На головну

Щаслива випадковість

1.  Питання 16. Зв'язки детермінації: Необхідність і випадковість, причина і наслідок, можливість і дійсність.
  2.  Закономірність і випадковість, випадкова мінливість в точних науках, в біології та медицині
  3.  НЕОБХІДНІСТЬ І ВИПАДКОВІСТЬ
  4.  Випадковість і необхідність, можливість і дійсність
  5.  Випадковість чи зла воля?
  6.  щаслива земля

«Жорж Данден»

Робота над іншою роллю вистави - Сотанвіля в «Жоржі Дандене» - була також нелегка. Найважче почати. І чим значніше твір, тим подив стоїш біля підніжжя його громади, точно пішохід перед Монбланом.

Мольєр теж широко охоплює людські пристрасті і пороки. Він описує те, що бачив і знає. Але як геній він знає все. Його Тартюф - не просто пан Тартюф, а все людські Тартюфи, разом узяті. Він описує життя, подія, приватна особа, а виходить загальнолюдський порок або пристрасть. В цьому відношенні він близький Пушкіну і всім взагалі великим письменникам, які в цьому сенсі все споріднені між собою. Тому-то вони і великі, що у них широкий горизонт, велике охоплення.

Пушкін, Гоголь, Мольєр і інші великі поети вже давно одягнені, раз і назавжди, в заношені мундири всіляких традицій, через що не доберешся до їх живої природи. Твори Шекспіра, Шиллера, Пушкіна на жаргоні акторів і театральних робочих називаються «готичними» п'єсами; твори Мольєра так і називаються «мольєрівська». У самому існуванні прізвисько і в самому узагальненні всіх в одну загальну кличку вже закладено вказівку на те, що вони підведені під загальний штамп. Раз що в п'єсі вірші, середньовічний костюм, пафос - значить, романтизм, значить, «готичні» декорації і костюми, словом «готична» п'єса.

У створенні таких забобонів і в спотворенні великих творів помилковими традиціями винні не тільки театри і актори, але в ще більшому ступені - педагоги, які з ранньої юності, коли ще так гостра вразливість, сильна інтуїція і свіжа пам'ять, на все життя псують красу першого знайомства з геніями. Вони по одному загальному, вивітрився і тому сухому шаблоном говорять про Великому.

А як граються «класичні», «готичні» п'єси? Так хто ж цього не знає!

Будь-гімназист покаже вам, як передаються в театрі піднесені почуття, як декламують співучо, з пафосом вірші, як носять костюм, як актори урочисто простують по сцені, беручи пози, і ін.

Тут справа не в автора і його стилі, - справа в іспанських чоботях, в трико, в шпазі, в співучому скандуванні віршів, в голосі, поставленому «на кілочок», в акторській поставі, в тваринному темперамент, в красивих стегнах, завитого волоссі, підведених очах.

Те ж і з Мольєром. Хто не знає мольеровского мундира? Він один для всіх його і йому подібних п'єс. Спробуйте пригадати якусь постановку на сцені його твори, і ви згадаєте все постановки відразу, всіх його п'єс, у всіх театрах. У вас застрибають в очах все бачені вами театральні Оргона, Клеандров, Клотільда, Сганарель, які схожі один на одного, як краплі води. Це щось і є священна традиція, старанно охороняється всіма театрами! А де ж Мольєр?

Він захований в кишеню мундира. Його не видно за традиціями. А між тим прочитайте його «L'impromptu de Versailles», [84] і ви переконаєтеся в тому, що сам Мольєр жорстоко засуджує якраз те, що становить сутність приписуваних йому традицій. Що може бути нудніше мольеровских традицій на сцені! Це Мольєр - «як завжди», Мольєр - «як годиться», Мольєр - «взагалі»!

Жахливе, згубний для театру слово - «взагалі»! Воно-то і стояло між мною і Сотанвілем Мольєра, точно кам'яна стіна, що розділяє нас. Через цю стіни я не бачив самого Мольєра. З першої репетиції я вже знав все. Недарма ж я надивився свого часу Мольєра на французьких сценах. Постановки «Данді», правда, я ніколи не бачив в театрі, але тільки й лиха! Переді мною був Мольєр «взагалі», - і цього було більш ніж достатньо для мене, завзятого копіювальники.

На перших репетиціях я вже копіював щосили відомі мені мольеровские штучки і відчував себе як вдома.

«Надивились ви в Парижі! - Посміхаючись, сказав мені Федотов. - Як по нотах! »Федотов вмів розбирати стіну, що стояла між актором і роллю, і здирати мундир застарілих традицій, даючи замість них інші, справжні традиції мистецтва. Він йшов на сцену і сам грав, створюючи вірне, живе і тим самим руйнуючи хибне, віджиле. Звичайно, недобре вчити з показу, так як це викликає копіювання. Але Федотов міркував з приводу своїх показування простіше, практичніше:

«Що ж я можу зробити з любителями, - виправдовувався він, - як не самому показувати їм, раз що спектакль ставиться на термін. Не відкривати ж класи, щоб їх вчити спочатку. Покопірует і виграв! »Федотов грав фабулу п'єси, але фабула нерозривно пов'язана з психологією, психологія - з образом, з поетом. Комізм твору, сатира - самі собою розкриваються, якщо поставитися до всього того, що відбувається з великою вірою, серйозно.

Ось цей серйоз був у Федотова надзвичайно сильний; крім того, як справді російська комедійний артист, він був яскравий, насичений, характерний. Іншими словами, в ньому було все те, що потрібно для Мольєра. Недарма за часів розквіту російського театру вважалося, що одними з кращих виконавців Мольєра були російські артисти - Щепкін, Шуйський, Садовський, Живокіні. Крім того, Федотов до тонкощів вивчив французький театр, що робило його гру закінченою, відточеною, витонченої, легкої.

Федотов зіграє - і все ясно. Сама собою оголюється органічна природа ролей у всій їх красі.

Як добре, як просто! Так би пішов і зробив те ж саме! Але варто зійти на підмостки - і відразу все точно перекидається догори ногами. Між смотрением в залі для глядачів і стоянням на сцені - велика відстань. Варто вийти на підмостки - і те, що здавалося легко в залі, робиться відразу хитромудрою. Найважче ж за все, стоячи на підмостках, справді вірити, серйозно ставитися до того, що відбувається на сцені. Але без віри і серйозний не можна грати комедію або сатиру, тим більше французьку, тим більше класичну, тим більше мольєрівська. Тут вся справа в тому, щоб щиро повірити своєму дурному, або неймовірному, або безвихідного становища; щиро хвилюватися і страждати від нього. Можна награти цей серйоз, але тоді результат вийде зовсім зворотний. Комедія настільки педантична, що мстить за себе. Пережити або представитися переживають - величезна різниця, така ж, яка існує між природним, органічним комізмом і зовнішнім ламаного блазня.

Я невміло представлявся переживають там, де Федотов органічно переживав. Я намагався здаватися серйозним і віруючим в те, що зі мною відбувається на сцені.

Тому у Федотова була справжня жива життя, а в мене лише протокол цьому житті.

Але те, що показав Федотов, було так прекрасно, що вже не було можливості відмовитися від показаного. Я був у нього в полоні - звичайний результат всяких показування на сцені. Колишня стіна помилкових традицій руйнувалася, але на її місце встав між мною і роллю чужий, Федотовських образ. Мені треба було через це нова перешкода підійти до мого власного Сотанвілю і увійти в нього. Це важко. Але ... все-таки живий, хоч і чужий спосіб краще, ніж мертва мольєрівська традиція.

Зате, коли Федотов помічав найменший проблиск самостійності у творчості, він радів, як дитина, і усував все, що заважає артисту для прояву себе.

Отже, знову я почав копіювати Федотова. Звичайно, я копіював лише зовнішність, так як живу іскру таланту все одно скопіювати не можна. Але біда була ще не в тому, що я присяжний копіювальник, найменше вмів копіювати. Це - особливий талант, якого у мене не було. Коли копія не вдавалася, я безпорадно біг від неї і хапався за набиті прийоми гри, шукаючи життя то в темпі, з базікання слів і маханням руками, то в суцільний грі без пауз, щоб глядач не скучив, то в безсилій напрузі всіх м'язів і вичавлюванні темпераменту, то в розсипу тексту. Словом, я фатально повертався до всіх своїх колишніх аматорським і оперетковим помилок, які можна формулювати фразою: «Грай по-всю, щоб не скучили!» «Адже хвалили ж мене за це раніше! Бував же я і веселий, і легкий, і рухливий, і смішний на сцені! »Але на цей раз мої ухилення в колишній безвихідь не приймалися Федотовим. З режисерського стола він мені кричав:

«Не бгають! Я з нею! Невже ви думаєте, що від цього мені, глядачеві, буде веселіше? Навпаки, мені нудно, тому що я нічого не розумію. А топтання, махання руками, ходіння, незліченні жести заважають мені дивитися. У мене рябить в очах і тріскотня в вухах. Яке вже тут веселощі! »Справа підходило вже до генеральних репетицій, а я все ще сидів між двох стільців.

Але тут, на моє щастя, зовсім випадково я отримав «дарунок від Аполлона». Одна риса в гримі, придавшая якесь живе комічне вираження особі, - і відразу щось десь в мені точно перевернулося. Що було неясно, стало ясним; що було без грунту, отримало її; чому я не вірив - тепер повірив. Хто пояснить цей незрозумілий, чудодійний творчий зрушення! Щось всередині назрівало, наливалося, як в нирці, нарешті - дозріло. Одне випадковий дотик, - і бутон прорвався, з нього здалися свіжі молоді пелюстки, які розправлялися на яскравому сонці. Так і у мене від одного випадкового дотику розтушовування з фарбою, від однієї вдалої риси в гримі бутон точно прорвався, і роль почала розкривати свої пелюстки перед блискучим, що гріє світлом рампи. Це був момент великої радості, спокутують всі колишні муки творчості. З чим порівняти його? З поверненням до життя після небезпечної хвороби або з благополучним вирішенням від тягаря? Як добре бути артистом в ці моменти і як рідкісні ці моменти у артистів! Вони назавжди залишаються світлою крапкою, що вабить до себе, дороговказною зіркою в пошуках і прагненнях художника.

Озираючись назад і оцінюючи результати цієї вистави, я розумію важливість пережитого тоді моменту в моїй артистичного життя. Завдяки Федотову і Соллогуб в мені стався зсув з мертвої точки, я немов видерся з глухого кута, в якому довго тупцював на місці. Нового шляху я не знайшов, але зрозумів основну свою помилку, - а це вже багато. Я брав просту акторську емоцію - рід істерії, сценічного біснування - спалах справжнього натхнення. Але після цієї вистави мені стало ясно, що я помилявся.

операція |  Витримка

Ляльковий театр |  Італійська опера |  Малий театр |  перший дебют |  Акторство в життя |  драматична школа |  оперетка |  конкурент |  Балет. - Оперна кар'єра. - любительщини |  Московське суспільство мистецтва і літератури |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати