Головна

Порушив правила 3 ??сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

- Про які правила? - Питанням на питання відповів той.

- Про тих, що я кожен рік вивішую в будинку сидру. Ви сказали, що у вас свої правила. І ви по ним тут живете.

- А-а, про ці!

- Я тоді зрозумів, що вони забороняють насильство. Наказують обачність. Загалом, схожі на мої.

- Говори відверто, Гомер.

- Що тут у вас відбувається? Я чув про випадки насильства ...

Роз троянд вже знову сиділа на велосипеді; особа зосереджено; обидва, тренер і учениця, обливаються потом. Гомеру здалося, що Роз Роз навмисне високо стрибає в сідлі, як ніби хоче якомога болючіше вдаритися. Але може, це просто старанність, але нерозумно? Виляючи з боку в бік, вона покотилася під гору між деревами. Анджел пустився навздогін.

- Чому вони не пішли пішки? - Сказав Персик. - Давно вже були б там.

- Чому ніхто не відвіз їх на машині? - Промовив другий глядач.

- Хочуть самі, - сказав третій під стриманий смішок.

- Прошу поуважітельнее, - попередив зверху містер Роз. Гомер було подумав, що ці слова звернені до нього, але помилився, сміх внизу замовк. - Велосипед, думаю, скоро зламається, - додав містер Роз і глянув на Гомера.

На Роз Роз були блакитні джинси, міцні робочі черевики і футболка, прилипла до тіла, крізь неї просвічував зелений з рожевою спіраллю купальник.

- Уявляєш, як вона буде вчитися плавати? - Сказав містер Роз.

Гомеру було дуже шкода Анджела, але зараз розум його був зайнятий більш серйозною справою.

- Тут скоєно насильство, - знову почав він. - Це не за правилами.

Містер Роз поліз за чимось в кишеню. Гомер був майже впевнений, що він вийме з кишені ніж; але містер Роз вийняв інший предмет і м'яким рухом поклав його на долоню Гомера - це був недогарок свічки. Той самий, що Кенді запалила в будинку сидру під час їх останнього любовного побачення. Злякавшись, що до будинку під'їхав Уоллі, вона в паніці забула про нього.

Гомер стиснув пальці, і містер Роз поплескав його по стиснутому кулаку.

- Адже це теж не за правилами, - сказав він. Казанок на кухні пек до обіду кукурудзяний хліб, і їм смачно пахло навіть на даху, яка поступово нагрівалася прагнуть до зеніту сонцем.

- Скоро спечеться хліб? - Крикнув казанку Персик.

- Ще ні, - почулося з кухні. - Заткнись, малятко разбудишь.

- Гівно, - вилаявся Персик.

Казанок вийшов з дому і несильно штовхнув Персика в зад.

- Мабуть, коли хліб спечеться, що не будеш обзиватися.

- Я не обзивали, просто зірвалося з язика, - пояснив Персик.

- Гаразд, помовч, - сказав Казанок, подивився, як Роз Роз вчиться їздити, і запитав: - Ну і як у них, виходить?

- Щосили наярює, - відповів Глина.

- Нову гру придумали, - сказав Персик, і знову всі засміялися.

- Прошу поуважітельнее, - повторив містер Роз, все знову замовкли.

А Казанок пішов до себе на кухню.

- Ось, їй-богу, згорить у нього хліб, - безтурботно мовив Персик.

- Згорить, якщо будеш під руку кричати, - напучував його Глина.

Велосипед нарешті таки зламався; не те ланцюг заклинило, не те спиці заднього колеса погнулися.

- Є ще велосипед, - сказав безжурний Анджел. - Потренуйся на ньому, поки я полагоджу цей.

Анджел зайнявся колесом, а Роз Роз видерся на чоловічий велосипед і тут же впала з нього, сильно вдарившись об раму. Стурбований Гомер запитав зверху, чи все з нею гаразд.

- Чуть-чуть живіт схоплює, - зігнувшись, відповіла Роза Роз і, поки Анджел лагодив велосипед Кенді, так і стояла.

- По-моєму, справа безнадійна, - сказав Гомер містеру Розу.

- Ну так как насчет правил? - Запитав той.

Гомер опустив недогарок в кишеню, погляди їх зустрілися; якийсь час вони дивилися один на одного, наче змагалися, хто перший не витримає і відведе очі.

- Я турбуюся про вашої дочки, - трохи згодом сказав Гомер.

Роз троянд якраз знову впала разом із велосипедом.

- Нічого про неї турбуватися.

- Іноді у неї дуже нещасний вигляд.

- Вона цілком щаслива.

- А вас вона не турбує?

- Тільки почни турбуватися, причин для занепокоєння не оберешся, - знизав плечима містер Роз.

Забій про раму, як видно, все ще завдавав їй болю - впаде з велосипеда, встане і стоїть хвилину-другу, зігнувшись і впершись руками в коліна.

Гомер з містером Розом проґавили мить, коли Роз Роз визнала себе переможеною. Побачили тільки, що вона біжить в бік Жаровни, Анджел наздоганяє її, а обидва велосипеда валяються на майданчику біля будинку сидру.

- Шкода, - сказав Гомер. - Вони б чудово провели час на пляжі. Може, все-таки відвезти їх туди?

- Залиш їх у спокої, - сказав містер Роз, слова його прозвучали як наказ. - Їм нічого робити на пляжі, - додав він м'якше. - Вони дуже молоді і не знають, як проводити час. Подумай сам, на пляжі може трапитися всяке. Раптом потонуть. Або кому-небудь не сподобається, що білий хлопець з чорної дівчиною, та ще в купальних костюмах. Їм не треба нікуди їздити разом, - уклав містер Роз і змінив розмову - А ти, Гомер, як, щасливий?

- Щасливий? - Перепитав Гомер.

- Чому ти весь час повторюєш останнє слово?

- Не знаю, - відповів він. - Іноді щасливий, - додав він обережно.

- Це добре, - сказав містер Роз. - А Міста і міссус Уортінгтон щасливі?

- По-моєму, цілком. Майже завжди.

- Це добре, - знову сказав містер Роз.

Персик, випив кілька банок пива, з побоюванням підійшов до велосипеда Анджела, як ніби від нього і лежачого можна очікувати каверз.

- Дивись, щоб він тебе не хапнув, - сказав Глина. Персик поставив велосипед, осідлав його і розплився в усмішці.

- А як на ньому їздять? - Запитав він, і всі засміялися. Тоді і Глина відокремився від стіни і взяв велосипед Кенді. - Давай наввипередки, - запропонував він персики.

- Ось-ось, - сказав з'явився в дверях Казанок. - Подивимося, хто перший сверзу.

- А у мого немає серединки, - сказав Глина, розглядаючи велосипед Кенді.

- Це щоб швидше їхав, - пояснив Персик і рушив велосипед вперед, переступаючи по землі ногами.

- Ти не їдеш, ти його трахкаєш, - сказав хтось, і всі зареготали.

Казанок підбіг до персиків і став штовхати ззаду.

- Стій, гівно собаче! - Закричав той. Велосипед набрав швидкість, і він не встигав перебирати ногами.

- Це нечесно, нехай мене теж хтось штовхає, - заволав Глина.

Двоє хлопців підійшли до нього з двох сторін і розігнали ще швидше. Персик тим часом, переваливши пагорб, зник з поля зору в сусідньому саду, не перестаючи видавати нестямні крики.

- Лайно погане! - Крикнув на ходу Глина.

Він так швидко крутив педалі, що переднє колесо раптом злетів вгору, і невдалий вершник впав додолу. Хлопці кричали в шаленому захваті, а Казанок, піднявши впав велосипед, вирішив теж брати участь в загальній грі.

- І ти б спробував, - порадив містер Роз Гомеру. Чому не спробувати, ні Анджела, ні Кенді поблизу немає.

- Мабуть, спробую. Я за тобою, - крикнув він казанки, який вже сидів у сідлі, намагаючись тримати рівновагу.

Секунда-друга, ноги зісковзнули з педалей, і він звалився на землю, не проїхавши півметра.

- Перша спроба не береться до уваги, - заявив він, піднімаючи машину.

- А ви не хочете? - Запитав Гомер містера Роза.

- Ні.

- Малятко плаче, - сказав один з глядачів.

- Піди й принеси її, - скомандував інший.

- Я сам до неї піду, - сказав містер Роз. - Побуду з нею, поки ви тут веселіться.

Через пагорба з'явився Персик, ведучи поруч велосипед і помітно кульгаючи.

- У дерево врізався, - тицьнув він в машину. - Пер прямо на нього, як на ворога.

- А ти б кермував, - сказав Глина.

- Він сам кермував. Куди хотів, туди і їхав. Гомер допоміг казанку сісти на велосипед ще раз.

- Поїхали, - рішуче промовив Казанок, тримаючись за шию Гомера однією рукою, інший вчепившись в кермо, але забув при цьому крутити ногами.

- Жми на педалі, інакше не поїдеш, - сказав Гомер.

- Ти спочатку мене підштовхни, - попросив Казанок.

- Щось згоріло! - Крикнув один з хлопців.

- Чорт, це мій хліб! - Захвилювався Казанок. Сіпнувся в сторону, не відпускаючи шию Гомера, і обидва впали один поверх іншого.

- Я. ж казав, що у нього хліб згорить, - сказав Персик Глині.

- Давай сюди великий, - сказав Глина, беручи у Персика велосипед Анджела.

Двоє хлопців допомогли Гомеру всістися в сідло.

- Все в порядку, сиджу, - сказав їм Гомер, але помилився. Працівники відпустили велосипед, він різко крутнув кермо вправо, потім вліво, прямо на що стояли поруч працівників, які кинулися від нього врозтіч, велосипед впав в одну сторону, Гомер вилетів в іншу.

Все навколо засміялися. Персик глянув на лежав Гомера і раптом випалив:

- Біла шкіра не завжди допомагає!

Все від сміху навіть за животи схопилися.

- У більшості випадків, - поправив містер Роз. Він стояв в дверях будинку сидру, за його спиною клубочився чад - кукурудзяний хліб, здається, і правда згорів; на руках у нього була дочка його дочки з незмінною пустушкою у роті. Та й сам він, промовивши ці слова, поклав до рота одну з пустушок.

У самому серці яблучної долини, в саду, званому Жаровня, який відстояв від океану на добрих сто миль і куди не долітав його вологе дихання, під кроною яблуні пізнього сорту лежала в густий зеленій траві Роз Роз, поруч з нею розтягнувся Анджел. Її рука лежала у нього на грудях, він легенько водив пальцем по шраму на її обличчі. Коли палець торкався її губи, вона притримувала його і цілувала.

Робочі черевики та джинси валялися поруч, але купальник і футболку Роз Роз не зняла.

- На пляжі все одно нічого хорошого немає, - сказала вона.

- Ми ще туди з'їздимо, - пообіцяв Анджел.

- Ні, ми нікуди не поїдемо.

Досхочу Націлувавшись, Роз Роз відсторонила Анджела від себе.

- Розкажи мені знову про це, - попросила вона. Анджел став було описувати океан, але вона перервала його: - Ні, про інше. Плювати мені на океан. Розкажи про те, як ми будемо жити у великому будинку. Ти, я, малятко, твій батько, Місті і міссус Уортінгтон. Мені дуже сподобалося, - посміхнулася Роз Роз.

І Анджел почав розповідь. Він не сумнівався, це можливо. Батько, Уоллі і Кенді не заперечуватимуть.

- Ви все ненормальні, - сказала Роз Роз. - Але все одно продовжуй.

Будинок дуже великий, запевняв Анджел.

- І проти малятка ніхто заперечувати не буде? - Запитала вона і заплющила очі. З закритими очима ясніше бачилося то, про що розповідав Анджел.

Ось так і народився в Анджелі письменник, усвідомлював він це зараз чи ні. Вперше зумів він словами зобразити фантазію так, що її самоцінність стала важливіше, ніж життя; він навчався малювати картини, неможливі, котрі не претендують на реальність, але в які так віриться в оманливе теплий день бабиного літа, тому що вони скроєні краще і достовірніше, ніж саме життя. Звучать, у всякому разі, правдоподібно. Анджел говорив майже весь день, мова його лилася і лилася; і коли згустилися сутінки, він уже був закінчений автор новел. У його розповіді Роз Роз і всі навколишні поводилися приголомшливо. Ніхто ні в чому не суперечив один одному. Все йшло як по маслу, як люблять говорити в Мені.

Слухаючи, Роз Роз разок-другий поплакала; і тоді Анджел цілував її. Іноді вона просила повторити якийсь шматок, якщо він представлявся зовсім вже неймовірним.

- Почекай, - говорила вона Анджелу, - повтори ще раз, я, напевно, чогось не зрозуміла.

На заході їх стала дошкуляти мошкара, і Анджелу раптом подумалося, що одного вечора Роз Роз ось так же попросить Уоллі розповісти їй про комарів з рисових плантацій Бірми.

«Наших комарів, - скаже їй Уоллі, - і порівняти не можна з японським москітом Б», - але цей завиток думки Анджел не включив в оповідання.

Роз Роз стала підніматися з землі, але сильний біль внизу живота, не те спазм, не те наслідок удару про велосипедну раму, скрутила її, і вона впала на коліна, як ніби її штовхнули.

- Ти сильно вдарилася об раму? - Запитав її Анджел.

- Я сама вдарилася, навмисне.

- Що?

- Хотіла сильніше вдаритися, але не вийшло.

- Навіщо?

- Щоб викинути.

- Ти вагітна?

- Так, знову, - сказала вона. - Ще й ще раз. Хтось хоче, щоб я весь час народжувала.

- Хто? - Запитав Анджел.

- Не важливо хто.

- Він тут, в «Океанських далях?»

- Да тут. Але це не важливо.

- Батько дитини тут?

- Цього - тут. - Вона поплескала себе по плоскому животу.

- Але хто він?

- Не важливо хто. Розкажи мені знову цю історію. Тільки нехай в ній буде два дитини. Я і ти, і всі інші, і ще двоє дітей. Ось буде здорово.

У Анджела був такий вигляд, ніби Роз Роз з розмаху вдарила його по щоці. Вона обіймала його, цілувала. Потім сказала зміненим голосом:

- Тепер ти бачиш? - Роз Роз міцно обняла його. - Нам не буде на пляжі весело.

- Ти хочеш цю дитину? - Запитав він.

- Я хочу того, який є, - сказала вона. - А цього не хочу. - І вона з усієї сили вдарила себе по животу, зігнулася вдвічі і, випустивши гази, впала на бік в траву.

Прийняла позу ембріона, не міг не відзначити про себе Анджел.

- Ти хочеш мене любити або допомогти? - Запитала вона.

- І те й інше, - відповів насчастного голосом Анджел.

- Так не буває, - сказала вона. - Якщо ти такий розумний, краще допоможи мені. Це легше.

- Ти можеш залишитися у нас, зі мною, - знову затягнув своє Анджел.

- Все, більше про це не треба, - сердито сказала Роз Роз. - І забудь про ім'я для моєї дочки. Мені потрібна допомога, - повторила вона.

- Яка? - Запитав Анджел. - Я зроблю все.

- Мені потрібен аборт, - сказала Роз Роз. - Мій будинок далеко. Я нікого тут не знаю. І у мене немає грошей.

Грошей, які він збирає на свою першу машину, напевно, на аборт вистачить, думав Анджел. Але біда в тому, що ці майже п'ятсот доларів лежать в ощадному банку і без дозволу опікунів - батька і Кенді - ніхто йому цих грошей не дасть. Анджел запитав Ерба Фаулера, чи не знає він, хто в їхньому місті робить аборт. Відповідь була, як і слід було очікувати, досить туманний.

- Є тут один старий пердун на ім'я Гуд, - сказав Ерб. - Минулий на пенсію лікар з Кейп-Кеннета. Робить справу у себе в літньому будиночку на Питне озері. Тобі пощастило, зараз ще, можна сказати, літо. Я чув, він робить там аборти навіть серед зими.

- А ви не знаєте, скільки треба платити?

- Дорого, - відповів Ерб. - Але дитина - задоволення більш дороге.

- Дякую, - сказав Анджел.

- З чим тебе і вітаю. От не очікував, що твій півник вже в півня виріс, - розсміявся Ерб.

- Давно вже виріс, - гордо відповів Анджел.

Удома він заглянув в телефонний довідник, але серед численних Гудів д-ра Гуда в цій частині штату Мен не було, а імені Гуда Ерб не знав. Ні, цього Гуда йому не знайти. Чи не дзвонити ж по всіх номерах з ідіотським питанням, чи не ви той Гуд, що робить аборти. До того ж без відома батька і Кенді грошей він не отримає. І Анджел, не відкладаючи, повідав їм свою турботу.

«Господи, який же хороший чоловік Анджел, - скаже потім Уоллі. - Ніяких у нього секретів. Прийде і викладе всю правду, якою б гіркою вона не була ».

- Вона не сказала, хто батько? - Запитав Гомер Анджела.

- Ні, не сказала.

- Швидше за все, Персик, - вирішила Кенді.

- Яке має значення, хто батько. Вона хоче зробити аборт, куди їй друга дитина, - сказав Гомер. - Ми повинні їй допомогти.

Уоллі і Кенді промовчали. Гомер для них в цій справі авторитет.

- Питання в тому, кому з Гудів дзвонити. Адже в телефонній книзі не сказано, хто з них лікар, - сказав Анджел.

- Я знаю, хто це. Але він не лікар, - сказав Гомер.

- Ерб сказав, що він лікар на пенсії, - пояснив Анджел.

- Так, на пенсії, але не лікар, а вчитель біології, - заперечив Гомер. І згадав, як містер Гуд переплутав одного разу будова маток кролика і вівці. Цікаво, чи знає старина Гуд, скільки маток у жінки. А якщо знає, що одна, що не наробить чи біди?

- Вчитель біології? - Перепитав Анджел.

- До того ж не дуже обізнаний, - кивнув Гомер.

- Від Ерба Фаулера, як завжди, ніякого толку, - сказав Уоллі.

Гомер здригнувся, згадавши ступінь невігластва свого колишнього вчителя.

- Містера Гуда не можна близько до неї підпускати, - сказав він і повернувся до Анджелу: - Ти повезеш її в Сент-Хмара.

- Але вона не хоче народжувати цю дитину, - заперечив Анджел.

- Послухай, Анджел, - сказав Гомер, - в Сент-Хмарі не тільки народжують дітей. Там їй зроблять аборт.

Уоллі став їздити в кріслі туди-назад.

- Мені там робили аборт, Анджел, - сказала Кенді. - Багато років назад.

- Тобі, аборт? - Здивувався Анджел.

- У ті дні, - сказав Уоллі, - ми з Кенді були впевнені, що зможемо народити скільки завгодно дітей.

- Це було ще до війни, коли Уоллі був здоровий, - пояснила Кенді.

- Доктор Кедр робив аборт? - Запитав Анджел Гомера.

- Точно, - відповів Гомер, а в голові промайнуло: треба негайно відправити туди Роз Роз. Поїде поїздом в супроводі Анджела. І треба поспішати. З цими викриттями д-р Кедр не сьогодні-завтра припинить «роботу Господню».

- Піду подзвоню їм, - сказав він. - Посадимо вас на найближчий потяг.

- Я можу відвезти їх туди на кадилаку, - запропонував Уоллі.

- Занадто довга дорога для тебе, - похитав головою Гомер.

- Малятко Роз побуде зі мною, - сказала Кенді. Було вирішено, що в будинок сидру за Роз Роз і малятком піде Кенді. З Анджело Роз може їх не відпустити.

- Мені він заперечувати не посміє, - сказала Кенді. - Я йому скажу, що знайшла для дівчинки багато дрібничок і ми хочемо їх поміряти.

- Це вночі-то? - Сказав Уоллі. - Містер Роз не дурень, він твоєї казочці не повірить.

- А мені все одно, повірить чи ні, - відрізала Кенді. - Я визволю звідти дівчинку і дитини.

- Є необхідність в такому поспіху? - Запитав Уоллі.

- Думаю, що є, - відповів Гомер. Він не присвятив Кенді і Воллі в грандіозну затію д-ра Кедра, не сказав про намір покинути справи, про викривальних листах. Сирота знає, як важливо не базікати зайвого. І розкриває душу поступово, зважуючи кожне слово.

До телефону підійшла сестра Кароліна; скорботні, убиті горем старі соратниці д-ра Кедра попросили відповідати на дзвінки сестру Кароліну: голос у неї голосніше, твердіше, ніж у них. Самі вони поринули в неосяжну «Коротку літопис», силкуючись глибше проникнути в задум д-ра Кедра. І кожен раз, чуючи телефонний дзвінок, нервово здригалися, раптом це піклувальники.

- Кароліна? - Сказав Гомер. - Це я. Поклич, будь ласка, старого.

Сестра Анджела, сестра Една, місіс Гроган - ця трійця завжди буде любити Гомера, які б ноти протесту він ні слав. Але сестра Кароліна не має няньчила і не ростила його і тому не відчувала до Гомеру їх невичерпної ніжності. Сестра Кароліна вважала його зрадником. І його прохання покликати «старого» була зустрінута нею в штики. Ні сестри, ні місіс Гроган ніяк не могли зібратися з духом і повідомити Гомеру про смерть д-ра Кедра, а сестра Кароліна просто чути про нього не могла.

- Що тобі треба? - Запитала вона холодно, - Може, тебе змінилися погляди?

- Знайома сина, - почав Гомер, - одна з сезонних працівниць, вагітна, у неї вже є дитина. І знову безбатченки.

- Тепер буде дві дитини.

- Хай йому грець, Кароліна! - Крикнув Гомер. - Я хочу поговорити з дідом.

- І я б хотіла, - крикнула Кароліна і вже тихіше додала: - Кедр помер, Гомер.

- Хай йому грець, - пробурмотів Гомер, і серце у нього мало не розірвалося в грудній клітці.

- Винен ефір, - сказала Кароліна. - Так що в Сент-Хмарі більше не роблять «роботи Господньої». Якщо комусь із твоїх знайомих вона потрібна, доведеться тобі робити її самому. - І сестра Кароліна кинула трубку.

Буквально кинула. Так що у нього загуло у вухах. Йому здавалося, він чує, як б'ються один об одного колоди в гірській річці, яка змила нещасних Вінкля. Очі защипало сильніше, ніж в котельні Дрейпер в засніженому Уотервілле. А горло і легені скрутила біль, як тієї ночі, коли він кликав Фаззі Бука, сподіваючись, що намісник лісу Мена відгукнуться відлунням; кричав, кричав і не міг докричатися.

Лужок знайшов щастя, торгуючи меблями; ну і слава Богу, думав Гомер, хоча навряд чи хто з сиріт був би щасливий на його місці. Іноді і він бував щасливий, працюючи в садах. Але Кедр сказав би: справа не в особистому щасті; головне - приносити користь.

Гомер закрив очі і побачив жінок, що сходять з поїзда з розгубленим виглядом. Ось вони їдуть в тьмяно освітленому вагоні на полозах; в відлига полози чиркають по камінню, викрешуючи іскри, і жінки з переляку блимають. На зміну вагону прийшов автобус - якими знедоленими здавалися вони в цій герметично закупореній коробці. Крізь запітнілі вікна їхні обличчя маячили неясними, білими плямами, таким же невиразним був для них світ після першого вдиху парів ефіру.

Але автобус протримався недовго: він ліг непосильним тягарем на худі фінанси заштатного містечка. І тепер вони пішки бредуть вгору по схилу пагорба. Їх легіон, а в пам'яті його відбилося десятка два, не більше. Вони переступають поріг лікарні, у всіх одна біль, одна рана ...

Сестра Кароліна не пропаде, але куди подітися сестрі Едні і сестрі Анджелі? Де знайде притулок місіс Гроган? Йому згадалися спрямовані на нього повні презирства очі Мелоні. Якби вона потрапила в біду, їй би він допоміг. І Гомер раптом зловив себе на тому, що починає - зовсім небагато - схилятися до «роботи Господньої». Уілбур Кедр сказав би йому зараз: не можна зовсім небагато грати роль Господа Бога. Якщо трохи схилився, значить, загруз по вуха.

Гомер Бур занурився в роздуми; рука мимоволі потяглася до кишені, і він намацав недогарок свічки, той, що містер Роз повернув йому. «Адже це теж проти правил», - сказав він тоді.

На нічному столику, між лампою і телефоном, лежав старий розпатланий «Давид Копперфільд». Можна не відкривати книгу, він знає початок напам'ять. «Ці сторінки покажуть, чи стану я головним героєм власного життя або їм буде хтось інший», - голосно промовив він.

Пам'ять у нього дивовижна. Він пам'ятає все розміри ефірних масок, які д-р Кедр сам робив для своїх пацієнток. Звичайне махровий рушник складав конусом, прослаівая для жорсткості картоном, заштовхували всередину ватний тампон для ефіру - ось і вся премудрість. Грубе спорудження, але д-р Кедр робив його в лічені хвилини - адже у кожної особи свій розмір.

Гомер вважав за краще готові маски; вони робляться з дротяної сітки в формі ополоника і обтягаються шарами марлі. Саме в таку маску, що стояла на нічному столику, він і помістив знаменитий недогарок свічки з дому сидру. У ній він тримав дрібниця, іноді клав годинник. Гомер заглянув в неї, там зараз лежали жувальна гумка в вицвілій обгортці і черепахова ґудзик від твідового піджака. Марля пожовкла, запилилася, ну це дрібниці, недовго її змінити. «Так, Гомер, здається, все-таки бути тобі героєм».

Спустився на кухню - там Анджел катав Уоллі в інвалідному кріслі, стоячи позаду на перекладині і відштовхуючись ногою, - їхня улюблена забава, коли тоскно на душі. Анджел здорово розганяв крісло, сам Уоллі так би не зміг; він тільки кермував, намагаючись уникнути зіткнення з меблями; незважаючи на талант навігатора і простір кухні, він не завжди встигав міняти напрямок, і вони врізалися то в стіл, то в шафу. Кенді сердилась на них, але вони все одно грали, особливо коли її не було вдома. «Це ми літаємо», - говорив Уоллі. Найчастіше вони літали, коли знаходила хандра. Зараз Кенді не було вдома, вона пішла за Роз Роз. І вони розійшлися щосили. Але, побачивши обличчя Гомера, тут же зупинилися.

- Що трапилося, старий? - Запитав Уоллі одного.

Гомер опустився на коліна перед кріслом і сховав мокре від сліз обличчя в його мляві коліна.

- Доктор Кедр помер, - сказав він крізь стиснуті ридання.

І поки він плакав, Уоллі тримав в долонях його голову. Але це тривало недовго; наскільки він пам'ятав, тільки один сирота в притулку, Кудрі Дей, міг плакати, не перестаючи, годинами; витерши сльози, Гомер сказав Анджелу:

- Я розповім тобі одну коротеньку історію. І мені потрібна буде твоя допомога.

Обидва пішли в сарай, де зберігалися садові приналежності. Гомер взяв маленьку банку з ефіром, проколов шпилькою. Від парів ефіру у нього злегка заслезілісь очі; він ніколи не міг зрозуміти, що хорошого Кедр знаходив в ефірі.

- До ефіру у нього було наркотичну пристрасть, - сказав він синові. - Але хворим Кедр давав ефір, як чарівник. Пам'ятаю, пацієнтки під час операції розмовляли з ним, а болю не відчували. Так точно він дозував.

Потім вони повернулися в будинок, піднялися з банкою ефіру наверх, і Гомер попросив Анджела постелити в його кімнаті другу ліжко - спочатку клейонку, яку стелили Анджелу, коли той ще потребував підгузниках, поверх - чисте простирадло і підодіяльник.

- Для малятка Роз? - Запитав Анджел.

- Ні, не для малятка, - сказав Гомер. І став розпаковувати інструменти.

Анджел сів на ліжко і не відривав очей від батька.

- Вода кипить, - крикнув знизу Уоллі.

- Ти пам'ятаєш, я тобі розповідав, що я допомагав доктору Кедр? - Запитав Гомер.

- Так, - відповів Анджел Бур.

- Я був хороший помічник. Дуже хороший. Я не любитель, Анджел, я справжній професіонал. Це і є моя коротенька історія, - сказав Гомер і оглянув інструменти: де, що і як лежить. Порядок - ідеальний. Роки над умінням не владні.

- А далі що, розповідай, - попросив Анджел. Внизу, вони чули, Уоллі літав вже по всьому будинку.

А нагорі Гомер Бур, змінюючи на старій масці марлю, продовжував свою розповідь. Почав з робіт: Господньої і диявола - і відразу ж пояснив, що для Уїлбура Кедра все, що він робив в приютських лікарні, було богоугодною справою.

Кенді насторожилася, коли фари джипа чітко висвітили на тлі темного неба фігури збирачів: вони сиділи на даху будинку сидру пліч-о-пліч, як великі нахохлившись птиці. Вона подумала, що нагорі зібралася вся бригада. Але це було не так, були відсутні двоє - містер Роз і його дочка. Вони були в будинку, інші сиділи на даху і чекали, як було велено.

Кенді вийшла з джипа - ніхто зверху не гукнув її. Вікна темні, світла в будинку немає. Якби не силуети на тлі неба, вона б подумала, що все вже сплять.

- Вітання! - Крикнула Кенді збирачам. - Ось побачите, в один прекрасний день дах під вами провалиться.

Ніхто на вітання не відповів, і це насторожило Кенді. Збирачі були явно чимось перелякані. Тому і мовчали. Вони розуміли, - містер Роз робить з дочкою погане, але заступитися за неї не могли, боялися.

- Глина! - Покликала Кенді.

- Так, міссус Уортінгтон, - відповів той.

Кенді підійшла до рогу будинку, де дах злегка змарніла вниз; тут стояла стара садові сходи, впирається в карниз даху. Ніхто з працівників, однак, не поспішив допомогти їй.

- Персик! - Знову покликала Кенді.

- Так, мем, - відгукнувся той.

- Потримай, будь ласка, сходи, - сказала Кенді. Глина з Персиком тримали драбину, а Казанок простягнув руку, коли голова її здалася над карнизом. Збирачі потіснилися, і вона сіла поруч з ними.

У темряві не розбереш, але Роз Роз явно на даху немає, як немає і містера Роза, інакше він би вже привітав її.

Раптом прямо під нею почулися якісь звуки і чийсь тихий голос. Кенді було подумала, це уві сні лепече малятко, але лепет скоро перейшов в плач.

- Коли ваш Уоллі був маленький, все було по-іншому, - сказав Казанок. - Наче в іншій країні. - Погляд його блукав по мерехтливої ??ланцюжку вогнів на далекому березі океану.

Звуки всередині будинку чулися все виразніше.

- Хороша ніч, мем, правда? - Голосно сказав Персик, намагаючись їх заглушити.

Ніч рішуче була погана, глуха. Тепер уже не було сумнівів, що за звуки долинають з темного будинку. До горла Кенді підступила нудота. ,

- Обережніше, - попередив її Глина, коли вона встала. Несподівано Кенді присіла і стала бити по бляшаній даху.

- Дах зовсім стара, міссус Уортінгтон, - сказав Казанок. - Можна провалитися.

- Допоможіть мені зійти вниз, - наказала вона.

Глина з Персиком взяли її за руки, Казанок пішов вперед. Спускаючись з даху, Кенді намагалася шуміти якомога голосніше.

- Роз, - крикнула вона ще зі сходів. У неї язик не повернувся назвати дівчину цим безглуздим ім'ям «Роз Роз»; не могла вона вимовити й «містер Роз». І вона ще раз крикнула: - Роз!

Вона й сама не знала, кого кличе, але в дверях будинку сидру з'явилася фігура містера Роза. Він все ще одягався, заправляв сорочку в штани і застібав їх. Він їй видався старше, суші; і хоча як завжди посміхався, але дивився в очі без звичайної самовпевненості і ввічливого байдужості.

- Нічого мені не кажіть, - сказала Кенді. Втім, що йому було говорити? - Ваша дочка з дитиною поїдуть зі мною.

Минувши містера Роза, вона увійшла в будинок і, намацуючи вимикач, відчула під рукою втомився листок паперу з правилами будинку сидру.

Роз троянд сиділа на ліжку; вона вже одягла футболку і джинси, але ще не встигла застебнути їх; на колінах - зім'ятий купальник, в поспіху за невміння вона не змогла натягнути його; в руці черевик, інший десь під ліжком. Кенді знайшла його, одягла дівчині на босу ногу, шкарпеток у Роз Роз не було. Зав'язала шнурок. Роз троянд сиділа на ліжку нерухомо, Кенді наділу і зав'язала другий черевик.

Порушив правила 2 сторінка |  Порушив правила 4 сторінка

Янки знищили залізничний міст в Бірмі. Китайці побили японців в провінції Хубей ». |  над Бірмою |  З ЛЮБОВ'Ю ОЛІВ |  З ЛЮБОВ'Ю ГОМЕР |  Через п'ятнадцять років 1 сторінка |  Через п'ятнадцять років 2 сторінка |  Через п'ятнадцять років 3 сторінка |  Через п'ятнадцять років 4 сторінка |  Через п'ятнадцять років 5 сторінка |  Порушив правила 1 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати