Головна

Щоденники тренінгу студентів

1.  II. Методичні вказівки для студентів по виконанню індивідуальних завдань
  2.  III. Методичні вказівки для студентів заочної форми навчання з виконання контрольної роботи
  3.  Sup1; Цитата з щоденника тренінгу студента.
  4.  VI. ОРГАНІЗАЦІЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ
  5.  VIII. Контроль знань студентів
  6.  Блок 4. Кількість студентів в регіоні
  7.  У певному вузі на економічному факультеті дівчата складають 85%. Знайти ймовірність того, що їх 750 студентів цього факультету юнаки складають не більше 115 студентів.

Як вже говорилося вище, запис вправ тренінгу була принциповою вимогою з першого навчального дня. План записи кожної вправи також був запропонований нами: докладний опис вправи, відповідь на питання: «Що я треную цією вправою?», Аналіз особистих відчуттів після виконання. В аналізі відчуттів часто з'являлися цікаві особисті відкриття, несподівані навіть для педагогів:

Далі наведемо уривки з студентських щоденників. Помітно, що записи майже кожного з них суттєво відрізняються від запропонованої нами форми - кому-то важливі саме відчуття після виконання, подобаються вони чи ні, інші віддають перевагу відповіді на питання: «Що я треную?», Тобто раціонального усвідомлення доцільності вправи . Корисно і важливо і те, і інше. просто у

одних сильніше розвинена пам'ять відчуттів, і вони так запам'ятовують вправу краще, інші запам'ятовують схему, а відчуття при повторному виконанні можуть виникати і інші.

Зупинимося на вправі «Звучить тіло», яке ми почали робити мало не на самому початку навчання. Його опис дано раніше, але наведемо його ще раз.

Учасники лежать на підлозі в розслабленому стані, дихання «черевний», починають озвучувати видих, наприклад, звуком «ж-ж-ж». Увага на диханні. Після декількох дихальних циклів потрібно направити звук в голову: «звучить» голова, включені всі головні резонатори. Енергія видиху збільшується, звук наповнює плечі, руки і грудну клітку, далі сонячне сплетіння і живіт, все тіло «випромінює» звук. Керівник може сказати, що потрібно уявити повітря надзвичайного не через дихальні шляхи, а через пори шкіри, разом з ним назовні виривається звук. Можна варіювати ритми дихання. Збільшення ритму допомагає швидше досягти стану «звучить тіла». Ця вправа викликає різке розслаблення м'язів, виплеск застояної енергії, тіло стає легким.

Ось як записали його студенти.

Р .: «Звучить тіло.

Зігріти диханням і звуком тіло. Відчути вібрацію. Звук і вібрація зупиняються там, де ховається зажим! У мене зігрілися ноги, до стегон сильніше. Дуже захворіла спина! Де там проблема? Може, можна так, звуком, лікувати головний біль! Прискорене дихання. Наче зараз заплачеш ».

К .: «Дихаю, наповнюючи звуком все тіло. Звук виливає з кожної клітинки шкіри, тіло нагрівається, як на сонце. Думок немає. Відчуваю невагомість тіла, я не на землі, я лечу, а звук несе мене, щоб не впасти, потрібно збільшити енергію звуку, не переставати дихати. Перестала дихати-звучати. Тіло, як осінній лист, спланував на килим і, здається, рух повітря здатне його перекотити ».

X .: «Лежу на підлозі, повністю розслабившись, я відчуваю, як повільно роздуваються ніздрі і через носоглотку проходить чисте, прохолодне, світле повітря. Він спочатку дуже холодний, десь в ніздрях, в середині носоглотки, потім стає все тепліше і тепліше. При видиху відчуваєш, що спочатку виходить тепле повітря, потім все гаряче і в кінці зовсім гарячий. Він мені здається насиченим і дуже темним. Під час дихання всі органи, пов'язані з ним, не поспішаючи готуються до прийняття повітря і також, не поспішаючи, позбавляються від нього. Все працює, як добре налагоджена машина. Відчуття, що ти розповзлася на підлозі, як медуза, залишилося тільки дихання і звук, які ще підтримують твоє життя ».

Ці записи гарні, тому що відчуття, які повинні виникнути в результаті виконання вправи - розслабленість, концентрація уваги на внутрішніх об'єктах, свобода асоціацій - виникли, хоча Р. аналізувала те, що не виходить, а інші не аналізували, а тільки фіксували відчуття. Відзначимо, що в завданні тренера не давалися обставини, не говорилося, яким повинен бути результат, тим не менш, у першій студентки виникло бажання заплакати, а дві інші «народили» обставини в процесі виконання. До речі, при повторному виконанні вправи у Р. вийшло «зазвучати» всім тілом, спина не боліла. Пізніше вона записала в щоденнику: «Потрібно вміти бути вільною. Фізична свобода допомагає внутрішньої свободи. І навпаки".

Це суттєве особисте відкриття студентки, тому що саме таке завдання є найважливішою на першому етапі тренінгу, названому тут «Акторська терапія».

Порівняємо опису ще однієї вправи, принципового для даного циклу, також пов'язаного з розслабленням психом'язового «броні» через перенапруження: вправа «Я - рослина. Прорости з насіння через глинистий або будь-яку твердий грунт ».

X .: «Мені легше стежити за загальним напругою в тілі, ніж конкретно пробиватися через щось. Ось зараз написала і зрозуміла, у вправі все було навпаки! Чи не напружувалася по-справжньому на початку. Але зате не пробилася по справжньому! Просто мені заважають обставини: я - паросток. Відразу починається - хто? Куди? Звідки? Скільки років? Де мама? .. Через пошуку обставин не відпустила себе. Головою розумію, що в цих обставинах я б давно вже кричала, кликала на допомогу ... »

У .: «Домогтися фізичної свободи (м'язи, скинути затискачі). Лежу на підлозі. Дихання спокійне. Я - квітка, який в якийсь момент починає пробиватися через асфальт. Це досягається за рахунок повної напруги всіх м'язів. Напруга до болю в суглобах. Спочатку руки свердлить асфальт і, нарешті, з'являються на світ. За руками все тіло повільно напружено пролазить через дірку в асфальті. Подолання. І тільки на самому верху скинути напругу. Тіло стає легким. Воно починає дихати. Але дихання не спокійне, а жадібне ... »

Перша запису не докладна і начебто раціональна, друга - описує весь послідовний процес виконання вправи. Н6! З педагогічних спостережень за цими студентками пізніше, на третьому курсі: якщо першою дівчинці сказати «Кричи!», Вона закричить відразу, іншим потрібно детально пояснити обставини, в яких вона повинна закричати і, тим не менш, крик може не вийти. У першій же на питання: «Чому ти закричала?» Відповідь з'явиться не відразу. Він буде не дуже певним: «На мою думку, я злякалася ...». У вправі вона вірно аналізує те, що сталося: «не відпустила себе». Стала придумувати обставини і забула про головне - необхідність пробитися до світла через темряву і до свободи через подолання. Мені здається, що вірний аналіз не вийшло вправи допоміг їй в результаті більше, ніж дисциплінована запис - другий дівчинці. Дуже важливий самоаналіз в навчанні.

Уже згадувалося, що в другому семестрі студенти самі придумували і проводили з групою свої програми тренінгів. Наведемо кілька прикладів.

програма 1

Програма запропонована нашим випускником попереднього набору. Він прийшов на заняття і провів тренінг з першокурсниками. Для нас це дуже важливий момент: тренінг виявився необхідним для нього в професійному житті.

1. Кисті рук за спиною з'єднані, долоні міцно притиснуті і під час вправи не повинні розтискати. Нахилитися вперед, прямі руки заламати через спини якнайдалі вперед. Бути в цьому положенні

2 хвилини.

2. Те ж положення, але прогин назад і руки відведені назад.

3. Сидіти в глибокому «пліє», тіло пряме, руки зігнуті в ліктях і
 стиснуті - 2 хвилини.

4. Переміститися, не змінюючи положення корпусу, на одну ногу 1 хвилина, на іншу - 1 хвилина.

5. Розділитися на пари, встати уздовж стіни. Дотолкнуть без рук попереду стоїть партнера до іншої стіни. Попереду стоїть пручається.

6. Ви в селі. Вийшли рано вранці на ганок або виявилися віолі, на дорозі і т. Д. Ледве-ледве мрячить дощ. Ви тільки що прокинулися і ще не одяглися. Дощ сильніше, злива, вам приємно. Ви ховаєтеся дід навіс. Стікають струмки води ви ловите долонями, намагаєтеся вмитися. Восторг охоплює вас, і ви кулею вилітаєте під зливу.

7. Ви в колі. Партнер навпроти вам чимось дуже смішний. Ви регочете, заливаєтеся сміхом, знаходячи все більше і більше смішного в ньому

Ви плачете, дивлячись на партнера, він викликає в вас найгострішу смуток, тугу, жалість, біль і т. Д. Ридати і регочете, тому що смішніше людини не придумаєш.

8. Ви в лісі. Заблукали? Вечір, страшно, прислухаєтеся до кожного звуку. Чим далі, тим страшніше. Ведучий стукає в підлогу палицею ... Вам стає відчайдушно смішно, ви регочете над усім, над своєю ситуацією, над тим, що відбувається навколо, над собою. Раптом почули ніжну музику. Казка. Вам добре. Музика стає агресивною. Ви регочете, стрибаєте, у вас звіряча радість.

9. У обох витягнутих вперед руках по уявної палиці. Під якусь балалаєчної музику потрібно високо стрибати, піднімаючи коліна до палиці, забивати ногами всю агресію в підлогу. Темп високий. Довго, до повної знемоги. Впали на підлогу.

10. У п'яти метрах від вас знаходиться предмет, який життєво важливо взяти і втекти з ним. Я дуже хочу взяти предмет, але всі рухи, як в поганому сні, роблю уповільнено, в рапіді. Повільно долаю в'язкість простору і беру предмет, і тікаю.

Короткий коментар: розминка побудована абсолютно вірно за логікою «розгойдування маятників» - м'язовий розігрів (напруга-розслаблення у вправах 1-5), емоційний розігрів (вправи 6-9), ритмічний розігрів (вправи 8-10), при цьому всі: вправи з 6-го по 10-е вимагають включення уяви (обставин).

програма 2

1. Біг по колу. За командою ведучого віджиматися від підлоги. Знову біг. За командою ведучого - присідання. Біг. За командою ведучого стояти в стійці на голові і читати вірші. Знову біг.

2. Продовжуємо бігти.

Біг - прояв волі до життя:

- По землі, в спеку;

- По піску;

- По воді;

- В смолі (смола до щиколотки, до коліна, до паху);

- Вибираємося з смоли, починається дощ, продовжуємо бігти по гарячому піску;

- Вбігаємо на місток, стрибаємо в воду. Вийшли з води, витирають рушником.

3. Ви в коридорі. З двох сторін двері. Вам потрібно терміново увійти в одну з дверей праворуч, там спека +50 ° С, намагайтеся побути там якийсь час. Вибігли в коридор і відразу в двері зліва, там мороз -50 "З, побудьте там. Вибігти. Стійте в коридорі, тіло пам'ятає зліва мороз, а праворуч спеку. У сонячному сплетінні народжується звук, наповнює все тіло, кричіть. Лопається простір від напруги , падайте.

4. Встаньте в коло. Всередині кола величезна енергія, готова зруйнувати коло, утримуйте коло без тримання. Підніміть енергію кола руками вгору, над собою. Вогненна куля енергії над вами. Звужуйте коло, перекиньте куля на себе. Ви приголомшені. Ви ростете. Ви величезні. Говоріть: «Ми все можемо, ми все зробимо, ми все можемо, ми все зробимо ...».

Короткий коментар: вважаю, що в цьому тренінгу запропонована більш потужна «розгойдування» уяви, але тут є небезпека, що не всі в групі треновані настільки сильно, скільки вимагає ця розминка. Таке різке переключення від спеки до холоду можливо тільки при досить високому рівні підготовленості. Відзначимо, що в цій групі розминка вийшла, і остання вправа поєднало учасників, наповнило їх колективною енергією. Що тренує остання вправа? Воно засноване на самонавіянні і може вийде тільки в тому випадку, якщо вийшли попередні вправи розминки. Тому нічого воно не тренує, крім з'єднання, крім установки на спільну справу - заняття, спектакль і т. Д. Втім, це, погодьтеся, дуже важливо.

програма 3

Названа - «На взаємодію».

1. Лягти на спину і відразу підстрибнути, впасти, розслабитися. Знову підстрибнути з бавовни ведучого. Виконати це 15 раз.

2. Лежачи на спині, пройтися по всіх групах м'язів - напруга до знемоги, потім розслаблення.

3. Розслабилися. Слухаємо звуки навколо нас. По звуку вибрати собі
 партнера, підійти до нього, здогадуючись, тебе він вибрав. Якщо не тебе,
 вибрати іншого.

4. Друг навпроти одного. Гранично уважні, як би розчиніться один в одному. Один робить різкий рух рукою, ногою, головою

(Дуже просте, в ньому бере участь мінімум м'язів). Інший синхронно вловлює, що хоче зробити партнер і робить разом з ним. Ритм рухів - один рух в п'ять секунд. Можна тихо вважати удвох вголос. Змінилися.

Sup1; Грачова Л. В. Тренінг внутрішньої свободи. СПб .: Речь, 2003. |  Степун Ф. А. Природа акторської душі // Мистецтво, журнал Російської Академії художніх наук. М., 1923. № 1. С. 143-171.

етапи тренінгу |  Sup1; Грачова Л. А. Тренінг внутрішньої свободи. СПб .: Речь, 2003. |  Sup2; Курс СПбГАТІ при Державному Пушкінському театральному центрі під керівництвом Л. В. Грачової і В. Е. Рецептер. |  Біомедична інформатика і еніологія (проблеми, результати, перспективи). Зб. праць. СПб .: Ольга, 1995.. |  Sup1; Лотман Ю. М. Асиметрія і діалог. Текст і культура // Серія: Праці з знаковим системам. Тарту, 1989. Вип. 16. С. 16. |  Степун Ф. А, Природа акторської душі // Мистецтво. Журнал Російської Академії художніх наук. М., 1923. № 1. С. 143-171. |  Кожевникова Н. Лев Додін. Інтерв'ю // Пульс. Жовтень. +1999. |  Гіппіус С. В. Тренінг розвитку креативності. СПб .: Речь, 2001.. |  Як народжуються актори. Книга про сценічної педагогіці. Колективна монографія фія // Під ред. В. М. Фильштинского, Л. В. Грачової. СПб .: СОТИС, 2001.. |  Лютий-квітень |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати