Головна

глава 11

  1.  Don: (амер.) Глава сім'ї. Див. Boss.
  2.  I. ГЛАВА Про самадхи
  3.  I. ГЛАВА хлопця строфи
  4.  II. ГЛАВА Про ДУХОВНОЇ ПРАКТИЦІ
  5.  II. ГЛАВА Про СЕРЙОЗНОСТІ
  6.  III. ГЛАВА Про ДУМКИ
  7.  III. Глава про думки

- Що з тобою? - Запитала Келен, під'їжджаючи верхи до воза.

Річард виглядав чимось оскаженілим. Вона зауважила, що в одній руці чоловік тримає книгу, а іншу стиснув в кулак. Він хотів був відповісти, але Дженнсен, що сидить поруч з Томом, повернулася подивитися, в чому справа, тому Річард звернувся до неї:

- Ми з Келен збираємося перевірити дорогу попереду. Стеж за Бетті, щоб вона не вискочила. Добре, Джен?

Дівчина посміхнулася і кивнула.

- Якщо Бетті буде погано поводитися, дай мені знати, і я відведу її до однієї леді, яка робить чудові ковбаски, - підморгнув Том.

Дженнсен розсміялася жарті і добродушно тицьнула його ліктем під ребра. Коли Річард вибрався з воза і зістрибнув на землю, вона вхопила Бетті за виляє хвостик.

- Голубонько! Ти залишишся тут. Річард зовсім не хоче, щоб ти постійно тягалася за ним.

Бетті, яка встигла покласти передні копитця на борт вози, замекали, поглядаючи на Дженнсен і як би просячи її передумати.

- Вниз, - скомандувала Дженнсен. - Лежати.

Бетті з незадоволеним виглядом стрибнула назад у візок, вимагаючи, щоб на втіху її хоча б почухали за вухами, а інакше вона не ляже.

Келен нахилилася в сідлі і відв'язала від воза поводи коня Річарда. Він поставив ногу в стремено і одним швидким рухом виявився в сідлі. Келен бачила, що він схвильований, але її серце раділо, коли вона просто дивилася на нього.

Річард перемістив вагу трохи вперед і прискорив коня. Келен, тримаючись поруч з чоловіком, стиснула ногами боки свого коня, пустивши її в галоп. Річард поїхав попереду неї, описуючи кола серед нерівних горбистих схилів. Скоро вони зустріли Кару і Фрідріха, об'їжджають територію.

- Ми збираємося перевірити цю частину, - сказав їм Річард. - Може, повернетеся, розвідаєте, що там ззаду?

Келен зрозуміла, що Річард відіслав їх назад для того, щоб Кара не стежила за ними, як вона обов'язково б зробила, поїдь вони в протилежну сторону. А так Кара могла не турбуватися про те, що вони будуть повертатися і заблукають.

Охоронниця натягнула поводи і повернула назад. Келен мчала вперед за Річардом, притулившись до холці. Пот просяк сорочку на її спині. Незважаючи на рідкісні дерева і високу траву, яка покриває підніжжя пагорбів, спека не спадала. Вночі трохи холодає, але вдень було все так само спекотно. Коли над гребенями гір повисали хмари, повітря ставало ще і вологим.

Сувора гірська гряда на сході вселяла страх. Стрімкі кам'яні стіни піднімалися над плоськогорьямі, нагромадженими в хребет. Нависла кам'яна стіна висотою в тисячу футів, з якої раз у раз падали брили каменю, робила сходження неможливим. Якщо стежки через перевали і прокладені, вони, безсумнівно, небезпечні для подорожніх.

Все ж перейти ці сірі розпечені гори було неймовірно важко, але шанс був. Куди більша проблема лежала далі.

Ближні гори, що тягнуться по краю пустелі з півночі на південь, приховували за собою страхітливу ланцюг снігових піків, які повністю перегороджували шлях на схід. Келен ніколи не бачила таких значних гір. З ними не могли зрівнятися навіть славляться своєю непрохідністю гори Ранг-Шада в Серединних землях. Ці ж гори здавалися гігантами навіть на їхньому тлі. Стрімкі скелі здіймалися на тисячі футів. Похмурі схили не воскрешав жодної стежкою або просвітом і були настільки круті, що на них не росло жодного занедбаного деревця; їх коріння було просто нема за що вчепитися. Високі засніжені піки велично піднімалися над хмарами, нагадуючи швидше гострі леза ножів, ніж окремі вершини.

Днем раніше, коли Келен побачила, що Річард пильно вдивляється в ці гори, вивчаючи їх, вона запитала, чи можна їх обійти. Відповідь чоловіка був категорично негативним. Річард впевнився, що єдина можливість - це перетнути їх, пройшовши ущелиною, яке він відзначив, коли знайшов місце, де була загадкова межа.

Зараз вони рухалися на північ по зручною стежкою вздовж голих схилів близьких гір.

Недалеко від пологого покритого бурою травою пагорба Річард зупинив коня. Він повернувся в сідлі, перевіряючи, що інші далеко.

- Я переглянув книгу, - Річард підвів коня майже впритул до Келен і все ж знизив голос.

- Коли я тебе питала, чому ти не переглянеш книгу, ти сказав, що це не наймудріше рішення, - дружині не сподобався його тон.

- Знаю. Але я так ні до чого і не прийшов, а нам потрібно знайти відповіді. - Коні перейшли на легку рись. Річард потер плечі. - Після такої спеки важко повірити, що настануть холоди.

- Холода? Про що ти?..

- Ти зустрічалася з такими незвичайними людьми, як Дженнсен? - Шкіра сідла рипнули, коли Річард ще ближче схилився до Келен. - З тими, хто народжений без дарунка, навіть без найменшої його іскри? З тими, кого називають Стовпи Творіння? Знаєш, в минулому, коли була написана книга, їх можна було зустріти набагато частіше.

- Тобто, в їх народженні не було нічого дивного?

- Да нічого. Вони виростали, одружувалися і народжували дітей - дітей без подарунка.

- Розірваний зв'язок в ланцюзі народжених з даром ... - Келен подивилася на нього з великим подивом. - Це те, про що ти мені говорив раніше?

- Такими були діти лорда Рала, - кивнув Річард. - Чи не ті діти, що народжувалися у Дарки Рала, або у його батька. Розумієш, всі діти лорда Рала і його дружини були членами сім'ї, і їх лікували, якщо вони народжувалися такими. Це означає, що чарівники намагалися допомогти їм - спочатку прямим нащадкам, потім їх дітям, потім дітям їхніх дітей. Вони намагалися зцілити ...

- Зцілити? Від чого?

Річард підняв руки в нетерплячому жесті.

- Від відсутності дару - від народження без крихітної його іскри, яка є у кожного. Чарівники намагалися відновити розірваний зв'язок.

- І як же вони думали зцілити народжених без іскри?

Річард стиснув губи, підбираючи потрібні слова.

- Пам'ятаєш тих чарівників, які послали тебе через кордон шукати Зедд?

- Так, - починаючи прозрівати, вимовила Келен.

- Вони не були народжені з задарма, не були природженими чарівниками. Ким вони були - другими або третіми чарівниками? Кимось на кшталт цього? Одного разу ти розповідала мені про них, - він клацнув пальцями. - Чарівниками Третього рівня. Так?

- Так. Тільки один, Джіллер, був чарівником Другого рівня. Ніхто з них не зміг пройти випробування і стати Першим, як Зедд, тому що у них не було дарунка. Бути чарівниками було їхнім покликанням, але вони не мали необхідний даром - тільки тією іскрою, якою наділений кожен.

- Це якраз те, про що я говорю, - сказав Річард. - Вони не були народжені з даром чарівників, тільки лише з іскрою, як і всі. Зедд якимось чином навчив їх здатності застосовувати магію, тобто бути чарівниками, хоча вони не були народжені для цього і не мали дару.

- Річард, навчання тривало б все життя.

- Я знаю, але суть в тому, що Зедд допоміг їм стати чарівниками, здатними пройти випробування і накладати заклинання.

- Да пам'ятаю. Коли я була маленькою, чарівники Третього і Другого рівня вчили мене тому, як діє магія і Вежа Чарівників, розповідали про людей і істот Серединних земель. Може, вони й не були народжені з даром, але вчилися все життя, щоб стати чарівниками. І мої наставники були ними, - переконано закінчила Келен.

На обличчі Річарда з'явилася усмішка, яка сказала Келен, що вона вірно вхопила саму суть його доводів.

- І все-таки твої вчителі не були народжені з цим властивістю, з даром, - він наблизився до неї. - Зедд адже не тільки навчав, він застосовував магію, щоб допомогти їм стати чарівниками, але ж?

- Не знаю, - Келен, обдумуючи, нахмурила брови. - Ні Джіллер, ні інші ніколи не розповідали про те, як їх вчили бути чарівниками. Це не мало відношення до мене або мою навчання.

- Але Зедд володіє магією Прирости, - підкреслив Річард. - Магією Прирости можна змінювати предмети, додаючи нові або посилюючи ті властивості, які у них вже є.

- Ну гаразд, - обережно погодилася Келен. - Так у чому ж суть?

- А суть в тому, що Зедд відібрав людей, які не мають дару чарівника, і навчив їх. Але, що важливіше, він повинен був використовувати свою силу і змінити те, що їм було дано при народженні, щоб допомогти їм пройти цей шлях. Дід мав наділити кожного часткою дару, - Річард глянув на Келен зверху вниз, коли його кінь неквапливо обходила низеньку криву сосну. - Він змінив їх за допомогою магії.

Келен глибоко видихнула, глянувши на Річарда, і перевела погляд на розстилаються попереду пагорби, вкриті травою. Жінка розуміла те, що сказав їй чоловік.

- Ніколи не думала про це, але так воно і є, - помовчавши, визнала вона. - І що це значить?

- Ми припускали, що тільки чарівники минулого могли робити таке, але, очевидно, це мистецтво не було втрачено, і воно не настільки недоступно, як я думав. Воно є тим чарівникам, хто вірив в можливість зміни в бажаному для них напрямі. І ось що я зрозумів. Те, що зробив Зедд, наділивши даром твоїх вчителів, робили і чарівники минулого, намагаючись дати Стовпам Творіння іскру дару.

Для Келен настав момент осяяння. Вона була вражена. Не тільки чарівники минулого, а й Зедд використовували магію для зміни природи людей, їх сутності, того, з чим вони були народжені.

Раніше Келен думала, що Зедд тільки допоміг її вчителям в Ейдіндріле досягти того, що було найбільшою метою їхнього життя - їх покликання. Вона вважала, що Перший Чарівник лише посилив дане їм при народженні, допоміг розвинути здібності в повну силу. Однак така можливість була тільки у тих, хто мав іскрою. Але якщо чарівники минулого робили такі речі, щоб допомогти людям, можливо, вони могли використовувати свою силу і в інших цілях?

- Таким чином, чарівники минулого, які знають, як змінити вроджені здібності, вважали, що могли б зцілити і тих, кого називали Стовпами Творіння, - уклав Річард.

- Зцілити від відсутності дару? - Недовірливо перепитала Келен.

- Не тільки. Вони не збиралися робити їх чарівниками, але думали, що зможуть наділити їх найменшій іскрою дару, яка дозволила б таким людям взаємодіяти з магією.

Келен глибоко зітхнула.

- І що сталося?

- Книга написана після закінчення Великої війни, коли Стародавній світ був відділений кордоном. Вона написана в часи миру в Новому світі. Але пам'ятаєш, до чого ми прийшли з тобою раніше? Ми думали, що під час війни чарівник Рікер і його прихильники зробили так, що діти чарівників перестали наслідувати здатність володіти магією Збитку. Після війни все рідше народжувалися діти з даром, і ніхто з народжених не володів магією Збитку.

- Значить, після війни, дуже швидко перестали народжуватися діти, які мають двома сторонами дару - Прирости і Збитку. Це ми знали, - сказала Келен.

- Саме, - Річард наблизився до неї з книгою. - Але потім, коли стало народжуватися все менше чарівників, раптово чарівники усвідомили, що з'явилося багато людей, що не володіють даром - розірвався зв'язок магічної спадкоємності. Несподівано вони виявилися не тільки перед проблемою відсутності чарівників, але і зіткнулися віч-на-віч з появою на світ Стовпів Творіння.

Келен хитнулася в сідлі, уявляючи, що творилося в той час в Башті.

- Думаю, вони були дуже стурбовані.

- Вони були в розпачі, - багатозначно знизив голос Річард.

Келен опустила поводи, йдучи поруч з Річардом, кінь якого обходила древнє повалене дерево, висеребренное нещадним сонцем.

- Я припускаю, що чарівники стали робити те ж, що і Зедд, - Келен направила свого коня за Річардом. - Вчити тих, хто відчував покликання і бажав стати чарівником, але не був народжений з таким даром.

- Так, але тоді вони ще могли навчити володіють магією Прирости використовувати Магію Збитку, - сказав Річард. - З часом вони втратили це мистецтво, але були здатні, як і Зедд, навчити людей бути чарівниками, які володіють лише магією Прирости. У книзі написано і про інше, - Річард змахнув рукою. - Чарівники минулого прагнули не тільки до цього. Ними рухала віра в свої сили і переконаність у власній правоті. Вони вважали, що можуть зцілити Стовпи Творіння так само, як і навчити чарівників використовувати в чаклунстві Магію Збитку, а позбавлених по народженню дару чарівника - використовувати Магію Прирости. - Те, як Річард розмахував руками, нагадало Келен Зедд, коли він особливо надихався. - Чародії минулого намагалися змінити природу людей. Людей, котрі мають іскрою дару, вони відчайдушно намагалися наділити здатністю сприймати магію. Чарівники не додавала або збільшували дане від природи, вони хотіли створити щось з нічого.

Келен все це не подобалося. Вона знала, що в той час чарівники володіли великою силою і могли змінювати дар людей і керувати ним в своїх власних цілях.

Так вони створювали зброю проти людей.

У Велику війну предки Джеганя - сноходци - були такою зброєю. Сноходцев створили для того, щоб проникати в свідомість жителів Нового світу і керувати ним. У ті жахливі часи народилася і магічний зв'язок лорда Рала з його народом, яка була покликана протистояти сноходцам і захищати людей.

Природжені чарівники минулого, не замислюючись про наслідки, втручалися в людську природу, заколдовивая людей і перетворюючи їх в живі знаряддя. Ці зміни торкалися саму сутність людини, і, найчастіше, були незворотні. Часом такі створення ставали безмежно жорстокими монстрами. Їх спадкоємець - Джегань.

Під час Великої війни один із засуджених за зраду чарівників відмовився зізнатися в тому, що скоїв. Не зумівши навіть тортурами вирвати у нього визнання, чарівники звернулися до могутнього Мерріту і створили сповідники. Перша ж сповідники, Магда Сеарус, торкнулася чарівника-відступника і отримала шукану сповідь. Суд був настільки задоволений результатами чаклунства Чарівника Мерріта, що вирішив створити Орден сповідники.

Келен відчувала цей світ так само, як і звичайні люди, вона була жінкою від прекрасної верхівки до кінчиків витончених пальців і пристрасно любила життя - нітрохи не менше, ніж будь-яка проста жінка. Але ... Келен була особливою, і її влада сповідники була результатом чаклунства. Вона - спадкоємиця жінок, створених як зброя - зброя, призначена шукати правду. Як гірко усвідомлювати це ...

- Що з тобою? - Запитав Річард.

Келен підняла очі і безтурботно зустріла стурбований погляд чоловіка. Вона змусила себе посміхнутися і похитала головою, даючи зрозуміти, що все в порядку.

- Ну, так що ти виявив, пролістнув книгу?

Річард глибоко видихнув, торкаючись руками луки сідла.

- Загалом, можна сказати так. Вони застосовували фарбу, щоб народжувалися люди ... без очей.

В уявленнях Келен про магію і історії це було жахливо, навіть в порівнянні з найбільш жорстокими експериментами по перетворенню людей на зброю. У найогидніших випадках зазвичай забирали будь-яке властивість людської натури і привносили або посилювали інші здібності. Але ніхто не зміг би створити те, чого немає.

- Іншими словами, вони не зуміли, - підсумувала Келен.

- Так, Велика війна закінчилася, і Стародавній світ був надійно відділений створеної кордоном. А з ним і ті, хто хотів покласти край магії, - кивнув Річард. - Чарівники усвідомили, що все менше людей народжуються з даром чаклунства, а магічний зв'язок з народом, викликана Будинком Ралов заради захисту від сноходцев, має несподівані наслідки. І найстрашніше з них полягає в народженні дітей без дару, у незворотному розриві в магічній ланцюга.

- Отже, перед ними стояли дві проблеми, - продовжила роздуми чоловіка Келен. - Все менше з'являлося на світ магів і, крім того, народжувалося все більшу кількість людей, які не мають навіть іскри дару.

- Ти права. І друга проблема росла швидше, ніж перша. Спочатку чарівники минулого вірили, що знайдуть рішення, ліки. Але не змогли. А що ще гірше, як я вже говорив тобі, так це те, що народжені без дару, як Дженнсен, народжували таких же дітей. Через кілька поколінь кількість подібних людей зросла б незмірно.

- Дійсно, напевно, вони відчували відчай, - глибоко зітхнула Келен.

- Це був хаос, - похмуро констатував Річард.

Жінка відкинула назад пасмо волосся.

- І що вони вирішили?

Річард кинув на Келен погляд, в якому читалося потрясіння тим, що він дізнався.

- Чародії вибрали магію, а не людей. Вони вирішили, що магія або той, ктo нею володіє, набагато важливіше, ніж людське життя, - лорд Рал гнівно підвищив голос. Його розум був ледь в змозі вмістити масштаб і жах скоєного предками. - Чарівники минулого поставили понад усе права тих, хто, так само як і вони, від народження володіли магічним даром. Над усе - власні «унікальні» життя, власне «унікальне» існування ... Дар для них став означати більше, ніж життя, в якій він укладений! - Він насилу перевів подих. - Знищувати довелося б занадто багатьох, тому вони придумали щось краще: вигнання.

- Вигнали? Куди? - Брови Келен здивовано злетіли вгору.

Річард наблизився до неї. В його очах палав вогонь

- У Стародавній світ.

- Як ?!

Річард знизав плечима, намагаючись уявити міркування чарівників минулого.

- А що ще вони могли зробити? Навряд чи вони могли всіх стратити, до того ж серед народжених без дару були їхні друзі та члени сімей. У багатьох звичайних людей, що володіють іскрою, але не такою сильною, як дар чарівників або відьом, були сини, дочки, брати, сестри, дядьки, тітки, двоюрідні родичі і сусіди. І ці сини і дочки, тітки і дядька, куми і дорогі їх серцю друзі і сусіди були одружені або заміжня за тими, хто не мав дару, за Стовпами Творіння. А всі ці люди були частиною суспільства - суспільства, яке все менше і менше становили наділені даром ... Там, де Стовпи Творіння становили більшість, що стоять при владі не могли приректи їх всіх на смерть, яким би даром вони не були наділені.

- Ти хочеш сказати, що вони розглядали таку можливість?

Річард промовчав. Сором за малодушність предків обпікав його серце. Але Келен прочитала гірке «так» в його очах.

- Вони все-таки не зважилися. Але потім, перепробувавши різні варіанти, чарівники усвідомили, що не зможуть відновити розірвану магічну зв'язок, а ті, кого прозвали Стовпами Творіння, одружувалися і народжували дітей - таких же збиткових. І число збиткових росло швидше, ніж будь-хто міг собі уявити ... Чим більше народжені з даром турбувалися, тим більше їх світ наражався на небезпеку, тієї ж, що і під час війни. Це те, чого хотів домогтися Стародавній світ - знищити магію. І одного разу їм довелося визнати, що сталося те, чого вони так боялися ... Чарівники вже не могли нічого виправити в минулому, не могли зупинити поширення того, що було в їхніх очах гірше будь-якої чуми, і не могли вбити таких людей. Боячись того, що їх час минає, вони вирішили, що єдиний шлях для збиткових - вигнання.

- А як вони зуміли перетнути кордон? - Поцікавилася Келен.

- Кордон існує тільки для тих, хто володіє даром, а для Стовпів Творіння немає магії. Магія не діє на них, тому кордон не став перешкодою.

- Але як вони могли бути впевнені, що все Стовпи Творіння пішли? Якби хто-небудь утік, то вигнання виявилося б безглуздим, і відхід не вирішив би проблему.

- Народжені з даром - чарівники і відьми - якимось чином дізнаються тих, хто не має іскри. Пам'ятаєш, Дженнсен говорила, що їх називають «дірками в світі»? Ті, хто має дар бачать їх очима, але не можуть відчувати за допомогою дару. Мабуть, не становило жодних проблем з'ясувати, хто Стовп Творіння, а хто ні.

- Ти можеш пояснити мені різницю? - Запитала Келен. - Ти відчуваєш Дженнсен якось по-іншому? Як «дірку в світі»?

- Ні. Але мене не вчили використовувати своїми здатності. А ти?

Келен похитала головою.

- Я не відьма, і думаю, що не можу відрізняти таких людей, як Дженнсен, - вона нахилилася в сідлі. - Що сталося з тими людьми в минулому?

- У Новому світі зібрали всіх не володіють даром нащадків Будинку Ралов, всіх до одного, і відправили через велику кордон в Стародавній світ, де люди живуть без магії.

Річард іронічно посміхнувся, хоча те, про що він розповідав дружині, було забарвлене в похмурі тони.

- Чарівники Нового світу, по суті, дали своїм ворогам в Стародавньому світі те, чого ті хотіли і за що боролися - людство без магії, - посмішка на його обличчі згасла. - Ти можеш уявити, що нам довелося б вигнати Дженнсен і відправити її в невідоме тільки тому, що вона не бачить магії?

Келен похитала головою, відмовляючись навіть уявити таку можливість.

- Який жах бути відірваним від сім'ї і вигнаним до ворогів твого народу!

Річард мовчки їхав поруч.

- Це було дуже важко для тих, хто йшов, але не менш страшно для тих, хто залишався, - сказав він через деякий час. - Уяви, як це було. Відразу зникли всі друзі і родичі, яких раптом вирвали з твого життя, твоєї родини! Втратити всіх, хто був доріг! А все тому, що якась властивість поставили вище за людське життя, - гірко уклав Річард.

Слухаючи його розповідь, Келен відчула таке сильне враження, що відчувала, немов сама пройшла через щось подібне. Вона подивилася на Річарда. Чоловік глибоко занурився в свої думки, нерухомо дивлячись вперед.

- А потім? - Запитала Келен. - Чи чули залишилися про тих, хто був вигнаний?

Він хитнув головою.

- Нема нічого. Жодного слова. Вони опинилися за великої кордоном і тому як би померли для старого життя.

Келен погладила шию коня, їй хотілося відчути тепло живої істоти.

- Що зробили з тими, хто народився після вигнання?

- Убили, - насилу вимовив Річард, продовжуючи нерухомо дивитися вперед.

- Не можу уявити, як вони це робили, - Келен проковтнув в відразі.

- Вони могли визначити, чи народилася дитина з даром. Їх убивали, поки ще дитині не дали ім'я.

Хвилину Келен не могла знайти слів.

- Я все ще не можу собі це уявити, - тихо прошепотіла вона.

- Це не дуже відрізняється від того, що робили сповідники з народженими хлопчиками.

Його слова вдарили Келен. Вона ненавиділа спогади про той час. Ненавиділа спогади про народжених сповідники хлопчиків. Ненавиділа смерть, на яку їх прирікала рідна мати.

Але іншого вибору не було. У минулому чоловіки-Сповідники не мали влади над своєю силою. Вони перетворювалися на чудовиськ, розв'язували війни і завдавали важкі страждання. Тому і було вирішено умертвляти народжених сповідники хлопчиків до того, як їм дадуть ім'я.

Келен не могла змусити себе подивитися в очі Річарду. Відьма Шота колись передбачила, що вони зачнуть хлопчика. Ні Келен, ні Річард не змогли б завдати шкоди своїй дитині, зачатої в любові один до одного, в любові до життя. Вона не могла й подумати про те, що породила, сповідники, хлопчик, повинен бути убитий. Або що їх дитина буде дівчинкою, але позбавленої дарунка. І її теж доведеться умертвити, як «дірку в світі». Задумай Річард з роду Ралов і Келен-сповідники народити малюка, він був би приречений на смерть, тому що вони були тими, ким були, залишалися тими, хто вони є, і тими, ким могли ще стати.

- У книзі сказано і про зміни, які відбувалися в моєму роду, - тихо вимовив Річард. - У ті часи, коли писали книгу, лорд Д'Хари одружився, і завжди було відомо про народжених спадкоємців. Дитину, народжену без іскри дару, вбивали якомога більше милосердно. Іноді правлячі Будинком Ралов чарівники уподібнювалися тваринам, як Дарка Рал. Вони брали будь-яку жінку, яку побажали. При цьому різні дрібниці, на зразок того, чи народилася в результаті злягання Стовп Творіння, для них не мали значення. Вони просто вбивали кожного свого сина, за винятком наділеного даром спадкоємця.

- Але ж вони були чарівниками і могли сказати, хто з народжених дітей не має дару. Вони могли вбивати не всіх?

- Якби захотіли, думаю, могли б. Але їх, як і Дарка Рала, цікавив лише єдиний, що володіє даром спадкоємець. А від інших вони позбавлялися.

- І одному з таких дітей, вічно бояться за своє життя, вдалося уникати лап Дарка Рала до тих пір, поки ти не вбив його. І тоді знайшов сестру Дженнсен.

- Так, я це зробив, - ласкаво посміхнувся Річард, згадавши руде волосся і горду вдачу сестрички.

Келен простежила за його поглядом і помітила вдалині цятки - чорнокрилі хижаки, які летять над високими піками східних гір.

- Річард, як ти думаєш, а ті, які не наділені даром нащадки, яких вигнали в Стародавній світ, вони ... вижили? - Вона глибоко вдихнула, і гарячий вологий повітря заповнило легкі.

- Напевне так. Якщо тільки чарівники Стародавнього миру не повирезать їх.

- Але люди тут, в Стародавньому світі, такі ж, як і в Новому світі. Я боролася проти солдатів Стародавнього світу разом з Зедд і Сестрами Світу. Ми використовували різну магію, намагаючись зупинити наступ Ордена. Можу сказати тобі, що вона діяла на всіх них, а це означає, що люди з Стародавнього світу мають іскрою дару. У Стародавньому світі не порушена ланцюг магії.

- Надивившись на те, що нам тут зустрілося, змушений погодитися.

- Так що ж трапилося з вигнанцями? - Келен змахнула з чола піт, що заливав очі.

- Не уявляю, - Річард пильно розглядав гряду, над якою парили чорнокрилі. - Але для них це, мабуть, було жахливо.

- Думаєш, це був кінець? Вони загинули або їх знищили?

- Не знаю, - Річард скоса глянув на дружину. - Але хотів би знати, чому якесь місце названо тим же ім'ям, що і книга: Стовпи Творіння, - в його очах блиснув зловісний вогник. - І що ще цікавіше, чому, як каже Дженнсен, цю книгу так хоче роздобути Джегань?

Келен теж думала про це.

- Може бути, не варто забігати вперед у читанні книги, лорд Рал? - Глянула вона з-під насуплених брів.

По губах Річарда ковзнула швидкоплинна усмішка.

- Пізніше я дізнаюся, сама чи це моя помилка.

- Про що ти? - Втратила нитку думки Келен.

Він провів рукою по волоссю.

- Чи змінилося що-небудь в твоїй силі сповідники?

- Чи змінилося? - Майже несвідомо його питання змусило Келен зосередитися на собі і відчути всередині силу. - Ні. Вона все така ж.

Згорнута в глибині її сутності сила не вимагала виклику. Вона завжди була в ній, і Келен доводилося стримувати себе, щоб сила не вирвалася.

- Щось не так з мечем, - насилу вимовив Річард, здивувавши Келен. - Щось дивне відбувається з його силою.

- Що саме не так? - Келен теж нічого не приходило в голову.

- Не можу сказати, - Річард трохи натягнув віжки. - Зазвичай я відчував її, коли викликав. Якщо мені потрібна була сила меча, вона миттєво відгукувалася, а тепер чомусь немов пручається.

Келен відчула, що зараз, як ніколи, їм необхідно повернутися в Ейдіндріл і побачитися з Зедд. Старий чарівник був хранителем меча. Навіть якщо їм не вдасться перенести меч через портал, він зможе зрозуміти, що відбувається з силою меча. Зедд знатиме, як діяти. І він зможе розібратися з головними болями Річарда.

Келен знала, що Річарду потрібна допомога. Вона бачила, що коханий не схожий сам на себе. В його сірих очах застигла біль, а в виразі обличчя, ході і поставі проступила якась зацькованого.

Тлумачення книги і те, що він дізнався, виснажило його сили.

Келен стало здаватися, що зараз знесилена не вона, а Річард. Думка ця викликала, незважаючи на тепле сонце, крижаний жах в її душі.

- Пора повертатися, - Річард озирнувся назад. - Треба одягти щось тепліше. Холоднішає.

 глава 10 |  глава 12


 Глава 1 |  глава 2 |  глава 3 |  глава 4 |  глава 5 |  глава 6 |  глава 7 |  глава 8 |  глава 9 |  глава 13 |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати