не вжити відповідних заходів, тварина гине. Або ж: ви злегка вдаряє молоточком по животу жабі, і якийсь час вона не реагує. Але якщо це биття продовжувати довго, кров'яний тиск почне падати і досягне тих же критичних цифр, що і при гострій травмі. значить, тривалість ...

І у Віктора якийсь час тиск стабільно, він терпить біль, відповідає нам, але травма триває - і тиск котиться вниз.

- Скільки? - Питаю у Ваневского.

- Вісімдесят. Досить ...

Знову перерва - нова посилена переливання крові, вводимо розчин глюкози зі спиртом, протишокові розчини. Через п'ятнадцять - двадцять хвилин Ваневскій повідомляє:

- Сто десять на сімдесят!

Операція відновлюється ... замовкла було Віктор знову подає голос. Кажу йому:

- Ще трохи, Віктор ...

- Мені-то що, знай вилежуватись ... Вас шкода!

Мила людина! Його розкрита грудна клітка переді мною, і знав би він, що лікар, який схилився над ним, в якісь секунди холоне від жаху, що ось-ось найтонша нитка життя обірветься, нічого не можна буде поправити.

Нарешті перев'язана легенева артерія. Це крок вперед. А нижня легенева вена ховається за серцем, за його лівим шлуночком. Щоб підійти до неї, потрібно, як було і у Колі Петрова, відсунути серце вправо. Прошу Олександра Сергійовича зробити це якомога делікатніше. Але серце реагує на зміщення так бурхливо, що я не встиг підібратися до посудини, провести під нього нитку, а вже необхідний терміновий перерву! Нова спроба підібратися до наміченої мети - той же результат. І так до мерехтіння в очах: ??почали - призупинили, знову почали. А коли вдалося - не до перепочинку. Тепер треба перетнути і обробити бронх.

Хребет у мене ніби окостенел: не можу розпрямитися. А кінця операції не видно ... Поступитися б кому-небудь місце, нехай інший продовжує. А самому б вийти з операційної, повільно пройти по довгому коридору, вибратися на вулицю, зітхнути там на повні груди, довго стояти, підставивши обличчя вітерцю ... Але не буває чудес, або, у всякому разі, якщо і бувають - лише за стінами операційної . А тут ти як раз той самий, від кого все інші чекають чудес ... Не відволікайся, будь весь увагу!

Коли врешті-решт все ж вдалося відокремити легке від грудної стінки і все навколо полегшено зітхнули, ще рано було радіти. Це стало зрозуміло, коли я взявся відділяти легке від діафрагми. Потрібно легке відсікти. Але де? Якщо розріз пройде високо, то залишиш багато легеневої тканини, ураженої гнійними абсцесами, - це напевно дуже складне емпіема плеври в післяопераційному періоді. Якщо ж розріз провести нижче, щоб бути впевненим у видаленні всього гнійного ділянки, можна розсікти діафрагму і розкрити черевну порожнину. Тоді зовсім смертельне ускладнення - перитоніт! Як в билині: направо підеш ... ліворуч підеш ... всюди однаково! А прямо піти - в даному випадку потрапити в шар - неможливо.

Вирішую, що залишити частину легкого на діафрагму - менше зло, ніж поранення її і розтин черевної порожнини. Відсікаю його, як задумав. Віктор уже не відповідає на питання, він тихо стогне ... За час операції йому перелили три з половиною літри крові, не кажучи вже про протишокової рідини, вітамінах, глюкози і таке інше. І все ж до кінця артеріальний тиск опустилося до 40 - 50 міліметрів ртутного стовпа, - хворий впав у глибокий шок! Більше п'яти страшних годин йшла операція. А закінчили її - нове випробування. 40 - 50 міліметрів - найнижчий поріг життя. За ним смерть. Такий тиск, дай йому скільки-то протриматися, веде до руйнування мозкових клітин, до загибелі серця, які не отримують належної кількості кисню. Так що боротьба за людину тривала з неослабною напругою. Ще не скоро я зміг дозволити собі бажане - вийти на вулицю вдихнути в застояну грудну клітку добру порцію свіжого повітря, але ж вона, грудна клітка, за ці години не мала можливості ні разу розправитися. Ниючий тяжкість в хребті, свинець в ногах.

Те внутрішнє напруження, у владі якого перебуваєш в момент операції, довго зберігається в тобі і після. Інший раз в цей же день перемикаєшся на інше, консультіруешь хворих, береш участь в якомусь нараді, ввечері йдеш в театр або кіно ... І все одно, лягаючи спати, відчуваєш дрібну, що не залишала тебе тремтіння, хоча ти всіляко прагнув відволіктися від тих кошмарних годин операції, на якій, до речі, всіх вражало твоя царська спокій ... І це за умови, що операція закінчилася благополучно, хворий живий. Тут хвилювання в кінцевому рахунку долається внутрішнім задоволенням і радістю, - людини врятував!

Коли ж через допущеного промаху або раптового ускладнення хворий загине, хвилювання досягає межі, триває багато днів. Як правило, в такому випадку назавтра, а іноді і на великий термін хірург відмовляється від операцій, щоб прийти в себе, налаштуватися на робочий лад. Терзаючись, він шукає, шукає, намагаючись вловити причину сталася катастрофи і обов'язково відшукати привід для самозвинувачень ... Повірте мені: не тільки за помилки, але і за ті невдачі, в яких немає його прямої провини, хірург платить найвищої душевної платою!

... Немає потреби, мабуть, пояснювати, як болісно протікало одужання Віктора Васильєва - болісно для нього і тривожно для нас. Щоб запобігти загрозі важкого нагноєння плевральної порожнини, де залишилася частина гнійного легкого, знову добули правдами і неправдами великі дози пеніциліну, вводили йому за допомогою пункції. Лікуючий лікар Лариса Степанівна носила з дому каструльки зі смачною, поживною їжею. Віктор ніяковів, але був щасливий.

Рівно через два місяці і вісім днів в хорошому стані ми виписали його додому.

Коли Віктор прийшов до мене прощатися, я помітив, що він чимось збентежений.

- Говори, Віктор, - підбадьорив я його.

- Не знаю вже, як сказати ...

- По-військовому: чітко і ясно!

- Виходить, Федір Григорович, я вам за все добро злом повинен відповісти ...

- Це як же?

- Хочу відвезти Ларису Степанівну з собою. Благословляєте?

- Ну, - я лише головою від подиву похитав, - лихий ти десантник, Васильєв! Недарма вся груди в хрестах ...

- А тепер і в рубцях! - Додав Віктор. - Відпустіть Ларису зі мною?

- А не відпущу, хіба послухаєте! Але чому вона з тобою не зайшла?

- Боїться, Федір Григорович ...

Так відвіз від нас Віктор Васильєв здатного доктора, і обидва вони - хороші люди, думаю, напевно, і зараз живуть в добрій згоді. Сам Віктор приїжджав в клініку за викликом через чотири з половиною роки. Виглядав він чудово, працював єгерем у лісовому господарстві. Ні кашлю, ні мокротиння, ні підвищеної температури за ці роки не було в нього ні разу.

А операції в клініці, зупиняючись на якийсь незначний термін, поновлювалися знову, і трагічні ситуації при напливі важких і безнадійних хворих, при відсутності хорошого наркозу виникали мало не кожен операційний день.

Це треба було витримати. І не вивітряться зі свідомості хвилини і годинник тієї страшної спустошеності, яка виникала в моменти власного безсилля біля операційного столу. Скільки разів хотілося кинути все, аби так близько не стикатися з жахами і кошмарами самого безвихідного людського горя! Ні, не те слово «стикатися» ... Хірург брав це горе на себе, вступаючи в суворий і травматичний для свого серця поєдинок ...

Ось хворий лежить на операційному столі без пульсу, з ледь помітними ознаками життя. Твої помічники клопочуть біля нього, намагаючись підняти кров'яний тиск. І ти, затиснувши судину, що кровоточить судорожно зведеними пальцями, стоїш і не можеш нічого зробити ... Дуже добре знаєш, що і як потрібно зробити, але ... скальпель відкинутий! Адже ще невелика додаткова травма - і тиск крові у хворого перейде критичну межу, за яким вже небуття. Так мало треба, щоб переступити цю межу ...

Подумки повертаючись до тих років, коли я не мав ніякого досвіду у виробництві операцій на грудній клітці, в виходжуванні таких хворих, і лише ждав підходи до цього, повинен сказати найтепліші слова подяки на адресу своїх помічників в клініці Н. Н. Петрова, де , як вже, напевно, ясно читачам, в числі перших в країні закладалися основи грудної хірургії, створювалося вчення про резекції легенів.

Тут, кілька відволікаючись, я повинен знову повторити: в клініці Петрова взагалі був завидний в усіх відношеннях, дуже дружний колектив, і всі, від керівника до рядових ординаторів, відрізнялися відданістю медицині, не за страх, а за совість служили благородної справи лікування хворих. Дух ентузіазму, творчості, великий поважності один до одного панував в той час тут. Дорівнювали, зрозуміло, на Миколу Миколайовича, а він був до кожного з нас по-батьківськи вимогливий і добрий. Коли я прочитав у А. П. Чехова, що «професія лікаря - це подвиг; вона вимагає чистоти душі і помислів. Треба бути ясним розумово, чистим морально і охайним фізично », я перш за все подумав про свого вчителя. Завжди і у всьому він був саме таким, і того ж вимагав від нас. І я буду безмірно радий, якщо моя книга, крім усього іншого, стане служити добрій пам'яті Миколи Миколайовича Петрова - видатного російського хірурга, який так багато зробив для страждаючих людей! Я залишаю за собою право ще - в якихось інших подробицях - розповісти про цю чудову людину. Асистенти, медсестри, санітарки ... Вони, мої товариші, абсолютно добровільно і безкорисливо, в ім'я служіння медицині, разом зі мною терпляче несли важкий хрест - виривали у смерті давно приречених людей ...

Перш за все треба назвати Олександра Сергійовича Чечуліна і Іраклія Сергійовича Мгалоблішвілі. Крім них - Ніну Данилівну Перумова, Марію Володимирівну Троїцьку, Ніну Іванівну Ракітін, вже не раз згадуваного на сторінках книги Володимира Львовича Ваневского, ще Андрія Андрійовича Колініченко, і, звичайно ж, операційних сестер - Людмилу Миколаївну Курчавова, передчасно пішла з життя Анну Сергіївну Сергєєву , палатних сестер Марію Олександрівну Афанасьєву, Віру Фалін, Наташу Алексєєву ...

Я схиляю голову перед ними.

ГЛАВА ХI |  ГЛАВА XIII

ГЛАВА I |  ГЛАВА II |  ГЛАВА III |  ГЛАВА IV |  ГЛАВА V |  ГЛАВА VI |  ГЛАВА VII |  ГЛАВА VIII |  ГЛАВА IХ |  ГЛАВА Х |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати