Головна

VI. Прийменники, сполучники, частки, вигуки

1.  дієслівні вигуки
  2.  Елементарні частинки, їх характеристики і класифікація. фундаментальні взаємодії

§85. Пишуться разом:

1. Наступні приводи, що утворилися шляхом злиття прийменників з іменниками: з огляду на (В значенні «через»), начебто (В значенні «подібно»), замість, внаслідок, на зразок, щодо (В значенні «о»), понад .

Але окремо: пишеться на увазі , Коли воно не має значення прийменника, наприклад: мати на увазі ; розташуватися на увазі ворога.

2. Причини того, що їх вживають і як наріч, що утворилися шляхом злиття прийменників з іменниками, наприклад: натомість, noсредіне и посередині, назустріч (виїхати назустріч гостям , Пор. виїхати назустріч ).

3. Союзи, що утворилися з злиття прийменників із займенниками, наприклад: зате, причому, притому , На відміну від сполучень прийменників з відповідними займенниками, наприклад: мій батько старий і притому хворий , Але: і залишився я при тому, що мав .

4. Союз щоб на відміну від поєднання займенника щоз часткою б; Союз отже на відміну від поєднання союзу из займенниковим власною мовою так; Союз також на відміну від поєднання местоименного говіркою такз часткою ж, Наприклад: прошу, щоб ти не говорив; але: що б ти не говорив, я все-таки поїду; отже , все ясно; але: і так все ясно (т. е. «і без того все ясно»), він також говорив або він теж говорив (т. е. «і він говорив»), але: він то ж говорив (т. е. «він говорив те ж саме»).

Також пишуться разом союзи і частки якщо, ніж, невже, навіть, щоб, якби, нібито ; але окремо пишуться нібито, немов би, якби, якщо б (Див. §87).

Примітка. Пишуться роздільно складні союзи, наприклад: тому що, тому що, так що, дарма що, хіба що, тільки що, як тільки, як ніби, перш ніж, якщо, тобто , А також словосполучення, що вживаються в якості вступних слів, наприклад: має бути, може бути, отже, так би мовити .

§86. Пишуться через дефіс:

1. Складні прийменники через, з-під, по-над, по-за .

2. Складні вигуки та звуконаслідування, наприклад: їй-богу, їй-же-їй, о-го-го, ха-ха-ха, ой-ой-oй, ціп-ціп, дзень-дзень-дзень .

3. Слова з часткою дещо, кой-, -ка, -небудь, -небудь, -то, -тка, -с, -де, Наприклад: дещо, дехто, сякий-такий, кой-куди, хто-небудь, хто-небудь, хто-то, давай-ка, як-небудь, як-небудь, як-то, ну-тка, так- з .

Дівча вернулася, оголошуючи, що панночка спочивала-де погано, але що їй-де тепер легше і що вона, мовляв, зараз прийде в вітальню (Пушкін).

Примітка 1 . займенники дехто и дещо при поєднанні з приводами пишуться окремо (в три слова), наприклад: у декого, де в чому . займенник сякий-такий , При поєднанні з приводом пишеться в три слова: дещо з якими , Або в два: з деякими .

Примітка 2 . Частинка так іпишеться через дефіс в складі слів все-таки и так-таки , А також в тих випадках, коли вона слід за дієсловом, наприклад: Дізнався-таки мене? У всіх інших випадках частка так іпишеться окремо, наприклад: Я таки думаю дещо (М. Горький). І все ж таки я тебе не розумію .

§87. Пишуться роздільно:

1. Частинки б (б), чи (ль), же (ж), За винятком випадків, коли вони входять до складу цілісних слів, як зазначено в §85, п. 4.

2. Всі інші частинки, включаючи такі, як адже, мовляві ін., а також щов таких поєднаннях, як поки що, майже що, тільки що, хіба що і т. п. (див. §85, примітка).

V. Наречия |  VII. Правопис ні і ні

V. Загальні правила правопису ненаголошені голосних |  VI. Ненаголошені голосні в коренях слів |  VIII. Ненаголошені голосні в суфіксах |  X. Голосні в деяких ненаголошені відмінкових закінченнях |  ХIII ненаголошені частки не і ні |  I. Загальні правила |  II. подвійні приголосні |  I. Загальні правила |  II. іменники |  III. імена прикметники |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати