На головну

глава 37

1.  Don: (амер.) Глава сім'ї. Див. Boss.
  2.  I. ГЛАВА Про самадхи
  3.  I. ГЛАВА хлопця строфи
  4.  II. ГЛАВА Про ДУХОВНОЇ ПРАКТИЦІ
  5.  II. ГЛАВА Про СЕРЙОЗНОСТІ
  6.  III. ГЛАВА Про ДУМКИ
  7.  III. Глава про думки

Виштовхнути вперед, в кайданах, Зедд нарешті опинився перед самим сноходцем, Імператором Джеганем.

Джегань сидів на прикрашеному різьбленням стільці з високою спинкою перед обіднім столом. Лікті лежали на столі, в руках він тримав ногу гусака, яку рвав пальцями і жував. Відблиски світла танцювали на його поголеною голові, сухожилля на скронях напружувалися, поки він пережовував. Тонкі вуса, що ростуть з кутів його рота і під нижньою губою, рухалися в такт щелеп разом із золотим ланцюгом, що з'єднує його вухо з носом. За товстими пальцях і оголеним рукам сноходца, поблискуючи в світлі свічок, тек гусячий жир.

Сидячи на місці, Джегань вивчав бранців.

Незважаючи на свічки в поставці, в більшій частині намету було темно, як у в'язниці.

На столі перед Джеганем стояли страви з їжею, кубки, бутлі, чаші і свічки. Не було місця для плоских срібних блюд, деякі з яких стояли на тонких, прикрашених ніжках. Їжі на столі вистачило б для невеликої армії.

Речі Ордена про необхідність самопожертви заради благополуччя всього людства, яке було їх високою метою, були брехливі. Зедд розумів, що достаток на столі імператора суперечить їм, нехай навіть ніхто, крім Джеганя, про нього не знає.

За спиною тирана біля стіни стояли раби, деякі з стравами в руках, чекаючи наказів. Деякі з цих молодих рабів були чарівниками, одягненими в просторі білі штани. Вони вчилися в Палаці Пророків під керівництвом Сестер. Всі вони стали жертвами сноходца. Люди, що володіють рідкісними здібностями, були змушені служити хлопчиками на побігеньках. Тим самим Імператор Джегань ще раз показував, що кращі і самі обдаровані в його імперії будуть чистити нічні горщики, а грубі тварини - правити ними.

Молоді жінки, Сестри Світла і Темряви, носили одягу, які йшли від шиї до самих кісточок, але вони були настільки прозорими, що дівчата здавалися оголеними. І це теж говорило про те, що Джегань дивиться на них не як на обдарованих особливими здібностями, а тільки як на привабливі тіла. Літні і менш привабливі жінки стояли вздовж стін, на них були сукні з щільної тканини. Ймовірно, вони прислуговували імператору іншими способами.

Джеганю доставляло невимовне задоволення тримати під контролем найобдарованіших людей світу. Це відповідало ідеології Ордена - принижувати тих, хто має здібності.

Джегань мовчки спостерігав, як Зедд відводять в будинок рабів. Бичача шия сноходца робила його схожим на людину. М'язи грудей і широкі плечі випиналися з овечої безрукавки. Він був найпотужнішим з бачених старим чарівником людей.

Зедд і Еді мовчки стояли перед ним, в той час як зуби Джеганя відірвали ще один шматок м'яса від гусячої ноги. Він жував і дивився на них, думаючи, що зробити зі своєю свіжою здобиччю.

Його абсолютно чорні, позбавлені райдужки, зіниць і білків, очі холодили кров в жилах Зедд. Коли він бачив їх в минулий раз, він не був пов'язаний, але та не володіє даром дівчина не дала Зедд прикінчити його. Чарівник починав про це сильно шкодувати. Його шанс убити Джеганя втік крізь пальці в той день, і все не через силу Сестер, а всього лише через звичайної дівчата.

Чорні очі дорослого сноходца блищали в світлі свічок. В їх чорній порожнечі пропливали темні тіні, як хмари на безмісячну нічному небі.

Прямота його погляду була подібна погляду білих сліпих очей Еді. Під поглядом Джеганя Зедд був змушений нагадати собі про необхідність розслабити м'язи і почати дихати.

Найстрашніше в цих очах було те, що Зедд в них побачив, - гострий, розважливий розум. Старий боровся з ним довгі роки і знав, наскільки він небезпечний.

- Джегань Справедливий, - Сестра жестом представила чудовисько, що розташувалося навпаки них. - Ваше Високість, Зеддікус Зу'л Зорандер, Перший Чарівник, і відьма на ім'я Еді.

- Я знаю, хто вони, - одночасно з огидою і загрозою глухо вимовив Джегань. Він нахилився вперед, спершись рукою на спинку стільця, і вказав на них обгризеної гусячої ногою.

- Дід Річарда Рала, як я чув.

Зедд промовчав.

Джегань кинув ногу на тарілку і взяв ножа. Однією рукою він відрізав шмат червоного м'яса і наколов його на ніж. Тримаючи лікті на столі, він крутив ніж і говорив. По лезу тек червоний сік.

- Не чекав мене зустріти так? - Звернувся Джегань до старого чарівника.

Імператор зняв зубами м'ясо з ножа і почав його жувати, розглядаючи Зедд і Еді. Він запив м'ясо ковтком з срібного кубка, не відриваючи від них погляду.

- Не можу висловити словами, як я радий, що ви прийшли до мене.

Його усмішка була подібна смерті.

- Живі.

Він покрутив зап'ястям, обертаючи ніж.

- Нам є про що поговорити.

Сміх зник, але посмішка залишилася.

- Вам, в усякому разі. А я, як гостинний господар, послухаю.

Зедд і Еді не вимовив ні слова під поглядом чорних очей Джеганя.

- Неговіркий сьогодні? Ну нічого. Скоро ви залопочете.

Зедд не став витрачати сили і говорити, що їх марно катувати. Джегань не повірить, а навіть якщо і повірить, то від катування не відмовиться.

Всмак насолоджуючись видом закутих і принижених стариків, Джегань дістав пальцями кілька виноградин з вази.

- А ти спритний, Чарівник Зорандер. - Він закинув ягоди в рот. - Один в Ейдіндріле, оточеному цілою армією, ти примудрився обдурити мене. Змусив повірити, що я зловив в пастку Річарда Рала і Мати-сповідники. Хороший трюк. Він майже вдався. І, звичайно, заклинання світла, напущені на моїх людей, - це було щось приголомшливе. - Сноходец кинув в рот ще одну виноградинку. - А ти знаєш, скільки людей загинуло через твого чаклунства?

Зедд бачив, як перекочуються м'язи волохатих руки імператора, коли він стискав кулаки. Джегань розслабив руку і відрізав ще шматок шинки.

Він помахав м'ясом, продовживши.

- Ось цю магію я і хочу від тебе, добрий чарівник. Я знаю від усіх своїх сук, які називають себе Сестрами Світу або Тьми в залежності від того, на кого вони сподіваються після смерті, що ти не можеш використовувати цю магію сам, а взяв її з Вежі Чарівників і спустив на моїх людей. Який-небудь невеликий предмет, який хтось випадково підняв з землі, і запустив твоє заклинання.

Старий чарівник стривожився, зрозумівши, що Джегань знає занадто багато. Імператор відрізав ще шмат м'яса. Поблажливість в його погляді поступово танула.

- Отже, оскільки ти не володієш такою магією, я приніс з Вежі деякі речі і сподіваюся, що ти скажеш мені, як вони працюють. Я впевнений, у Вежі було повно цікавих речей. Я хотів би знати деякі з цих заклинань, щоб відкрити перевали в Д'Хару. Це збереже мій час і сили. Я знаю, ти повинен розуміти моє нетерпіння опинитися в Д'Харе і придушити її опір.

Зедд глибоко зітхнув.

- Ти можеш катувати мене до кінця часів, але я не зможу сказати тобі нічого про ці предмети, тому що не знаю, для чого вони призначені, - заговорив він. - На відміну від тебе, я бачу межі своїх можливостей. Мені може бути просто не відомо, як виглядає потрібне тобі заклинання. Але навіть якщо б і знав, це ще не означає, що я мав би поняття про те, як воно працює. З тим заклинанням мені просто пощастило.

- Хто знає, хто знає ... - протягнув Джегань. - Але дещо тобі доведеться мені розповісти. Ти ж, як я чув, Перший Чарівник, і це твоя Вежа. Чи я повірю, що ти нічого не знав про те, що в ній зберігається. Нехай ти і кажеш, що включити то заклинання було везінням, але павутину світла, яка вбила моїх людей, ти створив сам. Це означає, найпотужніші заклинання ти знаєш.

- Зате ти не знаєш найважливішого в магії, - кинув Зедд. - Твоя голова сповнена великих ідей, і ти думаєш, що вони втіляться, як тільки ти того побажаєш. Ну, а це не так. Ти - дурень, який не знає найпростішої речі про магію і її межах.

Одна з брів Джеганя зметнулася над його чорним оком.

- О, думаю, що знаю більше, ніж ти думаєш, чарівник. Як бачиш, я люблю читати і вважаю за краще самі освічені уми. Можливо, я знаю про магію багато більше, ніж ти думаєш.

- Я вірю тільки в те, що ти себе безсоромно обманюєш.

- Самообман? - Він розкинув руки. - А ти можеш створити ковзної, Чарівник Зорандер?

Зедд онімів. Напевно, Джегань знав звідкись це ім'я, але і тільки. Він любить читати. Він просто прочитав його десь.

- Безумовно, немає. І ніхто з живучих зараз не може.

- Це ти не здатний створити така істота, Чарівник Зорандер, - з притиском в голосі сказав сноходец. - Але ж ти не знаєш, що мені відомо про магію. Я зміг повернути втрачені знання - мистецтво, яке довгий час здавалося забутим і мертвим.

- Захоплююся твоєї здатністю мріяти, Джегань, але це занадто легко, - посміхнувся Зедд. - Твої мрії не стануть реальністю тільки тому, що ти їх нафантазував і хочеш, щоб вони втілилися.

- Сестра Тахира знає правду, - Джегань покликав її ножем. - Розкажи їм, дорога. Розкажи, про те, як я мрію, і що потім втілюється в життя.

Жінка зробила вперед кілька кроків.

- Як накаже Його Високість. - Вона не дивилася на Зедд з-під пасма сивого волосся, що падають на очі. - Під керівництвом Його Високості ми змогли відродити древнє знання. Під його заступництвом ми змогли наділити чарівника Ніколаса здатністю, яка вже три тисячі років не була в цей світ. Це одне з найбільших досягнень Його Високості. Я особисто підтверджую слова Імператора - в світі знову є Скользящий. І це не брехня, Чарівник Зорандер, а істина. Допоможіть мені, духи, - сказала вона. - Я бачила, як народжувався в цей світ Скользящий.

- Ти створила ковзної? Ти в своєму розумі, жінка ?! - Зі зв'язаними за спиною руками Зедд зміг тільки в люті смикнути до Сестрі. Вона відійшла до стіни. Зедд направив свій гнів на Джеганя. - Ковзні - це катастрофа! Їх не можна контролювати! Ти втратив останні мізки, якщо зробив це!

- Що, ревнуєш, чарівник? - Посміхнувся Джегань. - Злишся на те, що сам не здатний створити така істота, така зброя проти мене, тоді як я можу? І тепер я можу дістати Річарда і його дружину.

- Скользящий володіє силою, яку ти не зможеш контролювати.

- Скользящий не представляє небезпеки для сноходца. Я швидше його. Я краще.

- Не має значення, наскільки ти швидкий - справа не в швидкості! Ковзаючим неможливо управляти, і він не буде тобі підкорятися!

- До цього дня я їм спокійно керував, - Джегань сперся на лікоть. - Ти думаєш, необхідна магія, щоб контролювати того, ким хочеш керувати? Але мені не потрібна магія. Ні для того, щоб наказувати Ніколасу, ні всьому людству. Ти можеш підкоритися владі, я - ні. Я знайшов людей, які не хотіли підкорятися наділеним даром, людей, які були народжені без єдиної іскри дару, - людей, яких ненавиділи і вигнали, бо вони не лагодив магії.

Джегань стукнув кулаком по столу. Раби підстрибнули разом з тарілками.

- Ось чого хоче ваше добро для людства - свободи для тих, хто володіє даром. І влада над тими, хто його не має! Як це намисто у тебе на шиї, ви хочете поневолити весь світ кільцем магії ... Я знайшов цих вигнаних і привів назад, поставивши під крило своїх командувачів. Їх твоя зла магія торкнутися не зможе.

Зедд не міг уявити, де Джегань знайшов таких людей.

І тепер Скользящий управляє ними?

- Ваше добро відкинуло їх і вигнало, а ми дали притулок їх серед нас. Ми з ними дуже схожі - наша мета в тому, щоб у людства не залишилося жодної іскри дару. Тільки тоді в світі запанує спокій ... Я маю перевагу над тобою, чарівник, - правда на моєму боці. Щоб перемогти, мені не потрібна магія, а тобі потрібна. Я передбачаю чудове майбутнє, і прагну до нього. За допомогою цих людей я взяв Вежу. Їх руками я виніс звідти неймовірні скарби. Ти не зміг їх зупинити тоді, хіба зможеш зробити це зараз? Тепер людина йде своїм шляхом, не захмарюючись магією ... І тепер у мене є Скользящий, і з ним я прийду до перемоги. Він працює з цими людьми на загальне благо. І роблячи це, Ніколас стає просто безцінним. - У сноходца за пазухою був ще один разючий козир, яким він скористався. - До того ж Скользящий, яким, як ти кажеш, неможливо управляти, жадає послати мені твого онука і його дружину. На їх рахунок у мене особливі плани - особливо на неї. - Особа Джеганя почервоніло від злості. - На нього не настільки великі.

Зедд ледь стримував свій гнів. Якби не намисто, він би все тут зруйнував.

- Коли Ніколас пізнає всі свої можливості, він захоче діяти по своїй волі, і ціна, яку ти заплатиш, буде висока.

- А ось тут ти помиляєшся, чарівник, - розкинув руки Джегань. - За Річарда і Мати-сповідники я віддам усе, що Ніколас не попросить. Ніяка ціна не буде висока. Ти можеш думати, що я жадібний і егоїстичний, але ти помиляєшся. Я насолоджуюся роллю того, хто повертає язичників в пекло. Це мені і справді подобається, і я доб'юся того, що люди схиляться перед нашою справедливістю і шляхами Творця.

Джеганя розпирала пиха. Він потягнувся і взяв з срібного блюда горіхів.

- Зедд помиляється, - заговорила Еді. - Мені ясно, ти знаєш, що робиш, і можеш контролювати свого ковзної. Я б порадила тобі тримати його під замком, щоб він працював на тебе і твоє благо.

Джегань заусміхався.

- Ти теж, моя висохла стара відьма, розкажеш мені все, що знаєш про скарби.

- Ба! - Скривилася Еді. - Тебе обдурили непотрібні речі. А ти тягаєш їх за собою.

- Еді права, - підтакнув Зедд. - Ти неотесаний дубина, який збирається ...

- О, ну, вистачить, ви двоє. Думаєте, виведете мене з себе, і я вб'ю вас на місці? - На його обличчі з'явилася усмішка. - Хочете уникнути заслуженого правосуддя?

Зедд і Еді мовчали.

- Коли я був хлопчиком, я був ніким, - тихо вимовив Джегань, втупившись вдалину. - Вуличним волоцюгою в Алтура-Ранзі. Доречним. Злодієм. Життя моє була порожня. Все, про що я думав, - це коли мені вдасться поїсти в наступний раз. Одного разу я побачив людину, що йде по вулиці. Він виглядав так, немов у нього є гроші, які мені були потрібні. Ставало темно. Я тихо крався за ним, маючи намір дати йому по голові, як раптом він повернувся і подивився мені в очі. Його усмішка змусила мене застигнути на місці. Вона була не доброї або слабкою, а посмішкою людини, яка знає, що може вбити тебе в будь-який момент. Він витягнув з кишені монету і кинув її мені, а потім повернувся і пішов далі. Через кілька тижнів, глухої ночі, я йшов через алею, де спав в старих ковдрах, і побачив темну постать на вулиці. Я зрозумів, що це була та сама людина, тому що він кинув мені монету і пішов. Наступного разу я побачив, що він сидить на кам'яній лаві на старій площі. Як і у мене, у нього не було шансів на життя. Людська жадібність висмоктала з нього життя. Я не хотів рости і стати такими, як вони, але я знав, що доведеться, і людське життя кане в небуття, ніхто про мене не згадає. Не корисна душа. Я сів поруч і запитав його, навіщо він дає мені гроші. Замість простої відповіді про звичайну милостині, яку подають хлопчакам, цей чоловік розповів мені про великої мети людства, про сенс життя і про те, що ми тут всього лише зупинилися перед тим, як назавжди прийти до Творця, але ми ще можемо повстати. - Джегань заправив в рот ще один шматок гусятини. - Я ніколи не чув нічого подібного. Я сказав, що для мене всі ці речі не мають значення, оскільки я всього лише злодій. Він відповів, ніби людство зло надходить по відношенню до мене, і врятувати його може тільки допомога таким, як я. Він відкрив мені гріхи людства. Перед тим як піти, мій благодійник запитав мене, чи знаю я, що таке нескінченність. «Ні», - відповів я. «Наше життя в цьому світі - всього лише мить перед переходом в інший світ», - сказав він. Тоді я вперше задумався про вищу мету. Наступні місяці Брат Нарев розмовляв зі мною про Створення і вічності і вчив мене. Він дав мені знання про кращому, невідомому мені досі майбутньому. Він навчив мене самопожертви і порятунку. Я думав, що падаю в вічну темряву, поки він не показав мені світло. Він взяв мене в помічники в справі рутинної роботи життя. Брат Нарев був моїм учителем, священиком, порадником, рятівником, і ... дідом.

Погляд Джеганя знайшов Зедд.

- Він дав мені світло знання того, яким може бути майбутнє людства. Показав мені справжню жадібність і темну порожнечу, до якої йде людство. Зміцнював мій зір. Він був духом, а я його кістками і плоттю. Брат Нарев надав мені честь розпочати революцію. Він звів мене над грішними людьми. Ми були новою надією людства, і Брат Нарев сам дав мені право нести його бачення в очисному вогні спокути. - Джегань відкинувся на спинку стільця, дивлячись на Зедд так, як ніхто на нього не дивився. - І цієї весни, коли я ніс бачення Брата Нарева, щоб просвітити людство, принести майбутнє, в якому не буде магії, яка пригнічує людей, які не буде жадібності і гордині, я прийшов в Ейдіндріл і ... що я знайшов там? Голову Брата Нарева на жердині з запискою. У ній було написано: «З найкращими побажаннями від Річарда Рала». - Імператор затремтів від ненависті. - Людина, яким я захоплювався найбільше в світі, який дав нам бачення Нового світу, був мертвий. Його голову насадив на кол твій онук. Я не знаю, чи було скоєно понад жахливий злочин проти всього людства. - Похмурі тіні пливли в чорних очах Джеганя. - Річард Рал відповість за це. Він буде страждати так само, як Брат Нарев, перед тим, як я відправлю його до Зберігача. Хочу, щоб ти знав своє майбутнє, старий. Твій онук дізнається такий біль і ще одну, коли я візьму його дружину і примушу її заплатити за її власні злочини. - На його обличчі знову з'явилася зла посмішка. - Коли він заплатить свою ціну, я вб'ю його.

Зедд позіхнув.

- Мила історія. Ти відпрацював багато її деталі, вбиваючи сотні і тисячі безневинних людей тільки за те, що вони не хотіли жити під твоєю і Нарева несправедливої ??владою, хибним баченням. І взагалі. Чи не пекісь про непотрібних пояснень. Просто висівки мені голову, посадиш її на палю, і покінчимо з цим.

- Не так просто, старий. - Джегань знову переможно посміхнувся. - Спочатку ти нам дещо розповіси.

глава 36 |  глава 38

глава 26 |  глава 27 |  глава 28 |  глава 29 |  глава 30 |  глава 31 |  глава 32 |  глава 33 |  глава 34 |  глава 35 |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати