Головна

Пушкінський спектакль

1.  Show спектакль; шоу, уявлення; показ; виставка
  2.  Г., 6 лютого. Аматорський спектакль в Німецькому клубі.

Настали роки світової катастрофи. Почалася війна 1914 року.

У Москві вирувало життя і був підйом. Театри працювали, як ніколи. Репертуар їх намагалися підлаштовуватися до моменту і випускали ряд нашвидку спечених патріотичних п'єс. Всі вони провалювалися одна за одною, - та й не дивно!

Чи може театральна карткова війна змагатися зі справжньою, яка відчувалася в душах людей, на вулицях, в будинках або гриміла і знищувала все на фронті?

Театральна війна в такий час здається образливою карикатурою.

Пушкінський спектакль, під режисерствами В. І. Немировича-Данченка і художника А.

Н. Бенуа, з його декораціями і у виконанні кращих артистів Московського Художнього театру, - ось в чому виявився наш відгук на події. Було вирішено поставити три п'єси Пушкіна: «Кам'яний гість», «Бенкет під час чуми» і «Моцарт і Сальєрі», в якій я грав роль Сальєрі. [230]

Багато, захоплюючись пушкінським віршем, недооцінюють самого змісту пушкінської поезії. Я ж, навпаки, намагався до кінця вичерпати внутрішню суть драми. Мені здавалося недостатнім зображати Сальєрі тільки заздрісником. Для мене він - жрець свого мистецтва і ідейний вбивця того, хто як би приголомшує основи цього мистецтва. Мій Сальєрі при відкритті завіси не насолоджується за ранковим чаєм в пудрених перуці. Глядач застає його в халаті, з розпатланим волоссям, змученим після нічної роботи, яка не принесла йому частку з плодів. Трудівник Сальєрі має право вимагати собі від неба нагороди і заздрити нероби Моцарту, творить шедеври жартома. Він заздрить йому, але бореться зі своїм недобрим почуттям.

Він, як ніхто, любить геній Моцарта. Тим важче йому зважитися на вбивство, тим сильніше його жах, коли він розуміє свою помилку.

Таким чином, роль була мною побудована не на заздрості, а на боротьбі злочинного боргу з поклонінням генію. Цей задум наповнювався все новими і новими психологічними деталями, від яких спільні творчі завдання ускладнювалися. За кожним словом ролі був накопичений величезний духовний матеріал, кожна дрібниця якого була мені так дорога, що я не міг розлучитися з нею.

Зараз немає потреби розбирати, правильно чи помилково я трактував пушкінський образ.

Те, що я робив, - я робив щиро; я відчував душу, думки, прагнення і все внутрішнє життя мого Сальєрі. Я жив роллю правильно, поки моє почуття йшло від серця до руховим центрам тіла, до голосу і мови. Але лише тільки пережите виражалося в русі і особливо в словах і мови, - крім моєї волі створювався вивих, фальш, детоніровка, і я не впізнавав, у зовнішній формі свого щирого внутрішнього почуття.

Я не буду говорити тут про напругу тіла і про наслідки, їм викликаються. Про це я говорив вже досить.

На цей раз головне було в тому, що я не міг впоратися з пушкінським віршем. Я перевантажив слова ролі і надав кожному з них окремо більшого значення, ніж воно може в себе вмістити. Пушкінські слова як би розпухли.

Всі говорять: немає правди на землі.

Але правди немає - і вище ...

У кожному з цих слів було укладено для мене так багато, що зміст не вміщалося в форму і, виходячи за її межі, поширювалося в безсловесної, але багатозначною для мене паузі: кожне з розпухлих слів відділялося один від одного великими проміжками. Це розтягувало мова настільки, що до кінця фрази можна було вже забути її початок. І чим більше я вкладав почуття і духовного змісту, тим важче і безглуздіше ставав текст, тим нездійсненніша була задача. Складалося насильство, від якого, як завжди, я починав пижіться і спазматично стискатися. Дихання спіралі, голос тьмянів і хрипів, діапазон його звужувався до п'яти нот, зменшувалася його сила. При цьому він стукав, а не співав.

Намагаючись надати йому більше звучності, я мимоволі вдавався до звичайних банальним акторським прийомам, т. Е. До помилкового акторської пафосу, до голосових каденції, фіоритурами.

Цього замало. Насильство, затискачі і напруга, з одного боку, боязнь слів взагалі, і зокрема - пушкінських віршів, з іншого боку, нарешті відчуття фальші і вивиху, - все це тягнуло мене на тиху мову. Аж до генеральної репетиції я шепотів роль. Здавалося, що на тихому голосі швидше зачепиш вірний тон і що фальш менш чути на шепіт. Але і невпевненість, і шепіт мало підходять до кованому пушкінського вірша; вони лише посилюють фальш і видають актора.

Мене запевняли, що боязнь слова і тяжкість мови відбуваються через те, що я неправильно передаю думки і скандую вірші. Пропонували відзначити по всій ролі виділяються слова. Але я знав, що справа не в цьому. Треба було тимчасово відійти від ролі, заспокоїти надто схвильовані почуття і уяву, знайти в собі ту гармонію, якої проникнута пушкінська трагедія в цілому і яка надає її віршу таку прозорість і легкість, - і тоді знову повернутися до своєї ролі. Я вже не мав можливості цього зробити.

Але було і ще щось, що заважало мені при передачі пушкінського вірша і що я вловив при роботі над «Моцартом і Сальєрі».

Болісно не бути в змозі правильно відтворити те, що красиво відчуваєш всередині себе. Я думаю, що німий, який намагається потворним муканням говорити коханій жінці про своє почуття, відчуває таке ж незадоволення. Піаніст, який грає на розладнаному або зіпсоване інструменті, переживає той же, чуючи, як спотворюється його внутрішнє артистичне почуття.

Чим більше я прислухався до свого голосу і мови, тим ясніше мені ставало, що я не вперше так погано читаю вірші. Я все життя так говорив на сцені. Я соромився минулого. Мені хотілося повернути його, щоб згладити вироблене раніше враження. Уявіть собі, що співак, співав з успіхом, раптом, під старість, дізнається, що він все життя детонировал при співі. Спочатку він не хоче вірити відкриття. Він щохвилини підходить до фортепіано і перевіряє взяту голосом ноту, заспівати фразу і переконується в тому, що він знижує на чверть тони або підвищує на півтону ... Абсолютно те ж пережив і я в той час.

Мало того. Озираючись назад, я зрозумів, що багато хто з колишніх моїх прийомів гри або недоліків - напруга тіла, відсутність витримки, наспів, умовності, тик, трюки, голосові фіоритури, акторський пафос - з'являються дуже часто тому, що я не володію мовою, яка одна може дати то, що мені потрібно, і висловити те, що живе всередині. Відчувши на собі так яскраво справжнє значення в нашому мистецтві гарною і благородною мови як одного з могутніх засобів сценічного вираження і впливу, я в першу хвилину зрадів. Але коли я спробував облагородити свою мова, я зрозумів, що це дуже важко зробити, і злякався встала переді мною складного завдання. Ось коли я до кінця зрозумів, що ми не тільки на сцені, а й у житті говоримо пішло і безграмотно; що наша життєва тривіальна простота мови недопустима на сцені; що вміти просто і красиво говорити - ціла наука, у якій повинні бути свої закони. Але я не знав їх.

З тих пір моє артистичне увагу потяглося в бік звуку й мови, до яких я став прислухатися як в житті, так і на сцені. Більш, ніж будь-коли, я зненавидів акторські зичні голосу, їх грубу підробку під простоту; суху ударну мова, урочистий монотон, механічне відбиття хорея, анапеста та ін., повзуть догори хроматичні ходи, голосові переходи на терцію і квінту зі сповзанням вниз на секунду в кінці фрази і рядки.

Немає нічого противнее роблено-поетичного солодкаво голосу в ліричних віршах, що переливається, як хвилі під час мертвої брижах. Про ці жахливі концертні чтіци, ніжно читають миленькі віршики: «Зірочка, зірочка, що ж ти мовчиш?» Мене дратують актори, декламують з розривним темпераментом Некрасова або Олексія Толстого. Я не виношу їх карбувалися дикції, відточеною до колючого гостроти і настирливої ??чіткості.

Є інша манера декламації і віршованої мови: проста, сильна, благородна.

Я уривками, натяками чув її у найкращих артистів світу. Вона з'являлася у них лише на хвилину, щоб знову сховатися в звичайному театральному пафосі. Я хочу саме такий простий, шляхетної мови. Я відчуваю в ній справжню музикальність, витриманий, вірний і різноманітний ритм, хороший, спокійно рухаючись внутрішній малюнок думки або почуття. Я чув своїм внутрішнім слухом таку музичну віршовану мова і не міг вловити її основ.

Варто було мені почати голосно вимовляти пушкінські вірші, - і все набиті роками, в'їдаються звички точно лізли натовпами зсередини. Щоб піти від них, я посилено карбує сенс слів, душевну суть фрази, не забуваючи при цьому і віршовані зупинки. Але в результаті замість віршів виходила важка, глибокодумно проза. Я мучився, бажаючи зрозуміти те, що підказував мені внутрішній слух ... Але все було марно.

Режисери, В. І. Немирович-Данченко і А. Н. Бенуа, мали великий успіх, так само як і деякі з артистів на чолі з В. І. Качалова. Розміри книги не дозволяють мені проспівати дифірамби таланту А. Н. Бенуа, який створив дивовижні, величаві декорації і чудові стильні костюми для цієї постановки.

Мене - одні хвалили, інші (їх було більше) лаяли. Але в цій книзі - як раніше, так і тепер - я суджу про себе не за відгуками преси та глядачів, а за власним відчуттям і розумінням. Для себе самого - я жорстоко провалився в ролі Сальєрі. Але я не проміняю цього провалу ні на які успіхи і лаври: так багато важливого принесла мені моя невдача.

Після цього спектаклю знову почалися мої метання, найважчі з усіх пройдених мною. Здавалося, що все минуле життя прожите даремно, що я нічого не навчився, так як йшов хибним шляхом у мистецтві.

У цей болісний період я випадково потрапив на концерт одного з наших чудових струнних квартетів.

Яке щастя мати в своєму розпорядженні такти, паузи, метроном, камертон, гармонізацію, контрапункт, вироблені вправи для розвитку техніки, термінологію, що позначає ті чи інші артистичні уявлення та поняття про творчі відчуттях і переживаннях. Значення і необхідність цієї термінології давно вже визнані в музиці. Там є узаконені основи, на які можна спиратися, щоб творити не так на авось, як у нас. Випадковості не можуть бути основою, а без основи не буде справжнього мистецтва, а буде лише дилетантизм.

Потрібні основи нашого мистецтва, і зокрема - мистецтва мови і читання віршів.

Того вечора, на концерті, мені здалося, що перш за все треба шукати цих основ в музиці. Мова, вірш - та ж музика, то ж спів. Голос повинен співати і в розмові, і в вірші, звучати по-скрипковому, а не стукати словами, як горох об дошку. Як домогтися того, щоб звук в розмові був безперервним, що тягнеться, сливающим між собою слова і цілі фрази, що пронизує їх, точно нитка намиста, а не розривають їх на окремі склади? Я відчував тоді на концерті, що, якби в моєму розпорядженні був цей тягнеться по-скрипковому звук, я міг би, як скрипалі і віолончелісти, обробляти його, т. Е. Робити звук гущі, глибше, більш прозорими, тонше, вище, нижче , легато, стаккато, піано, форте, гліссандо, портаменто та ін. Я міг би відразу переривати звук, витримувати ритмічну паузу, давати всілякі вигини голосу, малюючи звуком, точно лінією в графіку. Ось цієї суцільний, що тягнеться, як лінія, ноти нам бракує в нашій мові. Тим часом кожен дилетант впевнений, що у нього, в його аматорському читанні, звук тягнеться, а не стукає, що у нього є паузи, підвищення, зниження і ін. Як вони помиляються!

За висловом С. М. Волконського, їх читання монотонно, як нудна панель стіни. А тим часом їхні голоси не тягнуться, а виробляють всілякі фіоритури. І це зовсім не тому, що вони звучать і вібрують в просторі, а, навпаки, - саме тому, що вони не звучать, чи не вібрують, а падають тут же, біля ніг. Щоб дати якусь ілюзію звучності своєму голосу, банальні читці і вдаються до всіляких голосовим фіоритурами, які створюють ту противну умовність, квазі-співучу мову і декламацію, від якої хочеться втекти. Я шукаю природною музичної звучності. Мені треба, щоб при слові «так» буква «а» співала свою мелодію, а при слові «ні» те саме відбувалося з буквою «е». Я хочу, щоб в довгому ряді слів одні голосні непомітно переливалися в інші і між ними не стукали, а також співали приголосні, так як і у багатьох з них є свої тягнуться, гортанні, свистячі, дзижчать звуки, які і складають їх характерну особливість. Ось, коли всі ці букви заспівають, - тоді почнеться музика в мові, тоді буде матеріал, над яким можна працювати. Тоді я спокійно і з упевненістю почну сцену Сальєрі і вимовлю:

Всі говорять: немає правди на землі.

Але правди немає - і вище ...

І зазвучить урочисто, сильно, на весь світ, протест проти неба всього скривдженого богом людства. І не буде, як раніше було у мене, жовчного буркотіння маленького, дрібного самолюбства сварливого заздрісника Сальєрі. Мені вже не доведеться, як раніше, виробляти фіоритури традиційного пафосу на слові «пра-а-а-Авди» або на слові «ви-и-ше» для того, щоб змусити в своєму голосі як-небудь протягнути ці сухі, беззвучні « а »і« и ». Я вже не буду відбивати віршований розмір на всіх складах. Коли голос сам співає і вібрує, немає потреби вдаватися до фокусів, а треба користуватися ним, щоб просто і красиво говорити думки або висловлювати великі почуття. Ось такий голос і мова необхідні для Пушкіна, Шекспіра, Шіллера. Недарма ж, коли запитали Сальвини, що потрібно для того, щоб бути трагіком, він відповідав по-наполеонівськи.

«La voix, la voix et encore la voix!» (Голос, голос і ще голос!) Скільки нових можливостей відкриє нам музична звучна мова для виявлення внутрішнього життя на сцені! Тільки тоді ми зрозуміємо, як ми смішні тепер своїми доморощеними засобами і прийомами мови з п'ятьма-шістьма нотами голосового регістру. Що можна висловити на цих п'яти стукають нотах? А адже ними ми хочемо передати складні почуття. Це все одно, що спробувати на балалайці передавати Дев'яту симфонію Бетховена.

Музика допомогла мені вирішити багато з мучили мене тоді непорозумінь; вона переконала мене в тому, що актор повинен вміти говорити.

Чи не дивно: треба було прожити майже шість десятків років, щоб зрозуміти, т. Е. Відчути всім своїм єством, цю просту і всім відому істину, якої не знає величезна більшість акторів.

Перша студія Художнього театру |  революція

М. Горький |  Замість інтуїції і почуття - побутова лінія |  Замість інтуїції і почуття - лінія історико-побутова |  Студія на Кухарський |  Перша закордонна поїздка |  Відкриття давно відомих істин |  І. А. Сац і Л. А. Сулержицкий |  чорний оксамит |  В гостях у Метерлінка |  Дункан і Крег |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати