На головну

Порушив правила 4 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

- Ти підеш зі мною, - сказала вона дівчині. - Разом з донькою.

- Так, мем, - відповіла Роза Роз.

Взявши з її колін купальник, Кенді витерать їм сльози з її обличчя.

- Все буде добре, - сказала вона Роз Роз. - Заспокойся. Більше тебе ніхто не скривдить.

Малятко міцно спала. Намагаючись не розбудити, Кенді обережно взяла її і протягнула матері. З дівчинкою на руках Роз Роз ступала не надто впевнено, і Кенді обняла її, так вони і вийшли разом з дому сидру.

- Все, все буде добре, - сказала знову Кенді і поцілувала молоду жінку в щоку; і Роз Роз, мокра від поту, сперлася на свою супутницю.

Містер Роз стояв між джипом і стіною будинку. Збирачі все ще сиділи на даху будинку.

- Ти повернешся додому, - промовив містер Роз на одній ноті. Він не питав, а віддавав наказ.

- Я сказала вам, мовчіть, - жорстко сказала Кенді, допомагаючи дівчині з дитиною сісти в джип.

- Я говорю з дочкою, - намагався зберегти гідність містер Роз.

Але Роз Роз нічого батькові не відповіла. Вона сиділа в машині, живе статуя «Жінка з немовлям», поки Кенді, розвернувшись вела джип до «чудесному» дому. Вже біля самих дверей Роз Роз всім тілом притулилась до Кенді і сказала:

- Я нічого, нічого не могла вдіяти.

- Звичайно, не могла, - відповіла Кенді.

- Він ненавидів батька дівчинки. З тих пір він і в'яжеться до мене.

- Тепер все буде добре, - повторила Кенді на порозі. У вікна вони бачили Уоллі, як він катається в кріслі з кімнати в кімнату.

- Я знаю батька, міссус Уортінгтон, - прошепотіла Роз Роз. - Він зажадає, щоб я повернулася.

- Цього не буде, - сказала Кенді. - Ти до нього не повернешся.

- У нього свої правила.

- А де батько твоєї чарівної доньки? - Запитала Кенді, відкриваючи перед Роз Роз двері.

- Мій батько порізав його. І він пішов. Не захотів жити з нами, злякався.

- А де твоя мати? - Запитала Кенді вже в будинку.

- Померла, - відповіла Роза Роз.

І тут Уоллі сказав Кенді, що д-р Кедр помер. Вона б сама не здогадалася про це, дивлячись на Гомера: він був весь поглинутий ділом - сироти вміють глибоко ховати почуття.

- Як ти? - Запитала його Кенді, коли вони залишилися одні. Уоллі катав дитину по дому, а Роз Роз пішла з Анджело наверх, в приготовлену для неї кімнату.

- Трохи нервую, - зізнався Гомер. - Зовні все в порядку: інструменти, які потрібно, є, і рука, знаю, не здригнеться. Але на душі тошно. Адже це жива істота. Не можу тобі цього пояснити ... Уяви собі, ти береш кюретку, вона стосується живої плоті. І ця плоть здригається, протестує ...

- Може, тобі буде легше, - різко перервала його Кенді, - якщо ти дізнаєшся, хто батько.

У кімнаті Анджела все було готово - застелене білим хрустким білизною ліжко, блискучі інструменти, акуратно розкладені на сусідньому ліжку, присунути майже впритул. Побачивши цю маленьку операційну, Роз Роз зіщулилася і швидко-швидко заговорила, притиснувши стиснуті кулаки до стегон.

- Це ж не жарт. Першого вони виймали через верх, він не міг вийти як треба, - пояснювала вона.

У неї було кесарів, відразу помітив Гомер, напевно, через вік і тоді ще вузького таза. Він ніяк не міг пояснити Роз Роз, що в цей раз все буде простіше. «Виймати через верх» ще нічого.

- Піди до Уоллі, - сказала Кенді Анджелу. - Політати з малятком. Можете перевернути догори дном всі меблі. - І Кенді поцілувала сина.

- Так, будь ласка, піди, - сказала Роз Роз.

- Не бійся, - заспокоювала дівчину Кенді. - Гомер знає, що робить. Ти в надійних руках.

Поки Кенді протирала Роз Роз червоним мертіолат, Гомер показував дівчині інструменти.

- Це дзеркало, - говорив він. - На дотик холодна, але боляче від нього не буде. Ти взагалі нічого не відчуєш. А це ось розширювачі, - продовжував показувати Гомер, але Роз Роз заплющила очі.

- Ви раніше колись це робили? - Запитала вона Гомера.

А він уже підніс до її обличчя ефірну маску.

- Дихай нормально, - сказав він.

Зробивши перший вдих, Роз Роз широко відкрила очі і відворотом особа, але Кенді, взявши в долоні її голову, м'яко повернула її в правильне положення.

- Будь ласка, скажіть, ви робили це раніше? - Глухо пролунав з-під маски її голос.

- Я хороший лікар, дуже хороший, - заспокоював її Гомер Бур. - Розслабся і дихай спокійно.

- Не бійся, - останнє, що почула Роз Роз з вуст Кенді, і ефір почав затуманювати її свідомість.

- Я можу на ньому їздити, - сказала вона, згадавши чомусь велосипед.

Гомер зауважив, що пальці у неї на ногах заворушилися: Роз Роз перший раз в житті ступала по піску пляжу. Пісок зовсім теплий. До берега біжить хвиля, вода прибою кипить навколо щиколоток. «Нічого особливого», - промовила вона, оглядаючи океан.

Гомер обережно вводив дзеркало, поки ясно не побачив шийку матки; потім взявся за розширювач, скоро зів шийки дивився на нього, як широко відкрите око. Шийка матки була злегка пухка і трохи збільшена; її омивала чиста здорова слиз найніжнішого рожевого кольору. Внизу чути було гуркіт літаючого інвалідного крісла і заливчастий, на межі істерики, сміх малечі.

- Піди скажи їм, щоб не збуджує дитину, - звернувся він до Кенді, як ніби вона була його багаторічної помічницею за операційним столом і він звик віддавати їй розпорядження, а вона - беззаперечно їх виконувати.

Шум внизу (і вмовляння Кенді) не відволікали його від роботи. Нарешті зів шийки матки розкрився досить, і він вибрав кюретку необхідного розміру. Після першого разу буде легше, думав Гомер. Він розумів, найгірше - виступати в ролі Бога, коли в цьому замішаний особистий інтерес. Раз він робить аборт Роз Роз, значить, може робити будь-який інший жінці. Розпоряджатися життям і смертю - прерогатива Бога. Його справа - допомагати жінкам. Що вони вирішать, то і буде - аборт або пологи.

Гомер Бур дихав повільно і рівно; його самого дивувала твердість його руки. Він не моргнув, коли кюретка торкнулася живої плоті; і навіть не відвів очей від продукту зачаття. Цього незбагненного дива.

Кенді ту ніч провела в кімнаті Анджела: раптом молодій жінці що знадобиться; але Роз Роз спала, як бабак. Через відсутнього зуба вона присвистував уві сні, тому що спала з відкритим ротом. Але звук був дуже слабкий, і Кенді теж виспалася, зайнявши ліжко Анджела.

Анджел спав внизу з Уоллі на широкому двоспальному ліжку. Заснули вони пізно, Уоллі розповідав, як закохався в Кенді. І хоча Анджел знав цю історію, зараз слухав з особливою увагою, адже він і сам був закоханий. І ще Уоллі покарав йому пам'ятати про темних проявах життя, в оточенні яких виріс його батько.

- Давно це було ... - промовив він. - Можна вирвати Гомера з Сент-Хмари. Але Сент-Хмара з Гомера НЕ витравиш. У любові що головне, - продовжував наставляти він Анджела. - Ні до чого ніколи не змушуй коханої людини. Природно бажання, щоб він робив те, що ти хочеш чи вважаєш справедливим але краще нехай все відбувається само собою. Не можна втручатися в життя інших, в тому числі і в життя того, кого любиш. Це важко, - додав він, - тому що іноді так і підмиває втрутитися. Диктатором бути приємно.

- Ще важче, коли хочеш когось захистити і не можеш, - сказав Анджел.

- У таких випадках треба не захищати, малюк, а просто любити, - зауважив Уоллі. - Іноді це все, що ми можемо зробити.

Уоллі скоро заснув і побачив себе на плоту, що пливе по Іраваді. Один з друзів бірманців запропонував спустити йому сечу. Занурив в шоколадні води річки бамбуковий втечу, насухо витер об стрічку, якою підв'язував до голови кошик, потім поплював на нього. «Хочеш писати?» - Запитав він Уоллі. «Ні, дякую», - відповів Уоллі уві сні і голосно крізь сон промовив:

- Зараз писати немає.

Анджел посміхнувся цих слів, і сон теж заплющив його повіки.

Нагорі в «хазяйської» спальні Гомер за звичаєм не спав. Він сам запропонував взяти до себе на ніч дитину. «Мені все одно не заснути», - пояснив він. Гомер вже забув, яку радість приносило йому нічне чування біля ліжечка сина. Малюки нагадували йому його самого - їм завжди вночі щось потрібно. Доньці Роз Роз він дав пляшечку з сумішшю, вона стала смоктати і тут же знову заснула. Гомер знову не спав один, з яким задоволенням дивився він на маленьку дівчинку, сплячих біля нього на ліжку. Темне обличчя завбільшки з долоню, ручки іноді підкинута, пальчики разожмутся і стискуватимуться, як ніби щось хапають уві сні. Знову поруч жива істота, дихання нагадало Гомеру спальню хлопчиків в Сент-Хмарі. І він з болем у серці уявив собі недавнє прощальне благословення.

- Давайте порадіємо за доктора Кедра, - тихо промовив він. - Доктор Кедр знайшов сім'ю. На добраніч, доктор Кедр.

Хто, цікаво, вимовив ці слова в Сент-Хмарі? Напевно, сестра Анджела, і він вирішив, що напише саме їй.

Тепер, коли д-ра Кедра не стало, думка про заміну старезного старця і потенційного гомосексуаліста більше не доставляла місіс Гудхолл того гострого насолоди; але в її невгамовної голові вже визрівав новий хвилюючий план. От би запросити замість д-ра Кедра молодого місіонера, який так палко полемізував з ненависним старим! А для д-ра Гінгріча з'явилося нарешті промінь справедливості. Місце схибленого старого займе не скорився йому людина. Але якщо чесно зізнатися, д-ра Гінгріча більше хвилювало стан розуму місіс Гудхолл; він із захватом спостерігав за цією гримучою сумішшю - манією праведності, помноженої на натхненну ненависть.

Звичайно, все піклувальники горіли бажанням зустрітися з д-ром буком. Але д-р Гінгріч жадав до того ж поспостерігати за місіс Гудхолл. В особі у неї розвинувся недавно нервовий тик. Якщо хтось приносив їй величезне задоволення або, навпаки, викликав найсильніший гнів, права щока у неї починала скажено сіпатися. І можна очікувати, що знайомство з місіонером-праведником викличе в особі місіс Гудхолл потужний м'язовий спазм. Д-ру Гінгрічу кортіло це побачити.

«Треба заморочити піклувальникам мізки, - писав сестрі Анджелі Гомер. - Будь ласка, повідомте їм, що ваші спроби зв'язатися з доктором буком скінчилися поки нічим. Доктор зараз в Індії, на шляху з однієї місіонерської лікарні в іншу. Одна, скажімо, в Ассамі, інша в Нью-Делі. І зв'язатися з ним можна буде, найраніше, через тиждень. Так що якщо його приверне місце лікаря в Сент-Хмарі, він з'явиться тут не раніше початку листопада ».

Гомер сподівався, що за цей час встигне поговорити з Анджело і завершить свій останній яблучний сезон.

«Постарайтеся переконати рада, що ви досвідчені медсестри і прекрасні акушерки і зумієте розпізнати, чи потрібен пацієнтці лікар, - продовжував Гомер. - Вибачте, що я приїду не в найближчі дні. Мені ще дуже багато треба тут зробити. Але це нам на руку. За час очікування смутні ідеї переростуть в тверді переконання. Шлях з Індії до Америки не близький, і якщо у них є якісь сумніви, вони за ці місяці розсіються ».

Він попросив надіслати йому все, що має відношення до історії Фаззі Бука, і гарненько подумати, чи усі Кедр чогось важливого. Хоча навряд чи Святий Кедр міг хоч що-небудь упустити. І ще приписав дві короткі фрази: по-перше, що любив Кедра «як рідного батька», по-друге, що «загрози з боку Мелоні немає».

Небезпека загрожувала бідоласі Бобу, який зламав Мелоні руку і ніс. Але Боб був тупуватий і не підозрював про небезпеку. Коли гіпс з руки Мелоні зняли і ніс прийняв майже колишню форму, вони з Лорна стали знову походжати в свої улюблені кабачки, серед яких була піцерія в Баті. Якось вони зіткнулися з Бобом. Піддавшись низинному інстинкту і введений в оману скромною щербатій посмішкою Мелоні, він знову поліз було до Лорни. І підступна Мелоні не довго думаючи відхопила йому пів-вуха кусачками (неодмінний супутник електрика); зламала кілька ребер, ніс і до того ж побила стільцем до втрати свідомості. Вона вже давно не мала зла проти Сент-Хмари, але натура її вимагала помсти - око за око, зуб за зуб.

- Ти - мій герой, - сказала їй Лорна. Не найвдаліше слово для похвали, Мелоні стільки років марно вірила в геройство Гомера.

В очах же Роз Роз Гомер був справжній герой; весь понеділок вона лежала в ліжку в кімнаті Анджела; Кенді приносила їй дитину, і Анджел забігав провідати під будь-яким приводом.

- Ти полюбиш цю кімнату, - сказав він Роз Роз.

- Ти зовсім ненормальний, - засміялася вона. - Я вже її полюбила.

Але для збору яблук той день був зіпсований; містер Роз в сад не вийшов, і ще добра половина працівників залишилися в будинку сидру - хворіли удари від вчорашніх падінь з велосипедів. У Гомера, який і метра не прокотився на злочинний машині, розпухло коліно, а на спині розлився синяк завбільшки з диню. Персик не міг влізти на сходи, довелося йому вантажити причепи і збирати падалицю. Глина охав і стогнав, але він єдиний освоїв мистецтво велосипедної їзди. Казанок оголосив, що в такий день найкраще постити.

І містер Роз постив. Він сидів біля будинку сидру в позі індіанця, закутавшись в свою ковдру - сонце вже гріло слабо, - і мовчав.

- Він сказав, це яблучна страйк, - шепнув Персик Глині.

На що Глина голосно відповів, що і голодна і взагалі будь-яка.

- Будемо працювати без нього, - сказав Гомер збирачам; вийшовши з дому, вони скрадались повз містера Роза навшпиньки, він вибрав місце для сидячого страйку біля самих дверей.

- Сидить як саджанець. Сам себе посадив, - буркнув Персик.

Казанок приніс йому кухоль кави і шматок свіжоспеченого хліба. Але містер Роз ні до чтого не доторкнувся, тільки жував пустушку. День був досить свіжий; сонце скоро сховалося в хмари, і містер Роз натягнув ковдру на голову; так він і сидів, закутаний з голови до ніг, відмовившись від усіх і вся.

- Він як індіанець, - сказав Персик. - Чи не вступає в переговори.

- Він хоче бачити доньку, - повідомив Глина Гомеру в кінці дня. - Він сам мені це сказав. Просто хоче бачити і все. Сказав, що пальцем її не зачепить.

- Передай йому, хоче бачити доньку, хай іде до нас, - відповів Гомер.

Увечері, коли всі вечеряли, включаючи Роз Роз, на кухню увійшов один Глина. Кенді запросила його за стіл, той, явно нервуючи, відмовився.

- Він сказав, що нікуди не піде, - звернувся Глина до Гомеру. - Сказав, хай вона повертається. Сказав, що у нас свої правила. І що ти, Гомер, теж порушив свої.

Роз троянд сиділа незворушно навіть перестала жувати, ловила кожне слово, сказане Глиною. Анджел взяв її руку, холодну як лід, але вона вирвала її і, обмотавши обидві руки серветкою, опустила їх на коліна.

- Глина, - сказав Уоллі, - передай йому, що Роз Роз зараз у мене в будинку і підпорядковується моїм правилам. Скажи йому, що він може прийти сюди в будь-який час.

- Він не прийде, - відповів Глина.

- Я піду поговорю з ним, - вирішила Роз Роз.

- Ти нікуди не підеш, - сказала Кенді. - Будь ласка, Глина, передай йому, він побачить дочку тут або ніде.

- Добре, мем. Я привіз велосипеди, - звернувся він до Анджелу. - Тільки вони трошки зламалися.

Анджел пішов поглянути на них, і тут Глина простягнув йому ніж.

- Це не тобі, - сказав Глина. - Віддай його Роз Роз. Скажи, я його приніс. Для неї. Просто так. Нехай у ніс буде ніж.

Анджел повертали ніж в руках. Звичайний складаний, з кістяною ручкою, в одному місці відбитої, з замком, фіксуючим лезо, щоб воно часом не зачинилося і не поранило свого володаря. Лезо завдовжки близько шести дюймів, таке не сховаєш ні в одній кишені. Вузьке і гостре, як бритва, воно не раз бачила на своєму віку точильний камінь.

- Тобі він не потрібен? - Запитав Анджел.

- Не знаю, що з ним робити, - зізнався Глина. - Ще потрапиш з ним в біду.

- Гаразд, я віддам їй його, - сказав Анджел.

- Батько сказав, що любить її і просто хоче бачити. Просто хоче бачити, - повторив він двічі. - Скажи їй це.

Анджел трохи подумав про почуте і тихо сказав:

- Я теж люблю Роз Роз, Глина. Ти ж знаєш.

- Знаю, - кивнув той. - І я люблю. Ми всі її любимо. Всі люблять Роз Роз. В цьому її нещастя.

- Якщо містер Роз просто хоче бачити її, навіщо їй ніж? - Запитав Анджел.

- Про всяк випадок нехай буде.

Анджел віддав Роз Роз ніж, коли вони сиділи після вечері у нього в кімнаті.

- Глина дав. Це його.

- Я знаю чий, - сказала Роз Роз. - Я знаю все ножі, у кого який.

Хоча ніж не була пружинний, Роз Роз, на подив Анджела, відкрила його однією рукою з блискавичною швидкістю.

- Дивись, що Глина з ним зробив, - розсміялася вона. - Заточити на смерть. Пол-леза залишилося.

Вона закрила ніж, ударивши його об коліно, її довгі пальці так швидко рухалися, що Анджел не помітив, куди вона його справи.

- А ти здорово вмієш поводитися з ножами, - похитав головою Анджел.

- Батько навчив, - сказала Роз Роз. - Він мене багато чому навчив. Всьому.

Анджел присунувся до неї, але в очах Роз Роз ніжності більше не було.

- Я ж казала тобі, - сказала вона, як кажуть з дитиною - не зв'язуйся зі мною. Я ніколи нічого не розповім тобі про себе. Тобі це не потрібно знати. Правда, повір мені.

- Але я тебе люблю, - безпорадно промовив Анджел. Тоді вона поцілувала його, дозволила погладити груди і сказала увещевающе:

- Послухай, Анджел, при чому тут любов? Іноді любов не має ніякого значення.

Прокинулася дівчинка, і Роз Роз зайнялася нею.

- Знаєш, як я її назву? - Повернулася вона до Анджелу. - Кенді! Ось як. Вона така солодка!

Наступного ранку всі в будинку піднялися рано. Але виявилося, що раніше за всіх стала Роз Роз. Анджел, впевнений, що всю ніч, чатуючи будинок, очей не заплющив, перший виявив, що Роз Роз з донькою зникли. Чи не снідаючи, Гомер з Анджело вскочили в джип і поїхали в будинок сидру. Але Роз Роз і тут побувала раніше їх. Збирачі вже встали, але ні жартів, ні сміху не було, а містер Роз все сидів у тій же позі на траві біля будинку, закутаний з головою в ковдру, залишивши відкритим одну особу.

- Ви спізнилися, - сказав він. - Вона давно пішла.

Анджел кинувся в будинок, але Роз Роз з донькою і сліду не було.

- Вона сказала, що буде голосувати, - сказав містер Роз Гомеру з Анджело. Він витяг з ковдри руку, підняв вгору великий палець і тут же заховав її. - Я її не образив, - продовжив він. - Чи не доторкнувся до неї, Гомер. Я просто її люблю, ось і все. І хотів ще раз її побачити.

- Співчуваю вашій біді, - сказав Гомер, а Анджел побіг шукати Глину.

- Вона сказала, що ти краще за всіх, - передав йому Глина слова Роз Роз. - Сказала, що твій батько герой, а ти краще за всіх. Веліла тобі це сказати.

- Ти не знаєш, куди вона поїхала?

- Вона й сама не знала, Анджел. Вона тільки одне знала - їй треба виїхати.

- Але ж вона могла залишитися у нас. Зі мною.

- Знаю, вона думала про це, - сказав Глина. - Ти теж подумай.

- Я думав. Я весь час про це думаю, - спалахнув Анджел.

- Але ти ще не дорослий, Анджел, - м'яко урезонив його Глина. - Як ти можеш про це думати.

- Але я її полюбив! - Вигукнув Анджел, якому не було ще й шістнадцяти.

- Вона знає, - сказав Глина. - І знає, хто вона. Але ти ще не знаєш, хто ти.

Анджел шукав її весь день, думав про неї і потроху став усвідомлювати, хто він. Вони з Кенді поїхали спочатку уздовж узбережжя на південь, через годину повернули назад на північ, проїхали ще три години: вони розуміли, Роз Роз буде триматися берега, але вона, видно, була вже далеко. Молода негритянка з дитиною - велика рідкість серед тих, хто голосує Менська дорогах, їй легше зловити машину, ніж Мелоні, яка тільки на попутках і їздила.

Містер Роз все продовжував сидіти в позі буддійського гуру. Чи не ворухнувся в обідню перерву, але після полудня попросив у Казанка кухоль води. Коли збирачі ввечері поверталися додому, він підкликав до себе Глину. Той до смерті перелякався, але підійшов, зупинившись від нього в двох кроках.

- Де твій ніж, Глина? - Запитав містер Роз. - Ти його втратив?

- Чи не втратив, - відповів складальник. - Але знайти не можу.

- Значить, він десь є, але ти не знаєш де, вірно?

- Не знаю, - погодився Глина.

- Тобі він все одно не потрібен.

- Я ніколи не пускав його в хід, - сказав Глина. Вечір був похмурий, холодний, але Глина обливався потом; стояв, безпорадно звісивши руки, точно це були два дохлих вугра.

- Звідки у неї ніж? - Запитав містер Роз.

- Який ніж?

- Він був схожий на твій. Так мені здалося.

- Я дав їй його, - зізнався Глина.

- Дякую тобі за це, Глина. Адже вона поїде на попутках, добре, що з нею ніж.

- Персик! - Раптом закричав Глина. - Біжи швидше за Гомером!

Персик вийшов з дому сидру, подивився на містера Роза. У того в обличчі не здригнулася жодна жилка. Він навіть не глянув на Персика, який кинувся шукати Гомера.

- Казанок! - Покликав Глина.

Казанок вийшов з дому сидру. Разом з Глиною вони опустилися на доріжку і втупилися на містера Роза.

- Чи не метушіться, - сказав він їм. - Пізно. Тепер її вже не наздоженуть. Вона випередила їх на день, - з гордістю промовив містер Роз.

- Куди вона тебе? - Запитав його Глина; ні він, ні Казанок не наважувалися заглянути під ковдру. Стояли на колінах і дивилися на пересохлі губи містера Роза.

- Вона вміє поводитися з ножем набагато краще, ніж ти, - сказав він Глині.

- Знаю, - відповів той.

- Майже краще всіх. А хто її навчив?

- Ти, - відповіли обидва в один голос.

- Ото ж бо, - сказав містер Роз. - Тому вона і володіє нею краще всіх. Після мене, звичайно.

Повільно, притискаючи до себе ковдру, так, щоб залишалося відкритим обличчя, містер Роз, не розгинаючи колін, повалився на бік.

- Я втомився так сидіти, - сказав він. - І хочу спати.

- Куди вона тебе? - Знову запитав Глина.

- Не думав, що це буде так довго, - сказав містер Роз. - Здається, що тече швидко, а пройшов цілий день.

Коли Гомер з Персиком під'їхали, навколо містера Роза стояли вже все збирачі. Гомер підійшов до нього; містеру Розу залишалося сказати лише кілька слів.

- Ти, Гомер, теж порушив правила, - промовив він тихо. - І ти знаєш, що я відчуваю. Скажи, знаєш?

- Знаю.

- Точно, - сказав містер Роз і посміхнувся.

Ніж увійшов під праве підребер'я. Гомер знав, такий ножовий удар знизу вгору залишає в печінці глибоку рану, яка може кровоточити годинами. Швидше за все, кровотеча у містера Роза кілька разів припинялося. Як правило, кров з таких ран тече дуже повільно.

Містер Роз помер на руках у Гомера - не встигли ще Кенді з Анджело під'їхати до будинку сидру. Але довго після безслідного зникнення Роз Роз. Перед смертю він якось примудрився засунути в рану власний ніж. І звернувся до Гомера з останнім проханням - повідомити поліції, що він сам наклав на себе руки. Що, загалом, було близько до істини, інакше чого б він стік кров'ю, адже рана була несмертельна.

- Моя дочка втекла, - сказав він, звертаючись до всіх. - Я так засмутився і всадив у себе ножа. Скажіть все: «Так воно і було», - наказав він. - Я хочу це чути.

- Так воно і було, - сказав Глина.

- Ти сам себе вбив, - сказав Персик.

- Так воно і було, - сказав Казанок.

- Ти це чуєш? - Запитав містер Роз Гомера.

Так Гомер і повідомив в поліцію. Так поліція і зареєструвала смерть містера Роза. Відповідно до його бажанням, згідно неписаним правилам будинку сидру. Роз троянд, звичайно, переступила правила. Але все в «Океанських далях» знали, що містер Роз і сам їх переступив, зазіхнув на рідну дочку.

В кінці жнив, одним сірим вранці, коли з океану дув пронизливий вітер, лампочка на кухні будинку сидру, раз-другий кліпнувши, погасла, і сірі шматки яблучного макухи на дальній стіні, у якій стояли прес з дробаркою, стали здаватися чорними осіннім листям, принесеними сюди несамовитими поривами вітру.

Сезонники в будинку сидру збирали мізерні пожитки. Гомер роздавав преміальні, Анджел прийшов попрощатися з Персиком, Глиною, казанки та з усіма іншими. Уоллі домовився з кухарем, що через рік він привезе бригаду збирачів. Уоллі мав рацію - містер Роз був єдиний, хто вмів читати і хоч скільки-то писати. Глина сказав, що він завжди думав, списаний аркуш паперу, приколотий на кухні, - правила поводження з електрикою.

- Адже він завжди висить у вимикача, - пояснив він Анджелу, - ну я і думав, що це про світ.

Інші - вони теж не вміли читати - просто не помітили цього листка.

- Глина, - похнюпившись, промовив Анджел, - якщо ти коли побачиш її ...

- Я її не побачу, Анджел, - перервав його Глина. - Вона вже далеко.

Скоро і вони були далеко. І Анджел вже ніколи не побачить ні Глину, ні Персика. Повернеться тільки Казанок. Але бути головним у нього не вийде, як виявить через рік Уоллі; Казанок був кухар, чи не збирач, а старшому в бригаді належало працювати в садах з усіма разом. Хоча він підібрав непогану бригаду, але вони не підпорядковувалися йому беззаперечно. Ніколи в «Океанських далях» більше не було такого старшого, як містер Роз. Уоллі пробував потім наймати канадців, Канада все-таки ближче до Мена, ніж обидві Кароліни. Але франкоканадці були народ неспокійний і п'є. І Уоллі частенько доводилося визволяти когось із в'язниці.

Одного разу Уоллі найняв сімейну бригаду. Вони привезли з собою купу дітей і череватих жінок, а вагітна на дереві - вид не для людей зі слабкими нервами. На кухні у них вічно щось варилося та смажилося, одного разу мало не сталася пожежа. А коли чоловіки працювали на пресі, вони дозволяли дітям плескатися в чані з яблучним соком.

І Уоллі врешті-решт зупинився на Ямайці. Вони були мирні, привітні, працьовиті. Привезли з собою національну музику, пристрасть до пива, якого не приховували (і помірне до марихуани). Ямайці вміли поводитися з яблуками і ніколи один з одним не сварилися.

І після того літа, коли був убитий містер Роз, ніхто ніколи не сидів на даху будинку сидру - нікому не приходило в голову. І ніхто ніколи не вивішував на кухні у вимикача листка з правилами.

Всі наступні роки тільки одна людина, Анджел Бур, забирався іноді на дах, він любив звідти дивитися на ледь видимий далеко океан, і ще він згадував давній осінній день 195 ... року, коли Глина і всі інші покинули «Океанські дали» і вони з батьком залишилися в будинку сидру одні.

- Підемо посидимо на даху, - сказав батько. - Пора тобі знати все.

- Ще одна маленька історія? - Запитав Анджел.

- Я ж сказав «все», - поправив його Гомер.

Був холодний листопадовий день, з океану дув сирої просолений вітер, але батько з сином довго не спускалися з даху. Історія була довга, і Анджел ставив багато запитань.

Проїжджаючи в джипі повз будинок сидру і побачивши батька з сином на даху, Кенді занепокоїлася, як би вони не замерзли. Але заважати їм не стала. Сподівалася, що їх зігріє правда. Під'їхавши до комори, найближчого до контори, попросила Еверет Тафта допомогти їй підняти у джипа брезентовий верх. І повернулася в контору за Уоллі.

- Куди ми їдемо? - Запитав він, коли вона посадила його в джип і закутала ковдрою, як ніби відвозила за полярне коло. - На Північний полюс? - Пожартував Уоллі, не дочекавшись відповіді.

- На пірс батька, - відповіла Кенді.

Уоллі знав, що пірс Рея Кендела і все його господарство розкидало вибухом по землі і воді, але нічого не запитав. Потворний придорожній ресторанчик Баки Біна був уже закритий на зиму, так що вони були зовсім одні. Кенді підігнала джип через порожню автомобільну стоянку до невисокої гряді каменів, що захищає берег від океанських хвиль. Зупинилися майже біля самого берега, поруч з купою старих балок - все, що залишилося від пірса Рея, де вони з Уоллі багато років тому так любили посидіти ввечері.

У кріслі Уоллі по піску і нерівностей не проїдеш. За два кроки круглився великий гладкий камінь. Кенді на руках перенесла на нього Уоллі, посадила і закутала ноги ковдрою. Сама села ззаду, притиснулася до нього, обхопивши його стегна ногами, щоб було тепліше. Вони сиділи обличчям до океану, до Європи, як на санках, які ось-ось скотяться вниз.

- Здорово, - сказав Уоллі.

Вона опустила підборіддя йому на плече, і щоки їх стикнулися. Кенді обняла його руки, груди і міцно стиснула його висохлі ноги своїми.

- Я люблю тебе, Уоллі, - промовила вона і почала свою розповідь.

В кінці листопада (час цькування мишей) рада піклувальників призначив д-ра Ф. Бука лікарем-акушером і новим директором дитячого притулку Сент-Хмари; знайомство з ревним місіонером відбулося в Портленді, рідному місті покійного д-ра Кедра, в штаб-квартирі ради. Д-р Бук, ще не зовсім оговтався після перельоту з Південно-Східної Азії і хвороби, яку він назвав «легке подобу дизентерії», справив на піклувальників найсприятливіший враження. У нього була спокійна манера триматися; волосся, оповиті сивиною, пострижені майже по-армійському (місцевий перукар, чи знаєте, приніс він вибачення, виявивши стримане почуття гумору, стригла насправді Кенді).

Поголений не зовсім ідеально, одягнений трохи недбало, тримається просто, але говорить явно на ходу, як дуже зайнята людина, якого мало турбує, як він виглядає в очах інших. Рада гідно оцінив медичну кар'єру і релігійні почуття д-ра Бука. Релігія, на думку благочестивої місіс Гудхолл, зменшує диктаторські наміри, неминучі у одноосібного правителя. Д-ру Кедр саме цього не вистачало.

Порушив правила 3 ??сторінка |  Порушив правила 5 сторінка

над Бірмою |  З ЛЮБОВ'Ю ОЛІВ |  З ЛЮБОВ'Ю ГОМЕР |  Через п'ятнадцять років 1 сторінка |  Через п'ятнадцять років 2 сторінка |  Через п'ятнадцять років 3 сторінка |  Через п'ятнадцять років 4 сторінка |  Через п'ятнадцять років 5 сторінка |  Порушив правила 1 сторінка |  Порушив правила 2 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати