Головна

Штайнер Р. Як досягти пізнання вищих світів. Єреван, 1992. С. 124

1.  A) відриві чуттєвого і раціонального пізнання, однобічний підхід до пізнання
  2.  B) У відкритті того, що в основі пізнання лежить соціальна практика, завдяки чому пізнавальний процес є діалектичним.
  3.  I, 5: ЛОГІКА І ТЕОРІЯ ПІЗНАННЯ В санкхье-йоги
  4.  II. ДЕРЕВО психоаналітичної ПОЗНАНИЯ
  5.  Алгоритм організації роботи фахівця психологічної служби при проведенні процедури впізнання
  6.  АНАЛІЗ ЗЛОЧИНУ ЯК КЛЮЧОВИЙ ЕТАП ПОЗНАНИЯ ОСОБИСТОСТІ НЕВІДОМОГО злочинця
  7.  Аналогія закону, аналогія права. Звичаї ділового обороту. Значення актів вищих судових органів і судової практики.

воління, мисленням і відчуттям. Втім, звичайно, всі ці висловлювання наводяться тут не для того, щоб «скасувати» дію як інструмент роботи над роллю. Навпаки, цей розумоосяжний елемент методу дієвого аналізу відноситься до «розвідці розумом», до вивчення обставин життя ролі і п'єси, але, виводячи на перше місце мислення і мова в регуляції поведінки, я говорю саме про тренінгу дії, навчені діяти в уявних обставинах. Тому далі проговоримо то, що стосується управління поведінкою за допомогою мови, мислення.

З точки зору Л. С. Виготського, думка не є готовим освітою, яке тільки втілюється в мові. Процес переходу думки в мова складніший: думка проходить ряд етапів, формується або «відбувається в мові». Розглянемо цей процес більш пильно: може бути, це допоможе пояснити деякі вправи тренування мислення або підкаже нові.

Як перетворюється неясна думка - передчуття думки, в ясну, розгорнуту форму мовного повідомлення? Виготський визначив формування мови як перехід суб'єктивного сенсу в зрозумілий іншим знак у формі мовного висловлювання. Іноді промовляння вголос, тобто спроба перевести сенс в знак допомагає зробити зрозумілим цей знак і для себе, а не тільки для інших. Всім знайомий приклад: пояснив щось іншому і сам краще зрозумів. Вирішальну роль в цьому процесі відіграє внутрішня мова. Вона, як уже говорилося, має характер окремих слів і їх потенційних зв'язків, які містять всі валентності слова (всі смисли, в яких воно може бути застосоване) в згорнутої формі.

Згорнута внутрішня мова має можливість знову розгортатися і перетворюватися в організовану внутрішню мова. Мовне висловлювання включає не тільки схему позначення означає, але і контроль над протіканням спливаючих компонентів висловлювання, вибір потрібних мовних компонентів, що вимагає спеціальних зусиль - «розумового дії». Контроль або вибір слів формоорганізует думка, але він же часто вихолощує сенс, роблячи його плоским. Контроль - «сторож», «швейцар» на кордоні усвідомлення неусвідомленого. Він, звичайно, потрібен, але він же заважає в певному сенсі. Він обмежує замкнуту структуру висловлювання, яка повинна гальмувати всі побічні асоціації. Порушення цієї «замкнутості» психологи відносять до патології. Але замкнутість відсутня і у дітей.

Нас, звичайно, не цікавить патологія, але проблема зниження контролю існує як в психотерапії, так і в сценічній педагогіці. У психотерапії це необхідно для позбавлення пацієнта від особистих комплексів і проблем. У сценічній педагогіці, з одного боку, для позбавлення від «побутового паралічу», «броні характеру», з іншого боку, для зняття шор «средненормальной» свідомості, який би «внутрішній зміст» мовного висловлювання.

Від впливу цього «сторожа» здоровій людині просто неможливо позбутися. Але «просити» його не втручатися, наскільки це можливо, потрібно вчитися. Це те, що М. А. Чехов називав «звільненням від власної особистості» в анкеті по психології творчості. Це один із способів тренування, «оволодіння» чужим мисленням - мисленням персонажа. У тренінгу акторові потрібно, як мінімум, спробувати позбутися частково від власного контролера, який народжений його особистим досвідом.

Другий відкритий психолингвистикой обов'язковий компонент мовного висловлювання, який дуже важливий нам для тренінгу мислення, - «внутрішній зміст» мовного висловлювання, емоційний контекст. Емоційний контекст в життя породжений метою висловлювання. Поза цим контекстом «сторож» не знає, що відбирати, що пропускати в мова, а що пригальмовувати. Чи можливо говорити поза емоційного контексту? Чи буде це означати, що таким чином ми обдурили «сторожа»?

У житті такі ситуації теж іноді зустрічаються. Прикладом може бути будь-який завчене заздалегідь висловлювання або слова, які говоряться для приховування справжнього внутрішнього сенсу, - обман, моторне вимовляння загальних фраз.

Третій компонент мовного висловлювання -діалогічность (навіть в монолозі). Мовне висловлювання завжди адресовано комусь, часто самому собі. І розглядаючи це питання, звичайно, не обійтися без ідей М. М. Бахтіна про діалогічність свідомості взагалі в його, свідомості, граничному та ідеальному стані в естетичному діянні: "...інше Я - не просто емпірично готівковий "чужа людина", але - саме герой. Не забудемо, що естетичне ставлення "надлишку бачення" можливо тільки в своєрідному спілкуванні автора і героя. Що це означає? "Герой" тут не просто "герой твору". Герой це інша людина, яка сприймається мною і розуміється мною як мені необхідне Ти, мені насущне Ти, таке Ти, без якого моє буття безглуздо.

Я його (героя) уявляю, по-звертатись до організаторів (зводжу в образ), і саме цим у розуміннях я його можу сприйняти як цілісне, замкнутий, завершене, і - ось парадокс - абсолютно вненаходімость, інше, окреме від мене - і саме, тому особливо насущне (адже без нього я не можу бути собою) »1.

Лебедєв Є. А. Мій Бессеменов. М .: Мистецтво, 1973. С. 33. |  Библер В. С. Ідея культури в роботах Бахтіна // Одіссей. Зб. статей. М .: Наука, 1989. С. 43.

Відзначимо, що в контрольну групу входили не тільки студенти-економісти 3-го курсу, а й студенти-театрознавці, для яких слово є матеріалом творчості |  Sup2; Станіславський К. С. Театральне спадок. М., 1955. С. 241, 244. |  Sup1; Лурія. Р. Мова та свідомість. Ростов-на-Дону: Фенікс, 1998. С. 135. |  Веккер Л, М. Психіка і реальність: єдина теорія психічних процесів. М .: Сенс, 1998. С. 613, 614. |  Ефрос А. В. Як я вчив інших // Сучасна драматургія. 1989, № 2. С. 244,245. |  Чехов М. А. Літературна спадщина. У 2-х т. М .: Мистецтво, 1986. Т. 2. С. 129. г Галендеев В. Н. Вчення К. С. Станіславського про сценічному слові. Л .: ЛГИТМіК, 1990. С. 69-70. |  Веккер Л. М. Психіка і реальність: єдина теорія психічних процесів. М .: Сенс, 1998. С. 625. |  Веккер Л. М. Психіка і реальність: єдина теорія психічних процесів. М .: Сенс, 1998. С. 612-613. |  Бродський І. Велика книга інтерв'ю. М .: Захаров, 2000. С. 287, - Лурая А. Р. Мова і свідомість. Ростов-на-Дону: Фенікс. 1998. С. 145. |  Там же. С. 146. 3Там ж. С. 146. 4 Там же. С. 171. |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати