На головну

глава 9

1.  Don: (амер.) Глава сім'ї. Див. Boss.
  2.  I. ГЛАВА Про самадхи
  3.  I. ГЛАВА хлопця строфи
  4.  II. ГЛАВА Про ДУХОВНОЇ ПРАКТИЦІ
  5.  II. ГЛАВА Про СЕРЙОЗНОСТІ
  6.  III. ГЛАВА Про ДУМКИ
  7.  III. Глава про думки

Помилка

Йшла другий тиждень літніх канікул, і кожен день Беверлі стирчала у них з ранку до вечора. Іноді Байрон, вже лягаючи спати, все ще чув, як жінки жваво розмовляють на терасі. Їх голоси повисали в вечірньому повітрі, точно густий солодкий аромат матіоли і запашного тютюну. «Ти права, права», - підспівувала мати Байрона, коли Беверлі ділилася з нею черговим враженням або розповідала якусь історію. Одного ранку він раздернул на своєму вікні фіранки і тут же побачив Беверлі, яка засмагала в шезлонгу в своїй пурпурової капелюсі і зі склянкою в руці. І зрозуміти, що вона там не ночував, можна було лише завдяки присутності Джині та новій парі пластикових босоніжок, на цей раз білих. Джині для чогось влізла на столик і стояла на ньому на весь зріст. Ніяких швів у неї на коліні видно не було. І пластиром їй ногу більше не заклеювали. І все-таки Байрон вирішив, що краще ніяких справ з цієї Джині не мати.

А Люсі і зовсім категорично відмовилася грати з Джині, заявивши, що від неї погано пахне. Крім того, Джині вже встигла повідривати голови у всіх ляльок Люсі. Байрон, правда, спробував вставити голови назад, але це виявилося надто складно: йому ніяк не вдавалося знову зачепити за петельку всередині порожнистої лялькової шиї пластмасовий гачок, який представляв собою як би верхню частину хребта. У підсумку він просто склав розчленованих ляльок в взуттєву коробку з кришкою. Йому було неприємно дивитися на їх усміхнені обличчя, позбавлені тел.

Тим часом він не забував вести в таємницею зошити записи своїх спостережень і описував там кожну зустріч Дайани і Беверлі. Джеймс надіслав йому таємний шифр, заснований на перестановці букв, і нові кодові імена для Беверлі і Дайани ( «Місіс Х» і «місіс У»), але шифр виявився для Байрона важкувато, і він постійно робив помилки.

Жінки часто слухали музику. Вони переносили програвач на кухонний стіл, відкривали двері на терасу і там танцювали. Батьківські пластинки Беверлі знаходила досить нудними ( «Господи, в якому столітті він народився?» - Питала вона), так що притягла цілу коробку своїх. Тепер вони слухали «Carpenters and Bread». Але найулюбленішими у Беверлі були два «синглу» - Гаррі Нільсона і Донні Осмонда. Стоячи біля вікна у вітальні, Байрон дивився, як вони танцюють. Рухи Беверлі були різкими, вона часто стріпувала головою в такт музиці, а Дайана ковзала по терасі плавно, немов підхоплена течією річки. Іноді Дайана показувала Беверлі ту чи іншу танцювальне па, і вони тоді рухалися поруч. Дайана трималася дуже прямо, високо піднявши голову і витончено округливши руки, а Беверлі, опустивши голову, весь час дивилася на ноги своєї вчительки, Питалєв повторити її руху, і, хоча вони були однакові на зріст, здавалося, що Дайана значно вище. Байрон чув, як одного разу мати запропонувала Беверлі навчити її «всьому, що знає сама», але, коли Беверлі запитала, чому саме, Дайана змішалася і сказала, що все це нісенітниця. Якщо звучала пісенька Гілберта О'Саллівана «Puppy Love» [53], Беверлі ніжно тулилася до Дайані, і вони танцювали повільно, ледве переставляючи ноги і кружляючи на одному місці, а потім Беверлі, взявши в руки склянку зі спиртним і лукаво поглядаючи на подругу з-під полів своєї безформною капелюхи, говорила:

- Ну й пощастило ж тобі, Дайана! Такий красунею народилася!

Беверлі стверджувала, що ключ до майбутнього людини в його імені, що ім'я - це як би якийсь квиток до успіху. Як може дівчина чогось досягти, якщо її звуть Беверлі? Ось якби у неї було таке класне ім'я, як Дайана, або Байрон, або Сеймур, все в її житті тоді було б інакше.

На тому тижні Беверлі почала потроху брати у Дайани одяг - просто поносити. Спочатку це були дрібниці: скажімо, пара тонких шовкових рукавичок, щоб захистити руки від сонця. Потім речі побільше. Одного разу, наприклад, Беверлі ненавмисно облила себе весь живіт черговим жовтим напоєм з банки. Дайана, зрозуміло, тут же кинулася до себе і принесла їй чисту блузку та спідницю-олівець. Беверлі наділу все це і попросила заодно позичити їй туфлі на підборах - адже до такої спідниці пластикові сандалі ніяк не годилися. Загалом, у всьому цьому вона вирушила додому, але на наступний день і не подумала повертати запозичені у Дайани речі, про що Байрон, природно, зробив відповідний запис у зошиті.

- Ті речі, що ти мені дала, страшно застаріли, - заявила Беверлі. - По-моєму, тобі слід було б обзавестися чимось більш модним.

«Чесно кажучи, - писав Байрон, - мені здається, що все це вона просто вкрала. І тепер я абсолютно впевнений: мамина запальничка весь час лежала у неї в сумочці ».

Ідея «поїхати на шопінг» належала Беверлі. Дайана повезла їх всіх в місто і припаркувалася біля великого універмагу. Жінки приміряли сподобалися сукні, Джині шастають між ними, а Люсі стояла осторонь і хмурилася. На зворотному шляху вони зупинилися біля винного магазину, де продавали алкогольні напої на винос, щоб купити ще «Адвокат» для Беверлі і вишневу колу для дітей. Коли Люсі заявила, що їм не дозволяється пити солодкі шипучі напої, тому що від них псуються зуби, Беверлі від душі розреготалася і сказала: «Ти спочатку доживи до тих років, коли зуби псуватися починають». Потім обидві жінки красувалися на терасі в нових сукнях, які чомусь називалися «кафтан», і Байрон подумав, що вони точно дві протилежні сторони одного цілого: одна світловолоса, струнка, витончена, а друга чорнява, якась недогодовані і в той Водночас куди більш чіпка.

Після ланчу він приніс їм лимонад і абсолютно випадково почув обривок їх розмови, хоча при його появі вони відразу ж замовкли. Було цілком зрозуміло, що вони говорять про якісь важливі речі, тому що сиділи вони буквально голова до голови, і здавалося, що світле волосся Дайани ростуть прямо з проділу на чорноволосої голові Беверлі. Беверлі фарбувала лаком нігті Дайани, і обидві були так захоплені цим заняттям і своєю розмовою, що на Байрона навіть не глянули. Він навшпиньках підійшов до них по м'якому килиму, акуратно зняв з таці склянки і поставив їх на підставки. І як раз в цей момент до нього долинули слова матері: «Зрозуміло, я не була по-справжньому в нього закохана! Мені це просто здавалося ».

Байрон вийшов з кімнати так само тихо, як і ввійшов. Він просто уявити собі не міг, кого мала на увазі його мати, але чітко розумів, що не хоче більше чути про це ні слова. Однак він так і не зміг змусити себе відійти від дверей хоч на крок. Почувши, як Джині з диким реготом пронеслась по саду, він швидко пригнувся і, вставши на коліна, припав до стіни вітальні, що виходила в хол. Грати з Джині йому зовсім не хотілося. Тепер, коли її нога практично зажила, вона особливо полюбила ховатися в кущах і вибігати звідти, лякаючи його, коли він найменше цього чекає. Йому ця забава здавалася зовсім огидною! Притулившись одним оком до щілини між дверима і дверною рамою, Байрон бачив обох жінок, освітлених падав на них променем сонця і немов в'язнів в якусь світиться раковину. Він витягнув свою зошит, але, розкриваючи її, мимоволі зашурхотів обкладинкою, і Дайана тут же підняла голову:

- Здається, там хтось є.

- Та облиш ти, - сказала Беверлі, - нікого там немає, продовжуй, будь ласка. - І ласкаво накрила своєю рукою руку Дайани. Байрону дуже хотілося, щоб вона скоріше прибрала свою руку. Він і сам не розумів, чому йому так цього хочеться, але чим довше рука Беверлі стикалася з рукою його матері, тим сильніше і нестерпнішим ставало це бажання.

Дайана знову заговорила. Голос її звучав м'яко, неголосно, і Байрон вловлював лише деякі, деколи не пов'язані між собою речення або навіть окремі слова, які спершу здалися йому і зовсім не мають ніякого сенсу. Довелося притиснутися до щілини вухом. Чутка пішла краще. Мати казала: «... один старий друг. Ми випадково зіткнулися ... У мене і в думках не було нічого поганого. Але одного разу ... Ось з цього все і почалося ».

Олівець Байрона так і застиг, втупившись у папір. Він і сам не знав, записує він що-небудь. Він знову притиснувся оком до вузької клац і побачив, що мати вже встигла пересісти в своє улюблене крісло і щось п'є зі склянки великими ковтками. Потім, відставивши порожній стакан, вона прошепотіла: «Яке ж це полегшення - ось так все висловити!» - І Беверлі погодилася: так, звичайно, це велике полегшення, і сказала, щоб Дайана дала їй свою другу руку, тому що нігті потрібно все -таки докрасіть. Потім вона заговорила про те, як, мабуть, Дайані самотньо в Кренхем-хаусі, а Дайана, невідривно дивлячись на свою руку, що лежить в руці Беверлі, кивала і погоджувалася: так, їй буває дуже самотньо. Так самотньо, що часом це майже неможливо винести.

- Але з тією людиною, про яку я весь час думаю, я познайомилася до того, як ми сюди переїхали, - сказала вона. - Насправді це сталося майже відразу після нашої з Сеймуром весілля.

Брови Беверлі здивовано зметнулися вгору, та так і залишилися. І все ж вона спокійно вмочив пензлик в лак і знову зайнялася нігтями Дайани. Байрон навряд чи зумів би правильно висловити словами охоплювали його почуття, але йому весь час здавалося, ніби Беверлі просто витягує з Дайани якісь потаємні слова, змушує її говорити, причому саме тим, що сама мовчить.

- Сеймур все дізнався. Він розумна людина і бачить мене наскрізь. Якщо я намагаюся збрехати, просто тому що мені потрібно купити маленький подаруночок або ще щось секретне, він тут же налітає на мене, як шуліка. Хоча в той час я зовсім не сприймала свої стосунки з Тедом, як обман.

- Його звали Тед?

- Я вважала його просто одним зі своїх молодих приятелів.

- Ну, якщо Тед - всього лише один з твоїх молодих приятелів, я не бачу в цьому жодної проблеми.

- Так? - І Дайана хмикнула, даючи Беверлі зрозуміти, що проблема є, і досить значна, навіть якщо Беверлі і не в силах це зрозуміти. - Після тієї історії Сеймур якраз і купив цей будинок. Він сказав, що сільське повітря піде мені на користь. Я дійсно всім йому зобов'язана. І тобі доведеться це запам'ятати.

Покінчивши з нігтями Дайани, Беверлі простягнула їй сигарету і клацнула повернутої запальничкою, попередивши, що руками краще нічого не брати і взагалі вести себе обережно, інакше вона попсує лак. Дайана зробила кілька глибоких затяжок, випускаючи дим над головою Беверлі, схожий на чиїсь витягнуті в повітрі прозорі пальці, які незабаром зникли.

- Я необхідна Сеймуру, розумієш? - Тихо сказала Дайана. - Мені часом просто страшно, до якої міри я йому необхідна!

Байрон боявся поворухнутися. Йому ніколи й на думку не спадало, що його мати могла любити когось іншого, а не тільки батька, що у неї, можливо, був колись якийсь молодий чоловік на ім'я Тед. Голова у Байрона стала гарячою, перед очима все пливло, йому здавалося, що він кидається серед усіх тих речей, які йому раптом згадалися, перевертає їх, точно камені, намагаючись побачити, що у них з іншого боку, зрозуміти їх зміст. Він згадав, як мати одного разу заговорила про якусь людину, дуже любившем шампанське, згадав її незрозумілі, незрозумілі візити на Дигби-роуд. Невже вона до нього туди їздила? Потім Дайана знову заговорила, і Байрон, зціпивши спітнілі руки, змусив себе зосередитися і слухати.

- Коли я познайомилася з Сеймуром, я всім вже була сита по горло. Мені набридли чоловіки, які спершу клянуться тобі в любові, а потім зникають. У нас в театрі таких було повно. Набридли мені і ті, що вічно чекали нас біля службового входу, писали нам листи, запрошували в ресторани. У всіх цих чоловіків були дружини. У всіх були сім'ї, і вони ніколи б ... - Дайана так і залишила фразу незакінченої, немов боялася її закінчити або не була впевнена, як це зробити правильно. - А Сеймур був наполегливий. І дотримувався досить традиційних поглядів. Мені це подобалося. Він приносив мені троянди. Водив мене в кіно, якщо я вдень бувала вільна. Не минуло й двох місяців, як ми одружилися. У нас була дуже скромне весілля, але Сеймур і не хотів ніякої галасу. До того ж мої друзі були людьми не того сорту - таких на весілля не запрошують. Так нам і не хотілося, щоб моє минуле прийшло в наш спільний дім разом зі мною.

Беверлі якось дивно булькнула, немов вдавившись своїм жовтим напоєм, і пробурчала:

- Гаразд, досить про це. Краще випий ще і розкажи, що ти все-таки займалася.

Але Дайана більше нічого розповідати не стала. Вона з силою загасила недокурену сигарету про денце попільнички і тут же закурила другу. Потім раптом розсміялася, але на цей раз якимось неприємним, жорстким сміхом - здавалося, вона дивиться на себе в дзеркало і їй дуже не подобається відображення ту людину, яку вона там бачить, - і знову з силою затягнулася сигаретою, випустивши кільце блакитного диму .

- Скажімо так: тут я у всьому була схожа на власну матір, - тільки й сказала вона.

* * *

Байрон вперше не зумів зробити ніяких записів. Навіть Джеймсу подзвонити не зміг. Говорити йому не хотілося. І не хотілося мати нічого спільного зі значенням слів і речей, не хотілося нічого розуміти. Він все бігав і бігав через галявину, намагаючись викинути з голови будь-які думки, але, коли Джині зі сміхом крикнула, щоб він її почекав, побіг ще швидше, щоб втекти від неї. Він продовжував бігти, навіть коли дихання стало зовсім утрудненим, в горлі саднило, а ноги почали підгинатися від втоми. Тоді він заповз кудись під яблуні, під кущі малини, і у нього навіть голова закрутилася, такий сильний був аромат яблук, так червоні ягоди малини, так гострі її колючки. Там він просидів дуже довго. Він чув, як його кличе мати, але не відгукнувся і навіть не поворухнувся. Йому не хотілося нічого знати ні про це Теда, ні про батька, ні про ту роботу, яку мати навіть назвати не могла, і тепер, коли він про все це дізнався, йому найбільше хотілося викинути все це з голови, але він не міг придумати, як перестати знати . Ах, якби Джеймс не просив його все записувати! Байрон ховався в заростях малини до тих пір, поки не побачив, що Беверлі з Джині потяглися на автобус, час від часу зупиняючись на під'їзній доріжці і махаючи Дайані. За руку свою дочку Беверлі ніколи не брала, вона йшла одна, ховаючи обличчя під пурпурової капелюхом, а Джині описувала навколо неї широке коло. Байрон бачив, як Беверлі один раз зупинилася і щось крикнула їй, але не розчув, що саме. У західних променях їх будинок здавався сліпуче білим, за ним, точно врізаючись в небо, виднілися гострі вершини пагорбів.

* * *

На ранок насамперед подзвонив Джеймс, страшно збуджений тим, яку чудову папку з матеріалами по операції «Перфект» він готує. Він, наприклад, переробив намальовану Байроном схему мікрорайону Дигби-роуд, тому що масштаб виявився недостатньо точним. І весь час, поки Джеймс говорив, Байрон почувався так, ніби стоїть по той бік закритого вікна і бачить одного, але поговорити з ним не може.

- Ну, що у вас сталося вчора? - Запитав Джеймс. - Ти все записав?

Байрон сказав, що нічого у них вчора не сталося.

- У тебе що, нежить або горло болить? - Поцікавився Джеймс.

Байрон шмигнув носом і сказав, що у нього серйозні проблеми.

* * *

На вихідні пішов дощ. Він прибив до землі запашний тютюн, дельфиниуми і шток-троянди. Батьки Байрона сиділи в різних кімнатах і дивилися у вікно. Іноді, правда, вони все ж зустрічалися на «нейтральній території» і щось навіть мимохідь говорили один одному, але той, до кого були звернені слова, здавалося, слухав сказане лише неуважно. Потім Сеймур заявив, що в будинку пахне якось незвично - такий дивний запах, солодкуватий якийсь. Мати припустила, що це, мабуть, її нові парфуми. Але батько не вгамовувався: чому в такому разі духами пахне у нього в кабінеті? І куди поділася та гарненька штучка, яку він зазвичай використовує як прес-пап'є? До того ж, якщо вже мова зайшла про зниклих предметах, звідки в чекової книжці ще один корінець від чека?

Дайана одним ковтком спустошила склянку, немов там було якесь гіркі ліки, і сказала, що, мабуть, просто переклала кудись цю «гарненьку штучку», коли витирала пил, і потім неодмінно її пошукає. Потім вона почала подавати обід, але виглядала якоюсь страшно втомленою.

- Що це на тобі таке? - Запитав батько.

- Це? - Здивовано перепитала Дайана, немов тільки що на ній було щось зовсім інше - ошатне плаття для коктейлю або костюм-двійка від «Єгері». - О, це називається «кафтан».

- Але так одягаються хіпі!

- Ну що ти, дорогий, це дуже модно.

- Але ти ж виглядаєш як хіпі. Або як якась феміністка.

- Ще овочів? - І мати поклала на кожну тарілку по три помаранчевих морквини в калюжі золотистого масла. Голос батька з гуркотом бульдозера зруйнував панувала за столом тишу:

- Зніми це!

- Що вибач?

- Негайно йди нагору і зніми цю гидоту!

Байрон опустив очі в тарілку. Він хотів, щоб можна було спокійно їсти, щоб здавалося, ніби вдома у них все добре, але мати якось дивно, судорожно, ковтайте, а батько дивився на неї і сопел, як ведмідь. Коли навколо твориться таке, важко їсти моркву, тушковану в маслі.

- А у Беверлі теж є каптан, - втрутилася Люсі. - Точно такий же.

Батько зблід. На якийсь час особа його раптом стало розгубленим, як у маленького хлопчика. Здавалося, він не знає, що йому робити далі.

- Беверлі? Хто така Беверлі?

- Мамина подруга, - тихенько пояснила Люсі.

- Це мама когось із учнів «Вінстон Хаус»?

- Що ти, тату! Джині в «Вінстон Хаус» не вчиться! Вони на Дигби-роуд живуть. Джині хотіла взяти мої «стрибунки», а я їй не дала, тому що вона сама дуже небезпечна. І у неї такі чорні штучки на зубах тут, тут і тут. - Люсі відкрила рот і показала. Але в роті у неї було досить багато морквини, і важко було зрозуміти, куди саме вона показує.

Батько повернувся до Байрону. Байрон навіть очей не підняв - він і так знав, про що хоче запитати батько.

- Ця жінка дійсно сюди приходить? До мами в гості? Може, вона й ще когось з собою призводить? - Голос батька Байрон ледь чув, так гулко стукала у нього в скронях кров.

- Залиш дітей в спокої! - Дайана з дзвоном жбурнула на стіл вилку і відштовхнула свою тарілку. - Заради бога, Сеймур! Невже має сенс здіймати такий галас через те, що я одягла якийсь говіння каптан? Після обіду я приєднуюсь.

Вона ніколи раніше не вживала лайливих слів. Батько навіть їсти перестав. Потім відсунув свій стілець, встав, підійшов до Дайані і зупинився біля неї. Він виглядав як величезна чорна колона поруч з маленьким різнобарвним фонтаном. Байрон бачив, що пальці Сеймура буквально вп'ялися в спинку стільця. До Дайані він при цьому не доторкнувся, але все одно здавалося, ніби він її не просто стосується, а намагається заподіяти їй біль, може бути, щипає або лоскоче. Діти так і завмерли. А Сеймур, продовжуючи судорожно стискати пальцями спинку стільця Дайани, тихо промовив:

- Ти більше ніколи не будеш носити це плаття. І більше ніколи не будеш зустрічатися з цією жінкою. - Дайана видавала якісь слабкі звуки, шарудячи скатертиною, мов пташка, б'ється в шибку.

Потім так само раптово Сеймур повернувся і вийшов з кімнати. Дайана поплескала тильною стороною долонь по шиї і по щоках, немов повертаючи на своє місце вени, шкіру, м'язи. Байрону хотілося сказати матері, що йому дуже подобається її нова сукня, але вона відразу веліла їм з Люсі бігти в сад і пограти там.

Увечері Байрон марно намагався читати журнал «Дивись і вчись». Перед очима у нього весь час стояв батько, який учепився в спинку материного стільця. Так багато всього сталося останнім часом, і вперше він не знав, чи можна хоч чимось поділитися з Джеймсом. Нарешті Байрону вдалося забутися легким сном, і снилися йому якісь дивні люди - голови у них були занадто великі для крихітних тіл, а голоси, тихі, але наполегливі, були схожі на крики без слів.

Прокинувшись від сну, Байрон зрозумів, що голоси належать батькам. Він встав, вийшов з кімнати на сходову площадку, і голоси відразу стали чутні голосніше. Він трохи прочинив двері їхньої спальні, подивився в щілину і завмер, будучи не в силах повірити своїм очам. У темряві виднівся оголений торс батька, який здавався майже блакитним, і під ним - силует матері. Батько робив якісь потужні рухи, немов зариваючись кудись все глибше і глибше, а рука матері безпорадно молотила по подушці. Байрон обережно, навіть не клацнувши ручкою, закрив двері і пішов геть.

Він усвідомив, що вийшов з дому і знаходиться на вулиці, коли побачив над собою бліду місяць серед хмар. Йому здалося, що зараз між ним і пусткою не залишилося жодного проміжного простору. Ніч вкрала всі деталі переднього плану, і пустку немов починалася прямо біля ніг Байрона. Він пройшов через сад і відкрив хвіртку, що веде на луг. Йому хотілося жбурнути чимось в цю бляклу місяць, каменем, наприклад, і він шпурнув, точно прицілившись, але каміння один за одним падали на землю, так і не долітаючи до місяця. Вони немов відскакували від цієї темряви, не в силах її пробити. Звичайно ж, Джеймс був правий щодо того, що посадка «Аполлона» на Місяць - це фікція. Хіба може людина подолати таку відстань? Хіба можна було так нерозумно повірити повідомленнями NASA і надісланим фотографій? Байрон переліз через огорожу і рушив до ставка.

На березі він відшукав камінь і сів на нього. Повітря був повний звуків життя - поклацуванням, дряпання, шелестіння чиїхось тихих кроків. Байрон був в повній розгубленості, він просто не знав, що йому тепер думати. Він більше не розумів, хороша у нього мати або погана, хороший батько або поганий, хороша Беверлі або погана. Він більше не міг з упевненістю сказати, що Беверлі вкрала материн запальничку, гарненьке прес-пап'є з батьківського кабінету і одяг Дайани. Може бути, у всього цього є якесь інше пояснення? Ніч текла якось жахливо повільно, і Байрон все поглядав на горизонт, сподіваючись, що на сході ось-ось з'явиться тоненька смужка зорі, але вона ніяк не з'являлася, і ніч ніяк не закінчувалася, в результаті Байрону довелося встати і знову тягнутися до дому .

А що, якщо мама, раптом подумав він, помітила його відсутність і тепер чекає і хвилюється? Але немає - єдиним звуком, який порушував панувала в будинку тишу, був бій годинника у батька в кабінеті. У цьому домі час взагалі ставало якимось зовсім іншим, воно немов розширювалося, ставало більше, ніж навіть ця всепоглинаюча тиша. Але насправді це було зовсім не так. Все це було штучним. І Байрон написав Джеймсу короткого листа: «Нога у Джині зовсім зажила. Tout va bien. Щиро твій, Байрон Хеммингс ». « Ось і кінець нашої операції «Перфект», - думав він. - Ось і кінець багато чому в моєму житті ».

Після вихідних Байрон більше ні разу не бачив материного жупана. Можливо, каптан теж знайшов свій кінець у полум'ї вогнища, як і те зеленувате сукню кольору м'яти, як і той вовняний кардиган, як і ті ошатні туфельки, але він ні про що не питав. Він прибрав подалі кишеньковий ліхтарик, лупу, картки від чаю «Брук Бонд» та річну підбірку свого улюбленого журналу. Йому здавалося, всі ці речі належать не йому, а комусь іншому. І, схоже, не один він так сильно змінився. Після цього злощасного уїк-енду Дайана теж дуже змінилася, стала куди більш стриманою і обережною. Вона, правда, як і раніше виносила на терасу пластмасові шезлонги, чекаючи приходу Беверлі, але посміхалася їй набагато рідше і програвач на кухню більше не виносила. І випити Беверлі більше не пропонувала.

- Якщо я заважаю, ти тільки скажи, - зауважила якось Беверлі.

- Ну що ти! Звичайно ж, ти мені нітрохи не заважаєш.

- Я розумію, ти, напевно, вважала за краще б спілкуватися з тими жінками, у яких діти навчаються в «Вінстон Хаус».

- Я ні з ким з них не спілкуюся.

- А може, ти і танцювати з кимось іншим воліла б?

- Мені далеко не завжди хочеться танцювати, - сказала Дайана.

На це Беверлі тільки розсміялася і так закотила очі, немов почула щось зовсім інше.

* * *

Другого серпня Люсі виповнилося шість років. Байрона розбудив веселий голос матері і її чудовий квітковий запах, лоскотати ніздрі. Вона шепнула йому, що дещо придумала, тільки це сюрприз. Це напевно буде найщасливіший день у їхньому житті, тільки нехай вони швидше одягаються. Коли вони втрьох спускалися вниз, мати весь час сміялася і ніяк не могла зупинитися. На ній було червоне літнє плаття кольору польових маків, і вона несла велику сумку з пляжними рушниками і всім необхідним для пікніка.

Їхали вони досить довго, кілька годин, але мати майже всю дорогу щось тихо наспівувала собі під ніс, і Байрон, дивлячись на неї з заднього сидіння «Ягуара», не втомлювався захоплюватися її пишними хвилястим волоссям, ніжною шкірою, перламутровими нігтями. Руки Дайани лежали на кермі саме там, де цього вимагав батько, але вперше за довгий час вона, схоже, вела машину абсолютно спокійно і нітрохи не здавалася переляканою. Коли Люсі знадобилося в туалет, мати зупинилася у маленького придорожнього кафе і запропонувала дітям заодно з'їсти по морозиву. А коли офіціант запитав, чим прикрасити морозиво, шоколадною крихтою або фруктовим сиропом, мати відповіла, що і тим і іншим.

- Які у вас славні діточки, - сказав офіціант. А вона розсміялася і відповіла: так, дуже славні.

Вони влаштувалися за металевим столиком на сонечку - Дайана не хотіла, щоб діти тягли морозиво в автомобіль, - і, поки вони їли, вона, закривши очі, з насолодою підставляла обличчя теплим сонячним променям. Але варто було Люсі прошепотіти: «А мама спить!» - Як Дайана відкрила одне око, засміялася і сказала: «Я зовсім не сплю і все чудовий слух». На яскравому сонці лоб і ключиці у неї швидко порожевіли, але не рівно, а як би плямами, схожими на відбитки пальців.

Коли вони прибули на пляж, сонце пекло вже щосили. Сімейні пари влаштували собі якусь подобу будиночків з щитків, що захищають від вітру, і шезлонгів. Море переливалося сріблом, і Байрон не міг відірвати від нього очей. Сонячне світло, падаючи на біжучі хвилі, спалахував мільйонами іскор. Діти скинули сандалі і бігали босоніж, пісок вже так нагрівся, що здавався гарячим. Дайана вчила їх будувати замки з піску і разом з ними закопувала ноги в гарячий пісок. Після морозива на шкірі у дітей залишилися солодкі патьоки, і пісок противно прилипав до них, і вона ласкаво скидалася пісок долонею. Потім вони пішли на пірс, і Дайана показала їм автомати, де в щілину потрібно було опускати пенні, стійки, де продавали цукрову вату, і загончик, де можна було покататися на електричних автомобільчиках, старанно ухиляючись один від одного. Вона також купила кожному по довгій цукерці-бурульки «рок» [54].

У Павільйоні кривих дзеркал Дайана, як дитина, кидалася від одного дзеркала до іншого і, сміючись, вимагала: «Подивіться-но на мене!» В той день щастя так і парило над її головою, точно солодке хмара, яке, здавалося, можна було спробувати на смак і навіть з'їсти. Байрон і Люсі так і горнулися до неї з обох сторін і міцно тримали її за руки, разом з нею милуючись віддзеркаленням в дзеркалах, де всі троє ставали то коротунами, то товстунами, то довгими і худими, як жердина. Діти спітніли і розчервонілися від спеки, їх одяг був вся зім'ята і забруднився, волосся розпатлане. З усіх трьох як і раніше добре виглядала одна Дайана, дуже красива в своєму літньому платті кольору червоних польових маків, і її пишні світле волосся лежали все так само чудово.

У підсумку вона посадила дітей на лавку, веліла їм посидіти спокійно і з'їсти приготовані нею сендвічі. Поки вони їли, вона неквапливо прогулялася на самий край пірсу, зупинилася там і стала дивитися в морську далечінь, затуляючи очі від сонця рукою. Коли якийсь проходив повз джентльмен зупинився і привітався з нею, вона розсміялася: «Ах, відчепіться. У мене діти".

На дальньому кінці пірсу стояв театр, на дверях якого висіли оголошення: «У партері місць немає», «На балконі місць немає». Дайана, Послинив краєчок носової хустки, протерла забруднені мордочки дітей, а потім штовхнула скляні двері й, увійшовши разом з ними в вестибюль, приклала пальця до губ, закликаючи зберігати мовчання.

У вестибюлі нікого не було, але через оксамитового завіси долинали сміх і оплески. Дайана запитала у жінки в уніформі, що сиділа в касі, чи залишилися ще вільні місця, і касирка сказала, що є вільна ложа, якщо ціна їх влаштує. Дістаючи з гаманця гроші і відраховуючи потрібну суму, Дайана сказала цієї незнайомої жінки, що «вже сто років не ходила на шоу», потім запитала, чи чула білетерка про таких атракціонах, як «Біла Супремо», «Памела, жінка з бородою» або група танцівниць «Дівчата Саллі», але та лише похитала головою і сказала: «Так у нас тут і свої такі є», і знову Дайана розсміялася, взяла дітей за руки, і вони пішли в зал. Якийсь молодик у форменому кашкеті і з ліхтариком провів їх спершу темними сходами, а потім довгим темним коридором. Під кінець Дайана попросила у нього дві програми і вручила їх Байрону і Люсі.

Ледве вони увійшли в ложу, як пролунав сильний вибух сміху. Прямо перед ними була яскраво освітлена сцена, схожа на жовтий колодязь. Спершу Байрон ніяк не міг зрозуміти, що говорять ці люди на сцені і над чим, власне, сміються глядачі, тому що тільки дивився на все око і майже нічого не чув. Він навіть подумав, що всі сміються над ними через те, що вони спізнилися, але потім, вже влаштувавшись в оксамитовому кріслі, зрозумів, що глядачі вказують пальцями на людину на сцені і буквально надривають животи від сміху, захоплюючись його витівками.

Ця людина жонглював порцеляновими тарілками. Він встигав пробігти між ними, поки вони перебували в повітрі, крутячись на штирках, і були схожі на якісь неймовірні квіти на стеблинках. Тарілки оберталися як би самі собою, поблискуючи в променях яскравого світла, але варто було якийсь із них злегка захитатися, немов вона збирається впасти і розбитися, і жонглер, зробивши вигляд, що в самий останній момент згадав про неї, знову її запускав. Байрон зауважив, що мати дивиться на жонглера, прикривши обличчя розчепіреними пальцями, здавалося, вона від нього ховається. Сцена була прикрашена задником з намальованою терасою і місяцем над озером. Художнику вдалося дуже здорово зобразити місячну доріжку, що виблискує на воді і йде за лінію горизонту. Нарешті жонглер завершив виступ. Він так низько вклонився публіці, немов раптово зламався в талії, і став посилати в усі сторони повітряні поцілунки. Байрон був абсолютно впевнений, що один з цих поцілунків безумовно мав на меті його мати.

Коли завіса знову підняли, виявилося, що озеро з місячною доріжкою вже зникло, а замість нього з'явився піщаний пляж з пальмами, з якого прямо на сцену зійшли живі жінки в спідницях з трави і з квітами у волоссі. Якийсь чоловік заспівав про сонце, а жінки почали танцювати навколо нього, тримаючи в руках ананаси і глечики з вином. Вони всі танцювали і танцювали, але так жодного разу і не зупинилися, щоб перекусити. Потім жінки і співак зникли за завісою, а пейзаж на заднику сцени знову змінився.

Він змінювався і ще кілька разів з кожним новим виступом. Вийшов ще один фокусник, який навмисне робив різні смішні помилки, потім виступав скрипаль в блискучому костюмі, після якого знову танцювали жінки, на цей раз все в блискітках і пір'ї. Байрон ніколи в житті не бачив нічого подібного, навіть в цирку. Дайана голосно аплодувала артистам після кожного номера, а потім зовсім затихала, немов побоюючись, що, якщо занадто сильно зітхне, все це чарівництво відразу ж зникне. Потім на сцену вийшов якийсь чоловік у смокінгу і заграв на органі, а група жінок в білих сукнях стала дуже гарно танцювати у нього за спиною, і Байрон зауважив, що у матері на щоках блищать сльози. Вона заусміхалася лише під час останнього номера - це знову був фокусник або, може, клоун в червоному фезі і якомусь дивному костюмі, який був йому явно великий. Дивлячись на цю людину, мати раптом почала сміятися і ніяк не могла перестати. «Ой, який він смішний!» - Все скрикувала вона, навіть за живіт схопилася, так сильно сміялася. Наближався вечір, коли вони вийшли з театру і по пірсу рушили геть від моря. Люсі так втомилася, що мати взяла її на руки, пронесла через турнікет і потім так і несла до самої машини.

А Байрон все озирався назад, на море, поступово бледневшее у них за спиною, поки не перетворилося в вузьку сріблясту смужку на обрії. Люсі миттєво заснула. Мати тихо вела машину і вже не наспівувала, але один раз підняла очі і, перехопивши в люстерко заднього виду погляд Байрона, посміхнулася і сказала: «Правда, чудовий був день?»

«Так, - сказав Байрон, - дійсно чудовий». Дайана взагалі відмінно вміла влаштовувати всілякі сюрпризи.

Але виявилося, що вдома на них чекає ще один сюрприз, але аж ніяк не придуманий Дайаной. У всякому разі, навіть якщо вона і мала до цього якесь відношення, то вийшло це ненавмисно. Коли вони запали в будинок, спітнілі, злегка обгорілі, відчуваючи, як поколює шкіру від довгого перебування на сонці, і мріючи про душу, то відразу побачили, що на терасі за будинком, влаштувавшись в шезлонгах, їх чекають Беверлі і Джині. Джині спала, але Беверлі, побачивши, як вони входять на кухню, тут же схопилася і почала з розлюченим виглядом тикати пальцем в свій наручний годинник. Дайана відкрила двері на терасу, закріпила її, щільно притиснувши до стіни, і спокійно запитала: а що, власне, сталося? Від цього питання Беверлі прийшла просто в лють і заявила, що їх з Джині опустили нижче плінтуса. Як це Дайана могла забути про їх візиті?

- Але я якось не думала, що візити будуть щоденними, - сказала Дайана і спокійно пояснила, що вони всього лише їздили на узбережжі, щоб подивитися шоу, але від її пояснень стало тільки гірше. Беверлі слухала її, розкривши рот від подиву, немов ніяк не могла повірити тому, що чує.

- Там грав чудовий органіст! - Вирішив взяти участь в розмові Байрон і навіть хотів принести програму і показати Беверлі цього органіста, але вона лише різко похитала головою і так стиснула губи, немов тримала в них цілий пучок шпильок.

- Беверлі, право, не варто так засмучуватися, - вмовляла її Дайана.

- А може, я б теж хотіла на море поїхати! Може, і я б хотіла шоу подивитися! Ми з Джині тут трохи з голоду не померли. Весь день коту під хвіст! Та ще й артрит мій розігрався. Між іншим, я просто обожнюю орган! Це мій улюблений музичний інструмент.

Дайана тут же кинулася на кухню, принесла Беверлі один з її улюблених жовтих напоїв і почала різати хліб для сендвічів, але Беверлі на неї не дивилася, а все рилася в своїй сумочці, витягуючи звідти все підряд - гаманець, щоденник, носовичок - і знову засовуючи речі назад. Здавалося, вона ніяк не може знайти те, що шукає.

- Я ж казала тобі, що саме так і буде, - примовляла вона, і вигляд у неї був такий, немов вона ось-ось розплачеться. - Я ж казала, що скоро тобі надоєм.

Джині сповзла з шезлонга і прослизнула в кухонні двері.

- Але ти мені зовсім не набридла, Беверлі.

- Ти вважаєш, що можна запросити мене до чаю, а потім про це забути і просто виїхати з дому? - Більше їй сказати нічого не вдалося - вона зовсім розплакалася і захлюпало носом.

Дайана сунула їй носовичок. Потім торкнулася її руки. Потім міцно її обняла.

- Будь ласка, Беверлі, не плач. Звичайно ж, ти - мій друг, але ж не можу ж я весь час бути тільки з тобою. У мене ще й діти є ...

Почувши це, Беверлі вирвалася з її обіймів і навіть руку підняла, немов збираючись її вдарити, але тут з кухні пролунав якийсь неймовірний вереск і сміх, і в дверях виникла Джині, радісно підскакує на «стрибунки» Люсі. Прагнучи перебратися через поріг, вона занадто високо підскочила, зачепилася за нього, її перекинуло через гумові поручні, і вона з гуркотом звалилася прямо на кам'яні плити тераси. Вона лежала зовсім нерухомо, одна нога вивернута назовні, руки міцно притиснуті до скронь.

Беверлі з диким криком кинулася до неї.

- Ну ж, ну! - Заверещала вона. - Досить, вставай! - Її крики звучали аж ніяк не заспокійливо. Вона грубо похитала дочка, немов та прикидалася, що спить. Потім потягнула її за обидві руки. - Ну ж, вставай! Ти йти-то можеш? У тебе що, шви розійшлися?

- Ну, швів-то у неї ніяких немає, - сказала Дайана, але Байрон зауважив, що і вона налякана тим, що трапилося. - І навіщо тільки вона цю дурну штуковину схопила, якщо у неї нога так болить?

Ох, даремно вона це сказала, подумав Байрон, хоча це чиста правда. Беверлі тут же підхопила доньку на руки і, спотикаючись, рушила через кухню до вхідних дверей. Дайана з її сумочкою кинулася навздогін, але Беверлі мчала вперед, немов забула, як зупинятися.

- Мені дуже шкода, правда! - Голосила мати Байрона. - Я не хотіла тебе образити.

Але Беверлі кричала у відповідь:

- Пізно, Дайана, пізно!

- Давай я хоча б вас відвезу! Давай я тобі допоможу! - Дайана пустила в хід всі свої покірно-благальні «сеймурскіе» інтонації, і на якусь мить Байрону навіть здалося, що десь поруч з ними стоїть батько.

Беверлі раптом зупинилася і різко повернулася до Дайані. Її обличчя набуло якийсь червоно-коричневий відтінок. Джині лежала у неї на руках, легка і безвольна, як ганчірка, але пальці Беверлі при цьому були судорожно витягнуті, немов їй боляче і вона не може їх зімкнути, щоб зручніше взяти дитину. Ніякої крові на ногах у Джині Байрон не помітив, та коліно теж була абсолютно чиста, він дуже уважно її оглянув. Але дівчинка була бліда, і очі у неї були якось дивно напіввідкриті, на це він відразу звернув увагу.

- Ти що, думаєш, я сюди ходжу заради твоєї благодійності? - Сказала Беверлі, точно плюнула. - Та я нічим не гірше тебе, Дайана! І врахуй: моя мати була дружиною вікарія, а не якийсь дешевої актрісулькой. Ні, ми поїдемо на автобусі!

Дайана спіткнулася, немов налетівши на якусь перешкоду. Байрон бачив, що вона насилу примушує себе ворушити губами, але все ж безпорадно лепече щось про машини і автобусної зупинки.

І тут, на подив Байрона, Беверлі голосно розреготалася і вигукнула:

- Та навіщо мені це треба? Щоб подивитися, як ти на своїй машині виляти туди-сюди? Ти через свого дорогоцінного «Ягуара» так нервуєш, що з тобою і їздити-то небезпечно. Так тобі і права щось видавати не слід!

І вона рішуче рушила до під'їзній доріжці, як і раніше несучи на руках Джині. Дайана, стоячи на ганку, мовчки дивилася їй услід, потім закрила обличчя руками, пробурмотіла: «Ох, не до добра це», - і пішла на кухню.

Байрону було чутно, як вона миє посуд і витрушує пісок з пляжних рушників. Він все стояв на ганку, дивлячись, як профіль Беверлі все зменшується, стає все більш блідою в вечірньому світлі. Нарешті вона зовсім зникла десь в стороні шосе, і тепер перед очима у Байрона були тільки сад, пустку і синє, як емаль, літнє небо над пагорбами.

* * *

Джеймс виявив куди більший інтерес до того, що вони дивилися шоу на узбережжі, ніж до історії з Беверлі. Можливо, він був просто трохи розчарований настільки раптовим завершенням операції «Перфект», а тому всю свою увагу переніс на влаштований Дайаной сюрприз - поїздку на море і похід в театр. Він прискіпливо розпитував Байрона про кожному номері, про те, як були одягнені актори, чи довго тривав виступ кожного і що саме він робив. Джеймс також попросив детально описати всі сценічні задники, оркестрову яму і завісу, приховував сцену після кожного номера. А вже історія про органіста і танцівниць в білому привела його просто в екстаз. «Невже твоя мама дійсно плакала?» - Пошепки запитав він.

Цілих чотири дні від мешканців Дигби-роуд не було ні слуху ні духу. І всі ці дні Дайана з дітьми майже не розмовляла і весь час проводила в саду, підрізаючи відцвілі троянди або збираючи стручки дозрілого солодкого горошку. Без Беверлі час немов знову стало якимось розтягнутим. Люсі і Байрон намагалися грати ближче до матері, вони навіть перекушували, сидячи під яблунями. Байрон навчив сестричку робити «духи» з розчавлених квіткових пелюсток. На уїк-енд, коли знову приїхав батько, Дайана наділу одну зі своїх вузьких спідниць-олівців, а волосся ретельно поклала феном. Батько казав виключно про свою незмінну поїздці до Шотландії, а мати становила список того, що йому буде потрібно в цій поїздці. Потім вони з'їли пиріг, спечений на честь дня народження Люсі, і рано вранці в неділю батько поїхав.

А опівдні зателефонувала Беверлі. Розмова була короткою, Дайана взагалі майже нічого не говорила, але, коли вона відійшла від телефону, обличчя у неї було білим як полотно. Вона прямо-таки впала на кухонну табуретку, закрила обличчя руками і довгий час нічого не могла пояснити стривоженому Байрону.

«Події розгортаються самим кошмарним чином, - того ж вечора писав він Джеймсу. - Виявляється, тепер ця дівчинка, Джині, ЗОВСІМ НЕ МОЖЕ ХОДИТИ! Відповідай, будь ласка, негайно. Ситуація ДУЖЕ СЕРЙОЗНА. ОПЕРАЦІЯ «ПЕРФЕКТ» НЕ ЗАКІНЧЕНО. Це самий що ні на є ЕКСТРЕНИЙ ВИПАДОК ».

глава 8 |  глава 10

глава 13 |  глава 14 |  глава 15 |  Глава 1 |  глава 2 |  глава 3 |  глава 4 |  глава 5 |  глава 6 |  глава 7 |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати