На головну

ДЕНЬ СЬОГОДНІШНІЙ

1.  Глава III. Кодування інформації. Методи і засоби кодування інформації на сьогоднішній день
  2.  З перспектив того харчування, яке загрожує нам завтра, і вже сьогодні в США.
  3.  На сьогоднішній день є ігрові простору п'яти різних видів.

Мене звуть Наміма. Я - мико, служниця в храмі. Народилася на далекому південному острові, померла увечері, в рік, коли мені виповнилося шістнадцять. Чому я живу в царстві мертвих і як сталося, що розповідаю вам цю історію, - не інакше як через те, що так завгодно Богині. Як не дивно, але зараз мої почуття набагато яскравіше і гостріше, ніж за життя. Вони джерело мого красномовства.

Повість моя, зіткана зі слів, - дар Богині, їй я служу в царстві мертвих. Повість моя - відображення настроїв Богині: будь то гнів, що змушує червоніти, або тремтіння від туги за життя. Я і Хіеда-но-Аре, сказительница історій про богів, про яку я розповім пізніше, служимо вірою і правдою Богині.

Звуть Богиню Идзанами. Чула я, що «ідза» означає «тягне», а «ми» - «жінка». Ім'я її чоловіка - Ідзанагі, і «ги» означає «чоловік». Идзанами була першою жінкою. І не перебільшу, сказавши, що доля, яка випала на її частку, - це доля будь-якої жінки.

Що ж, повідаю вам про Идзанами. Але перш історія про мене. Розповім про свою дивовижною і короткого життя і про те, як опинилася поруч з Богинею.

Народилася я на маленькому острові, розташованому на східній околиці архіпелагу, що багато південніше країни Ямато. Якщо плисти від Ямато на веслах, то може пройти і півроку, перш ніж ви дійдете до цього острівця. Дорога неблизька, але зате саме тут сходить і сідає сонце. З цієї причини наш острів відомий на архіпелазі як місце, де боги вперше спустилися на землю. І незважаючи на крихітний розмір, до нього здавна ставилися зі священним трепетом.

Ямато - велика держава на півночі. Все острова архіпелагу знаходяться під владою Ямато, але коли я ще була жива, островами правили древні боги. Велична природа, предки, котрі пов'язали наші долі, - ось в кого ми вірили. У хвилях, в вітрі, в піску, в каменях - всюди були шановані нами боги. Позбавлені конкретного вигляду, їх образи жили в серці кожної людини.

Я, наприклад, в дитинстві часто уявляла собі добру богиню. Траплялося, що богиня ця сердилась і обрушувала на острів жахливі шторми, але зазвичай вона обдаровувала нас земними і морськими благами, була сповнена любов'ю і захищала наших чоловіків, що пішли в далекі моря ловити рибу. Можливо, образ цей був навіяний моєї величної бабусею, пані Мікура. Прийде час, я розповім і про неї.

Наш острів був дивної форми: нагадував довгасту сльозинку. Мис на півночі, схожий на загострений кінець списа, видавався в море, закінчуючись крутим обривом. Ближче до центру схили ставали пологими, а берегова лінія більш округлої і м'якою. Південна частина майже не піднімалася над рівнем моря, і якби великі цунамі обрушилися на острів, то ця частина виявилася б повністю під водою. В цілому ж острів був такий малий, що жінки і діти могли обійти його за півдня.

На півдні розташовувалися красиві пляжі з білосніжним піском з подрібнених коралів, іскристих на сонці. Синє море і білий пісок, буйно квітучий жовтий гібіскус і запах Альпіни - все це мало неземне чарівність. Чоловіки виштовхували човни з піщаного берега в воду і йшли в море за рибою, а ще торгувати. Спливали і не поверталися по півроку. Якщо ж риба ловилася погано або відправлялися вони для торгівлі на дуже вже й далекі острови, то бувало, що і по році тривало їх відсутність.

Йдучи в плавання, чоловіки вантажили на кораблі раковини і морських змій, спійманих на острові, а поверталися з південних островів, привозячи тканини, екзотичні фрукти і зрідка рис. У дитинстві було у нас з сестрою така розвага: щодня бігати на берег перевіряти, чи не повернувся корабель з батьком і старшими братами на борту.

На півдні острів заріс екзотичними деревами і квітами, все тут було наповнене життям - аж дух захоплювало. Повітряні корені фікуса звивалися на поверхні піщаного ґрунту, великі шими і листя ливистона створювали тінь, а там, де били джерела, все поросло оттель. Їжі на острові було мало, жили ми бідно, але навколо все буйно цвіла, і що-що, а пейзажі були прекрасні. Чого коштували тільки білі лілії, що ростуть на скелях, квіти гібіскуса, що змінюють свій колір з настанням вечора, і фіолетові іпомеї.

Північна частина острова, включаючи мис, разюче відрізнялася від південної. Місцевий чорнозем був начебто призначений для вирощування врожаю, але гострі шипи плодів пандана, якими було всіяне все навколо, закривали доступ людині. І не тільки прохід по суші був замовлений для людей. Висадитися на берег з боку моря теж було неможливо. Морські течії тут, біля північного узбережжя, - не рівня південному, були потужними, море глибоким, і високі хвилі билися об стрімкі кручі. Саме тому вважалося, що потрапити на північну частину острова можуть тільки боги.

І все ж один прохід існував. Густі зарості пандана переховували вузьку стежку, настільки вузьку, що по ній міг пройти лише одна людина. Подейкували, що веде вона до північного мису. Правда, перевірити це ніхто не міг: тільки одній людині на острові було дозволено ходити по цій стежці - верховної жриці. З покоління в покоління передавалася легенда про те, що північний мис був священним місцем, де боги спустилися на землю.

Між селом, де я жила, і священним місцем на півночі, куди вхід заборонений, знаходився «Знак» - чорна скеля, біля підніжжя якої з каменів був складний невеликий вівтар. Варто дітям лише поглянути на навіть вдень темний прохід, що веде на північ, і кам'яний вівтар, як вони починали тремтіти від страху і кидалися навтьоки подалі від цього місця. І причина була не тільки в тому, що, як подейкували, покарання чекало кожного, хто пройде за «Знак», але ще й тому, що страшно було навіть уявити, що таїлося там, попереду.

На острові були і інші заборони. Існувало кілька місць, куди було дозволено заходити тільки жінкам. На сході це був Кёідо, на заході - Аміідо. Це були священні місця. Кёідо знаходився неподалік від виступаючого в море невеликого мису, де жила верховна жриця. А в Аміідо, де розташовувалася Площа покійних, несли всіх померлих.

І Кёідо і Аміідо знаходилися посеред густих заростей пандана і фікуса, що покривали всю східну і західну частини острова, і, за словами очевидців, представляли собою відкритий простір круглої форми. Хоча ніхто і ніколи не косив там трави, ці круглі майданчики не змінювали своєї форми. Люди говорили, що свої імена Кёідо і Аміідо отримали від назв колодязів з чистою водою, що знаходяться неподалік, але подробиці мені невідомі. Не знаю чому, але чоловікам і дітям було дозволено заходити туди тільки під час похорону.

«Коли я виросту, зможу зайти туди. Швидше б вже дізнатися, що там криється », - стурбовано і нетерпінням поглядала я в сторону прихованих в лісовій гущавині Кёідо і Аміідо. Правда, до Аміідо, Площі покійних, я навіть наблизитися боялася.

Назви у острова не було. Ми за звичкою звали його просто «острів». Якщо ж наших чоловіків під час рибної ловлі зустріти рибалки питали, звідки вони, то зазвичай ті відповідали: «З острова Морський змії». Начебто, почувши це, чужаки відразу ж починали молитися, низько опустивши голови. Чутки про те, що боги спускалися з небес на наш острів, доходили і до жителів південних морів. Подейкували, що про це знали навіть на тих островах, чиє населення не перевищувало і десятка чоловік.

Островом Морський змії наш острів прозвали тому, що нашим основним промислом була ловля морських змій. Гарну, чорну з жовтими смужками змію ми називали «пані Наганава». З настанням весни безліч змій збиралися на нерест в морських печерах на півдні острова. Жінки ловили їх вручну, запихали в кошик і несли в сховище. «Пані Наганава» відрізнялася живучістю і на суші могла прожити ще пару місяців. Переконавшись, що змія померла, її висушували на березі, і вона ставала важливим предметом у нашому товарообмін. Говорили, що змія ця була вкрай живильним і смачною, але на стіл жителів острова вона потрапляла вкрай рідко.

У дитинстві я ходила дивитися на «пані Наганава» в напівтемне сховище. У темряві очі змій поблискували. Мати казала, що поступово усихая, змії в муках випускали з себе жир і видавали при цьому скрипучі звуки. Мені ніколи не спадало на думку, як це жорстоко: я просто, як і все, ловила морських змій, намагаючись допомогти матері, яка працювала з ранку до ночі, і простодушно мріяла піднести «пані Наганава» моєї священної бабусі.

Полювання на морських змій була в основному жіночим заняттям. Догляд за нечисленними козами і збір раковин і морських водоростей на березі теж входили в обов'язки жінок. Але найголовнішою справою для жінок було молитися про благополучне повернення чоловіків, що пішли в море за рибою, і про процвітання острова. Заправляла церемоніями верховна жриця - Оо-міко.

Власне моя бабуся пані Мікура і була Оо-міко. Отже, я належала до роду верховних жриць. Тільки пані Мікура могла ходити на північний мис за «Знак». До слова сказати, нас ще називали родом Морський змії. Всі важливі рішення на острові приймалися старійшиною, він же дозволяв суперечки, а обов'язком нашого роду було народжувати дівчаток, які мали стати верховними жрицями.

Незважаючи на те що народилася я в роду верховних жриць, дитинство моє було досить привільним. Ні про що не відаючи, я весело проводила час з моєю старшою сестрою Камікі. У сім'ї нас було четверо братів і сестер. Два старших брата, з якими у нас була велика різниця в віці, постійно йшли в море, і ми так рідко зустрічалися, що часом забували, як вони виглядають. Обидва брати були народжені від іншого батька, так що і родинних почуттів ми до них особливо не питали.

Камікі була старша за мене лише на рік, і ми були дуже дружні. Коли чоловіки в нашій родині плавали в морі, ми були нерозлучні. Ми ходили до мису поруч з Кёідо, спускалися до мальовничого берегу і збирали крабів в калюжах, що залишилися після відпливу, - коротше, раділи життю.

Камікі була великою дівчинкою і найрозумнішим дитиною на острові. До того ж, на відміну від інших жителям острова, обличчя у неї було надзвичайно виразним з широко розкритими очима і білою шкірою, - воістину, чарівний дитина. За характером чуйна і добра Камікі добре співала і була не по роках кмітлива. Між нами лежав всього рік різниці, але що б я не робила, я в усьому поступалася Камікі. Я любила її понад усе на світі, у всьому покладалася на неї і всюди ходила хвостом.

Не можу пояснити словами, але в якийсь момент я відчула, як щось потроху почало змінюватися. Ні, ні, правда. Наприклад, жителі острова стали дивитися на нас якось по-різному. По-різному щодо мене і Камікі поводилися і чоловіки, які повернулися з плавання. Навіть не знаю, коли це почалося. Мені здавалося, що всіх хвилювало, що відбувається тільки з Камікі, і тільки про неї все дбали.

Все стало ясно в той день, коли Камікі виповнилося шість років. Щоб відсвяткувати її день народження, батько, дядько і старші брати спеціально повернулися з плавання. Спираючись на ціпок, прийшов навіть старійшина острова, погано себе почував останнім часом. Гостей зібралося сила-силенна, застілля було пишним. Всі жителі острова веселилися в нашому домі.

Звичайно, в будинку місця всім не вистачило, так що бенкет перейшло і в сад. На розстелених циновках були розставлені страви, яких я в житті не бачила. Мати разом з родичками витратила кілька днів, готуючи всі ці небачені страви. Забили кілька кіз. Столи ломилися від їжі: суп з яйцями морської змії, засоленная риба, сасімі з устриць, добути які можна було тільки з морського дна, екзотичні фрукти, які за формою нагадують зірки з загостреними кінцями, фрукти з жовтої в'язкої м'якоттю, питво і закуски, що випускають різкуватий запах козячого молока, рисове саке, моті, приготовані на пару з рису і висушеного на сонці саговника.

Мені в бенкеті брати участь не дозволили. Камікі в білому парадному одязі, такому ж як у пані Мікура, і з перловим намистом в кілька рядів сиділа поруч з бабусею і їла святкове частування. Я дивувалася: раніше мені не доводилося їсти окремо від Камікі. Мені здалося, що мене збираються розлучити з сестрою, і на душі було неспокійно. Нарешті довгий бенкет закінчилося, і Камікі вийшла з дому. Я ув'язалася за нею, але бабуся Мікура, що знаходилася поруч, змусила мене повернутися в будинок.

- Наміма, повертайся додому. Зараз з Камікі тобі зустрічатися не можна.

- Чому, пані Мікура?

- Ти можеш осквернити її.

Почувши це, чоловіки на чолі з батьком перегородили мені дорогу. Слово «осквернити» потрясло мене, і я стояла, похнюпившись, тремтячи всім тілом. Ні з того ні з сього я відчула на собі чийсь погляд - піднявши голову, я побачила, що Камікі дивиться на мене. В її погляді читалося співчуття. Я мимоволі відсахнулася. Такого виразу обличчя у Камікі я ніколи не бачила.

- Камікі, почекай! - Покликала я, але мати і тітка, що стояли поруч, схопили мене за руки. Оглянувшись, я побачила, що мати сердито дивиться на мене. Щось було не так. Я ледве стримувала сльози, але ніхто не звертав на це уваги. Незважаючи на те що мене прогнали і веліли йти в будинок, мені нестерпно хотілося дізнатися, що ж відбувається. Я сховалася в тіні хатини. Виглянувши назовні, я стежила, як бабуся Мікура і маленька Камікі разом з натовпом проводжаючих їх жителів острова розчинилися в темряві. Вночі на острові відчуваєш себе так самотньо, ніби ти один в човні посеред безмежної океанської рівнини. Стурбована, я кілька разів забігала на кухню і питала у матері: «Мамо, а куди пішли бабуся Мікура і Камікі? А коли вони повернуться? »Мати ухильно відповідала:« Вони на прогулянці, скоро будуть ».

Що ж це за прогулянка така посеред ночі? Острів невеликий, - якщо побігти за ними, то напевно можна наздогнати. Але коли я спробувала пуститися слідом за ними, мати вибігла з дому і зупинила мене.

- Наміма, не можна! Пані Мікура не вирішила!

Я подивилася матері в очі. Мені було незрозуміло, чому Камікі можна, а мені не можна.

- Чому я не можу піти з ними?

Від образи я тупнула ногою. Мати, так нічого і не пояснивши, продовжувала наполегливо перегороджувати мені шлях. Але в її погляді я побачила співчуття. Так само дивилася на мене і Камікі. Дивно було все це. Чому нас з сестрою несподівано розлучили? Та ще так відразу?

В руках у матері були залишки частування з застілля: незайманий шматок козлятини, сасімі з мармурової равлики, фрукти з жовтою м'якоттю. Побачивши їжу, яку я ніколи в житті не пробувала, я мимоволі простягнула руку. Мати плеснула мене по долонях.

- Якщо доторкнешся до їжі, яку не доїла Камікі, будеш покарана. Вона тепер наступниця пані Мікура.

Я з подивом подивилася на неї. До сьогоднішнього дня я була впевнена, що спадкоємиця бабусі Мікура вона - моя мати Нісера, бабусина дочка. Мені здавалося, що ще пройде багато часу до того моменту, коли настане наша черга стати верховними жрицями. Але мати виразно сказала, що спадкоємиця пані Мікура Камікі.

Мати пішла викинути залишки їжі. Я теж вирушила на вулицю і стала дивитися на зоряне небо, розмірковуючи про те, де і що зараз робить Камікі. Слова бабусі Мікура важким каменем лежали у мене на душі. «Ти можеш осквернити її». Камікі старше мене, і нема на то ради з тим, що їй судилося стати верховною жрицею, а не мені. Але як я можу осквернити її, залишалося для мене загадкою. Виходило, що я якийсь брудне істота. Від хвилювання я погано спала тієї ночі.

Камікі повернулася на ранок. Сонце вже піднялося високо і ставало жарко. Побачивши старшу сестру, я кинулася їй назустріч. Ошатне плаття було злегка забруднена, а сама вона виглядала виснаженою. Можливо, від безсонної ночі очі у неї почервоніли, а погляд став відсутнім. Ноги були поранені, ніби вона ходила по кам'янистому берегу.

- Камікі, де ти була? Що трапилося? Що з твоїми ногами? - Вигукнула я, вказавши на ноги, але Камікі лише похитала головою.

- Я не можу тобі сказати. Пані Мікура не велів мені нікому говорити, де і що я робила.

«Швидше за все, вони ходили за« Знак », по тій самій стежці до північного мису, - подумала я. - І, може бути, вона навіть бачила богів ». Я затремтіла, тільки уявивши, як бабуся і Камікі в білих нарядах з затиснутими в руках факелами пробиралися крізь хащі пандана.

Після всього пережитого Камікі виглядала більш величної, я ж, навпаки, ніби зіщулилася. Прийшла мати і про щось застерегла її. Вітер доніс до мене лише одну фразу:

- Хіба пані Мікура не сказала тобі, що розмови з Наміма можуть осквернити тебе?

Я з подивом дивилася на них, що стоять віддалік. Мати і сестра повернулись до мене спиною так, щоб я не потрапляла в поле їх зору. Несподівано сльози хлинули з моїх очей, залишаючи на ногах, забруднених в піску, розлучення. Я не розуміла, що відбувається, але в цей момент усвідомила, що була «брудним істотою».

Так розійшлися наші з сестрою шляху. І пішли ми не просто різними шляхами, а скоріше протилежними, як ходять світле і темне початок, лицьова і оборотна сторона, небо і земля. Такий був порядок острова, його доля. Але мені, дитині, про це ще було невідомо.

На наступний день Камікі переселилася до бабусі Мікура: зібрала свої пожитки і покинула наш будинок. Бабусине житло знаходилося неподалік від Кёідо, біля підніжжя мису. Я й подумати не могла, що колись нас розлучать з Камікі, тому наше розставання стало для мене серйозним ударом. Я довго дивилася їй услід, коли вона йшла. Схоже, Камікі теж засмучувала майбутня розлука. Іноді вона крадькома від бабусі оберталася, і в очах її блищали сльози.

Пані Мікура стала навчати Камікі, розлучену зі мною і батьками, всьому, що належало знати верховної жриці, Оо-міко. Камікі напевно було значно важче, ніж мені. Тепер вона не могла гратися на березі моря, стрибати, роздягнувшись під дощем, збирати квіти. Так сумно закінчилася наша з Камікі короткий щасливе дитинство.

Незабаром старійшина острова дав і мені доручення. Я повинна була щовечора відносити Камікі їжу, яку мати і наші родички по черзі готували. Раніше, коли пані Мікура жила одна, вона справлялася сама, але після того, як у неї оселилася Камікі, жінки повинні були готувати спеціально для Камікі і щодня відносити їжу до будиночка пані Мікура.

Їду потрібно було залишати раз в день, а Камікі ділила її так, щоб вистачало на два рази. Для цього використовували дві кошики з кришками, сплетені з первинних на тонкі смужки листя ливистона. Кошик з їжею я залишала перед маленькою хатиною, а додому забирала порожню, принесену за день до цього.

Виконуючи це доручення, я повинна була дотримуватися кількох суворих правил. Не можна було заглядати в кошик. Не можна було доїдати те, що не з'їла Камікі. Якщо щось з їжі залишалося в кошику, то по дорозі додому я повинна була викидати залишки в море з мису, неподалік від Кёідо. Не можна було нікому розповідати про це. Ось такими були чотири заборони.

Отримавши доручення, мене несказанно втішило. У мене з'явився привід для зустрічей з Камікі, і до того ж, чесно кажучи, мені було цікаво, чому пані Мікура її навчає і чим вони займаються.

На наступний день ввечері мати дала мені кошик з листя ливистона. Плетіння було таким щільним, що неможливо було розгледіти, що знаходиться всередині. Але як тільки я взяла кошик в руки, голова в мене закрутилася від смачного запаху. Мати не веліла мені заглядати на кухню, і я гралася у дворі, поки вона готувала їжу. В одному посуді, мабуть, була рідина, про що я здогадалася по сплеску при розгойдуванні кошики, - не інакше як суп з морської черепахи або морської змії; ароматний запах, ймовірно, від спійманої в далеких морях, засушених і підсмаженої риби; щось важке - напевно моті, загорнуті в листя Альпіни і приготовані на пару з тієї самої жменьки рису, що привезли чоловіка з плавання.

Мені таких страв ніколи пробувати не доводилося. Мабуть, як і більшості жителів нашого острова. І я, і моя мати, і всі інші постійно голодували. Так як острів був маленьким, то і кількість природних дарів, придатних для їжі, було обмежено. Прогодуватися було непросто. Коли траплялися сильні бурі і кілька людей вмирало від голоду, то нічого незвичайного в цьому не було. Саме нестача їжі була основною причиною того, що чоловіки йшли в море і довго не поверталися. Мені було соромно, але в глибині душі я заздрила Камікі. Я заздрила тому, що вона могла їсти всі ці ласощі кожен день.

Притискаючи до грудей кошик, яку мені дала мати, я стояла перед маленькою хатиною недалеко від лісу, де знаходилося Кёідо. Поблизу чувся плескіт хвиль - від хатини пані Мікура стежка йшла прямо до мису. Усередині бабусин голос вимовляв молитву. За ним вторив чистий милий голос Камікі. Поки я прислухалася, я запам'ятала слова і мимоволі стала бурмотіти собі під ніс молитву:

- Тисячолітній північний мис,

Столітній берег морський,

Натягни нитку через море, заспокой хвилі,

Закинь мережу на гори, приборкай вітер,

Очисти свою пісню,

Вдихни життя в мій танець.

Жити сьогодняшнім днем ??-

Жити життям богів

Вічно!

- Хто там? - Дізналася я строгий голос пані Мікура і втягнула голову в плечі. Двері відчинились, і пані Мікура вийшла у двір. Побачивши мене, вона на частку секунди прищулилася. Хоча в той день, коли відзначали день народження Камікі, вона і була зі мною строга, сьогодні її погляд був сповнений доброти. Так бабусі дивляться на своїх онучок. Я зітхнула з полегшенням і стала виправдовуватися: - Пані Мікура, старійшина острова доручив мені приносити їжу для Камікі.

Передаючи кошик, я заглянула в напівтемну кімнату. Камікі, випроставшись, сиділа на дерев'яній підлозі. Почувши мій голос, вона обернулася, радісно заусміхалася і помахала мені своєю маленькою ручкою. Засміявшись, я теж помахала у відповідь, але пані Мікура зачинила двері.

- Дякую за роботу, Наміма. З завтрашнього дня просто залишай кошик перед дверима. А ось кошик з вчорашньою їжею, яку Камікі не доїла, по дорозі додому викинь все з мису в море. Якщо відкриєш і з'їси, будеш покарана. Ні в якому разі не роби цього.

Взявши кошик, я пройшла через зарості пандана і фікуса і вийшла на край мису, де по землі стелився пемфіс. Усередині кошики, і правда, була їжа. Я була голодна, і спокуса з'їсти залишки був великий, але пані Мікура суворо заборонила це робити. Я перевернула кошик і витрусила її вміст в море. З острахом заглянула я в прірву. Залишки їжі ще деякий час було видно серед пінистих хвиль, поки, зрештою, не пішли на дно.

«Яке марнотратство!» - Подумала я, але що поробиш, таким був наказ бабусі і матері. Вишукані страви, призначені Камікі, перетворилися в прості покидьки. І все ж додому я поверталася в хорошому настрої, наспівуючи пісеньки, - принаймні я змогла побачити Камікі живою і неушкодженою.

Дитиною мені рідко доводилося ходити ввечері одній по острову. По дорозі додому - а будинок наш знаходився неподалік від південного узбережжя - я зі страхом поглядала на всі боки: ось білий обрив, освітлений повним місяцем, ось тінь чорного павука, що звисає з гілки шими. Тепер мені треба було ходити по цій дорозі день у день, і, напевно, коли-небудь я до неї звикну, але сьогодні нічний пейзаж лякав мене.

На березі в місячному світлі здалося щось нагадує людську тінь. Може бути, хтось із моїх рідних занепокоївся і вийшов мені назустріч? Я було побігла, але тут же зупинилася. Людина була мені незнайомий. Це була жінка з розпущеним довгим волоссям, одягнена в біле кімоно. Форми її тіла були округлими, шкіра білосніжною. Я вже збиралася покликати: «Пані Мікура!», Але промовчала. Фігурою вони і справді були схожі, але це була інша людина. Жінка помітила мене і ласкаво посміхнулася. На острові, де проживали всього двісті чоловік, цієї жінки я ніколи не бачила.

«А чи не богиня вона?» - Промайнуло у мене в голові. Я так розхвилювалася, що руки у мене вкрилися мурашками. Я стояла як укопана, а жінка тим часом увійшла в море і розчинилася в темряві. Так я зустрілася з богинею. І вона навіть ласкаво посміхнулася мені. Я була на сьомому небі від щастя і дякувала в душі старійшину і пані Мікура за те, що вони дали мені таке доручення. Богиня мені більше не була, але ця зустріч стала моїм важливим секретом і допомагала справлятися з моїм непростим завданням.

Чи не пропускаючи жодного дня, я стала носити їжу до хатини недалеко від Кёідо. І в ті дні, коли палило сонце, і коли дув сильний вітер, і в бурю, і в проливний дощ. До мого приходу кошик, принесена мною за день до цього, стояла перед грубо збитої дверима. Незважаючи на те що страви ці ніхто не мав права їсти, і не дивлячись на те, що мати і наші родички вкладали всю душу в приготування страв, Камікі майже не доторкалася до їжі. По дорозі додому я викидала залишки їжі з обриву. Здогадуючись, що пані Мікура почує, чи виконала я її вказівку чи ні, по сплеску води, я завжди слідувала її наказу.

Одного я не могла зрозуміти: чому пані Мікура не їла всі ці страви? Хоча ця думка і не давала мені спокою, я чомусь не наважувалася запитати у матері. Чи не вирішувалася, може бути, тому, що мені здавалося, це якось пов'язано з тим, що я була «брудним істотою».

Через рік мені випала нагода лише на мить побачити Камікі. Увечері тринадцятого серпня на острові підносили молитву за благополучне плавання. Камікі сиділа разом з пані Мікура перед вівтарем і зосереджено дивилася на неї, поки та підносила молитву:

- Вклонися неба,

Вклонися морю,

Отвесь уклін острову,

Звернись з проханням до сонця,

Вознесіння в небі,

Повернись спиною до сонця,

що в море сідає.

Це пісня лунає чоловіча,

Що співають чоловіки,

як хвилі морські хитаючись,

Віддаючи поклони неба,

Віддаючи поклони морю,

Віддаючи поклони острову.

Пані Мікура подала знак Камікі, та піднялася і стала постукувати білими раковинами в такт молитві. Я була вражена, побачивши Камікі. За той час, що ми не бачилися, вона витягнулася і фізично розвинулася. Крім того, її білосніжна шкіра, не характерна для жителів острова, стала ще більш гладенькою, - Камікі перетворилася на справжню красуню.

Я ж, як і раніше була смаглявою і непоказною, невелика на зріст і худа. Та це й не дивно - їла я дуже погано. Тільки й було радості, що зрідка поласувати м'ясом дрібних крабів, а в основному харчувалася я нирками ливистона, плодами саговника, листям полину і папороті, дрібною рибкою, молюсками та водоростями. На острові росли їстівні рослини, але вирощування і догляд за ними забирали багато часу, і все одно на всіх жителів їх не вистачало. Тому якщо не ходити щоранку на берег моря збирати водорості, ловити молюсків і дрібну рибку, то прогодуватися було неможливо.

У ті дні, коли штормило і не можна було піти за їжею, їжі ставало ще менше. Зате Камікі, якій діставалося все, що було кращого на острові, розцвіла. Я була так приголомшена дихають здоров'ям видом сестри, що не могла вимовити ні слова. Хоча ми і були близькі в дитинстві, мене вразило, наскільки різниця між нами стає все більш очевидною.

Церемонія закінчилася. Пані Мікура в супроводі Камікі попрямувала в хатину поруч з Кёідо. Сестра глянула на мене і злегка кивнула головою. Не інакше як помітила, що я крадькома спостерігала за нею. Я зраділа, забувши про те, як була пригнічена, і мені страшенно захотілося поговорити з Камікі, пограти з нею.

Того вечора я, як завжди, взяла у матері кошик з ливистона. Як зазвичай від кошики виходив смачний запах. Чи не стримавшись, я звернулася до матері з питанням:

- Мама, а чому тільки Камікі можна їсти цю їжу?

На це мати, повагавшись, відповіла:

- Тому, що в майбутньому вона стане верховною жрицею.

- А чому пані Мікура не їсть ці страви?

- Мікура свої обов'язки вже виконала, і в ній потреби більше немає.

Я абсолютно не розуміла, про що говорить мати.

- Але хіба не пані Мікура як і раніше верховна жриця?

- Пані Мікура підготувала собі заміну, її обов'язки на цьому закінчилися. Якщо щось трапиться з верховною жрицею, Камікі зможе замінити її. Ні в якому разі не можна допустити, щоб острів залишився без верховної жриці, - сказала мати, заглядаючи в глечик, щоб переконатися, чи достатньо там води. Мати турбувалася, так як останні дні стояла спека. Я теж заглянула в глечик. Води залишалося тільки на денці. Коли води буде зовсім мало, нам не дозволять пити, щоб Камікі могла вгамувати спрагу.

- Мама, а чому ти не така Оо-міко? Ти ж дочка пані Мікура. Ніяк не можу зрозуміти, чому не ти, а Камікі стане верховною жрицею?

На моє запитання мати не відповіла, втупившись на воду в глечику. У воді відбивалися дві особи - моє і матері. Я пильно подивилася на неї. Мати була мала ростом і смаглява особою. Я як дві краплі води була схожа на неї.

- Ти ще мала, щоб зрозуміти. На цьому острові все вирішено. Після «світлого начала» обов'язково слід «темне початок». Пані Мікура ( «світле початок»), я, її дочка ( «темне»), її внучка Камікі ( «світле», - мати замовкла і відвела погляд. Хоч я і була ще мала, я здогадалася, що я, як і мати , «темне початок», так як слідувала за Камікі.

- Тобто я «темне початок»?

- Правильно. Якби у тебе була молодша сестра, то вона була б «світлим початком». Так і чергуються в століттях «світло», «тьма», знову «світло» і знову «тьма». Тому Камікі належить прожити довге життя і народити дитину. І дитина цей повинен бути дівчинкою, і дівчинка ця повинна народити внучку Камікі. Наш рід безперервно народжує дівчаток, які стають верховними жрицями. Наша доля в тому, щоб жити на цьому острові. І доля острова залежить від нашої долі. Для цього ми всі і народжені.

Мати посміхнулася моєму відображенню у воді. Я з полегшенням зітхнула, задоволена тим, що, нарешті, загадка вирішилася. Камікі повинна добре харчуватися, жити довго і народити дочку, щоб життя на острові тривала. Мені стало до болю шкода старшу сестру, на якій, незважаючи на те, що вона була ще така мала, вже лежала така велика відповідальність. Подумавши, що мені б це було не під силу, я вирішила жити, в усьому допомагаючи сестрі. І ще я з подивом усвідомила, що, може бути, зустріч з богинею в той вечір підштовхнула мене до цього міркування.

В той момент я навряд чи представляла своє справжнє призначення.

День за днем, місяць за місяцем пройшли сім років з тих пір, як Камікі стала навчатися майстерності верховної жриці під керівництвом пані Мікура. У той рік Камікі виповнилося тринадцять, а мені дванадцять років. Я як і раніше, і в шторм, і з високою температурою, не пропускаючи жодного дня, відносила їжу Камікі. Вміст кошики, схоже, не змінювалося, але поступово кількість їжі збільшувалася, і ноша моя ставала все важче. Але Камікі їла мало, і дні, коли вона з'їдала все без залишку, можна було перерахувати по пальцях. Я не порушувала наказ пані Мікура і викидала вміст кошики в море. Можу поклястися, що жодного разу не заглянула всередину. Яким би не був великим спокуса, я боялася покарання і простодушно корилася.

Їжі не вистачало, і жителі острова голодували. Я з болем в серці розуміла, яким марнотратством було викидати їжу. Не раз і не два приходила мені в голову думка, що якби я була на місці Камікі, то з'їдала б все без залишку. Досада, як осад на дні глечика з застояної водою, поступово накопичувалася в моїй душі.

Сталося це ввечері, коли сильний вологий вітер розгойдував дерева по всьому острову. Всі побоювалися, що через кілька днів прийде великий шторм, не характерний для цього сезону. Перед таким штормом завжди кілька днів сильно дуло. Траплялося, що в якийсь момент пориви вітру неслися в невідомому напрямку, але бувало і так, що вітер приносив руйнівні дощі, притискав до землі посіви, змивав весь урожай.

З турботою дивилася я в темне нічне небо, де щільна хмара затягла місяць. Було видно, як по небу металися, ніби уривки білих квітів, хмари. Якщо прислухатися, то можна було почути гуркіт моря. Було страшно від того, як, здавалося, високо в небі біснувалася сила, непідвладна людині. Вітер гнув і ламав тонкі стовбури ноні. Якщо прийде шторм, весь з такою працею вирощений урожай буде знищений. Всю важку фізичну роботу доводилося виконувати жінкам: натягувати мотузки, прив'язуючи їх до каменів і деревам, так щоб вітер не зніс будинки і споруди для зберігання добрив. Але найбільше душа боліла від невідомості: як там чоловіки, які пішли в море? Звичайно, пані Мікура, закрившись в молитовні, підносила молитви за їх безпечне плавання, але в історії острова не раз траплялося, що сили природи показували свій норов.

Від матері я чула, що років п'ятнадцять тому, коли була страшна буря, кілька кораблів з чоловіками на борту, впритул підійшли до берега, перекинулися. На одному з них плив чоловік, який згодом став нашим батьком, йому завдяки щасливому випадку вдалося дістатися вплав до острова. Врятувалися тільки десяток з невеликим молодих чоловіків, включаючи нашого майбутнього батька. Але загинуло ціле покоління чоловіків старшого віку. Батько моїх старших братів, з якими у мене була велика різниця в віці, на жаль, загинув під час того злощасного шторму.

Правда, подейкують, що пані Мікура залишилася задоволена, так як в новому шлюбі моя мати Нісера була обдарована народженням двох доньок. Бабуся зібрала жителів острова і сказала: «У всього, що відбувається, є дві сторони: погана і хороша. Боги дають нам зрозуміти, що ми повинні бачити обидві сторони. Давайте ж забудемо наші печалі і подивимося на хорошу сторону! »

Можливо, вона була права. Наприклад, Камікі розлучили з сім'єю, вона пройшла через важкі випробування, щоб стати верховною жрицею, але зате щодня їла всякі ласощі. Скільки б людина на острові ні померло від голоду, Камікі обов'язково виживе.

«Що ж чекає мене в цьому житті?» - Міркувала я, крокуючи, притиснувши до себе кошик, назустріч сильних поривів вітру. Мені було страшно: здавалося, що мене може здути в море, такий я була худою і легкою. До того ж сьогодні запах з кошика був особливо смачним. Я вже повечеряла, але, почувши запах їжі, в животі у мене забуркотіло. «Сьогодні ми з матір'ю їли тільки полин і водорості - і це ще, можна сказати, нам пощастило». Тільки недавно мати розповідала про сім'ї, де були одні старики і де у бідняків є було зовсім нічого: вони бродили по берегу розбурханого моря в пошуках хоч чогось їстівного.

Сьогодні в кошику, схоже, лежали рисові моті, приготовані на пару, наваристий суп з морської змії і козлятина. Але щось було не так, як зазвичай. Рано вранці до матері прийшла про щось поговорити пані Мікура. Мати з родичками, незважаючи на бурю, пішли до «Знаку» збирати кику - доторкнешся до її плоду, і нігті фарбуються в червоний колір. У дитинстві ми з Камікі часто так розважалися. Я не знала, для чого матері знадобилися плоди кику, але, схоже, в кошику було якесь особливе частування.

Але думати про це було не найкращий час. Поки я йшла, вітер дедалі дужчав. Двері будинків були наглухо закриті: люди були налякані небезпечними поривами вітру. Дерева ливистона і ноні, голосно опалим і тремтячи, розгойдувалися на вітрі. Було таке неприємне відчуття, ніби якась величезна живе чудовисько корчиться в муках. Навіть звична дорога виглядала зовсім по-іншому. Розбиваються об скелю хвилі ніби били по острову - «бум-бум-бум». У таку погоду здавалося, що розбушувалися боги спустилися на північний мис і ходять по острову. Було страшенно страшно.

Я поспішила до будинку пані Мікура. Перед дверима стояла вчорашня кошик, придавлена ??великим коралом, щоб її не віднесло вітром. Я поставила кошик, яку принесла, і взяла в руки вчорашню. Що таке? Кошик була майже такою ж важкою, як вчора.

- Це Наміма?

Двері відчинились, і з'явилася пані Мікура.

- Пані Мікура, Камікі погано себе почуває? Схоже, вона зовсім нічого не їла.

І я вказала на кошик, яка за вагою зовсім не змінилася з учорашнього дня. Несподівано пані Мікура заусміхалася і сказала:

- Все добре. Не турбуйся даремно. Йди наказу, викидай залишки їжі з обриву. У Камікі почалися місячні.

Тепер Камікі могла народжувати дітей. Знаючи, яка доля очікує Камікі, було з чим її привітати, але я остовпіла від подиву. Я подумала, що тепер Камікі буде жити в якомусь вже зовсім недосяжному для мене світі. Мені захотілося хоча б коротко привітати її, і я ще деякий час нерішуче потопталися у хатини, але Камікі так і не вийшла. Зневірившись дочекатися її, я попрямувала назустріч бурі.

- Наміма!

Несподівано з темних заростей пролунав чоловічий голос. Від подиву я мало не впустила з рук кошик. Навколо нікого не було. Коли я вже вирішила, що мені почулося і це був лише вітер, знову покликав мене голос:

- Наміма, почекай!

- Хто тут?

- Вибач, що налякав.

Я як і раніше нікого не бачила. Майже всі чоловіки були в морі, на острові залишалися тільки старі, діти та хворі. Однак голос явно належав молодому чоловікові. Я вдивлялася в темряву, намагаючись розгледіти, хто ж там.

- Це я, Махито.

Махито з роду Морський черепахи, старший син в сім'ї. Махито було шістнадцять років, і юнаки його віку ходили в плавання, але йому було заборонено. Я розгубилася і стояла похнюпившись. Згідно із законом острова розмовляти з членами роду Морський черепахи не дозволялося. Згадавши, як Махито разом з жінками збирав на березі водорості і молюсків, у мене чомусь защеміло в грудях, і я не зрушила з місця. Виконувати роботу разом з жінками було принизливим заняттям, але на засмаглому обличчі Махито завжди був вираз рішучості - йому будь-що-будь треба було добути їжу. Його найбільшим бажанням було нагодувати свою сім'ю. Я завжди глибоко співчувала йому. Я тихим голосом привітала його:

- Добрий вечір, Махито.

Махито зітхнув з полегшенням і вийшов з темряви. Ймовірно, він ховався, турбуючись, що хтось може побачити, як я порушила закон острова.

- Наміма, вибач, що тобі доводиться зі мною говорити. Ми повинні бути обережними, щоб нам нікому не попастися на очі.

Махито був значно вищий за мене зростом, міцної статури, що ідеально підходить для моряка. Але він завжди сутулився, щоб було не так помітно, як він добре складний.

- Махито, що не звертай уваги!

- Ні, ні, ми повинні бути обережними.

Махито уважно роззирнувся. Вважалося, що рід Махито, рід Морський черепахи, був проклятий і тому вигнаний з громади. Правила виключення були дуже жорстокими. З давніх-давен чоловіче населення острова ходило в море ловити рибу, допомагаючи один одному, але тим, хто був виключений з общини, не дозволялося сідати з іншими в човен. Заборона на ловлю риби був рівнозначний наказу померти від голоду.

- Зі мною теж багато не розмовляють, говорять, що я «нечисте істота», - поскаржилася я.

Пані Мікура і мати лише одного разу, в день народження Камікі, сказали, що я можу осквернити Камікі, але з тих пір багато жителів острова відводили погляди при зустрічі зі мною.

- Та не звертай уваги!

На цей раз Махито заспокоював мене, як я його ще хвилину тому. Подивившись один на одного, ми мимоволі розсміялися. По правді кажучи, в душі я співчувала родині Махито. Справа в тому, що жінки з роду Морський черепахи теж були жрицями, що стоять в ієрархії відразу після верховних жриць Оо-міко з нашого роду, роду Морський змії. Якщо в нашому роду не народжувалася наступниця, то верховною жрицею ставала дівчинка з роду Морський черепахи. Але з якоїсь причини в роду Морський черепахи народжувалися тільки хлопчики. Махито був старшим з семи хлопчиків в цій родині. Мати Махито не хотіла, щоб її рід переривався, і з усіх сил намагалася народити дівчинку, але народжувалися немовлята все підряд були хлопчиками, і навіть вони часто незабаром помирали. Говорили, що зараз в сім'ї залишилося тільки три брата: Махито, Ніхіто і Міхіто - старші з семи.

- Мама себе добре почуває? - Запитала я, і Махито зітхнув. У вольовому погляді, в правильних рисах обличчя - в усьому чітко виявлялося його перевага над іншими чоловіками. Якби він ходив в плавання, то напевно б став прекрасним моряком.

Голос у нього був тихий, приглушений.

- Та ні. По правді кажучи, скоро їй знову народжувати.

- Це ж здорово, хіба ні? - Повагавшись, побажала я їй удачі.

- Мати думає, що на цей раз вже точно народиться дівчинка. Ну, подивимося, - зітхнувши, промовив Махито.

Якщо не народиться дівчинка, то так і будуть продовжувати вважати їх сім'ю проклятої, і всі три брата і раніше будуть змушені жити на острові як ізгої. А адже матері Махито, мабуть, вже близько сорока. Вся надія була на майбутні пологи - інакше їх сім'ї було не вижити.

- Все буде добре. Неодмінно буде дівчинка, - гаряче побажала я.

- Добре якщо так. Наміма, чесно кажучи, у мене до тебе є прохання, - насилу вимовив Махито, опустивши очі. - У тебе в кошику залишки їжі Камікі, чи не так?

Здивувавшись, я сховала кошик за спиною. Пані Мікура і мати не дозволили мені нікому говорити про це. А Махито продовжив:

- Та ти не ховай. На острові всі про це знають.

Ось воно як! Я підняла очі на Махито. Із страдницьким виразом обличчя він промовив:

- Якщо яка дрібниця залишається після Камікі, не могла б ти не викидати залишки, а віддавати мені? Матері потрібно добре харчуватися, інакше вона помре.

Я розгубилася від такої несподіваної прохання.

- Пані Мікура ... - почала було я, але Махито перебив мене.

- Я знаю. Ніхто не повинен торкатися до того, до чого торкалися уста Камікі. Це закон острова. Але моя сім'я на краю загибелі. Чотири моїх молодших брата померли один за іншим, і зараз повинен народитися восьма дитина. Мати каже, що, схоже, на цей раз буде дівчинка, але у неї зовсім немає сил, і я турбуюся, як би вона не померла під час пологів. Дуже тебе прошу, віддай мені залишки їжі. Я знаю, що мене чекає за це покарання.

Якщо я відмовлю йому, то навряд чи Махито силою намагатиметься відібрати в мене кошик. Я подивилася в очі Махито, що слідував за мною по п'ятах з рішучим виразом обличчя. У темряві його очі блищали. І коли я зрозуміла, що це були сльози, я простягнула йому кошик.

- Але тільки сьогодні.

- Дякуємо. Правда? Дякую. Я твій боржник.

Махито вклонився, а мені раптом несподівано стало страшно, і я обернулася. Звук розгойдуватися вітром дерев нагадував звук кроків.

- Почекай! Кошик поверни! Пані Мікура напевно чує, як я кидаю залишки їжі в море. Потрібно щось скинути натомість. Поспішай! - Сказала я нетерпляче. - Якщо вона почує сплеск води пізніше звичайного, то може вийти подивитися, що трапилося.

Махито швидко побіг і, не боячись обпектися, нарвав велике листя алоказии на узбіччі дороги. Я відкрила кришку кошики і переклала її вміст на лист. В той момент я помітила, що рисові коржі моті пофарбовані соком кику в червоний колір. Це були святкові моті. Вони залишилися майже недоторканими. Від подиву я перекинула глиняний посуд з супом з морської змії. Густий суп потік по нашим рукам і закапав на землю. В ту ж мить навколо поширився насичений аромат їжі. Ми з Махито одночасно проковтнув слину і подивилися один на одного. Несподівано мої очі наповнилися сльозами. Не знаю навіть, як висловити те, що я відчула. Можливо, це була печаль від того, що я дізналася щось досі невідоме мені.

Я помітила, що руки у Махито дрібно тремтять. Зрозумівши, що Махито теж боїться, я в душі трохи заспокоїлася.

- Віддай їжу матері.

Кивнувши, Махито поспішно звернув листя з їжею. Потім, загорнувши землю і пісок в такий же лист алоказии, поклав його в порожню кошик.

- Дякую, Наміма, - подякувавши кілька разів, Махито з жалем топче залишки пролитого супу в землю. Побачивши це, я сказала:

- Махито, завтра приходь за їжею в цей же час. Тільки принеси з собою якусь начиння.

- Я твій боржник, - тихо подякував Махито і кинувся в темряву.

Напевно, побіг до себе, в маленьку стару халупки на відшибі села. Острів був невеликий, і люди допомагали один одному у всьому, будь то будівництво хатин і кораблів або лагодження мереж. Родині Махито, будучи ізгоями, нізвідки було чекати допомоги, і вони, мабуть, жили у великій нужді.

Я поспішила до обриву, перевернула кошик і викинула вміст в море. Мені здалося, що сплеск пролунав швидше і був голосніше звичайного. Стоячи на вітрі, я не могла зрушити з місця, здригаючись від тяжкості скоєного злочину. Те, що я зробила, було жахливо, і страх охопив мене. Але разом з тим я відчула полегшення від того, що порушила заборону пані Мікура, навіть швидше заборона острова. Мабуть, від того, що десь в глибині душі я відчувала, як безглуздо викидати їжу, коли є людина, яка вмирає від голоду. Оглянувшись, я злякалася, побачивши позаду людську тінь. Це була Камікі.

- Що трапилося? Чим ти так налякана? - Засміялася Камікі.

Вперше за довгий час ми зустрілися один на один. Камікі стала вище мене на голову, форми її округлилися. Вона була надзвичайно красива.

- Та ти ж так несподівано з'явилася! - Сказала я з острахом. Мене турбувало, чи не бачила вона мою зустріч з Махито. Камікі весело засміялася.

- Вітер сильний. Я занепокоїлася і прийшла подивитися, як ти тут. Що я буду робити без тебе, якщо ти впадеш з обриву?

«Бурі були і раніше, але чомусь Камікі з'явилася тільки сьогодні, коли я зустрілася з Махито, - з підозрою подумала я. - А що якщо це пані Мікура прийняла обличчя Камікі? »Не кажучи ні слова, я пильно подивилася на сестру. Камікі у відповідь подивилася на мене здивовано і запитала:

- Наміма, що сталося? Адже ми так довго не зустрічалися!

Як тільки я побачила на її лівій щоці знайому з дитинства ямочку, я заспокоїлася. Помилки бути не могло, це була Камікі. Я подякувала її, але як і раніше відчувала себе ніяково, і, можливо, Камікі мій тон здався холодним.

- Дякуємо.

- Не говори таким тоном, ніби ми чужі.

Камікі засмутилася, і вираз обличчя у неї стало як у дорослої. Тепер, коли у неї почалися місячні, їй незабаром повинні будуть знайти чоловіка, і вона буде народжувати дітей, поки не народиться дівчинка. Як мати Махито.

- Вибач що так вийшло.

Коли я вибачилася, Камікі наблизилася до мене і поклала свою пухку ручку мені на плече.

- Давно не бачилися, Наміма. Я так хотіла зустрітися!

- Я теж, - відповіла я, але занепокоєння не покидало мене. Якщо Камікі бачила, як я передала Махито залишки їжі, що ми будемо робити? Якщо Камікі поскаржиться пані Мікура, нас покарають. Добре якщо тільки покарають, а то ж можуть разом з сім'єю Махито вигнати з острова. Тих, кого вирішували прогнати з острова, взимку, коли дув сильний північний вітер, садили на розбиту човен і змушували покинути острів. З плином часу човен обов'язково поверталася порожній ... Серце у мене прискорено забилося. Чи добра Камікі так вчинить. Проте я стояла як укопана. Несподівано Камікі шмигнула носом і стала принюхуватися.

- Ой, супом пахне.

Я схилила голову набік і зробила нерозуміючий вигляд.

- Напевно, коли викидала, суп потрапив на одяг.

- Напевно так і було. Я завжди, коли їм суп, думаю, як би я хотіла, щоб ти теж могла його спробувати. Саме тому я кожен раз залишаю половину.

Камікі вимовила це таким вибачаючись, що я мало не заплакала. Але було вже пізно щось змінювати. Як Камікі потрапила в інший світ, ставши дорослою жінкою, так і я з Махито перейшли в зовсім інший світ, далекий від того місця, де були Камікі і пані Мікура. У світ, де не підпадають під дію законів острова. Нарешті я змогла вимовити:

- Камікі, мені пані Мікура сказала, що у тебе почалися місячні. Вітаю!

- Дякую, - мляво подякувала Камікі і несподівано промовила: - цікаво, як там Махито поживає?

Я запанікувала: невже Камікі бачила нас з Махито?

- Останнім часом щось не видно його. А чому ти питаєш? - Збрехала я тремтячим голосом. Разом з тим мені хотілося дізнатися справжні наміри Камікі. Як же вона надійде: наябедничати пані Мікура або вона на нашому боці? І тут Камікі сказала:

- Наміма, я хочу відкрити тобі один секрет, тільки ти нікому не кажи, - і озирнулась по сторонам. - Ти ж знаєш, у мене місячні почалися. Так ось, якщо вже мені доля народжувати дітей, то я б хотіла народити від такого хлопця, як Махито. Тільки ж не можна - сім'я його проклята. Так пані Мікура говорить. А жаль!

Не знаючи, що відповісти, я опустила очі. І тут Камікі взяла мене за руку і сказала:

- Хіба це не жахливо - народжувати дітей від нелюбого чоловіка?

Зрештою я кивнула головою, а Камікі сором'язливо пробурмотіла:

- Вибач за цю розмову. Адже мені, крім як з пані Мікура, і поговорити ні з ким. Захотілося з тобою поділитися. Не звертай уваги.

- Ну що ти! Спасибі, що сказала.

Може, Камікі бачила, як я зустрічалася з Махито, і намагається перешкодити? А може, і правда хотіла поділитися тим, що на душі. Я не знала, що й подумати. Камікі помахала рукою:

- Ну, до зустрічі! Пора повертатися, а то пані Мікура розсердиться. Будь обережна по дорозі додому. Дивись, щоб тебе вітром не віднесло.

Камікі попрямувала по лісовій стежці до хатини пані Мікура. На плечі я ще деякий час відчувала тепло її руки. І слова її «я б хотіла народити від такого хлопця, як Махито» не виходили у мене з голови. Якщо Камікі любить Махито, то нікому не скаже, що я віддала йому залишки їжі. Якщо Камікі і правда хотіла зі мною поговорити, то я була рада. Але, можливо, тут була якась хитрість з її боку. В той день я відчула, що Камікі має владу встати у нас з Махито на шляху.

На наступний день на острів обрушилися шквальний вітер зі зливою, почався шторм, якого всі з острахом чекали. Але я, незважаючи на негоду, повинна була виконувати свої обов'язки. Мати накрила мене великим листям бананового дерева і поверх намотала мотузку. Але від вітру це зовсім не рятувало. Один лист віднесло вітром, зірвало інший, і до хатини пані Мікура я добралася мокрому до нитки. Перед будинком стояла корзинка, яку я принесла вчора ввечері. Піднявши її, я відчула, що вона дуже важка. Зазвичай в таких випадках я розбудовувалася, але сьогодні я була рада і подумала, що Махито напевно зрадіє. Коли я міняла кошики, через двері пролунав голос Камікі.

- Наміма, вітер сильний, будь обережна. Пані Мікура молиться в молитовні.

Говорили, що молитовня знаходиться в священному лісі недалеко від Кёідо. Напевно, пані Мікура молиться про благополучне плаванні наших чоловіків. Цікаво, чи не тому Камікі сказала, де перебуває пані Мікура, що вона знає про наше з Махито договорі? Мене мучили сумніви, але, з іншого боку, я не могла відв'язатися від думки, що навіть якщо це і так, то вона на моєму боці і не видасть нас. Підстав так думати у мене не було, і я як і раніше довіряла своїй сестрі.

Я обережно йшла по дорозі, зарослій панданом, дивлячись на всі боки, - чи не падає де дерево? У пандана багато шпильок, тому потрапити під падаючий стовбур особливо небезпечно. На тому ж самому місці, що і вчора, мене чекав промоклий наскрізь Махито. Він, як і я, був укритий листям бананового дерева, але толку від них не було ніякого.

- Наміма, навіть в таку погоду ти носиш їжу? Важко ж тобі доводиться! - Поспівчував мені Махито. Я стала квапити:

- Махито, швидше. Їжа промокне.

Від холоду мене била тремтіння, так що я з трудом могла говорити. Махито, як я йому і звеліла, приніс з собою кошик, сплетену з листя ливистона, і згорток з листя Альпіни.

- Що це?

- Там всередині пісок.

Я передала їжу Махито, а замість неї поклала згорток з піском і зібралася йти далі. Тут Махито схопив мене за мокру руку.

- Почекай, на краю обриву вітер дуже сильний. Давай, я за тебе викину.

- Ні це не можливо. Пані Мікура в молитовні, вона може побачити.

- Та мені все одно. Якщо ти можеш загинути, то мені все одно, зашлють мене з острова або стратять.

Почувши його слова - такого мені ніхто ніколи не говорив, - я завмерла. Махито відібрав у мене кошик і поповз до краю обриву. Дощ з вітром були настільки сильними, що навіть для людини такого міцної статури, як у Махито, це було небезпечно. Махито повернувся, викинувши вміст кошики в море.

- Наміма, ти така легка, тебе б точно понесло вітром.

Навіть якби це і сталося, то на наступний же день хтось інший став би носити їжу. Таким був закон острова. Я ж з учорашнього вечора тільки й робила, що обманювала пані Мікура. Я віддала Махито їжу, дозволила йому викинути згорток з піском з обриву. Навіть якщо Камікі і не проговориться, хіба пані Мікура не впізнає про те, що я накоїла? У будь-якому випадку покарання було неминучим. Яке покарання? Коли я починала замислюватися про це, то ціпеніла від страху.

- Що трапилося? - Запитав Махито, коли ми стояли під розгойдується від вітру фікусом.

- Боюся, що нас покарають.

Несподівано Махито притиснув мене до себе і прошепотів:

- Якщо що, я тебе захищу.

При цьому сам через била його тремтіння не міг чітко говорити. Так ми і простояли деякий час, обнявшись, мокрі і тремтячі. Приголомшені скоєним, нам здавалося, що тільки ось так, обнявшись, можна впевнитися, що ми є одне в одного. Разом з тим я відчувала захоплення від того, що у мене такий сильний співучасник. Я любила Махито всією своєю душею.

- Я проведу тебе додому.

Він взяв мене за руку і попрямував в сторону мого будинку, притискаючи до себе порожню кошик. Навколо нас вітер носив гілки дерев і дрібні камінчики. Дорога йшла вздовж берега моря, бризки від хвиль долітали до нас, так що під кінець ми намокли до нитки, ніби викупалися в морі. Мені все здавалося, що це хтось карає нас за те, що ми наважилися порушити закон острова. І все ж ми продовжували йти вперед, опираючись поривам зустрічного вітру.

- Як мама себе почуває? - Прокричала я в саме вухо Махито. По-іншому б він не зміг мене почути. Вдалині вже з'явилися обриси мого будинку. Похмурим тоном Махито відповів:

- Відмовляється є. Вона, схоже, здогадується, як я добув їжу. Турбується, що мені загрожує покарання, плаче.

- Що робитимеш з сьогоднішньої їжею?

- Спробую умовити її. Інакше помре. Якщо мати помре, то батькові і мені з братами немає ніякого сенсу жити на острові. Всім нам залишиться тільки померти. Наміма, побачимося завтра, - рішуче сказав Махито і попрямував додому.

Я вперше усвідомила, яким сильною людиною був Махито. На острові все, зав'язані законом, жили в страху, боячись бути обмовили.

«Ах, завтра ми знову побачимося з Махито!» - Варто було мені подумати про це, як я відчула радість від того, що завтра буде новий день. Потрібно було якось дожити до того моменту, коли знову побачу його обличчя. Вперше в житті я відчула це хвилююче відчуття.

Ми зустрічалися щовечора. Віддавши вміст кошики Махито, я викидала згорток з піском з обриву, і ми разом, розмовляючи, поверталися додому по нічній дорозі. Звичайно, ми боялися потрапити кому-небудь з жителів острова на очі.

Мати Махито народила восьмого за рахунком хлопчика. Кажуть, що він теж помер відразу після народження. Жителі острова почали говорити, що сімейство Морський черепахи і справді прокляте. В той день і на наступний Махито не з'явився. Я обидва дні чекала його в уговоренном місці, але він так і не прийшов. Викинувши залишки їжі, я поверталася додому. Я викидала їжу після великої перерви, і душа у мене боліла від такого марнотратства. Махито чекав мене на третій вечір після смерті новонародженого брата. У небі висіла повний місяць, і я чітко змогла побачити, як жахливо схудло його обличчя. Одяг на ньому була в безладді, завжди перев'язані травичкою довге волосся на цей раз просто звисали вздовж плечей. Я наблизилася до нього, переповнена співчуттям.

- Махито, де ти був три дні?

- У Аміідо, на похоронах.

- Як шкода, що так вийшло! Як мама?

- Пригнічена. Страчує себе за те, що не їла. Каже, наступного разу заради дитини і заради того, щоб ми могли жити на острові, буде є все, що я принесу.

- Наступного разу?

- Ну да, коли завагітніє наступним дитиною.

Видно було, як Махито важко це говорити. Безсумнівно, численні вагітності підривали здоров'я його матері. Я вказала на кошик. У той день вона була важкою.

- Що будемо робити з їжею?

Махито задумався. Розмова наша затягувався, і я потихеньку озиралася на всі боки. Треба було бути напоготові: в таку місячну ніч звуки чулися далеко. Я мало не заплакала від страху, тільки уявивши, що хтось може підглядати за нами. У вузьких очах Махито я бачила відблиски місячного світла.

- Наміма, ніж викидати, краще давай самі з'їмо. Порушимо заборона, зате виживемо.

Я відсахнулася від нього з подивом. Махито взяв у мене з рук кошик і відкрив кришку. В кошику, як і сказала Камікі, ніби спеціально, половина кожного блюда була залишена недоторканою: половина шматка козлятини, половина супу морської черепахи, половина риби. Сестра сказала, що хотіла б віддавати їжу мені, але, можливо, вона знала, що залишаючи їжу, рятує сім'ю Махито. Я захотіла йому про це розповісти, але не зважилася. І причина була в тому, що Камікі сказала мені про свою мрію народити від нього дитину. Зізнаюся, мене мучили ревнощі.

- Наміма, давай поїмо.

Махито не звернув уваги на те, що їжі залишилася рівно половина. Він насильно запхав мені в рот шматок козлятини, і сам теж почав їсти, беручи їжу руками. У роті поширився дивний смак. Здригаючись від нового злочину, я навіть не могла зрозуміти, чи була їжа смачною чи ні. Напевно Махито відчував те ж саме. Ми, дивлячись один одному в очі, моментально розправилися з залишками. Потім віднесли згорток з піском до обриву і викинули. Тепер, після того, як ми наважилися з'їсти їжу Камікі, нас чекало покарання. А може бути, ще можна позбутися від вмісту шлунка? У роті все ще відчувався смак їжі. Мене мучило неспокій. Махито обхопив мої руки своїми великими долонями.

- Наміма, якщо нас чекає покарання, я все візьму на себе, заспокойся!

Але у мене було відчуття, що десь причаїлася біда, і так просто все не закінчиться. Я нічого не змогла відповісти йому.

Махито проводив мене до будинку. Налякана тяжкістю вчиненого злочину, я була пригнічена. Мати дивилася на мене, явно бажаючи щось запитати. Я, природно, ні про що їй не розповіла.

Прокинувшись наступного ранку, я голосно закричала. Моя постіль була в крові. Я здогадалася, що нарешті-то покарання знайшло мене і я помру, але прийшла мати, побачила, що сталося, і розсміялася.

- Наміма, ти стала жінкою.

У мене, як колись у Камікі, почалися місячні. Я зітхнула з полегшенням, але, згадавши вчорашній вечір, подумала, що між цими двома подіями все ж є якийсь зв'язок, але ось яка, я зовсім не розуміла.

Той травневий день, коли я стала жінкою, був ясним і підбадьорливо-прохолодним. Я не знаходила собі місця, пішла на північну частину острова і стала збирати плоди кику, що ростуть неподалік від скелі - «Знака». Потім я каменем розчавила їх і нафарбувала нігті на обох руках червоним соком, як ми часто робили з Камікі в дитинстві. Так як ніхто не збирався святкувати мій вступ у доросле життя, то я вирішила зробити це одна. Червоні нігті переливалися на тлі блакитного неба і білосніжного піску. Ах, як це було красиво! Подув свіжий морський вітерець пестив моє обличчя. Північна частина острова була найвищою, і вітер тут був прохолодним і приємним. Я відчула, що дихаю на повні груди, і подумала, що удвох з Махито мені ніяке покарання не страшно. Вдома мати глянула на мої червоні нігті.

- Що це у тебе з нігтями?

- Та це я плоди кику в руки брала, - здригнувшись, я сховала руки за спину.

Я виправдовувалася, але мати відвела погляд. Можливо, вона здогадалася, що я бачила червоні моті, приготовані на честь перших місячних Камікі. Першою про наш з Махито зраді дізналася його мати. Можливо, Камікі теж знає. Скоро і моя мати про все здогадається. А там, дивись, може дійти і до пані Мікура і старійшини острова. Мені стало страшно, коли я подумала про це, але потім згадала, що бадьорить дотик вітерця на вершині мису і заспокоїлася.

Ми з Махито, порушуючи заборону, щодня доїдали їжу Камікі. Тривало це до тих пір, поки мати Махито знову не завагітніла і їй не треба було гарне харчування. Ми обидва витягнулися, ставши вище своїх однолітків, і зміцніли.

Можливо, завдяки тому, що ми нишком харчувалися їжею Камікі, ми і змогли витримати довгий і важкий морську подорож? А я, крім того, ще й благополучно народила Яеї на борту маленького човна прямо у відкритому морі. Коли моє життя різко змінилася, - вірніше сказати, коли я дізналася свою справжню долю, - мені і в голову не прийшло, що це відплата за непокору закону острова. Швидше я вірила, що саме завдяки цьому непослух у мене були сили боротися зі своєю справжньою долею.

Великі зміни відбулися через чотири роки. Камікі виповнилося сімнадцять, Махито - двадцять, а мені шістнадцять років. Померла пані Мікура. Вона замертво впала на мисі у Кёідо. Подейкували, що вона спостерігала звідти, як повертаються на острів після річного відсутності кораблі з чоловіками на борту. Начебто звалилася вона на землю як підкошена і померла на місці, мабуть, заспокоївшись в той момент, коли останній корабель увійшов в бухту. Ніби за волею долі, померла вона на краю того самого обриву, звідки я скидала згортки з піском, приготовані Махито. Почувши про кончину пані Мікура, разом з почуттям великої втрати я відчула, можна без перебільшення сказати, і полегшення. Словом, я вперше усвідомила, що на всьому острові саме її я найбільше поважала і боялася. І ось тепер її не стало. Тяжке це злочин, що її відсутність на острові було для мене радістю? Я хотіла поділитися з Махито своїми думками, але на острові піднялася така метушня, що зустрітися на очах у жителів з Махито, який був ізгоєм, не представлялося можливим. І все ж мені конче потрібно було порадитися з ним по одній справі.

Смерть пані Мікура стала такою несподіванкою для всіх, що ніхто навіть толком не встиг відчути скорботу. Душа у всіх була не на місці, доводилося по кілька разів удостоверіваться: так чи може це бути насправді, так чи не сон це? Зі смертю пані Мікура настав день, коли Камікі стала верховною жрицею. І хоча виглядало все так, ніби острів був занурений в печаль, одночасно всі були збуджені і жваві від того, що молода Камікі стала верховною жрицею.

На острові з молоддю починали поводитися як із дорослими з настанням шістнадцятиріччя. З цього моменту хлопці могли ходити в плавання, дівчата - молитися і брати участь в ритуалах. Тепер мені теж було дозволено заходити в священні місця, Кёідо і Аміідо, але я і подумати не могла, що моє перше відвідування стане похоронами пані Мікура.

Не тільки молитви і участь в ритуалах були моїм новим досвідом. Був у мене секрет, про який я нікому не говорила. Місяців зо два тому ми з Махито стали коханцями. І мене, і Махито турбувало, що скоро повинні були повернутися з плавання чоловіки. Коли острів заповнювався чоловіками, ввечері він повністю належав їм. Молоді хлопці вешталися по острову в пошуках вільних женщи

анотація |  Схема 1.6. Склад нерухомого майна

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати