Головна

картина третя

  1.  Біда третя. 1205 г
  2.  БІДА ТРЕТЯ. 1205 р
  3.  Глава 12. Третя кров
  4.  Глава 12. «ЯВИЩЕ МЕСІЇ»: «Картина-ШКОЛА» ОЛЕКСАНДРА ІВАНОВА
  5.  Глава 7. ОТРИМАННЯ МИНУЛОГО: ІСТОРІЯ ВІТЧИЗНИ В КАРТИНАХ ГРИГОРІЯ Угрюмова
  6.  Розділ двадцять третій
  7.  Розділ двадцять третій

Спальня в елітній квартирі: ажурна французьке ліжко, різьблені тумбочки, торшер.

На стінах бра, гобелени, репродукція картини К. Моне "Схід сонця". Перед ліжком - білий пухнастий килим. В глибині спальні широке, на всю стіну, вікно. Воно зашторені.

Рано-вранці.

Т а р а с /схоплюється з ліжка, весь в поту. На ньому нічна піжама./ А ?. . Що? .. / Злякано озирається на всі боки./ Де це я? .. /Через паузу, поступово приходячи в себе./ Господи ... треба ж такому наснитися ... /Хреститься. Вистачає з тумбочки мобільник, клацає кнопками. / Леха ?. . Це я ... Тарас! . . Та не кричи ти ... Знаю, що ідіот, але треба мені ... Конче! . . Прохання одна ... Ні, вдень вже не треба буде ... І через місяць теж ... Та дуже проста ... дурна навіть! . . Ти глянь- ка ...

в вікно ... Ні ... де церква - не треба! В інше вікно ... де пам'ятник видно ... Ну чий, чий ... Сковороді цього ... будь він недобре! . . Та ні ... з мізками у мене все в порядку, а от з пам'ятником ... Що ?. . Варто ?. . Ти впевнений?. . Уважніше поглянь ... ще раз! . . Ні ... по голові не били - це я точно пам'ятаю! Може, рушили пару раз по

дупі ... охоронці ... Та балерину цілувати поліз ... прямо на сцену! .. /Хихикає. / А я подумав - це стриптизерка ... Так ... набралися ми з тобою - по повній, башка розколюється ... Ну все, все ... расслабуха! . . Дрихні далі, кажу! . . Ну, само собою ... як завжди ... Бай-бай ... /Вимкнув мобільник. / Уф-ф ... як гора з плечей ... / Задумався./ Так ... стоїть філософ цей хренов ... А я? Як мені-то бути ... після всього? А? Як тепер з нею ... душею своєю, розібратися? Адже й справді - неподобство! Куди не глянь - дерибан! Зверху до низу! Немов кроти які - все риють, риють ... і все під себе, під себе ... А вихід? Де вихід, спраші-

ється? Адже здохнемо скоро все! Ковзани відкинемо! Розбіжимося, хто куди! А хто виживе від глитайством такого - в рабство ... як папуасів яких, заженуть ... на тисячу років! Без мови, без прав, без релігії, без ... І що ж скажуть нащадки наші ... внуки, правнуки мої: був, мовляв, долбоеб такий ... Тарас Іванович Загорулько, родич наш дорогий, в депутатах служив! І ось ... з такими ж мудакам, як він, просрали нашу країну! Розтягнули її по котеджів та банкам заморським, розграбували ... Ой-йой-йой ... біда просто! Пожежа! Цунамі якесь ... Все! Ні кроку назад! Ні півкроку! Міняємо курс! Кардинально! І тільки правда у всьому! Оголена ... Гришкина правда! /Зовет./ Ліда! Лидуся-а ...

Входить Ліда. Вона в легкому китайському халаті.

Л і д а. Доброго ранку милий! /цілує Тараса./ Що трапилося? Чим ти так схвильований?

Т а р а с /хвилюючись /. Ліда ... дружина моя люба ... Скажи мені ... тільки правду скажи, Не ховай нічого ...

Л і д а /здивовано/. Чи не зрозуміла ... Що це за тон ... Тарасик? І чому тебе ... всього трясе? /Доклала руку до чола чоловіка. /

Т а р а с /усуваючи руку/. Скажи мені, Лидуся ... признайся, як на духу: ти любиш мене?

Л і д а. Тарас ... припини негайно цю комедію! На тобі ж особи

немає ...

Т а р а с /знову відводячи руку дружини /. Я знаю, Лидуся ... поганий я був чоловік, нікудишній ... Так ... сіра мишка ... моль - ні собі, ні людям ...

Л і д а. Нормальний! Нормальний ти чоловік ... заспокойся! Для мене -самий кращий! Ось тільки горілочкою ... іноді ... /Чи загрожує пальчиком. /

Т а р а с. Мало часу приділяв ... і тобі, і діткам нашим чудовим. Шкода їх ... /плаче/ Пропадуть вони без мене ...

Л і д а. Господи ... та що ж з тобою діється - можеш ти мені пояснити?

Т а р а с. Виходь заміж ... якщо що - я дозволяю ... Та не затягуй з цим ... швидше виходь ... поки молода ще ...

Л і д а/ Присіла біля чоловіка, обняла його/. Ех ... Тарасик, Тарасик ... скільки разів я тобі казала - не пий стільки, знай норму! Але ж не слухаєш ти мене ... І ось ... бачиш, яку нісенітницю ти несеш! Так і до "білочки" недалеко ...

Т а р а с. А передачі в зону ... будеш носити? Не часто - раз на півроку ... або хоча б ... в році?

Л і д а/ Дивиться уважно на чоловіка/. Стривай, друже ... Чи не наковтався ти, випадково ... гидоти який? /Впадає до тумбочок, переглядає їх вміст, заглядає під подушки. /

Т а р а с. Ех, Ліда, Лидуся ... якби ти знала, на що я зважився ... сьогодні ... тільки що! Ти б ... зрозуміла тоді - який у тебе відважний ... ризиковий чоловік ... і полюбила мене ще більше, а не стала б ось так ... дорікати в бозна-чим ...

Л і д а /встала, рішуче/. Добре! Давай ... викладай! Сам! Добровільно - що там у тебе за наполеонівські плани такі ... на похмілля?

Т а р а с /морщиться/. Зараз, зараз ... Лидуся, я скажу ... я все тобі поясню ... тільки ти ... не кричи, не гони ти вже так мене ... занадто ... /через паузу./ Я, Лідусь, прийняв рішення ... тверде, остаточне ... доленосне для всіх нас рішення: не жити більше так, як я жив раніше. Ось!

Пауза.

Л і д а /раптом весело/. Ну і добре! Молодець! Нарешті я почула від тебе розумні слова! /Смеется./

Т а р а с. Так ... але я не дам жити так і іншим! Нікому! Досить, Лидуся, дивитися байдуже на все, що діється навколо! Загалом ... я вирішив дати бій!

Л і д а /з переляку /. Бій? .. Кому ?!

Т а р а с. Всім! Всім тим, "хто на посаду моститься, як коза на покрівлю, щоб через неї вискочити на купу рясного марнославства"!

Л і д а /схопилася за голову/. 0 ... господи! Звідки у тебе ... крамола така? Ти ж в житті нічого, крім "Букваря", не читав!

Т а р а с /гордо/. Зате я поспілкувався з ним ... наймудрішим з наймудріших,

геніальним з найрозумніших ...

Л і д а. Де? Коли ти встиг? І ... де ти його ... знайшов?

Т а р а с /не слухаючи/. ... І він ... цей геніальний і найдобріший, визначив мою карму ... захисника Вітчизни і вказав мені ... подальший життєвий шлях! А це - шлях боротьби, суворих втрат, поневірянь ... і негараздів! За правду! За істину! За щастя простих людей, трудівників полів!

Л і д а /приречено/. Все ясно ... Нікуди ти сьогодні не підеш! Я подзвоню Альоші ... все поясню ... Тобі потрібно терміново відпочити, полежати в ліжку ... /Садовить чоловіка в крісло, накриває пледом. / У тебе озноб, милий ... нерви, видать, зовсім розхиталися ... від твоїх засідань. Побудь поки що тут ... заспокойся, остинь трошки, а я піду, діток підніму ... сніданок приготую ... добре? /Цілує Тараса, йде до виходу. Біля дверей./ Дивись ... не балуй, Тарасик! /Погрозила пальчиком. виходить./

Т а р а с /бурмоче слідом/. Іди, іди ... діамантова, а мені до подвигу підготуватися треба! З думками зібратися! Запал зберегти! Щоб ніхто ... ніяка в світі сила не змогла мене збити ... з наміченого шляху! /встав./ Рішучий ... смертельний бій - не інакше! Разити всіх підряд! Навідліг! /Скинув плед. / Так, мовляв, і так ... пройдисвіти мої ненаглядні ... Гнати вас треба, виколупувати з тепленьких містечок ...

щоб жодного на государевої службі! І - хай живе повітря свободи! Ось так!! /Сміється, нервово. / "Не балуй, Тарасик ..." Буду, буду балувати ... і не балувати - битися! Звати на барикади! Під кулі! Під снаряда! За демократію! За ... Звичайно ... все це /дивиться навколо/ Не з неба впало. Спробуй он там ... від пічних справ, дочекатися, поки на одну ... таку кро

вать французьку наскребёшь! Або ось ці ... хороми на два поверхи, побудувати - на халяву адже ... як манна небесна, впали! Пожалте, кажуть, Тарас Іванович ... отримаєте, належить вам ... по чину! Щоб було де про народ свій улюблений, який вас сюди ... на трон цей звів, поміркувати, про біди його так проблемах життєвих подумати ... А зарплата? Інший цілий рік горбиться ... з ранку до ночі, щоб тисчёнкі ці свої отримати, а тут - за місяць відразу, стільки ж ... оп! - І відвалили! Та ще добавочку таку ж ... і не одну! Бери ... насолоджуйся життям, депутат! Чи не відмовляй собі ні в чому, бережи для народу себе ... дорогоцінного! Ні-і ... мудра вона у мене, Лидуся моя ... Вчасно підказала мені ... учітелішке співу: що ти, каже, дореміфасолькамі своїми заробиш? У депутати, каже, йди! У депутати - і більше нікуди! Це ж не посада, а просто рай якийсь: мовою помолол, кулаками помахав ... людське око, і ... пожалте: привілеї царські - на все життя! "Не балуй, Тарасик ..." Я ж теж не дурень який - розумію, на що йду ... Не кожен ось так ... правду-матку - так прямо в морду їм! В морду! Нате! Отримайте ... злодюги кляті! Розбещувачі нації! І-і ... будь, що буде! Що буде ... А що буде? А? /Задумався. В зал./ Шуму багато буде - ось

що ... Ще б пак - баламут! Бунтівник! Порушник народних мас !! .. Тут же

відразу тобі фотки в газетах ... телевізори ... папараці ці спритні ... інтер

в'ю ... А як же - народний герой! Кармелюк! / Замовк./ А може й ні. Так, мабуть ... може ж і не туди ... не в ту сторону все загорнути! І що ж тоді? А? Ой-ей-ей ... зімнуть ... зітруть в порошок, приб'ють, як мошку яку паршиву ... І що від мене залишиться? Що? Викинуть ... стусаном під зад! Пішов вон ... щеня! Зрадник! Робін Гуд недороблений! Все ... хором! І-і ... полечу я, як порошинка на вітрі ... і де приземлюся - невідомо! От халепа ... Як це я ... про порошинку - то цю забув? Адже без грошей моїх депутатських ... і всіх привілеїв - хто я такий? Пшик! Мильна бульбашка! Непотрібний, смердючий продукт, викинутий на смітник! А адже дітки у мене ... синок і донечка, в елітній школі вони ... що ж з ними буде? Адже теж ... геть! в той же день! одним махом! А хто їх там тримати щось буде ... з Папанов таким ось ... безпутним? Ось казус який ... треба ж ... /чухає потилицю./ Знати, недарма пічник мені цей приснився ... В руку адже сон може бути! Так, так ... як би і справді не піти ось так ... з костуром та торбою, по білому світу, розмірковуючи під зірками про всяку всячину ... як Грішуня цей? Йому-то що - він уже там ... на п'єдесталі своєму стоїть ... весь в пошані та повазі! А мені як? Чи поставлять ... ось так же, на видному місці: за правду, мовляв, загинув, в світанку своїх творчих і розумових сил, за демократію ... за народ свій ... улюблений ... /плаче./ Важко все це ... сумно якось ... Навіть уявити не можу, що буде ... потім, якщо все це ... і справді, а не те, щоб вже ... зовсім .. . /Витирає сльози, кличе./ Ліда! Лидуся-а ...

Л і д а /входить/. Що ... рідний? Що тут знову у тебе?

Т а р а з/ радісно/. Знаєш, Лидуся ... я ... я ... ну, звичайно ж ... В про -

щем - все в порядку, Лідунчік мій! Ненаглядний, улюблений ... най-най ... /цілує дружину./ Я як завжди! І - ніяких ... ти зрозуміла, Лидуся ... ніяких! /Міцно обіймає дружину./

Л і д а /з посмішкою/. Ну ... я ж знаю: ти у мене - розумниця! /Цілує Тараса. / Там твоя яєчня ... вже готова, між іншим ... І стопарчік улюбленого "Камю" ... з Парижа! /Ласкаво./ Іди швидше в душ ... Мусику - через десять хвилин машинка приїде ... бі-бі-бі-і ... На службу тебе відвезе ... до дружкам твоїм нерозлучним ...

Іде.

Т а р а с /в сильному хвилюванні/. Ні-і ... що не кажи - прекрасна це робота - депутат! Завжди на увазі, завжди в гущі подій! І хлопці у нас - що треба ... знають, як справа з розумом вести! Мислять! Розуміють ... чистіше будь-якого Ейнштейна! Один імунітет чого вартий ... /регоче./ Це ж треба було додуматися! Справжня бойова кольчуга - ні один спис правосуддя там, за нею, тебе не дістане! А я - воювати з ними зібрався ... Ось сміхота ... така фігня раптом наснилася ... з волоцюгою цим ...

Через штор визирає З к о в о р о д а.

Пательня/кличе/. Гей ... Тарасик?

Т а р а с. А хто це?.. /Оглянувся, злякано./ Гриша ?!

Пательня/ підбігає/. Я на хвилинку, Тарасик ... Ось ... тримай! /Дає Тарасу книжку./ Тут всі мої труди і думки ... за багато

років! /Підморгує. / Читай ... депутат, і передай іншому! А я до тебе ще навідаюсь! Щоб дізнатися - поправилось чи що ... на службі твоєї Царьової?

Або, як раніше ... все морди один одному квас та брешете народу

нещадно?

Біжить до вікна, ховається за шторою.

Т а р а с /у подиві/. Е-мое ... Так це що ... не сон, значить, був?

Підбігає до вікна, різко розсовує штори. У спальню вривається яскраве сонячне світло. Видно дахи сусідніх будинків, купол церкви. Чути ранковий передзвін дзвонів.

/З подивом./ Нікого ... Значить ... значить, все-таки, сон ... / Дивиться на книгу. / А як же це? .. / Читає./ Григорій Сковорода ... "Сад божественних пісень". / Відкриває./ "Вірші ... діалоги ... притчі ..." Та ні ж, ні ... виходить - чи не сон! Ось абракадабра яка ... це ж треба!

Г о л о с Л і д и /здалеку/. Тараси-ик ... ти де? Яєчня твоя вже охолола ...

Пауза.

Т а р а з/ Раптом рішуче /. Ні-і ... все! Усе!! З завтрашнього ж дня - зарядка! Щоденна! Гантелі ... біг підтюпцем ... холодна водичка ... ось ця розумна книжка - і ніяких надмірностей!

Біжить до виходу.

Іду, Лидуся ... йду-у ...

Вибігає.

Передзвін церковних дзвонів наростає і переходить в ритмічне, музичний вступ. На сцену стрімко виходить З к о в о р о д а. У нього вже модна сучасна зачіска, на ньому джинси, футболка і кросівки. Він співає.

Скільки разів мені світ пастки розставляв!

Світ ловив мене, ловив - та не спіймав!

Тікав завжди від будь-яких я кайданів! Ось я який! Ось я який!

Пам-Парарі-рам, пару-рам, Пам-Парарі-парам, пам!

Пам-Парарі-рам, пару-рам! Ось я який! Ось я який!

На сцену вибігають Т а р а с, Л і д а, В і к т о р і С в е т л а н а і М е н т. Вони всі в сучасних, модних костюмах. В руках у них мікрофони. Співають разом зі Ско- вородой.

Хто не зрозумів нашої жарти - дурний і злий! Через роки я повернувся на Поділ! Щоб разом з вами відтепер, друзі, Крокувати по життю - ви і я! Пам-Парарі-рам, пару-рам, Пам-Парарі-парам, пам! Пам-Парарі-рам, пару-рам! Разом, друзі! Разом, друзі!


2008 червень Київ


Поклони.

 З а н а в е с.


Безрук / Марро / Валерій Романович

Тел: 38044 4309838

Мob: 38067 9006390

E-mail: marro-teatr@mail.ru

Сайт: http://lekin.jimdo.com

 картина друга |  ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати