Головна

Annotation 48 сторінка

  1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

Містер Олверти і місіс Міллер сиділи за сніданком, коли повернувся Блайфил, що вийшов з дому дуже рано. - Господи! - Вигукнув він, підсівши до столу. - Можете собі уявити, дядечко, що трапилося? Мені страшно навіть розповідати, щоб не ятрити неприємних спогадів: адже ви колись добро цьому негідникові. - В чому справа, голубчику? - Запитав Олверти. - Боюся, я не раз у своєму житті робив добро негідним. Але милосердя не всиновляти вад тих людей, яким воно надано. - Ох, пане! Видно, саме провидіння підказало вам слово «усиновляє». Так, сер, усиновлений вами Джонс, цей нещасний, якого ви вигодували на грудях своїх, виявився найбільшим негідником на світлі. - Клянуся всім святим, це брехня! - Вигукнула місіс Міллер. - Містер Джонс зовсім не негідник. Він гідний чоловік. І якби хто-небудь інший назвав його негідником, так я плеснула йому в обличчя ось цим окропом. Містер Олверти подивився на неї з великим подивом, але місіс Міллер, не даючи йому промовити й слова, промовила: - Сподіваюся, ви на мене не гнівайтесь; я ні за що на світі не захотіла б вас прогнівити, але не можу чути, щоб містера Джонса називали негідником. - Повинен вам зізнатися, пані, - сказав містер Олверти дуже серйозним тоном, - мене трохи дивує, що ви так гаряче вступають за молодика, якого не знаєте. - Та що ви, містере Олверти, - відповідала вона, - я його знаю, дуже навіть знаю! Було б крайней невдячністю з мого боку, якщо б я від нього відреклася. Адже він врятував мене і мою сім'ю, і нам всім треба благословляти його до кінця життя. Хай пошле йому бог всякого щастя, і нехай пом'якшить він серце його злих ворогів! Я знаю, я бачу, що у нього є вороги. - Ви все більше і більше дивуєте мене, пані, - сказав Олверти, - цілком ймовірно, ви маєте на увазі когось іншого. Не може бути, щоб ви були стільки зобов'язані людині, про який говорить мій племінник. - Клянуся, - сказала місіс Міллер, - я йому зобов'язана надзвичайно: він врятував мене і мою сім'ю. Повірте, сер, його перед вами обмовили, безсовісно обмовили. Я в цьому не сумніваюся, інакше ви, сама доброта і справедливість, не називали б презирливо «молодиком» бідного, беззахисного хлопчика, про який колись говорили з такою ніжною любов'ю. Клянуся вам, благодійник мій, він заслуговує з вашого боку кращого відносини, і ви б так про нього не відгукувалися, якби чули, з якою повагою, з якою любов'ю, з якою вдячністю говорить він про вас. З яким благоговінням вимовляє він завжди ваше ім'я! У цій самій кімнаті бачила я його, на колінах закликає на вас благословення небес. Він любить вас не менше, ніж я люблю мою дочку. - Тепер я бачу, сер, що місіс Міллер дійсно його знає, - зауважив Блайфил з однією з тих уїдливих усмішок, якими диявол відзначає своїх улюбленців. - Я вважаю, що він скаржився на вас не їй одній, по і іншим нашим знайомим. Що стосується мене, то з деяких натяків місіс Міллер я бачу, що він зі мною не церемоняться; але я йому прощаю. - А вам хай вибачить господь, - сказала місіс Міллер, - всі ми грішники і потребуємо Господньому милосерді. - Зізнатися, місіс Міллер, - сказав Олверти, - ваше звернення з моїм племінником мені не дуже подобається; і так як воно могло бути викликано вам тільки тим запеклим негідником, то смію вас довірити, що ви таким чином дратуєте мене проти нього ще більше, якщо це можливо, бо мушу вам сказати, місіс Міллер, що молода людина, якого ви бачите перед собою , завжди був гарячим захисником невдячного, сторону якого ви берете. Чуючи ці слова з моїх вуст, ви, я думаю, будете вражені глибиною людської ницості і невдячності. - Вас обманули, сер, - сказала місіс Міллер. - Якщо б це були останні слова мої, я б сказала: вас обдурили; і ще раз повторюю: хай простить господь тим, хто вас обдурив. Я зовсім не стверджую, що молода людина позбавлений недоліків, але це недоліки юнацької нестриманості, недоліки, від яких, я впевнена, він з часом звільниться; а якби навіть цього не сталося, то вони в ньому щедро викупаються благородним, чуйним і повним любові серцем. - Право, місіс Міллер. - Сказав Олверти, - якби я чув від не від вас самої, я б не повірив. - А я ручуся, сер, - відповідала вона, - що ви повірите всьому, що я вам сказала, що завгодно доручив; і коли ви вислухаєте до кінця все, що я вам розповім (а я розповім вам все), то не тільки не розгнівався, а, навпаки, визнаєте (я добре знаю вашу справедливість), що я була б презирство і невдячна жінкою, якби поступила інакше. - Так, пані, я буду дуже радий почути від вас виправдання поведінки, яке, на мою думку, дуже потребує виправдання. Але спочатку дозвольте моєму племіннику доказати розпочате. Вірно, це що-небудь важливе, інакше він не зробив би такого передмови. Може бути, навіть його розповідь усуне наше непорозуміння. Місіс Міллер зробила знак, що готова коритися, і містер Блайфил почав так: - Якщо ви, сер, чи не ображаєтеся на місіс Міллер, то я й поготів прощаю їй все, чим вона зачепила мене особисто. Тільки, мені здається, ваша доброта заслуговувала б з її боку кращого відносини. - Добре, голубчику, - перервав його Олверти, - але яка ж у тебе новина? Що він ще накоїв? - Не дивлячись на все сказане місіс Міллер, я з великим жалем повідомляю то, чого ви ніколи б не почули від мене, не будь це така справа, якого не приховаєш ні від кого на світі. Словом, він вбив людину. Я не скажу: навмисне, - закон, може бути, подивиться на це інакше; я від душі цього йому бажаю. Олверти був вражений; він перехрестився і сказав, звертаючись до місіс Міллер: - Що ви на це скажете, пані? - Скажу, сер, що ще ніколи в житті не була так засмучена. Але якщо це правда, то, хоч би хто був убитий, я переконана, що він сам винен. У нас в Лондоні багато негідників, які тільки і шукають, як би зачепити молодих джентльменів. Тільки саме зухвала поведінка могла штовхнути його на таку справу: з усіх моїх постояльців він був самий сумирний і м'який в зверненні. Його любили всі в моєму будинку і всі, хто його тут бачив. Але тут сильний стукіт у двері перервав їх розмову і завадив місіс Міллер продовжувати свою промову або слухати відповідь на неї, бо, здогадавшись, що це прийшов хтось до містера Олверти, вона поспішила піти і забрати з собою дочку. Очі малятка наповнилися сльозами при сумному звістці про Джонса, який звичайно називав її своєю маленькою дружиною і не тільки дарував їй іграшки, а й сам грав з нею цілими годинами. Може бути, іншим читачам будуть приємні ці дрібниці, на яких ми іноді зупиняємося, за прикладом одного з кращих наших побратимів-істориків, Плутарха[378]; інші ж, яким вони здадуться повсякденними, ми сподіваємося, вибачать нас хоча б тому, що ми ніколи не зупиняємося на них занадто довго. глава III
 Відвідування містера Вестерна і кілька зауважень щодо батьківської влади

Незабаром поїло догляду місіс Міллер в кімнату ввійшов містер Вестерн Його затримала маленька сварка з носіями портшези: хлопці ці, взявши свою ношу в «Геркулесових стовпах», вирішили, що сквайр навряд чи буде у них постійним замовником; заохочені до того ж його щедрістю (він дав їм на шість пенсів більше, ніж треба), вони дуже розв'язно зажадали з нього ще шилінг. Це до того розлютило сквайра, що він не тільки міцно їх вилаяв біля дверей, але і увійшов до кімнати в сильно збудженому стані, примовляючи, що все лондонці схожі на нинішній двір і тільки думають, як би обібрати сільських сквайрів. - Будь я проклятий, - гарячкував він, - якщо я ще коли-небудь сяду в ці чортові носилки! Краще пішки в дощ піду. На одній милі растрясло гірше, ніж за цілу лисячу полювання на моїй карою Бесс. Коли гнів його на портшези трохи вщух, він переніс його на інший предмет. - Ось так діло затіяно, нічого сказати! - Вигукнув він. - Собаки в останню хвилину рвонули в бік: ми думали, що труїв лисицю, ан виходить - борсук! - Зробіть ласку, сусід, залиште ваші метафори і говорите ясніше, - перервав його Олверти. - Прошу, любий мій. До сих пір всі ми боялися одного Пащенка, чийогось ублюдка, не знаю чийого, а тут звідки не візьмись іншої такої пащенок - лорд. Чорт його знає, чий він, так я і знати не хочу, тому що ніколи моєї дочки за ним не бувати. Ці Ферт розорили країну, тільки мене їм не розорити! Ні, дзуськи, мої маєтки не підуть за море, в Ганновер! - Ви мене вражаєте, мій друг, - сказав Олверти. - Та я й сам вражений, - відповідав сквайр. - Зайшов вчора ввечері до сестри, на її запрошення, і потрапив в даний жіноче царство. Тут була і кузина, міледі Белластон, і міледі Бетті, і міледі Катрін, і міледі бог знає хто. Будь я проклятий, якщо коли-небудь дам себе заманити в таку сучью псарню! Нехай краще, хай йому грець, мої ж собаки мене зацькують, як того Актона[379], Про якого в книжці розповідається, що він був перетворений в зайця, загриз і з'їдений власними собаками. Їй-богу, здається, нікого ще так не труїли, як мене вчора: увернно в одну сторону - мене схопить одна, Метн назад - інша цапнет. «Даруйте, та це найкраща партія в Англії!» - Говорить одна кузина. - Сквайр почав їх передражнювати. «Яке приємне пропозицію!» - Відгукується інша (а треба вам сказати, всі вони виявилися моїми кузинами, хоч я і в очі їх ніколи не бачив). «Так, братик, - говорить товста стерва, міледі Белластон, - треба зовсім розуму позбутися, щоб відмовити такому нареченому». - Тепер я починаю розуміти, - сказав Олверти. - Хтось зробив міс Вестерн пропозицію, яке всі ці леді-родички схвалюють, а вам воно не до смаку. - Чи не до смаку! Так як же, під три чорти, може воно бути мені до смаку! .. Кажуть вам, що це лорд, а з лордами, ви знаєте, я вирішив не мати нічого спільного. Хіба одному з них, який хотів взяти на сорок років клаптик землі під парк, не відмовив я тільки тому, що не хочу зв'язуватися з лордами? І щоб я видав за лорда свою дочку? Крім того, хіба я не обіцяв вам? А коли ж я відступався від свого слова? - Що стосується вашого слова, сусід, - сказав Олверти, - то я звільняю вас від будь-яких зобов'язань. Ніякої договір не може мати сили, якщо укладають його боку не повноважні його виконати і ніколи таких повноважень не придбають. - Я не повноважний його виконати? Що ви говорите! Цю хвилину виконаю. Едемте зараз же в «Докторську колегію» за шлюбним свідченням, а звідти до сестри, і я силою дістану від неї наречену. Вона за нього вийде, інакше я на все життя посаджу її під замок на хліб і на воду. - Містер Вестерн, - звернувся до нього Олверти, - завгодно буде вам вислухати моє відверте думку з цього предмету? - Вислухати тебе? А як же? Зрозуміло. - Отже, сер, скажу по совісті, анітрохи не тішачи ні вам, ні вашій доньці, що я охоче і з радістю прийняв зроблене мені пропозицію з поваги до вас обох. Шлюбний союз між двома сім'ями, що живуть в такому близькому сусідстві, в постійному спілкуванні і добрій згоді, я вважав дуже бажаним, що ж стосується вашої дочки, то не тільки одностайна думка всіх, хто її знає, а й мої власні спостереження служать мені порукою, що вона буде безцінним скарбом для хорошого чоловіка. Не буду нічого говорити про її особисті достоїнства - вони говорять самі за себе: її доброта, її чуйність, її скромність занадто всім відомі і не потребують похвалах. Але в ній є одна якість, яким у високому ступені володіла краща з жінок, тепер прічтенная до лику ангелів, - якість не блискуче і тому звичайно не кидається в очі; його так мало помічають, що не існує навіть слова для його позначення. Щоб описати його, я повинен вдатися до допомоги заперечень. Я ніколи не чув з її вуст розбещеності, так званих жвавих відповідей, ніколи не помічав у ній домагання на дотепність і ще менше на глибокодумність, яке може бути лише результатом широкого освіти і життєвого досвіду, а в молодій дівчині безглуздо і нагадує мавпячі манери. Ніяких безапеляційних суджень, ніяких критичних зауважень. Скільки мені не траплялося бачити її в суспільстві чоловіків, вона була вся увага, слухала зі скромністю учня, а не втручалася в розмову з упевненістю вчителя. Вибачте мене, але одного разу, бажаючи її випробувати, я запитав її думку про питання, що складав предмет спору між містером Твакомом і містером Сквейр. «Вибачте, шановний містер Олверти, - відповідала вона з властивою їй скромністю, - я впевнена, ви самі не думаєте серйозно, що я здатна вирішити питання, щодо якого розходяться такі вчені люди». Тваком і Сквейр, обидва однаково чекали рішення на свою користь, підтримали моє прохання. Вона їм відповіла з тим же добродушністю: «Ні, будь ласка, звільніть мене: я не хочу брати на себе сміливість підтримувати кого б то не було». Так, вона завжди виявляла глибоку повагу до розуму чоловіки - якість, абсолютно необхідне, щоб зробитися хорошою дружиною. І так як дочка ваша, очевидно, чужа всякого удавання, то це повага в ній, безумовно, щире. При цих словах Блайфил гірко зітхнув. - Не сумуй, друже, - сказав йому Вестерн, мало не плачучи від цих похвал Софії, - вона буде твоєю, головою ручаюсь, хоч була б у двадцять разів краще. - Згадайте ваше слово, сер, - сказав Олверти, - ви обіцяли не переривати мене. - Мовчу, мовчу, - відповідав сквайр, - більше не скажу ні слова. - Я так довго говорив про переваги молодої дівчини, друже мій, - продовжував Олверти, - почасти тому, що мені дійсно дуже подобається її характер, а почасти, щоб ви не подумали, ніби, приймаючи так охоче вашу пропозицію, я мав на увазі головним чином її багатство (бо в цьому відношенні шлюб дуже вигідний моєму племіннику). Звичайно, я від щирого серця бажав, щоб така перлина стала членом моєї сім'ї, але з того, що мені хочеться мати багато хороших речей, не випливає, що я готовий вкрасти їх або привласнити якимось насильницьким або несправедливим способом Тим часом змусити жінку вийти заміж всупереч її бажанню й порозумінню є настільки кричуща несправедливість і насильство, що було б бажано заборона подібних речей законом. На щастя, поряд з законами державними є ще закони совісті, що заповнюють упущення законодавства. Справжній випадок якраз і підпадає під дію таких законів Справді, хіба не жорстоко, хіба не гріх примушувати жінку до вступу в шлюб проти її волі, тоді як за свою поведінку в званні дружини вона повинна буде дати відповідь перед найвищим і страшним судилищем, ризикуючи вічної загибеллю? Гідно виконувати подружні обов'язки справа нелегка; як же сміємо ми сподіватися такий тягар на жінок; позбавляючи її при цьому все, що могло б їй допомогти нести його? Як сміємо ми терзати її серце, доручаючи їй обов'язки, які і не зіпсовану серцю ледь під силу? Буду говорити з повною відвертістю. Я вважаю, що батьки, які надходять таким чином, є співучасниками всіх наступних злочинів дітей і, звичайно, повинні по справедливості ділити з ними і покарання; але якби навіть вони його уникли, так хто ж, скажіть на милість, примириться з думкою, що сприяв осуду на вічну загибель власної дитини? З цих причин, шановний сусід, бачачи, на жаль, огиду вашої дочки до мого племінника, я повинен відхилити ваше приємне пропозицію, про який, однак, ви можете бути впевнені, назавжди збережу вдячну пам'ять. - Добре, сер, - сказав Вестерн (бризкаючи піною з нарешті откупоренная рота), - ви не можете мені дорікнути в тому, що я слухав вас неуважно, прошу тепер вислухати мене; і якщо я не відповім вам на кожне слово, то згоден вважати справу поконченним. Перш за все попрошу вас відповісти на питання: справив я її на світло чи ні? Так чи ні? Відповідайте. Кажуть: мудрий той батько, який знає своїх дітей; але я маю на неї всі права, тому що я вигодував її і допоміжного. Так, сподіваюся, ви не заперечуєте, що я її батько, а якщо я батько, то хіба я не маю права керувати своєю рідною донькою? А якщо я маю право керувати нею в інших справах, то в такій важливій справі і поготів. І чого, питається, я від неї вимагаю весь цей час? Хіба я вимагаю від неї чогось для себе? Вимагаю, щоб дала мені що-небудь? Якраз навпаки: я прошу її взяти половину мого стану зараз же, а іншу половину залишаю їй після смерті. І все це навіщо? Хіба не для того, щоб вона побуту щаслива? Послухати інших, так прямо з розуму зійдеш! Якби я сам затіяв одружитися, так було б чому їй плакати і скиглити, а тут навпаки: я пропоную так розпорядитися маєтком, що якби я захотів, то не міг би одружитися: яка ж дура піде за мене на таких умовах? Чи міг я, скажіть на милість, зробити що-небудь більше? Я сприяю її вічної загибелі! Прокляття! Так, по мені, краще светопреставление, ніж вона зашкодить собі мізинець Право, містер Олверти, ви мене вибачте, а тільки мені дивно чути від вас такі речі; я, правду кажучи, не в образу будь вам сказано, припускав в вас більше здорового глузду. Олверти відповідав на це міркування тільки посмішкою, якої, проте, навіть при всіх умов не міг би надати відтінок злості або презирства. Він посміхався дурниці - як, треба думати, посміхаються янголи, дивлячись на навіженства людей. Тоді Блайфил попросив дозволу сказати кілька слів. - Що стосується застосування насильства по відношенню до міс Вестерн, то я, зрозуміло, ні за що на це не погоджуся. - Вигукнув Вестерн. глава IV
 Надзвичайна сцена між Софією та її тіткою

Мукала телиця і бекаючих овечка можуть безпечно бродити в стадах по пасовищах, не привертаючи до себе уваги. Хоч їм і судилося згодом стати здобиччю людини, проте багато років безперешкодно насолоджуються вони свободою. Але коли жирна лань вибіжить з лісу і приляже відпочити на галявині або галявині, негайно весь прихід піднімається на ноги, і кожен готовий випустити на неї собак, а якщо і заступиться за нещасну добросердий сквайр, то єдино для того, щоб вона вірніше потрапила на його власний стіл. Мені часто приходить на розум така лань побачивши багатій і знатній красуні, вперше покинула стіни рідної домівки. Все місто приходить в хвилювання; її переслідують з парку в театр, з палацу в збори, з зборів в її власну кімнату, і рідко уникає вона навіть протягом одного сезону пасти якогось хижака, бо якщо друзі і захищають її від одного, то лише для того, щоб віддати іншому, якого вони самі вибрали і який їй часто ненависніше всіх інших. А цілі стада інших жінок блукають між тим безпечно і майже без нагляду по парках, театрах, операм і зборам; правда, і вони здебільшого робляться нарешті здобиччю хижаків, але довго перед тим граються на волі, ніким не соромиться і не оберігаються. З усіх цих жінок жодна не піддавалася стільком переслідуванням, як наша бідна Софія. Зла доля не наситилася муками бідолахи через Блайфила і наслала на неї нового переслідувача, мабуть, збирався мучити її не менше, аніж колишній. Правда, тітка її не застосувала таких крутих заходів, як батько, але приставала до неї з не меншим запалом. Тільки що слуги були відпущені після обіду, як місіс Вестерн, вже відкрила Софії свої наміри, повідомила їй, що чекає сьогодні лорда і скористається першою нагодою, щоб залишити їх наодинці. - Якщо так, - відповіла Софія в серцях, - то і я скористаюся першою нагодою, щоб його покинути. - Ось як, пані! - Вигукнула тітка. - І це вдячність за мою доброту, за те, що я звільнила тебе від укладення у батька? - Ви знаєте, пані, - відповіла Софія, - що причиною цього висновку був мій відмову вийти на вимогу батюшки за людину, якою я ненавиджу; невже дорога тітонька, визволити мене з цієї біди, накличе на мене іншу? - Так, по-твоєму, пані. - Розлютилася місіс Вестерн, - між лордом Фелламаром і містером Блайфілом немає ніякої різниці? - По-моєму, дуже маленька, - відповіла Софія, - і якщо вже мені бути приреченою одному з них, так я б, звичайно, воліла принести себе в жертву бажанням батюшки. - Значить, моє бажання, я бачу, має в твоїх очах дуже мало ваги. Втім, це мене аніскільки не зачіпає. Я дію за вищими спонукань. Возвеличити свій рід, підняти тебе - ось що мною керує. Невже у тебе немає ніякого честолюбства? Невже тебе не приваблює думка, що на дверцятах твоєї карети буде красуватися корона? - Слово честі, анітрохи! Подушечкою для шпильок я була б задоволена не менше, аніж короною. - Будь ласка, не згадуй про честь Тлумачити про це зовсім не личить такій негідниця, як ти. Я шкодую, що ти змушуєш мене вимовляти грубі слова, але твій низький образ думок для мене нестерпний: в тобі зовсім не позначається кров вестерн. Втім, як би вульгарні і вульгарні не були твої смаки, це не може торкнутися мене. Я не допущу, щоб про мене говорили, ніби я спонукала тебе відмовитися від однієї з кращих партій в Англії, від партії, яка, не кажучи вже про багатство, зробила б честь будь-прізвища в державі, а по знатності вона навіть вища за нашу. - Видно, я народилася виродком, - відповіла Софія, - і позбавлена ??почуттів, якими нагороджені інші; напевно, є ж почуття, за допомогою якого інші сприймають красу гучних звуків і показного блиску, - почуття, якого мені бракує; інакше не стали б люди витрачати стільки праці і приносити стільки жертв для досягнення того, що уявлялося б їм, як я вважаю, нікчемним дрібницею, а досягнувши цього, не чванився б так і не пишалися. - Годі брехати, пані, - зупинила її тітка, - ти народилася з такими ж почуттями, як і кожна людина але будь впевнена, що ти народилася не з таким розумом, щоб обдурити мене і виставити на посміховисько перед усім світом. Оголошую тобі найурочистішим чином, - а ти, я думаю, знаєш, як будуть правдою мої рішення, - що, якщо ти не згодна прийняти сьогодні його світлість, я завтра ж вранці власними руками передам тебе батькові і більше не хочу втручатися в твої справи і навіть тебе бачити. Вислухавши цю промову, виголошену вельми гнівним і рішучим тоном, Софія кілька миттєвостей вимовляла ні слова, потім гірко заплакала і вигукнула: - Робіть зі мною, що вам завгодно, пані, я нещасна істота на світі! Якщо моя дорога тітонька від мене відступається, де ж тоді знайти мені захисника? - Люб'язна племінниця, ти знайдеш прекрасного захисника в його світлості - захисника, якого здатне відштовхнути від тебе хіба тільки твоє захоплення цією брудною Джонсом. - Ви мене ображаєте, пані! - Вигукнула Софія. - Після того, що ви мені показали, як можете ви припускати, що я не вигнала назавжди всякі думки про нього, якщо навіть вони у мене і були? Якщо вам потрібно, я готова присягнути, що ніколи більше не буду з ним бачитися. - Так будь же розважливою, серденько. Можеш ти привести хоч одне заперечення проти лорда? - Я, здається, вже приводила вам досить вагоме заперечення, - відповіла Софія. - Яке ж? - Здивувалася тітка. - Я щось не пригадую. - Адже я говорила вам, пані, що він поводився зі мною самим грубим і непристойним чином. - Або я ні слова про це не чула, чи не зрозуміла тебе, серденько. Але що ти маєш на увазі під словом «грубим і непристойним чином»? - І розповісти соромно, пані. Він схопив мене в обійми, повалив на диван, засунув руку за ліф і почав цілувати з такою люттю, що у мене до цих пір на лівих грудях є знак. - Годі! - Вигукнула місіс Вестерн. - Так, так, пані! Щастя, що в цю хвилину увійшов батюшка, а то бог знає, до чого б він довів свою зухвалість. - Нечувано! Обурливо! - Вигукнула тітка. - Ще ні з однією жінкою з роду вестерн не зверталися таким чином. Я б самому принцу видряпала очі, якби він дозволив собі такі вольності зі мною. Це неймовірно! Ні, Софія, ти, мабуть, все це вигадала, щоб відновити мене проти нього. - Сподіваюся, пані, - відповіла Софія, - ви не настільки поганого думки про мене, щоб вважати мене здатної брехати. Клянуся вам, це правда. - Я б всадила йому ніж у серце, якби там була! Однак у нього не могло бути нічого ганебного наміру, це неможливо! Він би не посмів. Так за це говорить і його пропозицію: наміри його не тільки чесні, але і великодушні. Звідки я знаю: в нинішній час молоді люди дозволяють собі надто великі вольності. Шанобливий уклін - ось все, що я дозволила б до весілля. У мене теж були шанувальники, але я не захотіла вийти заміж і ніколи не дозволяла їм ні найменшої вольності. Це безглуздий звичай, він завжди був мені не до душі. Чоловіки цілували мене тільки в щоку. Мабуть, ще чоловікові можна дозволити цілувати себе в губи, та й то, якщо б я коли-небудь вийшла заміж, то, думаю, мені нелегко було б зважитися на це. - Вибачте мені, дорога тітонька, - сказала Софія, - якщо я зроблю одне зауваження. Ви говорите, що у вас було багато шанувальників; це всім відомо, навіть якби ви надумали це заперечувати. Ви відмовили їм усім, а в їх числі, я впевнена, був не один з гербом, прикрашеним короною. - Це правда, мила Софі, одного разу мені зробила пропозицію особа титулована. - Так чому ж ви не дозволяєте мені відмовити цьому лорду? - Так, серденько, я відмовила людині титулованому, але то пропозиція не була такого блискучого: я хочу сказати, воно не було таким блискучим, як то, яке роблять тобі. - Добре, тітонька, але ж ви отримували пропозиції і від людей дуже багатих. Таких вигідних пропозицій вам було зроблено не один, не два і не три. - Так, кілька. - Чому ж і мені, тітонька, чи не почекати іншого, може бути, більш втішного? Ви ще молода жінка і, звичайно, не віддасте руки першому, хто за вас посватається, будь він багатий і навіть знатний. Але ж я зовсім молоденька і впадати у відчай мені рано. - Це вірно, голубонько, - розтанула тітка, - але чого ж ти від мене хочеш? - Я прошу вас не залишати мене одну з лордом, по крайней мере, сьогодні. Зробіть мені цю послугу, і я до нього вийду, якщо ви вважаєте це можливим після того, що сталося. - Добре, я згодна. Ти ж знаєш, Софі, що я тебе люблю і ні в чому не можу тобі відмовити. Не завжди я була так згідлива. Перш мене вважали жорстокою - чоловіки, звичайно, - мене називали жорстокої Парфеніссой. Чимало розкрила я конвертів, які укладали в собі вірші до жорстокої Парфеніссе. Софі, я ніколи не була така гарна собою, як ти, і все ж я чимось на тебе схожа. Тепер я трошки змінилася. Держави і царства, як каже Туллій Цицерон[380] в своїх листах, зазнають змін; тієї ж долі схильний і людина. І цілі півгодини говорила вона про себе, про свої перемоги і своєю жорстокістю, до самого приїзду лорда, який, висидівши дуже нудний візит, тому що місіс Вестерн ні на хвилину не покидала кімнати, пішов, незадоволений як тіткою, так і племінницею. Софія привела тітку в таке чудове настрій, що та багато в чому з нею погоджувалася, зокрема, і в тому, що такого заповзятливого шанувальника слід тримати на певній відстані. Таким чином, героїня наша завдяки вміло пущеної в хід лестощів, за яку, мабуть, ніхто не буде її засуджувати, домоглася маленької поблажки - у всякому разі, збула з плечей цей важкий день. А тепер, залишивши Софію в кращому становищі, ніж те, в якому вона перебувала вже довгий час, звернемося до містера Джонсу, покинутому нами в положенні самому безвідрадному. глава V
 Місіс Міллер і містер Найтінгейл відвідують Джонса у в'язниці

 Annotation 47 сторінка |  Annotation 49 сторінка


 Annotation 37 сторінка |  Annotation 38 сторінка |  Annotation 39 сторінка |  Annotation 40 сторінка |  Annotation 41 сторінка |  Annotation 42 сторінка |  Annotation 43 сторінка |  Annotation 44 сторінка |  Annotation 45 сторінка |  Annotation 46 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати