На головну

Смерть тхне двічі

1.  Intermezzo "), а то й смерть як Спокута за втрачений гармонію (" Тіні забутих предків ").
  2.  Quot; Таємнича смерть актриси ". 1 сторінка
  3.  Quot; Таємнича смерть актриси ". 2 сторінка
  4.  Quot; Таємнича смерть актриси ". 3 сторінка
  5.  Quot; Таємнича смерть актриси ". 4 сторінка
  6.  Quot; Таємнича смерть актриси ". 5 сторінка
  7.  Quot; Таємнича смерть актриси ". 6 сторінка

Я буду намагатися зберігати неупередженість, описуючи подальші події, але заздалегідь прошу вибачення, якщо мені це не вдасться. Виправданням може служити те, що, коли деякі сцени занадто глибоко вкарбовуються у нашу пам'ять, важко не дозволити упередженням здобути над нами верх.

Хоча я і не бачив своїми очима, що сталося на полі битви, це не зменшує силу мого враження, бо те, що відбувається на Скейских вежах виглядало не менш жахливо. Андромаха лежала в глибокій непритомності, маленький Астіанакс гірко плакав, стоячи над нею, а служниці марно намагалися привести її до тями.

Цар Пріам клаптями виривав з голови сиве волосся, по його зморшкуватих щоках текли сльози. Цариця Гекуба розірвала одягу і била себе кулаками по оголених грудей, посилаючи небес страшні прокльони. Вся Троя була глибоко горе і відчай.

Гектор був мертвий. Його вбила рука Ахілла, але це була чиста випадковість. Я говорив, що буду неупередженим, але хіба не ясно кожному, хто чув справжню історію знаменитого поєдинку, що троянець, довівши свою перевагу над греком, був убитий ворожими силами року?

Перш за все, Ахілл, не бажаючи вступати в чесний бій, стояв як бовдур, чекаючи, поки Гектор почне поєдинок. Знову ж сліпий випадок допоміг йому повернутися так, щоб спис Гектора потрапило йому в шитий, бо будь-який троянець знає, що навмисно відобразити такий нищівний удар не може ніхто.

Але до чого множити аргументи? Суть зводиться до наступного.

Два дні тому Гектор убив Патрокла, друга Ахілла, і надів його обладунки. Фактично вони належали Ахілла - як я вже говорив, Патрокл убрався в них, щоб вселити страх троянцам. Таким чином, Ахілл відмінно знав слабке місце в панцерні комірі Гектора і завдав туди удар з такою силою, що наконечник списа пробив шию наскрізь, вийшовши на потилиці.

Але це всього лише мінливості війни. Ахілла просто пощастило.

Однак, не задоволений цим сумнівним тріумфом, Ахілл став паплюжити вмираючого Гектора - один грек передав нам його слова:

- Твій труп, Гектор, віддадуть на поталу грекам.

Пси і стерв'ятники будуть рвати його на частини.

- Заклинаю тебе, Ахілл, що не роби зі мною так жорстоко, - з останніх сил почав благати Гектор. - Поверни моє тіло в Трою, щоб батьки могли зрадити його священному вогню.

У відповідь Ахілл вибухнув брудної лайкою:

- Чи не старайся розжалобити мене, пес. Якби я послухався голосу свого гніву, то розрізав би тебе на шматки і з'їв. Але принаймні, я надам це собакам і птахам.

Переконавшись, що повержений ворог не дихає, жорстокий грек виконав мечем діри в ступнях Гектора, просунув крізь них ремінь, а кінці прив'язав до колісниці. Потім він стрибнув в квадригу і погнав коней до грецького табору, тягнучи за собою тіло, і тричі об'їхав навколо гробниці Патрокла.

Я вже говорив про сцену горя і відчаю, яку ми з Гекамедой застали на Скейских вежах. У майбутньому, можливо, її гідно опише який-небудь поет, бо інше перо не в змозі це зробити. Жінки плакали «рвали на собі волосся; деякі з них намагалися втішити Гекубу і Андромаха. Укалегон, Антенор, Панфіл і ще кілька людей оточили царя Пріама, інші чоловіки ходили взад-вперед, клянучись помститися.

Один з них так стиснули оголений клинок свого меча, що кров бризнула з пальців. Я схопив його за руку і, коли він обернувся, на свій подив, дізнався Паріса.

- Чи не відвертайся від мене, Ідей! - Вигукнув він, бачачи, як я відсахнувся. - Невже ти не можеш пробачити мені дріб'язкову образу перед обличчям нашого великого горя? Я і так обсипаю себе докорами - мені слід було перебувати там, де зараз мій брат Гектор.

- Зміни закиди на клятви помсти, - порадив я. - Що до решти, я тебе прощаю. - І ми обнялися.

- Ах! - Зітхнула Гекамеда, і я побачив в її очах сльози співчуття. - Я ненавиділа троянців за те, що через них греки напали на Тенедос, але тепер прощаю їх, бачачи, як вони страждають.

Незабаром люди почали розходитися - на вежах було нічого робити. Отримавши від Паріса запевнення, що він подбає про царя і царицю, і бачачи, що Андромаха опікають її служниці, я повів Гекамеду до проходу Семи колон.

Вулиці все ще були переповнені, але радісне наснагу змінили горе і страх. Тепер, коли Гектора більше не було, а Ахілл все ще жадав помсти, на що ще могла розраховувати Троя, крім поразки?

Правда, залишався Еней, але у греків, крім Ахілла, були Аякс і Одіссей. Жителі Трої вже не вважали облогу розвагою.

Прибувши в наші покої - я більше не можу говорити «мої покої», - ми не застали там ні Ферейна, ні Гортіни. Вечір ще не настав, але у мене не було ніяких справ, так як сьогодні ні про яке засіданні ради не могло бути й мови. Можливо, деякі вожді зберуться обговорити способи повернення тіла Гектора, але присутності вісника для цього не було потрібно.

Тому ми з Гекамедой влаштувалися на дивані в її кімнаті з пляшкою лемносского вина, подарованого мені Кіссеем. Чи варто дорікати нам, що незабаром ми забули про все, крім нашого щастя?

Втім, це не цілком відповідало дійсності, бо ми були хоча і щасливі, але не веселі. Наша бесіда була сумною і серйозною. Я розповів Гекамеде про будинок мого батька, про моїй старій дружбі з Кіссеем, яка закінчилася лише з його смертю, і про мого брата Фегее. У відповідь вона повідала мені про Тенедосу - про чудовому палаці, зруйнованому греками, який був її будинком, про вузькі кривих вулицях, про вілли, знаменитих у всій Троаде.

Гекамеда розповіла і про свої відвідини Трої в дитинстві - про те, як її захопили високі стіни і величні будівлі.

- Тоді ти, мабуть, грав в гімнастичному залі або їхав вулицями в колісниці, - закінчила вона. - Можливо, ти навіть бачив мене! Хоча сподіваюся, що ні, - моє провінційне сукню чи порадувало б очей багатого і витонченого молодого троянця.

- У будь-якому платті ти для мене найкрасивіша з жінок.

Добре, що мови закоханого не потребують оригінальності, щоб сподобатися предмету його пристрасті.

Ми не помітили, як згустилися сутінки. Я пішов запалити світильники, коли в двері постукали. Ферейн повернувся з міських стін, а незабаром прийшла і Гортіна.

Мені випало одна дуже неприємна завдання, і я вирішив покінчити з нею якомога швидше.

Покликавши Ферейна в кімнату Гекамеди, я повідомив його про новий стан справ в будинку. Він вклонився і пішов за Гортіне.

Маленька греянка увійшла з похмурим виглядом - можливо, вона запідозрила істину, побачивши мене і Гекамеди, що сидять пліч-о-пліч на дивані.

- Гортіна, - звернувся я до неї, - я покликав тебе, щоб познайомити з твоєї нової пані. - Бачачи, що вона прикидається нерозуміючий, я продовжував: - Щоб ти не звинувачувала мене в поганому поводженні, я поясню тобі, що ти одна була моєю рабинею.

Ім'я Гекамеди ніколи не фігурувало в списку палацових рабів. Завтра в храмі Гефеста вона стане моєю дружиною і, отже, твоєї господинею. Ти залишишся в моїх покоях як рабиня Гекамеди.

- Це неможливо, - заявила Гортіна, блиснувши очима. - Воля богів ...

- Боги мене не хвилюють, - перервав я. - Моїй дружиною стане та, кого я вибрав, а ти залишишся моєю рабинею. Знай, що я не дуже задоволений тобою - у тебе погана звичка підслуховувати і підглядати. Раджу тобі стежити за своєю мовою і поведінкою, інакше я викрешу тебе, а якщо це не допоможе, відправлю на невільничий ринок. Тобі відомо, що твій друг оїлей більше не жрець?

Особа Гортіни було гідним вивчення. Чуйніший спостерігач, ніж я, міг би прочитати все її думки за його висловом, але навіть мені була помітна боротьба, яка відбувається в її душі, - боротьба між гнівом і підступної обачністю греянкі.

Гортіна розуміла, що дати волю почуттям означає погубити себе, тому стримувала їх. Вона опустила очі, а коли підняла їх знову, ненависть у них змінилася похмурою покірністю. Я вважав перетворення справжнім, не здогадуючись, яке полум'я вирує у неї всередині.

Мені слід було знати, що греянка вмирає, але не здається.

Ти поступиш розумно, якщо прислухаєшся до моїх слів, - додав я більш дружелюбно, думаючи, що вона була здобута ця моєї волі. - Відтепер ти повинна коритися наказам Гекамеди, як моїм, і виконувати всі її бажання. Я очікую від тебе покори.

Гортіна знову опустила погляд.

- Я підкоряюся, - пробурмотіла вона.

- Дуже добре. Це все. Скажи Ферейна, щоб подавав вечерю, як тільки він буде готовий.

Коли Гортіна вийшла, я полегшено зітхнув, радіючи, що так легко від неї відбувся.

Після вечері я попросив Гекамеду надіти плащ, сказавши, що ми прогуляємося по палацової території.

Уже деякий час я обмірковував один план, і сьогоднішні події спонукали мене спробувати його здійснити.

Коли ми спускалися по широких сходах палацу, я сказав Гекамеде, що збираюся зробити візит Олені Аргівской.

Гекамеда різко зупинилася:

- Але ... чи повинна я йти з тобою?

- Зрозуміло. Чому б і ні?

- Хіба ти забув про Паріса?

- Це не має значення. - Я взяв її за руку і повів далі. - З тих пір як ми з тобою порозумілися, я більше не боюся його, а що стосується Олени, то вона напевно змусила Паріса розповісти їй всю правду про вчорашній випадок. Вона прийме тебе як подругу по вигнанню.

Я мав рацію. Олена з радістю прийняла Гекамеду, сказавши, що більше ніхто в Троє не приходить до неї, так як їй не можуть пробачити, що вона стала причиною облоги.

- У цьому відношенні ми не набагато краще їх, - зауважив я, - бо прийшли просити про милість.

- Принаймні, ви не шарахатися від мене, - посміхнулася Олена. - Про яку милості йдеться?

Думаючи здивувати її, я з гордістю повідомив, що ми з Гекамедой завтра збираємося одружитися.

- Цього разу, дочка Зевса і Леди, ти була сліпа.

Серце Гекамеди належить мені.

- Подумаєш! - Відгукнулася Олена. - Я весь час це знала. Але чим я можу вам допомогти?

- Ми просимо тебе піти з нами в храм.

- Із задоволенням.

- Дякую тобі. Це не обов'язково, але ми б дуже цього хотіли.

- Я рада, що потрібна хоч комусь. Більш того, я буду служити Афродіті від вашого імені.

- Ти знаєш мою думку з цього приводу, - посміхнувся я, - але не стану тебе кривдити.

- Скептик! Ти розумієш, Гекамеда, що виходиш заміж за людину, яка заперечує богів, знаючи при цьому, що я дочка Зевса?

Очі Олени пустотливо блиснули, і я не став протестувати. Залишивши їх удвох, я почав бродити по кімнаті, розглядаючи численні дрібнички. Мене дивувало, що Олена не поставила вимогу про принести вина, - після прогулянки мені хотілося пити, і я знав, що у Паріса один з кращих винних погребів у всьому місті.

Чи повинен я викласти Олені свій план? Ось питання, яке я намагався вирішити. Я вагався, розуміючи, що шансів на успіх дуже мало. Але чому б не спробувати? У гіршому випадку вона відмовить, а якщо немає, можна буде подумати удвох, як нам подолати труднощі.

Підійшовши до вікна, де сиділи обидві жінки, відкинувшись на подушки, я запитав навпростець, чи не заперечує Олена повернутися до Спарти.

Вона здивовано подивилася на мене:

- Чому ти про це запитуєш?

- Тому що я повинен знати.

Олена випросталася:

- Я бачу по твоїх очах, Ідей, що тобі не дає спокою якась думка. Викладай, в чому справа.

Я послухався. У двох словах мій проект зводився до чергової спроби покласти край облозі, повернувши Олену в грецький табір. Греки могли погодитися на це - багато їх герої вже впали, і багатьом треба було впасти, перш ніж їм вдалося б розтрощити міські стіни. Що стосується троянців, досить сказати, що ми втратили Гектора, бо ця втрата послабила нас в кілька разів.

Можливо, мені слід зізнатися, що я був особисто зацікавлений в здійсненні цього плану, думаючи не тільки про благо Трої, а й про власну славу. Не володіючи тілом і духом воїна, я не міг сподіватися відзначитися на полі битви. Але що, якщо я один зможу досягти за допомогою дипломатії того, що всі герої Троади не могли добитися силою зброї?

Слава цього діяння зробила б мене безсмертним - я став би більш великим, ніж Еней і Одіссей, моє ім'я звучало б по всій Троє і відлуння дійшло б до потомства.

Одна проблема вирішилася відразу ж, коли Олена погодилася повернутися і передати зі мною повідомлення Менелаєві.

- Звичайно, мені буде шкода покинути Трою, - сумно закінчила вона, - але це краще, ніж бачити її загибель. Ч го до Менелая, то вони з Парісом два чоботи пара, і втіхою мені послужить те, що я знову стану царицею Спарти.

- Головні труднощі, - сказав я, - домогтися згоди грецьких вождів, особливо Аякса і Ахілла.

- Боюся, що це неможливо. Але ти можеш спробувати.

Незабаром ми зібралися повертатися до палацу.

- Потрібно бути обережним, - шепнула мені Олена біля дверей, - щоб наш план не дійшов до вух Паріса.

Ми з Гекамедой вийшли в місячну ніч. Все дихало миром та спокоєм. На всьому шляху назад ми не зустріли нікого, крім двох стражників. Білий палац в примарному сяйві місяця посилював навколишнє нас атмосферу таємниці, а шепіт листя, що їх розгойдує нічним вітерцем, походив на сумні зітхання про нещастя, що прийшло місто.

- Артеміда [90] направляє наші кроки, - сказала Гекамеда, щоб порушити мовчання, але я був дуже зайнятий своїми думками, щоб витрачати час на викриття забобонів. Рука об руку ми пройшли повз будинок Гектора і зупинилися на момент, думаючи про страшне горе, що простягнув свої чорні крила над колись щасливим дахом.

У відповідь на мій стук Гортіна відкрила двері наших покоїв, повідомивши, що Ферейн втомився після сьогоднішніх хвилювань і ліг спати. Мені це не сподобалося, але я промовчав. Сама Гортіна аж ніяк не виглядала втомленою - коли вона допомагала Гекамеде зняти плащ, її очі бігали, і я подумав, чи не спробувала вона знову мого вина.

Це нагадало мені про власну жадобі, і я запитав Гекамеду, що не вип'є вона зі мною вина в моїй кімнаті. Отримавши її згоду, я велів Гортіне принести нам кубки та посудину лемносского вина.

- Чистого і нерозбавленого, - попередив я. - Більше я не бажаю пити твоє водянисте пійло. І щоб вино було охолодженим.

- Ти знаєш, - запитала Гекамеда, коли ми сіли на лаву, - що я тобою незадоволена?

- Ні, - посміхнувся я, - хоча мені було б до цього звикнути. А в чому причина?

- У тому, що ти хочеш повернути грекам Олену Аргівскую. Мені це не обіцяє нічого хорошого. Якщо ти досягнеш успіху, то прославишся і будеш зневажати бідну Гекамеду, а якщо потрапиш невдачу, я можу втратити тебе, як Андромаха втратила Гектора.

Я постарався запевнити улюблену, що для неї завжди знайдеться місце поруч зі мною, яка б слава мене ні очікувала.

- Що до невдачі, давай не думати про неї, а молитися про успіх.

- Якщо з тобою трапиться біда, Ідей, це розіб'є мені серце.

- Значить, ти мене любиш?

- Ти це знаєш.

- Сильно?

- Так сильно, що з тобою я забуваю про все - навіть про Тенедосу.

- І ти рада, що станеш моєю дружиною?

- Так.

Після цього ми сиділи мовчки, поглинені власними думками, хоча, можливо, вони були однаковими.

- Завтра, - раптово прошепотіла Гекамеда, і мені здалося, ніби це слово злетіло з моїх уст.

- Завтра, - повторив я, цілуючи її волосся.

У холі почулися звуки кроків, і увійшла Гортіна з посудиною вина і кубками. Поставивши їх на стіл, вона повернулася до нас:

- Налити вам вина?

Я кивнув, піднімаючись, щоб наблизити нашу лаву ближче до столу. Гортіна підняла важкий золотий посудину. Гекамеда вийшла в свою кімнату поправити зачіску, повернулася і знову сіла на лаву.

Те, що сталося потім, ледь не змусило мене повірити в заступництво богів. Зазвичай мої почуття притуплені, навіть коли розум працює швидко. Але коли я підняв голову, пересунувши лаву, мене насторожив зловісний блиск в очах Гортіни, подібний блискавки на вкритому грозовими хмарами небі.

Її погляд був спрямований на Гекамеду, тому вона не помітила, що я спостерігаю за нею.

«Греянка щось замишляє», - подумав я.

Проте я б не здогадався про її наміри, якби не те, що сталося потім. Ми з Гекамедой сиділи на лаві біля краю столу - це не дуже зручно, але мені не хотілося вставати і присувати іншу лаву. Гортіна, наповнивши кубки, поставила їх перед нами.

Щось в її поведінці знову привернуло мою увагу. Я не можу описати, що саме, - враження було надто невизначеним. Не те щоб її рука тремтіла - навпаки, вона була цілком твердої, так і обличчя не виражало особливого збудження.

Можливо, ви зрозумієте, що я маю на увазі, якщо я скажу, що налити комусь вина - процедура, зазвичай виконується з абсолютною байдужістю, в той час як Гортіна поставила кубок перед Гекамедой з таким виглядом, ніби в світі не існує більш важливої завдання. Коли ж Гортіна обслуговувала мене, її поведінка змінилася повністю - вона навіть пролила кілька крапель на піднос.

Підозра спалахнуло у мене в голові яскравим полум'ям. На момент я був схильний посміятися над собою, але потім вирішив діяти.

- Стривай, - сказав я раптово, коли Гекамеда піднесла кубок до губ. - Чому б нам не відзначити наше щастя, забувши про колишні розбіжності? Ти повинна випити з нами за наше майбутнє, Гортіна. Принеси ще один кубок.

- Я не можу пити з моїм паном, - запротестувала греянка.

- Можеш, якщо я цього вимагаю. Або ти все ще плекаєш свою дурну ненависть? Принеси кубок.

Як тільки Гортіна пішла, Гекамеда повернулася до мене.

- Що за нісенітниця? - Тихо запитала вона. - Чому ти відіслав її?

- Мовчи! - Пошепки відгукнувся я. - Що б я не зробив, що не привілей подиву і, найголовніше, не пий вина ...

Гортіна повернулася з кубком, поставила його на стіл і наповнила. Я із задоволенням зауважив, що він нічим не відрізняється від двох інших.

- Почекай! - Вигукнув я, коли Гекамеда вдруге підняла свій кубок. - Ти не принесла сир, Гортіна. Лемносское вино належить пити з сиром. Принеси його - він лежить на другій полиці в правому куті.

Поставивши кубок на стіл, греянка підійшла до дверей.

- Білий або жовтий сир? - Запитала вона.

- Білий, - відповів я.

Коли Гортіна вийшла, я швидко підняв її кубок і поставив його перед Гекамедой, а кубок Гекамеди помістив туди, де раніше стояв кубок Гортіни.

- Навіщо ... - здивовано початку Гекамеда, але я знайомий велів їй замовкнути.

Повернувшись, Гортіна кинула швидкий погляд на стіл, потім поставила на нього тарілку з сиром. Гекамеда взяла щіпку і накришила його в моє і своє вино; Гортіна не стала брати сир.

Я підняв кубок.

- Ти вип'єш за нас, Гортіна?

Очі греянкі ковзали від мене до Гекамеде - вона навіть не намагалася приховати їх злісний і радісне блиск.

- Нехай боги посміхаються вам, - сказала вона нарешті, і ми випили вина.

По крайней мере, випили двоє з нас. Я тільки зробив вигляд, що п'ю, так як зовсім не був упевнений, що моє вино нешкідливо. Гекамеда осушила до дна кубок, який Гортіна принесла для себе. У свою чергу, Гортіна випила кубок, який призначався Гекамеде.

- Що це? - Вигукнув я, ставлячи на стіл все ще повний кубок. - У вина дивний смак. Ти впевнена, що воно не розбавлене?

- Звичайно - адже ти наказав його розбавляти, - відповіла греянка, кинувши на мене швидкий погляд.

- Знаю, але виконала ти наказ?

- Так. Невже ти думаєш, що я могла проявити непокору? Посудина не відкривали до сих пір - це один з тих, які ти привіз ... Ах! Що це?

Вона раптово замовкла, притиснувши руки до живота, з виразом болю і страху на обличчі. Я зрозумів, що моя здогадка була правильною.

- Що це? - Знову скрикнула Гортіна, похитуючись з боку в бік, як молоде деревце під час бурі. - У мене всередині все горить! Боги Грей, допоможіть мені! .. Ти диявол, Ідей! Це твоїх рук справа!

Будь проклятий!

Крики Гортіни були жахливі, і, навіть знаючи, що вона відчуває ті муки, які підготувала Гекамеде, я не міг не відчувати до неї жалість.

Раптово вона похитнулася і впала на підлогу; крики змінилися тихими стогонами і невиразними прокльонів; .. Потім в горлі у неї забулькало, тіло судорожно сіпнулося і застигло.

Гекамеда, ридаючи, опустилася на коліна поруч з Гортіне і обережно підняла її голову. Не будучи обізнаним у подібних справах і не знаючи, загрожує чи це небезпекою, я відтягнув її в сторону, потім схилився над мертвим тілом Гортіни, схрестив її руки на грудях, закрив їй очі і накинув на обличчя край мантії.

- Така воля Зевса, - тихо промовила Гекамеда.

визнання |  Ми п'ємо за помста

У наметі Нестора |  Жартуючи і всерйоз |  Я беру собі рабиню |  храм Фамира |  Я беру ще одну рабиню |  На Скейских вежах |  Тривожні звістки з поля битви |  хлист падає |  На поле битви |  Я отримую своє |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати