На головну

Біографічні основи

1.  I. Методологічні основи менеджменту.
  2.  II. Дидактичні основи курсу
  3.  Quot; Основи екології та економіка природокористування "як міжгалузева навчальна дисципліна. Предмет і методологія курсу
  4.  Анатомо-фізіологічні основи мовної діяльності.
  5.  Арзамаського ім'я: ритуально-міфологічні основи естетичної жарти
  6.  Біографічні дані Гітлера
  7.  Біографічні основи

Ми знову ставимо перед собою питання: які ж конституційні основи і середовищні фактори сприяють нав'язливому розвитку особистості? До конституційним факторам відноситься моторно-агресивна, сексуальна і загальна експансивна схильність поряд з підкресленим своєрідністю і сталістю характерологічних рис. До схильності відноситься також і те, що в дитинстві ці особистості легше і частіше за інших стають предметом глузувань і подтруніванія і дають на це реакції. Це сприймається їх батьками як неудачливость і незручність, в зв'язку з чим на їх поведінку виявляється гальмує, переважна вплив, щоб вони стали такими ж слухняними і тихими, як інші діти. До схильності відноситься також лагідність і пристосовність зі схильністю до підкорення та слухняності, коли дитина не дозволяє собі спонтанних реакцій і надходить відповідно до того, чого від нього чекають дорослі. Пізніше виявляється вроджена схильність до обдумування всього, що відбувається, до ґрунтовної і продуманої точності, а також сильна емоційна схильність міркувати про минуле, яка поєднується з тим, що враження залишають в пам'яті цих особистостей глибокий слід. І знову відкритим залишається питання, чи є ці риси характеру і форма реакції на середовищні фактори вродженими, або їх причина криється в особливостях виховання. Ці питання не мають однозначного рішення, і тому в кожному конкретному випадку ми повинні уважно дослідити, в якому середовищі зростав і виховувався дитина. Зрозуміло, при переважанні інтересу й уваги до середовищні фактори, особливо у випадках, що мають відношення до правових конфліктів, легко знехтувати спадковими факторами. З іншого боку, як слід оцінювати середовищні впливу, якщо у даній особистості переважаючим є страх перед змінами і минущим? Для кращого розуміння освітлюваної проблеми ми, як і в двох попередніх розділах, повинні зупинитися на описі ранніх фаз розвитку особистостей з переважанням нав'язливих розладів. Йдеться, перш за все, про вік між двома і чотирма роками, коли дитина вперше стикається з системою правил ( «заповітів») і заборон. Ця фаза розвитку настає після короткочасного «райського» періоду (Paradieszeit), який характерний для невинного раннього дитинства, коли не існує заборон, а потреби дитини задовольняються без будь-яких зусиль з його боку. Вона виникає вперше тоді, 1 коли бажання і спонукання дитини вступають в протиріччя з вимогами його вихователя. Дитина вже досяг того віку, коли йому можна пред'явити певні вимоги. Разом з тим, у нього вже настільки розвинене "Я", так виражена самостійність, потреба в русі і здатність висловлювати свої бажання, що він вимагає від оточуючих задоволення своїх потреб точно так же, як і в безтурботному «райському» періоді попереднього розвитку. Він здатний все більше і виразніше, в тому числі і словесно, проявляти свої бажання. Це вимагає зусиль для зняття обмежень, спроб вольовим шляхом подолати опір. Час повної залежності від матері змінюється новою фазою відторгнення від неї і все зростаючим прагненням до самостійності, фазою, коли дитина вперше говорить "Я", показуючи тим самим, що дізнається і переживає свою відмінність від матері, від ділення від симбіозу з нею, під час якого для дитини відсутній відмінність між "Я" і "Ти". Одне тимчасово все більше розвивається здатність володіти власним тілом і керувати своїми рухами, прагнення до експансії, з'являються примхливість і норовливість. Ці прояви активності стикаються з обмеженнями, що виходять від зовнішнього світу. Дитина знайомиться з тим, що навколишнє середовище справляє йому опір, дізнається реакцію зовнішнього світу на свою поведінку, знайомиться зі своїми можливостями настояти на своєму і з межами цих можливостей. У цій же фазі, крім того, розвивається дуже важлива система орієнтації в дозволеному і недозволеному як предформи категорій добра і зла. Кожна дитина повинна знайти індивідуальне рішення дилеми між прагненням наполягти на своєму і послухом, між здійсненням і пристосуванням. Результат такого вибору залежить від взаємодії факторів середовища і схильності. Першим важливим і певним зразком поведінки, що є прикладом переживання як своєї самостійності, так і слухняності, є придбання навичок охайності. Тут лежать витоки самовизначення дитини, його впертості і його поступливості, від взаємозв'язку яких утворюються навички охайності. Згодом, коли дитина поступово опановує цими навичками, його впертість нерідко є наслідком посиленої дресури, коли самоствердження дитини зневажається примусом і покараннями. Ми вже говорили про те, що дитина має властивість реагувати на впливу навколишнього середовища, які суперечать його потребам, в формі озлоблення і непослуху. У період між двома і чотирма роками вирішується доля експансивно-моторних і агресивних потреб дитини, так само як і зовнішнього вираження його своєрідності; в цей період він навчається способам переробки зовнішніх впливів в моделі поведінки для подальшого розгортання і розвитку особистості. У зв'язку з цим вирішальне значення має те, як дитина переносить ці перші «заповіти і заборони». Перші переживання, пов'язані з навчанням зразкам хорошого і поганого поводження, можливо, пов'язані з недосконалим почуттям гріховності. Сприймаючи визначення «ти повинен», «ти не можеш», «зараз цього робити не можна» і т. Д., Дитина навчається тому, що слухняність - це добре, а впертість - погано і карається. Рано чи пізно він вступає в протиріччя з цими вимогами, і від того, твердо і принципово або непослідовно і з потуранням долається його впертість і непослух, чи здійснюються вимоги дорослих з люблячою наполегливістю або без царя в голові, - залежать ранні враження дитини про навколишнє його середовищі, його своєрідність і спонтанність. У цьому закладено розуміння імпульсів, формують його особистість. Таким чином, визначається, чи буде ця людина в майбутньому мати здоровим самосвідомістю, самобутністю і громадянською мужністю, чи будуть йому властиві впертість або сліпе підпорядкування авторитету, які є основою для подальшого розвитку тоталітарної системи. Так здобувається досвід першого взаємодії між волею і обов'язком, між «хочу» і «можу», між «можна» і «не можна», який встановлює напрям для свободи або несвободи власних вольових інстинктів, свого «над-Я», яке психоаналіз визначає як діючу з дитинства інстанцію, що втілює обумовлену вимогами навколишнього середовища морализует совість, від якої за висить характер взаємин між природною спонтанністю і тормозимостью внаслідок підвищеного самоконтролю. Так вимоги навколишнього середовища переносяться всередину (інтеріорізіруются), перетворюючись у внутрішнього суддю, який перетворює заповіти і заборони в моральний імператив. У біографії особистостей з нав'язливим розвитком ми постійно зустрічаємося з тим, що в ранньому дитинстві їх дитяча жвавість і аффективность вперто і жорстко придушується і відбувається така видозміна вольових імпульсів, при якому пригнічується і гальмується спонтанність і здорова самобутність дитини. І відбувається це саме в тій фазі розвитку, коли необхідно розвивати відповідні віком здатності і зразки поведінки, що призводять до самостійності і незалежності. Як показали наукові дослідження, перші враження і перші кроки дитини мають особливе, доленосне значення для подальшого розвитку як початкові задатки навчання категоріальним способам поведінки. Таке навчання починається тоді, коли дитина певним чином оцінює події, що відбуваються, переживаючи відхилення від звичного порядку як небезпечні і шкідливі для себе. Реакції оточуючих на його «помилкове поведінку» (осуд, попередження, застереження, загроза, позбавлення батьківської любові і ласки, покарання) асоціюються і зв'язуються їм з очевидно небажаними імпульсами зовнішнього середовища. Він набуває досвід того, що мати відвертається від нього, дивиться з докором або карає, якщо він веде себе шумно, що-небудь перекидає або ламає. При повторенні таких ситуацій він намагається бути більш обережним, замислюється про те, чи слід робити те, що карається, контролює свої дії, стає в якійсь мірі невпевненим і загальмованим. Якщо в таких ситуаціях виникає сильно виражений страх, то при виникненні подібних (караних) спонукань поступово рефлекторно розвивається гальмування і придушення. Стає більш зрозумілою згадана вище взаємозв'язок між оточенням і «конституціональної люб'язністю» у осіб з нав'язливою особистісної структурою: живих, імпульсивних, вітально-моторних агресивно-експансивних дітей, природно, частіше лають, утримують і строго карають, ніж спокійних дітей; якщо вони не заспокоюються після осуду, то це загрожує нелюбов'ю або покаранням, а можливо, і більш серйозними для дитини наслідками. Пред'явлення дитині надмірних для даного віку вимог призводить до того, що він дуже рано стає охайним, пристойно поводиться за столом, акуратно їсть, не б'є і не псує речі, коротше кажучи, аж ніяк не виявляє зовні свої афекти. Ось один гротескний приклад.

В одній родині дитини змушували під час їжі тримати під пахвою монету - щоб він не робив зайвих рухів і виробив хороші манери. Під час їжі монета не повинна була падати.

Слухняний, вимуштрувані дитина, природно, дуже зручний для батьків, вони демонструють його оточуючим, пишаючись своїми виховними методами і не відчуваючи при цьому ніяких докорів сумління. На більш пізніх стадіях розвитку це призводить до регулювання буквально всіх аспектів поведінки дитини, і він перебуває ніби в ув'язненні, коли буквально все його вітальні потреби задовольняються без його особистої участі. Дитина дуже рано навчається підвищеної уваги до самого себе, він звернений до себе, і це дається йому ціною невимушеності й спонтанності, чому сприяє також перебільшений страх перед покаранням і готовність до переживання своєї провини. Народження брата або сестри в цьому віці призводить до важкої для дитини переробці: внаслідок того, що в цьому віці у дитини розвивається самостійність і агресивність, виникає відповідна віком каїн-Авелева проблематика, при якій з'явився на світ брат або сестра сприймається як суперник. Якщо до того ж батьки цього не розуміють і не полегшують важку ситуацію, то це призводить до виникнення скрутного для дитини положення, коли він змушений замінити ворожі й агресивні почуття по відношенню до братику або сестричці почуттям провини, що рано будить нав'язливі (насильницькі) механізми.

Єдина дитина у матері, яка через напади мігрені була особливо примхлива і чутлива, повинен був, приходячи додому після гри в саду або з вулиці, знімати взуття і не вносити сміття. Коли він грав в квартирі і, бажаючи щось показати мамі, вбігав в її кімнату і зсував бахрому на килимі, вона м'яко, але вагомо говорила, що він неуважний і неакуратний ( «акуратність» було улюбленим її словом), діставала гребінь, розчісувала бахрому на килимі і пропонувала дитині забратися під стіл, щоб не смітити і не порушувати порядок. Дитина змушений був постійно вислуховувати одне й те саме: «Не заважай мені, ти ж бачиш, що у мене болить голова, що я читаю, що у мене немає часу!»

Ми повинні помітити, що всі зазвичай починається значно раніше, ніж про це свідчить описаний вище приклад. Наведемо замітки з щоденника однієї матері, що відносяться до першого року життя дитини (виключені опису таких заходів, які не викликають сумнівів у їх правильності та обґрунтованості).

«Тобі пішов третій місяць, коли я стала привчати тебе до горщика, щоб ти якомога швидше став охайним. Ти був неспокійним і живою дитиною; якщо ти при годуванні не вгавав, я змушена була примушувати тебе до порядку, стримувати тебе і привчати бути тихим і спокійним. Пізніше мені було досить подивитися на тебе з докором, для того щоб ти став слухняним. Дуже рано я переконалася, що коли я читаю книгу, ти не вередує - це був перший уроки подолання твого впертості. Якщо ти плакав, коли я входила в кімнату, я навіть кілька разів шльопала тебе. Рев посилювався, але я залишала тебе одного, поки ти не знемагав від плачу. Так тобі ставало зрозумілим, що ти можеш скільки завгодно злитися на мене, але не висловлювати свою злість ревом. Ти був улюбленою дитиною; пізніше я не застосовувала до тебе насильства, і люди дивувалися тому, який ти слухняна дитина і як досить одного лише погляду, для того щоб тобою керувати. Іноді я повинна була долати саму себе і бути з тобою суворої і жорсткої, але я думала, що все це робиться для твого ж блага. Я була строга, тому що любила тебе. Батько в цей час був на війні; я одна несла відповідальність за тебе; коли він повернувся, то побачив добре виховану дитину ».

Всього цього достатньо, щоб показати, що такі діти з дитинства привчені гальмувати і заглушати свої імпульси, так як їх прояв розцінювалося як порушення поведінки або перешкода для батьків. Таке придушення природних імпульсів стає тривалим, як би «другою натурою», і в кінцевому рахунку перетворюється в рефлекторне, автоматичне. Воно ускладнює виконання кожного імпульсу, кожного спонукання, затримуючи його і викликаючи переробку в плані реакції на можливий ризик, пов'язаний з виконанням цього спонукання і необхідністю вирішення питання про те, чи не варто його скасувати. Це в більшості випадків призводить до того, що в зв'язку з затримкою і подальшим обмірковуванням імпульс активності слабшає і або стає неможливим, або затримується в положенні подвійності (коли неясно, можна чи не можна його реалізувати). Ця двоїстість має тенденцію до розширення, стає постійним властивістю особистостей з нав'язливим розвитком і є способом анулювати або загальмувати спонукання, які розцінюються як небезпечні і ризиковані. На підставі сказаного стає зрозуміло, що у особистостей з нав'язливим розвитком сумніву, в самих різних варіантах, відіграють велику роль. Вони є захистом від небезпечної спонтанності і такої втрати самоконтролю, яка згодом може викликати каяття або жаль. У міру розвитку обсесивною особистості сумніви можуть абсолютизироваться, набуваючи самодостатнє значення і бувши заміну продуктивної діяльності. Всі ці сумніви мають, в кінцевому рахунку, одні біографічні першопричини: або я самостійний і роблю так, як хочу, або я повинен бути слухняним і пригнічувати свої спонукання. Такі сумніви сприяють виникненню у осіб з нав'язливими характерною для них повільності, схильності до коливань, нерішучості, відкладання невідкладних справ і тяганини. Вони виявляються в положенні буриданова осла, який залишається голодним, перебуваючи між двома мішками з сіном і не знаючи, якому з них віддати перевагу, так як відчувають постійні сумніви між потягом до діяльності і страхом покарання за неї і не можуть прийняти остаточного рішення. Таким чином, їх рішення не можуть внаслідок конфлікту між початковим прагненням і страхом, викликаним наслідками цього прагнення і пов'язаним з системою покарань і дресурою. Схематично це можна висловити таким чином: сила і глибина сумнівів і коливань залежить від співвідношення інстинктивних потреб і страхів за їх реалізацію в дитинстві. Повільність особистостей з нав'язливим розвитком, їх подвійність і болісна нерішучість стануть ще більш зрозумілими, коли ми зрозуміємо, що у цих людей зберігається самовладання і спокій тільки при прийнятті остаточного і категоричного рішення, яке є «абсолютно правильним», інакше за ним послідує покарання. У зв'язку з цим вони розтягують процес вирішення проблем, так як змушені знаходити єдино правильне їхнє рішення; в іншому ж випадку їх охоплює страх. Особи з нав'язливим розвитком особистості надають кожному своєю дією осмисленість: їх властивість у всьому сумніватися носить рефлекторний характер і зростає до такого ступеня, що кожна думка цих людей супроводжується протилежною за змістом. Якщо імпульси і протівоімпульси швидко змінюють один одного, може виникнути ситуація, коли вони зустрічаються (т. Е. Виникають одночасно). У таких випадках настає пауза, під час якої змінюють одне одного прагнення - «так - ні - та й т. Д.» - Соматізірует (переходять зі сфери психічного в сферу тілесного) і супроводжуються тремтінням або заїканням, що означає стан «чогось хочу , але не можу »або« хочу висловитися, але не можу ». В кінцевому рахунку, обидва протилежних їм пульсу виникають одномоментно і викликають тотальну блокаду діяльності і кататоническое застигання, коли людина одночасно говорить і не говорить, закриває і не закриває (двері), т. Е. Призводять до повного паралічу діяльності. Кінцевою щаблем такого розвитку є стан, коли подразник і імпульс більше не сприймаються і не надходять до тями, так як в цілях рефлекторної захисту імпульс знецінюється при самому його виникненні.

Люди з нав'язливим розвитком особистості вже в ранньому дитинстві розуміють, що навколишній світ вимагає від них надходитимуть лише певним чином і що багато з того, що вони робили б охоче, заборонено. Так виникає уявлення про те, що вони повинні думати і діяти абсолютно правильно, звідки випливає їх прагнення до досконалості. Це прагнення зводиться в принцип; їм підходять лише такі життєві умови, коли все відбувається відповідно до їх уявленнями про борг, тому що, як вони не втомлюються повторювати, «не може бути того, чого бути не повинно». Однак навіть у дітей, які ростуть в хаотичної середовищі, можуть розвинутися нав'язливі процеси, які носять реактивний і компенсаторний характер: вони не знаходять в навколишньому світі ніяких надійних орієнтирів, ніякої підтримки, свобода їх лякає, так як в ній міститься можливість свавілля. Вони шукають внутрішньої підтримки та опори, тому що не можуть знайти її зовні. Таким чином, вони намагаються поширити зовні розвинений внутрішній порядок і принциповість і стежать за його дотриманням з метою безпеки. Все це приймає нав'язливі форми, так як оточення завжди несе в собі загрозу і вимагає все більших зусиль для підтримки порядку.

Особистість з нав'язливими і агресія |  Приклади нав'язливих переживань

Приклади шизоїдні переживань |  додаткові міркування |  депресивні особистості |  Депресивна особистість і любов |  Депресивна особистість і агресія |  Біографічні основи |  Приклади депресивних переживань |  додаткові міркування |  Особистості з нав'язливими |  Особистість з нав'язливими і любов |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати