Головна

Через п'ятнадцять років 1 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

П'ятнадцять років Мелоні з Лорна жили як чоловік і дружина. Завели господарство, розсудливим. Колишні бунтівниці жіночого пансіону тепер займали в ньому кращі кімнати з видом на річку і платили якісь дрібниці, виконуючи удвох обов'язки техніка-доглядача. Чому тільки не навчилася Мелоні на верфі - могла полагодити водопровід, каналізацію. У цеху вона працювала електриком. Два інших електрика, обидва чоловіки, ні в чому їй не перечили, не сміли, як всі інші.

Лорна більше займалася домашнім господарством. Вона так і залишилася на складальній лінії, не набула ніякої спеціальності, але з роботи не йшла. «Треба думати про пенсію», - говорила їй Мелоні. Лорна подобалося стояти за конвеєром, його не стомлювала монотонність дій; і вона завжди погоджувалася працювати понаднормово, праці стільки ж, а отримуєш більше. Іноді Лорна допізна затримувалася в цеху, ніж Мелоні була незадоволена.

Лорна стала дуже жіночною. Носила тільки сукні (навіть на роботі), вживала багато косметики, парфумів, стежила за вагою; голос її, колись хриплуватий, тепер пом'якшав. Вона навчилася кокетливо посміхатися і користувалася цією посмішкою, коли її пробирали. Але в ліжку, на думку Мелоні, була надто пасивна.

Бійок у них в сім'ї не було, тому що Лорна ніколи не давала здачі. Ці п'ятнадцять років її навчили: з противником, який пасує, Мелоні не билася, але якщо виявиш опір, тоді тримайся.

- Ти б'єшся нечесно, - говорила Мелоні.

- Ще б пак, ти в два рази більше мене, - кокетливо посміхалася Лорна.

І це не було перебільшенням. У 195 ... році Мелоні було за сорок, скільки точно - ніхто не знав. Важила вона вісімдесят кілограмів, зріст - метр сімдесят; об'єм грудей майже метр тридцять, тому вона носила чоловічі сорочки великого розміру, комірці менше сорок третього на шиї не сходилися. Руки і ноги у неї були закороткі, рукава вона закатувала, а штани або завертала або просила Лорна підшити. Вище колін все штани сиділи в обтяжку і складку тому не тримали, зате ззаду висіли, сідниці у неї були чоловічі, сухорляві, а ступня маленька, що Мелоні завжди дратувало.

У поліцію за п'ятнадцять років вона потрапила лише раз - за бійку. Спочатку їй вліпили розбійний напад, але в кінці кінців обмежилися порушенням громадського порядку, що нічим серйозним їй не загрожувало. Вони з Лорна були в піцерії, Мелоні пішла в туалет, а повернувшись, побачила, що до її подружці клеїться хлопець, на вигляд студент. Вона сіла за стійку поруч з Лорна, а студент шепнув Лорна на вухо: «Для твоєї приятельки пару нe підбереш». Він вже налаштувався весело провести вечір.

- Говори голосніше, - наказала йому Мелоні. - Шепотіла в суспільстві не належить.

- Я сказав, що пару тобі не підбереш, - хоробро відповів студент.

- А до тебе і смердюча сука не підійде, - гаркнула Мелоні і, обнявши Лорна, опустила їй на груди свою велику долоню ...

Хлопець, відходячи від них, кинув досить голосно: «Чортова лесбіянка», - хотів виставитися перед робітниками з верфі, що сиділи в кінці стійки. Звідки він знав, що це були дружки Мелоні. Вони схопили бідолаху, і та розбила йому ніс металевим кільцем від серветки.

Мелоні любила засинати, поклавши голову на міцний голий живіт Лорни; Лорна відчувала, як сон заплющував її повіки: Мелоні починала рівно дихати, і від її дихання волосся у неї на лобку ворушилися.

Якось увечері перший раз за п'ятнадцять років Лорна попросила Мелоні не класти їй на живіт голову.

- В чому справа? У тебе кольки? - Запитала Мелоні.

- Ні, я вагітна, - відповіла Лорна.

Мелоні вирішила, що це жарт. Але Лорна побігла до вбиральні, де її вирвало.

- Я хочу спокійно у всьому розібратися, - сказала Мелоні, коли Лорна знову лягла в ліжко. - Ми з тобою прожили, як чоловік і дружина, п'ятнадцять років. І ось ти вагітна.

Лорна згорнулася калачиком, однією рукою притиснувши до живота подушку, інший прикривши голову. Голова, живіт і інтимні місця заховані, але все одно її било від страху. І Лорна заплакала.

- Я це так розумію, - продовжувала Мелоні. - Значить, від баби теж вагітніють, тільки після п'ятнадцяти років трахання. Не те, що з хлопцем - раз, два і готово. Ти це хотіла сказати?

Лорна, що не відповідаючи, продовжувала плакати.

- П'ятнадцять років, не менше. Непоганий термін! - Мелоні підійшла до вікна і подивилася на Кеннебек; річки через густих зелених крон майже не було видно. Вікно було відчинене, і теплий вітерець овівав їй обличчя. Коли піт на лобі висох, вона стала збирати речі.

- Будь ласка, не йди, - благала Лорна, все ще забарикадувався подушками.

- Я збираю твої речі. Не я вагітна і не мені йти.

- Чи не виганяй мене, - жалібно проскуліла Лорна. - Краще побий, тільки не виганяй.

- Поїдеш в Сент-Хмара. Приїдеш туди, запитаєш, де притулок, - сказала подрузі Мелоні.

- Це було всього один раз, чесно, з одним хлопцем! - Плакала Лорна.

- Дурниці, - сказала Мелоні. - Від хлопця залетиш відразу, а не через п'ятнадцять років.

Зібравши речі, Мелоні підійшла до ліжка, Лорна намагалася було заритися в ковдру, але Мелоні схопила її за плечі і стала трясти.

- П'ятнадцять років, розумієш, п'ятнадцять! - Кричала вона, але більше нічого Лорна не зробила. Навіть проводила її і посадила на поїзд.

Лорна виглядала погано, а день, судячи з усього, обіцяв бути справжнім пеклом.

- Запитати притулок? - Промовила вона.

У неї з собою була валіза, а Мелоні ще дала їй картонну коробку і сказала:

- Це віддаси старій на ім'я Гроган, якщо вона ще жива. Нічого їй не говори, віддай і все. А якщо померла або куди поїхала ... хоча ні, - перервала себе Мелоні. - Якщо не вмерла, то, звичайно, там. Ну так от, якщо померла, привезеш коробку назад. Вірніше її мені, коли приїдеш за іншими речами.

- За іншими речами? - Повторила Лорна.

- Я була вірна тобі. Я була тобі вірним псом, - голосно вимовила Мелоні, голосніше, ніж хотіла. Перехопила погляд провідника, пялівшего на неї очі, наче перед ним і була собака. І зірвалася. - Що ти витріщаєшся на мене, гівнюк? - Гаркнула вона.

- Зараз вирушаємо, - злякано пробелькотів провідник.

- Будь ласка, не кидай мене, - прошепотіла Лорна Мелоні.

- У тебе в череві чудовисько! Вони потягнуть його, і воно розірве тебе на шматки!

Лорна як підкошена впала на підлогу. Так Мелоні її і залишила. Провідник допоміг їй піднятися, проводив на місце; в вікно побачив уходившую Мелоні і тут тільки помітив, що і його колотить тремтіння, як пасажирку.

Мелоні подумки слідувала за Лорна. Поїзд в Сент-Хмарі зустріне начальник станції - там чи ще цей придурок? - Потім досить довгий шлях в гору. Чи вистачить у Лорни сил дійти до притулку з валізою і коробкою? Цікаво, старий все ще робить свою справу? Цілих п'ятнадцять років злість не накочувалась на неї. Але ось нове зрада, і новий спалах. Всі почуття у неї загострилися, і їй раптом до болю захотілося працювати в саду, обривати яблука.

Дивно, що вона більше не має до Гомеру мстивих почуттів. Вона згадала, яку радість приносила їй спочатку дружба з Лорна - було кому скаржитися на Гомера. А зараз саме час поскаржитися йому на Лорна.

«Ця сучка, - сказала б вона йому, - як побачить у кого штани між ніг настовбурчуються, очей відірвати не може». «Точно», - відповів би Гомер, і вони зруйнували б разом ще один будинок і сплавили його у вічність. Проходить час, і хочеться бачити старих друзів, говорити з ними. Образи з роками забуваються.

Але добрий вірш знайшов на Мелоні всього на мить. Злоба клекотіла в ній все сильніше - зустрінь вона зараз Гомера, вона б вбила його.

Повернувшись з Сент-Хмари, Лорна побачила, що речі її акуратно складені в кутку кімнати. Мелоні була на роботі, нічого не залишалося, як взяти їх і піти.

Тепер вони бачилися раз в тиждень в цеху або в піцерії, куди любили ходити робочі з верфі, не згадували один з одним і не зчіплювалися. Тільки одного разу Мелоні запитала:

- Стара Гроган жива?

- А хіба я привезла коробку назад? - Відповіла питанням на питання Лорна.

- А доктор? Старий Кедр живий?

- Ледве-ледве.

- Ах, чорт візьми. Боляче було?

- Не дуже, - насторожено відповіла Лорна.

- Шкода. Добре б ти орала від болю.

Повернувшись в пансіон, де вона тепер була єдиним наглядачем, Мелоні дістала старий каталог електричних приладів і вийняла дві вкладені в нього пожовклі газетні вирізки - статтю і фотографію. Пішла в антикварний магазин, там торгувала її давня Малахольная шанувальниця Мері Агнес Корк. Прийомні батьки ставилися до неї добре, навіть довірили магазин, їх сімейний бізнес. Мелоні запитала, чи немає у неї рамки для цих вирізок. Мері Агнес була щаслива прислужитися і знайшла дійсно варту річ, справжню вікторіанську рамку, яка потрапила сюди з корабля, що стояв якийсь час в батского доці. Мері Агнес продала рамку за півціни, хоча Мелоні в грошах не потребувала. Електрикам добре платили на верфі, до того ж у Мелоні був п'ятнадцятирічний стаж. За квартиру вона платила гроші, машини у неї не було, а одяг купувала в магазині солдатського обмундирування.

Дерево тика рамки якнайкраще відповідало тому, що вона в нього вставила - статтю про капітана Уортінгтон і його портрет п'ятнадцятирічної давності. На тику Уоллі провів свою першу ніч у Бірмі. Мелоні відразу його впізнала, розгорнувши газету. Літак його збили японці, він дивом уцілів, але його паралізувало на все життя. І він був нагороджений медаллю «Пурпурне серце» [12]. Історія Уоллі нагадувала сюжет дешевого пригодницького фільму, але їй подобалася фотографія і те місце в статті, де йшлося про те, що Уоллі - справжній герой, родом з тутешніх місць, син тих Уортінгтон, які здавна володіють яблучної фермою «Океанські дали», що біля містечка Серцевий камінь.

Статтю і знімок в вікторіанської рамці Мелоні повісила в спальні над ліжком. Лежачи в темряві, вона відчувала над головою зігріваючий душу присутність історичної реліквії, що має стосунок до її життя, і по складах вимовляла прізвище героя. Та й удень із задоволенням дивилася на його портрет.

«УОР-тинг-тон», - голосно говорила вона. Інший раз плавно вимовляла вголос: «Океанські дали» - давно звична назва - або коротко рубила нове: «Серцевий Камінь».

У досвітніх сутінках - саме незатишне час для страждаючих безсонням - Мелоні шепотіла: «П'ятнадцять років». І вже засинаючи, зверталась до перших променів зорі, скользнувшего в вікно: «Ти все ще там, Сонечко?» Важко змиритися з тим, що швидкоплинний час перетворює людей, колись дорогих і близьких, в безтілесних тінь.

П'ятнадцять років Гомер Бур щороку писав і вішав на стіну правила будинку сидру, після того як на ній висихала фарба. Це був останній штрих, що завершує підготовку будинку до приїзду заробітчан. Іноді він писав з гумором, іноді в спокійному, нейтральному тоні. Можливо, не самі правила, а прохальна інтонація Олів викликала протест у складальників, і вони почитали геройством їх порушувати.

Правила з року в рік майже не змінювалися. Сітка барабана повинна бути чистою; не можна напиватися в холодильній камері, ще ненароком заснеш. Вже і чортове колесо в Кейп-Кеннета давно демонтовано, і вздовж усього узбережжя горить стільки вогнів, як ніби там виріс величезне місто, а збирачі яблук і раніше проводили вечори на жерстяної даху, напивалися, іноді падали звідти, і все це всупереч закликам Гомера . Правила, думав він, повинні роз'яснювати, а не просити.

Він намагався писати їх в дружньому тоні, як би даючи добру пораду. Не пийте на даху, особливо вночі. Стільки було нещасних випадків! Пити краще, стоячи двома ногами на землі, - так викладав він свої правила.

І щороку до осені листок з правилами іспоганівалі до невпізнання - на ньому малювали каракулі, робили замітки для пам'яті, часто неписьменні. Одного разу поверх правил хтось написав: «Какуруза, пшанечная борошно».

Докладали до нього руку і любителі солоних жартів, додаючи власні заборони, часом непристойні, на кшталт наступних: «На даху не трахатись. Для цього холодильна камера ».

Уоллі запевняв, що все це витівки Роза, ніхто з заробітчан не вмів писати. Але Гомер не міг в це повірити.

Щоліта Роз в листі Уоллі питав, скільки потрібно збирачів яблук. Отримавши відповідь, повідомляв, скільки найняв працівників і день приїзду. Договір не укладався, слово Роза було надійно.

Кілька років поспіль він приїжджав з жінкою, великий, м'якою і тихою, з нею була дівчинка, яка сиділа у неї на колінах. Коли дівчинка підросла і з'явилася небезпека, що вона може потрапити в біду, Роз перестав брати їх з собою.

Щороку разом з Розом приїжджав тільки кухар Казанок.

- Як ваша дівчинка? - Питав Гомер Роза, коли жінка з донькою перестали приїжджати.

- Зростає. Як і твій син.

- А як ваша дружина?

- Дивиться за дівчинкою.

Тільки одного разу за всі п'ятнадцять років Гомер ризикнув поговорити з Розом про правила будинку сидру.

- Сподіваюся, я нікого ними не ображається? - сказав він. - Якщо кому що не подобається, скажіть мені. Адже це я їх пишу, з мене і попит.

- Ні в кого ніяких образ, - посміхнувся містер Роз.

- Всього-то кілька коротеньких правил.

- Так, - кивнув містер Роз. - Звичайно.

- Мене що турбує - вони не дотримуються.

Містер Роз з роками не змінювався, то ж особа з лукавинкою, та ж струнка, гнучка фігура.

- У нас же є свої правила, - м'яко глянувши на Гомера, промовив він.

- Свої правила, - як луна повторив Гомер.

- На всі випадки життя. Наприклад, як треба поводитися з вами.

- Зі мною?

- З білими. У нас і на це є правила.

- Точно, - простягнув Гомер, хоча на цей раз не дуже-то зрозумів містера Роза.

- Є ще правила як битися.

- Битися, - знову підхопив Гомер.

- Між собою. Одне з них говорить: сильно порізати противника - не можна. Пограти ножичком можна, але акуратно. Ніяких лікарень, ніякої поліції.

- Ясно.

- Нічого, Гомер, тобі не ясно. У цьому вся справа. Ми вміємо так попрацювати ножем, що ніхто нічого не помітить.

- Точно.

- У тебе якийсь інший відповідь є?

- Тільки, будь ласка, не на даху, - занепокоївся Гомер.

- На даху нічого поганого трапитися не може, - сказав Роз. - Все погане трапляється на землі.

Гомер хотів було сказати своє улюблене «точно», але раптом відчув, що нічого не може вимовити. Містер Роз блискавичним рухом схопив його мову великим пальцем і плоским вказівним. В роті у Гомера з'явився легкий присмак пилу. Він і не підозрював, що можна так просто схопити людину за мову.

- Попався, - посміхнувся знову містер Роз і випустив мова.

- Реакція у вас швидка, - видавив із себе Гомер.

- Точно, - внутрішньо підібравшись, промовив містер Роз. - Швидше не буває.

Уоллі скаржився Гомеру, як швидко приходить в непридатність дах. Кожні два-три роки доводиться крити заново, змінювати жолоби, металеві кронштейни.

- Ну добре, - говорив Уоллі. - Нехай у них є свої правила. Але наші-то теж треба дотримуватися.

- Не знаю, - знизав плечима Гомер. - Напиши йому це. Але ніхто не хотів сваритися з містером Розом, він був назаменімий працівник. Сезонники слухалися його беззаперечно, і яблучний сезон закінчувався кожен рік на загальне задоволення.

Кенді, яка відала парафіями та витратами, стверджувала, що витрати на лагодження даху з лишком окупаються рідкісними діловими якостями містера Роза.

- Щось у ньому є від гангстера, не в образу йому будь сказано, - зауважив Уоллі. - Чесно кажучи, я не хочу знати, як йому вдається тримати в узді свою команду.

- Але він таки їх тримає в узді, - сказав Гомер.

- Він добре працює, а це головне. Нехай живе за своїми правилами, - підсумувала Кенді.

Гомер відвернувся; для Кенді особиста домовленість - все, інших правил для неї немає.

П'ятнадцять років тому вони домовилися, за якими правилами жити, вірніше, Кенді продиктувала їх. (Воллі тоді ще не повернувся.) Вони стояли в будинку сидру (з Анджело була Олів), приходячи до тями після любощів, але щось у них в той вечір не склалося. Щось було негаразд. Як буде і всі наступні п'ятнадцять років.

- Давай домовимося про одну важливу справу, - сказала Кенді.

- Давай, - погодився Гомер.

- Анджел належить нам обом, тобі і мені. Що б далі не сталося.

- Звичайно.

- Ти завжди будеш його батьком і будеш приділяти йому стільки часу, скільки хочеш. Як батько. І я буду віддавати йому весь час. Як мати. І так буде завжди.

- Завжди, - погодився Гомер. Хоча і була в цьому договорі фальш.

- Завжди, - підкреслила Кенді. - Що б потім не трапилося, з ким би я не була - з тобою чи з Уоллі.

Після невеликого роздуми Гомер сказав:

- Так, значить, ти схиляєшся до того, щоб бути з Уоллі?

- Нікуди я не схиляюся. Я стою тут з тобою, і ми обговорюємо, як жити далі. За якими правилами.

- Я поки не бачу ніяких правил, - сказав Гомер.

- Анджел належить тобі і мені, - твердо сказала Кенді. - Ми обидва повинні бути поруч. Ми - його сім'я. Ніхто не має права догляду.

- Навіть якщо ти будеш з Уоллі?

- Ти пам'ятаєш, що ти мені тоді сказав? Коли ти хотів, щоб я народила Анджела?

Гомер відчував, що ступає на занадто тонкий лід.

- Нагадай мені, - обережно сказав він.

- Ти сказав, що він і твоя дитина. Що він наш. Що я не маю права одна вирішувати, чи бути йому. Пам'ятаєш?

- Ну, пам'ятаю, - відповів Гомер.

- Раз він був наш тоді, він і зараз наш, що б не трапилося, - повторила Кенді.

- І будемо жити всі разом, в одному будинку? - Запитав Гомер. - Навіть якщо ти повернешся до Уоллі?

- Будемо жити однією сім'єю, - кивнула головою Кенді.

- Однією сім'єю, - луною відгукнувся Гомер. Ці слова міцно запали йому в душу. Сирота завжди залишається дитиною, сироти бояться змін, їм неприємні переїзди; сироти люблять одноманітність.

За ці п'ятнадцять років Гомер переконався: в житті стільки правил, скільки людей; І все одно щороку вивішував підновлених правила будинку сидру.

І всі ці п'ятнадцять років рада піклувальників намагався знайти д-ру Кедр заміну. Та так і не знайшов. Ніхто не хотів їхати в Сент-Хмара. Були люди, снідати бажанням безоплатно служити ближнім своїм але на землі існують місця більш екзотичні, ніж Сент-Хмара, де можна славно постраждати за людство. Не зміг рада підшукати і нової сестри, навіть помічника з адміністративної частини і того не знайшлося. Віддалившись від справ (в раді д-р Гінгріч, звичайно, залишився, так до кінця в ньому і пребуде), старий психоаналітик подумував про Сент-Хмарі, але місіс Гудхолл справедливо вказала йому, що акушерство не його спеціальність. Його психотерапевтичний кабінет більшу частину часу був порожній, в Мені до психотерапії ставилися тоді з недовірою; і все ж д-р Гінгріч був злегка здивований і навіть ображений, коли місіс Гудхолл нагадала йому про це з деяким зловтіхою. Місіс Гудхолл і сама вже була пенсійного віку, але пенсія - це останнє, що могло прийти в її неприборкану голову. Уілбур Кедр перевалило за дев'яносто, і їй не давала спокою думка, як би позбутися від нього, поки він живий; якщо він помре в сідлі, це буде її особиста поразка.

В один з осінніх днів д-ру Гінгрічу заманулося провести засідання ради різноманітності заради на березі океану в Оганквіте, в порожній через міжсезоння готелі. Просто щоб змінити обстановку - набридло бачити одні й ті ж стіни портлендського офісу. «Щось на зразок виїзду на природу, - переконував він колег, - морське повітря і все інше».

Але в той день пішов дощ, дерева нахохлились. У вікна і двері несло пісок з пляжу, і він скрипів під ногами. Фіранки, рушники, простирадла - все стало як наждачний папір. Вітер дув з океану, косі струмені дощу заливали веранду, і сидіти на ній не було ніякої можливості. Господар готелю відвів їм темну порожню столову; засідання відбувалося під люстрою, яку не могли запалити, хоча перепробували все вимикачі.

Обговорювали, звичайно, Сент-Хмара, найкраща тема для розмови в колишньому танцювальному залі, знавшем кращі дні, в готелі, де немає жодного мешканця. Якби хто побачив їх тут, подумав би, що вони віддалилися від світу через карантину, викликаного епідемією. Саме це і подумав Гомер, заглянувши в їдальню. Вони з Кенді зняли тут на півдня кімнату, поїхали в таку далечінь, щоб випадково не зустріти знайомого обличчя.

Пора було повертатися; вони стояли на веранді, Кенді на півкроку попереду, Гомер обійняв її ззаду; обидва мовчки дивилися на що йшов за горизонт океан. Гомеру подобалося, як вітер, здіймаючи волосся Кенді, гнав їх прямо йому в обличчя. Дощ Гомеру і Кенді не заважав.

Сидячи в їдальні, місіс Гудхолл дивилася в омивається дощем вікно, хмурячись на погоду і молоду пару, сперечатися зі стихіями. На її думку, весь світ навколо звихнувся. Ось хоча б д-р Кедр; зовсім не обов'язково в дев'яносто впадати в маразм, але д-р Кедр явно не в собі. Або молода пара за вікном, навіть якщо вони одружені, нема чого виставляти напоказ свої почуття. Та ще при цьому кидати виклик дощу, привертаючи загальну увагу.

- Але що найгірше, - сказала вона Д-ру Гінгрічу, у якого, звичайно, не було навігаційних приладів, які відстежують хід думок його колеги, - ця парочка не заміжня. Даю голову на відсіч.

Особи у молодої жінки і її супутника були сумні, їм напевно потрібен психіатр, подумав д-р Гінгріч. Може, вони хочуть покататися на яхті, а тут така погода.

- Я зрозуміла, що з ним, - знову звернулася місіс Гудхолл до д-ру Гінгрічу, подумав було, що та говорить про молоду людину: - Він потенційний гомосексуаліст. (Зрозуміло, вона говорила про д-ра Кедра, чий образ денно і нощно переслідував її.)

Д-ру Гінгрічу здогад здалася дуже дивною, і він з новим інтересом подивився на молоду людину. Дійсно, той не дуже ласкавий з молодою жінкою, обіймає її на відстані.

- Звичайно, якби ми його спіймали на гарячому, ми б тут же його виставили, - зауважила місіс Гудхолл. - Але заміну все одно довелося б шукати.

Несподіваний поворот думок місіс Гудхолл спантеличив д-ра Гінгріча. Зрозуміло, це абсурд - шукати заміну молодій людині на веранді. Стало бути, вона знову осідлала свого коника. Але якщо д-р Кедр - потенційний гомосексуаліст, як його зловиш на гарячому?

- Добре було б викрити його в латентному гомосексуалізм? - Обережно запитав він, знаючи з досвіду, як легко місіс Гудхолл вибухає.

Д-р Гінгріч за всі роки практики в Мені ніколи не стикався з потенційними гомосексуалістами, жодного разу навіть подумки не поставив такого діагнозу, хоча неодноразово чув про них: рідко хто з пацієнтів не згадував близького знайомого з явними в цьому сенсі відхиленнями. Але чесно сказати, його більше турбувала сама місіс Гудхолл, вона ненавиділа неодружених чоловіків. Зневажала молодих людей, відкрито виявляють почуття або живуть не в шлюбі, а тим більше тих, у кого поєднувалося і те й інше. При цьому легко впадала в гнів, коли бачила і цілком нормальні подружні пари. І хоча він поділяв її думку, що д-ра Кедра і всю його команду пора змінити, йому спало на думку, що місіс Гудхолл, мабуть, його пацієнтка, завдяки їй він міг би протриматися психоаналітиком ще кілька років.

Коли молода пара увійшла до їдальні, місіс Гудхолл обдарувала її таким поглядом, що дівчина різко відвернулася.

- Ви звернули увагу, вона ледь не згоріла від сорому? - Сказала вона д-ру Гінгрічу.

Зате молода людина здобув-таки над нею верх. Подивився крізь неї, як ніби вона була порожнім місцем. Ніколи д-р Гінгріч не бачив подібного погляду. Дійсно, нищівний погляд, і несподівано для себе він привітно посміхнувся молодим людям.

- Ти помітив цю пару? - Запитав Гомера Кенді на зворотному шляху в «Океанські дали».

- По-моєму, вони не чоловік і дружина, - сказав Гомер. - А якщо одружені, то ненавидять один одного.

- Може, тому я і вирішила, що вони чоловік і дружина.

- У нього вигляд просто дурнуватий. А вона явно божевільна.

- Я впевнена, що це заміжня пара.

А в сумній напівтемній їдальні під звук дощу місіс Гудхолл ораторствувати:

- Це не нормально! Доктор Кедр, ці баби сестри та взагалі все! Якщо там не з'явиться найближчим часом хтось молодший, в будь-якій якості, доведеться послати туди інспектора. Нехай все огляне, в усі заглядає і повідомить раді, що там робиться.

- Може, все не так вже й похмуро, - втомлено промовив д-р Гінгріч. Він бачив, як молода пара від'їжджає від готелю, і йому чомусь стало нестерпно сумно.

- Але хтось повинен туди поїхати! - Трясла маленькою голівкою місіс Гудхолл, майже дістаючи до люстри.

І тут сталося диво - в Сент-Хмарі з'явилася нова сестра. І що чудово, вона сама себе запропонувала. Сестра Kaроліна виявилася прекрасною помічницею, а особливо проявила незамінність, коли місіс Гроган отримала подарунок від Мелоні.

- Що це? - Запитала місіс Гроган. Коробка була непосильно важка, і Анджела з Едною разом принесли її в відділення дівчаток. Стояла задушлива спека, і, як зазвичай, ні вітерця, найкраща погода для обприскування, що сестра Една і виконала відразу після сніданку.

Д-р Кедр теж прийшов у відділення дівчаток, поцікавився, що в коробці.

- Відкривайте швидше, - сказав він місіс Гроган. - Я не можу стирчати тут весь день.

Але місіс Гроган не знала, з якого боку до неї підступитися. Коробка була обв'язана дротом, мотузкою і навіть клейкою стрічкою; так запечатав б коробку дикун, посилаючи в ній небезпечного звіра. Покликали на допомогу сестру Кароліну.

Що б вони робили без неї, не переставав ставити собі це питання д-р Кедр. Коробка була другим таким великим за розміром подарунком. Першим була сама Кароліна. Надіслав її Гомер, умовив розлучитися з кейп-кеннетской лікарнею. Він знав, що вона, як і д-р Кедр, вірить в «роботу Господню». І сказав їй, що там вона потрібна, як ніде. Але і сестра Кароліна не відразу впоралася з коробкою.

- Хто її залишив? - Запитала місіс Гроган.

- Якась жінка на ім'я Лорна, - відповіла сестра Анджела. - Я її ніколи раніше не бачила.

- І я теж, - додав д-р Кедр.

Коробку нарешті розкрили, але загадка не проясниться. У ній була величезна пальто, в яке помістилися б дві місіс Гроган. Воно було військового крою, явно зі складів солдатського обмундирування, і призначалося, очевидно, для тих, хто проходить службу на Алясці, - з капюшоном і хутряним коміром. Місіс Гроган поміряла його і осіла під його вагою. Втратила рівновагу і захиталася, як дзига під кінець обертання.

У пальто було безліч потайних кишень, напевно, для зброї та похідного спорядження.

- Або для відрубаних кінцівок ворога, - похмуро пожартував д-р Кедр.

Спітнівши і зовсім загубившись в пальто, місіс Гроган повідомила, що вона його носити не буде. Раптом в одному з кишень намацала гроші. Вийняла їх, порахувала і відразу все зрозуміла. Адже саме цю суму взяла у неї з гаманця Мелоні, коли йшла з Сент-Хмари, прихопивши з собою і пальто. Було це п'ятнадцять років тому.

- Боже мій! - Вигукнула місіс Гроган і зомліла.

Сестра Кароліна кинулася на станцію. Але поїзд Лорни вже пішов. Прокинувшись, місіс Гроган заплакала і довго не могла заспокоїтися.

- Дорога моя дівчинка, - голосила вона крізь сльози; все заспокоювали її, але про Мелоні ніхто не сказав ні слова.

І Кедр, і сестри Анджела з Едною все ще пам'ятали, яким вона була кошмаром для всіх. Д-р Кедр поміряв пальто, але і для нього воно було занадто велике і важко; він був схожий в ньому небагато, налякавши одну з дівчаток, які вийшли в коридор подивитися, чому місіс Гроган так голосно ридає.

Кедр виявив в іншій кишені щось ще - кілька уривків мідного дроту і кусачки з гумовими для ізоляції ручками.

- Б'юся об заклад, вона пограбувала якогось електрика, - шепнув він на вухо сестрі Анджелі по дорозі в лікарняне відділення.

- Причому величезного зростання, - відповіла та.

- Послухайте, ви двоє. Пальто добротне, майже нове, - присоромила їх сестра Една. - Принаймні, їй в ньому буде тепло.

- І дні не проносить, отримає від нього інфаркт, - сказав д-р Кедр.

- Це пальто буду носити я, - вирішила сестра Кароліна. І тут тільки д-р Кедр зі своїми старими сестрами помітили, що нова сестра не тільки молода і енергійна, але що вона велика і сильна і трошки схожа на Мелоні, якщо забути жорстокість і вульгарність їх вихованки (та ще якби Мелоні була марксистської, подумав д-р Кедр, і ... ангелом).

З тих пір як Гомер і Кенді виїхали з Сент-Хмари і відвезли з собою сина, Кедр був явно не в ладах зі словом «ангел». Його взагалі турбувало теперішнє пристрій життя Гомера. До його превеликий подив, ця трійця - Гомер, Кенді і Уоллі - якось примудрялися справлятися з ситуацією. Але він не уявляв собі, як і якою ціною. Він знав, звичайно, що Анджел - бажана дитина, гаряче улюблений і що над ним все трясуться, інакше він не мовчав би. Але все інше не так-то легко прийняти мовчки. Який договір вони уклали між собою, який влаштував всіх?

«Але я-то як можу вимагати чесності, - говорив собі д-р Кедр. - Я - з моїми фіктивними історіями в "Книзі", з вигаданою серцевою хворобою, з Фаззі буком »?

З ЛЮБОВ'Ю ГОМЕР |  Через п'ятнадцять років 2 сторінка

Глава шоста 4 сторінка |  перед війною |  На даху не повинно бути більше шести чоловік одночасно. |  Удари долі 1 сторінка |  Удари долі 2 сторінка |  Удари долі 3 сторінка |  Удари долі 4 сторінка |  Янки знищили залізничний міст в Бірмі. Китайці побили японців в провінції Хубей ». |  над Бірмою |  З ЛЮБОВ'Ю ОЛІВ |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати