Головна

З ЛЮБОВ'Ю ГОМЕР

1.  Г. М. Коржев. Гомер. Студія. 1957-1960 рр
  2.  ГЛАВА 2 ГОМЕР І ЙОГО ПОЕМИ
  3.  ГЛАВА 3 ПРОБЛЕМА ГОМЕРА
  4.  Глава 4 Багатовимірні схеми
  5.  Гомер і Гесіод. Троянська війна
  6.  Гомер порушив слово 1 сторінка
  7.  Гомер порушив слово 2 сторінка

- Всиновили? - Здивувався начальник станції, - Ви ж дуже молоді?

- Точно, - відповів Гомер Бур.

А ось Кенді батькові зателефонувала.

- Його привезуть, може, через місяць, а може, через три, - сказав Рей. - Йому треба набрати вагу. Чи не ближнє світло летіти до Америки. І ще всякі аналізи. Не забувай, війна адже ще йде.

На іншому кінці дроту Кенді плакала не перестаючи.

- А ти ж як, дівчинка? - Запитав Рей.

Ось тут і треба було їй сказати батькові про дитину, яку вона нещодавно народила. Але вона сказала інше.

- Гомер усиновив хлопчика, - сказала вона крізь сльози, - одного з сиріт.

- Тільки одного? - Після невеликої паузи сказав Реймонд Кендел.

- Він усиновив новонародженого хлопчика, - повторила Кенді. - Я, звичайно, теж буду йому допомагати ... Ми ніби разом його всиновили.

- Разом?

- Його звуть Анджел, - сказала Кенді.

- Благослови його Бог. Благослови вас обох.

Кенді знову заплакала.

- Усиновив, кажеш? - Перепитав Рей.

- Так, - сказала Кенді. - Одного з сиріт.

Вона перестала годувати Анджела, і сестра Една навчила її зціджувати груди. Анджелу суміші явно не подобалися, і він кілька днів виявляв характер. Кенді теж була в поганому настрої. Гомер якось сказав, що до повернення в Серцеву Бухту волосся у неї на лобку відросте.

- Господи, та кому, крім тебе, цікаво, відросли у мене волосся на лобку чи ні, - відповіла вона.

І Гомер був налаштований невесело.

Д-р Кедр запропонував йому подумати все-таки про професію лікаря, на що Гомер відреагував досить нервово. Кедр подарував йому новісіньку «Анатомію» Грея, відомий підручник Гринхилл «Гінекологія» і шедевр британської медицини «Жіночі хвороби».

- Господи помилуй, - почав благати Гомер. - Я батько. Я хочу стати фермером, вирощувати яблука.

- Але ти в акушерстві станеш світилом, - сказав йому д-р Кедр. - Підучити в гінекології, в педіатрії, і тобі ціни не буде.

- На худий кінець буду ловити омарів.

- Я підпишу тебе на «Новоанглийский медичний вісник» і на інші необхідні журнали.

- Але я ж не лікар, - втомлено сказав Гомер.

- Як ти себе почуваєш? - Запитала Кенді Гомера.

- Як годиться сироті, - відповів Гомер. Вони лежали міцно обнявшись, не думаючи про більшу близькість. - А ти як? - Запитав він.

- Я нічого не знаю. Спочатку мені треба його побачити, - чесно зізналася Кенді.

- А що ти тоді будеш знати?

- Кого я люблю - його, тебе або вас обох. А може, взагалі нічого не впізнаю.

- Знову жди і сподівайся? - Запитав Гомер.

- По-твоєму, краще написати йому і в усьому зізнатися?

- Ні, звичайно, - м'яко відповів Гомер.

Вона ще сильніше притулилася до нього і знову заплакала.

- Ох, Гомер, ну як це можна важити всього сто п'ять фунтів стерлінгів?

- Я впевнений, він дуже скоро набере вагу, - сказав Гомер і весь внутрішньо стиснувся: яке сильне і красиве тіло було у Воллі. Він згадав, як Уоллі повіз його перший раз купатися в океані. Парубій в той день був особливо бурхливий, і Воллі попередив його, що тікає хвиля дуже небезпечна. Взяв його за руку і показав, як пірнати під хвилю, як осідлати її. Потім вони годину бродили удвох по пляжу - Кенді, лежачи на піску, засмагала.

- Не розумію я цього дурного проводити час, лежати просто так на сонці - сказав тоді Уоллі, і Гомер з ним погодився. - Можна ж знайти якусь справу і загоряти. Головне - просто так не валятися.

Вони тоді збирали мушлі і каміння, обкатані водою. Гомера вразила робота піску і води - як ідеально полірують вони все, що приносить океан.

- Ось багато випробував мандрівник. - Уоллі простягнув на долоні осколок раковини з гладко обточеним краями.

- Мандрівник, - повторив Гомер.

- А це тертий калач, - сказав Уоллі, показуючи округлу шовковисту гальку.

Гомеру подумалося, його пристрасть до Кенді докорінно змінила все, навіть ставлення до природного процесу обкатки каменів і черепашок. Якби вони з Уоллі завтра пішли на пляж, змогли б вони так само бездумно збирати камінчики або любов до жінки впливає на найбанальніші заняття? Невже Уоллі - один на п'ять хвилин і суперник на все життя?

Посаджений їм сад Гомер залишив на сестру Едну. Він пояснив їй, що рукава з металевої сітки, що захищає стовбури від гризунів, повинні бути просторі, не заважати росту! Але і занадто просторі теж погано, під них можуть забратися миші і погризти кору. Він навчив її розпізнавати під землею мишачі нірки, що ведуть до коріння. Полівки обожнюють коріння яблунь.

На прощання всі розцілували Кенді, навіть д-р Кедр. Старий доктор зніяковів, коли Гомер, як би не помітивши простягнутої руки, міцно обняв і поцілував його в обвітрену зморшкувату щоку. Сестра Една ридала, що не соромлячись сліз. Як тільки фургон звернув за відділення дівчаток, Уілбур Кедр пішов в фармацевтичної і зачинив за собою двері.

Була неділя, і, коли Гомер підвіз Кенді до дому, Рей Кендел трудився внизу над своєю торпедою. Кенді сказала, що не зможе сьогодні дивитися в очі Олів; але, залишившись одна без Гомера і Анджела, затужила. Хоча молоко в грудях у неї пропало, вона все одно вночі прокинеться і подумки буде з ними, коли, Анджел заплаче. Скільки пройшло днів і ночей з тих пір, як вона останній раз спала вночі одна? Цієї ночі Гомер один почує, як плаче Анджел.

- Треба обов'язково щось придумати, щоб я весь час була разом з Анджело. Я хочу сказати, до того, як ми зізнаємося Олів і Уоллі. Ми обидва повинні про нього дбати, обидва бути з ним. Я не можу жити без нього, - сказала Кенді Гомеру на другий ранок.

- А я не можу жити без тебе, - відповів Гомер. Сирота, який мав сім'ю всього лише місяць, був не готовий втратити її.

Коли Гомер з Анджело приїхали в «Океанські дали», Олів зустріла його як рідного сина. Обняла, поцілувала і заплакала.

- Покажи мені маленького, - попросила вона. - Ой, яке диво! Але ж у тебе нічого немає. Ти такий молодий і один у всьому світі.

- Але ж і малюк зовсім один. І Кенді обіцяла допомогти.

- Звичайно, звичайно, - сказала Олів. - Я теж допоможу. І вона понесла немовляти в кімнату Уоллі, де Гомер, на свій подив, побачив дитяче ліжечко і стільки дитячих речей, скільки в Сент-Хмари не набралося б для всіх дітей: і хлопчиків, і дівчаток.

На кухні Гомера вітала ціла батарея пляшок з сосками, Олів навіть купила для них спеціальний стерилізатор. У шафі пелюшок виявилося більше, ніж наволочок, простирадл та рушників. Вперше в житті у Гомера з'явилося відчуття, що він по-справжньому усиновлена. На свій сором і розпачу, він повинен був визнати, що Олів його любить.

- Ви з Анджело будете жити в кімнаті Уоллі, - сказала вона.

Як видно, всі ці дні Олів займалася плануванням і пристроєм майбутнього життя.

- Уоллі не зможе підніматися по сходах, - сказала вона. - І я вже почала переробляти столову під спальню. Є тепер будемо на кухні. Їдальня виходить на терасу і в сад. Я вже замовила зробити пандус до басейну, щоб Уоллі міг в спеку з'їжджати туди в кріслі-каталці.

Олів знову заплакала. Гомер обійняв її, пригорнув до себе, і в ньому з новою силою заговорило почуття провини, докори совісті, каяття. І знову згадалися слова містера Рочестера, сказані Джейн Ейр, що немає нічого страшнішого старого, як світ, і вічно нового почуття каяття, отруює життя.

На другу неділю травня Айра Тітко і Гомер перевозили в сади бджіл. Яблуні тільки що розпустилися, і до вечора напередодні Дня матері все вулики були в садах. У цьому році цей день святкували з особливим почуттям. Всі поспішали привітати Олів. Будинок наповнився милими маленькими подарунками, квітучими гілками яблунь. А дехто привітав навіть Гомера, радісно дивуючись, як це Гомер зважився усиновити дитину.

- Тільки подумай, у тебе тепер є свій власний дитина, - сказала Гомеру Товстуха Дот.

У яблучному павільйоні, де щосили йшла забарвлення прилавків, на одному помістили на загальний огляд двох немовлят - Анджела Бура і Піта Хайда, сина Злюки і Флоренс. У порівнянні з Анджело Піт виглядав як варена картоплина, пухкенький, м'якенький, як ніби в ньому і кісточок-то не було.

- Дивись, Гомер, - сказала Флоренс Хайд, - твій Анджел - справжній ангел. А мій Піт просто Піт.

Жінки з яблучного павільйону засипали його жартами, а Гомер тільки посміхався. Дебра Петтігрю тетешкала Анджела з особливим інтересом, довго-довго розглядала його обличчя і нарешті присудила, що Анджел, коли виросте, буде вилитий Гомер. «Тільки поарістократічнее». Ліз-Піз сказала, що немовля невимовно прекрасний. Коли Гомер працював в саду, за дитиною дивилася Олів або хтось із жінок. Але найчастіше з ним сиділа Кенді.

- Ми взагалі-то усиновили його разом, - пояснила вона. Кенді так часто це повторювала, що Олів жартома зауважила, що Кенді така ж мама немовляті, як Гомер тато, і подарувала їй на День матері подарунок. Тим часом бджоли справно запилювали сади, переносячи пилок з одного в інший, і з вуликів уже почав сочитися мед.

Якось вранці на полях газети Гомер зауважив олівцеву запис почерком Олів, що відноситься, мабуть, до якоїсь статті: «Нестерпне брехня» - і чомусь відніс ці слова на свій рахунок.

А одного вечора, лежачи в ліжку, Кенді випадково підслухала батька. Світло було вимкнене, як раптом їй почулися тихі слова: «Це не погано, але це неправильно». Вона подумала, що батько каже з кимось по телефону. Але, вже засинаючи, вловила звук відчиняти та зачиняти двері і зрозуміла, що батько весь час сидів у неї в спальні і, думаючи, що дочка заснула, в темряві докорив її.

Якось увечері, в самий розпал цвітіння яблунь Кенді сказала Гомеру:

- У тебе такий втомлений вигляд. Ти, звичайно, перевтомився.

- Гомер - молодець, - похвалила його Олів.

- Цю ніч з малюком буду я. Тобі треба виспатися.

Гомер посміхнувся, хоча і відчув напруженість в розмові двох жінок. Сьогодні він спатиме один в кімнаті Уоллі. Прокинеться за звичкою серед ночі і стане уявляти, як Рей Кендел йде гріти пляшечку з сумішшю, а Кенді сидить на ліжку з Анджело на колінах і тримає пляшечку під тим же кутом, як груди в Сент-Хмарі.

Всі частини торпеди Рей Кендел наносив з майстерень військово-морської бази в Кіттері; Гомер і Кенді обидва це знали, але присоромити батька тільки Кенді.

- Вони там ні в чому нічого не тямлять. Я раз у раз знаходжу в їх роботі помилки. Так що їм мене ніколи не спіймати.

- Але навіщо це тобі? - Запитала вона батька. - Мені неприємно, що у нас в домі снаряд. Особливо тепер, коли тут дитина.

- Коли я почав торпеду, - сказав Рей, - я про дитину нічого не знав.

- Ну тепер-то знаєш. Вистріли її куди-небудь подалі.

- Ось закінчу і вистрелю, - сказав Рей.

- А з якої мети будете стріляти? - Запитав Гомер.

- Ще не знаю, - відповів Рей. - Може, вдарю по клубу. Якщо вони ще раз скажуть, що я псую їм вид.

- Я не розумію цілі твоїх дій, - сказала Кенді батькові, залишившись з ним наодинці. - І мені це неприємно.

- Знаєш, що мені нагадує моя торпеда? - Повільно промовив Рей. - Повернення Уоллі. Факт, що він повернеться, але невідомо, якої шкоди завдасть цей факт.

Кенді потім запитала Гомера, що означають ці слова батька.

- Нічого не значать, - відповів Гомер. - Це натяк. Він хоче почути від тебе правду.

- А що, якщо так все і буде тривати? - Запитала Кенді Гомера. Вони відпочивали від любощів, лежачи, як раніше, в будинку сидру, який не був ще готовий до приїзду заробітчан.

- Так, як зараз?

- Так. Будемо на щось сподіватися і чекати. Цікаво, скільки часу ми зможемо чекати? Чекати, напевно, легше, ніж сказати правду.

- Рано чи пізно доведеться сказати.

- Коли?

- Коли Уоллі повернеться.

- Він повернеться паралізований. Він важить менше, ніж я. А ми візьмемо і зустрінемо його таким визнанням, так?

Невже існують нерозв'язні ситуації, думав Гомер. Йому згадалося, як діють скальпелем: у скальпеля є власна вага, його досить, щоб різати. Сили не потрібно. Головне - надати вірний напрям.

- Треба знати, чого ми хочемо, - сказав Гомер.

- А якщо ми не знаємо? Якщо хочемо все залишити як є? Вважаємо за краще чекати?

- Ти хочеш сказати, можливо, ти ніколи не зрозумієш, кого любиш - його або мене? - Запитав Гомер.

- Знаєш, від чого все залежить? Від того, якою мірою він буде в мені потребувати, - сказала Кенді.

Гомер поклав руку туди, де волосся у неї вже відросли і були шовковисте, як раніше.

- А ти ніколи не думала, що я теж в тебе потребую? - Запитав він.

Кенді повернулася на інший бік, спиною до Гомеру, а його руку переклала до себе на груди.

- Залишається тільки сподіватися і чекати, - сказала вона.

- Прийде термін, коли чекати буде не можна.

- Який термін? - Запитала Кенді, і він рукою, що лежить на грудях, відчув, що у неї скінчилося дихання.

- Анджел виросте, і нам доведеться йому відкрити, що він не сирота і хто батьки. У цьому вся справа. Я не хочу, щоб він вважав себе сиротою.

- Про Анджелі я не турбуюся, - сказала Кенді. - Анджел купається в любові. Я турбуюся про нас з тобою.

- І про Уоллі.

- Ми просто зійдемо з розуму.

- Чи не зійдемо, - сказав Гомер. - У нас є Анджел. Нам його ростити. Йому потрібно, щоб його любили.

- Нам це теж потрібно.

- Потрібно, але нам залишилося тільки чекати і сподіватися, - мало не зі зловтіхою промовив Гомер.

Весняний протяг овіяний їх розпалені тіла. Він приніс з собою солодкуватий запах гнилих яблук, такий сильний, що він як нашатирем вдарив в ніс. Гомер зняв руку з грудей Кенді і прикрив ніс і рот.

На початку літа Кенді отримала звістку від самого Уоллі. Це був перший лист після того, як рік тому японці збили його літак.

У лікарні на Цейлоні його лікували півтора місяця. Лікарі не відпускали його, поки не припиниться м'язовий тремор, не покращиться мова (від недоїдання він говорив як уві сні) і він не додасть п'ятнадцяти фунтів. Писав він з лікарні в Нью-Делі. Пролежавши там місяць, Уоллі набрав ще десять фунтів. Він писав, що пристрастився додавати в чай ??корицю і що вся його життя в лікарні проходить під стукіт сандалій.

Йому обіцяли, що він поїде додому, як тільки вага його досягне ста сорока фунтів і він освоїть вправи, необхідні для остаточної поправки. Через цензуру він не міг написати, яким маршрутом його відправлять додому. Але зате повідомив, що з чоловічою потенцією у нього все в порядку, сподіваючись, що цензор цю фрази не викреслити, врахує параліч нижніх кінцівок. І він не помилився, ці слова цензор залишив. Уоллі все ще не знав, що дітей у нього не буде, знав тільки, що в сечостатеву систему потрапила інфекція, але її залікували.

«А як Гомер? Я дуже про нього сумую », - писав Уоллі.

Але не цей рядок розтрощила Кенді. Розтрощила перша фраза. Лист починався так: «Боюся, що ти не захочеш вийти заміж за каліку».

Лежачи в своїй вузькій дівочої ліжку, заколисують прибоєм, Кенді вдивлялася в фотографію матері на нічному столику. Як їй потрібен був зараз її рада! Вона не знала матері, і, напевно, тому їй зараз згадався її перший вечір в Сент-Хмарі. Вони увійшли в спальню хлопчиків, д-р Кедр читав їм шматок з «Великих сподівань». Їй не забути почуту тоді голосно і чітко виголошену фразу: «Я прокинувся, але сон не приніс полегшення; я відчував себе глибоко нещасним ». Чи то Уілбур Кедр заздалегідь намітив закінчити читання на цій фразі, то чи, побачивши в дверях Гомера і Кенді (різке світло коридорній лампочки осяяв їхні голови з притулку німбом), від несподіванки зупинився; так чи інакше, далі він вже не читав і закрив книжку. Ось таким сумним привітанням зустрів її притулок. Того вечора з ним вона і заснула.

З ЛЮБОВ'Ю ОЛІВ |  Через п'ятнадцять років 1 сторінка

Глава шоста 3 сторінка |  Глава шоста 4 сторінка |  перед війною |  На даху не повинно бути більше шести чоловік одночасно. |  Удари долі 1 сторінка |  Удари долі 2 сторінка |  Удари долі 3 сторінка |  Удари долі 4 сторінка |  Янки знищили залізничний міст в Бірмі. Китайці побили японців в провінції Хубей ». |  над Бірмою |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати