Головна

Перекручення або реалізм?

  1.  IV СПОТВОРЕННЯ мелодика
  2.  Глава 19. Світосприйняття і спотворення
  3.  Спотворення сприйняття сексуальної реальності
  4.  СПОТВОРЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ
  5.  СПОТВОРЕННЯ МОДЕЛІ ОПИСУ ОБ'ЄКТА
  6.  СПОТВОРЕННЯ ГЛУЗДУ

Чи можна сказати, що всі люди в стані депресії неадекватно негативні? Щоб відповісти на це питання, Лорен Аллою і Лін Абрамсон провели експеримент, в якому взяли участь студенти коледжу, або перебували в стані легкої депресії, або ні (Alloy & Abramson, 1979). Дослідники просили випробовуваних звернути увагу, чи є зв'язок між натисканням ними кнопки і включенням світла. На їхнє здивування, студенти в стані депресії були дуже точні у визначенні ступеня їх контролю над ситуацією, чого ніяк не можна було сказати про здорових студентів: їх думки були спотворені, і вони перебільшували свої можливості контролювати те, що відбувається. Цей дивовижний феномен - депресивний реалізм , - Названий «ефектом більш сумного, але більш мудрого», проявляється в різних судженнях людей про їх контролі над ситуаціями або про їх навичках (Ackerman & DeRubeis, 1991; Alloy et al., 1990). Ось що пише з цього приводу Шеллі Тейлор (Taylor, 1989, р. 214):

«Життя - це мистецтво обманювати себе.

Вільям Хезлітт (1778-1830) »

«Нормальні люди перебільшують і свою компетентність, і любов до них оточуючих. Люди в стані депресії - ніколи. Нормальні люди пам'ятають свої колишні вчинки в прикрашеному вигляді, люди в стані депресії [за винятком переживають глибоку депресію] більш об'єктивно оцінюють і свої колишні успіхи, і невдачі. Здорові люди характеризують себе переважно позитивно, люди в стані депресії описують як свої переваги, так і недоліки. Здорові люди схильні ставити собі в заслугу всі успішні результати і заперечувати свою провину за невдачі. Люди в стані депресії беруть на себе відповідальність як за успіхи, так і за невдачі. Здорові люди перебільшують свої можливості контролювати те, що відбувається навколо них. Люди в стані депресії менш схильні до впливу ілюзії контролю. Здорові вірять в те, що в майбутньому їх чекає безліч хороших подій і зовсім небагато поганих, і ця віра настільки сильна, що може бути названа необгрунтованим оптимізмом. Що ж стосується людей в стані депресії, то вони сприймають власне майбутнє більш адекватно. Можна сказати, що практично у всіх тих ситуаціях, в яких нормальні люди демонструють завищені самооцінки, ілюзії контролю і необґрунтований оптимізм щодо свого майбутнього, люди в стані депресії не виявляють такої упередженості. Схоже, що термін «більш сумний, але мудріший» дійсно докладемо до депресії. »

Соціальна психологія в моєму житті

Познайомившись з теорією атрибуції, я був змушений критично оцінити свої академічні успіхи. Я зрозумів, що якщо в деяких випадках результати перевершували мої очікування, я приписував свій непропорційно великий успіх факторів, які не мали нічого спільного з моїми особистими зусиллями, - везіння, «м'якотілості» викладача або занадто легким питань. Якщо ж мої успіхи були більш ніж скромними, я нерідко приписував їх дії таких стабільних чинників, як «відсутність здібностей до даної дисципліни». Зрозумівши, який вплив чинили на мене ці негативні думки, я поставив собі за мету змінити свої установки і поведінку. Я почав з того, що склав перелік факторів, пов'язаних з моєю навчанням, які я міг контролювати. І я зрозумів, що мої успіхи безпосередньо залежать від того, як я розподіляю свій час, як організую його і скільки часу витрачаю на заняття. Ця самооцінка допомогла мені сформувати більш позитивні установки щодо моїх здібностей і почати краще контролювати своє ставлення до занять. В результаті я став більш дисциплінованим, більш впевненим у собі, а моя праця стала більш продуктивною. Все це стане в нагоді мені при вивченні медицини.

Тайрон Вільямс, Wesleyan University, 1994..

?

«Якщо енергійний оптиміст чекає, що щось станеться і він отримає від цього задоволення, швидше за все, так і буде - подія і станеться, і доставить йому задоволення; а у байдужої людини або у того, хто в стані депресії, схоже, все навпаки.

Аристотель, Мистецтво риторики »

Що стоїть за класичним дослідженням

Кілька років тому, вивчаючи пристосовність людей до виключно стресових ситуацій, я інтерв'ювала хворих на рак. Я була дуже здивована, коли зрозуміла, що для багатьох ця хвороба стала не тільки випробуванням, а й джерелом позитивного досвіду. Багато хворих говорили мені про те, що справляються з ситуацією краще, ніж інші, що впевнені у своїй здатності контролювати її і далі, і в тому, що, врешті-решт, остаточно одужають, хоча з історії хвороби нам було відомо, що подібні форми раку нерідко дають рецидиви.

Здатність людей знаходити щось хороше навіть у найважчих ситуаціях справила на мене таке враження, що я з тих пір вивчаю ці «позитивні ілюзії». Результати наших досліджень швидко переконали нас в тому, що для здобуття позитивних ілюзій зовсім не обов'язково переживати травму. Більшість людей, включаючи і більшу частину студентів коледжів, не вважають себе середняками, їм також здається, що вони краще контролюють обставини свого життя, ніж є насправді, а їхні надії на прекрасне майбутнє швидше надто оптимістичні, ніж мають під собою реальні підстави. Ці ілюзії аж ніяк не свідчать про поганий адаптації. Навпаки. Гарне психічне здоров'я може залежати від здатності бачити навколишній в кілька більш райдужному світлі, ніж є насправді, і шукати хороше навіть там, де, здавалося б, його просто не може бути.

Шеллі Тейлор, UCLA

?

В основі мислення людей, що переживають депресію, лежить атрибуція відповідальності. Подумайте самі: якщо ви провалилися на іспиті і звинувачуйте в цьому себе, не виключено, що ви вважаєте за себе нездатним або ледачим, і у вас почнеться депресія. Якщо ж ви припише свій провал упередженості екзаменатора або іншим не залежних від вас обставин, ви, швидше за все, розлютитеся. Згідно з результатами понад 100 досліджень, в яких взяли участь 15 000 випробовуваних, люди в стані депресії частіше, ніж здорові, демонструють так званий негативний стиль пояснення (Sweeney et al., 1986, і рис. А.1). Вони більш схильні приписувати невдачі і поразки причин стабільним («Тепер завжди так буде»), глобальним («Тепер, що б я не робив, удачі мені не бачити») і внутрішнім («У всьому винен я один»). Результатом такого песимістичного мислення, надмірної генералізації відбувається і звинувачень на свою власну адресу є депресивний почуття безнадії (Abramson et al., 1989).

Мал. А.1. Депресивний стиль пояснення . Депресія пов'язана з негативним, песимістичним поясненням і інтерпретацією невдач

 Як клінічні психологи виносять свої судження |  Що таке негативне мислення? Причина або наслідок депресії?


 посередництво |  арбітраж |  Практичне застосування |  Реакції на хворобу |  Емоції і хвороба |  Стрес і хвороба |  Стиль пояснення і хвороба |  Навчання соціальним навичкам |  Терапія, спрямована на зміну стилю пояснення |  Довіра і здоров'я |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати