Головна

Заняття 2. Слово

  1.  A) Впиши в кросворд назви продуктів і овочів. По вертикалі ти прочитаєш улюблене слово велетня Робіна-Бобіна.
  2.  I. Вступне слово вчителя
  3.  I. Модуль 5. Заняття 9.
  4.  I. МОДУЛЬ 7. Заняття 14.
  5.  I. Словотвір
  6.  II. Модуль 5. Заняття 10.
  7.  А) Пропозиція і словосполучення

Мета. Допомогти усвідомити, що слово звучить, т. Е. Складається з звуків; його можна слухати і вимовляти; слово може бути коротким і довгим; в слові є початок і кінець; в слові звуки стоять в певному порядку; познайомити зі звуковою схемою слів (звуковими бусами); вчити самостійно визначати кількість звуків в звуконаслідувальних і односкладових словах.

Устаткування. Звукові схеми для кожної дитини; смужки паперу короткі і довгі, картинки із зображеннями птахів і тварин.

хід заняття

I. Дидактичне вправу «Угадайка». Мета. Згадати звуки навколишнього світу, вправляти в позначенні їх за допомогою звуків людської мови.

Вихователь ставить запитання; діти дають відповідь через зву-ко і словоподражаніе. Наприклад: як завиває вітер? (У-у-у.) Як він шумить у листі дерев? (Ш-ш-ш.) Як капає дощик? шумить чайник? цокає годинник? (Кап-кап, с-с-с, тик-тик.)

Потім одні діти (або педагог) відтворюють звуко- або словоподражаніе, а інші визначають, хто або що видає ці звуки. Допускається кілька варіантів відповідей. наприклад: бум бум (Б'ють барабани, гримить грім); з-з-з-з-з (Комарики летять, працює електропила); шльоп-шльоп (Ми бе. Жим по калюжах); р-р-р-р (Собака гарчить, мотор працює) і т. П.

Узагальнення: звуки і слова кап-кап, тик-тик та ін. наслідують оточуючих звуків нашого світу.

II. Ігрова ситуація «Секрети слів».

- Ви любите відкривати таємниці, дізнаватися секрети? Сьогодні ми відкриємо незвичайні секрети - секрети слів. Тож почнемо.

1. Вихователь пропонує дітям послухати, як звучать слова, які ми вимовляємо. Зачитуються уривки з вірша А. Варто:

Скажи голосніше Слово «грім». Гуркоче слово, Немов грім.

Скажи тихіше: «Шість мишенят». І відразу миші зашуршат.

- Чому гуркоче слово грім і шарудить слово миші! (У словах є такі бурхливі і шарудять звуки, як [р] і [ш],) Які ще звуки живуть в цих словах? (Діти визначають звуки в словах грім и миші за допомогою інтонаційного промовляння, роблять висновок, що слова складаються з різних звуків.)

2. - Як ви думаєте, чи всі звуки потрібні в словах? (Так.) А чи можна в словах замінювати один звук на інший? (Ні.) Давайте перевіримо.

Замініть в слові грім звук [р] на звук [н]. Що вийшло? (Нове слово. Діти пояснюють значення слів.)

Висновок: звуки в словах не можна пропускати і замінювати, інакше змінюються значення слів.

III. Ігрова вправа «Звуки заблукали».

1. Діти знаходять в тексті вірша А. Шибаєва слова, де звуки заблукали:

Миша дров НЕ напиляємо, Грубку кепками топив. (Трісками)

Ми зібрали волошки.

На головах у нас - щенки.

(Вінки)

- Чи можна назвати цей вірш веселим, смішним? Чому? А в звичайному спілкуванні можна переставляти звуки в слові? (Не можна, так як люди перестануть розуміти один одного, кожен звук повинен бути на своєму місці.)

2. - Хлопці, послухайте, я називаю птахів: АІС ..., по-ро ..., ... ница, ... кутка. (Вихователь не промовляє звуки в кінці і на початку слів.) Ви знаєте таких птахів? Чому ви не впізнали їх? (Пропущені звуки в словах.) Які звуки і куди треба поставити, щоб вийшли правильні назви птахів? (Діти роблять висновок про те, що у слова є початок і кінець.)

3. - Слово може бути коротким і довгим. Послухайте: сон, ніч, кит - короткі слова, в них мало звуків; електрику, мурашник - довгі слова, в них багато звуків.

Закріплення. Дидактичний вправу «Длінное- короткий». Мета. Тренувати в умінні на слух визначати довгі і короткі слова {в порівнянні один з одним).

Діти за допомогою індивідуальних смужок паперу (одна довга, інша коротка) показують, що це за слово вимовляє вихователь - коротке або довге (Лелека - горобець; кит - корюшка; кіт - крокодил; лев - мишка та ін.).

Діти повинні відволіктися від предметного значення слів і порівнювати слова тільки по їх звучанням.

4. Звукові намиста. Знайомство і робота зі схемою.

а) Вихователь роздає чарівні звукові намиста, які допоможуть дітям навчитися чути кожен звук в слові. Звукові намиста являють собою ланцюжки кіл (як би нанизані на нитку намистини). Кожна намистинка - це умовне позначення звуку. Кожна дитина отримує по три звукові схеми для слів з трьох, чотирьох і п'яти звуків.

б) Хорове інтонаційний промовляння слів і співвіднесення їх зі схемами (Кіт, ніс, будинок, річка, липа, риба, кури; котик, носик, ріпка).

Узагальнюючий висновок: слово складається з різних звуків, має початок і кінець; звуки в слові шикуються в певному порядку (слідують один за іншим); їх не можна пропускати і замінювати на інші звуки.

 Заняття 1. Звуки навколо нас |  Заняття 3. Звук [а] і буква Аа


 I8ВN 5-09-014411-7 |  НАВЧАННЯ ГРАМОТИ В ДИТЯЧОМУ САДУ |  Звуки мови. |  Пропозиція. Слово. |  Підготовка до навчання письму |  Характеристика звуку. Звук [а] - голосний. |  Заняття 4. Звук [у] і буква Уу |  Заняття 5. Звук [і] я буква Ії |  Заняття 6. Звук [е] і буква Ее |  Заняття 7. Звук [о] і буква Оо |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати