На головну

Як завоювати увагу аудиторії

1.  Aufgabe 1. Прочитайте і переведіть пропозиції з інфінітивом і інфінітівнимі групами. Зверніть увагу на вживання частки zu, що не перекладається.
  2.  А) Увага
  3.  аналіз аудиторії
  4.  Місткість кожної аудиторії 30-35 чоловік.
  5.  Увага
  6.  Увага
  7.  Увага

С. Джонсон, один з великих сатириків, як-то сказав про свого сучасника: "Він не тільки нудний сам по собі, а й одним своїм виглядом наганяє тугу на оточуючих". Це висловлювання можна читати справедливим по відношенню до багатьох виступаючих. Дуже часто все стає ясно вже після першого вимовленого Пропозиції, і якщо воно невдале, то привернути увагу слухачів стає неможливим.

Саме тому постає проблема "образу оратора". Багато пишуть і говорять про "особистості оратора", про те, що від нього вимагається, яким він повинен бути (ерудиція, культура і т.д.). Але ми не маємо на увазі реальну особистість, яка виступає перед аудиторією. Йдеться про конструювання потрібного оратору образу, про певний враження, яке оратор своєю промовою справляє на слухачів.

Він може виступати і в ролі лідера або трибуна, і в ролі людини, як би ради з аудиторією, що інформує аудиторію, в ролі коментатора подій і т.д. Це питання стратегії.

У стратегії ораторського мистецтва початок виступу має надзвичайно важливе значення.

Так, Горацій, знаменитий римський поет, висловив таку мудру думку: "Той, хто добре почав, може вважати свою справу виконаним наполовину".

Перше враження слухачів повинно бути позитивним, вселяти впевненість, що часом не буде даремно втрачено. У літературі часто можна зустріти перелік прийомів, які допомагають виступаючому відразу привернути увагу, зацікавити слухачів. Так, можна почати з яскравого епізоду, намалювати картину, дати афоризм, цитату, почати з парадоксу. Але немає сумніву, що вони не є характеристиками вступу. Образне опис цінно як в головній частині, так і може успішно застосовуватися в будь-якій частині мови.

Так, Аристотель у "Риториці", як би передбачаючи сучасні суперечки, писав: "Обов'язок порушувати увагу слухачів, коли це потрібно, лежить однаково на всіх частинах мови, тому що увага слабшає в усіх інших частинах швидше, ніж на початку. Тому смішно поміщати (це намагання) на початку, коли всі слухають з найбільшою увагою ".

Яскравий початок значною мірою втрачає своє значення (і навіть шкодить), будучи самодостатнім. Інтерес слухачів повинен збільшуватися, кожна наступна частина повинна бути сильніша за попередню. На практиці доводиться нерідко стикатися зі зворотним - з ефектним, що вражає уяву початком, і "сірим" продовженням. Підібрати один яскравий приклад, цитату, образ неважко. Набагато складніше організувати все виклад.

Виділимо основні правила, за допомогою яких можна привернути увагу слухачів:

"Розбудіть" своїх слухачів;

зацікавте слухачів, покажіть з самого початку, що ваша мова не буде схожа ні на що з того, що вони чули раніше;

дайте зрозуміти, що ті факти, які ви збираєтеся запропонувати, легко уясніми і цікаві.

З чого слід почати? Новачки схильні починати виступ або з гумористичного оповідання, або з вибачення. І те й інше зазвичай буває невдалим. Лише дуже небагато людей можуть з успіхом розповісти смішний анекдот. Зазвичай подібна спроба призводить аудиторію в замішання, замість того, щоб доставити їй задоволення. Розповіді повинні бути до місця, а не наводитися тільки для того, щоб їх розповісти. Ніколи не вибачайтеся, так як зазвичай це ображає ваших слухачів і дратує їх.

Не починайте говорити відразу, як тільки підніметеся на трибуну. Ви добре зробите, якщо обведе всіх слухачів дружнім, але впевненим поглядом. Цей прийом окідиванія поглядом є першим можливим контактом оратора зі слухачем. Перше позитивне враження, яке слухачі отримають від вас, часто є вирішальним.

Деякі оратори починають мова підкреслено тихо, для того щоб змусити слухачів бути уважними. У давнину вчителя ораторської майстерності рекомендували навіть вимовляти перші пропозиції ніби вагаючись і з уявною невпевненістю, щоб таким способом досягти напруги і завдяки цьому - зосередженості.

Дуже важливо звернення до слухача. Багато хто відчуває утруднення, як саме звернутися до слухачів. Якщо раніше звернення було довгим і хитромудрим, з перебільшеною шанобливістю, з множинним перерахуванням присутніх, то зараз ситуація змінилася. В останні десятиліття звернення, як і сама мова, стало простіше, без прикрас, більш діловим.

Звернення до слухача - це перший крок до зближення з ним.

Контакт зі слухачами встановлюється у відвертій і дружній манері, проте, в залежності від ситуації, з переважанням довірливості або ж з дотриманням дистанції. У більшості випадків використовуються нейтральні звернення, але вони безбарвні. Звернення по можливості враховує склад слухачів, наприклад: дорогі товариші по службі, шановні друзі, дорогі колеги. Якщо слухачі невідомі, то шанобливе звертання сприймається як перебільшення. Звернення повинно бути шанобливим, але не раболіпним.

Досить часто вживане звернення "шановні присутні" досить безбарвно. На його основі можна зробити висновок про те, що слухачі всього лише "присутні". Звернення використовується необов'язково на початку промови, його можна вставляти в будь-яку її частину. В особливо виразних місцях воно служить для поліпшення контакту зі слухачами. В ході промови звернення потрібно іноді варіювати.

Якщо відносини зі слухачами стали теплішими, то більше не потрібно вживати занадто дистанціюватися звернення, однак воно має бути без недоречною близькості. Звернення завжди служить для підтримки контакту зі слухачами, причому щоб його правильно спожити, потрібні ще деякий досвід і свого роду тонке чуття.

Крім того, дуже важлива налаштованість на слухача, на аудиторію. Важливо не допустити ні їх недооцінки, ні їх переоцінки.

Завжди легше говорити, звертаючись до однорідного складу слухачів (фахівці, студенти, колеги, люди однаковою політичної орієнтації і т.д.). Перед неоднорідним складом аудиторії говорити набагато важче.

Нелегко одночасно говорити правильно по відношенню як до фахівців, так і до дилетантів (занадто велика різниця в освіті). На жаль, не всі оратори можуть перенастроювати себе на різні склади слухачів. Деякі, блискуче опанувавши академічної промовою, не володіють популярною мовою, що заважає їм легко перебудуватися і вільно спілкуватися в будь-якій аудиторії.

Так, Гамільтон говорив: "Налаштуйся на своїх слухачів. Подумай про те, що більше привертає їхню увагу, що вони хотіли б почути, що у них викликає приємні спогади, і натякни на речі, які вони знають".

Потрібно завжди ставити себе в становище слухача, особливо якщо в промові виражається певна думка. Оратору важливо не тільки уявити слухача, а й відчути його. Які ці люди, які мене слухають? Що вони думають, що вони відчувають, що вони знають, що хотіли б почути і що я повинен їм сказати? Те, що я хочу сказати, буде ново для слухача або ж я ломлюся в відчинені двері?

Повчальний анекдот про доброчесну громадянина, який одного разу захотів почитати розумну книжку. І потрапила йому в руки книга І. Канта "Критика чистого розуму". Через три хвилини він закрив книжку і подумав, хитаючи головою:

"Друже Кант, мені б твої турботи!" Оратор теж може опинитися в положенні Канта.

Все, що говорить оратор, може бути і добре, і правильно, однак слухачеві це нецікаво. Слухачеві завжди цікаві факти і думки, які відносяться до нього самого.

Але ось увагу слухачів завойовано. Як його утримати і підсилити? Для цього існує досить багато коштів. Коротко перерахуємо деякі засоби і їх вплив на слухача.

Приклад. Подробиця. Порівняння. Найважливіше правило говорить: все абстрактне слід представляти наочно, за допомогою влучних порівнянь і прикладів, а також образів і включаються в мова коротких оповідань. Якщо рівень образного мислення слухачів низький, то мова повинна бути особливо наочною. Шукайте хороші приклади і порівняння: вони створюють ясність, так як пов'язані з відомим, а це відоме служить містком, що допомагає розумінню. Порівняння рідко володіє доказовою силою. Однак завдяки наочності, а часто і дотепності, воно охоче використовується. Особливо добре запам'ятовуються смішні порівняння.

Образ (метафора), образний ряд. Образ - особлива форма порівняння. Звичайно, образи не створюються штучно. Вони приходять, коли ми пильно спостерігаємо життя - людей і предмети, і обдумуємо їх в образах. Яскравий образ залишається в пам'яті людей, а абстрактні міркування, як правило, не залишаються. За допомогою образів все можна уявити наочніше, але не можна нічого довести. Точний образ дієвий, але слід уникати його спотворення. Від руйнування образу ніхто не застрахований. І якщо це трапляється, то шкода для мови вже неустраним.

Короткі оповідання. Невеликі спогади про пережите, вставлені в мова анекдоти, - все це урізноманітнює мова. Добре діють подробиці і пряма мова. Пам'ять слухачів довго утримує захоплююче опис події.

Повтор. Він викликає спогад, глибше закріплює основну думку, підвищує переконливість мови. Існує велика кількість основних видів повторів: дослівний повтор ( "Ніхто, абсолютно ніхто не має на це права!"); частковий повтор ( "Я кинув докір опонентові один раз, я дорікнув його вдруге"); розширений повтор:

Цицерон не обмежився скупий констатацією факту: "Всі ненавидять тебе, Пізо". Він продовжує далі, деталізуючи: "Сенат ненавидить тебе ... римські вершники не виносять твого вигляду ... римський народ бажає твоєї загибелі - вся Італія проклинає тебе ..."

Наведемо ще один приклад розширеного повтору:

"Будь ласка, прийміть всерйоз нашу позицію в цьому питанні. Потім, лише потім, тільки потім можливо знайти спільне рішення".

Однак дуже важливо пам'ятати, що невелика доза повтору діє підбадьорливо, а надто велика - присипляє або розчаровує. Ораторське мистецтво в тому і полягає, щоб піднести повтор так, ніби він тільки що народився.

До розширеного повтору також відноситься роз'яснення. Вираз, який вибрали спочатку, здається занадто слабким, тому до нього повертаються, його пояснюють. Наведемо приклад:

"Я попросив Іванова пошукати необхідні документи, нема, я його не тільки попросив: я йому настійно рекомендував, я від нього зажадав принести нарешті необхідні документи ..."

г Заклик (вигук). Їм охоче користуються в промовах, в яких необхідно висловити певну думку. Заклик - це наполегливе звернення до слухачів (в більшості випадків коротке і точне): "Подумаємо про це!"; "Цього ми не можемо допустити!". Вигук не вживають часто, так як його дія притупляється.

Вигук має бути переконливим і ненастирливим. Цитування. Деякі оратори прикрашають свою промову безліччю цитат, але вони необхідні в наукових лекціях, в популярних же виступах вони порушують хід мови і стомлюють слухачів.

Наприклад, Б. Шоу якось слухав розлогий доповідь професора історії. Вчений наводив безліч цитат, незліченна кількість довідок і не помічав, що слухачів просто долає нудьга. Коли у Б. Шоу запитали його думку про доповідь, він відповів з їдкою усмішкою: "Дивно, дуже дивно - так багато джерел! І, тим не менш, так сухо ..."

Протиставлення. Воно повинно бути ясним, але несподіваним для слухача.

Наприклад, американський політик Ніксон мав великий успіх, коли в одній з промов оголосив: "Хрущов крикнув американцям:" Ваші онуки будуть комуністами! "Ми на це відповідаємо:" Навпаки, містер Хрущов, ми сподіваємося: ваші онуки будуть жити вільно! "

Попереднє повідомлення. Ви створюєте у слухачів підвищений очікування.

Наприклад: "Я хочу вам докладно пояснити"; "Я хочу це чітко показати на прикладі"; "... Ви будете здивовані тим, які для цього є підстави ...".

Гра слів. Вона дотепна і смішна. Гра слів з "підтекстом" охоче сприймається слухачами. Будь-яка гра слів заснована на багатстві зв'язків мови.

Наприклад, американський президент Кеннеді одного разу закінчив свою промову так: "Ми не боїмося ніяких переговорів, але ми ніколи не станемо вести переговори зі страху".

Натяк. Це ефектний прийом, що проясняє, що загострює висловлювання. Нерідко це натяк на якесь висловлювання чи факт.

Наприклад: "Мені не потрібно пояснювати вам докладно, які наслідки матиме ця подія ..."; "Ви вже знаєте, до чого я хилю".

При вживанні натяку важливо збудження, прилучення слухача до спільного роздумів. Наведемо ще один приклад.

Ірландський проповідник Джонатан Свіфт був кафедральним оратором, що вселяв страх уїдливими натяками. "Улюблені парафіяни, - почав він одного разу, - є три види порочної гордині, іменовані гординею народження, гординею багатства і гординею таланту. Про третьому гріху я поширюватися не буду, так як серед вас немає нікого, у кого він на совісті".

Вставка. Вставкою ми називаємо зауваження, яке робиться мимохідь. Її функція - долучити слухача до моменту висловлювання ( "... але, можливо, ви ще не повністю поділяєте мій погляд, тому я хочу привести вам подальші докази ...").

Всі перераховані тут кошти взаємодіють один з одним за допомогою різноманітних зв'язків, причому, часом один засіб "вбудовано" в інше. Слід мати на увазі, що їх не рекомендується застосовувати занадто купчасто, в іншому випадку їх дію притупляється. Багато з виступаючих застосовують ці кошти не усвідомлено, але при підготовці мови потрібно свідомо "вбудовувати" ці кошти в її структуру. Ораторські прийоми повинні бути представлені в мові в повному обсязі.

Крім того, важливим є те, як закінчити виступ. Це пояснюється тим, що слухачі, швидше за все, будуть довше пам'ятати заключні фрази.

Ніколи не можна закінчувати виступ словами: "Ось приблизно все, що я хотів сказати з цього питання. Так що, мабуть, на цьому я закінчу".

Закінчуйте виступ, але не говорите про те, що ви закінчуєте.

Наведемо деякі варіанти можливого завершення виступу:

1) зробіть коротке резюме висловлених вами положень;

2) зробіть слухачам відповідний комплімент;

3) викличте посмішку або сміх;

4) процитуйте відповідні поетичні рядки;

5) створіть кульмінацію.

Підготуйте гарний початок і гарне закінчення виступу і зробіть так, щоб вони були пов'язані один з одним. Завжди закінчуйте свій виступ перш, ніж ваші слухачі захочуть цього.

Підготовка до виступу |  Риторичні прийоми в публічному виступі

Глава II ДІЛОВЕ СПІЛКУВАННЯ, ЙОГО ВИДИ І ФОРМИ |  Вислуховування партнера як психологічний прийом |  Техніка і тактика аргументування |  З історії ораторського мистецтва |  Кінесіческіе особливості невербального спілкування (жести, пози, міміка) |  Проксеміческіе особливості невербального спілкування |  Психологічні та паралингвистические особливості невербального спілкування |  Міжнаціональні відмінності невербального спілкування |  СУПЕРЕЧКА, ДИСКУСІЯ, ПОЛЕМІКА. ПОХОДЖЕННЯ І ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ |  З історії походження спору |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати