На головну

Як в пригодницькому романі

1.  ГЕРОЙ НАШОГО ЧАСУ »як об'єкт ЕСТЕТИЧНОГО ОСМИСЛЕННЯ У романі М. Ю. ЛЕРМОНТОВА
  2.  Концепція війни в романі
  3.  Про латиноамериканських романі
  4.  Злочин і покарання в романі Драйзера
  5.  Романеско / см. Гальярдо /.
  6.  Своєрідність трактування історичного конфлікту між дворянством і народом в романі А. С. Пушкіна «Капітанська дочка». Образ оповідача-мемуариста Гриньова. Проблема честі в романі.

Присвячується Ардатов Мейхар [12]

Я глянула на тіло, і мене пробрало тремтіння. Під ногами блакитний лід, навколо - полярні простори Марса до самого горизонту, а десь далеко, на самому краю, марсіанські гори. І через ці гори належало перебратися. Я почала замерзати, і навалилися такі смуток і туга, що на якийсь досить тривалий мить мені захотілося здатися. Але потім я одернула себе - не цього хотів би мій батько. Йому б не сподобалося, що його дочка так ось взяла і здалася.

Ми - Кінги, і це означає «королі». Ми не з тих, хто пасує перед труднощами, - це мені вбивали в голову з самого дитинства. Я знову кинула погляд на тіло батька - все, що залишилося від моєї родини. Загорнуте в сріблясте покривало, тіло лежало на санях, і раптом ніби зазвучав його голос. «Анжела, притисни вуха, тримай ніс за вітром і вперед. Навроде мула. Такі вже ми, Кінги: рухаємося далі, коли всі інші вже спасували ».

На пару секунд відчуття сили наповнило мене, але варто було лише згадати, як я опинилася в цій ситуації, - і з мене ніби знову вийняли стрижень. Ніяк не виходило звикнутися з льодової реальністю, коли тільки що ще ми парили високо в небі. Я немов бачила сон, в якому мене на час перемістили в чиєсь тіло - того, хто був схожий на мене як дві краплі води і чий тато щойно загинув; і ніби справжня я в цей час була зовсім не тут і в будь-який момент могла прокинутися в срібному повітряному кораблі високо треба льодами Марса.

Але це був не сон.

Насправді посеред крижаної рівнини стирчала саме я, Анжела Кінг. З рота білими хмарками вилітав пар. А на санях покоїлося татове тіло.

Я набрала повні груди морозного повітря і твердо вирішила впоратися з охопила мене пораженським настроєм. Кінг здаватися не положено. І що б далі мене ні підводило - я не здамся, не чекайте. Поки життя зовсім не покине мене, як батька.

А сталося все так.

Лихоманка охопила Фарсайд, що означає «Дальня сторона», - так ми називали місто по той бік гір. Марсіанська лихоманка - погана штука. Вона притискає людини раптовим жаром і немов випалює розум, шкіра у нього червоніє і за лічені години покривається гнійними виразками, потім починаються судоми. Хворий кричить і марить - дах зовсім з'їжджає. Чому ця зараза починалася, ніхто точно не міг сказати. Але час від часу лихоманка раптом спалахувала без будь-яких видимих ??на те причин як грім серед ясного неба. Подейкували, що виною тому домішки в марсіанській воді - мовляв, вода з талого гірського снігу потрапляє в струмочки і гірські річки і під кінець виявляється у нас в водопроводі. Поверхня Марса - це здебільшого спекотна суха пустеля, проте на полярних шапках води вистачало, і там гніздилася вся живність, досить люта.

Так, лихоманка була жорстокою, але було і ліки від неї - надзвичайно ефективне, хоча і не під рукою. Нам з татом треба якраз доставити ці ліки в Фарсайд. Наш рейс повинен був бути самим пересічним, без будь-яких складнощів - тільки ось на Марсі будь-яке починання за пару митей може зірватися і завершитися катастрофою. Варто тільки укласти в якийсь момент, що все йде добре, що планета присмирніла, як Марс відразу ж викидає колінце!

Швидкий і легкий глайдер ніс нас з татом, пару саней (нам ще здавалося, що користі від них не буде!), Набір приписів на екстрений випадок і шкіряний мішечок, де в амортизуючої прокладці лежали ампули з вакциною. Цього мішечка з декількома склянками було цілком достатньо, та й малої частини цього вистачило б надовго. За словами тата, людину можна вилікувати і захистити від майбутніх заражень однією краплею такої вакцини. Тому на весь марсіанський місто було потрібно зовсім небагато ліки, адже на Марсі дві-три тисячі чоловік - вже місто. Папа говорив, що на Землі це був би всього лише селище. Але по марсіанських мірками - цілком. Про Землі у мене майже не залишилося спогадів, мені ще тільки належало повернутися - поїздка недешева, та мені й не дуже-то хотілося туди повертатися. Червона планета була мені до вподоби - ті її місця, де червоного кольору не було і в помині, і куди не глянь, все було синяво-білим, кольору застиглого снігу.

Але так чи інакше, раз тато стверджував, що однієї краплі було б досить, йому можна було довіряти. Адже він доктор - тобто був, поки не помер тут, серед льодів.

Батько не хотів брати мене з собою. У нього навіть була приказка: «На Марсі дати збій може що завгодно, і дає, як годинник, - регулярно, втім, і нерегулярно теж».

Але оскільки мами вже давно не стало і мені довелося б залишитися під опікою малознайомих людей, я виклянчили собі місце в глайдері. І ось наш глайдер злетів, використовуючи енергію сонячного світла, і ми плавно, але стрімко полетіли під виття турбін, розсікаючи розріджену атмосферу Марса. Коли ми тільки піднімалися в повітря, вгорі над нами сяяли сріблом обидві місяця. Папа зауважив, що як і раніше ніяк не може звикнути до того, що їх дві. Про Землі, як я говорила, спогадів у мене було небагато, але я чітко пам'ятала, що місяць там тільки одна. Мені це здавалося навіть якимось недоліком - після життя під двома марсіанськими місяцями. Коли ці два місяці, одна швидка, інша повільна, виблискували на небі, здавалося, що вони зовсім близько, і варто тільки піднятися на сходи, прямо дістанеш до них рукою.

При світлі цих лун і летів наш глайдер. Нічне повітря втягувався в турбіни і підживлював наш рух разом з акумульованої сонячної енергією і якимись капсулами. Папа все підкладав їх на висувався з приладової панелі лоток, і той спроваджує паливо всередину.

Я дещо тямила в навігації і тому займала місце другого пілота. І ось ніч залишилася за кормою, і світ внизу з шовковисто-чорного став сніжно-блакитним. Нічого поганого не сталося б, вилети ми всього на кілька секунд раніше або пізніше. Але не пощастило: перші промені дня, що падали на лобове скло глайдера, погасли, вітрове скло потемніло, пролунав удар і різкий скрегіт металу. Але метал тут був ні при чому - глайдер був ще цілий. Це кричала марсіанська кажан. Марсіанська кажан - це гігантська тварина, яка на відміну від земної кажана (вони, за словами Папи, пересуваються по ночах) літає і вдень і вночі. Її величезні і білі, що сніг, очі так само сліпі, і орієнтуються марсіанські кажани по якомусь внутрішньому радару. Радар допомагає їм знаходити жертву, і ця летюча миша, по всій видимості, прийняла нас за одну з великих синіх марсіанських птахів, тому і накинулася на нас з тим моторошним скреготливим криком. Судно при цьому рвонуло і закрутило, але воно ще трималося в повітрі. Але коли кажан почала мучити глайдер зубами і кігтями, від нього клаптики полетіли по закутках.

Сама кажан швидко умерла - чи то їй крила переламали від удару об судно, чи то якусь її частину затягнуло всередину турбіни, не так важливо. Зрештою і тварюка і судно - ми разом звалилися вниз. Пам'ятаю, як за лобовим склом майнули крила кажана, більма очей і зубаста паща. Ніс глайдера задерся, і ми впали. Якби кажан відірвалася від нас зовсім і якби розчепірені залишки її могутніх крил не дозволили нам спланувати, глайдер б каменем понісся вниз. Тоді нас би чекала доля не краща, ніж у стиглого фрукта, з розмаху кинутого на камені.

Але мене все-таки відключило на час.

Коли свідомість повернулося, я виявила себе лежачої на льоду. На мені був герметичний костюм - тато наполягав, що мені слід носити його навіть всередині судна, і добре, що я його послухалася. Капюшон залишався відкинутим, і сівши, незважаючи на біль і здерев'яніння, я поспішила натягнути його на голову і підняла льотні окуляри зі щитком для шиї і підборіддя, що погойдувались у мене на грудях.

Я спробувала піднятися, але немов невидима сила заважала мені. Піднятися було практично неможливо, принаймні в перші хвилини. Ніби відчуття рівноваги абсолютно збилося. Нарешті вийшло підібрати під себе ноги, на що пішов немов цілий марсіанський рік. Піднявшись на ноги, я стала очима шукати тата. Безуспішно. За пагорбом я вхопила поглядом марсіанських канюков - червоні кінчики їх крил поблискували на сонці. Туди я і попрямувала. Незабаром переді мною опинилася купа снігу, а потім і глайдер. Вірніше, його останки. Частини кажана, що не поступалася розміром Глайдер, були настільки сплетені з металевими частинами, що здавалося, чорне кожістое тварина пристикувався до срібної птиці і разом вони обрушилися на землю в сліпий пристрасті.

Продовжуючи рухатися в тому ж напрямку, я нарешті побачила батька. Дошкандибала і побачила расползшійся навколо тата червона квітка на снігу, немов розлився полуничний коктейль з льодом. Я опустилася на коліна і потягнулася допомогти, але він зупинив мене жестом.

- Чи не торкайся, - сказав він. - Занадто боляче.

- Ох, тато, - тільки й знайшлася я.

- Ти нічим не допоможеш, - попередив він. - Нічим. Я сходжу кров'ю.

- Я знаю, як зашивати рани, - сказала я. - Ти ж мене вчив.

Він похитав головою:

- Ні краплі не допоможе. У мене всередині все на шматки. Я навіть відчуваю, як там все змістилося, і краще від цього не стає. Допоможи сісти.

Я притягла валялася неподалік подушку від сидіння, акуратно підняла батька і поклала подушку під голову. Він продовжив:

- Бачиш сонце? Коли воно піде на захід, мене вже не стане.

- Не треба, - видавила я.

- А я тебе не намагаюся налякати, - заперечив він. - Я тобі викладаю все як є. І зараз розповім, що робити далі, поки вистачає сил. Отже, скоро я помру, і тобі доведеться кинути мене тут, взяти вакцину - якщо вона ще ціла, постарайся відшукати її, - далі сісти в сани і рухатися через льоди он до тих горах, а там дістатися до Фарсайда.

- Але це ж дуже далеко, - зауважила я.

- Далеко, але у тебе вийде. Я вірю. Людям потрібні ліки.

- А ти? - Запитала я.

- Я все сказав. Люблю тебе. Я намагався як міг. Тепер твій черга.

- Господи Ісусе, - вирвалося у мене.

- Він тут зовсім ні при чому. Живий він чи мертвий, але його ніколи не дочекаєшся. Доведеться тобі одній впоратися, і нехай тебе веде те, що ти - король, ти - Кінг. Вважай це пригодою, як в тих романах, які я тобі читав вголос.

Мова була про пригодницькі романи, старовинних легендах кшталт «Айвенго» - батько пояснював, що їх називають романами про лицарів, - основним змістом яких були відчайдушні пригоди. Зараз мене не особливо тягнуло на пригоди, хотілося просто влягтися поруч і померти разом з батьком. Тоді подальша доля перестала б мене хвилювати - лежали б ми, як дві крижинки серед снігів, і з'їли б нас снігові шатуни або ось ці самі червонокрилий канюки. Без різниці.

- Подивися на себе, ти герой, - сказав тато. - Вважай себе рятівником. Так, звучить якось пафосно, але тобі це знадобиться. Шукай вакцину, стрибай в сани і вперед. Подивися, може, і припаси ще залишилися. Вони тобі знадобляться. Серед марсіанських льодів досить живності, так що будь напоготові. У тебе вийде. Дуй щосили, але обережніше на льоду - бережися того, що під льодом, на льоду і в повітрі над ним.

Я кивнула. Папа криво посміхнувся:

- Послухати мене, так виходить, завдання не з простих.

- Ні, - сказала я. - Чи не з простих.

- Чесно кажучи, вона така і є. Але ти ж Кінг. Ти впораєшся.

І, клянусь, на цих самих словах його очі закрилися, і він пішов назавжди, як йдуть наші дні.

Варто було залишити його. Але я не могла допустити, щоб його розірвали марсіанські птиці або ж звірі. Сани були на місці, і я перенесла його туди. З двох саней одні були всі зламані, мало не скручені в вузол, але інші відбулися декількома вм'ятинами і дірками в корпусі і цілком годилися. Так що я ними скористалася. Після нетривалих пошуків знайшлися і вакцина, і припаси - їх я також занурила в сани.

Їжу, воду, ліхтар, аптечку першої допомоги, освітлювальні патрони, ковдри, якісь тюбики - я захопила все. Була навіть пара снігоступів, які від одного дотику розкочувалися і підбудовувалися під ногу будь-якого розміру.

Завантаживши все це, я повернулася до тата і потягла його до саней. Причому була настільки не в собі, що навіть не здогадалася підігнати сани ближче. Я закутала тата в рятувальне ковдру - в пакунку їх було п'ять штук. Ковдра без зусиль вдалося закріпити по краях, у голови і в ногах. Я втягла батька в сани і поклала спереду. Туди ж я склала припаси і вакцину.

Зайнявши місце водія і зачинивши над головою прозорий ковпак саней, я на хвилинку застигла в роздумах. Побачивши загорнутого в ковдру татового тіла я розридалася. Брехати не буду, тривало це довго. У той важкий мить я знову подумала, що, може, Кінги і можуть здатися - хоча б один з них.

Нарешті я потроху зібралася з духом, включила двигун і різко дала ходу. Сани смикнуло вперед і понесло, а я стала рулити. Уже в дорозі я проковтнула таблетку-компас. Спочатку нічого не відбувалося, але потім щось ледве помітно заворушилося в моєму мозку, ніби гарячий черв'ячок повзе, шукає місце, щоб осісти, і ось до мене прийшло усвідомлення того, куди треба рухатися. Справа в таблетці: однієї досить, щоб визначити потрібний напрямок. А з черв'яком своє відчуття я порівняла тому, що ці таблетки і робляться з самих справжніх марсіанських черв'яків. Такий у них ефект - такий собі ділянку в ДНК черв'яків допомагає їм безпомилково пересуватися хоч з одного кінця Марса на інший, і коли ти проковтує цю частинку, тобі дістається та ж здатність. Ти знаєш те ж, що знає черв'як, а йому відомо тільки напрямок. Діють таблетки майже відразу, ніби вбираєш в себе весь простір.

Сани гули, розсікаючи сніг і ковзаючи днищем по льоду. Установка на днище дозволяла навіть підніматися в повітрі і, якщо потрібно, я могла б піднятися на висоту в два людські зрости. Більш того, можна було пересуватися навіть поверх води, а герметичність саней перетворювала їх на короткий період часу в маленьку підводний човен. Трохи краще снігоступів, вірно?

Весь наш світ, і все інші світи, і всі зірки, і все взагалі в нашому Всесвіті взаємопов'язане. Так говорив батько. Тільки я в той момент відчувала все що завгодно, крім з'єднуваності. Я була ні з чим не пов'язаної частинкою.

За винятком кількох заметів, поверхня льоду навколо була абсолютно рівною. Світ навколо походив на біло-блакитну простирадло, туго натягнуту від краю до краю, і тільки десь далеко, на самому обрії виднілася тонка лінія гір, з часом ніби віддаляючись, а не наближаючись.

Через деякий час я зробила зупинку, відкрила ковпак і вибралася назовні. Завдяки грубці всередині саней було затишно, до того ж мої ноги були закутані в рятувальне ковдру - таке ж, в яке я загорнула тіло тата. Зовні тим часом дув різкий вітер. Я вибрала містечко, нічим не відрізнялося від інших, - справити малу нужду. Зняла штани, присіла - ззаду відразу стало холодно. І ось поки я займалася своїм справами, на моїх очах це почало відбуватися.

Спочатку я вирішила, що це ілюзія, міраж, але немає - це була дійсність. Метрів за чотирьохстах від мене чорний плавник з такою силою пробив лід, що навіть я його почула. Мені таке раніше ніколи не траплялося, але читати я про це читала і відразу все зрозуміла.

Це була льодова акула - істота розміром з земну косатку, але тонший на вигляд, з чорним спинним плавцем і щупальцями, які немов стрічки серпантину - тільки набагато більш загрозливо - викидалися з її голови. Вона могла пересуватися на поверхні льоду і під ним і навіть була здатна вибратися на сушу і повзати по ній тривалий час. Плавець на її спині, твердіше будь-яких відомих металів, з легкістю різав лід. У льодової акули чудовий нюх, такий собі радар - хоча і не такий розвинений, як у кажанів, але досить ефективний. Акула вміла протискуватися у вузькі місця не гірше, ніж вівсяні пластівці через диспенсер. Швидше за все, вона вловила запах сечі і з'явилася перекусити.

Я поддернула штани, кинулася назад до саней, впала на сидіння, закрила ковпак і рвонула з місця. Навіть занадто. Сани підкинуло, і при приземленні пролунав гучний хлопок. На один моторошний момент мені здалося, що я зламала свій засіб пересування і одночасно притулок, ніж підписала собі смертний вирок. Але потім сани рушили.

Я викликала екран із зображенням з камер заднього виду і глянула. Акула, продовжуючи наближатися, тепер здавалася помітно ближче - при цьому я знала, що камери злегка спотворюють зображення і насправді дистанція до акули була ще менше, ніж показував екран.

Варто було додати потужності, але я економила енергію - адже чим більше я б витратила енергії, тим більше сонячного світла треба було б для підтримки рівня заряду. А в цей момент, як на зло, сонце стало заходити за поступово підступали гори. На ніч енергії у мене було б досить, але якщо газувати на повну потужність, почнуться перебої. З іншого боку, якщо занадто зменшити швидкість, акула добереться до мене, розкусить своїми величезними зубами сани на шматочки і добереться до соковитою смачною серединки - тобто нас з батьком.

Хоча акула не могла здогадуватися, що вночі я буду більш вразлива, вона немов знала це напевно. Вона стрімко рухалася за мною на невеликій відстані, хоча я додавала ходу лише трохи сильніше, ніж раніше. Ніби знала, що мої можливості не безмежні. Що якщо тільки набратися терпіння, незабаром мені доведеться сповільнитися, і тоді партія буде зіграна.

Сутеніло, але як і раніше попереду виднілася лінія гір і величезна порожній простір навколо мене. А потім промені сонця раптом зникли і піднялися місяця. Я включила фари.

А далі сталося ось що.

Спочатку в сани увірвався гучний тріск льоду, а потім я побачила це. Такого ніколи раніше на власні очі не бачила - хіба що на відеозаписах; але тепер переді мною були саме вони: з-під льоду виростали вшир і вгору Спливаючі Айсберги. Гори з твердого льоду, що піднімалися з холодної підводного глибини, де покоївся древній-древній Марс, які проламували лід і піднімалися на поверхню, щоб увібрати повітря. Крижаними купами володіли заповнювали їх мікроорганізми. Ці організми піднімалися на поверхню за повітрям і втягували його, освіжаючи, немов леді-південки, які в спекотний день в церкві обмахуються віялами. Траплялося, що піднімався порожній лід - чистий і прозорий, через який було все видно наскрізь. А іноді всередині знаходилася частина стародавнього Марса. Давно вимерлі тварини і навіть самі марсіани - хоча поки вдавалося виявити лише фрагменти їх останків, як я чула. Більшість пов'язаних з ними історій походили на легенди - адже крижані брили незабаром занурювалися назад в глибини, несучи з собою древні скарби і всі свідчення їх існування.

Крижані гори з гучним і зловісним тріском продовжували підніматися, і місячне світло просвічував їх наскрізь. Айсберг повністю перегородив мені дорогу, і тут всередині льоду я помітила темний силует. Він був укладений всередині льоду і простягався на величезний простір, височенний! Під'їхавши ближче, я зуміла розгледіти його краще. І тут у мене подих перехопило, я навіть трохи не забула про небезпеку за моєю спиною. Зламаний лід утворив похилий скат, і всередині айсберга виднівся продовжував його сходовий марш, складений з величезних кам'яних плит, - ці сходи ховалася в темряві всередині гігантської кам'яної піраміди. Відокремлював піраміду від навколишнього світу шар льоду здавався тонким, ніби айсберг всередині був порожнистим.

В той момент я точно зрозуміла, що втекти від акули не вийде. Згодом енергія сонячного світла вичерпається, і сани сповільняться. Раптом в моїй голові спалахнула ідея - божевільна, але більше нічого придумати не виходило: я бачила, що об'їзд цієї громади забрав у мене багато годин.

На екрані виднівся стирчить плавник акули і її контур під льодом. Жахливий контур - який, не дивлячись на назву, зовсім не був схожий акулу. За мною мчала темна безформна маса, схожа на величезний клубок желатину, за винятком плавця - він продовжував стирчати твердо і з легкістю розсікав лід.

Направивши сани до вдало яке з'явилося крижаному схилу, я дала повний хід. Для мого плану коштувало пожертвувати резервами енергії, а нічого кращого в голову все одно не приходило.

Сани піднялися по льоду і з силою вдарилися об прозору і холодну крижану стіну айсберга - я загасила мотор, відкрила ковпак і вибралася назовні, взявши з собою пакунок з припасами. Витягнувши звідти три термальних патрона - вони зазвичай служать в якості сигнальних ракет, - я повернула їх основу і потім кинула яскраво запалали патрони на лід. Мене обдало хвилею спека від потужного полум'я, і ??в крижаній стінці з шипінням стала розростатися велика діра. Як я і розраховувала, тонка стінка з льоду відділяла від навколишнього світу порожній простір усередині айсберга - немов лід був скляним ковпаком химерної форми, яким накрили торт у вигляді піраміди.

Я озирнулася. Акула цілком вилізла з-під льоду, захиталася з боку в бік, засмикалась і стиснулася в грудку, а потім загарчав - з такою силою, що лід піді мною затремтів. Вітер разом з риком приніс страшне дихання акули, противне до того, що мене мало не знудило. Тіло акули змінило форму, стало менше плоским і немов затверділо, щупальця засмиканий над її головою. Під черевом акули я побачила плавники, а між ними стирчали ніжки з кістяними гаками замість стоп. Акула полуползла-полускользіла через холодну простір в моєму напрямку.

Кинувшись назад в сани і зачинивши кришку, я кинулася в утворену дірку. Після нетривалої тряски на сходах я в'їхала всередину піраміди, висвітлюючи фарами дорогу перед собою. Я їхала по величезному коридору - якщо приміщення таких грандіозних розмірів можна назвати коридором. По обидва боки від мене мелькали дивні статуї високих істот, які нагадували людини. Нарешті я під'їхала до двох відкритим навстіж дверей з невідомого мені матеріалу. Проріз був досить широким, і сани без проблем проїхали всередину.

Опинившись всередині, я вихопила з пакунок з припасами ліхтар, вискочила назовні і спробувала зрушити одну з дверей з місця, але та була надто важкою. У мене народилася ідея: я повернулася в сани, вперлася їх в одну із стулок і стала імпульсами штовхати її; двері здригнулася, рушила і встала на місце, тоді я повторила операцію з іншого стулкою. Тоді я вибралася назовні і стала водити навколо ліхтарем, оглядаючись. На дверях мені попався замок, для мене занадто великий. Пошукавши ще, на одній з дверей я виявила квадратну западину і, підбігши, посвітила собі ліхтарем - всередині виявився важіль. Я схопилася за ручку і потягнула: пролунав скрип, потім жалібний стогін, і пішов звук закривається замку. Я діяла навмання, і мені щастило: важіль не тільки знайшовся, але це чудовий пристрій все ще працювало. Ніхто його не торкався, по всій видимості, з часів перших цивілізацій на Землі, і все ж воно не заіржавіла і не зламалося. Спрацювало, нехай і зі скрипом, але все ж як слід, від початку до кінця. Я могла б ще чимало часу дивуватися на такий поворот подій, якби не нависла наді мною небезпека.

Усередині піраміди було не дуже сиро, все перебувало у відносній чистоті, а повітря дивував свіжістю. Якщо пам'ять мені не зраджує, я десь читала, що мікроскопічні організми всередині льоду періодично - мало не раз на кілька століть - піднімаються на поверхню, щоб увібрати свіже повітря, але вони і самі виділяють кисень, поступово заповнює порожнину всередині піраміди. Тільки перш все це були тільки припущення, я ж можу підтвердити це як факт, тому що дихала цим повітрям. Атмосфера всередині піраміди дійсно була навіть занадто багата киснем, у мене злегка закрутилася голова.

А потім я почула удар в двері. Акула. Вона встигла з льоду піднятися сходами. Від сильного удару двері затремтіли, але витримали. Я залізла назад в сани, і слідом за біжучим попереду світлом фар рушила в глиб будови.

Навколо мене розкинулося просторе приміщення, яке - що сильно вразило мене - було освітлено. На поверхні стін виступали у великій кількості величезні бульбашки - світильники, испускавшие помаранчеве свічення, хоча і не дуже сильне, але більш ніж достатня для видимості. Я погасила фари і заглушила двигун, вибралася назовні і озирнулася. Спочатку я дивувалася, як же і за рахунок чого до сих пір працюють ці світильники, але потім я згадала про виявлену за останні роки машинерію стародавнього Марса. Все це були предмети на зразок знайденого мною стародавнього замку - час їм було байдуже, вони працювали через тисячоліття. Марсіани настільки випередили нас у багатьох відношеннях, що просто розуму незбагненно. А якщо ще додати цей дивний айсберг - крижану брилу, заселену мікроорганізмами, які запечатали цей світ від води і розпаду, наповнювали його киснем, а потім занурювали знову на морське дно, - зовсім голова йшла обертом.

В одному місці стіна була відсутня, зруйнована, як видно, вибухом, а потім затягнута льодом. Зі стіни виступав великий крижаний міхур, з зовнішньої сторони піраміди закритий смугою льоду, а всередині міхура виднілися тіла. Я заплющила очі і знову відкрила очі. У великих кам'яних кріслах сиділи заморожені істоти - на голову вище дорослої людини, з гладким черепом, золотий шкірою, очі закриті. На місці носа обличчя було плоским, нижче зяяв відкритий рот, а в ньому виднілися жовті зуби - маленькі і міцні на вигляд, схожі на обточені камінчики. Руки закінчувалися довгими пальцями, а до крісел, а може бути тронам, на яких вони сиділи, було притулити зброю. Штуки, схожі на рушниці, з довгим тонким стовбуром і без приклада, а з боків були прироблені якісь пристосування - мабуть, приціл і спусковий гачок. Були і важезні на вигляд гарпуни, довжиною понад трьох метрів, з синяво-чорними лезами.

Невідомо, що точно рознесло стіну піраміди, але в підсумку всіх цих істот заморозило за лічені миті. Можна було лише уявити битву давно минулої епохи - вибух, який залишив цих істот беззахисними перед морозом зовні. Хоча, поклавши руку на серце, я не розуміла до кінця, як це сталося. Точно я знаю тільки те, що бачила їх на власні очі.

Я обійшла величезний тронний зал, як я вирішила про себе називати це місце. Само собою, це була всього-на-всього здогад, але я вважала за краще не гадати далі. Коли мої очі звикли до освітленням, я розрізнила на підлозі невеликих червоних черв'яків, в довжину не більше пальця, які, виявляється, хрустіли у мене під ногами. Такі ж, цілком ймовірно, жили і всередині стін - по крайней мере, вони виднілися в тих місцях, де між камінням утворилися щілини. Я помітила якесь мельтешение на стелі, високо над моєю головою. Помаранчевого світіння було недостатньо, і я направила туди ліхтарик. По стелі теж снували на крихітних ніжках, немов гусениці, черв'яки, раз у раз падаючи на підлогу кривавим дощем.

Здалеку почулися удари. Я зрозуміла, що це льодова акула таранить великі двері на вході в піраміду, і продовжила пошуки виходу. Парочка термальних ракет допомогла б мені зробити отвір в шарі льоду, і тоді вийшло б непомітно для чудовиська втекти звідси. Але поки в результаті пошуків мені попався тільки пролом в стінці піраміди, а також перехрестя з відходами від нього шістьма просторими коридорами з високими стелями, продовження яких губилося в темряві.

Кинувшись до саней, я зачинила кришку, включила двигун і рушила вперед, освітлюючи дорогу перед собою фарами. Опинившись на перехресті, я завагалася - звідки мені було знати, який з коридорів правильний? Та й чи веде хоч один з них до виходу? Після деякої перепочинку і роздумів мій вибір припав на середній коридор з тих, які були прямо переді мною. Я простягнула руку і, доторкнувшись до закутаному в ковдру тілу тата на удачу, поїхала за середнім коридору.

У світлі фар здавалося, що червоні черв'яки прямо-таки випливають з каменів. Уже всередині саней до мене долинув гуркіт позаду. Двері. Акула виламала-таки їх. Ось тобі й маєш - просто не віриться! Чортова тварюка і не збиралася здаватися. Як і Кінги, акула твердо трималася курсу.

Залишалося зосередитися на дорозі попереду. Я просувалася все далі, занурюючись в глибоку темряву. Світло фар затремтів і став блимати - тікаючи від акули, я, судячи з усього, використовувала більше резервів енергії, ніж мені здавалося. В голові билася тільки думка про те, щоб рухатися вперед, - ось я і рухалася. Коли мені стало здаватися, що я їду вже цілу вічність, попереду з'явилася світіння - і ось я виїхала з тунелю на крижаній виступ. Прямо перед виступом я побачила поблискують металом при місячному світлі гігантський корабель. Це був морський вітрильник витягнутої обтічної форми, з металевими вітрилами величезної площі, але не товщі паперового листа. Мені потрібна була пара секунд, щоб зрозуміти, що судно також укладено в крижаній міхур. У парі місць зяяли проломи, і поверх ушкоджень встигли нарости нові льодові бар'єри - вони спускалися на палубу судна, немов казкові льодяні гірки. Кормова частина судна була відкрита, і я направила сани в зяяв люк, який перш, напевно, відкидався прямо на причал.

Вперед вів широкий прохід з високою стелею - зроблений з марсіанської міркою, моїм саней він дозволяв рухатися вільно, як по дорозі. Коридор заводив мене все глибше всередину корабля. Нарешті я зупинила сани, вибралася назовні і попрямувала до однієї з прочинених дверей. Смикнувши за неї, я заглянула всередину - переді мною була велика каюта. Я без особливих зусиль заштовхала всередину каюти сани - при всій їх мощі вони легше пір'їнки - і вийшла назовні, закривши за собою двері. Я вирішила залишити сани там для збереження, щоб заощадити залишки енергії, а поки продовжувати пошуки шляху назовні на своїх двох. Якби мені вдалося вибратися з айсберга і рухатися далі до світанку, потім сани почали б поглинати промені сонця і рухалися б тим швидше, чим яскравіше б воно світило.

Спішно крокуючи, я добралася до просторого примiщення, в стіни якого були вставлені великі ілюмінатори. Навпроти входу стояло масивне крісло, а перед ним широкий екран.

Я попрямувала в бік крісла і в якийсь момент помітила стирчить з нього здоровенну ногу. Обійшовши крісло, я побачила одного з марсіан - величезного, більше всіх бачених раніше, і златокожего. Його руки стискали величезний штурвал, по ліву сторону від якого виступало безліч кнопок, тумблерів і всіляких приладів. Під кожним з них були написані вигнуті символи - наскільки я зрозуміла, що належали якомусь древньому мови.

Очі його були відкриті, і я придивилася до них: очні яблука все ще були на місці - вони були заморожені і тому досі не зотліли, а іній на них схожий на глазур, який покривають пончики. У кількох місцях на його обличчі в шкірі зяяли отвори - я прийшла до висновку, що то була не робота часу, а рани. Їх завдали марсіанинові, поки він сидів у своєму кріслі, можливо, направляючи судно в бік моря. На віддалі, біля правої стіни вишикувалися гарпуни - схожі на ті, що я бачила раніше. Вони всі були на підставках, і я зробила висновок, що це швидше за знаряддя для якихось древніх ритуалів, а не ті, якими марсіани дійсно користувалися, коли їх світ опускався з поверхні на дно, зі світу повітряного в світ підводний. Проте, леза на цих гарпун все одно виглядали вельми гострими і небезпечними.

Не без праці я залізла на контрольну панель і подивилася у велике оглядове скло, встановлене перед марсіянином і його кріслом. Місяця світили яскраво, і крізь прозору тонку крижану перешкоду перед носом корабля виднілося крижане поле і далеко-далеко за ним - темні силуети гір. Мені стало зовсім не по собі від того, як далеко вони були.

Потім пролунав полусвіст-полухріп, щось звалилося, і інстинкт підказав мені, що льодова акула продовжує своє переслідування, що вона вже тут.

Чесно кажучи, я все сподівалася, що вона кине свою затію. Сумнівів не було, що ці чудовиська здатні вибиратися з води на лід, але здавалося неможливим, щоб вони могли так довго протриматися на поверхні, - і все-таки я відчувала по смороду, що це була саме акула. Бачити я її не бачила, але до мене доносився запах чогось підводного, давним-давно померлого - суміш того, чим акула харчувалася останнім часом; бульбашки смердючого газу піднімалися з акулячого шлунка (шлунків, наскільки я знала) і розпливалися навколо таким убивчим «ароматом», що у мене сльози на очі навернулися.

Я рушила по приладовій панелі до підставці зі зброєю і вибрала найменший гарпун. В руках сидить позаду марсіанина він би здався зовсім крихітним, але я ледве справлялася з ним - такий він був важкий. З гарпуном зістрибнула на підлогу і поспішно попрямувала до який вів з рубки отвору, але тут почула акулу. Вона з сопінням ковзала по підлозі стародавнього корабля і, судячи по звуках, була вже зовсім поруч.

Я круто розвернулася і, забравшись назад на панель, кинулася по ній вздовж стіни до одного з ілюмінаторів. Спробувала висадити його ударами гарпуна, але, як не старалася, ілюмінатор не піддавався. Я чула, що наближається акулу, і сморід вже стало нестерпним. І ось, коли мені здалося, що акула дісталася до самої рубки, скло ілюмінатора піддалося моєму натиску і вискочило назовні - через секунду почувся гуркіт: скло розлетілося від удару об палубу. Викинувши гарпун в отвір, я полізла назовні. Навіть опустившись на витягнутих руках від краю ілюмінатора, потім, коли я розтулила руки, довелося пролетіти ще метра три, перш ніж я впала на палубу. Підхопивши гарпун, я помчала по палубі в пошуках каюти, де залишила сани і тіло мого бідного тата.

Оглянувшись, я побачила, як чудовисько пролазить в ілюмінатор - легко, немов шматок масла. Темна акуляча голова стиснулася і, проникнувши через вузький отвір ілюмінатора, зовні знову роздулася - ряди зубів встали на місця, а щупальця знову вискочили з голови. Проштовхуючи свою тонку шию крізь отвір, вона знову роздувала її зовні - ось шия зігнулася, і світяться білі, схожі на порцелянові блюдця очі повернулись в мою сторону. І тут до мене дійшло, що вона ніколи не зупиниться. На розум прийшли татові слова: «Льодова акула - це такий великий шматок слизу, але мозок у неї не більше яблука. Навіть маленького яблучка, і розташоване воно прямо за її очима. І ось в ньому щось укладена її головна небезпека. Цей малесенький мозок не здатний розглядати альтернативні варіанти. До речі, в цьому акули дуже схожі на багатьох людей. Акула приймає рішення і далі слід обраному курсу, незалежно від того, розумний цей курс чи ні. Вона вибирає жертву і не здається - або поки не зжере її, або поки жертва не втече від акули ».

Голова акули сіла на палубу і заелозіла по ній. Проштовхуючи через ілюмінатор залишки свого тіла, зовні акула продовжувала роздуватися, і ось з її слизової тіла стали вискакувати щупальця і ??ніжки. Пролазять через вузенький ілюмінатор туша була більше мене раз в двадцять.

На одне тривале мить страх прикував мене до підлоги; потім я струсила заціпеніння. Виною тому була сморід, що вдарила мені в ніс не слабкіше кулака. Я розвернулася і кинулася по палубі геть. За моєю спиною льодова акула завила до того пронизливо, що вуха захворіли. Я вхопилася за ручку якийсь двері. Замкнено. Спробувала інші - те ж саме.

Врешті-решт мені попалася прочинені двері, але вона не бажала зрушуватися. Я навалилася всім своїм тілом (а я дівчинка велика - шістдесят з гаком кілограмів на метр вісімдесят зросту) - безрезультатно. Акула підбиралася все ближче з мерзенним виттям. З усіх залишилися сил, включаючи і ті, про існування яких в собі я колись і гадки не мала, я стала штовхати двері що є сили. Двері піддалася, утворивши щілину, досить широку, щоб я могла протиснутися. На підлозі біля дверей я натрапила на тіло одного з марсіан. Багато століть тому він упав на цьому місці в запалі сутички - подумалося мені - з ворогами, які напали, прикінчили його і всіх інших, а потім покинули судно з вантажем видобутку. Голова марсіанина була майже повністю відокремлена від тіла, і темна кров, що витекла на підлогу, встигла давно перетворитися в камінь.

Я перескочила через тіло і понеслась через залу - в ту ж секунду в приміщення увірвалася акула. Я обернулася і побачила серед суцільної пітьми два яскраво світяться білих блюдця - то були очі акули, статуту в мою сторону. Потім акула нахилила голову і вчепилася в тіло загиблого в незапам'ятні часи марсіанина і стала гризти, плямкаючи і давлячись, наче індичка кукурудзою. Майнула думка - як же поступила акула з знайденим мною в рубці марсіянином - НЕ зжерла вона його так само, як і цього? Але, чесно кажучи, доля цих давно померлих істот була мені мало цікава. Більше мене турбувало, чи вдасться мені самій уникнути такої долі.

Всі проходи в залі були замкнені, і єдиним джерелом світла були дві місяця, промені яких сочілісь через ілюмінатори в стіні по праву руку від мене. А потім залу раптом скінчилася. Широко відчинені двері, до яких я поспішала, виявилися зовсім не виходом, а всього лише нішами в стіні, розділеними на секції на зразок бджолиних сот. Дивіться мені було нікуди.

Я потрапила в пастку.

Неможливо описати мої почуття в ту хвилину. У мові просто немає слів, які змогли б висловити всю ту порожнечу, то відчай, які охопили мене. Сказати, що я ніби ухнула в несподівану прірву, - так виходить, ніби я кудись втекла з того місця. Сказати, що все раптом обрушилося на мене, - значить, я або загинула б миттєво, або було б за чим сховатися. Ні і ні. Я стирчала все на тому ж місці і повністю усвідомлювала своє становище. Льодова акула між тим наближалася. Я чула, як вона з хлюпання котиться по підлозі, трясучи своїм виттям стіни корабля. Моє серце так сильно калатало, немов норовило вистрибнути назовні. Ситуація була, як то кажуть, пан або пропав.

Ніші були великими, і видертися по ним було б нескладно - і ось я вибрала цей шлях, хоч він нікуди не вів. Встромляючи гарпун в полку над собою, я забиралася на неї, висмикують гарпун і продовжувала підйом. Акула завітала, коли я вже забиралася на найвищу полицю. Я встигла піднятися якраз вчасно, щоб підхопити гарпун і притиснутися спиною до далекої стінці ніші. Рукоятку гарпуна я просунула під пахвою і міцно вперлася в стіну. Я чекала появи акули - і у мене не було ні найменшого сумніву, що при всіх вражаючих властивості акулячого тіла вона без проблем підбереться до мого куточка.

І знаєте, як вона наближалася до мене?

Що твоя куля! Ось між нами ще лежало порожній простір, в якому витало тільки дихання акули. Але одну мить -

... І вона вже переді мною.

Вона з усього розмаху кинулася в нішу - переді мною блиснули щелепи і світяться, як налобні ліхтарі, білі очі! Але тут відскочила з виттям, схожим на крик Обпалившись старої, наткнувшись на вістрі гарпуна. Акула стала корчитися, битися об стіни ніш з такою силою, що до мене долинув тріск; потім її голова швидко поміняла свою форму, зменшилася, і чудовисько знову кинулася в мою нішу. Я перехопила гарпун і, згадавши татові слова про «яблучко» позаду акулячих очей, стала тикати вістрям в акулу в пошуках цього місця, знову і знову. Акули голова знову відскочила від ніші, і навколо неї зметнулися притиснуті перш щупальця - вони стали звиватися, немов змії на голові Медузи. Акула знову кинулася вперед, і я з оточенням криком зробила випад, глибоко встромивши гарпун в голову чудовиську. Я налягла сильніше, і раптом з неї бризнула липка рідина, як з роздавленої гусениці, і заляпана мені все обличчя. Немов гній з лопнув прища. Я продовжила працювати гарпуном, і акула завила, а потім - прибрала.

Вірніше, зникла з поля зору ...

Я сиділа й тремтіла від страху, вся вкрита чи то акулячими нутрощами, чи то її мозком, то чи чимось ще.

Невже я її вбила? Я на колінах підповзла до краю ніші, висунула голову - акула змією здійнялася вгору і з хрипким вереском зависла переді мною.

Все сталося рефлекторно. Я теж заверещала що є сил, мало не голосніше акули, і тицьнула гарпуном перед собою, навіть не метясь, - просто з переляку ткнула їм перед собою. Зброя увійшло глибоко, і коли акула сіпнулася назад, гарпун вислизнув з моїх рук. В голову прийшло: «Що ж, Анжела, ось і все, твоя пісенька проспівана; в наступні хвилини вона добереться до тебе, і останнім звуком, що ти почуєш, буде хрест твоїх кісток; потім ти пройдеш через акулячий шлунок, і останки твої зрештою знайдуть спокій на дні крижаного моря ».

Акула кинулась на мене, проламуючи стінки ніші. Рукоятка гарпуна, вирваного з моїх рук, заїхала мені прямо межи очі, так що в них зірки застрибали. Потім підлогу ніші захрустів ще сильніше, я полетіла вниз - і зірки провалилися в повну темряву.

Прокинувшись, я побачила, що лежу на акулі, розпластався, як ганчірка. Я повільно піднялася і оглянулася навколо. Над плоским тілом виступала тільки голова акули, з якої стирчав гарпун, перетворивши її на такого собі єдинорога.

Тіло акули розповзлася настільки, що заповнило весь зал і продовжувало стікати вниз по сходах. Я повільно піднялася, похитнулася і, мало не впавши, притулилася до стіни біля ілюмінатора. Волею випадку - а зовсім не по задумом - у мене вийшло-таки потрапити в «яблучко» між очей акули. Я адже безуспішно намагалася зробити це багато разів, але потім, від страху і відчаю і завдяки везінню, все-таки потрапила.

Мене розібрав сміх. Сама не знаю чому, я почала голосно реготати.

Потім я взяла себе в руки - і повірте, в той момент це було дуже непросто - і відправилася на пошуки саней. Навіть спустившись по сходах, я ще довго ступала по розпластався тілу акули, поки не перейшла в новий коридор, за яким виднівся наступний. Тут до мене дійшло, що я можу зовсім заплутатися, і я повернулася зворотним шляхом - до місця, де колись лежало тіло марсіанина. Від тіла не залишилося і сліду - акула проковтнула його цілком. Я вийшла через двері і проїхала по палубі до ілюмінатора, через який я вибиралася з рубки, але він виявився занадто високо, щоб забратися назад. І ніби цього засмучення було недостатньо, я раптом відчула, що корабель похитнувся. Потім ще раз.

На секунду я вирішила, що айсберг всього-на-всього трохи посунувся. Але тут крізь крижаний міхур, яка відділяла судно від навколишнього світу, побачила зазміїлася по льоду тріщини. Айсберг ось-ось повинен був каменем піти на най-най дно. І я застрягла всередині нього.

Я кинулася вздовж палуби - не могла ж я залишити папу в цій крижаній могилі! Добравшись нарешті до корми, я спустилася по сходах і опинилася у того самого місця, через яке я в'їхала всередину корабля на санях, і помчала за своїми колишніми слідах. Досягнувши каюти, в якій я залишила сани з тілом Папи, я виштовхала їх у коридор, відкрила ковпак, влізла на місце пілота, завела мотор і запалила фари. Сани мчали по зворотній дорозі - уздовж довгого коридору зі стінами, що кишать червоними черв'яками. До мене долинув звук кришиться льоду, і на підлогу піраміди хлинула вода.

Коли я під'їжджала до входу в піраміду, вода вже щосили била всередину. У цей момент айсберг цілком опустився під лід і вода повністю поглинула сани, несучи мене вниз, слідом за айсбергом.

Я згадувала, що, якщо міцно закрити ковпак саней, на них можна було занурюватися під воду. Сумно було те, що, хоча світло фар ще пробивав через товщу води, я продовжувала бути замкненими всередині гігантського айсберга - а той йшов все глибше на дно, і вода навколо поступово все темніло. Лід навколо мене кришився і ламався, і шматочки його спрямовувалися в сторону отвору, який я зробила освітлювальними патронами, дрібно стукаючи по обшивці саней. Здавалося, що це русалки просяться всередину.

Направивши сани вперед, я спробувала за рахунок усієї решти в них енергії впоратися з напором води, жбурляє сани на стіни піраміди. Попереду замерехтів проникав крізь воду світло марсіанських місяців - ніби поверх тріснутого скла розлили кисле молоко. Але потім і він став гаснути.

А я все тяглася вгору. Хоча я приблизно уявляла, де залишила то отвір в льоду, знайти його ніяк не виходило, ніби його й не було. Але тут до мене дійшло, що отвір і правда вже забите - організми всередині льоду встигли запечатати пролом. Я помчала до стінки туди, де, як мені здавалося, повинен був бути пролом, і врізалася в неї передом саней. Від удару сани відскочили назад. Я ще раз погнала вперед, і на цей раз пролунав тріск. Я мало не перелякалася, що пошкодила сани, але потім в світлі фар побачила тріщинки на льоду. Це була невелика точка, навколо якої по крижаному бар'єра тонкої павутиною пролягли тріщини. Я пішла на таран знову - і тут сани проломилися крізь лід, березневі осколками навсібіч. Я піднімалася вгору, на свободу. Але тут фари замиготіли.

Сани загальмували. На пару миттєвостей вони нерухомо зависли, а потім почали занурюватися вниз - в абсолютну темряву, слідом за тонула пірамідою і тим кораблем. Я потягнула ще раз за дросель - двигун відгукнувся гудінням, і сани мчали вгору. Я вискочила з ополонки, як земний дельфін, і ось піді мною вже рівна поверхня. Фари продовжували помігівать, але не згасли.

Зробивши великий розворот, я вирівняла сани і направила їх в сторону темних горбів на далекому горизонті - марсіанських гір.

На хвилину я відчула прилив сил, але потім знову нахлинула слабкість. Я вже було вирішила, що виною всьому голод, і зібралася покопатися в припаси, але тут стало ясно, що голод тут ні при чому. У плеча мій одяг вся промокла, але не від холодної води - то була тепла кров. Льодова акула все ж цапнув мене за плече. І я до сих пір не встигла це відчути тільки через припливу адреналіну.

Мені здалося, що я ось-ось відключуся, - вже звичне для мене стан. Я направила сани по курсу, підказаному внутрішнім почуттям, - його викликала таблетка-компас. Покопавшись в пакунку з припасами, я витягла аптечку першої допомоги, розкрила її, дістала пару пов'язок і доклала їх до рани. Бинти швидко просочилися кров'ю наскрізь - я притиснула нові. Теж саме. Тоді я вирішила залишити прилипли до рани бинти як є. Ще покопавшись, я витягла пляшку води і якийсь їстівний батончик, але абсолютно позбавлений смаку, немов тирсу. А ось прохолодна і освіжаюча вода, хлинув в моє пересохле горло, здалася мені найсмачнішою на світі.

Сани їхали в бік гір, і, в залежності від залишкового заряду двигуна, дорога туди повинна була зайняти близько вісімнадцятої години, плюс-мінус. Це я знала так само точно, як те, що мене звуть Анжела Кінг, - все тому, що тато навчив мене оцінювати відстань. Правда, скільки потрібно було їхати потім, до Фарсайда, я й гадки не мала. Я потрапила в такий палітурка, який буває тільки в пригодницьких романах. Самі судіть: мені попався загублений світ мертвих марсіан, законсервований льодом і компанією жвавих мікробів; я вбила марсіанську льодову акулу гарпуном; айсберг мало не захопив мене в безодню темного, холодного моря; а тепер я мчала по крижаній рівнині, стікаючи кров'ю. Абсолютно ясно, що дістатися до цих гір не вдасться і вже точно не вийде через них перевалити. Припустимо навіть, я не помру до ранку, але заряд точно ось-ось вичерпається. До того ж моменту, коли сонце відновить запас акумулятора, я буду вже мертва, як і батько. І мене це влаштовувало. Я намагалася з усіх сил, які не здаючись. Кинувши ще один погляд на залиту світлом обох лун поверхню льоду і насувалися гори, я розсміялася. Не можу сказати чому, але взяла і розсміялася від душі, закинувши голову. А потім мої очі закрилися, самі по собі. Гарячі повіки обважніли, і більше не вийшло їх відкрити.

Я потягнулася, трохи доторкнулася ногою до загорнутий в ковдру голові тата і зовсім відключилася. Встигла тільки подумати: починає бути схожим на звичку, але тепер вже це в останній раз.

Цікаво, уготований чи для тих, кого смерть наздогнала на Марсі, марсіанський рай? І вірили стародавні марсіани в рай? Я-то в нього, звичайно, не вірила, але тепер думки про рай невідступно переслідували мене - тому, що саме туди я і відправлялася, судячи з усього. Але тут мені стало тепліше, і я зрозуміла, що світить мені, на жаль, щось зовсім протилежне - жаркий-жаркий пекло. За якісь гріхи мене відправили в марсіанський пекло, де я мав танцювати в компанії високих марсіан, озброєних гарпунами; кружляти десь в глибині з льодовими акулами і іншими чудовиськами, що мешкають у самого дна; стрибати в плюються вогнем лавових колодязях. Мене це влаштовувало - потрапити, нарешті, в тепло. Я так втомилася мерзнути. Що ж, салют тобі, марсіанський пекло!

І тут я прокинулася. Сани стояли на місці; спросоння мені було тепло і затишно, але потім знову став пробирати холод. Подумавши трохи, я все зрозуміла: сани зупинилися, і тому перестала працювати і грубка в салоні, тому я і стала мерзнути - а все інше було лише сном. Але я була жива, і сонце зійшло вже кілька годин тому. Його промені заряджали батареї саней - нагрівали, насичуючи двигун теплом, енергією життя. І ось сани рушили, абсолютно без мого втручання - дросель був як і раніше вичавлений.

Просто не вірилося - я була як і раніше жива! Я виглянула назовні - там були гірські схили. Але завдяки знанням черв'яка я відразу визначила, що злегка збилася з курсу, - правда, просунулася далі, ніж очікувала. Я потягнулася до дроселя, і при цьому все тіло занило. Плече більше не кровоточило - присохлий до нього бинт перетворився в липку кашу, але своє завдання виконав. Я намагалася не робити різких рухів, щоб не відновилося кровотеча.

Сани продовжували їхати по льоду, а я рулювала в правильному напрямку.

Під кінець дня я під'їхала до підніжжя гір і почала шукати дорогу через них. Все тіло горіло, мені було зовсім не по собі, але я намагалася триматися. Нарешті я вибралася на змія між горами тоненьку стежку. Шлях йшов дуже гладко, і я весь час чекала, що ось-ось він обірветься або що я уткнемся в неприступну скелю. Але побоювання були марними - стежка хоча і петляла, але вела в потрібному напрямку, і я рухалася через гірський масив як по маслу.

У вечірніх сутінках я виїхала до великої западині, і внизу, куди вів скат, виблискувала яскраво освітлена долина. Фарсайд.

Я помчала вниз по спуску. Нарешті все прояснилося - мій шлях благополучно добігає кінця. І тут світло фар уперся в вискочив прямо перед саньми великий камінь. Я потягнула дросель, щоб піднятися над землею на максимальну висоту, і на частку секунди мені здалося, що перешкода подолана. Але камінь все-таки зачепив днище саней і розпоров його - і сани, крутись, обрушилися вниз. Прозорий ковпак над кріслом водія розбився вщент, і мене викинуло прямо на вологу зимову траву на пагорбі, що стирчать посеред долини. За інерцією я стрімголов покотилася під гору, і тут щось вдарилося об мене.

Це було тіло мого тата. Я вхопилася за нього, і ми разом покотилися по схилу. Продовжуючи рухатися, я вчепилася в тіло тата, потім залізла на нього зверху і далі котилася на ньому, немов верхом на ракеті.

Вниз.

Вниз.

Вниз ми мчали, я так тато - як в дитинстві!

Поки з розгону не гепнувся в стіну будинку.

Про подальші події багато не розкажеш. Я піднялася на ноги, похитуючись обійшла будинок і стала стукати в двері - літня пара впустила мене. Все місто збурився, і люди вирушили до схилу - щоб відшукати сани, вакцину і тіло батька, що залишився біля стіни будинку. Сани перетворилися в уламки, вакцину знайшли і тата, хоча він так і залишився мертвим. Люди підходили і дивилися на мене, немов на тільки що спіймана рідкісна тварина. Особи і назовні я не запам'ятала - тільки пам'ятаю, як вони приходили, витріщалися на мене і йшли, а їх місце займали інші.

Коли потік цікавих городян вичерпався, літня пара перенесла мене в крісло, де вони нагодували мене супом. З'явився доктор, обробив у міру можливості рану і повідомив, що почалося зараження. Він додав, що у мене струс мозку, а може бути, і не одне, і заборонив спати. Тому мені було краще не лягати.

І я не лягала.

Я прийняла якісь із залишених лікарем ліків і продовжувала сидіти в кріслі, а тим часом над горами знову стало сходити сонце - неспішно, ніби воно втомилося і воліли б і далі сидіти в темряві за горизонтом. Потім у мене вже не залишилося сил сидіти. Я сповзла з крісла і деякий час сиділа на підлозі, потім опустилася остаточно на підлогу. Мене перестала турбувати перспектива смерті, тому що я так і не могла зрозуміти, видужую я або вмираю. Я вже зовсім перестала думати.

Потім мене, мабуть, перенесли на ліжко - і прокинулася я вже в ліжку. Я була туго перев'язана, а поверх бинтів на мене натягнули нічну сорочку, яка належала, швидше за все, бабусі. У ліжку було добре, і зовсім не хотілося вибиратися з неї. Я з подивом дізналася від бабусі, що лежу так вже три дні поспіль.

У тих пригодницьких романах, про які говорив тато, будь-яка історія, зрозуміло, увінчується блискучим миттю слави, під гуркіт салюту і оплесків. Але мій роман з пригодами, якщо можна так його назвати, закінчився похоронами.

Тіло тата залишили лежати в відкритому коморі, щоб холодне повітря не давав тілу нагріватися і захищав від псування якомога довше. Але потім і від холодного повітря не стало толку, і батька належало відправити в призначений шлях. За мною прийшли і допомогли накинути одяг, яка була мені майже впору, потім підтримували мене по дорозі. На похорон з'явився все місто. Нас з татом все називали героями - адже ми привезли вакцину. Звучало багато добрих слів про нас - слухати їх було приємно. Завдяки вакцині все місто вдалося вилікувати від лихоманки практично за одну ніч.

Але всього через кілька годин після того, як тата поховали, марсіанська лихоманка дісталася і до мене. Настав моя черга покуштувати вакцину і провести в ліжку ще три дні - лихоманка змучила мій і без того ослаблений організм. У цьому відчувалася якась іронія: хоча я привезла в Фарсайд вакцину від лихоманки, мені якось не спало на думку самої прийняти її - як і татові, а він же був доктором.

Брехати не буду, я встигла наплакатися вдосталь. Але потім заштовхала спогади про тата в найпотаємніше місце, де вони завжди будуть мене зігрівати, і, викинувши інше з голови, вибралася з ліжка.

Тому що так чинять Кінги.

Кріс Роберсон

Кріс Роберсон друкувався в ряді фантастичних журналів - «Азімовз», «Інтерзоун», «Постскріптс», «Сабтеррейніан» і ін. Ймовірно, найбільшу популярність йому принесла серія альтернативної історії про Піднебесної імперії, куди входять романи «The Dragon's Nine Sons», « Iron Jaw and Hummingbird »,« The Voyage of Night Shining White »,« Three Unbroken ». На російську мову поки переведено тільки три розповіді цієї серії. Варто згадати і Позасерійні романи автора: «Here, There and Everywhere»; «Paragea: A Planetary Romance»; «Set the Seas on Fire»; «Book of Secrets»; «End of the Century». Останнім часом він також створює графічні романи: «Елрік: Втрачене спокій» з персонажами Майкла Муркока і дві відмічені «Нью-Йорк таймс» в списку бестселерів міні-серії про Попелюшку на основі «Сказання» Білла Уіллінгема. Остання книга Роберсона - роман «Further: Beyond the Threshold». Він не тільки пише, але і видає книги. Невелике видавництво «Манкібрейн букс», співвласником якого він є, недавно запустило нову серію цифрових коміксів «Манкібрейн комікс».

Кріс з родиною живе в Портленді, штат Орегон.

Пропонуємо вашій увазі захоплюючий морський розповідь, де є і пірати, і битви, тільки ось моря, які борознять наші герої, не схожі на земні - це безкраї піщані моря Марса ...

Кріс Роберсон

Джо Р. Лансдейл |  мореплавець

Джеймс С. А. Корі |  Людина без честі |  Записане в книзі пилу |  Майкл Муркок |  Погоня на Марсі |  знищити майбутнє |  зоряна бомба |  Танці в темряві |  Філліс Ейзенштейн |  сонячний камінь |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати