Головна

Розділ 16 1 сторінка

  1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

Джейн опустила аркуші паперу і сказала:

- Ну і?

Відірвавши погляд від тарілки з тортом, я запитала:

- Що «ну і»?

- Я заінтригована. Що було далі?

Я зізналася, що сама ще не знаю цього.

- Але в ті часи, звичайно ж, не можна було завести дитину так, щоб ніхто нічого не помітив. А оскільки вони хочуть зберегти шлюб Софії і Морі в таємниці, я думаю, графиня відправить її куди-небудь в безпечне місце.

- Куди ж це, дозволь дізнатися?

- Не знаю. Потрібно буде подумати.

- Але якщо їй народжувати ... - вона підрахувала в розумі місяці, - в березні, це ж означає, що її не буде в Слейнсе якраз тоді, коли почнеться вторгнення, хіба ні?

- Не знаю. - Я злизала з вилки крем.

Джейн похитала головою.

- Як ти можеш писати книгу без плану, а?

- Я завжди так пишу.

- Так, та не так, - поправила мене Джейн, вирівнюючи стопку паперів. - Я ще не бачила, щоб ти писала так швидко.

- Напевно, це через шотландського морського вітру. Він мене надихає.

Я спеціально говорила легковажним тоном. З усього, що відбувалося зі мною дивного, Джейн знала тільки про випадок з плануванням Слейнса, і то вона пояснювала це тим, що я переробилася. В інший я вирішила її не посвячувати. Дивно, але мені було набагато простіше говорити про це з тими, кого я майже не знала, з доктором Уейр наприклад, ніж з тими, хто був мені набагато ближче, як Джейн. Або Грем. Може бути, мені просто не хотілося, щоб вони вважали мене божевільною.

З Джейн я була знайома досить давно, щоб знати: в її упорядкованого життя немає місця непоясненому.

Вона сказала мені:

- Якщо тебе тут все так надихає, тобі потрібно переїхати до Шотландії. Купи собі будиночок. Якраз тут поруч, на сусідній вулиці, один продається.

Алан, чоловік Джейн, прибирав зі столу, але зараз відчув потребу втрутитися.

- Вона не захоче жити на сусідній вулиці, Джейн.

- Чому?

- Тому що ти не зможеш стати невидимкою. Ти будеш постійно стирчати у неї під боком і свербіти: «Як там книга?» Та «Коли закінчиш?»

- Не стану я цього робити. - Джейн комічно витріщила очі, зображуючи обурення.

- А крім того, Керрі потрібно усамітнення.

- Вона отримає його.

- Невже? - Алан з сумнівом подивився на дружину. - І ти хочеш, щоб вона в це повірила після всіх твоїх стогонів сьогодні вранці?

- Я всього лише сказала, що їй не варто брати таксі і що ми самі її привеземо.

- Звичайно, тут же їхати цілих десять хвилин! - З посмішкою підхопила я.

- Справа не в цьому, - сказала вона.

- Справа в тому, - вставив Алан, - що ти думала, вона привезе чоловіка. - Він повернувся до мене і пояснив: - Ось чому вона спекла торт. Нам вона торт ніколи не пече.

Тут Джейн спробувала зробити вигляд, ніби цього разу по-справжньому образилася на Алана, але у неї не вийшло.

- Якщо така у тебе подяку, в наступний раз взагалі обійдешся. - Вона гордо підняла голову і обдарувала чоловіка таким поглядом, який, напевно, кидала на надокучливих видавців. - Між іншим, коли ми з Керрі розмовляли в останній раз, вона сама сказала, що, можливо , Приїде з чоловіком.

- Я так сказала?

- Ти сказала, що скажеш мені. - Вона знизала плечима, мовляв, яка різниця? - Це одне і теж. Я просто хотіла проявити гостинність, якби він прийшов.

Її чоловік покосився на мене і болісно закотив очі, а я посміхнулася. Джейн не помітила цього, тому що в цю саму мить малюк Джек нагорі нестямним ревом сповістив нас про своє пробудження, а коли вона спустилася з ним, все її увагу вже було зосереджено на дитину.

Це був чудовий малюк, яскравий і живий, з такими ж, як у Джейн, рудуватим волоссям і блакитними очима, якими він дивився на все навколо з ненаситним інтересом. Веселим і безстрашним характером він теж вдався в маму.

- Дітки - дивовижна штука, - сказала мені Джейн. - Здавалося б, такі крихітні істоти, а ось з'являються на світ, і твоє життя змінюється повністю. Ти починаєш жити тільки ними.

Що повернуло нас до розмови про мого персонажа, Софії, і до того, як зміниться її життя з народженням дитини.

- Я не впевнена, що буду описувати самі пологи, - сказала я. - Я ж через це не проходила.

- Розумна ти дівчина, - промовила Джейн, втім, без особливої ??теплоти в голосі. - Від себе можу сказати, що ті, хто через це пройшли, навряд чи захочуть читати про це. - Вона поцілувала Джека в щічку. - Кінцевий результат - інша справа, але про сам процес краще не нагадуй.

Все ж мені вдалося її розговорити, щоб на всякий випадок отримати уявлення про те, як це відбувається.

Розмову ми закінчили майже о другій годині, коли мені вже було пора йти.

Незважаючи на протести Джейн, я знову викликала таксі.

- Я можу тебе відвезти, - сказала вона, коли ми підійшли до дверей і я почала укладати паперу в портфель. Правда, портфель цей більше нагадував валізу, бо був розрахований на те, щоб вмістити ноутбук і пару змін одягу. Розуміючи, що Джейн зверне на це увагу, я заздалегідь приготувала пояснення.

Брехати Джейн було справою тонким і вимагає особливого підходу, тому що вона володіла прямо-таки неймовірним чуттям. Для мене завжди було простіше починати з правди.

- Але я їду не додому, а в Абердін. Мені потрібно дещо там перевірити для книги. Я можу затриматися на день - залежно від того як піде.

Схоже, вона нічого не запідозрила. Ми почекали таксі в передпокої, а коли машина приїхала, Джейн сказала мені:

- Почекай хвилину, я зараз, - і пішла на кухню, звідки повернулася з квадратної пластикової коробочкою. - На ось, візьми.

- Це що?

- Це не тобі. Це йому.

- Кому?

- Таксі пропустиш, - сказала вона і втекла сходами до машини.

Коли спустилася і я, вона відкрила мені двері, дочекалася, поки я влаштуюся на задньому сидінні, і з невинним виглядом промовила:

- Ти ж казала, що він з Абердіна, вірно?

Вона зловила мене і знала це, але я вирішила не здаватися до останнього.

- Хто?

- Чоловік, з яким ти гуляла на березі. Ти говорила, що він викладає історію в Абердіні. Або я помиляюсь?

Самовдоволено посміхнувшись, вона кивнула на пластикову коробочку.

- Дивись, не з'їси по дорозі.

А потім, перш ніж я встигла відповісти, вона зачинила двері і помахала мені на прощання. Я ж задумалася про те, якою б з неї вийшов чудовий детектив. Будь-якого злочинця Джейн вивела б на чисту воду за дві секунди.

Кутовий вікторіанський будинок, як і більшість будинків в Абердіні, був побудований з граніту. Але не з червоного, як Слейнс, а з коричнево-сірого, що надавало всім будівлям на цій вулиці вид надійного, перевіреного часом величі. Кущі падуба облямовували коротку доріжку, що веде до ганку. На пофарбованій синьою фарбою двері блищало натерте латунне кільце, на якому замість звичайної левової морди красувалася голова поета Роберта Бернса. Правда, скористатися ним мені не довелося. Як тільки за мною зачинилися двері таксі, з дому долинув гавкіт Ангуса, а коли я підійшла до ганку, вхідні двері вже була відкрита.

Грем, який мав вигляд не менш надійний, ніж його кам'яний будинок, в поношеному чорному светрі і джинсах, привітно посміхнувся.

- Відразу мене знайшла?

- Та все в порядку.

Він взяв у мене з руки портфель і запитально подивився на пластикову коробочку, яка викликала своїм запахом підвищений інтерес у Ангуса.

- Торт. Це тобі.

- Мені?

- Не питай.

Він і не питав. Сторонні, даючи мені пройти, він зачинив двері, нахилився і поцілував мене. І мені раптом стало дуже дивно від того, наскільки я скучила за ним. Скучила за тим відчуттям спокою і затишку, яке знаходило на мене, коли він був поруч, за його ні до чого не зобов'язує присутності. І по його дотику.

Він підняв голову.

- Вітання.

- Вітання.

- Проходь, покажу тобі, як я живу.

Він розповів, що купив цей будинок лише рік тому, і де-не-де ще тривав ремонт. Вітальні кімнати з великими світлими вікнами і красивими ліпними карнизами були майже порожні, їх голі стіни були підготовлені до фарбування. Нагорі лише одна його спальня була доведена до розуму. У ній переважали чоловічі спокійні зелені тони, приємні для очей. Решта кімнати нагорі ще не були оформлені. Взагалі, весь будинок чимось нагадував новий костюм, який ще потрібно підігнати по фігурі: в одних місцях занадто вільно, в інших затісно. За одним винятком - житлового простору в глибині будинку на першому поверсі. У цьому царстві Грема все було продумано і виконано досконало.

Він перепланував кухню, наповнивши її сучасною технікою, але зберігши викторианское чарівність, і зніс задню стіну, щоб прилаштувати скляний зимовий сад, завдяки якому сонячне світло потрапляло в будинок і стелився косими променями по широким мостинам. Стюарт говорив, що Грем любить готувати, в чому я сама переконалася, побачивши, в якому порядку містяться його кухонне приладдя. Все, починаючи від картатого кухонного рушники, сохнувшіе на дверцятах духовки, і закінчуючи розташуванням каструль і приладів, вказувало на їх часте і уміле використання.

Ну а те, як Ангус зітхнувши плюхнувся на нагрітий сонцем підлогу зимового саду, в якому з меблів були тільки софа з низькою спинкою, крісло з підставкою для ніг та стопка книг, досить висока, щоб служити столиком, свідчило про те, що це його улюблене місце.

Воно і зрозуміло. Якби це був мій будинок, я б, напевно, сама не виходила з цього наповненого світлом приміщення з видом на маленький акуратний сад, в якому на голій гілці одного з дерев висіла дерев'яна пташина годівниця. Тепло з кухні потрапляло сюди, де Грем, безтурботно посвистуючи, ставив на плиту чайник і готував посуд для чаю.

Я сама здивувалася і трохи стривожилася через те, яким привабливим здався мені цей будинок, як легко мені випала життя тут, з Гремом. Я ніколи ні з ким не жила з тих пір, як покинула рідну домівку. Мені завжди подобалося мати власне місце, де я сама собі господиня, але зараз, стоячи в його будинку і спостерігаючи за ним, я раптом чітко зрозуміла, що можу ось так стояти і дивитися на нього нескінченно. Все життя.

Подібного почуття я не відчувала ніколи раніше, і погрому злегка розгубилася і не могла зрозуміти, що мені з ним робити. Зима приносила мені все більше і більше нових, досі невідомих вражень.

- Хороший торт, - сказав Грем, спробувавши шматочок, чекаючи, поки закипить чайник. В одній руці він тримав коробочку, а інший простяг мені вилку.

- Хочеш?

- Ні дякую. Я за обідом два шматка з'їла.

- І як пройшло? Я про обід.

- Було весело. Мені подобається спілкуватися з Джейн. Ми багато говорили про книгу.

Він подивився на мій портфель, який поставив у софи.

- Комп'ютер привезти не забула?

- Звичайно. Ти ж без нього мене не пустив би. - Коли ми розмовляли по телефону, він кілька разів нагадав мені про комп'ютер.

- Можеш мене сміятися, але потім спасибі скажеш, коли посеред ночі на тебе нападе натхнення і тобі захочеться попрацювати.

- Так, татко.

- Я серйозно.

- Значить, ти вважаєш, що на мене нападе натхнення, так?

Спершись на тумбочку, з шматком торта в руці, він блиснув хижої посмішкою.

- Я постараюся.

Незнайома кімната. Я не впізнала розташування вікон і стін, коли прокинулася. До того ж тут було занадто просторо. Кілька секунд я спантеличено кліпала, а потім відчула спиною щось тверде й тепле, почула ритмічне дихання Грема і зрозуміла, де перебуваю.

Я закрила очі. Мені захотілося одного - залишатися тут, в його обіймах, коли його голова лежить на подушці так близько до моєї, що його дихання ворушить мені волосся. Я відчула, точно так же, як тоді, в кухні, коли він робив чай, що можу переживати цю мить знову і знову і ніколи не втомлюся від нього. Але разом з тим, як ця напівсонна думка дійшла до моєї свідомості, інша сцена почала з'являтися у мене в голові, розвіюючи дрімоту. Я спробувала чинити опір, але від цього стало ще гірше, і в кінці кінців я здалася. Акуратно знявши з себе руку Грема, я, стукаючи зубами від холоду, вислизнула з-під ковдри, одяглася і спустилася вниз.

У кухні у зимового саду вже не було сонця, тепер місяць відкидала на підлогу довгі тіні. Я замерзла. Біля дверей у двір на гачку поруч з куртками висіла велика вицвіла синя футболка для гри в регбі з червоними і золотими смугами. Виглядала вона так, ніби пройшла не одну війну, але здалася мені теплою, тому я одягла її і підтягла довгі рукава до ліктів.

Ангус підняв голову і дружелюбно ворухнув хвостом, коли я підійшла і сіла поруч з ним, а потім перекотився на спину і задер вгору лапи, підставляючи мені груди. Я почухала його, але неуважно, і Ангус, схоже, мав уявлення про те, що таке зосередженість, тому що позіхнув і знову згорнувся калачиком біля мене, засунувши ніс і одну передню лапу в складки хазяйської футболки. Коли я почала писати, він уже спав.

XVII

Софія обережно поворухнулася в ліжку, щоб не потривожити сон дитини. Відчуття дотику цього маленького тільця до її тіла здавалося їй настільки незвичним і таким прекрасним, що у неї до цих пір в такі хвилини часом перехоплювало подих і серце стискалося від подиву. Уже минуло три тижні з того дня, коли дитина з'явилася на світ, але кожен раз, коли вона вдивлялася в крихітне личко дочки, її чарівна краса змушувала Софію забувати про все навколо. А вона й справді була гарна, ця дівчинка, названа на честь сестер Морі та Софії Ганною. Коли прийде час, її охрестять, як годиться, Ганною Мері Морі, але поки що вона цілком могла побути просто Ганною. У цієї істоти були ідеальні лялькові ручки і м'які каштанове волосся, а очі її вже почали фарбувати в зеленувато-сірий колір зимового моря.

Щоразу, зустрічаючись поглядом з цими очима, Софія згадувала полковника Грейм, як він стояв поруч з нею біля великого вікна у вітальні Слейнса і говорив, що коли-небудь вона побачить надію, яку таїть в собі зимовий море, і думала, що він, напевно, мав рацію, тому що в дитячих очах дочки вона бачила нове життя, яка народилася з глибин цього суворого часу року, яке так довго тримало світ в крижаному ув'язненні, життя, що сповістила про наближення весни.

А тут, подумала Софія, весна прийде раніше, тому що жили вони тепер набагато південніше Слейнса. Графиня подбала про те, щоб послати їх туди, де дитина зможе народитися в безпеці, далеко від сторонніх очей. Вона переїхала до Малколм. Ця добра пара служила графам Ерролл і була віддана родині. Жили вони недалеко від Единбурга, на березі Ферта - широкої приливної річки, що йде від самого моря, і Софія чула, як кожен день на дорозі, що проходить повз їхні будинки, скриплять колесами карети і проїжджають вершники, що прямують в королівське місто або повертаються з нього.

Її подорож на південь було повільним і важким. Вони з Кірсті виїхали майже відразу після Різдва, і по дорозі екіпаж кілька разів так міцно застрявав в глибоких, наповнених в'язкою брудом коліях, що у кучера і лакея йшло кілька годин на те, щоб звільнити їх, а одного разу вони спробували об'їхати бруд і мало не перекинулися. Софія, найбільше хвилювався про безпеку дитини, з радістю прислухалася до жвавим поштовхів у себе в животі, як ніби малюк показував своє невдоволення настільки брутальним поводженням.

Ще більше вона зраділа, коли вони дісталися до будинку Малколм і побачили, що і місіс Малколм і її чоловік - добрі і привітні люди.

Вони не задавали питань. Сусідам пояснили, що Софія - їх далека родичка з півночі і що її чоловік, якому несподівано довелося виїхати у справах, відправив її сюди, щоб вона була в колі сім'ї, коли прийде час народжувати дитину.

Софія не знала, чи самі вони придумали це або так їм описала ситуацію графиня. Та це й не мало значення. Тут вони з маленькою Ганною були в безпеці і могли спокійно чекати Морі.

Дитина позіхнув, поворухнувся і, не прокидаючись, притулився до неї сильніше; одна ручка піднялася, малесенькі пальчики лягли на срібне кільце, надіте на ланцюжок на шиї Софії, і стиснулися на ньому, як ніби привласнюючи. Вона любила так спати, однією рукою тримаючись за кільце, а другий за волосся Софії, немов зводячи батьків разом.

Софія ніжно погладила кучерики дочки і якийсь час дивилася, як вона спить. Її було переставало дивувати, що хоча серце її все так же наповнювала любов до Морі, воно якимось чином зросла і змінило форму, щоб вмістити ще й цю нову любов, любов досі їй невідому, до чоловічка, який належав їй так, як не належав ще ніхто і ніколи.

Не знала вона, як довго пролежала ось так, в тиші, не чуючи нічого, крім частого і задоволеного сопіння Анни. Але раптом, в одну мить, вона зрозуміла, що біля будинку зупинилася кінь. Софія почула неспокійний танець копит, а потім стукіт у двері і голоси: збуджений гомін містера Малколма і ще один голос, який теж був їй знаком.

Вона дбайливо перенесла Анну в колиску і пішла в інший кінець кімнати будити Кірсті.

- Рорі приїхав.

В очах Кірсті від сну не залишилося і сліду. Софія навіть посміхнулася, побачивши, яким сяйвом вони освітилося.

Тільки-но вийшовши з дому, Софія зрозуміла, що Рорі привіз радісну новину. Містер Малколм, тримаючи в одній руці капелюха, інший вже застібав плащ. Він поспішно збирався в дорогу, безсумнівно, для того, щоб передати далі тільки що отримані накази графині і графа. Місіс Малколм, сяючи, сплеснула руками і повернулася до Софії.

- Ах, я й не думала, що доживу до цього дня!

Софія подивилася на Рорі.

- Почалося?

- Так. Містер Флемінг щойно зійшов з корабля у Слейнса, як і говорив полковник Грейм, зі звісткою про те, що король випливає з Дюнкерка і скоро буде в Шотландії.

- Може, він уже в морі! - Нетерпляче вигукнув містер Малколм, насуваючи капелюх на перуку. - Мені потрібно знайти лоцманів, які можуть зустріти його кораблі і провести їх по Ферту.

Ферт. Серце Софії радісно забилося від думки про те, що кораблі пройдуть так близько до них.

Зрозуміло, для молодого короля Якова було найвигідніше якомога швидше потрапити в Едінбург і заявити свої права на трон, тому що там мало хто стане чинити йому відсіч. Судячи з розмов, які Софія чула в останні місяці, ті нечисленні загони, які залишилися в місті, були погано озброєні і швидше за все самі встануть на бік короля. А в великому міському замку їх чекала додаткова нагорода - «дотація», або «ціна свободи», як багато її називали: гроші, передані минулого літа Англією Шотландії згідно з договором про унію. Ото ж бо посміються шотландці, якщо Яків видворить англійців з Шотландії, використовуючи для оснащення своєї армії англійські гроші!

До того ж допомога можна було очікувати і з Ангуса, де, як було відомо Софії, викинуло на берег флот голландських судів, з гарматами, порохом, зброєю і чималими сумами грошей. Англійська армія, велика частина якої була все ще залучена у війну на континенті, виявиться надто слабкою і не готовою чинити опір. На той час, коли вона знову зміцніє і попрямує на північ, Яків VIII буде міцно сидіти на троні в Единбурзі і Шотландія знову стане вільною.

Містер Малколм нашвидку попрощався з ними і сказав Рорі:

- Якщо у вас є листи до кого-небудь ще, моя дружина знає всіх навколо і може вас направити.

Рорі подякував йому.

- У мене було тільки два листи, для вас і для місіс Мілтон.

Він кивнув на Софію, назвавши ім'я, яке було придумано, щоб зберегти її честь і не відкрити її справжній стан, поки вона залишається з Малколм.

Містер Малколм, в цю мить не випробовував інтересу до справ своєї гості, пішов, і Софія, затамувавши подих, звернулася до Рорі:

- Можна мені поглянути на лист?

- Так. Це від графині.

Вона знала, що лист не від Морі, адже він попередив, що не писатиме: це занадто небезпечно, і все-таки відчула деяке розчарування, коли взяла лист. Але вона пом'якшила неприємне почуття думкою про те, що вже скоро Морі, як обіцяв, повернеться до неї і більше їм не доведеться розлучатися.

Раптом вона згадала про Кірсті. Вона стояла поруч і з тугою в очах дивилася на Рорі, який, виконавши доручення, збирався їхати. Софія помітила, як він подивився на Кірсті, і в цьому єдиному погляді виразилося все його розчарування і засмучення. Зараз борг закликав його повернутися в Слейнс, а вона повинна була залишатися тут. Софія подумала, що вони були далекі один від одного так само, як вона з Морі.

Оклікнув Рорі, коли він вже повернувся, щоб іти, Софія сказала:

- Я напишу графині відповідь. Почекай трохи. Я хочу, щоб ти відвіз їй моє послання.

Він повільно повернувся, обдумуючи цей несподіваний подарунок.

Софія спробувала говорити владно.

- Раз ти і правда виконав усі доручення, думаю, великої біди не трапиться, якщо твоє повернення відкладеться на якусь годину.

Вона буквально відчула, як в Кірсті, що стояла поруч з нею, з новою силою спалахнула надія, і помітила, як кам'яне обличчя Рорі на мить освітилося вдячністю.

- Ні, - сказав він. - Біди не трапиться.

- Ти, напевно, зголоднів з дороги. Кірсті, проведи гостя на кухню.

Кірсті засяяла.

- Так, місіс Мілтон.

Коли вони пішли, а місіс Малколм вирушила займатися своїми приготуваннями, Софія нарешті засіла за лист.

Послання було написано чітким і рівним почерком графині з оглядкою на те, що воно може потрапити в руки недоброзичливця. «Дорога місіс Мілтон! - Починалося воно. - Якби ви знали, з якою радістю ми сприйняли звістку про те, що ви благополучно вирішилися дівчинкою! Не сумніваюся, що вона стала вашою втіхою, і незабаром ви вже будете дивуватися тому, як вам вдавалося не нудьгувати перш, до її появи. Коли наберетеся сил, ви обов'язково повинні привезти її до нас на північ, в Слейнс, оскільки нам дуже хочеться побачити вас обох, хоча ми не радимо вам пускатися в цю подорож, доки погода тут у нас не стане більш сприятливою. На цьому тижні я отримала лист від містера Перкінса, - продовжувала вона, а містером Перкінс, як знала Софія, графиня для збереження таємниці умовно називала свого брата, герцога Пертського, який був канцлером при із Сен-Жерменським дворі. Герцог постійно писав сестрі, таємно відправляючи свої листи через море з різними посильними, щоб вони не потрапили в руки шпигунів королеви Анни. Зазвичай він повідомляв останні новини з палацового життя, але на цей раз, схоже, послання його носило більш особистий характер, оскільки далі в листі графині говорилося: - Він пише, що йому випала можливість зустрітися з нашим другом полковником і зіграти з ним в шахи. Він знайшов його в доброму здоров'ї і прекрасному настрої. У тому ж будинку він зустрів і вашого чоловіка, містера Мілтона, який також здоровий і висловлювався в тому сенсі, що збирається в найближчі дні відправитися додому разом з містером Джонстоун ».

Тут Софія зупинилася і прочитала останнє речення ще раз, щоб переконатися, що не помилилася, бо їй було відомо, що за ім'ям «містер Джонстоун» переховувався сам король.

Так, значить, все вірно. Морі дійсно повертається, і чекати залишилося зовсім недовго. Софія сіла писати відповідь, але спочатку нічого не вийшло, тому що у неї затремтіли руки, не від чогось, а від щастя, до того чистого і всеохватного, що їй захотілося не утримувати його в собі, а виплеснути, поділитися, і тому , коли тремтіння в руках унялась, вона все одно писала повільно, знаючи, що для Кірсті і Рорі кілька додаткових хвилин будуть зовсім не зайвими. Минуло набагато більше години, перш ніж вона вручила відповідь лист Рорі, і той поскакав на північ, до Слейнсу.

У наступні дні Софія стала уважніше придивлятися до водам Ферта і кожен день прокидалася з виразним відчуттям надії. Насамперед вона починала прислухатися до гуркоту коліс і звуків кроків за вікном на дорозі, що веде в Едінбург.

Навіть вітер в ці дні відчувався не так, як раніше, точно він ніс на своїх повітряних течіях дивний вогонь, невидимий, але чутний по запаху.

Дитина невдоволено хлюпав в колисці, а Софія ходила по кімнаті з кутка в куток, з кутка в куток, доки не продірявилися її пантофлі, але новин все не було.

А потім одного разу вночі вона прокинулася від гуркоту гарматної стрільби.

Ухнуло п'ять пострілів, і настала тиша.

До ранку вона не спала і піднялася на світанку.

- Що ти так рано? - Запитала, прокидаючись, Кірсті.

Але Софія не могла відповісти. Вона тільки знала, що цього ранку щось змінилося.

- Ти чула гармати?

- Ні.

- Опівночі гримнуло.

- Тобі це приснилося, - заспокоїла її Кірсті.

- Ні. - Софія, неспокійно походжали біля вікна, зупинилася і подивилася на тане зі сходом сірий туман, зворушений стрічками золота і багрянцю, мерехтять, як кров королів. - Думаю, це був не сон.

І вона не помилилася. Через кілька днів ввечері додому повернувся містер Малколм. Його всього колотило від збудження.

- Приготуй мені хліба і зміну одягу! - З порога крикнув він. - Мені потрібно їхати.

Його дружина в подиві запитала:

- Як, відразу? Але чому? Що случи ...

- Святі небеса! - Вибухнув містер Малколм. - Жінка, вистачить базікати і квапся, якщо не хочеш, щоб мене повісили з іншими.

Після цього він знесилено впав у найближче крісло і обхопив голову руками. Увійшовши до будинку, він навіть не зняв свій грубий плащ, з якого солона волога морських вітрів стікала струмками на дерев'яну підлогу.

У тривожному мовчанні місіс Малколм принесла йому вино, і чоловік почав плутано, з зупинками, розповідати, що сталося. Софія стояла осторонь і мовчки слухала його, хоча кожне слово для неї було немов камінь, кинутий в її надії.

Почалося все якнайкраще, повідав він. Два дні тому перший французький корабель «Протей» увійшов на вітрилах в величезне гирлі Ферта. Він зустрів його в двох лігах від моря і піднявся на борт разом з декількома лоцманами. Капітан розповів йому, що в морі вони догодили в шторм, і «Протей» відокремився від інших кораблів; вони сподівалися зустрітися з королівською ескадрою тут, в Ферте. Поява «Протея» викликало захват і на березі, і у тих, хто виплив на рибальських човнах, щоб вітати їх. Однак, хоча вони і чекали весь день і всю ніч, інші кораблі так і не з'явилися. На світанку «Протей» розвернувся і разом з відливом пішов назад до моря, щоб спробувати знайти інші французькі кораблі і пересадити лоцманів на них.

Те, що знайшов в море «Протей», до сих пір хвилювало містера Малколма настільки, що йому довелося замовкнути на кілька миттєвостей і зібратися з духом, перш ніж він зміг продовжити розповідь.

Минулого вечора, сказав він, французи зібралися біля входу в гирлі Ферта і встали на якір, чим позбавили себе можливості увійти в річку з припливом. До світанку почався відплив, і їм не залишалося нічого іншого, крім як вичікувати.

- А потім з'явилися англійці, - пригніченим голосом промовив містер Малколм. - Майже тридцять кораблів, і половина - пятідесятіпушечние. - Він похитав головою.

«Протей" не був пристосований для бою. Його перетворили на транспортний корабель, і майже всі гармати були прибрані, щоб звільнити якомога більше місця для провізії і солдатів. Втручатися в баталію було рівносильно смерті, тому їм залишалося лише спостерігати з боку.

Містер Малколм із захопленням, а й з жалем, захоплювався тактикою французького капітана, який, хоча і опинився в пастці, розгорнув кораблі проти англійців, нібито маючи намір перейти в наступ. З його положення на «Протея» містеру Малколму було видно, як французький флагман викидав за борт все, що можна, щоб полегшити вагу судна, і, поки англійці ставали в бойову позицію, стрімко розвернувся і взяв курс на північ.

Кілька французьких кораблів залишилися. На один англійці насіли так, що він після тривав цілий день бою вночі змушений був здатися. Але, принаймні, кораблю короля Якова вдалося врятуватися.

Як і «Протея», який, висадивши містера Малколма на найближчу рибальський човен, не ховаючись, на всіх вітрилах пішов у відкрите море в надії відвернути на себе декількох англійців, щоб допомогти королю врятуватися.

Софія помітила:

- Значить, король ще живий. - Це, по крайней мере, здалося їй обнадійливим, тому що, як говорив полковник Грейм, ні один бій не можна назвати перемогою, якщо загинув король, і, отже, якщо король живий, це не поразка.

- Живий, - сказав містер Малколм. - І дай-то Бог, щоб він зійшов на берег, тому що, поки він цього не зробить, моє життя не стоїть і гроша. Англійські солдати вже розшукують тих з нас, хто був на «Протея». На дорозі в Лейт вони тримають капітана і команду захопленого корабля. Найстрашніше, що захопив їх капітан, який раніше сам був послідовником короля. Звістка про це розіб'є серце міледі Ерролл, тому що вона дуже цінувала його.

Софія насупилася.

- Про кого ви говорите, сер?

- Та про англійську капітана ... Тому що я більше не можу називати його шотландцем. Цей негідник сьогодні зрадив друзів, звернувши свої гармати проти оточеного французького корабля і змусивши його здатися. Я кажу, - з огидою сказав він, - про капітана Томаса Гордона.

 Розділ 15 5 сторінка |  Розділ 16 2 сторінка


 глава 9 |  глава 10 |  глава 11 |  глава 12 |  глава 13 |  глава 14 |  Розділ 15 1 сторінка |  Розділ 15 2 сторінка |  Розділ 15 3 сторінка |  Розділ 15 4 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати