Головна

I. Питання про сенс взагалі і питання про сенс життя

1.  Amp; 50. Обмеження батьківських прав. Відібрання дитини при безпосередній загрозі життю або здоров'ю дитини.
  2.  D - «група прямих запитань
  3.  Disjunctive Question. Розділове питання.
  4.  I. Питання про темп розвитку індустрії
  5.  I. Перехід "нової опозиції" до троцькізму в основному питанні про характер і перспективи нашої революції
  6.  I. Лютнева революція і національне питання

Спробі відповісти на питання про сенс життя повинна передувати ясна і точна його постановка. Ми повинні перш за все сказати, що ми розуміємо під тим «сенсом», про який ми запитуємо.

Питати про сенс - значить шукати відповіді на запитання про безумовному значенні чого-небудь, т. е. про таке уявному значенні, яке не залежить від чийогось суб'єктивного розсуду, від свавілля будь-якої індивідуальної думки. - Запитуємо ми про сенс будь-якого незрозумілого нам слова, про сенс будь-якого нашого переживання або цілої нашому житті, питання завжди ставиться про загальне і безумовне значення чого-небудь: мова йде не про те, що значить дане слово або переживання для мене або для кого-небудь іншого, а про те, що воно має значити для всіх.

Так розуміється «з-роздуми про" є логічно необхідне припущення і шукане будь-якої думки. - Основне завдання логічної думки полягає в тому, щоб не бути тільки суб'єктивним переживанням. Тому будь-яка логічна думка прагне утвердитися в чомусь безумовному і загальне, що носить назву істини чи смислу. Думка ж тільки суб'єктивна, яка не досягає мети цього прагнення, думка, чи не здатна стати загальнозначущими, відкидається всяким логічно мислячим як безглузда. Інакше кажучи, «сенс» є загальнозначуще уявне зміст, або, що те ж, загальнозначуща думка, Яка становить обов'язкове для будь-якої думки шукане.

Неважко переконатися, що так розуміється «сенс» представляє собою логічно необхідне припущення не тільки будь-якої думки, але і будь-якого свідомості. Усвідомити саме і значить - осмислити, т. Е. Віднести сознаваемое до якогось об'єктивного, загальнозначущому змістом. Поки я тільки переживаю ті чи інші відчуття, враження, емоції, - я ще не усвідомлюю; усвідомлюю я тільки з того моменту, коли думка моя, підносячись над більш прийнятною, відносить його до якого-небудь загальнозначущому уявному змістом, який затверджується як «сенс».

Покладемо, я сиджу на березі великої ріки. Я бачу вдалині щось схоже на туман; потім враження прояснюється і я чітко сприймаю якийсь димок. Може бути, це - піднялося над річкою хмара; може бути, це - дим віддаленій фабричної труби або йде уздовж берега паровоза. Але ось димок, який здавався спочатку нерухомим, починає наближатися, слідуючи звивинах річки; а разом з тим моє вухо ясно починає розрізняти посилюється в міру наближення шльопання по воді. І раптом мені остаточно стає зрозумілим безсумнівний сенс всього сприйманого, сенс, разом перетворює весь хаос моїх сприйнять у єдину, цілісну картину. Це - пароплав йде вниз за течією! Все, що раніше мені уявлялося або здавалося, - хмара, дим фабрики або паровоза - відкидається мною як тільки моє, Уявне, психологічне. Я знайшов щось сверхпсіхологіческое, Що більше всіх моїх відчуттів, переживань, думок, загальне шукане моїх думок, яке ними передбачається і яке тому називається «з-думки». На відміну від усього того уявного, удаваного, що я відкинув, це уявне зміст, сознаваемое мною як сенс, затверджується мною як загальнообов'язкове. Раз для мене ясно, що я бачу і чую пароплав, що йде проти течії, я вимагаю, щоб і всі визнавали те ж саме. Те ж саме уявне зміст повинен висловити «з-роздуми про" переживань і сприйняття інших людей, які тут же поруч зі мною дивляться вдалину в тому ж напрямку і слухають.

Таке ж значення питання про «сенсі» може бути показано на будь-якому конкретному прикладі. - Це - завжди питання про загальнозначуще уявному визначенні чого-небудь, про безумовне значення для думки чогось пізнаваного або просто усвідомлювала. У цьому значенні слова «сенсом» має володіти всі, що ми усвідомлюємо, бо «усвідомити» саме і значить наділити що-небудь в форму загальнозначущої думки. Все те, що не піддається такому вираженню, - тим самим знаходиться за межами можливого свідомості.

Під «змістом», таким чином, завжди мається на увазі загальнозначуща думка про що-небудь, і в цьому значенні сенсом володіє рішуче все, що може бути виражено в думки незалежно від цінного і нецінні. Так розуміється «сенс» може висловитися як в позитивній, так і в негативній оцінці будь-якого предмета нашого пізнання, бо негативна оцінка абсолютно так само, як і оцінка позитивна, може бути одягнена в форму загальнозначущої думки. Ми можемо говорити про хороше, поганому або про байдуже по відношенню до добра і зла "сенсі» того чи іншого діяння або факту, - всі ці вислови однаково можуть перебувати в повній відповідності зі словом «сенс» в широкому його значенні.

Але крім цього загального значення загальнозначущої думки слово сенс має ще інше, специфічне значення позитивної і загальнозначущої цінності, І саме в цьому значенні воно розуміється, коли ставиться питання про сенс життя. Тут мова йде, очевидно, не про те, чи може життя (як і вона була її цінність) бути виражена в термінах загальнозначущої думки, а про те - чи варто жити, Чи володіє життя позитивної цінністю, До того ж цінністю загальної і безумовної, Цінністю, обов'язкової для кожного. Така цінність, як загальної, допускає загальнозначуще уявне вираз; і, отже, тісне, Специфічне значення слова «сенс» в даному випадку не скасовує, а доповнює загальне його значення. Шуканим тут, як і у всіх питаннях про «сенсі», є загальнозначуща думка, але при цьому, - загальнозначуща думка про цінності. Нам належить перш за все розглянути, якими даними ми маємо для вирішення цього завдання.

Вступ |  II. Загальнозначимих і сверхвременного сенс як шукане всякого свідомості

III. Істина як акт безумовного свідомості |  IV. Істина як всеедіной думка і всеединое свідомість |  I. Нісенітниця існування |  II. Життєва суєта і вимога сенсу |  III. Суперечка про життєвий шлях |  IV. світовий сенс |  V. Горизонтальна лінія життя і її виправдання |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати