Головна

Розділ чотирнадцятий

  1.  Don: (амер.) Глава сім'ї. Див. Boss.
  2.  I. ГЛАВА Про самадхи
  3.  I. ГЛАВА хлопця строфи
  4.  II. ГЛАВА Про ДУХОВНОЇ ПРАКТИЦІ
  5.  II. ГЛАВА Про СЕРЙОЗНОСТІ
  6.  III. ГЛАВА Про ДУМКИ
  7.  III. Глава про думки

19 вересня, субота.

Риба дохне від того, що занадто часто роззявляє рот.

За першою ранковою чашкою кави Квіллер вирішив прочитати ще один лист. Тільки одне, пообіцяв він собі. Воно було написано тридцятого вересня.

Дорога Фанні!

Здійснилося! Ми одружені! Ден імпульсивний, я теж не люблю тягнути кота за хвіст, так що ми взяли і махнули в сусідній штат, де нас зареєстрували без всякої тяганини. (Махнули! Кота за хвіст! Не дивуйся моїй мові - у мене просто голова йде обертом!) Я ніколи не мріяла про пишне весілля, хоча мама, звичайно, бачила мене не інакше як в бабусиному сукня з десятифутових шлейфом, а поруч - вісім подружок в капелюхах з обвислими крисами. І зрозуміло, не менше двох сотень гостей. Я-то завжди знала - та й вона теж, - що батько все одно не погодиться викинути стільки грошей на весілля.

Так що ми одружилися тихо-спокійно і тепер БЕЗУМНО щасливі! У моїй квартирі двом, звичайно, тісно - якщо вони не закохані так, як ми. Колись у нас буде симпатичний приміський будиночок з садом і автомобіль з гаражем. Ден влаштувався на півставки в універмаг, а мені символічно додали зарплату, так що, якщо економити, жити можна.

Знаєш, який хуліганський вчинок я зробила? Послала батькам повідомлення про те, що у них тепер є зять, і підписалася: Анна Квіллер. І, не втримавшись, додала, що тепер він торгує краватками. Звичайно, я знала, що батько вз'ерепенілся і заборонить мамі відповідати. Ну і нехай! Якщо їм не потрібна така дочка, мені не потрібні такі батьки.

твоя Енні

Коли Квіллер прибрав листи, Коко сидів на бібліотечному столі, не звертаючи жодної уваги на заводну скарбничку, яка, здавалося, стала його улюбленою іграшкою. Куди більше його приваблювала кленова шкатулка. Він обнюхував виступ на кришці і намагався кігтями стягнути з поверхні шкатулки якісь малюнки, утворені тріщинами в деревині. Один з них нагадував заплуталася в павутині ліній миша, інший - бджолу.

- Хто зрозуміє цих кішок? - Пробурмотів Квіллер, розігріваючи собі булочки до сніданку. Його заняття перервав дзвінок Селії Робінсон.

- Шеф, прошу вибачення за турботу, але мені треба дещо з вами обговорити.

- Валяйте.

- Це щодо Нори, моєї помічниці. Я повідомила їй про те, що ви пишете книжку «Були і небилиці Мускаунті» і збираєте різні були і небилиці. І вона сказала, що розповість вам одну історію, яка сталася в дійсності.

- А коли? І про що? Вам відомо?

- Ні, Нора не стала мені говорити, але хоче, щоб ви її вислухали. Вона буде щаслива, якщо ця історія потрапить до книги. Коли в газеті надрукували її лист, це стало для неї справжнім потрясінням.

- Так, коли вперше бачиш надрукованим щось своє, це трохи вдаряє в голову. Я не проти вислухати її. - Квіллер ніколи не відмовлявся послухати що-небудь. Хтозна, а раптом набредеш на справжню перлину?

- Боюся тільки, що ви даремно витратите час. Раптом це якась нісенітниця? Адже вона, врешті-решт, проста сільська жінка. Як я, - додала Селія зі сміхом.

- Ви стоїте трьох міських жінок, Селія. Знаєте що ... Як-небудь, коли Нора доставить мені продукти від вас, ми з нею і поговоримо.

- Чудово! Сьогодні я як раз печу пиріжки з яловичиною. Можу зробити і на вашу долю. І ще, якщо хочете, з рубаним м'ясом.

- Далі, далі!

Селія весело розреготалася.

- Нора привезе їх вам у другій половині дня.

- Мене сьогодні цілий день не буде. Може бути, завтра вранці?

- Вранці вона ходить до церкви.

Домовилися на неділю, і Квіллер пішов переодягатися, відчуваючи, що уклав вигідну угоду.

Осінні барви в Мускаунті досягли піку яскравості. Червоний, бордовий, золотий, бронзовий і кораловий виглядали особливо пронизливими на тлі темних хвойних лісів. У вихідні городяни кинулися на природу з фотоапаратами. Квіллер, Поллі і Райкер запланували невелику поїздку з зупинкою на ланч в готелі «валун будинок» на узбережжі озера. Зустрівшись в Індіанської Селі, вони вирушили на прогулянку в пікапі Квіллера, з якого зручніше було оглядати околиці, ніж з низько посадженої машини Арчі.

Поллі виглядала елегантно в бежевому вельветовому костюмі, чорному береті і бежевому шарфі з чорними китайськими ієрогліфами.

- У тебе приголомшливий шарф, Поллі, - захопилася Мілдред. - Напевно ти купила його не в Пікакса.

- Дякуємо. Він з Бостонського художнього музею.

- Сподіваюся, тобі відомо, що на ньому написано, - зауважив Арчі.

- Нічого непристойного, запевняю тебе. «Щастя, здоров'я, гармонія» - щось в цьому дусі.

Вони неквапливо роз'їжджали по окрузі, милуючись барвистими осінніми видами, фотографуючи наймальовничіші місця. Розмова їх складався з уривчастих фраз: «Ви тільки подивіться! .. Ніколи не бачила нічого подібного! .. Просто дух захоплює! .. В цьому році щось незвичайне! ..»

- Цікаво, чому так мало машин? - Здивувалася Поллі. - Зазвичай у ці дні дороги загачені.

- Всі дивляться по телевізору футбольний матч, - припустив Арчі з властивим йому цинізмом.

Сірі копри занедбаних шахт височіли, як суворі часові, серед пишного пишноти природи. У кожної шахти була своя історія: обвали, вибухи, вбивства ...

- Меггі запевняє, що під «Великий Б.» є підземне озеро, - сказала Поллі.

Столик в ресторані готелю «валун будинок» був замовлений на половину першого, і у них залишався час, щоб прогулятися по берегу озера. Через кілька тижнів пісок буде покритий трёхфутовим шаром снігу. Ресторан, на їхнє здивування, був напівпорожнім.

- Багато скасували замовлення, - повідомив господар. - Варто лише пустити слух, що десь когось убили, і все тут же в страху замикаються в своїх ванних кімнатах.

Вони влаштувалися за столиком біля вікна, з видом на озеро.

- Давайте не будемо псувати собі день розмовами про вбивцю, затесався в наші ряди, - запропонувала Мілдред.

- У мене є радісна новина, - повідомила Поллі. - Після того як сестри Кавендіш з'їхали, я все турбувалася, чи не дістануться мені галасливі сусіди. Стінки у нас жахливо тонкі! А вчора до мене в бібліотеку зайшов представитися новий сусід. Він торгує рідкісними книгами - букинист з Бостона!

- Більш тихого сусіда підібрати важко! - Розсміявся Арчі.

- Він розсилає книги поштою прямо з дому. Влаштовує стелажі по всіх стінах від верху до низу. Поки не прибули книги і меблі, він оселився в «Макінтош».

- А що він собою являє? - Жваво зацікавилася Мілдред, завжди і всюди вишукувати цікавих людей, яких можна було б запросити на обід.

- Середніх років, на вигляд симпатичний, каже дуже чемно. І зрозуміло, ходяча енциклопедія. Сподіваюся дізнатися у нього багато корисного. Він - фахівець з інкунабул [31].

Квіллер хмикнув у вуса і вирішив, що пора закривати комору на зиму і негайно перебиратися в індіанському селі. А вголос промовив:

- У мене теж є новина. Сестри Кавендіш, Тіббіти і ще дехто з жителів «Куточка на Іттібіттівассі» організували Видавництво повного абсурду. У мене є список абсурдних заголовків, який вони збираються оприлюднити. - Він зачитав список, раз у раз зупиняючись, щоб слухачі могли висловити свої враження тихим веселощами або відвертим реготом. - Я додав один заголовок від себе, - продовжив він. - «П'ять фортепіанних п'єс для вказівного пальця».

Всі дружно розсміялися, а потім замовкли, напружуючи уяву.

- Поспішати нікуди, - сказав Квіллер, - можете думати до чотирьох годин.

Однак на той час, коли подали десерт і каву, у Поллі вже дозріло назву «Рецепти корисних напоїв» Лукреції Борджіа.

Арчі запропонував включити в список автобіографію Кінг-Конга під назвою «Моя таємна життя під личиною Білосніжки».

Мілдред, переконана, що особливою популярністю користуються трактати з кулінарного мистецтва, придумала заголовок «Куховарська книга для бажаючих схуднути» Ікабода Крейна [32].

Чоловіки хитро перезирнулися.

- Пам'ятаєш Ікабода? - Запитали вони один одного.

Мілдред заплескала в долоні:

- Ще одна історія з вашої безпутної юності? - Варто було четвірці зібратися разом, як Квіллер і Арчі тут же вдарялися в спогади про роки, проведені в Чикаго.

- Ми читали на уроках літератури Вашингтона Ірвінга, - став пояснювати Квіллер, - і прозвали вчителі Ікабод за худобу. Він був великий жартівник і любив розігрувати учнів, коли давав їм домашні завдання. Ми завжди мріяли відігратися ... Пам'ятаєш нашу школу, Арчі?

- Так. Вона була дуже старою, і її збиралися знести. Перший поверх знаходився високо над землею - тепер так не будують.

- І ось одного разу, - продовжив Квіллер, - нам стояла контрольна по Літературі. Заняття проходили на першому поверсі. Ми з Арчі прийшли раніше за всіх, і нам спало на думку замкнути двері зсередини на клямку, щоб ніхто не міг увійти. Самі ми вибралися через вікно і зістрибнули на землю з висоти шести футів. Потім обтрусили бруд з одягу і як ні в чому не бувало повернулися в школу через головний вхід. До цього часу біля замкнених дверей стовпилися весь клас, а Ікабод бігав взад і вперед, розшукуючи службовця зі сходами. Вікно залишилося, природно, відкритим.

- І вдалося йому з'ясувати, хто це зробив? - Запитала Мілдред.

- Він з самого початку здогадався. Крім нас, ніхто в класі до такого не додумався б. Нас врятувало те, що у нього було почуття гумору.

- Шкода, що я вас тоді не знала! - Сказала Мілдред.

- А я страшенно цьому рада, - відгукнулася Поллі.

Квіллер відвіз друзів назад в індіанському селі і висадив Райкер у «Берез», а Поллі - біля «Ів».

- Чи не зайдеш чи перекинутися парою слів з Брутом і Катті? - Запитала вона.

- Тільки не надовго. А у твого сусіда-букініста немає кішок?

- Ні, але він готовий наглядати за моїми, якщо мені знадобиться виїхати. Він дуже послужливий. Це він привіз мені шарф. Надзвичайна люб'язність з його боку.

- І як його звати?

- Кёрт Солов'єві.

- А насправді?

- Квилл, тобі всюди ввижаються шахраї.

- Цей соловей не боїться замерзнути у нас в якомусь десятифутових заметі?

- Ні, він тут виріс. Рідні відвезли його звідси ще хлопчиком, але у нього збереглися найтепліші спогади про нашу зими.

- У такому разі йому слід вступити в Клуб любителів керлінгу.

Повернувшись додому, Квіллер насамперед подзвонив Пету О'Делл, чоловікові Селії Робінсон, який командував бригадою прибиральників. Він попросив Пета в самий найближчий час підготувати для нього четвертий будиночок в кондомініумі «Верби».

- Що, ноги мерзнуть? - Запитав Пет зі своїм мелодійним ірландським акцентом.

- Можна сказати і так, Пет. Погод Хор пророкує на жовтень листопадову погоду.

- Ну, це його особиста думка. Є й інші. Але ми з задоволенням зробимо все, що ви захочете.

Поклавши трубку, Квіллер зауважив, що кленовий шкатулка перевернута, кришка з неї скинута, а центи зникли. Швидко озирнувшись, він виявив обох злочинців, які сиділи поряд на каміні і дивилися вниз на скоєне. Юм-Юм дивилася похнюпившись, Коко ж явно пишався собою ..

- Ах ви, пройдисвіти! - Звернувся до них Квіллер розчулено. - Одного з вас слід судити за пограбування банку, а іншу - за спільництво, щонайменше.

Проти звичаю, Юм-Юм не загнати монетки кудись в дальній кут - вони лежали неподалік на килимі. Очевидно, на її витончений смак, вони були дуже тьмяними. Квіллера більше цікавили мотиви Коко. Що це - проста цікавість? Або спортивний інтерес? Адже треба було примудритися схопити щільно підігнані кришку зубами за шишечку і підняти її. Так, винахідливий кіт, нічого не скажеш. Його завжди захоплювали непрості завдання, а впоравшись з черговою, він тут же байдужів до неї і йшов, задерши хвіст, з самим незалежним виглядом.

Сам же Квіллер не на жарт захопився листами матері. Нарешті він зрозумів, чому ніколи не отримував в день народження подарунки від дідуся з бабусею, як, наприклад, Арчі, який хвалився то ковбойських костюмом, то двоколісним велосипедом. Квіллер взяв лист від десятого жовтня.

Дорога Фанні!

Спасибі тобі за воістину королівський весільний подарунок! Ми приберігали його до кращих часів, коли у нас буде будиночок за містом. Я уявляю, як він буде виглядати на столику в передпокої або на камінній полиці. Але все це в майбутньому - сподіваюся, не надто віддаленому. А зараз нам треба подумати про кар'єру Дена. Бути може, кинути роботу і перебратися в Нью-Йорк, де у акторів набагато більше можливостей? Або все ж залишитися тут, де є постійний дохід і перспективи підвищення по службі? З працюй в універмазі Ден справляється, хоча зрозуміло, що у нього душа не лежить до роздрібної торгівлі. Він міг би більше заробляти, роз'їжджаючи в якості агента фірми, але мені зовсім не хочеться, щоб він весь час був в роз'їздах. Що це буде за життя для двох закоханих? Кожен день ми читаємо оголошення про роботу - і сподіваємося, сподіваємося, сподіваємося ... Ден налаштований не дуже оптимістично, але я впевнена, в самий найближчий час нас чекають зміни на краще.

твоя Енні

Мозок Квіллера свердлив питання: що за королівський весільний подарунок? Він не пам'ятав, щоб в їх комфортабельного міській квартирі з великою передній і каміном було що-небудь «королівське» - принаймні, на його дитячий погляд. Якась кришталева ваза, срібна чаша, порцелянова статуетка? Можливо, Енні згадує про це в одному з наступних листів. Він взявся за лист, позначене двадцять другим жовтня.

Дорога Фанні!

Тільки не падай. У мене карколомна, приголомшлива новина, і якщо лист здасться тобі невиразним, не дивуйся: я просто сама не своя від захвату! Я тільки що дізналася, що вагітна! Дена ця новина буквально приголомшила. У бібліотеці з мене сміються, бо я тут же взяла купу книг по догляду за немовлятами. Що стосується моїх батьків, то я сповістила їх про це, але лист повернулося нерозпечатаним. А жаль. Які материнські поради мені зараз стали в нагоді б. Ти мій найближчий друг, Фанні, і якщо народиться дівчинка, я назву її в твою честь. Якщо буде хлопчик, нехай ім'я йому вибере Ден. Звичайно, у нього було б більше ентузіазму, якби у нього була пристойна робота в який-небудь постійної трупи. Фанні, як я хотіла б, щоб ти побачила його на сцені! Він такий талановитий! У мене просто серце розривається, коли я бачу його пригніченим. Я намагаюся, щоб він відчув, що я люблю його, незалежно від того, як у нас йдуть справи. Ми разом, решта не має значення. А скоро нас буде ТРОЄ! Ти зможеш це собі уявити?

твоя Енні

Прочитавши лист, Квіллер порадів, що його не назвали Франческою або Фанні. Наступне послання було коротким, але він взяв за правило не читати більше двох відразу. «На добраніч, Енні», - сказав він, закриваючи коробку.

 Розділ тринадцятий |  Розділ п'ятнадцятий


 Розділ третій |  Розділ четвертий |  Розділ п'ятий |  Розділ шостий |  Розділ сьомий |  Розділ восьмий |  Розділ дев'ятий |  Розділ десятий |  Розділ одинадцятий |  Розділ дванадцятий |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати