Головна

глава 11

1.  Don: (амер.) Глава сім'ї. Див. Boss.
  2.  I. ГЛАВА Про самадхи
  3.  I. ГЛАВА хлопця строфи
  4.  II. ГЛАВА Про ДУХОВНОЇ ПРАКТИЦІ
  5.  II. ГЛАВА Про СЕРЙОЗНОСТІ
  6.  III. ГЛАВА Про ДУМКИ
  7.  III. Глава про думки

Електрична лампочка на столі під зеленим абажуром замигала: значить, час до півночі і ось-ось відключать електрику. Михайло Шолохов засвітив гасову лампу, продовжив писати статтю для газети «Правда», в якій, викидаючи моторошні подробиці вилучення хліба у колгоспників та одноосібників, намагався довести нездатність нинішніх крайової влади керувати сільським господарством без силових методів примусу. Шолохов не надто розраховував на те, що Сталін відповість йому на лист, тим більше прийме якісь заходи проти перегинів, допоможе голодуючому населенню, а статтю в «Правді» не помітити не можна. Якщо її, зрозуміло, надрукують.

У зовнішні двері раптом затарабанив з такою силою і наполегливістю, ніби горить їх, Шолохова, будинок, а вони ні сном ні духом, і якщо негайно не вискочать, то і згорять.

У будинку вже спали, і Михайло кинувся до дверей, відчинив її, але його зустріла непроникна темрява, зоряне небо і заполошно жіночий зойк з цієї темряви:

- Михайло Александрич! Вам «блискавка» аж із самої Москви! - І вже тихіше, з переляком: - Від самого товариша Сталіна.

- Що в телеграмі, знаєш? - Запитав Шолохов, відчуваючи, як серце раптом застукало в скронях, а тіло обдало жаром.

- Знаю. Але нічого не зрозуміла.

- Гаразд, підемо. Тільки тихіше: у мене все сплять.

Вони піднялися в його кабінет. Шолохов взяв у телеграфістки поштовий бланк з наклеєними на ньому сірими смужками телеграми, пробіг по ним очима і спочатку теж нічого не зрозумів.

«16 квітня 1933 р

Блискавка.

Станиця Вешенская Вешенського району

Північно-Кавказького краю Михайлу Шолохову

Ваш лист отримав п'ятнадцятого. Спасибі за повідомлення. Зробимо все, що потрібно. Повідомте про розміри необхідної допомоги. Назвіть цифру.

Сталін.

16. IV.33 р »

Кидалися в очі лише три слова, що стирчать з неї верстовими стовпами: «блискавка» - означає терміново; Сталін - це значить, що він лист отримав і прочитав; Шолохова - що вирішувати, як тепер вчинити, саме йому, а не райкому або крайком. А що вирішувати і як - ніякої ясності.

Михайло розписався в книзі про отримання, відпустив телеграфісткою, сунувши їй в кишеню жменю московських шоколадних цукерок - для діточок. Потім зняв трубку телефону, попросив телефоністку з'єднати його з секретарем райкому.

Через годину в райкомі партії зібралося все керівництво району.

- Ця телеграма прийшла у відповідь на лист, який я написав товаришу Сталіну. У цьому листі я розповів про наші біди, - сказав Шолохов і замовк, вдивляючись в знайомі обличчя керівних товаришів, які, передаючи з рук у руки, читали телеграму Сталіна.

В їх очікують поглядах він бачив настороженість, в інших - навіть страх. І це його анітрохи не дивувало. Кожен мабуть думає: «Шолохову-то хоч би що - все зійде з рук, а нам відповідай і за невиконання плану хлібозаготівель, і за перегини, до яких всі ми доклали руку, хоча і не по своїй волі. І як тепер виправдовуватися перед крайовим начальством? Скажуть: «Ви що там сваволить? Чому через нашу голову? Або ви особливі? І на цугундер. І ніякої Сталін не допоможе: для нього ми - дрібниця ».

- Я не повідомив вам про цей лист раніше, - продовжив Шолохов, коли телеграма була прочитана усіма, - тому що і сам не був упевнений, що з цього щось вийде. І тепер нам з вами вирішувати, як відгукнутися на цю телеграму. Я думаю, що ми повинні перш за все підрахувати, скільки зерна нам потрібно, щоб прогодувати до нового врожаю все населення нашого району ... Все без винятку! - Додав він, зауваживши здивовані погляди. - І Верхньо-Донського теж. І не тільки прогодувати, але щоб залишилося, ніж засіяти ярий клин ...

- Верхньо-Донські-то тут при чому? - Подав голос новий голова райвиконкому. - Нехай вони самі викручуються.

- Товаришів в біді кидати негоже, - відрізав Шолохов, і предріка, як нашкодив хлопчисько, опустив голову. А Шолохов продовжив більш спокійним тоном: - Тим більше що я вже дзвонив сусідам, вони повинні в Вёшкі під'їхати з години на годину.

- Я ось думаю, - невпевнено заговорив секретар райкому Кузнєцов. - Я ось думаю, що треба подзвонити в Ростов ... ну, щоб, значить, не подумали чого такого ...

- А я думаю, - неголосно перебив Шолохов, - що дзвонити нікому не треба. Я думаю, що Москва сама розпорядиться і доставкою, і проконтролює, щоб зерно потрапило за призначенням. Сама і повідомить, кому вважатиме за потрібне. Наша справа швидко підрахувати, що нам необхідно і відправити ці дані в Москву. Це все, що від нас вимагається в найближчу годину-два.

- Ну що ж, так і вирішимо, - легко погодився Кузнєцов. - Тільки я думаю, що це треба б якось оформити через бюро райкому ... протокол там, рішення ...

Шолохов глянув скоса на Кузнєцова, який сидить поруч, на його випирають вилиці, на нервово ворушаться пальці рук. Хотів було промовчати, але секретар наполегливо дивився на нього, точно він, Шолохов, тут найголовніший і, отже, за ним залишається останнє слово. І інші дивилися на нього з таким же очікуванням.

- Я не заперечую, - погодився Шолохов. - Більш того, підтримую. Треба, щоб все в районі знали, що радянська влада піклується про просту людину, хворіє його бідами. Треба буде і в нашій газеті «Більшовик Дона» написати про це. Я сам напишу. Але тільки після того, як почне надходити допомога.

І все розуміюче покивали головами.

- А хто буде відповідати на телеграму? - Запитав Кузнєцов, і в самому питанні Шолохов почув: «Тільки не ми».

- Як хто? Я і буду відповідати, - рішуче сказав він. І пояснив: - Телеграма адресована мені. Кому ж ще відповідати?

На цей раз всі зітхнули з полегшенням. І це теж було зрозуміло: встрявати в справи Шолохова зі Сталіним - собі дорожче. Тим більше що невідомо, як для самого Шолохова обернеться вся ця історія.

Необхідна кількість зерна для району підрахували швидко. А тут ще під'їхали з Верхньо-Донського, перелякані і розгублені: і не їхати на наполегливий заклик знаменитого письменника не можна, і їхати боязно. Приїхали вже з готовими цифрами. З цими цифрами Шолохов і покинув райком.

глава 10 |  глава 12

анотація |  Глава 1 |  глава 2 |  глава 3 |  глава 4 |  глава 5 |  глава 6 |  глава 7 |  глава 8 |  глава 9 |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати